Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,175 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 252 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:40, 31-10-17:

Άλλη μία πονεμένη ιστορία...για το χουρχουρητό το παράξενο μην ανησυχείς κι ο δικός μου παράξενο κάνει.
Το καλύτερο είναι να βάλεις αγγελία στο fb μήπως και το πάρει κάποιος.Εύχομαι καλή συνέχεια στο καημενούλι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑγγελίναΕ
H ΑγγελίναΕ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 21:20, 18-11-17:

Καλησπέρα σε όλους, μετά από πολύ καιρό. Θα ήθελα την καθοδήγηση όσων έχουν εμπειρία με αδέσποτες γατούλες.

Στην αυλή μιας θείας μου, γεννήθηκαν τον Αύγουστο 4 γατάκια. Η μητέρα ήταν εκεί και τα θήλαζε και η θεία μου την τάιζε. Σήμερα που πήγα εκεί για καφέ, μου είπε πως η γάτα εξαφανίστηκε και πριν λίγες μέρες, ένας αρσενικός έπνιξε τα 3. Την ώρα που έφευγα, καθώς άνοιξα την πόρτα, πήγε να πηδήξει μέσα το ένα που γλίτωσε! Η θεία μου το έβαλε να φάει κι αυτό τριβόταν και γουργούριζε και χαϊδευόταν. Το λυπήθηκε η ψυχή μου, πρώτη φορά βλέπω τόσο φιλικό αδέσποτο γατάκι. Πήγα αμέσως στο σούπερ μάρκετ και πήρα μια ντουζίνα κονσέρβες, για να μην τρώει μόνο απομεινάρια. Το γατάκι κρυβόταν κάτω από ένα αυτοκίνητο, αλλά μόλις το φώναξα, έτρεξε αμέσως, έφαγε και ξανάρχισε τα χάδια.

Θα ήθελα να κάνω κάτι παραπάνω για να το βοηθήσω, πέρα από την τροφή. Πρέπει να είναι λίγο παραπάνω από 3 μηνών. Χρειάζεται κτηνίατρο, εμβόλια, σε αυτή την ηλικία; Να του πάω μια κούτα με καμιά παλιά κουβέρτα μέσα για το χειμώνα; Να διευκρινίσω πως η θεία μου δε θέλει ζώα μέσα στο σπίτι, ούτε και στο δικό μου μπορώ να το πάρω. Αν είχα αυλή θα το είχα πάρει σίγουρα.

Να πω ότι με γρατζούνισε λίγο, γιατί είχα τη βλακώδη ιδέα να το γυρίσω, να δω το φύλο του. Πλύθηκα όμως κι έβαλα ιώδιο όταν γύρισα σπίτι. Υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:20, 18-11-17:

Καλησπέρα Αγγελίνα

Το γατάκι οπωσδήποτε χρειάζεται, εκτός από τροφή, τα εμβόλιά του, ζεστασιά και, ει δυνατόν κάποια ασφάλεια, από τους αφιλόξενους δρόμους όπου κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή από άλλα γατιά, αδέσποτα σκυλιά, αυτοκίνητα και κακούς ανθρώπους με φόλες στα χέρια (και στην ψυχή).
Αν βρεις ένα χαρτόκουτο (ή καλύτερα κάτι σε πιο γερό υλικό ώστε να προστατεύεται από τις βροχές) και βάλεις μέσα ένα στρωσίδι, θα βοηθήσει αλλά, όπως καταλαβαίνεις, θα πρόκειται για λύση έκτακτης ανάγκης.

Παράλληλα, μήπως να δοκίμαζες να έρθεις σε επαφή με κάποια φιλοζωική στην περιοχή που μένεις και που ίσως μπορεί να βοηθήσει βρίσκοντάς του ένα προσωρινό κατάλυμα;

Κι όσο για το τελευταίο που ρωτάς, όχι, εφ'όσον φρόντισες αυτή την αμυχή και της έβαλες αντισηπτικό, δεν κινδυνεύεις να μολυθείς από κάτι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 22:47, 18-11-17:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, alcyone. Μόλις μου ήρθε ότι ο υδραυλικός που είχα καλέσει για ένα θέμα πριν λίγες μέρες στο σπίτι, μου ανέφερε τυχαία οτι είναι μέλος φιλοζωϊκής και φρόντιζε μια άρρωστη γατούλα. Θα τον πάρω τηλέφωνο, να δω τι μπορεί να γίνει. Μάκαρι να βρισκόταν κάτι, νομίζω πως είναι γατάκι για σπίτι, από όσο μπορώ να κρίνω. Ακόμα πιο μακάρι να είχα μια αυλή και να το κρατούσα εγώ...

Μπορώ άνετα να του βρω ένα ξύλινο κουτί, αλλά μήπως το διώξουν οι μεγαλύτερες για να μπουν εκείνες μέσα; Μην του κάνω κακό αντί για καλό δηλαδή, μην το βάλουν στόχο. Υπάρχουν 3 αρσενικοί που τριγυρίζουν μόνιμα εκεί, οι θηλυκές περνάνε και φεύγουν. Λογικά ο ένας θα είναι κι ο πατέρας. Γιατί όμως σκοτώνουν τα μωρά;

Χρειάζεται άμεσα εμβόλιο, στην ηλικία που είναι; Να το βάλω δηλαδή σε προτεραιότητα, να το πιάσω για να το πάω σε κτηνίατρο; Έχω και την άλλη ανησυχία...μήπως φρικάρει από την εμπειρία του κτηνίατρου και εξαφανιστεί από την αυλή.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:14, 18-11-17:

Ναι, χρειάζεται εμβόλιο και αποπαρασίτωση.
Αν μπορείς να το πιάσεις (που από τα λεγόμενά σου μάλλον δεν θα είναι δύσκολο, αφού το γατάκι είναι τόσο ήρεμο και φιλικό), ιδανικά μέσα σε γατοφόρο από τον κτηνίατρο της γειτονιάς σου αν του εξηγήσεις το λόγο, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας οτι θα τρομάξει και θα το σκάσει.
Πόσο μάλιστα, όταν συνηθίζεται από φιλόζωους κατοίκους διαφόρων περιοχών, να πιάνουν αδέσποτα και να τα πηγαίνουν για στείρωση, χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα πανικού του ζώου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 10:14, 19-11-17:

Είμαι βέβαιη πως θα μπορέσω να το πιάσω άνετα. Έχω και γατοφορο! Κληρονομιά από μια μακαρίτισσα θεία του συζύγου, για τη γάτα της οποίας είχα κάνει εδώ εγγραφή. Επίσης, ο σύζυγος είχε την ιδέα να το πάμε στο σπίτι ενός συναδέλφου, είναι σε προάστιο με πολύ μεγάλη αυλή κι έχει άλλα 3 μικρά αυτή τη στιγμή. Πιστεύω πως θα το δεχτούν, ο συνάδελφος θα το θέλει σίγουρα. Τη Δευτέρα θα μιλήσω με τον κτηνίατρο πρώτα και μετά τη δουλειά, θα πάω να το πιάσω. Τι εμβόλιο είναι αυτό που πρέπει να κάνει; Θα χρειαστεί κι επαναληπτική δόση;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:22, 19-11-17:

Ο κτηνίατρος θα σε κατατοπίσει επακριβώς.Χρειάζεται και επαναληπτικό εμβόλιο μετά από ένα μήνα.Η γνώμη μου είναι να βάλεις καμιά αγγελία ώστε να δοθεί το γατάκι σε σπίτι.Οι αυλές δεν είναι και ότι το καλύτερο.Αν θέλουμε να προστατέψουμε ένα ζώο πρέπει να το κάνουμε σωστά.Η λύση μιάς αυλής δεν καλύπτει τις ανάγκες του ζώου και τα εμβόλια στην τελική θα πάνε χαμένα αφού θα έρχεται αντιμέτωπο με τον κίνδυνο καθημερινά.
Εύχομαι τα καλύτερα και μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις,μακάρι όλοι έτσι να ενεργούσαν.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 10:59, 19-11-17:

Έχεις δίκιο. Σκέφτηκα όμως πως ο πιο μεγάλος κίνδυνος είναι στην αυλή της θείας, όπου καραδοκεί ο αρσενικός που έπνιξε τα αδελφάκια του. Είπα δηλαδή, μετά τον κτηνίατρο, να πάει προσωρινά σε ένα ασφαλές μέρος και μετά βλέπουμε. Η άλλη επιλογή είναι ο ακάλυπτος του πατρικού μου. Εκεί θα είναι ασφαλές από αυτοκίνητα σίγουρα, αλλά θα είναι και μόνο του. Λάθος κάνω; Πού λέτε να το πάω καλύτερα, να το ξαναγυρίσω εκεί που ήταν και ξέρει τα κατατόπια;

Α και θα μείνει στον κτηνίατρο; Ή θα του κάνει ό,τι χρειάζεται και θα φύγουμε;

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και που ασχολείσαι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:39, 19-11-17:

Αγγελίνα, καλή σου μέρα

Οι κτηνίατροι συνήθως (πλην ορισμένων εξαιρέσεων) δεν έχουν τη δυνατότητα να περιθάλψουν αδέσποτα, γι αυτό και
μετά τις στοιχειώδεις ιατρικές πράξεις που χρειάζεται ο τετράποδος επισκέπτης/ασθενής, του δίνουν άμεσα "εξιτήριο".
Εκτός κι αν είναι απαραίτητα άμεσα να του γίνει κάποια επέμβαση και χρειαστεί ολιγοήμερη νοσηλεία, μετά την οποία, επίσης
το ζωάκι θα αποχωρήσει από το ιατρείο.

Για το πού θα είναι η διαμονή του πιο ασφαλής, τι να σου πω...
Στη θέση σου θα επέλεγα τον ακάλυπτο του πατρικού σου, με το σκεπτικό οτι οπουδήποτε αλλού, θα ήταν χειρότερα: στη μεν αυλή της θείας,παρακινδυνευμένο διότι συνηθίζουν να την επισκέπτονται οι αρσενικοί, οι οποίοι δεν έχουν και τις φιλικότερες των διαθέσεων, ιδιαίτερα σε νεότερα άλλα αρσενικά, καθότι ενστικτωδώς κάνουν ακόμα και φόνο, προκειμένου να διατηρήσουν το "στάτους κβο" της κυριαρχίας τους στην περιοχή.
Στο δρόμο πάλι, όσο και καλά και να γνωρίζει τα κατατόπια, πάντα ο απρόβλεπτος παράγοντας (φόλες, αρρώστειες, άλλα ζώα και ασφαλώς τα αυτοκίνητα), είναι υπαρκτός.
Οπότε και μη έχοντας δυστυχώς την επιλογή να το έχεις το μικρό στο σπίτι σου (που θα ήταν η ιδανικότερη λύση), ο χώρος του ακάλυπτου δείχνει να είναι μονόδρομος-ή αλλιώς "το μη χείρον, βέλτιστον" που λένε.

Συμπερασματικά, καλύτερα μόνο, περιορισμένο και υγιές το γατί, παρά ελεύθερο και εκτεθειμένο στους μύριους κινδύνους που καραδοκούν εκεί έξω.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 12:24, 19-11-17:

Καλημέρα alcyone.

Μη με πάρετε για ξεροκέφαλη, βρε κορίτσια, αλλά ειλικρινά, όσο το σκέφτομαι, πιστεύω πως η αυλή του συναδέλφου είναι καλύτερη περίπτωση προσωρινής φιλοξενίας. Δε θα είναι στο δρόμο! Περιφραγμένη είναι, δεν κινδυνεύει από κάτι το γατάκι εκεί και ο ίδιος τα αγαπάει και τα περιποιείται. Αν δε βρεθεί σπιτάκι δηλαδή, θα μπορεί κάλλιστα να μείνει μόνιμα εκεί. Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι αν θα βρει σπιτάκι το γατάκι και μετά από πόσον καιρό. Ενώ ο ακάλυπτος του πατρικού μου θα είναι σίγουρα προσωρινή λύση και θα χρειάζεται να ανακατέψω και τρίτα άτομα στη φροντίδα του γατιού, πχ τον αδελφό μου. Δεν ξέρω κατά πόσον θα θέλει. Επιπλέον, δεν το έχω ξανακάνει αυτό και σίγουρα δεν έχει ξαναφιλοξενηθεί γατάκι στον συγκεκριμένο ακάλυπτο, οπότε και δε γνωρίζω τις διαθέσεις όλων των κατοίκων των 2 πολυκατοικιών που βλέπουν σε αυτόν. Μπορεί να μην το θέλουν και να πάνε να το πετάξουν πουθενά.

Αντιλαμβανομαι πως η καλύτερη λύση θα ήταν να είχα έναν εσωτερικό χώρο να του προσφερω άμεσα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια δυνατοτητα. Κι αφού δε θα μείνει στον κτηνίατρο, πρέπει να έχω έναν χώρο να το πάω, την ίδια μέρα που θα πάω να το πιάσω. Να ρωτήσω κάτι άλλο: με την αποπαρασίτωση, αν έχει ψύλλους, θα καθαρίσει επί τόπου; Μην το πάω κάπου με άλλα γατάκια και τα κολλήσει κι αυτά. Σκέφτομαι να του πάρω κι ένα λουράκι-απωθητικό.

Λέτε το γεγονός ότι ο αρσενικός του επιτέθηκε, να είναι ένδειξη ότι το γατάκι είναι αρσενικό; Έπνιξε και τα άλλα, όμως. Μήπως το κάνουν απλά για την τροφή;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:33, 19-11-17:

Οι αρσενικοί πνίγουν τα γατάκια αφ'ενός για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους και αφ'ετέρου για να ξαναζευγαρώσουν με τη θυληκιά.Σκοτώνουν αδιακρίτως φύλλου.Μόλις μεγαλώσουν τα γατάκια,3 μηνών και πάνω μπορούν να αμυνθούν και επιβιώνουν των αρσενικών.
Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα τους χώρους όπου μπορείς να πας το ζωάκι.Την λύση την καταλληλότερη εσύ θα την επιλέξεις λαμβάνοντας υπ'όψιν όσα προλέχθησαν.Η αποπαρασίτωση γίνεται εσωτερικά και εξωτερικά.Αν αποπαρασιτωθεί δεν θα έχει πρόβλημα να κολλάσει ή να κολλήσει τα άλλα.
Και πάλι θα ευχηθώ να είναι τυχερό στη ζωούλα του.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 13:06, 19-11-17:

Ήδη του έχει επιτεθεί δύο φορές. Τη μία το έσωσε η θεία μου, την άλλη αμύνθηκε το ίδιο και γλύτωσε με μια γρατζουνιά στη μύτη. Ελπίζω να μη γίνει η στραβή μέχρι τη Δευτέρα.

Μίλησα με τον αδελφό μου και μου είπε πως ο ακάλυπτος είναι γεμάτος γατιά ήδη, μεγάλα και μικρά. Δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτούν εκεί. Οπότε αυτή η επιλογή πάει. Θα μιλήσω και με το συνάδελφο, γιατί μου φαίνεται πως κακώς κάνω σχέδια με το μυαλό μου, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν χρειαστεί να επιστρέψει στην αυλή της θείας, να υποθέσω πως έχει νόημα η αποπαρασίτωση και τα εμβόλια, ε; Ή άδικα θα το ταλαιπωρήσω;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:22, 19-11-17:

Δεν θα ταλαιπωρηθεί άδικα.Θα είναι προστατευμένο από αρρώστειες αλλά όχι από τους κινδύνους που ελλοχεύουν πέριξ.Η μέσος όρος ζωής ενός αδέσποτου είναι 4 χρόνια.Για να επιβιώσει περισσότερο πρέπει να στειρωθεί.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 13:42, 19-11-17:

Εντάξει. Οπότε θα το πάμε one step at a time. Είμαι πρόθυμη να αναλάβω και τη στείρωσή του, ειδικά αν είναι θηλυκό, αν δε βρούμε καλύτερη λύση από την αυλή της θείας. Ειλικρινά ελπίζω όμως να έχει βρει ένα καλύτερο σπίτι, στο μεταξύ.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:48, 19-11-17:

Είτε θηλυκο ,είτε αρσενικό ,η στείρωση επιβάλλεται για το καλό του ζώου και κατ'επέκταση και δικού μας.Οι αρσενικοί κομματιάζονται μεταξύ τους τον καιρό του ζευγαρώματος και τα θηλυκά γεννούν μωρά που πεθαίνουν .
Καλή συνέχεια και αν μπορείς ενημέρωσέ μας για το μικράκι,ίσως και μιά φωτο να το δούμε κι εμείς.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 15:00, 19-11-17:

Nαι ναι θα βγάλω φωτογραφίες οπωσδήποτε!

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 14:13, 20-11-17:

Η επιχείρηση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία! Τι γατί είναι αυτό, βρε παιδιά! Αγορακι τελικά. Μόνο του σχεδόν μπήκε στη γατοφορο, στον κτηνίατρο ήρεμο, του έκανε εμβόλιο κι αυτό να γουργουριζει! Υγιές το βρήκε, ευτυχώς, του έβαλε και την αμπούλα για εσω-εξω-αποπαρασιτωση, όλα μαζί 30 ευρώ. Μου είπε και του πήρα κροκέτες κιττεν, γιατί προχθές του είχα πάρει μόνο κονσέρβα. Τις έφαγε και τις κροκέτες, μια χαρά

Τα κακά νέα: ο συνάδελφος δεν το θέλει, γιατί είναι αρσενικό. Οπότε το πήγα πίσω στην αυλή της θείας μου...δεν είχα άλλη εναλλακτική. Πάντως του έβγαλα φωτογραφίες, για να ψάξω να του βρω σπίτι. Αν υπάρχει ενα αδέσποτο που είναι για μέσα, είναι αυτό.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις φωτογραφίες κι εδώ αργότερα, γιατί τώρα είμαι από το κινητό.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:28, 20-11-17:

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά.Κάπου θα βρει να κουρνιάσει το έρημο πουλάκι.Αχ καρδούλα μου μικρή,να μπορούσα να το πάρω και να το αναστήσω με την αγάπη μου...
Ο συνάδελφος τι τον πειράζει που είναι αρσενικό καλέ?Τι είναι πάλι τούτο...δεν πειράζει,ο Θεός θα το στείλει σε καλύτερο μέρος και θα χαρούμε όλοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 21:11, 20-11-17:

Ο συνάδελφος λέει ότι όλα τα αρσενικά φεύγουν στο ζευγάρωμα, δεν ξαναγυρίζουν τα περισσότερα και στενοχωριούνται τα παιδιά του. Δε θέλει ξανά αρσενικό, 4 έχει τώρα κι όλα θηλυκά.

Δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο για καλό. Βλέπω πως η θεία το αγαπάει όλο και πιο πολύ, ίσως δεν είναι μακριά η μέρα που θα το βάλει μέσα και θα το χαιρόμαστε όλοι κάθε μέρα. Μα πώς να μην αγαπήσεις τέτοιο πλάσμα, που σε κοιτάει μες στα μάτια; Μέχρι κι ο κτηνίατρος εντυπωσιάστηκε μαζί του και μας είπε να μην το δώσουμε αλλού. Ούτε ένα στα 1000 αδεσποτακια δε βρίσκεις με τέτοιο χαρακτήρα, μου είπε. Και πραγματικά, εγώ μεγάλωσα σε αυτή την αυλή, δε θυμάμαι ξανά τέτοιο πράγμα. Ηδη η θεία με πήρε τηλέφωνο πριν λίγο για κάτι άλλο και μου είπε, δεν τον δίνει,παρά μόνο αν ξέρει 100% πού πάει και μόνο για σπίτι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑγγελίναΕ : 21-11-17 στις 09:08.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:19, 20-11-17:

Ευχάριστα τα νέα!
Οπότε αναμένουμε σιγά-σιγά (ή και -ακόμα καλύτερα- λίαν συντόμως) να αποφασίσει η θεία να βάλει αυτό το αξιολάτρευτο, τρυφερό πλάσμα εντός του σπιτιού (και μέσα στην καρδιά της για πάντα).

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:56, 20-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΑγγελίναΕ
Ο συνάδελφος λέει ότι όλα τα αρσενικά φεύγουν στο ζευγάρωμα, δεν ξαναγυρίζουν τα περισσότερα και στενοχωριόταν ταινία τα παιδιά του. Δε θέλει ξανά αρσενικό, 4 έχει τώρα κι όλα θηλυκά.

Δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο για καλό. Βλέπω πως η θεία το αγαπάει όλο και πιο πολύ, ίσως δεν είναι μακριά η μέρα που θα το βάλει μέσα και θα το χαιρόμαστε όλοι κάθε μέρα. Μα πώς να μην αγαπήσεις τέτοιο πλάσμα, που σε κοιτάει μες στα μάτια; Μέχρι κι ο κτηνίατρος εντυπωσιάστηκε μαζί του και μας είπε να μην το δώσουμε αλλού. Ούτε ένα στα 1000 αδεσποτακια δε βρίσκεις με τέτοιο χαρακτήρα, μου είπε. Και πραγματικά, εγώ μεγάλωσα σε αυτή την αυλή, δε θυμάμαι ξανά τέτοιο πράγμα. Ηδη η θεία με πήρε τηλέφωνο πριν λίγο για κάτι άλλο και μου είπε, δεν τον δίνει,παρά μόνο αν ξέρει 100% πού πάει και μόνο για σπίτι.
Τα αρσενικά φεύγουν για να ζευγαρώσουν όταν δεν έχουν στειρωθεί.Απληροφόρητο τον βρίσκω .Τελικά βλέπω πως το γατάκι θα βρει τη θέση που του αξίζει.Και όσο εσείς περιγράφετε τα χαρίσματά του στη θεία ,τόσο θα το θεωρεί πιο ξεχωριστό και δεν θα θέλει να το δώσει αλλού

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 22:34, 20-11-17:

Του το είπα κι εγώ του συναδέλφου, ότι θα το στειρωσουμε, δεν θα το αφήσουμε, αλλά δεν. Ποιος ξέρει, θα έχει τους λόγους του ο άνθρωπος.

Μακάρι κορίτσια να πειστεί η θεία. Θα πέσει ψηστηρι κι από εμένα κι από τον ξάδελφό μου. Ο κτηνίατρος μου το είπε ότι ένα τοσο συνηθισμένο εμφανισιακά γατάκι, έχει απειροελάχιστες πιθανότητες καλής υιοθεσίας. Όλοι θέλουν ράτσας ή κάτι πολύ εμφανίσιμο τουλάχιστον, μακρύτριχο, ολόλευκο κλπ. Αυτός ο δόλιος, ένας απλός καφε τιγρακος είναι. Αλλά δεν τον συγκρίνω με το πιο βραβευμένο ρατσατο του κόσμου! Κι ούτε τον δίνω στον κάθε άγνωστο, που δεν θα ξέρω πού θα το πάει, αν θα το θέλει και μόλις μεγαλώσει και τι θα το κάνει αν το βαρεθεί. Όσο και να μην ασχολείσαι με ζώα, τέτοια πράγματα τα ακούς όλη την ώρα.

Θα σκάσω που δε μπορώ να ανεβάσω τις φωτό να τον δείτε. Αλλά αύριο θα ξαναπάω από εκεί, οπότε θα έχω και καλύτερες. Σήμερα από το άγχος δεν είχα το νου μου εκεί, τις έβγαλα βιαστικά.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:20, 20-11-17:

Ο κτηνίατρός σας καλό θα είναι (αν δεν το κάνει ήδη) να ενημερώνει τους λάτρεις ρατσάτων γατιών, οτι καλά και όμορφα είναι, όμως τα..."ταρατσάτα"
(της ταράτσας που λέμε), έχουν και πιο ανθεκτικό οργανισμό (συνεπώς πιο υγιή) και δεν έχουν συγκεκριμένα προβλήματα που ακολουθούν ανάλογα τη ράτσα. Το δε κοντό τους τρίχωμα, τα κάνει τα λιγότερο απαιτητικά από πλευράς περιποίησης.

Μα πάνω απ'όλα, είναι και τα πιο "γνήσια"γατιά, γι αυτό και τα πιο όμορφα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 08:29, 21-11-17:

Καλημέρα σε όλους. Το πέτυχες το meme alcyone! Του μοιάζει! Μονο που τα μάτια του είναι προς το μελί.

Δε μου έδωσε την εντύπωση ότι "περιφρονεί" τα ημίαιμα ο κτηνίατρος, μη δώσω και λάθος εντύπωση για τον άνθρωπο. Ίσα ίσα που μου παινεψε πολύ το αγόρι μας. Απλά είπε ότι όποιος θέλει τέτοιο γατάκι, βρίσκει μόνος του, δε θέλει πολύ ψάξιμο. Ενώ από εκείνον ζητάνε μόνο ράτσας. Αν και τέτοιος χαρακτήρας σε γάτα ειδικά, εγώ δεν πιστεύω ότι βρίσκεται, που να ψάχνεις με το μικροσκόπιο. Προπαντός αν λάβεις υπόψη το πώς γεννήθηκε και μεγάλωσε το μικρό.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:59, 21-11-17:

Ψηφίζω ράτσα ταράτσα αφ'ενός γιατί είναι ανθεκτικά και έξυπνα γατιά και αφ'ετέρου στηρίζω τα ράτσας που τα εκμεταλλεύονται.Δεν λέω όχι στα ζώα ράτσας αλλά είμαι κατά της αγοραπωλησίας,είναι μιά μορφή δουλεμπορίου και νιώθω αποστροφή.Επαινώ όσους έχουν ράτσας αλλά συνάμα και ταράτσας.
Αν είχα γατάκια ράτσας θα τα έδινα ως δώρο σε φιλόζωους ,όπως έκανα και με τα καναρίνια που είχα (κόκκινα λιποχρωμικά)διότι η ζωή δεν πουλιέται και δεν αγοράζεται.
Περιμένω φωτο από το τιγράκι σας και χειροκροτώ την όλη επιχείρηση

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:22, 21-11-17:

...Αν και τέτοιος χαρακτήρας σε γάτα ειδικά, εγώ δεν πιστεύω ότι βρίσκεται, που να ψάχνεις με το μικροσκόπιο. Προπαντός αν λάβεις υπόψη το πώς γεννήθηκε και μεγάλωσε το μικρό.
Κι όμως! Είναι ορισμένα γατιά, που όσο και το περιβάλλον που γεννήθηκαν και βρέθηκαν να μη συναινεί, λες κι είναι προορισμένα από τη φύση τους να γίνουν... σπιτόγατα.
Και σίγουρα ο μικρούλης αυτός ανήκει σε αυτά τα γατιά: τα γεννημένα για χουχούλιασμα και ατελείωτα χάδια και γουργουρητά.
Εύχομαι να απολαύσει όλη τη ζεστασιά, την τρυφερότητα και την αγάπη που του αξίζει.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 13:12, 22-11-17:

Eν τω μεταξύ, διανύουμε την οικογενειακή μας Εβδομάδα Διάσωσης της Γάτας, από ό,τι φαίνεται. Χθες το βράδυ με παίρνει ο σύζυγος αγχωμένος να μου πει ότι βρήκε ένα γατάκι να τρέμει από το κρύο και δεν του πάει η καρδιά να το παρατήσει στο δρόμο! Με τα πολλά, το μάζεψε και το πήγε στο συνάδελφο. Μου το έδειξε στο βίντεο, πολύ πιο μικρό από τον Freddo, χοντρούλι, άσπρο με μαύρα και κόκκινα μπαλώματα, επίσης πολύ ήσυχο και φιλικό. Ο συνάδελφος είπε ότι αυτοί οι χρωματισμοί, είναι όλα θηλυκά, γι' αυτό και δ΄'εχτηκε να το κρατήσει. Αν πάω από εκεί, θα το βγάλω να το δείτε κι αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑγγελίναΕ : 22-11-17 στις 15:12.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:54, 22-11-17:

Ναι ,θηλυκά είναι τα τρίχρωμα,βρε τι σας περίμενε κι εσάςΌντως είναι η εβδομάδα σας!!!

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 19:36, 22-11-17:

ÝΕπειδή δεν καταφέρνω με τίποτα να ανεβάσω φωτο, σας έβαλα μερικές να τον δείτε εδώ https://www.facebook.com/profile.php...6493083&type=3

Όλες γύρω από τα πόδια μου, όπως θα καταλάβατε και δεν τον κολακεύουν καθόλου, δεν κάθεται ο αφιλότιμος, όλο τρίβεται και χαϊδολογιέται!

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Ναι ,θηλυκά είναι τα τρίχρωμα,βρε τι σας περίμενε κι εσάςΌντως είναι η εβδομάδα σας!!!
Κι από εκεί που δεν το είχαμε καθόλου, αυτό είναι το πιο μυστήριο της υπόθεσης!

Η υπόθεση του Φρέντο πάει πολύ καλά, ήδη ο ξάδελφος έπεισε τη θεία μου να τον βάζουν μέσα τα βράδια, έστω και μέσα στη γατοφόρο. Ο καιρός γαρ εγγύς!

Αχ να δείτε τη μπέμπα, κορίτσια. Σεινάμενη κουνάμενη, να δείτε πώς πάει ο ποπός της από πίσω όταν περπατάει...να τη φας! Έχει αυτό το τελείως μωρουδίστικο ακόμα. Και πάχος βρε παιδί μου! Μέση δεν υπάρχει, όλη μαζί ενιαία είναι, σαν λουκανικάκι! Πού βρέθηκε στους δρόμους τέτοιο πλάσμα; Αν υποθέσουμε ότι ο Φρέντο είναι 3,5-4 μηνών, αυτή δε φαίνεται καλά καλά ούτε 2. Θα σας έβαζα το βίντεο, αλλά φαίνεται κι ο συνάδελφος μέσα. Ειλικρινά απορώ, γιατί δε φαίνεται το κλασσικό αδέσποτο, καλοζωισμένη και καθαρή φαινόταν, από όσο μπορούσα να δω, αυτό μου είπε κι ο σύζυγος. Νιαουριζε σπαρακτικά κι έτρεμε σαν το φύλλο, το δόλιο, έξω από ένα κέντρο δραστηριοτήτων, που είναι σε κάπως απόμερη περιοχή, μέσα στα χωράφια, αραιοκατοικημένο, με μονοκατοικίες σκόρπιες. Χωνόταν μέσα στις γλάστρες κι όταν το πλησίασαν τα παιδιά, πήγαινε από αγκαλιά σε αγκαλιά, σα να ζητούσε προστασία. Γι' αυτό συγκινήθηκε κι ο σύζυγος, που ποτέ στη ζωή του δεν έχει ξανακάνει τέτοια κίνηση...του φάνηκε λέει σαν έκθετο νεογέννητο κι ήταν βέβαιος πως, αν το άφηνε, δε θα το έβρισκε το ξημέρωμα ζωντανό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑγγελίναΕ : 22-11-17 στις 20:03. Αιτία: merge.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:15, 22-11-17:

Κουκλί ζωγραφιστό και σκέτη γλύκα ο Φρεντούλης!
Να τον χαίρεσθε και να τον καμαρώνετε, για πολλά πολλά χρόνια.

Όσο για τη μικρά γατο-μπουκίτσα με το τορνευτό πισινάκι που σας πήρε τα μυαλά, δεν είναι απίθανο να προέρχεται από κάποιο σπίτι και να έχει χαθεί, αφού και καλοζωισμένη φαίνεται και ήμερη κι έκλαιγε σπαραχτικά αποζητώντας την ανθρώπινη συντροφιά.
'Ένα μεγάλο μπράβο που σώσατε τις μικρές ζωούλες από τους δρόμους.
Γερά και τυχερά να είναι και τα δυο τους.

Παράθεση

ΑγγελίναΕ

Νεοφερμένος

H ΑγγελίναΕ έγραψε στις 20:49, 22-11-17:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Η τεχνολογία δεν είναι το φόρτε μου.

Ειλικρινά ελπίζω να μην το κλαίει κανένας το γατάκι. Όχι δλδ να έχασε το σπίτι του και να πρέπει να ζήσει σε αυλή! Θα το βγάλω πολλές φωτογραφίες, να το δείτε κι εσείς να μου πείτε τη γνώμη σας, με την πρώτη ευκαιρία.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 22-11-17:

Το σώσατε κι αυτό έχει σημασία. Ειδάλλως, δεν θα είχε καμιά τύχη στους δρόμους.
Ανυπομονούμε για φωτο, να το θαυμάσουμε.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:21, 23-11-17:

Όλα μπορεί να έχουν συμβεί με την κουκλίτσα σας.Από το να χάθηκε μέχρι να την πέταξαν.Σημασία έχει που τη σώσατε και μπράβο σας.
Για το Φρέντο θα πω ένα μόνο,πανέμορφος τιγράκος και εύχομαι τα καλύτερα

Παράθεση

eljerry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eljerry
H eljerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eljerry έγραψε στις 18:14, 01-12-17:

Καλησπέρα σας και καλό μήνα. Μετά από αρκετή έρευνα σχετικά με την συγκατοίκηση με γατάκι, κατέληξα στη σελίδα σας, ώστε να μάθω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για το πως να διαχειριστώ τον νέο μας επισκέπτη.
Πριν 4 περίπου μήνες μας επισκέφτηκε ένα μικρό γατάκι (1-2μηνών...??) και η γιαγιά μου του έδινε λίγο γαλατάκι. Μέρα με τη μέρα το γατάκι ήταν σταθερός επισκέπτης και καλή παρέα για την γιαγιά, μιας και λείπαμε όλοι από το σπίτι για διακοπές. Για να μην τα πολυλογώ, το γατάκι δεν φεύγει από το σπίτι, η γιαγιά το ταϊζει με σπιτικό φαγητό, είναι πολύ ήσυχο και χαδιάρικο. Να αναφέρω ότι μένουμε σε μονοκατοικία με κήπο, οπότε αλωνίζει ανενόχλητο. Μας έχει μάθει και πάντα έρχεται και τρίβεται στα πόδια μας και ψάχνει για ένα χάδι. Έτσι αποφασίσαμε με τον άντρα μου να του φτιάξουμε ένα κουτί για να κουρνιάζει τώρα με το κρύο. Το αποδέκτηκε αμέσως με γουργουρητα!!!!!
Στις απορίες μου τώρα... Το γατούλι θέλουμε να μείνει αλλά, όχι μέσα στο σπίτι. Τι πρέπει να κάνω για την υγιεινή του, να το εμβολιάσω ή δεν θα του προσφέρει κάτι, μιας και στον κήπο μας μπαινοβγαίνουν κι άλλες γάτες? Να του δίνω μόνο γατοτροφή ή μπορώ να συνεχίσω με το σπιτικό φαγητό?
Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά είμαι πρωτάρα στο θέμα...
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:14, 01-12-17:

Καλορίζικο το μικρούλι σας!Το πρώτο βήμα έγινε,το δεύτερο είναι να πάει σε γιατρό οπωσδήποτε.Να αποπαρασιτωθεί και να εμβολιαστεί.Ένα παραπάνω αφού έρχεται σ'επαφή με άλλες γάτες.Στην κατάλληλη ηλικία να στειρωθεί για να ξενοιάσετε από γεννητούρια αν είναι θηλυκό και από καυγάδες μέχρις εσχάτων αν είναι αρσενικό.Η τροφή του να είναι μιά καλή ξηρά τροφή για γάτες και αν θέλετε του δίνετε και σπιτικό φαγητό αλλά όχι κυρίως αυτό.Εκτός κι αν είναι ψάρι ,κοτόπουλο ή κρέας.
Τον χειμώνα θα είναι δύσκολα γι'αυτό αν δεν προστατευθεί από το κρύο,μπορεί και να πάθει υποθερμία.Καλό είναι να είναι σε κλειστό χώρο τουλάχιστον το βράδι και να έχει ζεστό κουτί-σπιτάκι.Αν έχει και λεκάνη με άμμο τόσο το καλύτερο.Βέβαια το καλύτερο είναι να μένει μέσα .
Καλή συνέχεια και όποτε θέλεις μας ενημερώνεις .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bebelili

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bebelili
Ο bebelili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O bebelili έγραψε στις 09:34, 05-05-18:

Καλησπέρα!προχθες το βράδυ άκουγα ένα γατάκι να κλαίει δίπλα από το σπίτι μου σε ένα στενό.Το πρωί πήγα να δω που είναι ώστε να το φροντίσω.Ηταν μόνο του υπολογίζω 2-3 εβδομάδων και όσο το πλησίαζα έτρεμε.Του άφησα γαλατάκι όμως δεν το πλησίασε καθόλου,όποτε αποφάσισα να πάω να του πάρω λίγη υγρή τροφή.Του την άφησα εκεί και την έφαγε.Καποιες ώρες μετά πήγα πάλι να το δω,αλλά όσο το πλησίαζα για να το χαϊδέψω και να του δώσω γάλα έφευγε και έτρεμε.Προσπαθησα να το εξημερωσω ώστε να μπορώ να το φροντίζω χωρίς να με φοβάται,αλλά όσο πλησίαζα άρχιζε να τρέχει,μέχρι που χώθηκε κάτω από μια πόρτα,που υπήρχε μες το στενό,η οποία δεν οδηγεί κάπου..Απο χθες το μεσημέρι δεν το έχω ξανά ακούσει ουτε να κλαίει ουτε τίποτα,και σήμερα το πρωί πήγα να το ψάξω στο στενό αλλά δεν ήταν εκεί.Θελω παρά πολύ να το βρω και να το φροντίσω για να ζήσει και δεν ξέρω τι να κάνω .Οποτε θέλω να σας ρωτήσω,υπάρχει περίπτωση να απομακρύνθηκε τόσο πολύ,ή μπορεί μέσα στο στενό να βρήκε τη μαμα του;

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:17, 05-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από bebelili
Καλησπέρα!προχθες το βράδυ άκουγα ένα γατάκι να κλαίει δίπλα από το σπίτι μου σε ένα στενό.Το πρωί πήγα να δω που είναι ώστε να το φροντίσω.Ηταν μόνο του υπολογίζω 2-3 εβδομάδων και όσο το πλησίαζα έτρεμε.Του άφησα γαλατάκι όμως δεν το πλησίασε καθόλου,όποτε αποφάσισα να πάω να του πάρω λίγη υγρή τροφή.Του την άφησα εκεί και την έφαγε.Καποιες ώρες μετά πήγα πάλι να το δω,αλλά όσο το πλησίαζα για να το χαϊδέψω και να του δώσω γάλα έφευγε και έτρεμε.Προσπαθησα να το εξημερωσω ώστε να μπορώ να το φροντίζω χωρίς να με φοβάται,αλλά όσο πλησίαζα άρχιζε να τρέχει,μέχρι που χώθηκε κάτω από μια πόρτα,που υπήρχε μες το στενό,η οποία δεν οδηγεί κάπου..Απο χθες το μεσημέρι δεν το έχω ξανά ακούσει ουτε να κλαίει ουτε τίποτα,και σήμερα το πρωί πήγα να το ψάξω στο στενό αλλά δεν ήταν εκεί.Θελω παρά πολύ να το βρω και να το φροντίσω για να ζήσει και δεν ξέρω τι να κάνω .Οποτε θέλω να σας ρωτήσω,υπάρχει περίπτωση να απομακρύνθηκε τόσο πολύ,ή μπορεί μέσα στο στενό να βρήκε τη μαμα του;
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα..... Αχ αυτά τα μικρά... Εχουν γεμίσει οι δρόμοι με γατάκια και κουταβάκια... Ποιο να πρωτομαζεψεις και ποιο να πρωτοφροντισεις!!!!
Όλα τα σενάρια είναι πιθανά... Μπορεί να έχει κρυφτεί και να μη το βλέπεις, μπορεί να βγήκε στο δρόμο και να το χτύπησε αυτοκίνητο, μπορεί να το σκότωσε κάποιος αδέσποτος γάτος της περιοχής (όσο περίεργο και αν σου ακούγεται) ή μπορεί τελικά να είχε απλά παραστρατησει και η μαμά του το μάζεψε (για μένα το πιο πιθανό)....
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής.... Βάλε σε μια γωνιά προφυλαγμενη, εκεί που το πρώτο είδες, λίγη κονσέρβα πατε για γατάκια... ΌΧΙ ΓΆΛΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ, γιατί θα του προκαλέσει διάρροια και είναι επικίνδυνη σε αυτήν την ηλικια... Εφόσον είναι δίπλα στο σπίτι σου είναι εύκολο να τσεκάρεις ανά διαστήματα αν εμφανίστηκε.... Εάν και εφόσον φανεί και σιγουρευτείς πως έχει χαθεί μάζεψε το γιατί αλλιώς δε θα επιζήσει.... Αν το δεις με τη μαμά του άρχισε να τα φροντίζεις καθημερινά (και τη μανούλα γιατί έχει ανάγκη λόγω θηλασμού) και αργότερα πάρε το εφόσον το θέλεις... Θα έχεις σώσει μια ψυχή....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:28, 05-05-18:

Μπορείς να δοκιμάσεις να το αναζητήσεις τις "ήσυχες"ώρες, κατά προτίμηση το βράδυ, μήπως κι έχει επιστρέψει εκεί που το πρωτοείδες.Από κει κι έπειτα υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα, με πιο αισιόδοξο να φοβάται και να κρύβεται κάπου εκεί γύρω.

Μακάρι να το ξαναβρείς και να το φροντίσεις αφού το αγάπησες με την πρώτη ματιά το μωρούλι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-05-18 στις 14:37.
Παράθεση

bebelili

Νεοφερμένος

O bebelili έγραψε στις 08:03, 06-05-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση,και καλως σας βρήκα!Ο γατούλης βρέθηκε το ίδιο σημείο που τον ταΐζω καθημερινά!!αλλα ακομα δεν μπορώ να τον πλησιάσω,με φοβαται πολύ..Θα προσπαθήσω να το εξημερωσω,ούτως ώστε να τον δώσω για υιοθεσία!κριμα είναι το κακόμοιρο να ζει σε 3 σκαλιά ενός στενού.Στο εντωμεταξύ χθες στη γλυφαδα άκουγα με μια φίλη μου ένα γατάκι και το ψάχναμε.Για καλή μας τύχη πέρασε μια γάτα αρσενική και το τρόμαξε και βγήκε έξω και καταφέραμε και το πιάσαμε και το βάλαμε σε μια κουτα.Απο αύριο θα έχει νέα οικογένεια καθώς ένας φίλος μας προσφέρθηκε να το υιοθετήσει!

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:20, 06-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από bebelili
Ευχαριστώ για την απάντηση,και καλως σας βρήκα!Ο γατούλης βρέθηκε το ίδιο σημείο που τον ταΐζω καθημερινά!!αλλα ακομα δεν μπορώ να τον πλησιάσω,με φοβαται πολύ..Θα προσπαθήσω να το εξημερωσω,ούτως ώστε να τον δώσω για υιοθεσία!κριμα είναι το κακόμοιρο να ζει σε 3 σκαλιά ενός στενού.Στο εντωμεταξύ χθες στη γλυφαδα άκουγα με μια φίλη μου ένα γατάκι και το ψάχναμε.Για καλή μας τύχη πέρασε μια γάτα αρσενική και το τρόμαξε και βγήκε έξω και καταφέραμε και το πιάσαμε και το βάλαμε σε μια κουτα.Απο αύριο θα έχει νέα οικογένεια καθώς ένας φίλος μας προσφέρθηκε να το υιοθετήσει!
Καλημέρα.... Για να το πιάσεις έτσι ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να ζήσει, και εφόσον είναι πολύ μωράκι και λογικό είναι να φοβάται πάρε μια πετσέτα ή ένα σεντόνι και ρίξτο πάνω του... Ετσι θα το καλύψεις και θα μπορέσεις μετά να το βάλεις σε ένα κουτάκι και να το πάρεις μαζί σου να το φροντίσεις... Εάν το έχεις σε ένα χώρο προστατευμενο στο σπίτι σου και το ταΐζεις σε 2-3 μέρες θα πάψει να φοβάται.... Σε παρακαλώ αν έχεις τη δυνατότητα πάρε το μέχρι να βρεθεί μια οικογένεια να το υιοθετήσει... Μη το αφήσεις στο δρόμο γιατί δε θα μπορέσει να επιζήσει, στο λέω με σιγουρια

Παράθεση

bebelili

Νεοφερμένος

O bebelili έγραψε στις 18:36, 06-05-18:

Το γατάκι σήμερα βρήκε σπίτι!Σημερα το πρωί που του πήγα φαγητό κάθισε να το χαιδεψω,και το πήρα και στην αγκαλια μου ηρέμησε πολύ.Ηρθε ένας κυριος να το ταίσει και μου λέει πως ειναι μια κυρία που τα περιθάλπει και τα πηγαίνει στον κτηνίατρο μέχρι να βρουνε σπίτι.Οταν το αφηςα στη γωνία του πηγε και χώθηκε σε μηχανή αυτοκινήτου ,και προσπαθούσαμε να το βγάλουμε παρά πολύ ώρα,τελικά βγήκε μόνο του και πηγε στην γωνιτσα του,κατέβηκα το πήρα στα χέρια μου και ήρθε η κυρία και το πήρε με ένα κλουβάκι!πολυ καλά εξελίχθηκε τελικά !! Όλο το βράδυ το σκεφτόμουν με τις βροχές και τις συνθήκες που ζούσε!ελπιζω τώρα η κυρία από πλευρας της να το φροντίσει όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται !!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:30, 06-05-18:

Μπράβο για την τόσο ευχάριστη και γρήγορη εξέλιξη!
Καλή ζωή να έχει στο νέο του σπιτικό και μακάρι όσο το δυνατόν περισσότερα αδεσποτάκια
να έχουν την ίδια καλή τύχη.

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elizatil
H Ελιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Elizatil έγραψε στις 19:16, 07-05-18:

Λοιπον καλησπερα στην γατοπαρεα,
Οι γατες της γειτωνιας μου εχουν γενισει (ως γνωστον αυτη την εποχη) και τα γατακια εγιναν 2 μηνων τα μεγαλητερα θελω να δωσω τα μεγαλητερα τι πρεπει να κανω να τα δωσω;
Τι λετε ειναι καλα ; εχω κανονησει να παω καποιες στον κτηνιατρο σε ενα μηνα (ειναι πολλες και η γιατρος δεν εχει χρονο)
Υγ. Τις γατουλες τις ταίζω friskies junior αναμικτα με Ν&D ενηλικων.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:24, 07-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Elizatil
Λοιπον καλησπερα στην γατοπαρεα,
Οι γατες της γειτωνιας μου εχουν γενισει (ως γνωστον αυτη την εποχη) και τα γατακια εγιναν 2 μηνων τα μεγαλητερα θελω να δωσω τα μεγαλητερα τι πρεπει να κανω να τα δωσω;
Τι λετε ειναι καλα ; εχω κανονησει να παω καποιες στον κτηνιατρο σε ενα μηνα (ειναι πολλες και η γιατρος δεν εχει χρονο)
Υγ. Τις γατουλες τις ταίζω friskies junior αναμικτα με Ν&D ενηλικων.
Καλησπέρα... Θα ξεκινήσω από κάτω προς τα πάνω
Μην δίνεις ποτέ τροφή από το σουπερμάρκετ... Είναι ότι το χειρότερο φουλ στα συντηρητικά, χρωστικές ουσίες και κρέας ο θεος να το κάνει.... Είναι προτιμότερο για τις γάτες έξω στο δρόμο να αγοράζεις από ένα Pet Shop χύμα τροφή, κάποια σχετικά ποιοτική τροφη πάρα friskies ή whiskas....
Τις γάτες που θα πας στον κτηνίατρο θα τις πας για στειρωση?
Τα γατάκια, αν υπάρχει η δυνατότητα να είναι κάπου ασφαλή, θα ήταν καλό, από εμπειρία στο λέω καθαρά, να δοθούν λίγο αργότερα - να γίνουν 3 μηνων- έτσι ώστε να έχουν κοινωνικοποιηθει σωστά... Μέσα από το παιχνίδι που ξεκινάνε τώρα με την μαμά και τα αδέλφια μαθαίνουν πως πρέπει να παίζουν δίχως να δαγκώνουν και να γρατσουνανε . Αν τα δώσεις παρέα οκ... Δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως πάνε ξεχωριστά και σε σπίτι που δεν υπάρχει κάποια άλλη γάτα τότε ενδεχομένως να έχουν κάποια προβλήματα συμπεριφοράς γιατί δεν θα έχουν προλάβει να μάθουν να ελέγχουν νύχια και δόντια...
Αν πάλι τα δώσεις σε σπίτι με άλλη γάτα, καλό θα ήταν να μην είναι πολλή μεγάλη σε ηλικία γιατί μπορεί να μην το δεχτεί εύκολα... (χωρίς βέβαια να είναι και σίγουρο... Πάντα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας της γάτας)....
Καλό θα ήταν επίσης να εμβολιαστούν και να αποπαρασιτωθουν...

Αν πάλι μπορείς να τα κρατήσεις εσύ ακόμα καλύτερα... Θα αλλάξει η ζωή σου

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Ελιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Elizatil έγραψε στις 20:46, 07-05-18:

Εγω ειμαι ανηλικη χωρις συγγαταθεση γονιων για να τα παρω . Ναι οι γατες πανε για στειρωση 3 γατες 1 γατος αλλα θα τα παω με μεγαλα χαρτοκουτα που θα εχουν υφασματα μεσα(δεν εχω γατοφορους)
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:58, 07-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Elizatil
Εγω ειμαι ανηλικη χωρις συγγαταθεση γονιων για να τα παρω . Ναι οι γατες πανε για στειρωση 3 γατες 1 γατος αλλα θα τα παω με μεγαλα χαρτοκουτα που θα εχουν υφασματα μεσα(δεν εχω γατοφορους)
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Συγνώμη δεν ήξερα την ηλικία σου .... Οι γονείς σου είναι αρνητικοί στο να πάρετε γατάκι αλήθεια?
Σε χαρτοκουτο δε θα κάτσουν με τίποτα για να πάνε στο κτηνίατρο... Αν είναι και λίγο άγρια δε θα τα πιάσετε με τίποτα!!!! Αν έχεις κάποιο γνωστό σου συμμαθητή που να έχει ζωάκι ας σου δανείσει μια γατοφορο για να τα μεταφέρετε

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 21:08, 07-05-18:

Ειναι αρκετα ιρεμα και οπως ολα τα γατια τρελενονται με τα χαρτοκουτα ομως μπορει να ψησω μια γατοφιλη καθηγιτρια να μου δανεισει την γατοφορο της
Υγ οι γονεις μου δεν θελουν γατα γιατι ιδι εχουμε κουνελι και ψαρι και φοβουνται για τα ζοντανα (η μαμα μου και για τις κουρτινες)

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 17:28, 08-05-18:

Μετα απο πολλα παρακαλια οι γονεις μου δεχθηκαν . Θα χρησιμοποιησουμε ενα απο τα οικοπεδα θα το περιφραξουμε , θα βαλλουμε μπολακια ανοξιδοτα και σπιτακια και τα αδεσποτακια της θεσαλονικης θα εχουν ενα πρωσορινο σπιτακι
Και τωρα οι αποριες μας
1) σκευτομαστε να το κανουμε σαν θερμοκηπιο να βαλλουμε δηλαδη απο επανο κατι σαν κηκλικο με ναιλον ειναι καλη ιδεα;
2) θα παμε τον χειμωνα καθε απογευμα να τις φροντιζουμε και το καλοκαιρι θα ειμαι συναιχια εκει φτανει;
3) εχει ενα παλιο σπιτακι σαν αποθηκη χρησιμευει καπου;
Υγ1 το μπαζτετ του προζτεκτ ειναι 200€ τον πρωτο μηνα
Υγ2 με την κτηνιατρο που θα συνεργαζομαστε θα εχουμε ραντεβου 1 φορα τον μηνα για να τις βλεπει
Υγ3 σκευτομαστε να φηλοξενισουμε 5 ενήλικες γατες 2 γατους και 6 μωρα (με τις μαμαδες τους )
Πως σας φαινετε;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:45, 08-05-18:

Ωραία τα καταφέρατε!!
Πρώτα πρέπει όλα να στειρωθούν αλλιώς θα γίνουν εκατοντάδες και δεν θα τα καταφέρετε.
Μιά χαρά μου ακούγεται και το παλιό κτίσμα ,με το νάυλον δεν ξέρω αν θα το αρέσουν.Τα μωρά πρέπει να προστατευθούν από άλλα αρσενικά που θα περιφέρονται στο χώρο.Άν θα μυριστούν φαγητό θα κουβαληθούν κι άλλα.Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά θέλει ρέγουλα με την περισυλλογή αδέσποτων.Ο σκοπός είναι να δοθούν προς υιοθεσία .
Σου εύχομαι να τα καταφέρετε.Αν θέλεις μπορείς με πμ να μου πεις που βρίσκεσαι,μένω κι εγώ Θεσσαλονίκη ,ίσως να είμαστε και κοντά και μπορώ να σε βοηθήσω.

Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

H Elizatil έγραψε στις 19:04, 08-05-18:

Θα δοθουν για στειρωση τα 3 θυληκα και ο 1 αρσενικος τον αλλον μηνα επισεις ο σκοπος ειναι να μην κηνδινευουν μεχρι να δοθουν για υοθεσια και μετα οποτε μπορεσουμε οι υπολειπες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizatil : 08-05-18 στις 19:09.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους