Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,088 εγγεγραμμένα μέλη και 713,368 μηνύματα σε 22,477 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 414 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απωθητικό spray.Ακίνδυνο όσο λένε;

cofi99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cofi99
H cofi99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H cofi99 έγραψε στις 21:54, 10-04-10:

Γεια σας
Έχω μια γατούλα περσίας 6 μηνών. Ενώ στην αρχή δεν ανέβαινε σε τραπέζια και πάγκους,τους τελευταίους 2 μήνες άρχισε να ανεβαίνει παντού,ακόμα και στην τηλεόραση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ρίχνει συνεχώς πράγματα και να ξυπνάει τους πάντες μέσα στο σπίτι. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο η φασαρία όσο το θέμα της υγιεινής,μιας και ανεβαίνει στα τραπέζια της κουζίνας και πειράζει τα φαγητά. Προσπάθησα αρκετές φορές να την αποτρέψω,αλλά σε 5 λεπτά ξανά τα ίδια. Ρώτησα στο pet shop αν ξέρουν αυτοί κάποιο τρόπο. Μου είπαν να βάζω αλουμινόχαρτο πάνω στις επιφάνειες που δεν θέλω να ανεβαίνει ή να τις βρέχω με νερό, αλλά δεν φάνηκε να την εμποδίζει τίποτα από αυτά. Μου είπαν τότε να δοκιμάσω απωθητικό spray.Είχα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή,στην συνέχεια όμως διάβασα ότι είναι ακίνδυνο για τα ζώα και έτσι το πήρα.Χτες το απόγευμα ψέκασα στην κουζίνα και από τότε η Μάρσυ είναι αρκετά κακοδιάθετη,κοιμάται συνεχώς και δεν γουργουρίζει καθόλου
Ίσως να είναι σύμπτωση αλλά μήπως φταίει το spary?Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:21, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από cofi99
Γεια σας
Έχω μια γατούλα περσίας 6 μηνών. Ενώ στην αρχή δεν ανέβαινε σε τραπέζια και πάγκους,τους τελευταίους 2 μήνες άρχισε να ανεβαίνει παντού,ακόμα και στην τηλεόραση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ρίχνει συνεχώς πράγματα και να ξυπνάει τους πάντες μέσα στο σπίτι. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο η φασαρία όσο το θέμα της υγιεινής,μιας και ανεβαίνει στα τραπέζια της κουζίνας και πειράζει τα φαγητά. Προσπάθησα αρκετές φορές να την αποτρέψω,αλλά σε 5 λεπτά ξανά τα ίδια. Ρώτησα στο pet shop αν ξέρουν αυτοί κάποιο τρόπο. Μου είπαν να βάζω αλουμινόχαρτο πάνω στις επιφάνειες που δεν θέλω να ανεβαίνει ή να τις βρέχω με νερό, αλλά δεν φάνηκε να την εμποδίζει τίποτα από αυτά. Μου είπαν τότε να δοκιμάσω απωθητικό spray.Είχα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή,στην συνέχεια όμως διάβασα ότι είναι ακίνδυνο για τα ζώα και έτσι το πήρα.Χτες το απόγευμα ψέκασα στην κουζίνα και από τότε η Μάρσυ είναι αρκετά κακοδιάθετη,κοιμάται συνεχώς και δεν γουργουρίζει καθόλου
Ίσως να είναι σύμπτωση αλλά μήπως φταίει το spary?Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε
Δεν γνωρίζω αν το σπρευ μπορεί να έχει τέτοιες παρενέργειες.Εγώ θα σε συμβούλευα να μην το ξαναχρησιμοποιήσεις.
Ένα ακόμη απωθητικό για γάτες, θεωρείτε και το λεμόνι όπως και το πορτοκάλι ακόμη και φλούδες πορτοκαλιού και λεμονιού.
Μπορείς να βάλεις λίγο σε επιφάνειες που δεν θέλεις να ανέβει η γάτα σου και να δεις αν φέρνει αποτέλεσμα.
Καλή επιτυχία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 22:40, 10-04-10:

Παρε καθαριστικο με αρωμα λεμονι.αν δεν πετυχει δοκιμασε να βαλεις κολητικη ταινια(με τη μερια που κολλαει) στις επιφανειες που δεν θελεις να ανεβαινει.
Παντως εγω που ειμαι λιγο φρικ με την καθαριοτητα δεν με απασχολει γιατι εχω ενα σπρευ ντετολ και οπου ανεβαινει τρεχω και καθαριζω απο πισω.
Το γατακι σου ειναι στην ηλικια που παιζει πολυ και ειναι σκανταλιαρικο, λογικα θα ηρεμησει

Παράθεση

cofi99

Νεοφερμένος

H cofi99 έγραψε στις 23:00, 10-04-10:

Και εγώ όλη την ώρα με το dettol στο χέρι είμαι
Θα δοκιμάσω αυτό με το λεμόνι.
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:08, 10-04-10:

Εγώ νομίζω πως είναι σύμπτωση, μου φαίνεται μάλλον απίθανο να την πείραξε το σπρέι. Εύχομαι να καλυτερέψει γρήγορα!

Παράθεση

cofi99

Νεοφερμένος

H cofi99 έγραψε στις 23:18, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Εγώ νομίζω πως είναι σύμπτωση, μου φαίνεται μάλλον απίθανο να την πείραξε το σπρέι. Εύχομαι να καλυτερέψει γρήγορα!
Ευχαριστώ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:32, 10-04-10:

Καλησπερα.
Μπορεις να κουνας ενα κουτακι απο αναψυκτικο με κερματα μεσα οποτε το κανει και να της λες "μη".Παρολα αυτα,μου κανει εντυπωση που τοσο ξαφνικα αλλαξε η συμπεριφορα της.Αλλα περιεργα συμπτωματα εχει;Τιποτα τριψιματα,φωνουλες,κτλ;

Παράθεση

cofi99

Νεοφερμένος

H cofi99 έγραψε στις 23:40, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλησπερα.
Μπορεις να κουνας ενα κουτακι απο αναψυκτικο με κερματα μεσα οποτε το κανει και να της λες "μη".Παρολα αυτα,μου κανει εντυπωση που τοσο ξαφνικα αλλαξε η συμπεριφορα της.Αλλα περιεργα συμπτωματα εχει;Τιποτα τριψιματα,φωνουλες,κτλ;

Όχι όχι μόνο κακοδιάθετη έγινε ξαφνικά. Και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά ελπίζω να είναι παροδικό

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:53, 10-04-10:

Μακαρι,παρακολουθησε την για καλο και για κακο.
Περαστικα της.

Παράθεση

lucky_cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky_cat
Ο lucky_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O lucky_cat έγραψε στις 17:08, 11-04-10:

Εμένα η δικιά μου (η Μίνα) τώρα γίνετε ενός έτους. Και εγώ πέρασα όλα αυτά τα σκαρφαλώματα και εφάρμοσα πολλά "κόλπα" για να την απωθήσω! Το αλουμινόχαρτο δεν έπιασε, το νερό δεν ενοχλούσε, φλούδες από πορτοκάλι... έπρεπε να καλύψω όλο τον πάγο και δεν ήταν πρακτικό, το καθαριστικό λεμόνι απλά κάποια στιγμή έπαυε να μυρίζει.

Εμένα σπάνια ανεβαίνει, πλέον, επάνω στον πάγκο γιατί ανακάλυψα ότι την προσέλκυαν οι μυρωδιές. Οπότε δεν αφήνω άπλυτα πιάτα ή άπλυτο νεροχύτη! Επίσης το να της λές ένα έντονο "μη" ή να χτυπάς παλαμάκια δυνατά ώστε να κάνεις θόρυβο και να την ενοχλείς θα πιάσει με τον καιρό. Η δικιά μου όταν βλέπει ότι πάω προς το μέρος της κατεβαίνει από τον πάγκο με τη μία. Στο τραπέζι της κουζίνας δεν αφήνω τίποτα γιατί έστω και ένα μικροαντικείμενο της εκάπτει την περιέργεια.

Επίσης χρησιμοποιώ detoll συχνά πυκνά και ειδικά πριν στρώσω τραπέζι. Γενικά τα μικροαντικείμενα έχουν εξαφανιστεί λόγω γάτας.

Παράθεση

cofi99

Νεοφερμένος

H cofi99 έγραψε στις 17:42, 11-04-10:

Ακριβώς τα ίδια κάνω και εγώ και κατεβαίνει αλλά όταν δεν είμαι σπίτι κάνει πάρτυ
Έχω ένα γραφείο άδειο εντελώς.
Το spray έχει αποτέλεσμα πάντως,από τότε που ψέκασα ανεβαίνει,μυρίζει και κατεβαίνει.
Πιστεύω να μάθει έτσι και να μην χρειάζεται να ψεκάζω συνέχεια

Παράθεση

catniss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catniss
H catniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H catniss έγραψε στις 21:57, 18-06-21:

Έχω την εξής απορία, υπάρχουν απωθητικα σπρέι για γάτες; Στο σπίτι μου υπάρχουν κάποια σημεία που για την ασφάλεια της γάτας μου θα ήθελα να μην τα πλησιάζει... Γενικά, για να εμπόδισουμε τα γατάκια μας να πάνε σε συγκεκριμένα μερη, τι κάνουμε, ειδικά αν θέλουμε να αποφύγουμε τις τιμωρίες;
Παράθεση

Pedro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pedro
Ο Pedro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Pedro έγραψε στις 09:13, 19-06-21:

Γνωρίζω πως υπάρχουν κάποια προϊόντα που απωθούν διάφορα ζώα, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά , δεν έχω δοκιμάσει κάτι.
Επίσης, δεν ξέρω πόσο ακίνδυνα είναι για τα ζωάκια, πολλά από αυτά ίσως είναι επικίνδυνα χημικά...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catniss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catniss
H catniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H catniss έγραψε στις 15:44, 19-06-21:

Ακριβώς επειδή φοβάμαι τα χημικά, δοκίμασα για "επικίνδυνα" σημεία, φυσικές μυρωδιές που φαίνεται να μην αγαπούν οι γάτες πχ λεμόνι, ξύδι, λεβάντα αλλά στον δικό μου είχαν αντίθετο αποτέλεσμα! Αντί να τον απομακρύνουν, άρχισε να πηγαίνει πιο πολύ από περιέργεια και ίσως να του άρεσαν κιόλας
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:13, 19-06-21:

Αρχική Δημοσίευση από catniss
Ακριβώς επειδή φοβάμαι τα χημικά, δοκίμασα για "επικίνδυνα" σημεία, φυσικές μυρωδιές που φαίνεται να μην αγαπούν οι γάτες πχ λεμόνι, ξύδι, λεβάντα αλλά στον δικό μου είχαν αντίθετο αποτέλεσμα! Αντί να τον απομακρύνουν, άρχισε να πηγαίνει πιο πολύ από περιέργεια και ίσως να του άρεσαν κιόλας
Καλησπερα και να χαιρεσαι το μικρο σου. Δεν ξερω και εγω κατι παραπανω να σου πω,αλλα μηπως να ρωταγες τον κτηνιατρο που πατε; Μπορει να σου εχει λυσεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    carmelaty11, Gertkoler, mathewrq3, rebazf69, sherrymf69

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους