Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετακόμιση με ή χωρίς τη γάτα μου;

shy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shy
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O shy έγραψε στις 17:04, 03-08-09:

Καλημέρα! Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω μία γάτα εδώ και 13 χρόνια. Τη λατρεύω σαν παιδί μου και με λατρεύει κι εκείνη. Μέχρι τώρα ζούσα με τους γονείς μου και σε λίγες μέρες θα μετακομίσω μόνη με τον καλό μου σε δικό μου σπίτι. Η γάτα όλα αυτά τα χρόνια κοιμόταν τα βράδια μαζί μου μέχρι τώρα, που κοιμάμαι πλέον με τον αρραβωνιαστικό μου (ο οποίος σιχαίνεται τις τρίχες! - άντρα που πήγα και βρήκα κι εγώ!). Το δίλημμα είναι το εξής: να πάρω τη γάτα μαζί μου, όπου θα μένει μόνη της αρκετές ώρες επειδή δουλεύω κ επιπλέον θα κοιμάται μόνη τα βράδια, αλλά θα με βλέπει τις υπόλοιπες ώρες που θα είμαι σπίτι ή να την αφήσω με τους γονείς μου, όπου θα κοιμάται μαζί τους κ γενικά θα έχει παρέα, αφού είναι συνταξιούχοι, αλλά εμένα θα με βλέπει μόνο για λίγη ώρα την ημέρα όταν τους επισκέπτομαι. Τι θα είναι καλύτερο για τη γατούλα μου; Δε θέλω να πάθει κατάθλιψη. Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:49, 03-08-09:

Καλωσήρθες
Όταν έφυγα από το σπίτι για να μείνω μόνη μου, είχαμε τρεις γάτους, ο μεγαλύτερος 12 χρονών και ο μικρότερος 6 περίπου. Ειδικά με τον μεγάλο ήμασταν πάρα πολύ δεμένοι, κοιμόμασταν μαζί τα βράδια, ξάπλωνε πάνω στο γραφείο μου όταν διάβαζα (μαζί βγάλαμε το σχολείο, μαζί διαβάσαμε για τις πανελλήνιες, μαζί για τις εξεταστικές στο πανεπιστήμιο). Το είχα σκεφτεί να τον πάρω μαζί μου, αλλά τελικά δεν το έκανα.
Δεν μετάνιωσα που δεν τον πήρα. Έμεινε στο χώρο που γνώριζε (η αλλαγή περιβάλλοντος, ειδικά για μεγαλύτερης ηλικίας γατάκια, δεν είναι εύκολο πράγμα), είχε παρέα τους άλλους γατούληδες και τη μαμά μου που ήταν όλη μέρα στο σπίτι. Και μέχρι σήμερα, όποτε πηγαίνω να τον δω, μου γουργουρίζει και μου χαϊδεύεται σαν να μην έφυγα ποτέ
Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική, αλλά αφού έχει κι ο καλός σου αντιρρήσεις, νομίζω ότι καλύτερα είναι να μείνει η γατούλα στους γονείς σου. Αν και όταν με το καλό τον βοηθήσεις να ξεπεράσει το θέμα του με τις τρίχες, μπορείτε να υιοθετήσετε ένα άλλο γατάκι που θα έχει ανάγκη από σπίτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shy

O shy έγραψε στις 18:22, 03-08-09:

Μάλλον αυτό σκεφτόμουν κι εγώ να κάνω (με πολλές τύψεις όμως!). Σε ευχαριστώ πολύ για ότι μου είπες. Νομίζω πως με καθησύχασες λιγάκι (Λιγάκι όμως!). Και πάλι χίλια ευχαριστώ!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 18:56, 03-08-09:

Ο γάτος μου, όταν έφυγα από το πατρικό μου για να ζήσω μόνη μου, ήταν 8 ετών. Λατρευόμασταν. Δεν ήξερα πως μπορεί να είναι να μην κοιμόμαστε μαζί, αφού με συντρόφευε από τεσσάρων εβδομάδων μωρό. Συνήθισα χώρια του, εφόσον ο γάτος δε θέλησε να φύγει από το σπίτι του και το σεβάστηκα (τον πήρα μαζί μου για το πρώτο διήμερο, αλλά κατάλαβα πολύ καλά τελικά που ήθελε να ζήσει).

Η γατούλα σου είναι μεγάλη για τέτοια αλλαγή. Θα πονέσεις που δε θα ζείτε μαζί, αλλά θα ξέρεις ότι έμεινε στο χώρο που της δίνει ασφάλεια και ευτυχία. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ξεχάσει

Παράθεση

shy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shy

O shy έγραψε στις 09:23, 04-08-09:

Ευχαριστώ πολύ για την καθησυχαστική σου απάντηση. Απλώς αυτό που με προβλιματίζει περισσότερο είναι μη μου πάθει καμία κατάθλιψη και το έχω τύψεις για πάντα μετά. Αλλά απ' ότι βλέπω όλοι το ίδιο μου λέτε πως είναι καλύτερο κι έτσι αρχίζω τώρα να το "ψήνω" μέσα μου. Ευχαριστώ

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 12:12, 04-08-09:

θα συμφωνήσω κ εγώ με τα κορίτσια, ως μαμά γατούλη μεγάλου σε ηλικία, θα σου πω ότι όταν έφυγα από το πατρικό μου το 1998 δεν πήρα τον Μπόνυ μαζί παρόλο ότι ήταν μόλις 3ετών κυρίως λόγω αλλεργίας του πρώην, αλλά κ γιατί ο γάτος είχε δεθεί με την οικογένεια μου, είχε τις συνήθειες του, κ σκέφτηκα πρώτα εκείνον κ μετά εμένα. Στην αρχή μου έλειπε αφάνταστα κ είχα τύψεις που τον άφησα, όμως όταν στην πορεία διαπίστωσα ότι περνάει μια χαρά, ησύχασα. Οταν έμεινα μόνη μου μετά από 2χρόνια πλέον δεν τόλμησα να τον πάρω, τον επισκεπτόμουν συχνά, μου έδειχνε πάντα την αγάπη του κ την προτείμισή του, και έτσι υιοθέτησα μια άλλη γατούλα

Παράθεση

shy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shy

O shy έγραψε στις 17:23, 04-08-09:

Να πω την αλήθεια με ανησυχούσε λίγο και το μήπως με ξεχάσει, αλλά η κυριότερη ανησυχία μου είναι μήπως εκείνη πληγωθεί πολύ (πράγμα που δε θα ήθελα καθόλου, ειδικά στην ηλικία των 13 χρόνων). Ναι μεν αγαπά πολύ τους γονείς μου, αλλά η πραγματική της αδυναμία είμαι εγώ. Παρατάει τα πάντα κ τους πάντες για μένα. Και επιπλέον, τελευταία που σταματήσαμε να κοιμόμαστε μαζί, είχε μία αλλαγή συμπεριφοράς (έφαγε πάνω από 1 μέτρο κλωστή, με αποτέλεσμα να πάθει γαστρίτιδα - έτσι κ το κατάλαβα), την οποία την αποδίδω σε αντίδρασή της. Βέβαια μετά από την φροντίδα που της έδειξα ήταν πάλι το ίδιο χαρωπή όπως πάντα. Κ μετά από αυτό το γεγονός, αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο. Μήπως μου στεναχωρεθεί πολύ κ μου πάθει κάτι.

Παράθεση

Berlioz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Berlioz
H Berlioz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Berlioz έγραψε στις 14:01, 15-09-13:

Γειας σας. Εχω έναν γατουλι 6 χρόνων ο οποίος ειναι μαθημένοι να μένει στον κήπο του σπιτιού μου.

Επειδή είμε φοιτήτρια θα μετακόμιση στο εξωτερικό και αναρωτιέμαι αν θα ήταν σωστό να πάρω τον γατουλι μου μαζί .

Οπως είπα εχει μάθει να ζει στον κήπο, με την ανεσή του και τον χώρο για να κινείται. Ετσι σκέφτομαι αν θα του έκανε κακό να τον κλείσω σε ενα άγνωστο διαμερισμα (που μάλλον θα ειναι μικρό) . Επίσεις θα πρέπει να τον παίρνω μαζί μου κάθε Χριστούγεννα - Πάσχα -καλοκαίρι που θα επιστρέφω σπίτι , πράγμα που πιθανών να τον ταλαιπωρεί και να μου κοστίζει και εμένα ακριβά ( εχω ακούσει οτι πρέπει να κλήσεις αεροπορική θέση για να κουβαλας το γατί , κάτι σαν θέση βρέφους?)

Και ξαναλέω ο γατουλης μου ειναι 6χρονια μαζί μου......... Δεν θέλω να τον αποχωρησθώ αλλά ούτε και να τον ταλαιπωρώ για αυτόν το λόγω....εσείς τι λέτε??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:18, 15-09-13:

Θα έλεγα οτι στη θέση σου, όσο κι αν τα γατιά απεχθάνονται τις αλλαγές και δη τις δραματικές (όπως η αλλαγή κατοικίας), να δοκίμαζες να τον έπαιρνες μαζί σου.
Δεν είναι μωράκι, να πεις θα συνηθίσει, 6 χρόνια είναι αυτά, μια (γατο)ζωή!
Και μπορεί οι γάτες να δένονται το σπίτι και να είναι κατά κάποιο τρόπο οι ζωντανές "προεκτάσεις" του αλλά, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά εμένα, αδυνατώ να τις δω σαν υλικές προεκτάσεις, άψυχα υλικά που μένουν εκεί που μένει και το οίκημα.
Έχουν κι αυτά νομίζω καρδούλα και πονάει όταν αποχωρίζονται τον άνθρωπό τους και πόσο μάλιστα μόνιμα.

Αλλά επειδή η γνώμη μου σε ουδεμία περίπτωση αποτελεί θέσφατο, είναι απλά μια γνώμη, καλύτερα να περιμένεις και τις απαντήσεις άλλων μελών.

Τέλος, και ανεξάρτητα με το τι θα αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή προσαρμογή και καλή νέα ζωή εκεί στα ξένα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 15:49, 15-09-13:

προσωπικα θα τον έπαιρνα μαζι μου

καλό ξεκίνημα καλη ζωη να εχεις !!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Berlioz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Berlioz
H Berlioz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Berlioz έγραψε στις 17:39, 15-09-13:

Ευχαριστώ παρά πολύ.....!! Νομίζω οτι αυτό θα κάνω .....που θα παει θα συνηθίσει το καινούργιο σπιτάκι του....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 01:42, 17-09-13:

Εξαρτάται και από τη χώρα που πας. Η Αγγλία πχ έχει πολύ αυστηρή νομοθεσία και είναι πιθανό να χρειαστεί καραντίνα. Κατα τα αλλά το εισιτήριο γατας/ σκύλου με Aegean πχ έχει 40 ευρώ ανά κατεύθυνση. Air france είναι στα 70. Εξαρτάται την εταιρία.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:44, 17-09-13:

Δεν ισχύει η καραντίνα πια στην Αγγλία

Μακάρι να το πάρεις μαζι, κι εγω έχω εδω τη δική μου και είναι η καλύτερη παρέα!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 10:53, 17-09-13:

Εχεις δίκιο Γίδι, αν και θα πρέπει να ταξιδέψει κάργκο. Και εγώ σου λέω να το πάρεις, απλώς δες τι χρειάζεσαι από έγγραφα και εμβόλια για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Παράθεση

Αλκηστις123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλκηστις123
H Αλκηστις123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Αλκηστις123 έγραψε στις 21:49, 31-10-20:

Καλησπερα γατοπαρεα! Ειμαι νεο μελος και απιστευτα πελαγωμενη... Συγνωμη για το σεντονι που ακολουθει, αν εχετε λιγη υπομονη να το διαβασετε η καθε γνωμη ειναι πολυτιμη.
Θα μπω κατευθειαν στο θεμα.. Εχω εναν γατουλη 5 χρονων , τον ειχα βρει στο εξωχικο , αδεσποτουλη και μωρακι!
αμεσως γιναμε οι καλυτεροι φιλοι και τον κρατησα παιρνοντας τον μαζι μου Αθηνα! Απο τοτε ως και τωρα κοιμομαστε παντα αγκαλια! Ειμαστε σαν μανα παιδι!
Στον 1,5 περιπου χρονο εμφανισε προβληματα στην ουριση (στειρωμενος και πολυ φοβικος) ο γιατρος ειπε πως εχει ταση ουρολιθιασης αφου συνολικα απο τοτε εχει παρουσιασει το ιδιο προβλημα 2 φορες και μας προτεινε να κραταμε το γατι ηρεμο στο σπιτι με μπολικο νερακι και ειδικη ξηρα τροφη για ουρολιθιασεις και να μη στρεσαρεται... Ευτυχως με την τακτικη αυτη δεν παρουασιασε ξανα το προβλημα.
Εχω το τεραστιο διλημμα ομως τωρα , λογω εγκυμοσυνης μου πρεπει να μετακομισω στο εξωτερικο διοτι ο αντρας μου ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου, και θα πρεπει λογω εργασιας του να τον ακολουθησω εκει.
να προσθεσω εδω πως μεχρι στιγμης μενω με τους γονεις μου στην Αθηνα.
Ο γατουλης μου εχει καλη σχεση με τους γονεις μου ομως ειναι και οι δυο μεγαλοι σε ηλικια και οσο και αν ααγαπουν το γατι δεν ειναι σε θεση να παρατηρησουν εγκαιρως αν το γατι εχει οποιοδηποτε προβλημα , επισης λογω του οτι ειναι συνταξιουχοι τα μεγαλυτερα διαστηματα μενουν επαρχεια λιγο εξω απο την Αθηνα...
Το μεγαλο ερωτημα ειναι Να παρω τον γατουλη μου μαζι μου στο εξωτερικο παροτι εχει προβληματα στρες ? να τον βαλω στη διαδικασια να αλλαξει σπιτι, να μπει σε αεροπλανο , αμαξι, νεο σπιτι , συν πως ο συντροφος μου εχει στην κατοχη του ηδη ενα αρσενικο γατο .. αλλα με την προοπτικη οτι θα ειναι μαζι μου.... ? 'η να τον αφησω στο σπιτι του με τους γονεις μου που γνωριζει καλα εδω στην Αθηνα αλλα με την προυποθεση πως οι γονεις μου θα λειπουν για μηνες καποια διαστηματα , πραγμα που σημαινει πως μονο 3-4 φορες την εμβδομαδα θα τον επισκεπτονται για 2 ωρες να βλεπουν αν ειναι καλα και να του βαζουν φαι.. Ρε παιδια ξερω πως και τα δυο σεναρια δεν ειναι κααθολου ευκολα για το μικρουλη μου και στεναχωριεμαι και κλαιω καθε μερα στη ιδεα να τον αποχωριστω! Αλλα θελω να κανω το καλυτερο δυνατο για το γατοπαιδακι μου!! Ευχαριστω παρα πολυ αν φτασατε ως εδω και το διαβασατε περιμενω τη γνωμη σας!!
Παράθεση

Dimitra6

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitra6
H Dimitra6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Dimitra6 έγραψε στις 13:59, 03-11-20:

Εγώ δε θα τον άφηνα πίσω για κανέναν λόγο και για κανέναν σύντροφο. Αν ο γάτος είχε σοβαρό πρόβλημα στον νέο χώρο τότε ίσως το σκεφτόμουν.. Όχι χωρίς να κάνω δοκιμή για ένα διάστημα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους