Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,179 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 268 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στοματική υγιεινή της γάτας

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 15:27, 28-08-11:

Φοβερό το post, δεν είχα ιδέα..!!!

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Σ δεδομένου ότι είναι 4,5 μηνών και τα δοντάκια του είναι κάτασπρα όταν τα βλέπω,πού μπορεί να οφείλεται?
Η μυρωδιά μπορεί να είναι θέμα διατροφής.. Αν μυρίσετε το στόμα από ένα γατί που τρέφεται με fiskies θα καταλάβετε τι εννοώ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:34, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Όχι, τρώγεται η οδοντόκρεμα Μυρίζει σαν πάστα για τριχόμπαλες και δεν βγάζει αφρούς Υπάρχουν οδοντόβουρτσες κανονικές και οδοντόβουρτσες που τοποθετούνται στο δάχτυλο. Εμένα δεν με βολεύουν αυτές στο δάχτυλο γιατί καμιά φορά δαγκώνει και πονάω. Συνήθως βουρτσίζουμε μόνο τις εξωτερικές επιφάνειες των δοντιών. Δεν χρειάζεται να του ανοιγεις το στόμα. Τραβάς μόνο το μάγουλο στην άκρη για να φάνουν τα δόντια και βουρτίζεις. Είναι πολύ εύκολη διαδικάσια

Λέω κι εγώ!! Αχ να σαι καλά!! Θα κοιτάξω αυτή την βδομάδα αν υπάρχουν σε πετ σιοπ εδώ αλλοιώς θα παραγγείλω από το διδίκτυο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coolcat (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 17:37, 28-08-11:

Από τι ηλικία πρέπει να αρχίσουμε το βούρτσισμα??

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:09, 28-08-11:

απο μικρή για να το δέχεται πιο εύκολα όταν μεγαλώσει Τρέμω και εγώ στην ιδέα να τον ναρκώνω κάθε χρόνο για καθάρισμα. Αν τους δίνετε βραστά κρέατα, μη τα κόβετε σε μικρά κομμάτια. Όσο πιο μεγάλα τα κομμάτια, τόσο καλύτερα για τα δόντια τους.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 11:05, 29-08-11:

Η μυρωδιά μπορεί να είναι θέμα διατροφής.. Αν μυρίσετε το στόμα από ένα γατί που τρέφεται με fiskies θα καταλάβετε τι εννοώ..[/quote]

Starblood,αποκλείεται να είναι θέμα διατροφής, δεδομένου ότι τρώει ξηρά τροφή Acana,κονσερβούλες Schesir και μαγειρευτά.[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/VPAPAD%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Άρα..μάλλον τα δοντάκια του θα είναι που αλλάζουν..

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 11:16, 29-08-11:

Αυτό είναι κλασικό παράδειγμα αποτυχημένης παράθεσης προς αποφυγή!!Sorry...

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Γάτα πηλού
H Γάτα πηλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Γάτα πηλού έγραψε στις 13:21, 15-09-11:

Γεια σας!
Παρακολουθώ το forum σας εδώ και πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω ένα θέμα μόνη μου.Ας ξεκινήσω με την ερώτησή μου.

Η γατούλα μου είναι 2 χρονών. Από μικρούλα όταν ήτανε, το στόμα της ΔΕΝ μύριζε ποτε! Καθόλου! Και φυσικά τα δοντάκια της ήταν κατάλευκα...Τώρα όμως, είναι λίιιιιγο πιο κίτρινα και εάν πας κοντα στο στόμα(το γνωρίζω γιατί μου κάνει κουτουλίτσες και ζυμώματα ΚΑΘΕ βράδυ πριν κοιμηθούμε) μυρίζει κάπως διαφορετικά από παλιά. Δε λέω ότι "βρωμάει" αλλά ελαφρώς μυρίζει!
Τρώει εδώ και 1 χρόνο, royal canin για στειρωμένα και μισό κονσερβάκι καλής ποιοτητας .

Η ερώτησή μου είναι , εάν θα πρέπει να κάνει πχ μια φορά το χρόνο ένα καθαρισμό(???) ή εάν υπάρχει κάποιο προιον που να βοηθάει αποτελεσματικά στον καθαρισμό ή κάτι τέτοιο! Ευχαριστώ!

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 14:20, 15-09-11:

Για να ήτανε το στοματάκι της πεντακάθαρο θα έπρεπε να τρώει φυσική τροφή, δηλαδή θηράματα. Ολες οι γατούλες που τρέφονται με τροφές του εμπορίου έχουν λίγο έως πολύ κίτρινα δοντάκια και πιο έντονη μυρωδιά στην ανάσα τους. Δυστυχώς είναι αναπόφευκτο.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

H Γάτα πηλού έγραψε στις 15:24, 15-09-11:

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Βέβαια αυτό το κατανοώ αλλά εννοώ μιας και η διατροφή της γάτας (δυστυχώς) έχει προσαρμοστεί σε αυτή που οι περισσότεροι επιλέγουμε (ξηρά, κονσέρβες) δεν θα έπρεπε (λογικά?) να υπάρχει και κάποια "λύση" στο θέμα δόντια? Είναι μόνο 2 χρονών..Δεν θέλω να έχει προβλήματα στο μέλλον..

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 17:25, 15-09-11:

Καθαρισμος δοντιων γινεται στις γατες, απο τον κτηνιατρο και χρειαζεται αναισθησια.
Επισης υπαρχουν ειδικες οδοντοκρεμες και οδοντοβουρτσες για γατες, θελει να τις μαθεις απο μικρες μαλλον
για να το δεχονται -εγω στη μεγαλη μου δε θα το τολμουσα, η μικρη μπορει και να καθοταν.
Καπου ειχα διαβασει οτι αντι για οδοντοβουρστα μπορεις να χρησιμοποιησεις γαζα και αλατονερο(?).
Υπαρχουν επισης καποια treats τα οποια βοηθανε στον καθαρισμο των δοντιων, εχω δει κατα καιρους σε
πετ σοπς, αλλα δεν γνωριζω ποσο αποτελεσματια ειναι.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

H Γάτα πηλού έγραψε στις 17:40, 15-09-11:

Ε εντάξει, νάρκωση για τέτοιο λόγο δε θα έκανα εκτός και εάν ήταν να της πέσουν τα δόντια
Μόλις πήγα στο πετ σοπ και ρώτησα (δεν αγόρασα)..Όντως υπάρχει οδοντόκρεμα κτηνιατρική μάλιστα αλλά η δική μου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να με αφήσει..Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο εάν θα μπορούσε να αλλάξει την τροφή της σε royal canin oral που ειναι για τα δόντια και όπως διάβασα έχει brushing effect. Όποια άλλη πρόταση, δεκτή!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 18:12, 15-09-11:

Εγώ θα σου πρότεινα να την πας στον κτηνίατρο να δει αναλυτικά τα δόντια της, διότι αν όπως λες μυρίζει το στόμα της μπορεί να είναι και πιο σοβαρό από όσο φαίνεται. Της δικής μου για παράδειγμα άρχισε να μυρίζει το στόμα όταν προχώρησε η ζημιά στα δόντια. Θεωρητικά η χρόνια στοματίτιδα της γάτας εμφανίζεται πιο συχνά σε γάτες άνω των 3 ετών αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Εμένα ο γιατρός μετά απο καθαρισμό (με αναισθησία) μου έδωσε και ένα φάρμακο που το βάζεις στον νερό της(στην ουσία δεν είναι τόσο φάρμακο-όσο αντισηπτικό). Εγω μπορώ να σου πω ποιο είναι αν θες, αλλά θα πρότεινα καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο να σου συστήσει κάποιο.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

H Γάτα πηλού έγραψε στις 19:52, 15-09-11:

Ωραια! Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 20:11, 15-09-11:

Είδα ότι μία λύση είναι και οι φτερούγες κότας. Πως δηλαδη? Τις βραζω και τις δίνω ολόκληρες και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο? Δεν πρέπει να προσέχω? Ξέρω ότι τα κόκκαλα της κότας δεν είναι κατάλληλα για κανένα ζώο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:23, 15-09-11:

ΩΜΕΣ. Τα βραστά κόκκαλα είναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 08:51, 16-09-11:

Και πάλι ρωτάω. Δεν είναι επικίνδυνα τα ωμά πουλερικά και γενικά οτιδήποτε ωμό? Εδώ αυγό του δίνω και αυτό μόνο βραστό.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:16, 16-09-11:

Για εμάς είναι, για τις γάτες όχι, εκτός αν έχουν εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα. Πιο πολύ κινδυνεύει η γάτα σου να πάθει σοβαρό πρόβλημα υγείας από μαγειρεμένο κόκκαλο, παρά από σαλμονέλλα. Εμείς είμαστε πιο ευάλωτοι στα ωμά (αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αυτό αφού υπάρχουν αρκετοί που τρώνε ορισμένα ωμά κρέατα ή ακόμα και άνθρωποι που τρώνε όλα τα κρέατα τους ωμά). Έχετε αναρωτηθεί πως είναι δυνατόν οι γύπες και άλλα ζώα (ακόμα και οι γάτες ορισμένες φορές) να τρέφονται με κουφάρια ζώων σε αποσύνθεση (=άπειρα βακτήρια) και να μη παθαίνουν απολύτως τίποτα; Η απάντηση βρίσκεται στο όξινο στομάχι τους και το κοντό τους έντερο.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 09:33, 16-09-11:

το θεμα είναι πως καταφέρνεις μια γάτα μαθημένη σε τυποποιημένη τροφή, να φάει ωμό....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:09, 16-09-11:

Αυτό εξαρτάται από την γάτα. Υπάρχουν πολλές που από το ένα λεπτό στο άλλο τρώνε ωμά και υπάρχουν οι εθισμένες στις κροκέτες που σου βγάζουν την πίστη μέχρι να κάνεις την μετάβαση. Στις δύσκολες γάτες η μετάβαση γίνεται από ξηρά σε κονσέρβα και μετά σε ωμή. Με τις φτερούγες μπορείς να κάνεις ένα κόλπο. Τις αλείφεις με λάδι από κονσέρβα τόνου για να ξεγελάσεις την γάτα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 22:30, 17-09-11:

Α καλό το κόλπο!!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 14:35, 22-06-13:

Εγω προσωπικα ακολουθησα τη συμβουλη της κυριας σε αυτο το βιντεακι,και 2 φορες τη βδομαδα,θα του καθαριζω κι εγω ετσι τα δοντακια του.Ηδη το εκανα σημερα κι εκατσε,με το ζορι βεβαια,αλλα ουτε νιαουρισματα ουτε τπτ. https://www.youtube.com/watch?v=JXDDRYTJs94

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 15:37, 22-06-13:

Πολυ ενδιαφερον βιντεο!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 17:39, 22-06-13:

Καλο καλο αλλα θα βγω κομματακια απο την "μαχη"! Αν υπαρχει και καμια οδοντοκρεμα ειδικη για γατες θα ηταν τελεια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 21:40, 22-06-13:

Για οδοντοκρεμα δε θα το ρισκαρα...Δε ξερω γιατι αλλα μου χει κατσει στραβα.Αν ομως τους καθαριζετε τα δοντακια τους ετσι 2 φορες τη βδομαδα,σαφως και θα παραμεινουν στη θεση τους για παραπανω καιρο Για τον δικο μου δε παιρνω ορκο ομως,γιατι δαγκωνει τα παντα,ακομη και τα σιδερα απο τη σχαρα στο τζακι μας...Τρελογατο!!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:44, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Για οδοντοκρεμα δε θα το ρισκαρα...Δε ξερω γιατι αλλα μου χει κατσει στραβα.Αν ομως τους καθαριζετε τα δοντακια τους ετσι 2 φορες τη βδομαδα,σαφως και θα παραμεινουν στη θεση τους για παραπανω καιρο Για τον δικο μου δε παιρνω ορκο ομως,γιατι δαγκωνει τα παντα,ακομη και τα σιδερα απο τη σχαρα στο τζακι μας...Τρελογατο!!!
Εμ αφου ειναι μπεμπε ακομα!
Μιλαω για ειδικη οδοντοκρεμα για γατες οπως εχω και για τον σκυλο μου οδοντοκρεμα για σκυλους!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:14, 07-03-15:

Με μια παιδικη οδοντοβουρτσα, ακομα και αν δεν εχεις οδοντοκρεμα για γατες, μπορεις να του βουρτσιζεις τα δοντια 2-3 φορες την εβδομαδα ή και συχνοτερα. Αν παρακολουθειται συχνα απο κτηνιατρο μπορεις να του κανεις καθαρισμο δοντιων καθε φορα που ο κτηνιατρος το κρινει απαραιτητο. Ετσι και κονσερβες θα τρωει, και τα δοντια του θα ειναι σε καλη κατασταση και το ουροποιητικο του συστημα θα λειτουργει καλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:22, 07-03-15:

Με μια παιδικη οδοντοβουρτσα, ακομα και αν δεν εχεις οδοντοκρεμα για γατες, μπορεις να του βουρτσιζεις τα δοντια 2-3 φορες την εβδομαδα ή και συχνοτερα
.
Πώς γίνεται αυτό Neliel? Εδώ η δική μου, που μου κάθεται αγγόγυστα οταν τη χτενίζω, της αφαιρώ την τσίμπλα από το μάτι, τις ψαλιδίζω τις άκρες των νυχιών, με το που επιχειρώ να ανασηκώσω την άκρη του στόματος να φανεί δοντάκι το πιο... "ήπιο" που κάνει είναι να σηκωθεί να φύγει (αν δεν με δαγκώσει)
Ο δε καθαρισμός δοντιών από κτηνίατρο γίνεται σπάνια στη ζωή της γάτας (δεν κάθονται εύκολα τα περισσότερα πιστεύω) και σε εξαιρετικές περιπτώσεις, διότι τις περισσότερες φορές απαιτεί νάρκωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-03-15 στις 08:25. Αιτία: ορθογραφικό
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:55, 07-03-15:

Ειναι ευκολο, παιρνεις την γατα αγκαλιτσα, την βαζεις στα γονατα σου ανασκελα, ανασηκωνεις στα πλαγια το δερμα της για να φανουν τα δοντια και βουρτσιζεις. Αν δεν καθεται η γατα την τυλιγεις με πετσετα. Αν πιεσεις ελαφρα τις ακρες του στοματος της με τον δεικτη και τον αντιχειρα σου, η γατα ανοιγει αυτοματα το στομα της. Μετα το βουρτσισμα δινεις λιχουδια για να συνδεσει την διαδικασια με κατι ευχαριστο. Εχω βουρτσισει δοντια σε γατες εντελως αγριμια, οποτε λιγη θεληση να εχεις και ολα γινονται.

Ο καθαρισμος απο κτηνιατρο πρεπει να γινεται τακτικα και να μη περιμενουμε να φτασει η κατασταση στο αμην με φλεγμονες και κατεστραμενα δοντια. Η ναρκωση δεν ειναι τιποτα αν γινει σωστα (με ολες τις απαραιτητες εξετασεις κυριως οταν εχουμε να κανουμε με ηλικιωμενα ζωα).

Μην επαναπαυεσαι στις κροκετες. Δεν καθαριζουν καθολου τα δοντια. Εχω δει γατα που τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη και εχει τα μισα χρονια της μιας γατας μου και τα δοντια της ειναι σε πολυ χαλια κατασταση.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 07-03-15:

Σ'ευχαριστώ Nelliel.
Μια μέρα που θα τη βρω στις καλές της (και θα νιώθω κι εγώ αρκετά..γενναία) θα το δοκιμάσω.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:26, 08-03-15:

Το πολυ πολυ να καταληξεις με μερικα ραμματακια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 20:29, 12-03-15:

χααχαχ τι απλα που τα περιγραφεις..! δε ξερω κι αν μενουμε κοντα, να σε φερω να βουρτσιζεις τη δικια μου!! αληθεια τωρα, ειδικα στη μεγαλη χλωμο το βλεπω να το καταφερω.. ισως κανω καμια προσπαθεια ακομα, δε θυμαμαι απο που ειχα ακουσει οτι αν δε πετυχουμε το βουρτσισμα εστω να παει η οδοντοπαστα στα δοντια μπορει να βοηθησει. τωρα στο μικρο, που ναι και πιο χαδιαρικο πιστευω να του το μαθω πιο ευκολα! μιας και λεμε για δοντια, αυτα τα διαφορα σκευασματα που ριχνουν στο φαι, σε μορφη σκονης, βοηθανε;;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 00:40, 13-03-15:

Βοηθάνε! Εγώ του βάζω αλοιφή. Είναι και μικρός βέβαια, αλλά μέχρι στιγμής τα δόντια είναι άψογα. Είναι πολύ στραβόξυλο για να κάτσει να τον βουρτσίσω. Υπάρχουν τριών ειδών σκευάσματα, ένα σπρέι που ψεκάζεις στο στόμα, η σκόνη που ρίχνεις στο φαγητό και η αλοιφή. Επίσης ο κτηνίατρος έχει πει πως άπαξ και γίνει καθαρισμός στο ιατρείο τα δόντια γίνονται πιο ευαίσθητα.

Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatasaBast
H NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H NatasaBast έγραψε στις 15:56, 16-01-20:

Παιδια δε βρισκω θεμα για δοντακια
Ο Μπαστ δεν καθεται με τιποτα να του βουρτσισω τα δοντια
Εχω παρει ενα ζελε που αν του το βαλεις στα δοντακια καθεται δεν θελει ξεβγαλμα.
Αλλα δεν πιστευω οτι ειναι επαρκης μεθοδος προστασιας αυτο
Αν μια γατα ειναι ατιθαση τι κανουμε? Επισης τι προιοντα θα μου προτεινατε ωστε να μην αντιμετωπισει οδοντικα προβληματα στο μελλον??
Παράθεση

koutc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koutc
Ο koutc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O koutc έγραψε στις 16:09, 15-02-20:

Καλησπερα σας, σημερα καναμε καθαρισμο στον γατο μας 5 χρονων γυρω στις 10 το πρωι γιατι ειχε ουλιτιδα (ηταν αδεσποτος μεχρι τα 3μιση του) και μεχρι τωρα ειναι στο κλουβι του οπως μας ειπε ο κτηνιατρος αλλα κλαιει πολυ και εχει κανει 2 φορες εμετο ειναι απο την επιδραση του φαρμακου αυτο ετσι? ξερετε ποτε περναει η δραση της αναισθησιας?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:02, 15-02-20:

Αρχική Δημοσίευση από koutc
Καλησπερα σας, σημερα καναμε καθαρισμο στον γατο μας 5 χρονων γυρω στις 10 το πρωι γιατι ειχε ουλιτιδα (ηταν αδεσποτος μεχρι τα 3μιση του) και μεχρι τωρα ειναι στο κλουβι του οπως μας ειπε ο κτηνιατρος αλλα κλαιει πολυ και εχει κανει 2 φορες εμετο ειναι απο την επιδραση του φαρμακου αυτο ετσι? ξερετε ποτε περναει η δραση της αναισθησιας?
Καλησπερα φιλε μου.Ναι ο εμετος απο την αναισθησια ειναι.Το ποσο κραταει εξαρταται ποσο δυνατη αναισθησια του εκανε.Και επισης και απο τον οργανισμο,αλλα ακομα και απο το αν ο γιατρος δωσει αντιδοτο της αναισθησιας.Γενικα κραταει αρκετες ωρες,υπολογιζε μεχρι το βραδυ,αλλα ξαναλέω εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως και τον βαθμο αναισθησιας.
Παράθεση

Panos93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panos93
Ο Panos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Panos93 έγραψε στις 10:45, 16-07-20:

Καλημέρα. Έχω έναν γάτο ηλικίας 5 μηνών και σήμερα παρατήρησα ότι τα ούλα στους κυνόδοντες είναι πρησμένα κι έχουν έντονο ροζ χρώμα , το στόμα του είναι καθαρό και τα δόντια δεν έχουν πλάκα.. Δεν έχει επηρεαστεί η όρεξη του, τρώει και παίζει κανονικά.
παρατηρώ ότι νιαουριζει με παράπονο κυρίως στην αυλή (έχουμε αδέσποτες γάτες στη γειτονιά) , δεν ξέρω βέβαια αν πονά, αλλά είναι και η ηλικία που ξεκινούν οι ορμές.. Δεν βρίσκω τον κτηνίατρο .. Να ανησυχήσω ή απλά αλλάζει δόντια; Έχει κάνει εμβόλια και αποπαρασιτωση.. Τρώει συνδυαστικά κονσέρβα και ξηρά τροφή για γατάκια..
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos93 : 16-07-20 στις 10:52.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:10, 06-08-20:

Καλησπέρα Πάνο και καλωσόρισες στην παρέα μας

5 μηνών είναι μάλλον πολύ νωρίς για αρσενικό γάτο να έχει ξυπνήσει το σεξουαλικό του ένστικτο, αφού συνήθως αυτό συμβαίνει μετά τους 7 πρώτους μήνες της ζωής τους.
Γι αυτό θα σου συνιστούσα να βρεις κάποιον κτηνίατρο (κι ας μην είναι ο τακτικός που τον παρακολουθεί, σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν παραμείνει στην πόλη), προκειμένου να μάθεις την αιτία της ανησυχίας του γατούλη σου.

Δεν νομίζω να πρόκειται για κάτι σοβαρό που απειλεί τη ζωή του, όμως για ότι κι αν πρόκειται, καλό θα είναι να αντιμετωπιστεί και για να μην παραπονιέται ο γατούλης και για να έχεις κι εσύ το κεφάλι σου ήσυχο.
Παράθεση

Panos93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panos93
Ο Panos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Panos93 έγραψε στις 10:14, 18-08-20:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλησπέρα Πάνο και καλωσόρισες στην παρέα μας

5 μηνών είναι μάλλον πολύ νωρίς για αρσενικό γάτο να έχει ξυπνήσει το σεξουαλικό του ένστικτο, αφού συνήθως αυτό συμβαίνει μετά τους 7 πρώτους μήνες της ζωής τους.
Γι αυτό θα σου συνιστούσα να βρεις κάποιον κτηνίατρο (κι ας μην είναι ο τακτικός που τον παρακολουθεί, σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν παραμείνει στην πόλη), προκειμένου να μάθεις την αιτία της ανησυχίας του γατούλη σου.

Δεν νομίζω να πρόκειται για κάτι σοβαρό που απειλεί τη ζωή του, όμως για ότι κι αν πρόκειται, καλό θα είναι να αντιμετωπιστεί και για να μην παραπονιέται ο γατούλης και για να έχεις κι εσύ το κεφάλι σου ήσυχο.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Μιλησα με τον κτηνιατρο και μου ειπε να το παρατηρησω για λιγες ωρες, και αν δεν υποχωρουσε να τον πηγαινα, τελικα μεχρι το ιδιο βραδυ υποχωρησε η ευαισθησια και δεν εμφανισε κατι ξανα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:02, 18-08-20:

Μπράβο κι εύχομαι πάντα γερός!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους