Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,401 εγγεγραμμένα μέλη και 713,429 μηνύματα σε 22,485 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 223 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι γάτες πηδάνε από τα μπαλκόνια; Μύθος ή πραγματικότητα;

flora22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flora22
H flora22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H flora22 έγραψε στις 22:15, 09-03-14:

γεια σας. το σεπτεμβρη πηρα μια γατα και την εχω μεσα στο σπιτι απο τοτε. βασικα δεν ειναι και ο σκοπος μου να την βγαζω εξω. ωστοσο τωρα που ανοιγει ο καιρος θελω να ανοιγω τα παραθυρα και τις μπαλκονοπορτες . αν βαλω σιτες στα παραθυρα και τη μπαλκονοπορα τοτε θα μπορω ανετα οταν φευγω απο το σπιτι να τα εχω ανοιχτα?? Ή μηπως η γατα μπορει να σκισει τη σιτα με τα νυχια της?? Αν η γατα βγει στο μπαλκονι ειναι δυνατον να πηδειξει? Το δικο ειναι πολυ κοντα με το μπαλκονι του διπλανου διαμερισματος. θα μπορουσε να πηδηξει εκει?Αν δει για π.χ. κανενα πουλακι θελοντας να παιξει δεν θα μπορουσε να πηδηξει για να το πιασει και σε αυτη τη περιπτωση? Θα ηθελα πολυ να μου πειτε τι κανετε εσεις σε αυτη τη περιπτωση. Μου φαινεται τεραστιο προβλημα που φυσικα διογκωνεται το καλοκαιρι που εκει αναγκαστικα ολα ανοιχτα ειναι στο σπιτι και πραγματικα θα ηθελα να μου πειτε τι κανετε εσεις. Δεν θα ηθελα η γατα μου να βρεθει στους δρομους !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:25, 10-03-14:

Φλώρα, όσον αφορά τη λύση της σίτας δεν μπορώ να σε διαφωτίσω πλήρως γιατί δεν αφήνω τα παραθυρόφυλλα ανοιχτά με τις σίτες ανοιχτές και γενικά δεν αφήνω τα δικά μου να έχουν πρόσβαση στο μπαλκόνι.
Πάντως, έχει τύχει πολλές φορές να έχω τα παραθυρόφυλλα κλειστά κι ασφαλισμένα, τα τζάμια ανοιχτά και τις σίτες κλειστές κι οι γάτες μου τις ψιλοχαλάνε.
Οπότε θα με φόβιζε η ιδέα να ήταν τα παραθυρόφυλλα ανοιχτά γιατί ξέρω ότι μάλλον θα έβγαιναν στο μπαλκόνι.
Όσον αφορά το ερώτημά σου αν οι γάτες πηδάνε από το μπαλκόνι, ναι.
Πολλές γάτες πηδάνε από το ένα μπαλκόνι στο άλλο ή πολλές φορές κάθονται στο χείλος του μπαλκονιού.
Επειδή έχουν έμφυτη την περιέργεια να εξερευνήσουν το οτιδήποτε τους τραβήξει την προσοχή, πολλές επιχειρούν κάποιο άλμα σε μια κοντινή απόσταση και δυστυχώς πολλές πέφτουν από το μπαλκόνι με αποτέλεσμα η πτώση από μπαλκόνι να είναι η δεύτερη αιτία θανάτου οικόσιτων γατών.
Η προσωπική μου συμβουλή θα ήταν να προσπαθούσες να περιφράξεις το μπαλκόνι σου όσο καλύτερα γίνεται κι εάν η γάτα σου έχει πρόσβαση στο μπαλκόνι μετά την περίφραξη, αυτό καλό θα ήταν να γίνεται πάντα υπό την επίβλεψή σου.
Εάν θες να πάρεις μερικές ιδέες για περίφραξη, μπορείς να διαβάσεις το θέμα Περίφραξη μπαλκονιού;.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,805 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:36, 10-03-14:

Πηδάνε και παρα-πηδάνε και ή χάνονται ή τραυματίζονται σοβαρά και, ενίοτε, θανάσιμα!

Και δεν είναι καθόλου λίγες οι απώλειες γατιών εξ αιτίας της πτώσης από μπαλκόνι
Διότι ναι μεν οι ενήλικες γάτες έχουν την γνώση του κινδύνου και την ικανότητα να κρατούν καλή ισορροπία και στα πιο λεπτά κάγκελα, αλλά αυτά μόνο στη θεωρία.
Στην πραγματικότητα, έστω και ένα πετούμενο (πουλί ή έντομο) να τραβήξει την προσοχή τους, ορμούν κατευθείαν και αστραπιαία στο στόχο αψηφώντας τον κίνδυνο.
Και έχω προσωπική γνώση των όσων λέω, οπότε σου συνιστώ να μη το διακινδυνέψεις

Δυο λύσεις: Οχυρώνεις πολύ καλά το μπαλκόνι, δες ιδέες: https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=32846
και
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33246

ή απλά κρατάς κλειστές τις πόρτες και αποκλείεις την πρόσβαση σε μπαλκόνια.

Και όχι, η σίτα δυστυχώς δεν είναι αρκετή, καθότι πολλά γατιά κατορθώνουν και την αχρηστεύουν με νύχια ή δόντια.
Άλλη μια λύση το λουράκι-σαμαράκι, αλλά χρειάζεται εκπαίδευση πριν για να "δεχτεί" να το φοράει και με την προϋπόθεση η παρουσία σου εκεί κοντά ώστε να την παρακολουθείς.
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=76036&page=8

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:21, 10-03-14:

Καλησπέρα!
Εγώ έχω προσωπική πείρα στις σκισμένες σίτες!
'Οταν ήταν τα δικά μου μικρά τα είχα για 3 μήνες καλοκαίρι σε κλειστή αυλή στην οποία έβλεπε το παράθυρο του δωματίου μου. Τα καμάρια μου λοιπόν τα έβαλαν με τη σίτα γιατί ήθελαν να μπουν στο δωμάτιό μου και φυσικά τα κατάφεραν!! Την έσκισαν και ξύπνησα ένα πρωί και τα βρήκα μέσα (και πάνω μου! ). 'Ηταν η πρώτη βραδιά της υπέροχης συγκατοίκησής μας!!
Και φαντάσου ήταν μόνο δύο μηνών μπεμπάκια!
Βέβαια,στη δική μας περίπτωση ήταν ακίνδυνο αλλά για να καταλάβεις πως οι σίτες δεν είναι εμπόδιο -ειδικά αν στο μπαλκόνι θεαθεί "θήραμα"- αν θελήσει η γατούλα σου να βγει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dina88
H dina88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dina88 έγραψε στις 00:21, 11-03-14:

εμας παντως δεν εχουν κανενα πρόβλημα.
έχουμε το καλοκαιρι ανοιχτα παραθυρα και σιτες κλειστες.
αλλά αρέσκοντε στο να κοιτανε τα πουλια μεσα απο τη σιτα.
καμια φορα που μπαινει καταλαθος καμια μύγα(και τη κυνηγάνε πανω στη σιτα) μπορεί να κανουν καμια μικρη τρυπα στη σιτα, αλλά τπτ τραγικο ώστε να φαινεται ή να ειναι επικινδυνο.
αλλα ποτε δε φευγουμε απ'το σπιτι με ανοιχτα παραθυρα κι ας ειναι κλειστες οι σιτες.
εγω πιστευω ειναι στη γατα, σιγουρα μπορουν να σκισουν τη σιτα, αλλα υπαρχουν και γατες που δε το κανουν.
και να σημειωσω πως η μια μας η γατα ειναι πολυ 'διαολεμενη' (με τη καλη εννοια) και παρ'ολα αυτα δε την ενοχλει η σιτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους