Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στοματική υγιεινή της γάτας

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:34, 05-06-08:

Πάντως υπάρχουν ειδικές οδοντόκρεμες για γατάκια (και σκυλάκια) που επειδή έχουν κ γεύση από κρέας δεν είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθεί επιπλέον φεύγει κ την δυσάρεστη αναπνοή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη !-bourboulithra-!
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 19:10, 05-06-08:

αλήθειά?και πρεπει να πάρω και ειδική οδοντόκρεμα?και αν το φαει επειδη εχει γεύση κρέας?δεν πιστεύω να ρωτάω πολλα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:15, 05-06-08:

Ω,τώρα πρόσεξα ότι είσαι συναγατιωτης/συνγατιώτισσα!Κι εσύ από Βόλο;
Λοιπόν,αν σου φαίνεται δύσκολο το βούρτσισμα ή το θέμα οδοντόκρεμα,γιατί δεν του γυρίζεις την τροφή στις κροκέτες;Τρίβονται τα δοντάκια του πάνω τους καθώς τις τραγανίζουν και δεν πιάνουν πέτρα.Υπάρχουν μάλιστα και ειδικές κροκέτες,που το σχήμα τους βοηθά τις γατούλες που έχουν ήδη πρόβλημα με τα δοντάκια τους.

Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 19:31, 05-06-08:

ναι,συνγατιωτισσα απο βολο!κροκέτες εννοείς την ξηρά τροφη?αχ,θα μείνει πολλές μέρες νηστικιά!θα κάνει καιρό να τα συνηθίσει (είναι και ιδιότροπη βλέπεις...)είναι και ένας άλλος λόγος βέβαια..τώρα το καλοκαίρι,πρέπει να πίνει πολλά υγρά.οι κονσέρβες περιέχουν μεγάλο μέρος σε νερό σε αντίθεση με την ξηρά τροφή,και τη δικιά μου τη γάτα δεν την εχω δει ΠΟΤΕ να πίνει νερο,δεν ξέρο γιατι,όπως και να της το δώσω δεν ενδιαφέρεται,οπότε αν κοπούν και οι κονσέρβες...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 19:42, 05-06-08:

η Hills έχει τέτοιες εξειδικευμένες τροφές για δόντια, στομάχι κ τρίχωμα, όταν τρώνε κροκέτες πίνουν και νερό αρκετό από μόνες τους. όσο για την οδοντόκρεμα όπως είπε κ η Δώρα δεν ειναι απαρέτητη απλά αν θέλεις για εξτρα προστασία αλλά κ για να μη μυρίζει η αναπνοή της

Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 20:00, 05-06-08:

ναι,και το πιο πιθανό δηλαδή είναι αυτό,γιατι δεν είναι χαζές,αν διψάν θα πίνουν..και έχω παρατηρήσει,όχι την δικια μου,μια αλλη γάτα που προτιμουσε να πίνει απο χυμένα βρώμικα σχετικα νερα στο δρόμο,παρα απτο καθαρό κουπακι που της έδωσα εγώ!ίσως έχει σχεση δηλαδη με το βαθος,ίσως φοβούνται αν βλέπουν βαθύ το νερό..

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 20:06, 05-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από !-bourboulithra-!
ναι,και το πιο πιθανό δηλαδή είναι αυτό,γιατι δεν είναι χαζές,αν διψάν θα πίνουν..και έχω παρατηρήσει,όχι την δικια μου,μια αλλη γάτα που προτιμουσε να πίνει απο χυμένα βρώμικα σχετικα νερα στο δρόμο,παρα απτο καθαρό κουπακι που της έδωσα εγώ!ίσως έχει σχεση δηλαδη με το βαθος,ίσως φοβούνται αν βλέπουν βαθύ το νερό..
Δεν νομίζω γιατί οι δικές μου αν δεν τους αλλάξω το νερό 3 φορές την ημέρα δεν πίνουν νερό, μάλλον είναι το πως έχουν συνηθήσει

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:28, 05-06-08:

Αν δε τρωει την ξηρά,ανακάτεψέ της την με κονσέρβα,και σιγά σιγά μείωνε την αναλογία προσθέτοντας όλο και λιγότερη.Οι κονσέρβες δεν κάνουν καλό στην υγεία τους και παχαίνουν κιόλας...Βάλε μας και καμιά φωτο βρε συνγατιώτισσα!

Παράθεση

Ζορρό

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ζορρό
Ο Ζορρό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μία έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O Ζορρό έγραψε στις 17:02, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ω,τώρα πρόσεξα ότι είσαι συναγατιωτης/συνγατιώτισσα!Κι εσύ από Βόλο;
Έχω ακούσει για συντοπίτη-συντοπίτισσα, συνδημότη-συνδημότισσα, αλλά για συναγατιώτη-συνγατιώτισσα πρώτη φορά ακούω. Θα πρέπει μάλλον να έχεις βγάλει φιλολογική σχολή για να κατέχεις τέτοιους όρους. Ή στην άλλη περίπτωση να είσαι από Βόλο καθώς ούτε το ορθογραφικό του Word δεν μου βγάζει τέτοια λέξη.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:48, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ζορρό
Έχω ακούσει για συντοπίτη-συντοπίτισσα, συνδημότη-συνδημότισσα, αλλά για συναγατιώτη-συνγατιώτισσα πρώτη φορά ακούω. Θα πρέπει μάλλον να έχεις βγάλει φιλολογική σχολή για να κατέχεις τέτοιους όρους. Ή στην άλλη περίπτωση να είσαι από Βόλο καθώς ούτε το ορθογραφικό του Word δεν μου βγάζει τέτοια λέξη.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 11:59, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ζορρό
Ή και τα δύο μαζί

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 12:04, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
η Hills έχει τέτοιες εξειδικευμένες τροφές για δόντια, στομάχι κ τρίχωμα, όταν τρώνε κροκέτες πίνουν και νερό αρκετό από μόνες τους. όσο για την οδοντόκρεμα όπως είπε κ η Δώρα δεν ειναι απαρέτητη απλά αν θέλεις για εξτρα προστασία αλλά κ για να μη μυρίζει η αναπνοή της
Τέτοιες τροφές έχει και η Royal Canin!

Συμφωνώ ότι η οδοντόκρεμα δεν είναι απαραίτητη!
Εγώ τους βάζω ένα διάλυμα στο μπολάκι με το νερό τους που μπορούν να το πιουν για δοντάκια και αναπνοή. Μου το έφεραν όμως από το εξωτερικό. Νομίζω εδώ δεν υπάρχει.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 18:35, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ

Εγώ τους βάζω ένα διάλυμα στο μπολάκι με το νερό τους που μπορούν να το πιουν για δοντάκια και αναπνοή. Μου το έφεραν όμως από το εξωτερικό. Νομίζω εδώ δεν υπάρχει.
Και πρέπει να είναι κ πιο νόστιμη γιατί από τότε που τους άλλαξα τροφή κ παίρνω την Royal Canin τρώνε σαν τρελά -εκτός αν είχαν βαρεθει την Hills-
Αυτό το διάλυμα πως λέγεται;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:43, 11-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ

Έχω δει κι εγώ κάποια τέτοια σκευάσματα στην κτηνίατρο,όμως μου είπε ότι απευθύνονται σε γάτες με πρόβλημα,κι όχι σε γατούλια με απλό θέμα δυσοσμίας.

Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 10:55, 13-06-08:

ναι,μην κοροιδέψετε,αλλα δέν ξέρω την διαδικασία για να βάλω φωτο!ας με διαφωτίσει κάποιος!

Παράθεση

Guest00013

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00013
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00013 έγραψε στις 11:12, 13-06-08:

Κι όμως, στο εξωτερικό θεωρούν ότι τα δόντια της γάτας πρέπει να πλένονται με ειδική οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα για να μείνουν υγιή σε όλη την υπόλοιπη ζωή της... Ένα βιβλίο που έχω για φροντίδα της γάτας, έχει φωτογραφία μία γάτα να της πλένουν τα δόντια και δείχνει όλη τη διαδικασία... Η γάτα, πάντως, ήταν πολύ αστεία με την οδοντόβουρτσα στο στόμα... Μην το επιχειρήσετε, πάντως, αν δεν έχετε δέσει πρώτα τη γάτα σας

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:33, 13-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από !-bourboulithra-!
ναι,μην κοροιδέψετε,αλλα δέν ξέρω την διαδικασία για να βάλω φωτο!ας με διαφωτίσει κάποιος!
Πας στο gallery,πατάς ανέβασμα,και επιλέγεις τη φωτογραφία που θέλεις,τίτλο και κατηγορία.μόλις την ανεβάσεις,πατάς αντιγραφή-επικόλληση τον κωδικό που σου βγάζει από κάτω ως "προσθέστε την σε ποστ".

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 21:08, 29-09-08:

με αφορμη ενα θεμα στο Prevension που διαβασα σε σχεση με τις γατουλες..και επειδη δεν βρηκα κατι τοσο αναλυτικο εδω ...ειπα να ψαξω λιγο και να ενημερωθουμε σε σχεση με την στοματικη υγεινη της γατουλας μας...και ναι πρεπει να πλενουμε που και που τα δοντακια μας...και να το παρακατω αρθρο που διαβασα και τι μπορουμε να αποφυγουμε με το βουρτσισμα των δοντιων...

Η υγιεινή του στόματος του μικρού μας φίλου έχει άμεση σχέση με την γενικότερη κατάσταση της υγείας του. Αποτελεί τον καθρέπτη της υγείας του.

ΕΛΕΓΧΟΣ:
Σηκώστε τα χείλη της γάτας σας πάνω από τα ούλα της και πιέστε σταθερά με το δάχτυλό σας πάνω από ένα άνω δόντι. Όταν βγάλετε το δάχτυλό σας, το λευκό αποτύπωμα του δακτύλου σας πάνω στο ούλο της θα πρέπει να ξαναγίνει ροζ. Ανοίξτε της το στόμα και εξετάστε όλα τα δόντια. Κοιτάξτε εάν έχει σχηματιστεί πέτρα, η οποία έχει κίτρινο-καφέ χρώμα και μπορεί να προκαλέσει περιοδοντίτιδα.

Α.Τι προκαλεί την δυσοσμία του στόματος;

Η κυριότερη αιτία της δυσοσμίας του στόματος είναι η περιοδοντική νόσος που προκαλείται από την πλάκα (βακτήρια). Τα βακτήρια προσκολλώνται στην επιφάνεια του δοντιού και σχηματίζεται η πλάκα. Μέσα σε μερικές μέρες η πλάκα μετατρέπεται σε πέτρα και η πέτρα με την πάροδο του χρόνου οδηγεί σε περιοδοντίτιδα και απώλεια οστού γύρω από το δόντι. Προοδευτικά έχουμε υποχώρηση των ούλων και αργότερα απώλεια των δοντιών.

Πού μπορεί να οφείλεται η πριοδοντικη νοσος και τι μπορεί να κρύβει;
1. Τροφή που μένει μέσα στο στόμα ή
ανάμεσα στα δόντια ή τρυγίο ή πλάκα
2. Περιοδοντική νόσος
3. Αποστήματα δοντιών
4. Φλεγμονές που σχετίζονται με την παρατεταμένη λήψη φαρμάκων
5. Δερματίτιδα των χειλέων
6. Τραύματα από ξένο σώμα ή φλεγμονή των σιελογόνων αδένων
7. Συστηματικά νοσήματα όπως ο διαβήτης ή η νεφρική ανεπάρκεια
8. Νοσήματα του αναπνευστικού συστήματος
9. Κακές συνήθειες όπως η πολυφαγία, η δυσπεψία και η κοπροφαγία
10. Νεοπλασίες καλοήθεις ή χειρότερες

Β. Ποια είναι τα συμπτώματα της περιοδοντίτιδας ;
Η έντονη δυσοσμία του στόματος, η ανάπτυξη πέτρας στα δόντια, η ουλίτιδα, η δυσκολία στην μάσηση. Συχνά όμως τα συμπτώματα περνούν και απαρατήρητα.

Γ. Ποια είναι η πρόληψη;
Στα προληπτικά μέτρα περιλαμβάνεται ο συχνός καθαρισμός των δοντιών με ειδικές οδοντόβουρτσες και ενζυματικές οδοντόκρεμες που δεν χρειάζονται ξέβγαλμα. Η χρήση ειδικών τροφών (πχ hills t/d). Η χρήση ειδικών δισκίων ή αλοιφών χλωρεξιδίνης πάνω στα δόντια. Τέλος όταν η συσσώρευση πέτρας, η ουλίτιδα και η περιοδοντίτιδα εγκατασταθούν τότε είναι απαραίτητος ο καθαρισμός των δοντιών και η εφαρμογή θεραπείας.

Δ. Πως γίνεται ο καθαρισμός των δοντιών
Γίνεται με χορήγηση γενικής αναισθησίας. Αν ο σκύλος ή η γάτα σας είναι άνω των 6 ετών θα πρέπει να προηγηθούν και εξετάσεις αίματος σαν μέρος της προαναισθητικής αγωγής. Η αναισθησία γίνεται με τη χρήση αναισθητικής συσκευής ώστε να εξασφαλίζεται στο μέγιστο η ασφάλεια της διαδικασίας. Κατά την διαδικασία αυτή το ζώο διασωληνώνεται ( για να αποφευχθεί εισρόφηση υγρών )και συνδέεται με το αναισθητικό κύκλωμα.
Ακολουθεί η συστηματική εξέταση του στόματος και ο καθαρισμός της πέτρας με τη χρήση υπερήχων. Μετά τον καθαρισμό γίνεται η στίλβωση (γυάλισμα) των δοντιών σε τρόπο ώστε να καθυστερήσουμε την επανεμφάνιση της πέτρας.

ΤΕΛΟΣ:
Γιατί δεν πρέπει να παραμελούμε τη φροντίδα των δοντιών του;
Η καλή στοματική υγιεινή δεν είναι ούτε μόδα ούτε πολυτέλεια. Στοιχίζει τα μισά χρήματα από ότι η περιποίηση του ανθρώπινου στόματος, έστω και αν χρειάζεται αναισθησία. Εξασφαλίζει μια υγιή ζωή για το κατοικίδιο και αποφεύγετε την όχληση από τη μυρωδιά του. Τα δόντια για το σκύλο ή τη γάτα είναι εξίσου ζωτικής σημασία όπως και για μας. Αν τα παραμελήσουμε, πέρα από τη δυσοσμία, γίνονται σιγά σιγά καφέ και μετά ανάγλυφα. Τα ούλα υποχωρούν και στο τέλος τα δόντια πέφτουν. Το κατοικίδιο αναγκάζεται να «κατεβάζει» την τροφή του αμάσητη, με επακόλουθο, στομαχικά προβλήματα. Εμείς το αποφεύγουμε, λόγω της κακοσμίας, και εκείνο «ξύνει» το στόμα από τον πόνο. Η στοματική υγιεινή λοιπόν είναι θεμελιώδης και μπορεί γρήγορα να μας αποκαλύψει παθολογικές καταστάσεις, που εξελίσσονται χωρίς άλλα συμπτώματα παρά μόνο την κακοσμία του στόματος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 21:33, 29-09-08:

Μήπως θα έπρεπε να το γράψεις σαν άρθρο αυτό και όχι σαν νήμα????Ήθελα απλά να πω, ότι η Ήλια μου όταν έρχεται και μου γλύφει την μυτούλα μου μυρίζει η αναπνοή της..Αλλά από τι ηλικία αρχίζουν όλα αυτά???????

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 21:47, 29-09-08:

αν τοποθετήσω το δάκτυλό μου στα ούλα του πρίνς ... με δάγκωσε....

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:12, 29-09-08:

Ευχαριστουμε ria23 για την πολυ κατατοπιστικη παρουσιαση.
Για τα προιοντα στοματικης υγιεινης στις γατες δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες στην Ελλαδα.Μια που δυστυχως η Μυρτουλα μου εχει σχηματισει πετρα στα πισω δοντακια της εδω και καιρο το ψαχνω το θεμα.
Εχω βρει ενα σπρευ το Pet Fresh spray που μεταξυ των αλλων εχει χλωρεξιδινη 12%(οσο δηλαδη τα ανθρωπινα στοματικα διαλυματα καθημερινης χρησης).Ψεκαζω μια γαζουλα και προσπαθω να αλοιψω τα ουλα της και αυτη μετα γλυφωντας το παει σ'ολη την στοματικη κοιλοτητα.Τις δινω μαζι με τις αλλες της κροκετες και τις DENTAL DSO 29 κροκετες της Royal Canin και τελος τα σνακ dental paw της pourina.Εχω ακουσει οτι υπαρχει και η οδοντοκρεμα dentisept, αλλα δυτυχως στην Θεσ/νικη δεν μπορεσα να την βρω.
Αν γνωριζει κανεις και κατι ακομη ας μας το γραψει.

Παράθεση

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 22:15, 29-09-08:

Ο καθαρισμός των δοντιών από τον κτηνίατρο πόσο κοστίζει;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:30, 29-09-08:

Καλό και ενδιαφέρον άρθρο..
ΕΓΩ δεν πλένω τα δόντια του παιδιού μου... με το ζόρι.. του δίνω το χάπι και ταχύτητα αστραπής τραβάω το χέρι μου απο τα δοντάκια του.

Αν η γάτα δεν τρώει κονσέρβα, και τρέφετε γενικά με τις καλές κροκέτες, δεν έχει κίνδυνο να τα πάθει όλα αυτά.

Όταν θα φτάσει σε μια ηλικία λογική... και είναι γέροι και γριές.. θα τα πάθουν πάνω κάτω τα περισσότερα γατάκια (οπως και εμείς άλλωστε, που θα βάλουμε μασέλες)

Το πότε θα είναι αυτό εξαρτάται ακριβώς απο την σωστή διατροφή κυρίως.

Orlangelo... ο καθαρισμός κοστίζει. Θέλει νάρκωση.. και δεν είναι και από τις πιο ευχάριστες καταστάσεις για την γάτα.

Καλύτερη θεραπεία είναι η πρόλυψη.

Παράθεση

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 22:32, 29-09-08:

Αχ,όλα κοστίζουν....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:39, 29-09-08:

niki, βρήκα αυτο
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο ίσως να δεις αν στην στέλνουν ή να την παραγγείλεις on line.
και αυτό λεει για σκύλους.. αλλα μπορεί να έχουν και για γάτες ή να κάνει και αυτή ίσως.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:51, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Orangelo
Αχ,όλα κοστίζουν....
Βρήκα απο τον Κατώτερο Κατάλογο Αμοιβών του Κτηνιατρικού Συλλόγου ότι ο καθαρισμός με υπερήχους έχει 50?.

Είναι ενδεικτικές τιμές.. μπορεί να βρεις φτηνότερα ή και ακριβότερα, απλά να πάρεις μια ιδέα.

Ο καθαρισμός στον Κτηνίατρο γίνετε μόνο όταν έχει θέμα η γάτα..

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:52, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
niki, βρήκα αυτο
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο ίσως να δεις αν στην στέλνουν ή να την παραγγείλεις on line.
και αυτό λεει για σκύλους.. αλλα μπορεί να έχουν και για γάτες ή να κάνει και αυτή ίσως.
Julia σε ευχαριτω πολυ!
Θα το κοιταξω.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 08:16, 30-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Μήπως θα έπρεπε να το γράψεις σαν άρθρο αυτό και όχι σαν νήμα????Ήθελα απλά να πω, ότι η Ήλια μου όταν έρχεται και μου γλύφει την μυτούλα μου μυρίζει η αναπνοή της..Αλλά από τι ηλικία αρχίζουν όλα αυτά???????

το βρηκα σαν αρθρο σε καποιο κτηνιατρικο συλλογο..αλλα επειδη δεν κανουμε διαφημιση αφαίρεσα 1 κομματι που τον αφορουσε..αν θελει καποιος mod να το επεξεργαστει και να το παρουσιασει σαν αρθρο ενημερωσης δεν εχω προβλημα..α!!το μονο που προσθεσα ειναι ο ελεγχος...ετσι το βρηκα..κατα τ'αλλα.οσο για την ηλικια που ρωτησε η orangelo το γραφει και το αρθρο οτι ξεκινα στις ενηλικες γατες λογικα ξεκινας τον ελεγχο μολις η γατα μπει στο πρωτο ετος της ζωης της..

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 15:53, 03-08-09:

Παιδιά πως να της βουρτσίσω τα δόντια; Θα μου κάτσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:46, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Παιδιά πως να της βουρτσίσω τα δόντια; Θα μου κάτσει;
στον δικο μου αρχισα να του τα βουρτσιζω απο τοτε που ηταν 4-5 μηνων και συνηθιζα να βλεπω τα δοντια του απο την 1η μερα που ηρθε σπιτι μου, οποτε συνηθισε να τον πειραζω στο στομα χωρις να διαμαρτυρεται. Εγω με το βουρτσισμα εκανα το εξης:
- εβαλα οδοντοκρεμα στο δαχτυλο μου και τον αφηνα να την μυριζει και να την γλειφει (οδοντοκρεμα για γατες εννοειται)
- οταν την συνηθισε εβαζα το δαχτυλο μου στο στομα του και ετριβα τα μπροστινα του δοντια και μετα τον επιβραβευα
- σιγα σιγα εφτασα στα πλαινα δοντια και στα πισω
- μετα χρησιμοποιησα την οδοντοβουρτσα που μπαινει στο δαχτυλο και καθαριζα πρωτα τα μπροστινα δοντια και μετα τα πισω και τον επιβραβευα παντα
- μετα αποφασισα οτι η βουρτσα ειναι πιο αποτελεσματικη και εκανα παλι τα παραπανω και τωρα πλεον εχει συνηθισει και καθεται. (να δουμε ποτε θα μαθει να καθεται για χτενισμα )

ευχομαι να τα καταφερεις, δεν ειναι πολυ δυσκολο!
Παντως, ακομα και αν δεν μπορειτε να βρειτε οδοντοκρεμα, καλο θα ηταν να βουρτσιζονταν τα δοντια της γατας με μια οδοντοβουρτσα για γατες ή μικρα παιδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 21:03, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
στον δικο μου αρχισα να του τα βουρτσιζω απο τοτε που ηταν 4-5 μηνων και συνηθιζα να βλεπω τα δοντια του απο την 1η μερα που ηρθε σπιτι μου, οποτε συνηθισε να τον πειραζω στο στομα χωρις να διαμαρτυρεται. Εγω με το βουρτσισμα εκανα το εξης:
- εβαλα οδοντοκρεμα στο δαχτυλο μου και τον αφηνα να την μυριζει και να την γλειφει (οδοντοκρεμα για γατες εννοειται)
- οταν την συνηθισε εβαζα το δαχτυλο μου στο στομα του και ετριβα τα μπροστινα του δοντια και μετα τον επιβραβευα
- σιγα σιγα εφτασα στα πλαινα δοντια και στα πισω
- μετα χρησιμοποιησα την οδοντοβουρτσα που μπαινει στο δαχτυλο και καθαριζα πρωτα τα μπροστινα δοντια και μετα τα πισω και τον επιβραβευα παντα
- μετα αποφασισα οτι η βουρτσα ειναι πιο αποτελεσματικη και εκανα παλι τα παραπανω και τωρα πλεον εχει συνηθισει και καθεται. (να δουμε ποτε θα μαθει να καθεται για χτενισμα )

ευχομαι να τα καταφερεις, δεν ειναι πολυ δυσκολο!
Παντως, ακομα και αν δεν μπορειτε να βρειτε οδοντοκρεμα, καλο θα ηταν να βουρτσιζονταν τα δοντια της γατας με μια οδοντοβουρτσα για γατες ή μικρα παιδια.
Τους αρέσει να τα πειράζω στο στόμα μα την οδοντόβουρτσα που θα την βρώ;

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 10:15, 04-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Τους αρέσει να τα πειράζω στο στόμα μα την οδοντόβουρτσα που θα την βρώ;
Σε πετσοπ ή μπορείς να αγοράσεις από τα jumbo την βούρτσα για τα νεογνά. Είναι ένα πλαστικό που το φοράς στο δάχτυλο και είναι σαν βούρτσα μπροστά. Εγώ έκανα αυτό που μου είχε πει ο κτηνίατρος, έδενα μια γάζα στο δάκτυλό μου και με αλατόνερο της έκανα κυρίως τα πίσω δόντια γιατί αυτά είναι που κινδυνεύουν κυρίως. Δεν ισχυρίζομαι ότι ήταν εύκολο πράγμα γιατί η γάτα ακόμα και αν σε αφήσει να της πλύνεις τα πίσω δόντια δεν θα καθήσει για πολλή ώρα.Υπομονή!

Παράθεση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 21:45, 08-09-09:

μιας κ μιλαμε για δοντια, εχω μια ερωτηση, πρεπει να βουρτσιζουμε τα δοντια τους? δν θυμαμαι να μου χει πει κατι η κτηνιατρος..

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη TONK
H TONK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H TONK έγραψε στις 00:08, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από τακις
μιας κ μιλαμε για δοντια, εχω μια ερωτηση, πρεπει να βουρτσιζουμε τα δοντια τους? δν θυμαμαι να μου χει πει κατι η κτηνιατρος..
Απ'ότι έχω δει, οι γάτες μπορούν να πάθουν και ουλίτιδα, περιοδοντίτιδα, να έχουν πέτρα ή πλάκα, όπως κι εμείς. Βέβαια είναι πιο εύκολο να πάθουμε εμείς, βάσει του τί τρώμε σε σχέση με τις γάτες. Όμως η κακή υγιεινή του στόματος στις γάτες μπορεί μελλοντικά να φέρει πρόβληματα στην καρδιά και στα νεφρά. Καλό είναι όταν πηγαίνεις στον κτηνίατρο να σου κάνει και κάποιο καθαρισμό

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:59, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από τακις
κανονικα χρειαζονται βουρτσισμα καθε μερα. Εγω ετσι κανω με τον δικο μου και δεν μυριζει καθολου το στομα του και προς το παρον παμε μια χαρα. Αν δεν μπορεις να το κανεις καθημερινα, μπορεις να το κανεις καθε 2 μερες γιατι τοσο χρονο χρειαζεται η πλακα για να γινει πετρα. Πιστευω πως ειναι καλυτερα να τους τα βουρτσιζεις γιατι ετσι μπορεις να γλιτωσεις προβληματα στο μελλον. Ασε που πρεπει να ναρκωθει η γατουλα για να γινει καθαρισμος δοντιων. Οποτε καλυτερα καθημερινο βουρτσισμα!!!

Παράθεση

lucky_cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky_cat
Ο lucky_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O lucky_cat έγραψε στις 06:48, 09-09-09:

Είμαι της φυσιολατρικής άποψης... προσπαθήστε να δώσετε στο ζωντανό σας τροφές κοντά σε αυτές που θα έτρωγε αν ήταν στην άγρια φύση...δηλαδή κρέας με ίνες κτλ κτλ και τροφές σκληρές (πχ κροκέτες ξερές).

Έτσι τα δόντια τους θα καθαρίζονται από μόνα τους γιατί να βουρτσίζω τα δόντια της γάτας μου και μάλιστα κάθε μέρα το θεωρώ "παραφύση"... χωρίς παρεξήγηση γι αυτούς που το κάνουν.

Αν η φύση τους επέβαλε να βουρτσίζουν τα δόντια τους αντί για ουρά θα είχαν οδοντόβουρτσα !!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:53, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από lucky_cat
Αν η φύση τους επέβαλε να βουρτσίζουν τα δόντια τους αντί για ουρά θα είχαν οδοντόβουρτσα !!!
Γιατί, εμείς δηλαδή που βουρτσίζουμε τα δικά μας, έχουμε οδοντόβουρτσα αντί για δάχτυλο;

Παράθεση

lucky_cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο lucky_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O lucky_cat έγραψε στις 16:26, 09-09-09:

Όχι αλλά άσε με να σου το εξηγήσω!

Αν το καλοσκεφτείς τρώμε αποκλειστικά μαλακές τροφές (μαγειρεμένο κρέας, βρασμένα φυτά και ψωμί). Εδώ και χιλιάδες χρόνια έχουμε αλλάξει τη διατροφή μας σε τέτοιο βαθμό που πλέον το ίδιο μας το σώμα έχει προσαρμοστεί!

Λόγω των μαλακών τροφών έχουμε κοντότερο σαγόνι και δεν μας είναι απαραίτητοι οι φρονημίτες (και τους βγάζουμε χωρίς δεύτερη σκέψη). Το στομάχι μας ζορίζεται να χωνέψει ωμό ή ψιλοάψητο κρέας. Μαζί με αυτά όμως παρουσιάζουμε και ουλίτιδα επειδή τα ούλα χαλαρώνουν με τις μαλακές τροφές και έχουμε πέτρα από τα υπολλήματα των μαλακών τροφών, τα οποία παραμένουν στο στόμα μας αν δεν τα βουρτσίσουμε.

Αν τρώγαμε και σκληρές τροφές (κρέας με ίνες, ωμά λαχανικά σε ποσότητα) τα δόντια μας θα καθάριζαν αρκετά καλά και τα ούλα μας δεν θα χαλάρωναν έτσι εύκολα. Εφόσον όμως δεν τρώμε αυτές τις σκληρές τροφές έχουμε ανάγκη από καθημερινό και σχολαστικό βούρτσισμα.

Ελπίζω να σε κάλυψα, αν έχεις περισσότερες απορίες ρώτα... θα στα επιβεβαιώσει και ένας καλός οδοντίατρος!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lucky_cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O lucky_cat έγραψε στις 16:41, 09-09-09:

Α... και κάτι τελευταίο! Σκέφτηκες ποτέ γιατί τα τελευταία χρόνια το γυρνάμε στα δημητριακά, στα ολικής αλέσεως και γιατί πολλοί άνθρωποι είναι δυσκοίλιοι και παχύσαρκοι ενώ τα ζώα όχι?

Θέμα διατροφής! Τα ζώα κρατάνε την ίδια διατροφή για χιλιάδες χρόνια ενώ εμείς την έχουμε αλλάξει ριζικά τις τελευταίες δεκαετίες. Νομίζω ότι έχουμε να μάθουμε πολύ περισσότερα απ τα ζώα παρά τα ζώα από εμάς!

Keep it natural...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:18, 09-09-09:

Όχι αλλά άσε με να σου το εξηγήσω!

Αν το καλοσκεφτείς τρώμε αποκλειστικά μαλακές τροφές (μαγειρεμένο κρέας, βρασμένα φυτά και ψωμί). Εδώ και χιλιάδες χρόνια έχουμε αλλάξει τη διατροφή μας σε τέτοιο βαθμό που πλέον το ίδιο μας το σώμα έχει προσαρμοστεί!

Λόγω των μαλακών τροφών έχουμε κοντότερο σαγόνι και δεν μας είναι απαραίτητοι οι φρονημίτες (και τους βγάζουμε χωρίς δεύτερη σκέψη). Το στομάχι μας ζορίζεται να χωνέψει ωμό ή ψιλοάψητο κρέας. Μαζί με αυτά όμως παρουσιάζουμε και ουλίτιδα επειδή τα ούλα χαλαρώνουν με τις μαλακές τροφές και έχουμε πέτρα από τα υπολλήματα των μαλακών τροφών, τα οποία παραμένουν στο στόμα μας αν δεν τα βουρτσίσουμε.

Αν τρώγαμε και σκληρές τροφές (κρέας με ίνες, ωμά λαχανικά σε ποσότητα) τα δόντια μας θα καθάριζαν αρκετά καλά και τα ούλα μας δεν θα χαλάρωναν έτσι εύκολα. Εφόσον όμως δεν τρώμε αυτές τις σκληρές τροφές έχουμε ανάγκη από καθημερινό και σχολαστικό βούρτσισμα.

Ελπίζω να σε κάλυψα, αν έχεις περισσότερες απορίες ρώτα... θα στα επιβεβαιώσει και ένας καλός οδοντίατρος!
οι φρονιμητες δεν βγαινουν για πολλους λογους. Ενας εξ αυτων ειναι οτι τα δοντια μας ειναι σε καλυτερη κατασταση σε σχεση με το παρελθον (οπου δεν τα βουρτσιζαμε) και πλεον εχουν αρχισει να εξαλειφονται. Η ουλιτιδα δεν προκαλειται απο μαλακες τροφες, αλλα απο μικροοργανισμους που ζουν στο στομα μας. Οι μαλακες τροφες δεν 'τριβουν' τα δοντια και συνεπως δεν μπορουν να απομακρυνουν τους μικροοργανισμους (aka πλακα). Ακομα ομως και αν τρωγαμε ωμα, σε καποια στιγμη της ζωης μας θα χαναμε τα δοντια μας.

Η ξηρα τροφη ειναι μυθος οτι κανει καλο στα δοντια. Πολλες γατες αλλωστε δεν μπαινουν καν στον κοπο να την μασησουν. Μονο τα ωμα (μη αλεσμενα) ειναι καλυτερα για τα δοντια. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν χρειαζονται τακτικο βουρτσισμα ή καθαρισμα. Απο την στιγμη που δεν ταιζουμε τις γατες μας ωμα, πιστευω πως χρειαζεται να τους βουρτιζουμε τα δοντια τακτικα. Οσο νοιαζομαι για την δικη μου στοματικη υγιεινη, αλλα τοσο θα νοιαζομαι και για του γατου μου.

Α... και κάτι τελευταίο! Σκέφτηκες ποτέ γιατί τα τελευταία χρόνια το γυρνάμε στα δημητριακά, στα ολικής αλέσεως και γιατί πολλοί άνθρωποι είναι δυσκοίλιοι και παχύσαρκοι ενώ τα ζώα όχι?

Θέμα διατροφής! Τα ζώα κρατάνε την ίδια διατροφή για χιλιάδες χρόνια ενώ εμείς την έχουμε αλλάξει ριζικά τις τελευταίες δεκαετίες. Νομίζω ότι έχουμε να μάθουμε πολύ περισσότερα απ τα ζώα παρά τα ζώα από εμάς!

Keep it natural...
παχυσαρκος δεν γινεσαι αν καταναλωνεις αποκλειστικα κρεας. Παχυσαρκος γινεσαι απο την καταναλωση λιπους, υδατανθρακων και την ληψη υπερβολικης ποσοτητας τροφης. Η δυσκοιλιοτητα οφειλεται σε πολλους παραγοντες και οχι μονο στο κρεας. Μερικοι απο αυτους τους παραγοντες ειναι: αφυδατωση, καθιστικη ζωη

κανενα ζωο επισης δεν κραταει την διατροφη του ιδια για χιλιαδες χρονια. Γι' αυτο αλλωστε υπαρχει η εξελιξη και η φυσικη επιλογη. Αν δεν αλλαζαμε την διατροφη μας δεν θα εξελισσομασταν.
Οι γατες και οι σκυλοι δεν εχουν αλλαξει την διατροφη τους τις τελευταιες δεκαετιες;

Παράθεση

lucky_cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O lucky_cat έγραψε στις 19:01, 09-09-09:

Βασικά επειδή βλέπω ότι οι απόψεις μας είναι αποκλίνουσες το μόνο που θα πω είναι ότι οι γάτες και οι σκύλοι έχουν αλλάξει τη διατροφή τους λόγο του άνθρωπου! Κάποια τρέφονται με κροκέτες ή κονσέρβες και κάποια άλλα με σκουπίδια... αυτό όμως δεν είναι δική τους επιλογή!

Τα ζώα που ζούν μακρυά από τον άνθρωπο δεν αλλάζουν διατροφικές συνήθειες, αλλάζουν το θήραμα ίσως ή την ποσότητα που καταναλώνουν αλλά όχι την ποιότητα και το είδος της τροφής (κρέας, φρέσκο, ωμό για τα άγρια σκυλιά και τις αγριόγατες)... Δεν μιλάω για φυτικές ίνες που καταναλώνουν για λόγους υγειηνής του πεπτικού κτλ. Τουλάχιστον δεν αλλάζουν διατροφικές συνήθειες με ραγδαίο ρυθμό και για τους ίδιους λόγους με τους ανθρώπους.

Η παχυσαρκία ή η δυσκοιλιότητα παρουσιάζεται και για τους λόγους που αναφέρεις εσύ. Εγώ μίλησα για τα δημητριακά και την παχυσαρκία γιατί είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα για του τι παθαίνουμε όταν αποκλίνουμε από τη φύση μας. Η έλλειψη φυτικών ινών οξύνει το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας και η αλλαγή του φυσικού τρόπου ζωής και διατροφής οδηγεί στην παχυσαρκία.

Με λίγα λόγια, προσωπικά, προτιμώ να συντηρώ και να χρησιμοποιώ το σώμα μου με φυσικό τρόπο εννοώντας ότι κάνω μπάνιο και βουρτσίζω τα δόντια μου κανονικά, γιατί δε γίνεται αλλιώς, αλλά τη διατροφή μου και την σωματική μου άσκηση μου προσπαθώ να την κρατάω όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που όρισε η φύση για το είδος μου... το ίδιο προσπαθώ να κάνω και για το κατοικίδιό μου!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:07, 28-08-11:

Ενώ εμείς οι άνθρωποι έχουμε τα μέσα να φροντίζουμε καθημερινά για την υγεία των δοντιών μας, δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο και οι γάτες! Παρ' όλο που είναι πολύ καθαρά ζώα δεν έχουν προικιστεί με την ικανότητα να καθαρίζουν τα δόντια τους. Ποια είναι η κατάσταση τους; Πότε παρουσιάζουν ζημιές; Πως μπορούν αυτές οι ζημιές να αποφευχθούν; Μήπως υπάρχει τρόπος να φροντίσουμε εμείς για τα δόντια του αγαπημένου μας γατιού;
Μπορούμε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας όσον αφορά την υγεία των δοντιών της γάτας μας, εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:59, 28-08-11:

Συνηθως ξεκινάει με πλάκα και επεκτείνεται σε περιοδοντίτιδα.
Υπάρχουν τρόποι να καθαρίζονται, φυσικοί και μη. Ο ένας είναι:

και ο άλλος:

Ο τελευταίος τρόπος είναι:

Eγώ του τα βουρτίζω αλλά το τελευταίο διάστημα δεν του τα βούρτσιζα συχνά και είδα να σχηματίζεται λίγη πλάκα στα πίσω δόντια του. Μου βγήκε η πίστη να τον καταφέρω να τρώει κομμάτια κρέατος και κόκκαλα με κρέας (ορτύκια, φτερούγες και πλευρά κότας), αλλά ευτυχώς τα δοντάκια του απέκτησαν ξανά το ωραίο τους λευκό χρώμα. Βάλαμε μυαλό και πλέον του δίνω "δύσκολο" φαγητό για να καθαρίζουν φυσικά τα δόντια του και να εξασκεί τους μυες του. Το βούρτσισμα το αυξήσαμε επίσης στις 3-4 φορές την εβδομάδα. Δεν θέλω με τίποτα να τον ναρκώνω κάθε χρόνο για καθάρισμα δοντιών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:25, 28-08-11:

Θα ήθελα να δοκιμάσω το βούρτσισμα. Πως γίνεται; Δεν χρειάζεται ξέπλυμα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:55, 28-08-11:

Όχι, τρώγεται η οδοντόκρεμα Μυρίζει σαν πάστα για τριχόμπαλες και δεν βγάζει αφρούς Υπάρχουν οδοντόβουρτσες κανονικές και οδοντόβουρτσες που τοποθετούνται στο δάχτυλο. Εμένα δεν με βολεύουν αυτές στο δάχτυλο γιατί καμιά φορά δαγκώνει και πονάω. Συνήθως βουρτσίζουμε μόνο τις εξωτερικές επιφάνειες των δοντιών. Δεν χρειάζεται να του ανοιγεις το στόμα. Τραβάς μόνο το μάγουλο στην άκρη για να φάνουν τα δόντια και βουρτίζεις. Είναι πολύ εύκολη διαδικάσια

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:12, 28-08-11:

Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι να της τα βουρτσίζω τα δόντια 3 - 4 φορές την εβδομάδα αλλά δεν ξέρω εάν θα το δεχθεί.
Δυστυχώς όμως δεν έχω δει σε κάποιο pet shop οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα για γάτες.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 13:13, 28-08-11:

Καλά κάνατε και το ανοίξατε το συγκεκριμένο θέμα, γιατί σε σχετική συζήτηση με έναν κτηνίατρο ξέρετε τι μου είχε πει που μου έκανε εντύπωση?? ότι δυνητικά, αν στειρώναμε τις γατούλες μας και τους αφαιρούσαμε και όλα τα δόντια-δεδομένου όλων των άλλων προϋποθέσεων,δηλαδή καλή διατροφή,εμβολιασμοί,κλπ-θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στη γάτα μας τουλάχιστον 2-3 χρόνια επιπλέον ζωής!! Βέβαια ο άνθρωπος το είπε για να τονίσει τη σημασία της οδοντιατρικής υγιεινής και όχι για να τους αφαιρούμε τα δόντια! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 13:26, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι να της τα βουρτσίζω τα δόντια 3 - 4 φορές την εβδομάδα αλλά δεν ξέρω εάν θα το δεχθεί.
Δυστυχώς όμως δεν έχω δει σε κάποιο pet shop οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα για γάτες.
πιστεύω ότι αν της τα βουρτσίζεις συχνά ακόμα και χωρίς οδοντόκρεμα, θα της κάνει καλό γιατί έστω και μηχανικά αφαιρείς αρκετα βακτήρια που έχουν κολλήσει στα δόντια. Οι παιδικές οδοντόβουρτσες είναι μια χαρά αν δεν βρεις οδοντόβουρτσα για κατοικίδια Εμένα ο κτηνίατρος μου μου είπε ότι συνήθως από 3 ετών τα δόντια τους θέλουν καθάρισμα μια φορά τον χρόνο

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 13:35, 28-08-11:

Συμφωνώ απόλυτα ότι δυστυχώς μετά από κάποια ηλικία χρειάζονται νάρκωση και ενδελεχή καθαρισμό-κτηνίατρος με ειδικότητα στην οδοντιατρική κατοικιδίων που την απέκτησε στη Σουηδία μου είπε ότι εκεί τα πηγαίνουν πολλοί 2 φορές τον χρόνο για καθαρισμό.. Να σας ρωτήσω κάτι?Έχω παρατηρήσει ότι το στόμα του γατούλη μου μυρίζει ελαφρώς ορισμένες φορές, αλλά δεδομένου ότι είναι 4,5 μηνών και τα δοντάκια του είναι κάτασπρα όταν τα βλέπω,πού μπορεί να οφείλεται? Μήπως στο ότι αλλάζει δόντια?Ελπίζω να μη λέω καμιά μπαρούφα.. Επιβάλλεται να του τα βουρτσίζω από τώρα για να συνηθίζει?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:19, 28-08-11:

Louis, κι η δική μου έχει την ίδια ηλικία κι έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι ορισμένες φορές ψιλομυρίζει η αναπνοή της.
Είναι η ηλικία που αλλάζουν δόντια οπότε το θεωρώ φυσιολογικό γιατί τα δόντια της είναι κατάλευκα.
Θα αρχίσω να της τα βουρτσίζω λίγο και θα δω πως θα πάει.
Απλώς με αγχώνει λίγο η νάρκωση που θα πρέπει να της γίνεται κάθε φορά, εδώ φοβάμαι για τη νάρκωση που θα κάνει σε 1,5 περίπου μήνα λόγω στείρωσης...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους