Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 286 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 16:03, 07-03-13:

Χα, καλό το σχέδιο της bluecat! Κ εγώ που ταϊζω κάτι αδεσποτάκια κοντά στη δουλειά μου, υπάρχουν 2 μικρά αρσενικά που ήταν φιλαράκια. Τώρα που είναι η εποχή του ζευγαρώματος, είναι στις αντιπαλότητες κι ας είναι μικρά...οπότε τους βάζω φαγητό σε 2-3 μέρη κ σκορπίζονται (6 τον αριθμό) να φάνε άρα δεν μένει κανένα νηστικό. Άσε που η μια αδεσποτούλα είναι έγκυος (δεν μπορούμε να την πιάσουμε ούτε με γατοπαγίδα να την πάμε για στείρωση), κι τα υπόλοιπα είναι πολύ γλυκό να βλέπεις ότι της δίνουν τη σειρά τους να φάει πρώτη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:06, 08-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Fideloudi
Χα, καλό το σχέδιο της bluecat! Κ εγώ που ταϊζω κάτι αδεσποτάκια κοντά στη δουλειά μου, υπάρχουν 2 μικρά αρσενικά που ήταν φιλαράκια. Τώρα που είναι η εποχή του ζευγαρώματος, είναι στις αντιπαλότητες κι ας είναι μικρά...οπότε τους βάζω φαγητό σε 2-3 μέρη κ σκορπίζονται (6 τον αριθμό) να φάνε άρα δεν μένει κανένα νηστικό. Άσε που η μια αδεσποτούλα είναι έγκυος (δεν μπορούμε να την πιάσουμε ούτε με γατοπαγίδα να την πάμε για στείρωση), κι τα υπόλοιπα είναι πολύ γλυκό να βλέπεις ότι της δίνουν τη σειρά τους να φάει πρώτη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:39, 07-10-13:

Χθες βράδυ είχαμε μια νέα άφιξη -ή μάλλον μισή !!
Κατέβηκα να βάλω φαγάκι και άκουσα μια φωνή...φωνάρα! Ψάχνω και τι να δω;; 'Εβγαινε από ένα μπεμπάκι μια σταλιά!!
Με το που έσκυψα κάτω από το αμάξι έτρεξε και χώθηκε κάτω από μια πόρτα που μαντεύω είναι ο λέβητας της απέναντι πολυκατοικίας. Προς το παρόν πολύ πετυχημένη κρυψώνα! Μεγάλη γάτα δε μπορεί να μπει αλλά είναι κλειδωμένη οπότε ούτε εγώ μπορώ!
'Εκανα παραπέρα και βγήκε και έφαγε ξηρά τροφή,τα αυτάκια του έχουν σηκωθεί και είναι ολίγον μεγάλα οπότε πρέπει να είναι περίπου 2 μηνών.
Περιττό ότι κρυβόταν πίσω από τον άσπρο γατούλη ο οποίος τα έπαιρνε και του τραβούσε κατακέφαλους!!
Και οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
Το ακούω που κλαίει συνέχεια αλλά δεν κάθεται και να το πιάσω! Σήμερα του πήγα λιωμένο κρόκο αυγού και το άφησα έξω από την πόρτα. Βγήκε να φάει αλλά μόλις έκανα μισό βήμα μου έκανε κχχχ (τρομάρα του!! γατάκια... ) και έκανε να φύγει προς την πόρτα. Τι να κάνω για να ηρεμήσει μήπως και το πιάσω;
Το πρωί εμφανίστηκε η γατούλα που νομίζω πως είναι η μαμά του αλλά μετά από 5 λεπτά το άκουσα πάλι να κλαίει.Υπάρχει περίπτωση να θηλάζει ακόμα και να το μαζέψω ενώ δεν πρέπει;
Επίσης, σήμερα ο παππούς που έχει το χωράφι δίπλα κάτι έκανε στην αποθήκη του και έχει γεμίσει όλη η γειτονιά κάτι κούτσικα ποντικάκια!! Γλυκούλια είναι αλλά ο άνθρωπος προφανώς δεν ξέρει τι σημαίνει δημόσια υγιεινή!!
Υπάρχει περίπτωση να το πειράξουν το γατουμπάκι; Πέρασε ένα την ώρα που έτρωγε και δεν έδειξε να ενοχλείται ιδιαίτερα!

Συγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είμαι άσχετη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:51, 07-10-13:

Δεν ξέρω αν τα ποντίκια μπορούν να πειράξουν το γατάκι, αλλά αν αρχίσουν και ρίχνουν ποντικοφάρμακο οι γείτονες ή αυτός ο παππούς, δεν τη βλέπω καλά τη γατούλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:59, 07-10-13:

'Αμα ρίξει αυτός ποντικοφάρμακο, όλα τα γατουμπάκια εδώ κάτω κινδυνεύουν! Και δεν είναι και νορμάλ για να του μιλούσα! Οι υπόλοιποι στη γειτονιά είναι ΟΚ. Φτάνω στο σημείο να εύχομαι να τα εξολοθρεύσουν οι γάτες πριν γίνει κανένα κακό!
Το μικρουλάκι να προσπαθήσω να το πιάσω; Εφόσον τρώει στέρεη τροφή, φαντάζομαι θα είναι εντάξει...τι λέτε;
(Εγώ δε θα είμαι εντάξει που θα με πετάξουν έξω οι δικοί μου!!!!! )

Ενημέρωση: Πέτυχα τον άνθρωπο που μένει απέναντι εντελώς τυχαία (απλά την είχα στήσει στο μπαλκόνι κάτι ώρες!! )και του εξήγησα και του ζήτησα να ανοίξει την πόρτα. Δε χάρηκε...βιαζόταν κιόλας...αλλά άνοιξε. Και μόλις άνοιξε χώθηκε το σκασμένο κάτω από το λέβητα! Μου είπε βέβαια ο άνθρωπος μόλις ξαναμπορέσει θα μου πει. Εγώ ήδη κανόνισα και δανείστηκα λεφτά από την κολλητή μου για τον κτηνίατρο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-10-13 στις 19:05. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

Marianda

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marianda
H Marianda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Marianda έγραψε στις 22:12, 26-10-13:

Καλησπερα ,πως θα μπορούσα να φροντισω γατακια αλλα και την μαμα τους που ειναι αδεσποτα και φοβισμενα χωρις να υπαρχει δυνατοτητα επισκεψης σε κτηνιατρο;Μηπως υπαρχει κατι που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω στο νερο τους προληπτικα να μην αρρωστησουν, δεδομενου οτι ζουν σε ακαλυπτο χωρο πολυκατοικιας οπου διερχονται κι αλλες γατες ,ευχαριστω.

Παράθεση

dfalir

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dfalir
Ο dfalir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O dfalir έγραψε στις 13:58, 28-06-14:

Γεια σας,

εδώ και περίπου ένα μήνα έχουμε δει ένα γατάκι στην γειτονιά το οποίο φαίνεται πολύ άρρωστο. Στην αρχή ήταν μικρό και άρρωστο τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά αλλά είναι ακόμα άρρωστο. Από την αρχή που το είδαμε αρχίσαμε να το ταΐζουμε. Όταν του ανοίγαμε κονσέρβα ξεκινούσε και την έτρωγε αλλά δεν καθόμαστε να δούμε αν την έτρωγε όλη. Σήμερα του δώσαμε κονσέρβα πήγε από πάνω αλλά δεν την έφαγε. Του την έβαλα στην μύτη, την ξαναμύρισε αλλά πάλι δεν την έφαγε. Βρήκε όμως ένα κομματάκι από ξηρά τροφή δίπλα εκεί, και το έφαγε. Είναι σκελετωμένο και φαίνεται άρρωστο. Και μικρό έτσι ήταν αλλά τώρα έχει μεγαλώσει λίγο χωρίς όμως να έχει αλλάξει το πόσο σκελετωμένο φαίνεται. Επίσης τώρα που περίμενα για να φάει, φταρνίστηκε και του έφυγαν αρκετές μύξες.

Δεν μπορούμε να το πιάσουμε. Τι μπορούμε να κάνουμε? Μπορώ να του βάζω τίποτα στο φαγητό του? Επίσης φαντάζεστε τι μπορεί να έχει? Παραθέτω φωτογραφίες για βοήθεια.

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 14:43, 28-06-14:

Το γατάκι πρέπει να το δει κτηνίατρος. Δείχνει σε πολύ κακή κατάσταση...
Αν σκοπεύετε να το πάτε αλλά δε μπορείτε να το πιάσετε, μπορείτε να ζητήσετε από κάποια Φιλοζωική να σας δανείσει μια γατοπαγίδα.
Εδώ θα βρείτε λίστα με φιλοζωικά σωματεία: Λίστα φιλοζωικών οργανώσεων και σωματείων.

Εν τω μεταξύ και μέχρι να το δει ο γιατρός, δίνε του ξηρά τροφή αν βλέπεις ότι την τρώει.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dfalir

Νεοφερμένος

O dfalir έγραψε στις 14:48, 28-06-14:

Παραθέτω τις φωτογραφίες σε καλύτερη ποιότητα

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140628_143304_resized (1).jpg
Εμφανίσεις:  153
Μέγεθος:  472,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140628_143052_resized (1).jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  480,4 KB  
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:05, 28-06-14:

Συμφωνώ με την Ειρήνη, κανονικά θα έπρεπε να το δει κτηνίατρος. Αφού όμως λέτε πως δεν μπορείτε να το πιάσετε και μέχρι να βρεθεί τρόπος να γίνει αυτό, δίνετέ του ότι βλέπετε πως τρώει καλύτερα. Αν η κονσέρβα είναι κομματάκια και έχει τεράστια κομμάτια όπως κάποιες φθηνές που έχω δει και αν έχει πρόβλημα με το στοματάκι του, είναι φυσικό να μην την τρώει. Θα μου πεις αν ισχύει αυτό, πως τρώει την ξηρή;
Οι γάτες γενικά είναι περίεργα πλάσματα και έχει τύχει να δω γάτο χωρίς καθόλου δόντια να τρώει ξηρά τροφή καταπίνοντάς την ολόκληρη.
Εγώ πάντως θα έλεγα να πάρετε χαπάκια vibramicin και να του βάζετε στο φαγητό του μισό χαπάκι μέχρι να δείτε τι θα κάνετε, είναι και τα φτερνίσματα στην μέση βλέπεις.
Υ.Γ. Αν η κονσέρβα όπως είπα παραπάνω ήταν κομματάκια, δοκιμάστε και πατέ μήπως και του αρέσει καλύτερα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dfalir

Νεοφερμένος

O dfalir έγραψε στις 15:13, 28-06-14:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τι κάνει το Vibramicin? Επίσης η τροφή που του δίνουμε σε κονσέρβες δεν είναι κομματάκια. Είναι σαν ένα σώμα, "ζελέ"... ΑΒ βασιλοπουλος με 50 λεπτά. Δεν είναι ότι δεν την τρώει. Τις προηγούμενες φορές ξενκινούσε και την έτρωγε. Απλά το έγραψα, γιατί ενώ αυτή την μύρισε και δεν την έφαγε, βρήκε δίπλα ένα "γαριδάκι" από ξηρά τροφή και το έφαγε. Και μου έκανε εντύπωση για αυτό το ανέφερα.

Μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο να του βάζουμε στο φαγητό να γίνει καλύτερα? Καμιά αντιβίωση? Κάτι να δυναμώσει?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:21, 28-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από dfalir
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τι κάνει το Vibramicin? Επίσης η τροφή που του δίνουμε σε κονσέρβες δεν είναι κομματάκια. Είναι σαν ένα σώμα, "ζελέ"... ΑΒ βασιλοπουλος με 50 λεπτά. Δεν είναι ότι δεν την τρώει. Τις προηγούμενες φορές ξενκινούσε και την έτρωγε. Απλά το έγραψα, γιατί ενώ αυτή την μύρισε και δεν την έφαγε, βρήκε δίπλα ένα "γαριδάκι" από ξηρά τροφή και το έφαγε. Και μου έκανε εντύπωση για αυτό το ανέφερα.

Μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο να του βάζουμε στο φαγητό να γίνει καλύτερα? Καμιά αντιβίωση? Κάτι να δυναμώσει?
Το vibramicin που σου γράφω, είναι αντιβίωση.
Τώρα πρόσεξα τις κονσέρβες στις φωτογραφίες. Προσπαθείστε να τις κάνετε νιανιά με ένα κουτάλι, μην του τις δίνετε έτσι από το κεσεδάκι γιατί αν έχει πρόβλημα με τα δοντάκια του δεν μπορεί να την φάει μόνος του. Με ένα κουτάλι λοιπόν βγάλτε την από το κεσεδάκι, σε ένα αλουμινόχαρτο ας πούμε ή σε κάποιο καθαρό χαρτί και διαλύστε την με το κουτάλι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dfalir

Νεοφερμένος

O dfalir έγραψε στις 15:41, 28-06-14:

Ευχαριστώ πολύ! Το Vibramicin το παίρνω από φαρμακείο? Είναι σε υγρή μορφή ή πρέπει να πάρω κάτι συγκεκριμένο? Πόσο του δίνω και κάθε πότε? Το γατάκι δεν πρέπει να είναι μεγάλο ηλικιακά. Πριν από κανά μήνα ήταν πολύ πολύ μικρό. Απλά ψήλωσε πολύ! :-)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:31, 28-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από dfalir
Ευχαριστώ πολύ! Το Vibramicin το παίρνω από φαρμακείο? Είναι σε υγρή μορφή ή πρέπει να πάρω κάτι συγκεκριμένο? Πόσο του δίνω και κάθε πότε? Το γατάκι δεν πρέπει να είναι μεγάλο ηλικιακά. Πριν από κανά μήνα ήταν πολύ πολύ μικρό. Απλά ψήλωσε πολύ! :-)
Το vibramicin είναι ανθρώπινο φάρμακο και το παίρνεις από το φαρμακείο. Υπάρχει σε χάπια και σε σιρόπι, οπότε μπορείς να δεις ποια μορφή σε βολεύει καλύτερα για να το παίρνει ο γατούλης.
Τώρα το πόσο πρέπει να του δίνεις εξαρτάται από την ηλικία και το βάρος του. ΄Οπως το είδα στις φωτό δίπλα από το κονσερβάκι, μου φάνηκε ενήλικο γατί. Αν δεν ξέρεις ακριβώς την ηλικία του, το βάρος αποκλείεται να το ξέρεις ή ακόμα και να μπορέσεις να το υπολογίσεις αφού λες πως δεν πιάνεται, δεν μπορώ να σου πω δοσολογία.
Συνήθως σε ενήλικα γατιά με κανονικό προς το λιγώτερο βάρος, δίνουμε μισό χαπάκι ή 1ml από το σιρόπι. Αν όμως πρόκειται για γατάκι μέχρι 5 μηνών το πολύ, τότε θέλει 1/4 του χαπιού και 1/2ml από το σιρόπι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:11, 28-06-14:

Το καημένο είναι χάλια. Κάντε έναν κόπο και πηγαίντε το σε έναν κτηνίατρο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:53, 05-07-14:

Είναι δυο τρεις μέρες που έχει εμφανιστεί ένα γατάκι στη γειτονιά, το οποίο κλαίει γοερά, συνήθως πρωί και βράδυ, αλλά... δεν πιάνεται!! Αν το πλησιάσεις στα τρια μέτρα πετάγεται περνάει το δρόμο και τρέχει!!! Φαγητό του έχω βάλει δυο φορές αλλά δε ξέρω αν έφαγε, τη μια φορά ήταν ανέγγιχτο την άλλη έλλειπε και το κεσεδάκι... και ταίζουν και άλλοι στη γειτονιά γατούλες ... Σήμερα το πρωί ήταν μέσα στο αυτοκίνητό μου αλλά δε φαινόταν από κάτω, όταν άνοιξα το καπό πετάχτηκε από κάτω και πέρασε απέναντι! Είναι ένα τιγρέ μικρό γατάκι ίσως λιγότερο από δυο μηνών με πολύ γλυκιά φατσούλα όπως φαίνεται από μακρυα βέβαια! Αν του μιλάς κλαίει πιο γοερά αλλά μένει σε απόσταση ασφαλείας! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κλαίει έτσι και πώς να το πιάσω, και φοβάμαι ότι θα καταλήξει να το πατήσει κανένα αυτοκίνητο έτσι όπως πετάγεται... Νομίζω ότι απλά γράφω για να πω τον πόνο μου ...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:16, 05-07-14:

Μπορείς να κάνεις το κλασσικό κόλπο με τη γατοφόρο, μήπως πιάσει. Δηλαδή φαγάκι μες στη γατοφόρο και περιμένεις υπομονετικά να μπει... Πάντως αν είναι όντως μικρότερο από 2 μηνών νομίζω θα καταφέρεις να το πιάσεις. Θέλει όμως υπομονή και καθημερινή προσπάθεια προσέγγισης για να σε εμπιστευτεί.

Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 15:04, 05-07-14:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχω γατοφόρο αλλά αν περιμένω πίσω από τη γατοφόρο αποκλείεται αυτό να πλησιάσει δυστυχώς! Εδώ του έβαλα φαγητό και απομακρύνθηκα και δεν πήγαινε... Δεν ξέρω πως θα εμπιστευτεί...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:40, 06-07-14:

Υποθέτω οτι κλαίει κάθε που πεινάει, αλλά ταυτόχρονα δεν εμπιστεύεται να πλησιάσει...
Πιστεύω οτι αν συστηματικά, καθημερινά (και ει δυνατόν την ίδια ώρα), κατεβαίνεις και το ταίζεις, δεν θα αντιστέκεται για πολύ ακόμα..
Θα του αφήνεις την τροφούλα του, θα απομακρύνεσαι, θα του μιλάς γλυκά και θα το κοιτάς από την "απόσταση ασφαλείας" που αυτό επιθυμεί.
Το έκανα εγώ σε "αγριόγατες" της γειτονιάς και τώρα μου "μιλάνε" και μου τρίβονται στα πόδια

Παράθεση

Vasilismih

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasilismih
Ο Vasilismih αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Vasilismih έγραψε στις 14:19, 08-07-14:

Καλησπέρα,
Μολις πριν 1 ωρα τυχαια στο κηπο του χωρου εργασίας πηρα είδηση μια γάτα κρυμμενη πισω απο κατι παλετες να εχει γεννησει ενα μικρο.. Τις εβαλα φαγητο και νερο και αγριευει μολις πλησιασω περισσοτερο.. Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω και θα ηθελα τα φωτα σας. Επισης μου κανει εντυπωση οτι εχει μονο ενα μικρο. Μηπως να υπαρχουν αλλου κ αλλα?? Θα ηθελα τις συμβουλες σας τι να κανω. Η μαμα φαινεται πολυ εξασθενημενη..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:59, 08-07-14:

Καλησπέρα, δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, το ότι άφησες φαγητό και νερό στη γατούλα είναι αρκετό και σίγουρα θα πάει να φάει αν δεν αισθάνεται την παρουσία σου και φοβάται. Πρόκειται για αδέσποτη και προφανώς αρκετά άγρια γάτα, πόσο μάλλον τώρα που γέννησε (γίνονται πιο άγριες ενστικτωδώς όταν έχουν μωρά για να τα προστατέψουν). Επίσης συμβαίνει καμιά φορά να γεννούν και ένα μόνο μικρό. Δεν αποκλείεται βέβαια να την πέτυχες στη φάση του τοκετού (αν ήταν νεογέννητο το μικρό) και γι΄αυτό να σου φάνηκε εξασθενημένη, οπότε μπορεί να προκύψουν κι άλλα γατάκια σε λίγο! Νομίζω ότι αν είσαι σε θέση να της βάζεις σε κπ σταθερό σημείο εκεί φαγητό και νερό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O qwertyuiop https://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:10, 21-07-14:

Καλησπέρα και συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που υπάρχει ήδη!

Βρίσκομαι σε μεγάλη βιασύνη. Σε λιγότερο από 1-1:30 ώρα πρέπει να φύγω διακοπές, ωστόσο, κατεβαίνοντας τα σκαλιά για να πετάξω τα (τελευταία) σκουπίδια, είδα ένα πολύ κακομοίρικο και μικρό γατάκι να κοπανιέται μόνο του και να κάνει τουμπίτσες, χωρίς να μπορεί να αντιληφθεί τα ΠΣ ΠΣ μου. Μιλάμε για πάρα πολύ μικρό, μόλις πρέπει να έκανε τα πρώτα του βήματα και να έφτασε εκεί.

Δεν ξέρω τί να κάνω όμως! Δεν έχω χρόνο για οτιδήποτε! Μένω σε αρκετά ερημική περιοχή και κανένας γείτονας γνωστός μου δεν έχει μείνει για να απευθυνθώ. Οι συγγενείς μου είναι ήδη στον τόπο προορισμού μου. Φυσικά, δεν έχω καμία εμπειρία με γάτες, και το συγκεκριμένο μου φάνηκε ή άρρωστο ή χτυπημένο.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:15, 21-07-14:

Υπάρχει κάποιο κτηνιατρείο εκεί κοντά; Να ρωτήσεις μήπως μπορεί να φιλοξενηθεί εκεί το γατάκι για όσο θα λείπεις.
Αν ζητήσεις βοήθεια από τη Φιλοζωική της περιοχής;

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 16:26, 21-07-14:

Δεν ξέρω αν έχεις φύγει ήδη και τι έγινε, αλλά αν επικοινωνούσες και με τις εφτάψυχες; (https://www.ninelivesgreece.com/el/ ή στο fb)

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O qwertyuiop https://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 12:52, 23-07-14:

Τελικά δεν προλάβαινα να κάνω τίποτα και έφυγα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 14:32, 23-07-14:

Ωραία.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 00:38, 24-07-14:

καλες σου διακοπες λοιπον

και καλο ταξιδι για το παραδεισο στο μικρακι(αφου σου φανηκε οτι ηταν αρρωστο ή χτυπημενο)

ή ας ελπιζουμε οτι εκανες λαθος και το βρηκε η μανα του και ειναι καλα...................

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria B

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria B
H Maria B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Maria B έγραψε στις 12:31, 18-04-15:

Γεια σας ! Ειμαι νεα στην ομαδα κ γραφτηκα γιατι μολιςβρηκαμε ενα εγκαταλελειμενο γατακι ημερων/ βδομαδων σε ενα εγκαταλελειμενο αυτοκινητο να κλαιει.. ποσο να περιμενουμε μηπως ερθει η μαμα του??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 15:37, 18-04-15:

Άμα δεν έχει έρθει μέσα σε μια μέρα η μαμά τότε μάλλον χάθηκε/ εγκαταλήφθηκε. Καλύτερα να το περιμαζέψετε αν μπορείτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:46, 21-04-15:

Καλησπέρα σε όλους!
Εδώ και μερικές μέρες άκουγα από τον ακάλυπτο ένα μωρό γατάκι να κλαίει πότε πότε αλλά δεν μπορούσα να το εντοπίσω.
Από το πρωί εμφανίστηκε λοιπόν. Είναι ένα μαυρούλι, περίπου 1 μήνα υπολογίζω,μάλλον αρσενικό, δεν τα ξέρω καλά αυτά για αυτό ζητώ τη βοήθεια των έμπειρων.
Με τα πολλά το ανέβασα στο σπίτι. Βέβαια είναι πολύ φοβισμένο κι η δικιά μου από τη στιγμή που το είδε όλο κχχχ και κχχχ μας κάνει!

Αρχικά θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι άμεσες ανάγκες του? Του έβαλα ξηρή τροφή για μωρά και είδα πως τρώει οπότε δεν πήρα γάλα. Του έβαλα νερό κι ήπιε σαν τρελό στην αρχή.
Να τονίσω πως ρευστό δεν υπάρχει ούτε για πλάκα οπότε αν υπάρχει τρόπος να το βοηθήσω κάπως στην αρχή, θα με υποχρεώνατε αν με καθοδηγούσατε!
Το έχω προς το παρόν στο πίσω μπαλκόνι που είναι περιφραγμένο, μέσα σε ένα κουτάκι με μια μπλούζα, να είναι ζεστό, με φαγητό και νερό, και δίπλα μια λεκανίτσα με άμμο.
Υποθέτω πως για να έχει επιζήσει τόσες μέρες πάει σε άμμο, ή λέω βλακεία?

Βοηθήστε με παρακαλώ γτ έχω αγχωθεί τόσο μήπως αντί για καλό του κάνω κακό που το πήρα από την πυλωτή...

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 18:29, 21-04-15:

Κακό σίγουρα δεν του έκανες, μάλλον το έσωσες αφού νιαούριζε εδώ και μέρες. Αφού είναι τόσο μικρό πρώτα ζύγισε το. Θα ανέβεις με αυτό στην αγκαλιά στην ζυγαριά και μετά μόνη σου. Έτσι μπορεί και περίπου να καταλάβεις και την ηλικία και σε τι κατάσταση είναι. Επίσης μπορείς να καταλάβεις και από τα δοντάκια του τι ηλικία έχει. Άμα μπορεί και μασάει την τροφή του τότε δεν είναι τόοοοσο μωρούλι. Το φύλο δεν φαίνεται ξεκάθαρα σε ενός μήνα γατί.
Πριν τους 2 μήνες ο γιατρός δεν μπορεί να κάνει και πολλά εκτός από την αποπαρασίτωση που γίνεται με σπρέυ για τα έξω και πάστα Banminth για τα έσω. Τώρα, εμένα ο κτηνίατρος μου μας τα είχε κάνει όλα αυτά με 10 ευρώ. Πρέπει να κοιτάς άμα βρέχεται η άμμος, γιατί τα μωρά τα γλύφει η μαμά τους για να ουρήσουν.
Τον δικό μου τον βρήκα όταν ήταν 1-1.5 μήνα και κατουρούσε μόνος του, αλλά για να κάνει κακά του πήρε 2 μέρες (μέχρι να συνηθίσει στο νέο φαγητό). Και τέλος άμα μπορείς βάλτο σε ένα δωμάτιο, ζεστούλα θα θέλει μωρέ... Βάλε μας και μια φωτογραφία να το δούμε!

Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι η banminth πρέπει να έχει κοντά στα 4 ευρώ. Προσοχή όχι αμπούλες πριν τους 2 μήνες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pepper : 21-04-15 στις 18:37.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:40, 21-04-15:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την pepper, απλά θα πρόσθετα μια και είσαι αναγκασμένη να το έχεις έξω, να του έβαζες καμμιά θερμοφόρα. Αν δεν έχεις θερμοφόρα κανένα δυό μπουκαλάκια του νερού με ζεστό νεράκι κάνουν την ίδια δουλειά, κυρίως την νύχτα που έχει κρύο.
Ξεκίνα και την αποπαρασίτωση, εσωτερική και εξωτερική και παρακολούθα το να δεις αν τρέχουν τα ματάκια του. Αν δεις οποιοδήποτε σημάδι τότε θα πρέπει να το δει οπωσδήποτε κτηνίατρος.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 19:34, 21-04-15:

καλησπερα.ευχαριστω γα την αμεση ανταποκριση!
βασικα απο την ωρα που το εχω φερει..κοιμαται
το ελεγχω καθε λιγο και λιγακι και απο οτι μου ειπε ο φιλος μου οποτε το χαιδευει γουργουριζει.
επειδη ειναι μαυρο δεν παρατηρησα κατι στο τριχωμα του αλλα φαινεται υγιες γενικα, τα ματακια του ειναι ανοιχτα και δεν εχει μυξουλες ή κατι τετοιο.
φυσικα θα του ξεκινησω αποπαρασιτωση αυριο κιολας. τι πρεπει να παρω για τοσο μικρο?
τελος του μηνα που θα εχω μερικα χρηματα θα το παω στη γιατρο αν δεν προκυψει κατι ως τοτε(ελπιζω).

προς το παρον το εχω αναγκαστικα στην κουτα στο μπαλκονι, δεν εχω δυνατοτητα απομονωσης του σε δωματιο στο σπιτι και φοβαμαι μη του ορμηξει η γατα μου.
του εβαλα μπουκαλακι με ζεστο νερο και του εχω και μια ζεστη μπλουζα μεσα.
οποια αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 19:53, 21-04-15:

Έχεις δίκιο η γάτα σας θα μπορούσε να του ορμήσει. Δεν πειράζει άμα κοιμάται πολύ, τα γατάκια κοιμούνται αρκετές ώρες πιο πολλές από τις ενήλικες γάτες. Απλά να τρώει με όρεξη και να είναι ζωηρό όταν είναι ξύπνιο.

Για τα έσωπαράσιτα να πάρεις μια banmith. Και μια σύριγγα (χωρίς την βελόνα). Οδηγίες εδώ https://www.zoetis.gr/system/files/do...0leaflet_1.pdf αν και τηλεφωνικά μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο. Για εξωπαράσιτα αν θυμάμαι καλά είναι ένα σπρέι frontline. Παρόλα αυτά μια φορά το ψεκάζεις το γατί οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το αγοράσεις ολόκληρο ή να το κάνει ο γιατρός στο τέλος του μήνα (κοντά είναι...)

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:00, 21-04-15:

παντως ακομη πρεπει να φοβαται λιγο, γτ πηγα να το δω λιγακι και προσπαθησα να το παρω αγκαλια και νιαουριζε, ηθελε να το αφησω..

επισης, υπαρχει περιπτωση να το πηρα απο τη μαμα τουκαι να το ψαχνει?
στην πυλωτη τις περισσοτερες ωρες ηταν μονο του. το πλησιαζε μια γατα κι εκεινο χαιδευοταν και νιαουριζε αλλα δεν το θηλαζε ή κατι τετοιο.

εχω αγχωθει γενικα παρα πολυ, οπως καταλαβαινετε γτ ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει. την μικρη μου την πηρα απο σπιτι κι ηταν 2μιση μηνων.

ο φιλος μου το εβγαλε μια φωτο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-04-15 στις 20:53. Αιτία: merge
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:15, 21-04-15:

Είναι αρκετά μικράκι royli μου και αποκλείεται η μάνα του να το εμφάνιζε τόσο νωρίς. ΄Η κάτι της έχει συμβεί ή το παράτησε, συμβαίνει κι αυτό καμμιά φορά ξέρεις...
Αυτό τώρα το κυριώτερο που χρειάζεται είναι αφ' ενός ζεστασιά και αφ' ετέρου να τρώει και να το πιάνει η τροφούλα που τρώει για να μεγαλώνει. Οπότε η εσωτερική αποπαρασίτωση να γίνει όπωσδήποτε, μόνο που θα πρότεινα να έκανες μια συννενόηση με την κτηνίατρό σου τηλεφωνικά και να σου πει εκείνη τι να του δώσεις. Η banmith έχει δική της σύριγγα μέσα για να μετράς την δόση. Συνήθως στα μικράκια όπως αυτό δίνουν μια γραμμούλα κάθε 10 μέρες για 3 φορές συνολικά.
Αχ και είναι τόσο γλυκό μωράκι.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:23, 21-04-15:

θα τηλεφωνησω το πρωι στη γιατρο να δω τι θα μου πει.
ελπιζω οσο προχωρανε οι μερες να νιωθει πιο ανετα για να μου φυγει και το αγχος.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:48, 21-04-15:

Αχου το το μικρούλι, μια τόση δα μπαλίτσα....
Απ'ότι λες φαίνεται υγιέστατο, αυτά που κάνεις είναι αρκετά, σιγά σιγά θα νιώσει ασφάλεια και τότε θα δεις χουρχουρητά...
Προς το παρόν κράτα το μακριά από τη γατούλα σου, γιατί όσο να'ναι, ζηλιαρόγατες είναι όλες..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:10, 21-04-15:

rouli μπράβο για ό,τι κάνετε για το μικρούλι...Δε θα είχε πολλές πιθανότητες να επιβιώσει μόνο του εκεί έξω σίγουρα κι όπως σου είπε και η Βάσω αν η μαμά του το είχε από κοντά θα το καταλάβαινες, μάλλον από τη στιγμή που απογαλακτίστηκε θα το άφησε για να ξαναζευγαρώσει, ήταν και η εποχή τέτοια τώρα βλέπεις..Νομίζω σε κάλυψαν ήδη οι προλαλήσαντες με το παραπάνω! Και όντως δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι, αφού το γατίνι δείχνει υγιέστατο και έχει "ξεπεταχτεί" αρκετά! Πάντως αφού αποπαρασιτωθεί κι επιπλέον εξοικειωθεί κάπως μαζί σας κάνε μία πρώτη επαφή με τη Σάντυ...δεν αποκλείεται κθ να το δεχτεί μία χαρά εξ΄αρχής...Αναλόγως με τις αντιδράσεις της βλέπεις μετά αν χρειαστεί να παραμένει στο μπαλκόνι. Εύχομαι τα καλύτερα γι αυτό το τόσο όμορφο μωρούλι...(θα το ξαναπώ με την ευκαιρία...λατρεύω τα μαυρόγατα...!).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 21-04-15 στις 21:14.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:17, 21-04-15:

ναι κι εγω εχω σκοπο να το "γνωρισω" σιγα σιγα και προσεκτικα με τη σαντυ, αφου ομως νιωσει πρωτα ανετα μαζι μας, να μη φοβαται το καημενο.
η οποια σαντυ φυσικα εχει παρει χαμπαρι οτι κατι γινεται και ποτε ποτε παει στη μπαλκονοπορτα και κοιταει.

επειδη εκανα προσφατα αποπαρασιτωση στη σαντυ θελω να ειμαι πολυ προσεκτικη μην κολλησει κατι, αν κ το μικρακι φαινεται να ειναι υγιες. αλλα αυριο κιολας θα τσεκαρω για αποπαρασιτωση.

απο τις 4μιση που το εφερα σπιτι εχει κουρνιασει και κοιμαται, πηγαινει και καθεται στη μερια που του βαζω το μπουκαλι με το ζεστο νερο. αφου παω και τσεκαρω αν αναπνεει, απο το αγχος μου!
ο Θεος βοηθος
αν ηταν πιο μωρο ή εβλεπα οτι θηλαζει σε καποια γατα δε θα το πειραζα απο εκει που ηταν αλλα εφοσον του πηγα ξηρη τροφη για μικρα και την εφαγε, ετσι αποφασισα να μη το αφησω εκει κατω να κλαψουριζει. ασε που λογω εποχης ενα σωρο γατοι τριγυριζουν στην πυλωτη που γειτνιαζει με πολλες αυλες, και φοβομουν μη το χτυπησει κανεις.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:27, 21-04-15:

Μπράβο σου, έσωσες μια ζωούλα! Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά.
Πλέον, μπορούμε να πούμε, μια ακόμα όμορφη ιστορία αρχίζει..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:28, 21-04-15:

Μια χαρά θα πάνε όλα, θα δεις! Σιγά που δε θα παιρνε χαμπάρι το σαντουλίνι ότι κάτι...ύποπτο συμβαίνει εκεί...Αλίμονο! Απέκτησε ένα νέο ενδιαφέρον! Εντάξει η πρώτη γνωριμία μεταξύ δύο γατιών δεν είναι πολύ εύκολη συνήθως αλλά σε πολλές περιπτώσεις γατιών τα βρίσκουν πολύ καλά μεταξύ τους μέσα σε πολύ λίγο χρόνο! Περιμένουμε κι άλλα νέα σας από αύριο και μην αγχώνεσαι βρε, το καλό μου ένιωσε ασφάλεια και το ριξε στον ύπνο!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:03, 21-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
ναι κι εγω εχω σκοπο να το "γνωρισω" σιγα σιγα και προσεκτικα με τη σαντυ, αφου ομως νιωσει πρωτα ανετα μαζι μας, να μη φοβαται το καημενο.
η οποια σαντυ φυσικα εχει παρει χαμπαρι οτι κατι γινεται και ποτε ποτε παει στη μπαλκονοπορτα και κοιταει.

επειδη εκανα προσφατα αποπαρασιτωση στη σαντυ θελω να ειμαι πολυ προσεκτικη μην κολλησει κατι, αν κ το μικρακι φαινεται να ειναι υγιες. αλλα αυριο κιολας θα τσεκαρω για αποπαρασιτωση.

απο τις 4μιση που το εφερα σπιτι εχει κουρνιασει και κοιμαται, πηγαινει και καθεται στη μερια που του βαζω το μπουκαλι με το ζεστο νερο. αφου παω και τσεκαρω αν αναπνεει, απο το αγχος μου!
ο Θεος βοηθος
αν ηταν πιο μωρο ή εβλεπα οτι θηλαζει σε καποια γατα δε θα το πειραζα απο εκει που ηταν αλλα εφοσον του πηγα ξηρη τροφη για μικρα και την εφαγε, ετσι αποφασισα να μη το αφησω εκει κατω να κλαψουριζει. ασε που λογω εποχης ενα σωρο γατοι τριγυριζουν στην πυλωτη που γειτνιαζει με πολλες αυλες, και φοβομουν μη το χτυπησει κανεις.
Για το καλο και των 2, θα προτεινα να μη τα φερεις ακομα σε επαφη αν δεν κανεις εξετασεις στο μικρο για λοιμωδεις ασθενειες. Το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι να κολλησει η γατα σου λευχαιμια ή FIV. Στην θεση σου, αν δεν εχεις εμβολιασει την γατα σου για λευχαιμια, θα την εμβολιαζα γιατι ακομα και αν κανεις τωρα εξεταση στο μικρο και βγει αρνητικη, μπορει μετα απο μερικους μηνες να κανεις ξανα εξεταση και να βγει θετικο. Αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για εξετασεις, προτεινω να κρατησεις το μικρο σε καραντινα για τουλαχιστον 2 εβδομαδες και να εμβολιασεις το μεγαλο για λευχαιμια. Επισης μη ξεχασεις να βαλεις αμπουλα στο μεγαλο σε περιπτωση που εχεις μεταφερει αυγα και λαρβες ψυλλων στο σπιτι μαζι με το μικρο.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:19, 21-04-15:

στη δικη μου εκανα αποπαρασιτωση οπως εγραψα, πριν λιγες ημερες, μεσα εξω.
το μικρο το εφερα σπιτι μεσα στο κουτι και το πηγα κατευθειαν στο μπαλκονι, δεν ηρθε σε επαφη με τη γατα μας δλδ.
το προβλημα μου ειναι προσωρινο, σε λιγες ημερες θα εχω λιγα χρηματα εστω να παω το μικρο στη γιατρο μας να εχω μια καλυτερη αποψη.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 23:02, 21-04-15:

Τι όμορφα νέα βλέπω! Το μικράκι θα γίνει μέλος της οικογένειάς σας;
Τον φόβο για τα λοιμώδη τον έχω κι εγώ ρε γαμώτο, είναι ένας πολύ ανασταλτικός παράγοντας για να υιοθετήσεις μωρό, εφόσον έχεις μεγαλύτερες γατούλες στο σπίτι. Τι κακό κι αυτό μετά από μια ηλικία να μπορούν οι εξετάσεις να είναι ακριβείς...

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:30, 22-04-15:

καλησπερα.
φωτεινη μου δεν ξερω αν θα το κρατησουμε, γτ η σαντι οποτε βγαινω εξω να το δω με κοιταει επιμονα-γρυλιζει αν με δει να το χαιδευω και μολις μπω μεσα μυριζει το χερι μου και μου κανει κχχχχχχ και φευγει.

καταρχην θελουμε να περασουν λιγες μερες να δουμε οτι το μικρακι ειναι καλα και μεγαλωνει και θα βαλουμε μια αγγελια, με την ελπιδα μηπως βρει ενα καλο σπιτακι.
επειδη ομως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα, αν δε βρεθει κατι καλο, θα το κρατησουμε εννοειται!

το πρωι ειδα πως ειχε κανει κ@κακια μεσα στο κουτι που το εχω, μαλλον ακομη δεν ξερει την αμμο, παροτι μετα το φαγητο το εβαλα εκει μεσα να δει, κι εχει προσβαση ευκολα.
παντως τα κ@κακια μου φανηκαν φυσιολογικα σε χρωμα και σχημα( τι λεω Θεε μου!). δεν ειδα τπτ σκουληκακια.

του πηρα banmith(μετα απο πολλα φαρμακεια και πετ σοπ που ρωτησα βρηκα με 3,90) αλλα μαλλον του εδωσα λιγο περισσοτερο γτ πιεζα τη συριγγα να βγαλει και βγηκε πολυ αποτομα.
επισης περασα απο την κτηνιατρο, ηταν στο δρομο μου, και τη ρωτησα, της εδειξα και φωτο κ μου ειπε να του δωσω banmith και να το ψεκασω συντομα. για εξεταση και για να τα κανει εκεινη, μου ειπε γυρω στο 20αρικο, οποτε το αφηνω για την αλλη εβδομαδα(εξεταση και ψεκασμα απο εκεινη).

ελπιζω να μην του κανω κακο μωρε. ειναι τοσο μικρουλι και φοβισμενο ακομη. ολο παει και καθεται σχεδον αγκαλια στο μπουκαλι με το ζεστο νερο που του βαζω σκεπασμενο, κι ουτε μιλαει ουτε ενοχλει

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 13:43, 22-04-15:

Όλα καλά θα πάνε, του έκανες ένα πολύ μεγάλο καλό! Αν τελικά μέινει σπίτι σας θα το συνηθίσει η γάτα σου, μην ανησυχείς.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:58, 22-04-15:

το ξερω αλλα μεχρι τοτε θα μου βγαλει την ψυχη η ατιμη, ειμαι κι εγω πολυ αγχωδης και υπερπροστατευτικη μαζι της, να μην την ταραζει τπτ δεν αντεχω
ενω στο σπιτι που την ειχε η κοπελα που μας την εδωσε ειχε κι αλλες γατες και σκυλια. στο δικο μας εδω κι ενα χρονο και κατι που εχει ερθει εχει αποκλειστικοτητα στην προσοχη μας οποτε την ξενιζει τωρα λιγο.

πριν λιγο βγηκε το καημενο το μικρο απο το κουτι και πλησιαζε τη τζαμαρια κι η σαντι τρελαθηκε! τι γρυλισματα του εκανε..τι κχχχχ..λες κι εβλεπε τον Βελζεβουλ ενα πραμα!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 18:10, 22-04-15:

γεια σας γεια σας!
πριν λιγο ξυπνησα και πηγα να δω το μικρουλι και τι να δω! ειχε κανει κ@κακια μεσα στην αμμο!!!
μα τι εξυπνο που ειναι!!!
μαλλον λειτουργησε το κολπο που ειχα διαβασει εδω, που δλδ χθες που τα ειχε κανει αλλου τα πηρα και τα εβαλα στην αμμο και του το εδειξα.

αυριο θα παω να παρω αμμο γτ μας τελειωνε ετσι κι αλλιως και θα παρω πιο λεπτη μπας και μαθει να τα θαβει σιγα σιγα. και λεω να του παρω και καμμια δυναμωτικη κονσερβουλα της hills, καποια θα υπαρχει λογικα για μωρα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:51, 22-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
γεια σας γεια σας!
πριν λιγο ξυπνησα και πηγα να δω το μικρουλι και τι να δω! ειχε κανει κ@κακια μεσα στην αμμο!!!
μα τι εξυπνο που ειναι!!!
μαλλον λειτουργησε το κολπο που ειχα διαβασει εδω, που δλδ χθες που τα ειχε κανει αλλου τα πηρα και τα εβαλα στην αμμο και του το εδειξα.

αυριο θα παω να παρω αμμο γτ μας τελειωνε ετσι κι αλλιως και θα παρω πιο λεπτη μπας και μαθει να τα θαβει σιγα σιγα. και λεω να του παρω και καμμια δυναμωτικη κονσερβουλα της hills, καποια θα υπαρχει λογικα για μωρα.
΄Ολα μια χαρά λοιπόν.
Κονσερβούλα δυναμωτική έχει μία η royal canin που είναι ειδική για μωράκια, ρώτα στο πετ σοπ και θα σου πουν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους