Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 239 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για εμβόλια

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 18:06, 25-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από leonidasTHES
Τριών ετών δε θα το έλεγα μικρό .Φυσικά και θα το επαληθεύσω και θα βάλω και άλλους να το τσεκάρουν.Μακάρι να κάνω λάθος γιατί είναι τουλάχιστον ανήθικο σε τέτοιες εποχές να εκμεταλλεύεσαι την άγνοια ενός πελάτη ,εποχές όπου και το 1 ευρώ δεν περισσεύει.
Τριών ετών??? Δεν το πρόσεξα αυτό..
Τότε ΣΙΓΟΥΡΑ σε κορόιδεψε...Κυνήγησέ το!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:39, 25-09-11:

Και δεν ειναι μονο τα λεφτα,που σιγουρα δεν το παραβλεπουμε και αυτο.Τα εμβολια δεν ειναι καραμελες.Εχουν παρενεργειες,και σιγουρα δεν επιτρεπεται να γινονται παραπανω φορες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadblackpig

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deadblackpig
H deadblackpig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H deadblackpig έγραψε στις 19:17, 06-10-11:

Γεια σας, είμαι νέο μέλος και μου αρέσει πολύ η παρέα σας!!!!!Ο γατος μου είναι 15 χρονών και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται εαν πρεπει να συνεχίσω να τον εμβολιάζω. Να τονίσω οτι ο γάτος μου δε βγαίνει απο το σπιτι και δεν έχει επαφές με άλλες γάτες.Ο κτηνίατρος που τον εξετάζει μου έχει πει να συνεχίσω να τον εμβολιάζω , όμως προσφατα ρώτησα έναν άλλο κτηνίατρο ο οποίος μου είπε οτι εφόσον ο γάτος δεν βγαίνει απο το σπίτι δε χρειάζεται.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ????

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:30, 06-10-11:

Εγώ δεν θα τον εμβολιάζα. Άλλωστε οι περισσότερες παθήσεις που τα εμβολιάζουμε είναι επικίνδυνες για την γάτα όταν βρίσκονται σε μικρή ηλικία και δεν έχουν αναπτύξει καλά το ανοσοποιητικό τους σύστημα. Τα περισσότερα εμβόλια είναι αποτελεσματικά το λιγότερο 3 χρόνια από την ημέρα του εμβολιασμού, αλλα μπορεί να διαρκούν και εφ' όρου ζωής. Εμένα ο γάτος μου είναι 3.5 ετών και του έχω κάνει τα παιδικά εμβόλια και τα επαναληπτικά 1 χρόνο μέτα. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν τον έχω εμβολιάσει καθόλου και ούτε πρόκειται να το κάνω. Μόνο το εμβόλιο για λύσσα θα κάνει κάθε 3 χρόνια. Έξω δεν βγαίνει, ούτε έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες. Ακόμα και να κολλήσει πχ ρινοτραχείτιδα από το κτηνιατρείο, δεν φοβάμαι γιατί ξέρω ότι δεν θα είναι θανατηφόρα όπως είναι στα μικρά γατάκια. Προσωπικά πιστεύω ότι τα παιδικά εμβόλια αρκούν και είμαι κατά των ετήσιων εμβολιασμών. Τα εμβόλια είναι επικίνδυνα, μπορούν να προκαλέσουν μια παρα πολύ επιθετική μορφή καρκίνου που λέγεται ινοσάρκωμα. Ενοχοποιούνται επίσης για αλλεργίες, για δερματικές παθήσεις, ακόμα και για διαβήτη. Δεν ξέρω τι αληθεύει από αυτά, ένα είναι όμως σίγουρο. Μπορούν να προκαλέσουν ινοσάρκωμα.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 19:35, 06-10-11:

Απ' ότι μου είπε κτηνίατρος, στην περίπτωση που ο γάτος ζει αποκλειστικά μέσα και δεν έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες, δεν υπάρχει λόγος να εμβολιάζεται μετά τον 10ο χρόνο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:43, 06-10-11:

Θα συμφωνησω με τον 2ο γιατρο που πηγες και με τις κοπελες που σου απαντησαν.Μαλιστα αντισωματα απο τα εμβολια εχουν για 3 χρονια τουλαχιστον.Οποτε εφοσον δεν βγαινει εξω,εγω σε καμια περιπτωση δεν θα τον ταλαιπωρουσα με περιττα εμβολια.
Δυστυχως καποιοι γιατροι σκεφτονται περισσοτερο σαν εμποροι,παρα σαν γιατροι..αλλα ας μην επεκταθω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadblackpig

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deadblackpig
H deadblackpig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H deadblackpig έγραψε στις 19:54, 06-10-11:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-10-11 στις 20:05. Αιτία: κεφαλαια
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:28, 06-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Θα συμφωνησω με τον 2ο γιατρο που πηγες και με τις κοπελες που σου απαντησαν.Μαλιστα αντισωματα απο τα εμβολια εχουν για 3 χρονια τουλαχιστον.Οποτε εφοσον δεν βγαινει εξω,εγω σε καμια περιπτωση δεν θα τον ταλαιπωρουσα με περιττα εμβολια.
Δυστυχως καποιοι γιατροι σκεφτονται περισσοτερο σαν εμποροι,παρα σαν γιατροι..αλλα ας μην επεκταθω.
Εφόσον εχουν αντισώματα για 3 χρόνια για ποιον λόγο κάνουμε επαναληπτικά εμβόλια κάθε χρόνο σε μικρες γάτες; Τον Νοέμβρη είναι να κάνει η mulan το επαναληπτικό της εμβόλιο (πέρασε ένας χρόνος και ο κτηνίατρος έχει γράψει στο βιβλιάριο "επανάληψη babies") Αφου μενει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι θα ηταν καλυτερο να τα κανει καθε 3 χρόνια?? Αφηστε που περσι εμφανισε ενα φουσκωματακι στο σώμα κάποιες μέρες μετά το εμβόλιο και έχω την εντύπωση ότι ήταν από το εμβόλιο.....! Μέχρι να πάμε στον κτηνίατρο είχε εξαφανιστεί αλλά το σκέφτομαι μήπως να της τα κάνω κάθε 3 χρόνια τα εμβόλια!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 06-10-11:

Στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου,καθε 3 χρονια κανουν τα εμβολια.Στην ελλαδα αποφασισαν να γινονται καθε χρονο,λογω του μεγαλου πληθους των αδεσποτων.
Ομως..οι γιατροι που ΔΕΝ ειναι εμποροι,οταν τους εξηγεις οτι μενουν αποκλειστικα μεσα και δεν ερχονται σε επαφη με αλλες γατες,ολοι το ιδιο λενε.Καθε 3 χρονια.Εγω σε οσους εχω παει,τοσο μου εχουν πει.Επισης το γραφει και η βιβλιογραφια.
Δες και εδω
Τι είναι η αναζωπύρωση και πόσο συχνά χρειάζεται
Η προστασία που παρέχουν τα περισσότερα εμβόλια κατά των μολύνσεων, δεν είναι εφ όρου ζωής και γι αυτό χρειάζεται να γίνονται συχνές επαναλήψεις εμβολιασμών (αναζωπυρώσεις) για να διατηρηθεί η καλή προστασία.
Η γάτα πρέπει να λαμβάνει την πρώτη αναζωπύρωση σε ένα χρόνο -από τότε που τελείωσε σαν γατάκι τα εμβόλιά της - και να τα επαναλαμβάνει κάθε χρόνο, γιατί τόσο ισχυρίζονται οι κατασκευαστές πως έχουν ισχύ τα εμβόλιά τους.
Εντούτοις μερικά εμβόλια φαίνεται να παρέχουν προστασία που κρατάει περισσότερο από ένα χρόνο. Μερικοί ερευνητές συμβουλεύουν για λιγότερο συχνές επαναλήψεις, συνήθως κάθε 2 ή 3 χρόνια, εκτός και αν υπάρχει ειδικός αυξημένος κίνδυνος για μόλυνση.
Συζητήστε με τον γιατρό, τι είναι καλλίτερο για την δική σας γάτα στην περιοχή σας.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:54, 06-10-11:

Κατατοπιστηκα πληρως! Ευχαριστώ πολύ! Θα την εμβολιάζω κάθε 2 χρόνια!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:59, 06-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Κατατοπιστηκα πληρως! Ευχαριστώ πολύ! Θα την εμβολιάζω κάθε 2 χρόνια!
Αν φιλοξενεις κατα καιρους αλλα γατακια,ισως χρειαζεται να της κανεις καποια εμβολια,διοτι αν θυμαμαι καλα ειναι μικρη η μουλαν..ναι;;Ενος χρονου δηλαδη;
Παντως το σιγουρο ειναι οτι εγω..της λυσσας και λευχαιμιας δεν θα τα εκανα..εφοσον δεν βγαινει καθολου εξω,δεν υπαρχει περιπτωση να τα πας στο εξωτερικο,διοτι ειδικα αυτα τα 2 ενοχοποιουντια για το σαρκωμα στη γατα.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:13, 06-10-11:

εγω επιδη ο γατος μου εβγαινε κι εξω στα νιατα του,αλλα και τωρα στην αυλη που βγαινει ερχονται κι αδεσποτες γατες μη εμβολιασμενες του εκανα εμβολια ξαθε χρονο μεχρι τα 7 και κατι χρονια του,πλεον εδω και 7 χρονια δεν του κανω,ετσι μου εχουν πει και οι δυο κτηνιατροι που ξερω.στα μικρα θα κανω το ιδιο,τα παιδικα εμβολια τα εκανα,επαναληψη καθε χρονο μεχρι να μεγαλωσουν λιγο,και μετα στοπ.καποια εμβολια γινονται για το φοβο του ινοσαρκωματος στο ποδαρακι!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 21:28, 06-10-11:

Ναι είναι μικρούλα (λίγο παραπάνω από χρόνο υπολογίζουμε) Έχεις δίκιο για τα άλλα γατιά, δεν το είχα σκεφτεί. Βέβαια αυτά που φιλοξενώ κατά καιρούς είναι εμβολιασμένα εκτός από αυτό το μικρό που έχουμε τώρα και την άλλη εβδομάδα θα πάει για τα πρώτα εμβόλια.

Οπότε ας κάνω τον Νοέμβρη το επαναληπτικό και μετά κλαθε 2 χρόνια. Εντωμεταξύ την πρώτη επίσκεψη στον κτηνίατρο δε την είχα κάνει εγώ, αλλά η κοπέλα που βρήκε τη mulan και έβαλε αγγελία για υιοθεσία. Από αυτα που γράφει το βιβλιάριο συμπεραίνω πως δεν έχει κάνει για λυσσα και λευχαιμια. Έχει αυτοκολλητάκια που γράφουν Leucorifelin-P και Leucorifelin-HC (ημερομηνια 2 Νοεμβριου, πρώτη επίσκεψη)

Το συνδύασα με τον πίνακα που έχει το βιβλιάριο σε μια σελίδα (έχει ένα κουτάκι που γράφει Leucorifelin και από διπλα Πανλευκοπενία, Ρινοτραχείτιδα, Καλυκοιωση, ένα κουτάκι που γράφει Rabisin και από διπλα Λύσσα και ένα κουτάκι που γράφει purevax και από δίπλα λευχαιμία) Εφόσον δεν έχει αυτοκόλλητα (ουτε στην πρωτη αλλα ουτε και στην δευτερη επισκεψη που έκανα εγώ) που να γραφουν purevan και rabisin σωστά υποθέτω πως δεν εχει κάνει τα ενοχοποιητικα εμβόλια???

Και επίσης ακόμα και αν τα έχει κάνει απλώς θα πω εγώ στον κτηνίατρο τον Νοέμβρη να μην τα επαναλάβει?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:42, 06-10-11:

Λογικα ετσι ειναι.(εσυ επισημανε παντως στον γιατρο οτι δεν θες να της κανεις της λυσσας και λευχαιμιας-σορυ..οτι και να μου πειτε εγω αυτα τα 2 δεν τους τα κανω πλεον...εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις σαρκωματος,και εφοσον ζει μεσα η γατα..αποκλειεται να παθει λυσσα ή λευχαιμια)
Εφοσον φιλοξενεις μικρα..κανε τωρα το τριπλο,να αναπτυξει αρκετα αντισσωματα,και μετα εγω απλα θα τα επαναλαμβενα καθε 2 ή 3 χρονια.
Ομως,παρολο που κανετε φοβερο εργο φιλοξενοντας μικρα..δεν μπορω να μην επισημανω τον κινδυνο για λοιμωδη περιοτονιτιδα.Ειναι θανατηφορα ασθενεια,και το εμβολιο..δεν θεωρειται αποτελεσματικο.Οποτε αν φιλοξενουσα γατακια..θα προσπαθουσα να μην ερθουν ουτως ή αλλως σε επαφη με τα δικα μου.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 21:56, 06-10-11:

Λογικα ετσι ειναι.(εσυ επισημανε παντως στον γιατρο οτι δεν θες να της κανεις της λυσσας και λευχαιμιας-σορυ..οτι και να μου πειτε εγω αυτα τα 2 δεν τους τα κανω πλεον...εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις σαρκωματος,και εφοσον ζει μεσα η γατα..αποκλειεται να παθει λυσσα ή λευχαιμια)
Εφοσον φιλοξενεις μικρα..κανε τωρα το τριπλο,να αναπτυξει αρκετα αντισσωματα,και μετα εγω απλα θα τα επαναλαμβενα καθε 2 ή 3 χρονια.
Ομως,παρολο που κανετε φοβερο εργο φιλοξενοντας μικρα..δεν μπορω να μην επισημανω τον κινδυνο για λοιμωδη περιοτονιτιδα.Ειναι θανατηφορα ασθενεια,και το εμβολιο..δεν θεωρειται αποτελεσματικο.Οποτε αν φιλοξενουσα γατακια..θα προσπαθουσα να μην ερθουν ουτως ή αλλως σε επαφη με τα δικα μου.
Δεν το ήξερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τέρμα το φοβερό έργο με τα μικρά γατάκια... Στην απομόνωση τωρα! (τον ίδιο κίνδυνο έχει και με μμεγάλα εμβολιασμένα και στειρωμένα? ΄Με μικρά γατάκια είναι πιο επίφοβο?)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:01, 06-10-11:

Κοιτα,απο οτι εχω ρωτησει τον γιατρο μου..τα μικρα ειναι πιο επιφοβα γιατι δεν εχουν εκδηλωσει ακομα την ασθενεια.Ομως εκ πειρας και απο αυτα που εχω δει και εδω,θα σου πω οτι γατες μεγαλυτερης ηλικιας τελικα ειχαν λοιμωδη περιτονιτιδα.
Επισης λιγοι γιατροι κανουν το "εμβολιο" αυτης της ασθενεις..1ον γιατι δεν ειναι σιγουρη η αποτελεσματικοτητα του και 2ον γιατι ειναι δυσκολο να κατσει το γατακι να του το κανεις.Δεν γινεται δηλαδη με ενεση αλλα με ψεκασμα στη μυτη.Παντως στη ζακυνθο δεν το κανει κανεις.
Υγ..και μεταδιδεται σχετικα ευκολα..οχι απο αιμα (δηλαδη δεν χρειαζεται να δαγκωσει το ενα το αλλο)αλλα απο τις αποκρισεις σωματικων υγρων,τουτεστιν μπωλακια φαγητου και νερου και κυριως αμμολεκανη.
Δες και εδω..

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 22:07, 06-10-11:

Κοιτα,απο οτι εχω ρωτησει τον γιατρο μου..τα μικρα ειναι πιο επιφοβα γιατι δεν εχουν εκδηλωσει ακομα την ασθενεια.Ομως εκ πειρας και απο αυτα που εχω δει και εδω,θα σου πω οτι γατες μεγαλυτερης ηλικιας τελικα ειχαν λοιμωδη περιτονιτιδα.
Επισης λιγοι γιατροι κανουν το "εμβολιο" αυτης της ασθενεις..1ον γιατι δεν ειναι σιγουρη η αποτελεσματικοτητα του και 2ον γιατι ειναι δυσκολο να κατσει το γατακι να του το κανεις.Δεν γινεται δηλαδη με ενεση αλλα με ψεκασμα στη μυτη.Παντως στη ζακυνθο δεν το κανει κανεις.
Υγ..και μεταδιδεται σχετικα ευκολα..οχι απο αιμα (δηλαδη δεν χρειαζεται να δαγκωσει το ενα το αλλο)αλλα απο τις αποκρισεις σωματικων υγρων,τουτεστιν μπωλακια φαγητου και νερου και κυριως αμμολεκανη.
Δεν είχα ιδέα!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:10, 06-10-11:

Ενταξει..μην πανικοβαλλεσαι καλε.
Απλα θελει προσοχη στις φιλοξενιες.Αν δεν μπορουν να γινουν εξετασεις..ή μεχρι να γινουν,οπωσδηποτε θα πρεπει να βρισκονται σε διαφορετικο χωρο..και με διαφορετικα σκευη και αμμολεκανες..

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 22:16, 06-10-11:

Ενταξει..μην πανικοβαλλεσαι καλε.
Απλα θελει προσοχη στις φιλοξενιες.Αν δεν μπορουν να γινουν εξετασεις..ή μεχρι να γινουν,οπωσδηποτε θα πρεπει να βρισκονται σε διαφορετικο χωρο..και με διαφορετικα σκευη και αμμολεκανες..
Ευχαριστω πολύ για την ενημερωση!! Προσπαθω να ξε-πανικοβληθω...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:23, 06-10-11:

Ευχαριστω πολύ για την ενημερωση!! Προσπαθω να ξε-πανικοβληθω...
Μην μου αγχωνεσαι καλε.Δεν στα ειπα για να μου πανικοβληθεις.
Απλα επειδη εχω δει οτι φιλοξενεις γατακια..καλο θα ειναι να εισαι ενημερωμενη..και να ξερεις για απο εδω και στο εξης.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:17, 06-10-11:

Συνήθως αυτές οι θανατηφόρες ασθένειες "χτυπάνε" ζώα που έχουν πιο αδύναμο-ευαίσθητο ανοσοποιητικό σύστημα. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις που τα γατιά βγαίνουν θετικά στην περιτονίτιδα, είναι γατιά τα οποία είναι απλά φορείς και ΔΕΝ νοσούν. Αν οι γάτες ήταν τόσο ευαίσθητες σε όλες αυτές τις ασθένειες που μας τρομάζουν και τις εμβολιάζουμε, τότε θα είχαν εξαφανιστεί από προσώπου γης εδώ και πολύ καιρό. Πόσα γατάκια έχετε δει εδώ με ρινοτραχείτιδα; Πόσα από αυτά πέθαναν και πόσα έζησαν; Τα περισσότερα επιβίωσαν. Μη ξεχνάτε επίσης ότι πολλά από τα εμβόλια που τους κάνουμε ΔΕΝ τα προστατεύουν. Τον κολλάνε τον ιό, αλλά τα συμπτώματα είναι πιο ελαφριά! Το μόνο εμβόλιο που πιστεύω ότι είναι σημαντικό, είναι αυτό κατά της πανλευκοπενίας.

Και κάτι ακόμα. Δεν είναι μόνο τα εμβόλια της λύσσας και της λευχαιμίας επικίνδυνα για ινοσάρκωμα. Είναι όλα σχεδόν τα εμβόλια που γίνονται σε ενέσιμη μορφή. Αυτά που τα δίνουν στην μύτη είναι πιο ασφαλή.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:27, 06-10-11:

Το ενοχοποιητικο στα εμβολια της λυσσας και της λευχαιμιας ειναι το υδροξείδιο του αργιλίου που χρησιμοποιούταν ως σταθεροποιητικό του εμβολιου.
Αυτη ηταν η απαντηση του δικου μου γιατρου,οπως επισης και του γιατρου του forum,οταν τον ρωτησα για τα εμβολια.Δεν ειναι ολα τα εμβολια επικινδυνα για το σαρκωμα στη γατα.Μονο αυτα που εχουν υδροξείδιο του αργιλίου.Αυτο τελοσπαντων υποστηριζουν οι επιστημονες.
ΥΓ..μπορει να ειναι πιο ασφαλες σαν εμβολιο..αυτο της περιτονιτιδας για την γατα που το κανει..αλλα δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι την προστατευιε απο την συγκεκριμενη ασθενεια.Υπαρχουν παρα πολλες αμφιβολιες στην επιστημονικη κοινοτητα για την αποτελέσματικοτητα του.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 23:36, 06-10-11:

Πάντως εγώ τα εμβόλια της λύσας και της λευχαιμίας δεν θα τα κάνω. Και με την ευκαιρία θα κάνω και μια αιματολογική για να δω την γενική κατάσταση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:38, 06-10-11:

Πάντως εγώ τα εμβόλια της λύσας και της λευχαιμίας δεν θα τα κάνω. Και με την ευκαιρία θα κάνω και μια αιματολογική για να δω την γενική κατάσταση.
Ουτε και εγω τους τα κανω πλεον..

Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitroula0208
H dimitroula0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H dimitroula0208 έγραψε στις 10:52, 07-10-11:

Ρε κορίτσια τώρα με τρομάξατε. Να ρωτήσω κάτι: η λοιμώδης περιτονίτιδα διαγνώσκεται με συγκεκριμένη εξέταση αίματος ή θα φαινόταν κάτι από τις γενικές που είχα κάνει στο γατάκι; Επίσης, κάθε πότε θα πρέπει να γίνονται εξετάσεις αίματος ρουτίνας και τι επιπλέον εξετάσεις να ζητάμε εκτός της γενικής (πχ. στο σκύλο ζητάμε και για καλα-αζάρ και ερλίχεια); Αν τα έχετε απαντήσει αλλού, παρακαλώ κατατοπίστε με...

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 11:17, 07-10-11:

Από αυτά που έγραψε πιο πάνω η πουπουλίνα "Η διάγνωση του ιού της λοιμώδους περιτονίτιδας πλέον είναι απλή. Μέσω μιας απλής εξέτασης αίματος, μπορείτε να ελέγχεται κάθε καινούργιο γατάκι που αγοράζεται ή υιοθετείτε. Παλαιότερα λόγω διασταυρωμένων αντιδράσεων με άλλους corona – ιούς η εργαστηριακή διάγνωση δεν ήταν αξιόπιστη. Τώρα σε εξειδικευμένα κτηνιατρικά εργαστήρια είναι πλέον εφικτή η εργαστηριακή διάγνωση της νόσου." Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω...κι εγώ άσχετη είμαι σε αυτο το θεμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:54, 07-10-11:

Θελει συγκεκριμενη εξεταση για λοιμωδη περιτονιτιδα.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 23:41, 24-11-11:

Ιδού το πρόβλημά μας. Εν όψει Χριστουγέννων θα ταξιδέψουμε με αεροπλάνο να πάμε σπίτι μας. Το θέμα είναι πως είχα καθυστερήσει τα εμβόλια του Μαρκ, γιατί είχα τρομάξει γενικώς με τα όσα άκουγα για παρενέργειες και τα υπόλοιπα στραβά τους. Τώρα τι να κάνω; Δε θέλω να του κάνω πάλι αντιλυσσικό. Άντε ένα τριπλό δεν πειράζει, αλλά λύσσα και λευχαιμία με τίποτα δε θέλω και νομίζω πως της λύσσας είναι υποχρεωτικό.

Το βιβλιάριο υγείας το ζητάνε για το αεροπλάνο και μάλιστα βγάζουν και φωτοτυπίες (τις οποίες σπάνια κοιτάζει κάποιος, εστιάζουν στο γατί που το κρατάω αγκαλιά ), αλλά δε μου φαίνεται καλή ιδέα να ρισκάρω να ταξιδέψω έτσι. Καμιά ιδέα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:56, 24-11-11:

Αν έχει λήξει το αντιλυσσικό, τότε μάλλον πρέπει να το κάνεις (στην Μάλτα είσαι; ). Τα άλλα εμβόλια δεν χρειάζονται. Αν κάνεις το αντιλυσσικό, ζήτα να του κάνουν αυτό που διαρκεί ένα χρόνο γιατί νομίζω το τριετές είναι πιο επικίνδυνο Ρώτα και τι παίζει με titer test για την λύσσα. Αν έχει αντισσώματα και αν έχει λήξει το αντιλυσσικό είναι πιθανό να ταξιδέψεις χωρίς να έχεις κάνει επανάληψη στο εμβόλιο (έτσι νομίζω δηλαδη)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:57, 24-11-11:

Βρε συ..της λυσσας ειναι υποχρεωτικο για το εξωτερικο.Κια για το εσωτερικο..το ιδιο ισχυει;;
Χμ..βασικα..δεν παιζει αυτοκινητο;Ουτε και εγω θα εκανα το αντιλυσσικο,.Σορυ..αλλα δεν το ρισκαρω για ενα ταξιδι..

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,108 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 02:20, 25-11-11:

Πιάνει πάγο μωρέ Έφη μου και με χιόνια κλπ φοβάμαι να πάρω αμάξι. Η αδελφή μου έλεγε μήπως έπαιρνα το εμβόλιο και κολλούσα απλώς το αυτοκόλλητο, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα.

Νομίζω είναι υποχρεωτικό και για εσωτερικό. Θα πάρω στην εταιρεία να ρωτήσω...

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bello
H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 02:57, 25-11-11:

Καλησπέρα,
Εμένα η κτηνίατρος μου είπε από πέρσι να μην κάνω το αντιλυσικό στον Σίμπα ο οποίος τότε ήταν 6 και τώρα 7 αλλά πέρσι το έκανα γιατί μόλις είχε έρθει στο σπίτι ο Σμίγκολ και φοβήθηκα. Τώρα φιλοξενώ πάλι κάτι αδέσποτα και το σκέφτομαι δεν ξέρω τι να κάνω. Επιπλέον θορυβήθηκα και γι' αυτά που διάβασα για την λοιμώδη περιτονίτιδα αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Τα μικρά θα τα εμβολιάσω αύριο αλλά αν είναι αργά;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 03:13, 25-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bello
Καλησπέρα,
Εμένα η κτηνίατρος μου είπε από πέρσι να μην κάνω το αντιλυσικό στον Σίμπα ο οποίος τότε ήταν 6 και τώρα 7 αλλά πέρσι το έκανα γιατί μόλις είχε έρθει στο σπίτι ο Σμίγκολ και φοβήθηκα. Τώρα φιλοξενώ πάλι κάτι αδέσποτα και το σκέφτομαι δεν ξέρω τι να κάνω. Επιπλέον θορυβήθηκα και γι' αυτά που διάβασα για την λοιμώδη περιτονίτιδα αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Τα μικρά θα τα εμβολιάσω αύριο αλλά αν είναι αργά;
Κατά την προσωπική μου πάντα άποψη...
Αδεσποτάκια - οικόσιτα..ΠΑΝΤΑ χωριστά..Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάει το αδεσποτάκι από τους δρόμους..Το έχω συζητήσει με πολύ φιλόζωη κτηνίατρο που μαζεύει και αυτή αδεσποτάκια και τα δίνει..Και η άποψή της, η ίδια..
Λοιπόν για τη λύσσα δε θα έπρεπε να φοβάσαι και τζάμπα έκανες το εμβόλιο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει στην Ελλάδα τα τελευταία 50+ χρόνια..
Από κει και πέρα, εγώ όλα τα άλλα τα φοβάμαι..και μάλιστα πολύ!
Εγώ θα σου πρότινα, να μην εμβολιάζεις τον γατούλη σου και να περιορίζεις τους χώρους φιλοξενίας σε μέρη που ο Σίμπα δε θα έχει πρόσβαση.Διαφορετικά, εάν έρχεται σε επαφή με αδέσποτα και μάλιστα συχνα, ΕΓΩ προσωπικά θα τον εμβολίαζα ενάντια σε όσο το δυνατόν πιο πολλά νοσήματα..Αλλά αξίζει κάτι τέτοιο??
Άσε που κάποια εμβόλια δεν προστατεύουν 100%...
Από κει και πέρα είναι δική σου απόφαση..Μπορείς να το συζητήσεις και με τη δική σου κτηνίατρο που θα σου πει τι ακριβώς να κάνεις
Καλημέρα..

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 03:21, 25-11-11:

Συχνά δεν είναι, πέρσι μάζεψα ένα αδέσποτο το οποίο και το κράτησα ο Σμίγκολ, το εμβολίασα και επειδή τότε πλησίαζε και το αντιλυσικό του Σίμπα του το έκανα. Πριν από ένα μήνα μάζεψα δύο αδέσποτα γιατί χτυπήθηκαν από αυτοκίνητο και τους έκανα επέμβαση και τώρα τους ψάχνω σπίτι και το τελευταίο διάστημα συναναστρέφονται με το ένα γιατί το άλλο είναι ακόμα μέσα στο κλουβί, αλλά δεν γνώριζα γι' αυτή την ασθένεια. Αύριο θα εμβολιάσω τα μικρά αλλά φοβάμαι μην είναι αργά για τα δικά μου.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 03:40, 25-11-11:

Συχνά δεν είναι, πέρσι μάζεψα ένα αδέσποτο το οποίο και το κράτησα ο Σμίγκολ, το εμβολίασα και επειδή τότε πλησίαζε και το αντιλυσικό του Σίμπα του το έκανα. Πριν από ένα μήνα μάζεψα δύο αδέσποτα γιατί χτυπήθηκαν από αυτοκίνητο και τους έκανα επέμβαση και τώρα τους ψάχνω σπίτι και το τελευταίο διάστημα συναναστρέφονται με το ένα γιατί το άλλο είναι ακόμα μέσα στο κλουβί, αλλά δεν γνώριζα γι' αυτή την ασθένεια. Αύριο θα εμβολιάσω τα μικρά αλλά φοβάμαι μην είναι αργά για τα δικά μου.
Σε καταλαβαίνω..Είναι δύσκολες καταστάσεις..Τα είδα τα μικρά είναι πανέμορφα!
Και εγώ έχω βάλει μέσα αδέσποτα γιατί δε γνώριζα πολλά..Τώρα όμως δε θα το ξαναέκανα..διότι είναι αρκετοί οι κίνδυνοι..Πέρασα μάλιστα μια περιπέτια πρόσφατα, όπου το ένα αδεσποτάκι που κράτησα, είχε συμπτώματα λευχαιμίας(πρόκειται για ιο ) και εάν είχε θα σήμαινε ότι κατά πάσα πιθανότητα τα είχε κολλήσει και η μεγάλη μου γάτα..κάναμε εξετάσεις και 2 μέρες δεν κοιμήθηκα..τελικα ήταν αρνητική!Αλλά για σκέψου να μην ήταν...
Επίσης, αυριο που θα πάτε για εμβόλια, υποψιαζομαι πως θα κάνετε το τριπλό(πανλευκοπενία, ρινοτραχεϊτιδα, καλικοϊό) ή το τετραπλό(πανλευκοπενία, ρινοτραχεϊτιδα, καλικοϊό και χλαμηδίαση.
Αυτά όμως δεν έχουν να κάνουν με περιτονίτιδα ή άλλα επικίνδυνα λοιμώδη νοσήματα.Άσε που τα εμβόλια εχουν προληπτική δράση και όχι θεραπευτική...
Εγώ θα σου πρότινα εξετάσεις να κάνεις στα μικρά..Ξέρω ότι τα οικονομικά μπορεί να σε μπλοκάρουν αλλά είναι η μόνη λύση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχοΕγώ για FIV και FeLV που έκανα σε 1 γάτα, κόστισε 20 ευρώ.Δεν είναι τραγικό αλλά εάν σου έχουν πέσει πολλά.....
Σα λύση είναι καλύτερη από το να εμβολιάζεις το Σίμπα σου..

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 03:52, 25-11-11:

Έχεις απόλυτο δίκιο θα κάνω και εξετάσεις εύχομαι να μην ακούσω κανένα άσχημο νέο γιατί δεν θα το αντέξω ο Σίμπα είναι σαν παιδί μου. Το κακό είναι αυτό ακριβώς ότι είναι προληπτικά και όχι θεραπευτικά. Τελοσπάντων θα προσπαθήσω να ηρεμήσω και βλέπουμε και από εδώ και πέρα θα είμαι πολύ προσεκτική.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ έχω μάθει άπειρα πράγματα που δεν ήξερα και να σκεφτείς ότι είχα γάτο 7 χρόνια. Πάντως κι αυτοί οι κτηνίατροι θα έπρεπε να σε ενημερώνουν για κάποια πράγματα όχι μόνο να κάνουν τα εμβόλια και άντε γεια. Η δικιά μου ήξερε ότι ταίζω αδέσποτα θα μπορούσε να με έχει ενημερώσει αλλά ούτως ή άλλως θα την αλλάξω γιατί έκανε μία μεγάλη πατάτα και τα έχω πάρει μαζί της.

Καλημέρα

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 04:00, 25-11-11:

Έχεις απόλυτο δίκιο θα κάνω και εξετάσεις εύχομαι να μην ακούσω κανένα άσχημο νέο γιατί δεν θα το αντέξω ο Σίμπα είναι σαν παιδί μου. Το κακό είναι αυτό ακριβώς ότι είναι προληπτικά και όχι θεραπευτικά. Τελοσπάντων θα προσπαθήσω να ηρεμήσω και βλέπουμε και από εδώ και πέρα θα είμαι πολύ προσεκτική.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ έχω μάθει άπειρα πράγματα που δεν ήξερα και να σκεφτείς ότι είχα γάτο 7 χρόνια. Πάντως κι αυτοί οι κτηνίατροι θα έπρεπε να σε ενημερώνουν για κάποια πράγματα όχι μόνο να κάνουν τα εμβόλια και άντε γεια. Η δικιά μου ήξερε ότι ταίζω αδέσποτα θα μπορούσε να με έχει ενημερώσει αλλά ούτως ή άλλως θα την αλλάξω γιατί έκανε μία μεγάλη πατάτα και τα έχω πάρει μαζί της.

Καλημέρα
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχει συμβεί κάτι..Είμαι πάντα αισιόδοξη αλλά ποτέ δεν ξέρεις..
Και εγώ από τότε που γράφτηκε εδώ έχω μάθει πολλά και αυτό με ενθάρρυνε να ρωτάω ακόμα περισσότερα την κτηνίατρο..Πάντως έχεις δίκιο, δεν ενημερώνουν σωστα..και αυτό είναι λάθος μέγα και αντιεπαγγελματισμός!
Είσαι η κοπέλα που της είπε η κτηνίατρος για το Depon? Ή κάνω λάθος?

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 04:10, 25-11-11:

Σωστά

Εν τω μεταξύ επειδή ο Σίμπα είναι σνομπ δεν τα συναναστρέφεται καθόλου αλλά ο Σπάικ έχει πιει από το νερό του και ο Σμίγκολ παίζει πολύ μαζί του και μετά παίζει και με τον Σίμπα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 25-11-11 στις 08:45. Αιτία: Merge
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 04:19, 25-11-11:

Απλά απαράδεκτο και το αφήνω ασχολίαστο...Βασικά δεν υπάρχει..
Εν τω μεταξύ επειδή ο Σίμπα είναι σνομπ δεν τα συναναστρέφεται καθόλου αλλά ο Σπάικ έχει πιει από το νερό του και ο Σμίγκολ παίζει πολύ μαζί του και μετά παίζει και με τον Σίμπα.
Κατάλαβα..Ας ευχηθούμε να πάει καλά το θέμα..
Βλέπω πως είναι πολύ μικρά σε ηλικία, κάτι που είναι θετικό..Όσο πιο μεγάλα είναι τόσο πιο πολλές πιθανότητες να έχουν κολλήσει ασθένειες ιδιαίτερα όταν είναι σεξουαλικά ώριμα γιατί "πέφτει ξύλο" την περίοδο της αναζήτησης συντρόφου, και πολλά από τα νοσήματα μεταδίδονται μέσω γρατζουνιάς ή δαγκώματος..
Αυτά εάν έχουν κάτι, θα το έχουν (λογικά ) από τη μαμά τους..
Εγώ είμαι αισιόδοξη

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 04:28, 25-11-11:

Να είσαι καλά Θα ήταν κρίμα μετά από τόση ταλαιπωρία Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 04:39, 25-11-11:

Να είσαι καλά Θα ήταν κρίμα μετά από τόση ταλαιπωρία Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση.
Έτσι ακριβώς..Τίποτα!Να μην με ευχαριστείς..
Καλό μας ξημέρωμα!

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 04:40, 25-11-11:

Καλό ξημέρωμα

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 23:41, 25-11-11:

Λοιπόν τα νέα μας είναι τα εξής η γιατρός που την βρήκα από τη λίστα εδώ και η οποία μου άρεσε γιατί ήδη από το τηλέφωνο ασχολήθηκε πολύ ώρα και μου απαντούσε σε όλες τις ερωτήσεις μου είπε ότι ούτε η εξέταση σε διαφωτίζει και ότι δεν μου συνιστά να την κάνω ούτε αυτή ούτε το εμβόλιο. Θεωρεί ότι είναι ελάχιστα αυτή τη στιγμή τα κρούσματα στην Ελλάδα και πριν κάποια χρόνια υπήρχε μία έξαρση η οποία έχει όμως καταλαγιάσει εδώ και καιρό. Μου έκανε λοιπόν το τριπλό και το τετραπλό θα το κάνουν στην επανάληψη σε ένα μήνα. Επίσης μου είπε ότι το stronghold που τους είχα βάλει πριν 15 ημέρες τα καλύπτει και για ενδοπαράσιτα και να τους δώσω χαπάκι σε ένα μήνα. Και χαπάκι για τα ενδοπαράσιτα θα πρέπει να δίνω και στα δικά μου κάθε 4 μήνες κάτι το οποίο δεν μου το είχε πει η άλλη γιατρός.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:49, 25-11-11:

Θυμισε μου λιγο..σε ποιο εμβολιο αναφερεσαι;

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 23:52, 25-11-11:

Το εμβόλιο για τη λοιμώδη περιτονίτιδα, μου είπε ότι η εξέταση μπορεί να βγει θετική χωρίς να σημαίνει ότι είναι όντως έτσι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:04, 26-11-11:

Οντως ετσι ειναι.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 00:08, 26-11-11:

και μου είπε ότι τα μικρά έχουν ήδη αντισώματα από τη μητέρα τους και αν νοσήσουν εξαρτάται αποκλειστικά από τον οργανισμό του κάθε ζώου και φυσικά από το πόσο γρήγορα θα αντιδράσεις και θα το πας στο γιατρό.

Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 22:51, 20-12-12:

Ο κτηνιατρος μου εχει σημειωσει για το επομενο ραντεβου εμβολιο για λυσσα, αλλα διαβαζω λιγο τα μηνυματα σας και εχω τρομαξει. Να το κανoυμε η οχι; Εχω προβληματιστει πολυ. Αν του πω οτι δε θελω να της το κανει, θα με ακουσει αραγε; Φοβαμαι οτι θα με τουμπαρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:46, 24-12-12:

Αν εσύ δεν θέλεις να γίνει το εμβόλιο της λύσσας, ή δεν είσαι σίγουρη ακόμη και θέλεις να το ψάξεις, μπορείς να πεις: "Όχι ακόμη, ευχαριστώ, θέλω να το ψάξω λίγο ακόμα" και ότι κι αν σου πει μετά από αυτό μπορείς απλά να του επαναλαμβάνεις "ευχαριστώ, θα το σκεφτώ"
Αν το γατάκι σου δεν βγαίνει έξω, τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα νομίζω, ακόμη κι αν παρουσιάστηκαν πρόσφατα κρούσματα στην Ελλάδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:53, 24-12-12:

Το ζήτημα είναι, όμως, πως ακόμη κι αν δε βγαίνουν τα γατούνα μας έξω, μπορείς να αποκλείσεις κάθε ενδεχόμενο; Μία φορά να γίνει το κακό, αρκεί. Πόσα γατάκια ακούμε καθημερινά πως χάθηκαν κλπ κλπ, οπωσδήποτε δε συνέβη σε όλα από αμέλεια, είναι και η κακιά στιγμή πολλές φορές. Πάντως κι εγώ, το σκέφτομαι ακόμη...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους