Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,176 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:05, 22-04-15:

Δόξα το Θεό ως τώρα...να μου φεύγει σιγά σιγά το άγχος.
Από βδομάδα θα το πάω στο γιατρό για να είμαι ασφαλής πριν το φέρω σε φυσική επαφή με τη σάντι μας.

υ.γ. πριν λίγο πήγα να του αλλάξω το νερό, στο μπουκάλι που του βάζω αντί θερμοφόρας, και μου εκανε κατι τρελα γουργουρισματα το καημενουλι...!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:30, 22-04-15:

Φαντάζομαι, θα σε έχει ξετρελλάνει το μικρούλι, σε νιώθω πάλι μια ενθουσιασμένη χαζο-γατο-μαμά!
Οπότε, αφού περάσουν λίγες μέρες και αρχίσει να συνηθίζει και να παίρνει για καλά τα πάνω του, μπορείς δειλά δειλά να αρχίσεις να κινείς τις διαδικασίες εξοικείωσης με τη "βασίλισσα" Σάντι. Ο βασικός στόχος είναι πρωτίστως να μη νιώσει οτι απειλείται η πρωτοκαθεδρία της, ακολουθώντας τα κλασικά βήματα: στην αρχή πίσω από κλειστή πόρτα αφήνεις να μυρίζονται, μετά μισάνοιχτη για να βλέπονται χωρίς να αγγίζονται, μετά οι "συστάσεις" από κοντά και σε επιφυλακή αν χρειαστείνα επέμβεις κλπ . Αλλά αυτά αργότερα..
Προς το παρόν να χαίρεσαι το καινούργιο πλασματάκι που ήρθε στη ζωή σου και μη ξεχνάς να μοιράζεις εξίσου τα χαδάκια και στην Σάντι μας, μη νιώσει στιγμή παραμελημένη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:53, 22-04-15:

Καλέ ελάχιστα ασχολούμαι με το καημένο το μικράκι, αφού η άλλη κατασκοπεύει συνέχεια
Το τσεκάρω συνέχεια από απόσταση, να είναι καλά- να έχει φαί και νεράκι και ζεστασιά. Και με το που μπω μέσα πλένω τα χέρια μου γτ όποτε με μύρισε η σάντι μου έκανε κχχχχ κι έφευγε..
Εκείνη πάει και το κοιτάει από τη τζαμαρία κι όσο εκείνο είναι στο κουτί του απλά το κοιτάει, αν κάνει και ξεμυτίσει απο το καλαθάκι του το κακόμοιρο αρχίζει τα γρυλίσματα και τα κχχχχ η δικιά μας!

Προσπαθώ να μην ενθουσιαστώ ακόμη, πριν το πάω στη γιατρό και βεβαιωθώ πως είναι όλα καλά.
Είμαι και υπερβολικά αγχώδης εκ φύσεως, οπότε περισσότερο τυραννιέμαι χαχαχαχαχαχ
Δεν με πειράζει όμως γτ ξέρω πως είναι για καλό, και για το μικρούλι να πάρει τα πάνω του και για τη σάντι τη ζηλιάρα, που ευελπιστώ όσο περνούν οι μέρες να το "χωνεύει". Να έχει μια παρεούλα κι αυτή όταν λείπουμε(πολύ αργότερα όταν θα μπορούμε να τα αφήνουμε μαζί).

Αλήθεια, ξέρετε πόσο περίπου στοιχίζουν αιματολογικές εξετάσεις για το μικρό?
Θα δω τί θα μου πει κι η γιατρός βέβαια αλλά ίσως χρειαστεί να του κάνουμε..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:02, 22-04-15:

Δεν θυμάμαι πόσο γμτ Πάντως μου είχαν φανεί αρκετά (για το δικό μου βαλάντιο) όταν πριν 2 χρόνια έκανα στη δική μου.
Όμως θα σε συμβούλευα αν της κάνεις, για λευχαιμία και για aids της γάτας. Μη της κάνεις για λοιμώδη περιτονίτιδα, γιατί πριν ενηλικιωθεί τα αποτελέσματα δεν είναι έγκυρα , ακόμα κι αν δείξουν θετικά. Οπότε μη μπεις σε ένα ακόμα άσκοπο έξοδο.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:20, 23-04-15:

καλησπερες.
το μικρακι δειχνει να ξεθαρευει σιγα σιγα και να βγαινει λιγο απο το καλαθακι του. οταν παω να το δω μου χουρχουριζει και νιαουριζει, θελει παρεουλα κι αυτο το καημενο αλλα επειδη εχω μερες ακομη μεχρι να το παω στο γιατρο προσπαθω να μη δεθει απο τωρα μαζι μας, μην αρχισει και κλαει τα βραδια το καημενο.
τρωει κανονικα, πινει νερακι και κανει τις αναγκες του στην αμμο.

λιγο ομως που σηκωθηκε το μεσημερι κι ερχοταν προς τη τζαμαρια το ειδε η δικη μας κι αρχισε παλι τα γρυλισματα και τα κχχχ. της μιλουσα προσπαθωντας να την ηρεμησω αλλα αφου ειδα πως δεν σταματουσε εκλεισα την εξωτερικη πορτα τη σκουρα να μη το βλεπει και να ησυχασει, μην εχουμε αλλα.
ελπιζω οσο περνουν οι μερες να το συνηθισει ως παρουσια, ειναι νωρις ακομη το ξερω, και προσπαθω να μην αγχωνομαι και για αυτο.
προς το παρον πρωτη προτεραιοτητα ειναι να ειναι καλα το μικρακι και να μας πει και καλα νεα η γιατρος οταν το παμε να το δει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 23:23, 23-04-15:

Άμα θες να εξοικειωθούν το ένα με το άλλο, μπορείς να ανταλλάξεις τις κουβέρτες τους ή τα μπολάκια τους. Κάτι που να έχει την μυρωδιά τους.

Και μιας που τώρα είδα και τα παραπάνω μηνύματα, ο γιατρός νομίζω θα μπορεί με μια πρώτη εξέταση να δει αρκετά πράγματα. Κι εγώ ήθελα να κάνω εξετάσεις σε ένα αδέσποτο και μου είπε ο γιατρός πως εξαρτάται η τιμή από το εργαστήριο. Επειδή το γατί που ήθελα εγώ ήταν μεγαλούτσικο και ανεμβολίαστο θα του έκανα όλες τις εξετάσεις, έβγαιναν 100 με 150 ευρώ. Αλλά μου είπε πως για κάποια νοσήματα κοιτάνε για αρχή τις βλεννογόνους και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pepper : 23-04-15 στις 23:30.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:21, 24-04-15:

Δεν θελω να εξοικειωθουν απο τωρα αποτομα. Αρκει να βλεπει το ενα το αλλο για λιγο καθε μερα, δεν θελω να ταραξω τη δικη μας αποτομα γτ εχει μαθει αποκλειστικα με εμας στο σπιτι και γενικα δε δεχεται ουτε επισκεπτες ευκολα.
Θελω να παω πρωτα το μικρο στο γιατρο για να δω αν μπορεσω να το βαλω στο σπιτι σε καποιο αποθηκακι σιγα σιγα.
Δυστυχως αυτα τα χρηματα μου φαινονται παρα πολλα για μενα αυτη τη στιγμη..θα δουμε. Δυστυχως αυτη τη στιγμη ουτε για την επισκεψη δεν εχω, την επομενη εβδομαδα θα μπορω να το παει να το δει η γιατρος, εφοσον μεχρι στιγμης δειχνει υγιες σε γενικες γραμμες. Αλλωστε αυτο ειναι και πολυ μικρο ακομη για εμβολια απο οτι ξερω.

Ειδομεν...
Προς το παρον με αγχωνει ακομη και το οτι οταν με βλεπει μου νιαουριζει λιγο σα να θελει παρεα. Το ξερω οτι δεν του αρεσει να ειναι μοναχουλι εξω... κανω οτι μπορω...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:34, 24-04-15:

Καλή μου, μη νιώθεις άσχημα... Αν και ξέρω πως η καρδιά σου σπαράζει κάθε που το αφήνεις και εκείνο κλαίει, το έχω ζήσει. Ωστόσο κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Εγώ είχα κάνει για aids και λευχαιμία το διπλό τεστ στον Ορφέα και κόστισε 20 ή 25 ευρώ. Για λοιμώδη περιτονίτιδα δεν ξέρω ποιο είναι και πόσο κοστίζει, αλλά γενικά δε θα έδινα για γενικές, αν το μικράκι δείχνει υγιές. Θα τσέκαρα μόνο όσα δεν επιδέχονται θεραπείας δηλαδή. Αλλά το κακό είναι πως σε αυτές τις ηλικίες είναι αναξιόπιστα, από ό,τι λένε, τα τεστ...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 01:56, 24-04-15:

Ναι κι εγω για αυτα ελεγα να εξεταστει, aids και λευχαιμια.
Θα δω τι θα μου πει κι η γιατρος, της εχω εμπιστοσυνη και μπορω να συνεννοηθω μαζι της, ξερει την κατασταση μου οικονομικα.

Αχ καθε φορα που παω και το βλεπω οτι θελει να μεινω μαζι του, σπαει η καρδια μου, και συνεχεια λεω στον εαυτο μου οτι τουλαχιστον ειναι ασφαλες-ταισμενο και πολυ πιο ζεστο απο οτι θα ηταν κατω μονο του, και πως θα περασουν οι μερες να γινουν ολα πιο ευκολα...
ουφ..(τι να πουν κι αυτοι που περιθαλπουν και φροντιζουν συνεχεια μωρακια και πιο μικρα δλδ απο αυτο ή αρρωστουλια..!)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 12:33, 24-04-15:

γεια σας!
ειμαι καπως ανακουφισμενη σημερα γτ συνεβη το αναπαντεχο!

μολις ξυπνησαμε κι ανοιξαμε την εξωτερικη μπαλκονοπορτα(το μικρακι το εχουμε στο μεσα μπαλκονι που ειναι το δωματιο μας), το μικρο σηκωθηκε απο το καλαθακι κι αρχισε να χοροπηδα νιαουριζοντας στη τζαμαρια.
το βλεπει η δικη μας κι ετοιμαζομαι για γρυλισματα και τετοια... κι ομως οχι!
επι ΜΙΣΗ ωρα το μικρο να χοροπηδα απεξω και να ακουμπα τα ποδαρακια του στο τζαμι κι η δικη μας να το κοιτα με απορια και προσοχη!
κι οσο περνουσε η ωρα τοσο πιο ηρεμα να το παρατηρει..!
αφου σε καποια φαση αυτο ειχε ακουμπησει το πατουσακι του στο τζαμι κι η σαντι επεσε για λιγο ανασκελα απο τη μεσα μερια και του απλωσε κι αυτη το ποδαρακι της
εν τω μεταξυ εγω να της μιλαω οσο πιο γλυκα μπορω.. "να, ειδες σαντι μου, δε θελει να σε πειραξει το μωρακι, θελει να γινετε φιλοι, να παιζετε.." .. με την ψυχη στο στομα βεβαια μην της γυρισει το ματι της βασιλισσας και μου ριξει κανενα βρισιμο

οποτε θα συνεχισω ετσι αργα και σταθερα να τα αφησω να παρατηρουνται απο αποσταση ασφαλειας μεχρι να παμε στη γιατρο.

εν τω μεταξυ, τελικα το μικρο δεν νιαουριζε οταν με εβλεπε μονο επειδη ηθελε παρεα. δεν εχει μαθει ακομη το χαζο που ειναι το φαι του(το οποιο φυσικα ειναι σε μπολακι μεσα στο καλαθι!)
το καταλαβα χθες γτ το βραδυ, πριν κοιμηθω, πηγα να του βαλω παλι ζεστο νερο στο μπουκαλακι να εχει ζεστη να κοιμηθει καλα, και αυτο μου μυριζε το χερι και με ψιλοδαγκωνε στα δαχτυλα σαν να ψαχνει κατι. μολις του εβαλα το κεφαλακι στο φαγητο τοτε με αφησε κι αφοσιωθηκε εκει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 19:07, 24-04-15:

χαχαχα ειναι ένα γλυκάκι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:02, 25-04-15:

και σιγα μην μεναμε στο ομορφα....
κατι ξερω εγω που δεν ενθουσιαζομαι τελικα!

πανω που ελεγα σημερα να ανοιξω μια χαραμαδα στη μπαλκονοπορτα να μυριστουν λιγο τα γατια, τσακ στραβωσε το πραγμα!
ενω απο το πρωι παλι η δικη μου εκανε παιχνιδια μεσα απο τη τζαμαρια με το μικρο, κι εκεινο να προσπαθει να την αγγιξει και να τριβει το κεφαλακι του στο τζαμι, πριν λιγο πηγε λιγο ο καλος μου να δει το μικρο και οπως το σηκωσε λιγο με τα χερια να το δει η δικη μας του εριξε 2 ξεγυρισμενα κχχχχχχχ!

μπας και νομιζει πως το μικρο ειναι θηραμα και οτι πηγε ο φιλος μου να της το παρει?!
δεν μπορω να καταλαβω!
τοσο πολυ ζηλευει ακομη?
αφου ολη την ωρα μαζι της ασχολουμαστε, στο μικρο παω λιγες φορες τη μερα εγω για να του βαλω φαγητο-φρεσκο νερο να πιει και ζεστο νερο στο μπουκαλι-θερμοφορα. και ο φιλος μου δεν πηγε εκει να παιξει μαζι του και τετοια. απλως το επιασε στα χερια του λιγο να το δει αν ειναι καλα.
στην αρχη η δικη μου εκανε ενα μικρο νιαουρισμα συντομο, οπως οταν θελει κατι, και μετα αρχισε τα κχχχχχχ.

ενταξει το ξερω οτι θα ειναι δυσκολο κι ισως ακομη αν ειναι νωρις(σχεδον 4 μερες ειναι το μικρο εδω) αλλα πιστευα πως ειχαμε κανει προοδο.

υ.γ.συγγνωμη αν εχω ξεφυγει απο το θεμα του συγκεκριμενου τοπικ.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:58, 25-04-15:

rouli μου είναι νωρίς ακόμα για να απογοητεύεσαι. ΄Ασε πρώτα να εγκλιματιστεί το μικρό, να σιγουρευτείτε κιόλας πως είναι εντελώς καλά (γιατί ξέρεις ακόμα και μια ωτίτιδα να έχει, λίγη ψώρα στα αυτάκια, είναι επικίνδυνο να κολλήσει και η δική σου) και μετά θα ξεκινήσεις οργανωμένες προσπάθειες για να τα φέρεις σε επαφή.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:02, 28-04-15:

Γεια σας.
Τα νεα μας ειναι αναμεικτα. Απο τη μια το μικρο σιγουρα εχει σκουληκακια στην κοιλιτσα(δεν εχουμε ολοκληρωσει ακομη την αγωγη με το banmith), ευελπιστω ομως αυριο να καταφερω να το παω στη γιατρο ή το αργοτερο πεμπτη απογευμα.
Από την άλλη έχει ξεθαρεψει πολύ! παίζει όλη την ώρα σχεδόν, σε όλο το μπαλκόνι. Τρεχει πανω κατω-κανει μαγκιες στη δικια μου, μεσα απο το τζαμι εννοειται, και μολις μας βλεπει προσπαθει να σκαρφαλωσει πανω μας και να παιξει. Ακομη δεν καθομαι πολυ μαζι του για να μην κλαιει οταν δε θα μπορουμε να ειμαστε μαζι του, μεχρι να μπει στο σπιτι.
Η shanti το παρακολουθει στενα, πεταει κανενα κχχχχχχ καμμια φορα αλλα υποθετω το συνηθιζει σιγα σιγα. Επισης μου κανει εντυπωση που δεν κανει κχχχ οταν εχω ανοιχτη τη μεσα τζαμαρια και κλειστην την εξω-σκουρα με τρυπες ξερετε- δλδ οταν μπορει και το μυριζει λογικα, αλλα καμμια φορα που εχω τη τζαμαρια κλειστη και την εξωτερικη ανοιχτη και μονο βλεπονται. Αβυσσος η ψυχη της γατας....!

Να παμε με το καλο στη γιατρο και μετα σιγα σιγα ολα θα γινουν ελπιζω...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:21, 29-04-15:

Ευχάριστα τα νέα σας: το μικρό φαίνεται χαρούμενο και η Shanti να σιγά σιγά συνηθίζει την παρουσία του
Τώρα έχω και μια εξήγηση γιατί όταν το μυρίζει δείχνει πιο καθησυχασμένη από όταν μόνο το βλέπει, αλλά δεν ξέρω αν είναι πειστική: Λοιπόν υποθέτω οτι η Shanti, σαν έξυπνη και λογική γατούλα, όταν περιορίζεται στην οπτική επαφή νιώθει ανασφάλεια για "άγνωστο κίνδυνο", ενώ είναι η όσφρησή της που τη βεβαιώνει οτι το νεοφερμένο δεν αποτελεί "απειλή".
Μένει τώρα να βεβαιώσει κι ο γιατρός οτι χαίρει άκρας υγείας, που εύχομαι έτσι όντως να είναι, να οριστοκοποιήσει το φύλο του (μάλλον γατούλης όπως λες) και μετά να καλοσωρίσουμε , πλέον, "επισήμως" το νέο μέλος της οικογένειας .
Όλα καλά να πάνε και... εν αναμονή νεωτέρων σας

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:21, 04-05-15:

Καλησπέρες.
Τα νέα μας είναι καλά. Σήμερα πήγαμε επιτέλους το μωρό στο γιατρό. Είναι μια χαρά στην υγεία του,καλοταισμένο, 2 μηνών τελικά κι όχι ενός που έλεγα εγώ και αρσενικό(σε αυτό έπεσα μέσα).
Η shanti δείχνει να έχει συνηθίσει την παρουσία και τη μυρωδιά του. Αύριο θα του βάλω αμπούλα για τους ψύλλους(ευτυχώς η ηλικία του δεν μας περιορίζει στο πανάκριβο σπρέυ) και σιγά σιγά θα μπει στο σπίτι.
Γενικά η γιατρός το βρήκε καλά στην υγεία του, για αδεσποτάκι δλδ ούτε μύκητες ούτε τίποτα. Να σκοτώσουμε και τα παλιοσκουληκάκια του εντέρου να είμαστε τελείως καλά!
Το μόνο κακό είναι πως αφού είναι 2 μηνών θα ήταν πιο αποτελεσματικό ένα χάπι για αυτά, αλλά δεν το ήξερα. Μου είπε η γιατρός να ολοκληρώσουμε τη θεραπεία με το banmith κι αν δω ότι βγάζει ακόμη σκουληκάκια να του δώσω χάπι τον επόμενο μήνα.

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, σε λίγο καιρό, μόλις βρω χρόνο κι είναι έτοιμος κι ο μικρός θα σας τον "παρουσιάσουμε" κι επισήμως, σε δικό του θέμα!
Αν αποφασίσουμε τελικά τί όνομα θα του δώσουμε...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:27, 04-05-15:

Δεν βλέπουμε την ώρα.
Και για το όνομα μην σκας, θα βοηθήσουμε όλοι αλλά και να μην αποκτήσει είναι τόσο όμορφος, είμαι σίγουρη, που δεν έχει καμμιά σημασία.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:52, 05-05-15:

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, σε λίγο καιρό, μόλις βρω χρόνο κι είναι έτοιμος κι ο μικρός θα σας τον "παρουσιάσουμε" κι επισήμως, σε δικό του θέμα!
Αν αποφασίσουμε τελικά τί όνομα θα του δώσουμε...
Αυτά είναι διπλά χαρμόσυνα νέα!Και χαίρει άκρας υγείας το μωρό, και η "βασίλισσα" το πήρε απόφαση οτι απέκτησε μικρό αδερφούλη
Δεν χρειάζεται να πούμε βέβαια οτι ανυπομονούμε να τον γνωρίσουμε και "επισήμως", σε δική του σελίδα
Κι αν μέχρι τότε δεν τον έχετε βαφτίσει, οι φωτο που θα ανεβάσεις θα μας εμπνεύσουν να σε βοηθήσουμε με μεγάλη μας χαρά και για το όνομα

Παράθεση

geraw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geraw
Ο geraw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O geraw έγραψε στις 18:46, 08-06-15:

Καλησπερα...ειμαι ο Γιωργος και ειμαι 14. Αυτο ειναι το πρωτο μου μυνημα στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας. Πριν λιγες μερες εμφανιστηκε ενα γατακι εξω απο την πολυκατοικια μας. Ενας αλλος κυριος του εβαλε κονσερβες και ετρωγε αυτες τις μερες. Εγω προχθες που γυρναγα απο το σχολειο ειδα το γατακι μπροστα μου και ειχα την ευκαιρια να το περιεργαστω και να παιξω μαζι του. Παρατηρησα οτι βηχει-φτερνιζεται και βγαζει μια βλεννα πρασινη. Αυτο νομιζω σημαινει μολυνση. Επισης το κεφαλακι του γερνει λιγο προς τα δεξια. Χτες το ειδε και η μητερα μου και μου ειπε να μην το πλησιαζω. Κλασσικες μαναδες. Προσπαθησα να της πω να το βαλουμε στο σπιτι και να το παμε σε κτηνιατρο αλλα ηταν καθετη. Πριν λιγο καιρο ειχα θιξει παλι το θεμα του κατοικιδιου για σκυλο συγκεκριμενα αλλα λιγο πριν παμε σε εκτροφειο (το ειχα ψαξει πολυ το θεμα) μου ειπε καλυτερα να το αφησουμε. Αλλα εγω σε αυτην την περιπτωση τσαντιστηκα πολυ. Να θελει ενα γατακι βοηθεια και να το αφηνει στην μοιρα του? Γινεται να το ξεπερασει αυτο καταρχας? Σαν ενα απλο κρυωμα φαινεται. Αλλα εμενα δεν με ανυσηχει αυτο. Με ανυσηχει το οτι γερνει το κεφαλακι του. Μηπως ειναι κατι νευρολογικο. Και απο την στιγμη που εκατσε διπλα μου να το χαιδεψω το ερωτευτηκα. Του αρεσε τοσο που ανεβηκε πανω μου και εκατσε στην αγκαλια μου...δεν μπορω να το βλεπω ετσι. Γινεται να κανω κατι για να την πεισω η να απευθυνθω σε καποιον συλλογο η κατι? Μενω στην Πατρα. Ευχαριστω

Μπορει καποιος να με βοηθησει επειδη ειμαι αρχαριος και δεν ξερω τι να κανω? Φοβαμαι και για το γατακι κιολας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 08-06-15 στις 21:08. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:07, 08-06-15:

Καλησπέρα Γιώργο.
Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ γιατί καταλαβαίνω την αγωνία σου. Για το θέμα με την μητέρα σου, δεν μπορώ να πω κάτι. Πως δηλαδή να την πείσεις να δεχτεί το γατάκι ή οποιοδήποτε άλλο ζωάκι. Η πείρα μου με δίδαξε, μέσω της δικής μου μητέρας πως αυτό σπάνια γίνεται...
Και πάμε στο γατάκι τώρα. Για φιλοζωικό σύλλογο στην πόλη σου το μόνο που κατάφερα να βρω είναι οι Αδέσποτοι εθελοντές Πάτρας. Αν τυχόν έχεις facebook θα τους βρεις σ' αυτή την ηλεκτρονική διεύθυνση γιατί άλλη δεν αναφέρουν κάπου. https://www.facebook.com/adespotoiet...atras/timeline. Επίσης βρήκα τον Τετράποδο Σαμάνο που είναι μια οργάνωση φιλοζωική που την αποτελούν εθελοντές. Βρίσκονται στην οδό Μπουκαούρη 8 και το τηλέφωνό τους είναι 698406963.
΄Οπως καταλαβαίνεις στις φιλοζωικές που σου έγραψα μπορούν το πολύ πολύ να σου δώσουν κάποιες κατευθύνσεις για το πως να φροντίσεις το γατάκι τώρα που είναι άρρωστο. Δεν πιστεύω πως θα το αναλάβουν εκείνοι γιατί όπως σου είπα ήδη είναι εθελοντές,που σημαίνει πως ότι κάνουν το κάνουν με δικά τους λεφτά και στον ελεύθερο χρόνο που έχουν.
Πάμε τώρα στα πρακτικά. Το καλύτερο θα ήταν φυσικά να δει το γατάκι κτηνίατρος, ψάξε το χαρτζιλήκι σου μήπως και μπορείς να το καταφέρεις. Κάποια από αυτές τις φιλοζωικές ίσως συνεργάζεται με κτηνίατρο που είναι οικονομικός ή κάνει ειδικές τιμές για αδέποτα.
Το άλλο που θα μπορούσες να κάνεις αν δεν καταφέρεις να το πας σε κτηνίατρο είναι να πάρεις τα φάρμακα που θα σου γράψω και να προσπαθήσεις να του τα δίνεις όπως ακριβώς θα σου πω μήπως και καλυτερέψει. Θα πας λοιπόν σε ένα φαρμακείο και θα πάρεις ένα vibramycin σιρόπι και θα του δίνεις 1ml της σύριγγας κάθε μέρα, εννοείται πως από την σύριγγα θα βγάλεις την βελόνα. Επίσης θα κοιτάξεις αν έχει και πρόβλημα στα ματάκια και αν ναι, θα αγοράσεις μια αλοιφούλα για τα μάτια που λέγεται tobrex. Θα του βάζεις κι από αυτήν πρωί και βράδυ, η ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιείς κάθε φορά είναι σαν μια μικρή κουτσουλίτσα, σαν την μύτη ενός μολυβιού δηλαδή και αμέσως μετά θα του κάνεις ένα ελαφρό μασάζ πάνω από το βλέφαρο για να πάει καλά η αλοιφούλα παντού στο ματάκι του. Επίσης να είσαι σίγουρος πως ταίζεται το γατάκι γιατί αν παίρνει αντιβίωση χωρίς να τρώει θα πάθει ζημιά το στομαχάκι του.
Και ότι απορία έχει μου γράφεις και το συζητάμε, ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Παράθεση

geraw

Νεοφερμένος

O geraw έγραψε στις 21:23, 08-06-15:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αυριο θα πω στην μητερα μου οτι το γατακι θελει κτηνιατρο. Κοντα στο σχολειο μου υπαρχει ενα σωματειο που λεγεται "μεριμνα" αλλα δεν ξερω αν δεχεται γατες. Θα προσπαθησω να την πεισω να το παμε αλλα το θεμα ειναι τι θα γινει μετα. Το παμε στον κτηνιατρο και του δινω την αγωγη. Μετα? Θα το αφησω στον δρομο? Μιας και δεν προκειται να το δεχτει σπιτι...θα παρω αυριο τηλεφωνο την μεριμνα και τα αλλα σωματεια που μου προτεινατε να δω αν γινεται κατι. Ευχαριστω πολυ

Παράθεση

penelope97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penelope97
H penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H penelope97 έγραψε στις 21:46, 08-06-15:

Καλησπερα και απο μενα Γιωργο.Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σε συγχαρω που εισαι διατεθειμενος να κανεις οτι μπορεις για να σωσεις αυτο το γατακι.Δυστυχως δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να μεταπεισεις τη μητερα σου ωστε να το κρατησεις.Οπως σου προτεινε και η Βασω το πρωτο βημα ειναι να το πας στον κτηνιατρο.Να αρχισεις τη χορηγηση vibramycin με την παραπανω δοσολογια.Οσο για την συνεχεια θα σου προτεινα να βγαλεις καποιες φωτογραφιες απο το γατακι και να βαλεις αγγελια στο facebook.Και εγω στις αρχες του σεπτεμβριου ειχα βρει ενα νεογεννητο γατακι και βαζοντας αγγελια στο ιντερνετ βρεθηκε υιοθεσια μεσα σε 1 μερα(καθημερινα βλεπω φωτογραφιες του και ειναι τρισευτιχισμενο).Τα περισσοτερα φιλοζωικα σωματεια αποτελουνται απο εθελοντες οποτε θα ειναι δυσκολο να το αναλαβουν,λογικα θα σου δωσουν καποιες συμβουλες για το πως να το φροντισεις και ισως σε βοηθησουν να βρεις υιοθεσια.Οτιδηποτε χρειαστεις ομως θα χαρω πολυ να σε βοηθησω.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:22, 09-06-15:

Γειά σου και συγχαρητήρια για την στάση σου, απέναντι σε αυτό το ζωάκι. Υπάρχει μήπως κάποια φωτογραφία για να δούμε την ηλικία του?Μπορείς να την υπολογίσεις? Επίσης μπορείς να μου πεις σε ποια περιοχή βρίσκεται το γατάκι?

Παράθεση

geraw

Νεοφερμένος

O geraw έγραψε στις 11:42, 09-06-15:

Αυριο θα το παμε στον κτηνιατρο. Σε λιγο θα παω να το βγαλω φωτογραφια. Ανθουπολη ειναι. Η Μητερα μου συμφωνησε στο να του δινουμε φαρμακα αλλα να μενει κατω στην πολυκατοικια. Βεβαια ουτε βγαινει στον δρομο ουτε μπαινει μεσα. Φοβαται. δεν ξερω αν αυτο ειναι σωστο.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:29, 15-06-15:

Καλημέρα.Έχουμε κανένα νέο με το μικράκι?

Παράθεση

geraw

Νεοφερμένος

O geraw έγραψε στις 16:07, 16-06-15:

Καλησπερα. Ειχε φυγει απο την πολυκατοικια για 3 μερες και δεν το ειχε δει κανενας. Αλλα σημερα ξαναγυρισε. Βεβαια και τις 2 φορες που το ειδα κοιμοταν. Δεν εκατσα να δω πως ειναι γιατι δεν ειχα πολυ χρονο. Αλλα θα παω να το δω το απογευμα και θα σας πω νεα. Οριστε και μια φωτογραφια του https://www.dropbox.com/home?preview...616_125800.jpg

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geraw : 16-06-15 στις 16:16.
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 21:14, 01-04-16:

Καλησπέρα !Τί γνωμη έχετε για την josera , josicat? Tώρα στα αδεσποτάκια δίνω brekkies . Eίναι αντίστοιχη ποιότητα ???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:15, 02-04-16:

νομιζω ειναι καλυτερη η josera.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:38, 02-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλησπέρα !Τί γνωμη έχετε για την josera , josicat? Tώρα στα αδεσποτάκια δίνω brekkies . Eίναι αντίστοιχη ποιότητα ???
Απ' ότι ξέρω, γιατί κάποτε την χρησιμοποιούσα κι εγώ, josera και josicat είναι της ίδιας εταιρίας τροφές. Είναι πολύ καλή κατά την γνώμη μου, τα αδεσποτάκια μου την τιμούσαν δεόντως. Την brekkies την δίνει στα δικά της μια γνωστή μου αλλά εγώ δεν την πολυσυμπαθώ... Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά θυμάμαι που μου είχε πει κάποτε μια κτηνίατρος να δίνω πάντα τροφούλα που να έχει ένα χρώμα και όχι αυτές τις πολύχρωμες.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:56, 02-04-16:

Ωχ, δεν το ήξερα Βάσω μου αυτό με τις πολύχρωμες.Brekkies προμηθεύομαι κι εγώ για τα αδεσποτάκια και ενίοτε δίνω και 2-3 κομματάκια και της Τέρψης. Ειδικά γι αυτές, τρελλαίνονται όλα τους (να υποθέσω οτι κι οι γάτες βρίσκουν πιο νόστιμα τα "βρώμικα"), είναι και πιο ακριβές από τις αντίστοιχες μονόχρωμες. Βέβαια υπάρχουν και κάτι άλλες πολύχρωμες χύμα, που μια φορά έκανα το σφάλμα και αγόρασα και δεν τις καταδέχτηκε κανένα, τις μύριζαν κι έφευγαν

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:59, 02-04-16:

παντως η brekkies για στειρωμενα ειναι μονοχρωμη

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:02, 02-04-16:

Σωστά. Η πολύχρωμη είναι για αστείρωτα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:05, 02-04-16:

Ναι υπάρχει και για στειρωμένα και είναι πράγματι μονόχρωμη.
Την έχω πάρει κι εγώ μια δυό φορές αλλά είναι τσουχτερή η τιμή της σε σχέση με την josera...
Πάντως έχω παρατηρήσει πως τους αρέσει καλύτερα αυτή που τους δίνω τώρα από την brekkies, αν και η γνωστή μου που σας έγραψα πριν δεν παίρνει αυτή για τα στειρωμένα. Παίρνει την απλή την πολύχρωμη και μάλιστα δίνει την ίδια και στα δικά της που είναι κάμποσα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:47, 02-04-16:

Παίρνει την απλή την πολύχρωμη και μάλιστα δίνει την ίδια και στα δικά της που είναι κάμποσα.
Μα σας λέω, τη βρίσκουν νοστιμότατη, δεν υπάρχει γατί που να αντιστέκεται σ'αυτή.

Παράθεση

hope2467

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hope2467
H hope2467 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H hope2467 έγραψε στις 11:52, 30-04-16:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Από χτες άκουγα ένα γατάκι να φωνάζει κάτω απ'το σπίτι μου κσι τελικά σήμερα το πρωί το ανακάλυψα. Είναι περίπου 40 ημερών (ίσως και μικρότερο). Του έβαλα κονσερβούλα και έφαγε αλλά δε μπόρεσα να το πιάσω..κρύφτηκε κάτω από ενα αυτοκίνητο και δεν έβγαινε με τίποτα. Θα ξαναπροσπαθήσω όμως και ευελπιστώ, όταν με το καλό το συνεφέρω λίγο (είναι πενταβρόμικο το καημένο), να μπορέσω να το χαρίσω κάπου. Δυστυχώς, μένω σε γκαρσονιέρα με έναν ενήλικο γάτο και δε μπορώ να το κρατήσω.
Ο λόγος που γράφω εδώ είναι να ζητήσω κάποιες συμβουλές..τι να κάνω όταν το φέρω στο σπίτι? Να του κάνω μπάνιο? Φοβάμαι μην έχει και τίποτα και κολλήσει και το γάτο μου. Να συνεχίσω να του δίνω κονσέρβα ή μήπως να του πάρω και γάλα για μωρά? Και τέλος, ό,τι άλλη συμβουλή έχετε, είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:21, 10-06-16:

καλησπέρα.
εδώ και μερικές μέρες, η μαμά μου στην Πάτρα έχει περιμαζέψει 3 μικρά γατάκια που τα παράτησε η μαμά τους. υπολογίζει πως είναι 1μιση μηνός, καθότι πάνε μόνα τους στην άμμο και τρώνε κανονικά όλα τα είδη τροφής.
σήμερα θα προσπαθήσει να μου στείλε βίντεο να τα δω ως πιο έμπειρη(εδω γελάμε) γιατί δεν είχε ποτέ της γάτα και δεν έχει ιδέα.

θα ήθελα να μου προτείνετε μια οικονομική τροφή για τα μικρά, αλλά σχετικά αξιοπρεπούς ποιότητας, καθότι η μαμά μου είναι συνταξιούχος των 500 ευρώ και συντηρεί εν μέρει κι εμένα ακόμη. κι είναι και τρία αυτά ζωή να 'χουν!

να τονίσω πως η σκέψη είναι να τα ζωντανέψει λίγο να πάρουν τα πάνω τους και σε κανένα μήνα που θα πάει στο εξοχικό να τα πάρει να μείνουν εκεί μαζί τους το καλοκαίρι κι από σεπτέμβρη είτε να μείνουν εκεί είτε στην αυλή στην Πάτρα.

δεν ξέρω και τί παίζει από πετ σοπ στην πάτρα, τα γατιά μου με υιοθέτησαν στην πρωτευουσα.
ήδη με φρίκαρε που πηγε και ζήτησε από πετ σοπ banmith να τους δώσει που της είπα μην έχουν σκουληκάκια και της είπε στο πετ σοπ ότι δεν είχε, κι ότι έπρεπε να ψάξει σε...κτηνιατρικά

Παράθεση

Tsakoulinaki (Maria)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsakoulinaki
H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Tsakoulinaki έγραψε στις 15:05, 10-06-16:

Καλησπέρα!
Επειδή και μένα οι γονείς μου έχουν δύο γάτες στην Πάτρα (βασικά εγώ τους ...ανάγκασα ), έχω να σου πω ότι σε ό,τι αφορά στα petshops η κατάσταση είναι απελπιστική... τόσο που δεν το πιστεύεις αν δεν το δεις με τα μάτια σου...όλη την Πάτρα γύρισα και το μόνο που έβρισκα ήταν τροφή χύμα, αγνώστου προελεύσεως...
Όμως έχει ανοίξει κάπως πρόσφατα ένα το οποίο είναι αξιοπρεπές από ό,τι μου έχει πει η μητέρα μου βάσει αυτών που ξέρει γιατί και αυτή τώρα μαθαίνει. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι στο ύψος της πλατείας Υψηλών Αλωνίων. Η ίδια δεν έχω πάει οπότε δεν γνωρίζω αν έχει φάρμακα...
Πάντως εγώ κάθε φορά που κατεβαίνω τους εφοδιάζω με αποθέματα διμήνου και έτσι τουλάχιστον αποφεύγουν οι ίδιοι την ταλαιπωρία....

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 08:25, 01-08-16:

Καλήμερα σε όλους! Δεν ξέρω για τις δικές σας πόλεις, αλλά τουλάχιστον στη δική μου αλλά και στο χωριό μου παρατηρώ πολλά αδέσποτα γατάκια. Ναι ξέρω θα πείτε γιατί δεν τα υιοθετείς αλλά δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να αποκτήσω ένα κατοικίδιο (ποιο το νόημα να το υιοθετήσω και να μην μπορώ να του δώσω την απαραίτητη σημασία; ). Πάρ' αυτα, μου αρέσει να τους δίνω λίγο φαγητό ή νερό διότι τα βλέπω πολύ κουρασμένα πολλές φορές.. Βέβαια δε γνωρίζω τι θα ήταν καλό να φάνε. Μήπως γνωρίζετε ποιες τροφές θα ήταν αρκετά χρήσιμες κ υγιεινές για αδέσποτες γάτες; (δεν αναφέρομαι σε κονσέρβες). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:28, 01-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
Καλήμερα σε όλους! Δεν ξέρω για τις δικές σας πόλεις, αλλά τουλάχιστον στη δική μου αλλά και στο χωριό μου παρατηρώ πολλά αδέσποτα γατάκια. Ναι ξέρω θα πείτε γιατί δεν τα υιοθετείς αλλά δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να αποκτήσω ένα κατοικίδιο (ποιο το νόημα να το υιοθετήσω και να μην μπορώ να του δώσω την απαραίτητη σημασία; ). Πάρ' αυτα, μου αρέσει να τους δίνω λίγο φαγητό ή νερό διότι τα βλέπω πολύ κουρασμένα πολλές φορές.. Βέβαια δε γνωρίζω τι θα ήταν καλό να φάνε. Μήπως γνωρίζετε ποιες τροφές θα ήταν αρκετά χρήσιμες κ υγιεινές για αδέσποτες γάτες; (δεν αναφέρομαι σε κονσέρβες). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημέρα Τάσο και καλό σου μήνα.
Είναι παρήγορο να βλέπει κανείς πως υπάρχουν άνθρωποι που όχι μόνο θέλουν να βοηθήσουν όσο μπορούν κάποια άτυχα πλάσματα που έτυχε να γεννηθούν αδέσποτα, αλλά να ενδιαφέρεται κιόλας να τους δώσει κάτι σωστό και όχι ότι σκουπίδι του περισσεύει. Πίστεψέ με το κάνουν πολλοί.
Στο προκείμενο όμως, θα μπορούσες να πας σε ένα pet shop στην πόλη σου και να ζητήσεις να σου δείξουν τι έχουν από ξηρές τροφούλες για γάτες. Υπάρχουν τροφές που είναι αρκετά οικονομικές και συγχρόνως έχουν όλα τα σωστά συστατικά για τις γατούλες.
Επίσης πολύ σημαντικό, ειδικά τώρα το καλοκαίρι με την ζέστη, είναι να βάζουμε κάποια σκεύη με φρέσκο νεράκι.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Παράθεση

guinever (Θάλεια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guinever
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H guinever έγραψε στις 20:06, 27-12-16:

Εδώ και μερικές μέρες άρχισα να δίνω ξηρή τροφή και νερό στα γατάκια της γειτονιάς μου. Όλοι οι περίοικοι είναι ευτυχώς θετικοί σ' αυτό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο σκύλος ενός γείτονα κάνει "επιδρομές" και την καταβροχθίζει! Δυνατότητα για περίφραξη δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο χώρο και δε θέλω να τα χαλάσω με το γείτονα, αλλά όχι και να τρώει το φαγητό των καημένων των αδέσποτων ο (καλοθρεμμένος) σκύλος του.... Δοκίμασα να γεμίζω το πιατάκι το βράδυ που τον έχει βάλει μέσα, αλλά εκείνος τρώει το πρωί ο,τι έχει μείνει, που συνήθως είναι αρκετό... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:00, 27-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από guinever
Εδώ και μερικές μέρες άρχισα να δίνω ξηρή τροφή και νερό στα γατάκια της γειτονιάς μου. Όλοι οι περίοικοι είναι ευτυχώς θετικοί σ' αυτό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο σκύλος ενός γείτονα κάνει "επιδρομές" και την καταβροχθίζει! Δυνατότητα για περίφραξη δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο χώρο και δε θέλω να τα χαλάσω με το γείτονα, αλλά όχι και να τρώει το φαγητό των καημένων των αδέσποτων ο (καλοθρεμμένος) σκύλος του.... Δοκίμασα να γεμίζω το πιατάκι το βράδυ που τον έχει βάλει μέσα, αλλά εκείνος τρώει το πρωί ο,τι έχει μείνει, που συνήθως είναι αρκετό... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα φίλη guinever, εκτός ίσως από το να το συζητούσες με τον γείτονα που έχει τον σκύλο. Με καλό τρόπο εννοείται και αν δεν γίνει τίποτα και εφ' όσον δεν θέλεις να τα χαλάσεις μαζί του, μην αφήνεις περισσότερο απ' ότι τρώνε τα γατάκια. Το καλύτερο θα ήταν να τα πρόσεχες όσο τρώνε, αλλά καταλαβαίνω πως θέλεις να υπάρχει τροφούλα και για άλλα που ίσως φοβούνται να φάνε όσο είσαι εσύ εκεί.
΄Οπως και να έχει είναι μπέρδεμα μια τέτοια κατάσταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

guinever (Θάλεια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guinever
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H guinever έγραψε στις 21:45, 27-12-16:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Θ' ακολουθήσω τη συμβουλή σου και ίδωμεν...

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 21:55, 27-12-16:

Kαλησπερα σε ολους. Εγω για τα αδεσποτακια εχω βρει ενα σημειο υπερυψωμενο. Πανω σε ενα πεζουλακι. Απο κατω αφηνω το νερο η' οταν εχω υπολοιπο φαγητου, εννοειται καταληλο για γατες. Ας φανε και τα σκυλακια... Παντως στο πεζουλι ανεβαινουν μονο γατουληδες. Εχω και εναν αναπηρουλη...τον Σαριφ. Αυτον τον τα'ιζω ξεχωριστα. Δεν μπορει να ανεβει στο πεζουλι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 23:50, 13-01-17:

Από χθες ένα νεαρό αρσενικό έχει μια μεγάλη στρογγυλή πληγή, πλάγια στην κοιλιά. Από γατοκαυγά, υποθέτω. Προσπαθώ να το πιάσω για να το πάω στο γιατρό αλλά δεν τα καταφέρνω. Τι μπορώ να κάνω για να μην μολυνθεί... Δεν με αφήνει έστω να το απολυμανώ. Μέχρι που σκέφτηκα να του έριχνα pulvo. Αλλά δεν ξέρω αν ειναι σωστό. Και αυτό όμως δύσκολο. Είναι καχύποπτο και κρατάει 1,5 μέτρο απόσταση. Αν έχετε καμμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:05, 14-01-17:

Το pulvo απλά βοηθάει να κλείσει η πληγή. Το καλύτερο είναι να έβρισκες κάποιο αντισηπτικό σε μορφή σπραίυ να τον ψέκαζες. Βέβαια το καλύτερο καλύτερο, θα ήταν να πήγαινε στον κτηνίατρο, ίσως να χρειάζεται και κάποια αντιβιωσούλα, μήπως να μιλούσες με τον κτηνίατρό σου τηλεφωνικά;

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tammy έγραψε στις 00:18, 14-01-17:

Αντιβίωση όμως με ποιον τρόπο. Ίσως στο φαγητό. Τρώνε και άλλες γάτες και μερικές είναι μικρές. Δεν θέλω να πάθουν κάτι. Δεν ξέρω. Το γιατρό τον πήρα. Μου είπε να τον πιάσω για να τον δει. Τον τρόπο δε μου είπε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:29, 14-01-17:

Σ΄αυτή την περίπτωση, μπορεί να σου φανεί χρήσιμη η συμβουλή της Julia (ποστ #4) στο σχετικό θέμα μας εδώ.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tammy έγραψε στις 09:51, 14-01-17:

Διάβασα προσεχτικά το ποστ. Δύσκολο μου φαίνεται να το πιάσω. Πάντως το πρωί δεν τους έβαλα φαγητό και το είπα και σε με μια γειτόνισσα που είναι πολυ ενεργή [Εμείς τα τα'ίζουμε και άλλος ένας τα δηλητηριάζει. Καυγάδες, αστυνομία, φιλοζωική.. δεν υπάρχουν αποδείξεις. Το ίδιο έργο παντού.] Ήταν πέντε και έκλαιγαν σπαρακτικά. Θα φάνε το μεσημέρι. Το είδα το τραύμα. Δαγκωματιά είναι. Δε φαίνεται πολύ βαθύ. Αν δε το τσακώσω θα του ρίξω pulvo. Έχει ανιβιωτικό και ισχυρό. Βοηθάει και στην επούλωση. Νεομυσίν το λένε. Ρώτησα γιατρό. Θα προσπαθήσουμε όμως να το πιάσουμε, να είμαστε σίγουροι.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:42, 14-01-17:

Βάλε το αντιβιωτικό τριμένο μέσα σε ένα κοματάκι κρέας ή σαλάμι κάντο μπαλίτσα και πέταξέ το να το φάει.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tammy έγραψε στις 14:10, 15-01-17:

Σήμερα το πρωί καταφέραμε και τον βάλαμε στη γατοφόρο. Η γυναίκα μου δηλαδή και η άλλη κυρία. Όπως ετρωγε το σβέρκωσαν και το χώσανε στη γατοφόρο σε χρόνο μηδέν... Εγώ έμεινα να κοιτάζω σα χαζός με το pulvo στο χέρι. Όμως ο σχεδιασμός ηταν δικός μου. Τον πήγαμε σπίτι της κυρίας και του καθαρίσαμε την πληγη. Οι 2 γάτες της δεν έδειξαν να ενοχλούνται.[Η δικιά μου δε θέλει καμμία,δυστυχώς.] Αύριο θα πάνε γιατρό. Πάντως καλά φαίνεται ο Σκούμπυ. Έτσι το βάφτισε ο γιος μου κι ας μην είναι σκύλος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους