Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για εμβόλια

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 15:53, 24-12-12:

Σκέψου μόνο γιατί επανεμφανίστηκε η λύσσα. Ίσως το σκεπτικό μου είναι λάθος αλλά μήπως είχαμε κάπως " χαλαρώσει " ?
Η νοοτροπία του δεν κάνω το εμβόλιο γιατί είναι βαρύ απ'ότι λένε-ακούγετε-έχουμε διαβάσει και εμπεριέχει τον κίνδυνο κάποιων παρενεργειών και αφού η γάτα μου δεν έρχεται σε επαφή με άλλες δεν υπάρχει περίπτωση άρα είναι κάτι επιπλέον το περιττό, ίσως μας οδήγησαν - δε μπορώ να ξέρω σε τι ποσοστό - στην επανεμφανισή της.
Ο δικός μου εμβολιάστηκε ( όπως εμβολίαζα κάθε χρόνο τον σκύλο μου, κάποτε ) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν ζεί έξω, δεν έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες και νιώθω πως του θωράκισα τον οργανισμό απο έναν ύπουλο εχθρό που όταν θα χτυπήσει τη πόρτα θα το κάνει απροειδοποίητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη farfa
H farfa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 16:18, 10-01-13:

Παιδιά γεια σας κι από μένα! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό αλλά μόλις γράφτηκα! Λοιπόν, το θέμα μου είναι παρόμοιο γι'αυτό δεν άνοιξα νέα συζήτηση, αν έκανα λάθος εκ των προτέρων σας ζητώ να με συγχωρείτε!
Λοιπόν, στο φλέγον ζήτημα! Ξεκίνησα στη γατούλα μου από 3 μηνών το 3πλό, που έκανε τον Οκτώβρη και το Νοέμβρη. Την τρίτη δόση του Δεκεμβρίου την έχασα και σήμερα που πήγα σε έναν άλλο κτηνίατρο μου είπε ότι εξαιτίας της καθυστέρησης αυτής, τα εμβόλια αυτα "χαθηκαν", και θα πρέπει να τα αρχίσουμε ξανά. Έτσι μου έκανε ένα 4πλό σήμερα και δεδομένου ότι η Σιμόν είναι πλέον 5 μηνών, της χρειάζεται άλλη μία επανάληψη σε 20 μέρες.
Συνολικά δηλαδή 4 εμβόλια.
Δεν είναι υπερβολή? Όντως αν μεσολαβήσει μια καθυστέρηση πάνε στράφι οι προηγούμενες δόσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:27, 10-01-13:

Φιλη μου δυστυχως ετσι ακριβως ειναι. Την επαθα κι εγω με ενα γατουλη που φιλοξενω, ηταν αρρωστουλης και δεν εκανε να τον εμβολιασουμε αρρωστο και τωρα μου ειπε και εμενα η κτηνιατρος πως θα πρεπει να γινουν απο τη αρχη.

Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 18:40, 10-01-13:

Αχααα! Ώστε είχε δίκιο λοιπόν (για καλό της)! Δεν ήξερα πως ήταν έτσι τα πράγματα, δε μου είχε ξανασυμβεί μ'άλλο γατούλη.
Σ'ευχαριστούμε και οι δύο πολύ για την απάντηση !

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:46, 10-01-13:

Πάντως ρε παιδιά, εμείς κάναμε 2 δόσεις: ένα τριπλό τον Σεπτέμβριο, ένα τετραπλό τον Οκτώβριο και δε μας μίλησε για άλλη επανάληψη (του χρόνου τώρα). Συζητώντας με νέο γιατρό-φίλο, μου είπε πως πράγματι δε χρειάζεται. Δεν ξέρω κιόλας. Απλά καταθέτω και τη δική μου εμπειρία.

Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 18:55, 10-01-13:

Aπ' ό,τι μου είπε σήμερα η κτηνίατρος εξαρτάται από την ηλικία του ζώου. Αν δηλαδή είναι μέχρι 5 μηνών χρειάζεται δυο επαναλήψεις, έπειτα αρκεί μία. Και ερωτώ εγώ: αφού μέσα στα σπίτια μας τα έχουμε, γιατί δεν περιμένουμε να φτάσουν 5 να γλιτώσουμε το 30άρι??

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:01, 10-01-13:

Εγώ πάντως όταν της τα έκανα ήταν μικρότερη των 5

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:54, 10-01-13:

Τα εμβολια παιδια μου γινονται παντα ως εξης: Κανουμε τα εμβολια την πρωτη δοση, ανεξαρτητα απο την ηλικια της γατας. Σε ενα μηνα περιπου γινεται η επαναληπτικη δοση και τελειωνουμε. Συνηθως τοτε κανουν και της λυσσας, οταν το κανουν. Μετα το κανουμε καθε χρονο σαν αναμνηστικη δοση.
Στην περιπτωση της farfa και την δικη μου με τον White, καναμε την πρωτη δοση και λογω διαφορων περιστατικων περασε διαστημα μεγαλυτερο του ενος μηνος, πολυ μεγαλυτερο. Ετσι χανεται η ισχυς του και η επομενη δοση που θα γινει ειναι παλι σαν πρωτη, δηλαδη φτου κι απο την αρχη.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:08, 10-01-13:

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ήθελε τρεις δόσεις. Η farfa λέει ότι έκανε κανονικά την δόση του Οκτωβρίου και του Νοεμβρίου και άργησε του Δεκεμβρίου. Εγώ όλα τα γατάκια που έχω εμβολιάσει περίπου 3 μηνών και σίγουρα όχι πάνω από 4 τους κάνουν 2 δόσεις.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:26, 10-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ήθελε τρεις δόσεις. Η farfa λέει ότι έκανε κανονικά την δόση του Οκτωβρίου και του Νοεμβρίου και άργησε του Δεκεμβρίου. Εγώ όλα τα γατάκια που έχω εμβολιάσει περίπου 3 μηνών και σίγουρα όχι πάνω από 4 τους κάνουν 2 δόσεις.
Αυτο δεν το καταλαβα, κανονικα δυο δοσεις ειναι, οσες φορες εχω εμβολιασει γατι ετσι ειναι και το κανω απο το 1992. Το να καθυστερησεις πολυ την δευτερη δοση αυτο ειναι προβλημα, αυτο εγινε με τον White γιατι ηταν αρρωστος και δεν εκανε να εμβολιαστει και ετσι την χασαμε την πρωτη δοση. Αλλα τριτη δοση, δεν το εχω ξανακουσει!

Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 21:08, 10-01-13:

Ναι παιδιά οι δύο δόσεις έγιναν κανονικά και άργησα στην τρίτη που μου είχαν υποδείξει. Και γι'αυτό θα τα ξανακάνω άλλες δύο, γιατί τώρα μεγάλωσε και χρειάζεται δύο. Βλακεία? Κάτι παρόμοιο δε λέει και εδώ https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23547 ?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:23, 10-01-13:

Ναι, εδώ λέει ουσιαστικά πως αν το γατάκι είναι μικρότερο από 3,5 μηνών οι επαναλήψεις είναι 3. Εμείς κάναμε ένα εμβόλιο περίπου 2 μηνών κι το άλλο ένα μήνα μετά. Σημειώνω πως την πρώτη φορά κάναμε τριπλό Nobivac TRICAT TRIO και τη δεύτερη τετραπλό PUREVAX RCPCh.

Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 21:37, 10-01-13:

Χμμμ...Μπορώ να πω ότι έχω μπερδευτεί τώρα! Μου κάνει εντύπωση πως 3 γιατροί που έβλεπαν στο βιβλιάριο σημειωμένο το ραντεβού για την τρίτη δόση δεν είπαν τίποτα. Μάλιστα η τελευταία, τη θεώρησε τόσο σημαντική ώστε να τα ξανακάνουμε. Και μας αυτό το PUREVAX έκανε τώρα. Πρέπει να το διασταυρώσω και από άλλο κτηνίατρο μου φαίνεται!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:29, 10-01-13:

Βρε παιδιά τι μου λέτε τώρα, και αρχίζουν και με "ζώνουν τα φίδια"? Εμένα της το έκανε όχι 2, αλλά 3 δόσεις το 3πλό, ανά μήνα περίπου.
Δλδ να αρχίσω να είμαι καχύποπτη για τη συγκεκριμένη κτηνίατρο?
Κι όχι τίποτ'άλλο, αλλά επίκειται και στείρωση!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:28, 10-01-13:

Λοιπον παιδια διαβασα στον αιλουρο και ρωτησα κτηνιατρους σε μια ομαδα στο φεις.
Το εμβολιο πρεπει να γινεται μετα τον δευτερο μηνα, γιατι μεχρι τοτε το γατακι προστατευεται απο τα αντισωματα της μητερας. Αν το γατακι εμβολιαστει αμεσως μετα τον δευτερο μηνα, πρεπει να γινεται επαναληπτικο καθε τρεις εβδομαδες μεχρι να γινει 14-16 εβδομαδων.
Δεν λεει τιποτα για οταν η γατα ειναι ηδη ενηλικη. Λεει ομως πως οι επαναληψεις που γινονται στο τριπλο ειναι οι πιο σημαντικες για την δημιουργια ανοσιας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:38, 10-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Λοιπον παιδια διαβασα στον αιλουρο και ρωτησα κτηνιατρους σε μια ομαδα στο φεις.
Το εμβολιο πρεπει να γινεται μετα τον δευτερο μηνα, γιατι μεχρι τοτε το γατακι προστατευεται απο τα αντισωματα της μητερας. Αν το γατακι εμβολιαστει αμεσως μετα τον δευτερο μηνα, πρεπει να γινεται επαναληπτικο καθε τρεις εβδομαδες μεχρι να γινει 14-16 εβδομαδων.
Δεν λεει τιποτα για οταν η γατα ειναι ηδη ενηλικη. Λεει ομως πως οι επαναληψεις που γινονται στο τριπλο ειναι οι πιο σημαντικες για την δημιουργια ανοσιας.
Σύμφωνα μ'αυτά και αν κατάλαβα καλά, καλώς έπραξε η δική μου, καθότι η Τέρψη εμβολιάστηκε για πρώτη φορά, λίγο μετά
τους 2 μήνες ζωής. Και τώρα, είπε, μια φορά το χρόνο θα το κάνουμε.
Ευχαριστούμε Βάσω μας που έψαξες και μας ενημέρωσες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:25, 11-01-13:

Απ' όσο ξέρω, το τριπλό γίνεται όντως μετά τους 2 μήνες περίπου.
Μετά την πρώτη φορά ακολουθεί η αναμνηστική δόση ένα μήνα αργότερα.
Κι ύστερα κι από αυτή τη δεύτερη δόση, πρέπει να γίνεται μια φορά το χρόνο.

Παράθεση

catpower

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catpower
H catpower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H catpower έγραψε στις 23:00, 14-01-13:

Σε όσα γατιά έχω κάνει εμβόλια δεν έχει σημασία η ηλικία,το πρώτο χρειάζεται μια επανάληψη σε περίπου 20 μέρες,το τριπλό η το τετραπλό και μετά από ένα μήνα κάνουν και για λύσσα,το FIP και κάποιοι της λευχαιμίας.Μετά ακολουθεί επανάληψη κάθε χρόνο.
Σίγουρα υπάρχουν οι γιατροί που θα σου προτείνουν το σωστό,πχ όταν μένει αποκλειστικά μέσα να μην τα κάνει όλα αλλά υπάρχουν και αυτοί που μας βλέπουν σαν λεφτά με πόδια και κοιτούν μόνο το κέρδος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 13:44, 19-01-13:

Καλησπερα γατομαναδες και γατοπατερες!
Πηγα σημερα την Χουανιτα για το δευτερο της εμβολιο και ενω περιμενα να της κανει παλι το Novibac Tricat Trio οπως την πρωτη φορα, της εκανε το Novibac Rabies και μου ειπε να την ξαναφερω σε 15 μερες για το επαναληπτικο.
Επειδη ακομα ειμαι ασχετη ξερει κανεις αν επρεπε να της κανει για δευτερη φορα το Tricat Trio;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 19-01-13 στις 13:50.
Παράθεση

Pops

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pops
H Pops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Pops έγραψε στις 16:59, 27-02-13:

Καλησπέρα σας,
πρώτη φορά γράφω κάτι εδώ αλλά έχω μια ερώτηση. Η κτηνίατρός μου που γενικά είναι καλή νομίζω και ενδιαφέρθηκε όταν είχα κάποια προβλήματα με το γατάκι μου (το είχα βρει στο δρόμο και στην αρχή ήμουν άπειρη κ αυτό είχε διάρροιες κλπ). Όμως για να μην πολυλογώ τις προάλλες πήγα και της έκανα εμβόλιο για λευχαιμία το οποίο μου είπε μετά ότι είναι ληγμένο! Η ημερομηνία λήξης 3/2011. Δηλαδή 2 χρόνια. Μου είπε ότι τα εμβόλια δουλεύουν και μετά την ημερομηνία λήξης και ότι μπορεί να είναι 80% η δράση του αντί για 100%. Απ ό,τι κατάλαβα θα ενεργοποιήσει παρόλα αυτά τον οργανισμό της και θα παράξει τα αντισώματα. Διάβασα στο ίντερνετ ότι το εμβόλιο μπορεί να έχει ισχύ έως και ένα χρόνο μετά την ημερομηνία λήξης (η λεγόμενη "ζωή στο ράφι" "shelf life"). Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι προστατευμένο το γατάκι μου ή όχι; Η κτηνίατρος μου είπε ότι επειδή δεν έχει μεγάλη ζήτηση αυτό το εμβόλιο, γι αυτό το έκανε κι ας ήταν ληγμένο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί εδώ στην πολυκατοικία έχει γάτες και την φέρνω που και που σε επαφή με αυτές για να κοινωνικοποιείται. Ευχαριστώ.

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 12:27, 01-03-13:

Καλημέρα! Πόσο είναι το γατάκι σου; Γενικά οι κτηνίατροι λένε ότι δεν πρέπει να κάνεις εμβόλιο χωρίς να έχει κάνει τις αντίστοιχες εξετάσεις, μου κάνει εντύπωση που το έκανε έτσι (εκτός αν κάνατε εξετάσεις αίματος). Αν το γατάκι είναι ήδη θετικό σε λευχαιμία, το εμβόλιο δεν έχει κανένα νόημα. Πάντως για τόσο καιρό ληγμένο εμβόλιο θα ήταν περίεργο να έχει ισχύ, όπως συμβαίνει με όλα τα εμβόλια κ φάρμακα γενικά. Υπάρχει κι ένας κτηνίατρος που γράφει εδώ στο mycat, θα μπορούσες να το ρωτήσεις στο θέμα του https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971 ή να πάρεις τη γνώμη κ άλλου κτηνίατρου. Αρκετοί σου απαντάνε κ τηλεφωνικά, χωρίς να χρειαστεί να το πας κ να χρεωθείς επίσκεψη.

Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dina88
H dina88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dina88 έγραψε στις 22:21, 04-03-13:

Καλησπέρα!
Λόγω οικονομικών σκεφτήκαμε με το αγόρι μου να ξεκινήσουμε απο φέτος να κάνουμε το ετήσιο εμβόλιο στις γάτες στο σπίτι.
Έχουμε ένα αρσενικό γάτο και μια θηλυκιά γάτα. Ο γάτος δεν εχει κάνει ακόμη το εμβόλιο και επίσης έχει εγκεφαλίτιδα.
Όμως δε ξέρουμε τίποτα απο εμβόλια δηλαδή τη γάτα την έχουμε πάει σε κτηνίατρο και δε ξέρουμε τι εμβόλιο έκανε.

Ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να αγοράσω? Δηλαδή πως να το ψάξω! Τι εμβόλιο και σύριγγα?
Επίσης η γάτα μας η Σάλλυ δεν αντέχει καθόλου να την ακουμπάμε στη κοιλιά και στα πόδια-> μας γρατσουνάει απίστευτα !
Και φοβάμαι πως όταν θα πάω να της κάνω το εμβόλιο οτι θα μου καρφώσει καμια βελόνα έτσι οπως θα πεταχτεί :/
Καμία συμβουλή?
Έχω δει και κατι βιντεάκια στο youtube πως να κανεις εμβόλιο και φαίνεται τόσο απλό! Αλλά αν εξαιρέσουμε τον Καστράτο (το γάτο) που κάθεται γενικά σε τέτοια θέματα, τη Σάλλυ τη φοβάμαι .

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:39, 04-03-13:

Λογικά στα βιβλιάριά τους θα αναγράφεται ποια εμβόλια τους έχουν γίνει. Έπειτα συμβουλέψου έναν κτηνίατρο τηλεφωνικά τουλάχιστον για το ποιο θα έπρεπε να τους γίνει στη συνέχεια. Όσον αφορά την εγκεφαλίτιδα δε γνωρίζω καθόλου. Γιατί δε συμβουλεύεσαι και τον γιατρό του φόρουμ εδώ;

Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

H dina88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dina88 έγραψε στις 13:26, 05-03-13:

aba, ναι κάτι γραφει το βιβλιάριο, αλλά δε βγάζω τα γράμματα. Και ήθελα να τα παρω τα εμβόλια μεσω ιντερνετ, και οχι απο το πετ σοπ.
Φαντάζομαι δε θα υπάρχει μόνο ένα.
Ρώτησα και τον γιατρό που μου είπες, ευχαριστώ.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:40, 05-03-13:

Δοκίμασε να δεις ποιες μάρκες υπάρχουν, πχ τριπλό Nobivac TRICAT TRIO και τετραπλό PUREVAX RCPCh και δες αν ταιριάζει κάποιο στα γράμματα! Εγώ κάπως έτσι βγάζω τι έχουμε κάνει σε κάθε γατάκι μου, περίπου βλέπω τις μάρκες και μετά τις ταυτοποιώ με τον γραφικό χαρακτήρα του γιατρού! Αν ο γιατρός σου συστήσει πχ ένα τριπλό παρήγγειλε ένα τριπλό κ.ο.κ.!

Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

H dina88 έγραψε στις 15:05, 05-03-13:

Ευχαριστώ! τελικά TRICAT TRIO γράφει στο ενα βιβλιάριο.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:23, 05-03-13:

για το εμβολιο της λύσσας να σας ενημερώσω οτι στα τρίκαλα γυναίκα που δαγκωθηκε απο γάτα που ταϊζε βρέθηκε θετική στον ιο και ακολουθει αγωγη!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
για το εμβολιο της λύσσας να σας ενημερώσω οτι στα τρίκαλα γυναίκα που δαγκωθηκε απο γάτα που ταϊζε βρέθηκε θετική στον ιο και ακολουθει αγωγη!
Στα Τρικαλα Κορινθιας;Αμαν,ειναι σοβαρα τα πραγματα δηλαδη.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:41, 05-03-13:

Ωχ, προβλεπω μαζικο αφανισμο των αδεσποτων.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 19:43, 06-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Στα Τρικαλα Κορινθιας;Αμαν,ειναι σοβαρα τα πραγματα δηλαδη.
τρίκαλα θεσσαλίας

Παράθεση

patrickdrd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη patrickdrd
Ο patrickdrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O patrickdrd έγραψε στις 09:26, 30-07-13:

καλημερες, ο αδερφος μου εχει μια γατουλα, αλλα στο θεμα του εμβολιου το χει κ@λοβαρεσει αρκετα θα ελεγα,
η γατουλα ειναι στον 3ο χρονο της, τα δυο προηγουμενα τα εκανε κανονικα,
αλλα φετος το εχει καθυστερησει (επρεπε να ειχε κανει απο φλεβαρη-μαρτη),
λογω και κοστους, κανα 30αρι νομιζω μου ειπε οτι επρεπε να πληρωσει για 3πλο αν θυμαμαι καλα μας ειπε ο κτηνιατρος,
οποτε θα ηθελα να ρωτησω:
1) καθε χρονο κανουν εμβολια οι γατες για ολη τους την ζωη;
2) αν δεν του κανει τι μπορει να παθει (μπας κ τον... ταρακουνησω )
3) αν εχετε καποια οικονομικοτερη προταση παρακαλω ενημερωστε ή εδω ή σε πμ,
ευχαριστω προκαταβολικα

υ.γ.: η γατα μας οχι μονο βολταρει στην εξοχη, αλλα εσχατως πλακωθηκε κ με ... γατο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtor : 15-04-15 στις 10:18.
Παράθεση

Nady

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nady
H Nady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nady έγραψε στις 20:50, 30-07-13:

καλησπερα , ολες οι γατες πρεπει να κανουν καθε χρονο εμβολιο , τουλαχιστον το τριπλο , ακομη και να ειναι μεσα στο σπιτι οι αρρωστειες μεταφερονται απο εμας ,πχ με τα παπουτσια , τωρα ο γιατρος μου ειπε οτι μετα απο δεκα -δωδεκα χρονια με συνεχη ετησιο εμβολιασμο , τελικα οι γατες αποκτανε ανοσια ,εγω παντως δεν το ρισκαρω.... ο γαμπρος μου που εχει 4 γατες και μισουν τη βολτα στο γιατρο αγοραζει τα εμβολια ( νομιζω οτι κανουν κανα 10 ευρω το πολυ) και τα κανει μονος του , προσοχη ο κτηνιατρος του εχει δειξει τι πως και που το κανει ακριβως , μην πειραματιστεις μονος σου ..... μηπως να πεις στον κτηνιατρο οτι ειναι αδεσποτουλα να του πας και το εμβολιο .....ξερω γω....παντως μην το αμελησεις μερικες ασθενειες δυστυχως δεν θεραπευονται και ειναι θανατηφορες ...και κολλαει το ενα το αλλο

Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Linka
H Thalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Linka έγραψε στις 17:00, 28-08-13:

Καλησπέρα σε όλους ! Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί έχω μια απορία σχετική.....λοιπόν ο Λόκι μου, το δεύτερο γατάκι που μάζεψα, έκανε την πρώτη δόση του τριπλού, στις 22 Ιουλίου. Κανονικά έπρεπε να κάνει τη δεύτερη στις 22 Αυγούστου αλλά επειδή το κτηνιατρείο θα ήταν κλειστό, μου είχαν πει να τον πάω στις 26. Πήρα όμως σήμερα και με ενημέρωσαν ότι είναι ακόμα κλειστό το κτηνιατρείο και να πάρω από βδομάδα.Δηλαδή δεν είναι και σίγουρο ότι θα ανοίξουν. Τι με συμβουλεύετε να κάνω, να τον πάω σε έναν άλλο κτηνίατρο που μου έχουν συστήσει για να κάνει τη δεύτερη δόση ή να περιμένω όποτε ανοίξει ? θα υπάρχει πρόβλημα αν καθυστερήσει κι άλλο η δεύτερη δόση???

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:13, 28-08-13:

Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με μια καθυστέρηση λίγων ημερών αλλά επειδή το κτηνιατρείο μπορεί να παραμείνει κλειστό για καιρό ακόμα, εγώ ίσως το πήγαινα σε άλλο γιατρό.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:17, 28-08-13:

Το καλυτερο ειναι να τον πας αλλου για να κανει την δευτερη δοση του, αν παραπερασουν οι μερες τοτε θα πρεπει να τα ξανακανει απο την αρχη.

Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Linka
H Thalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Linka έγραψε στις 15:44, 29-08-13:

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω.... ελπίζω να μην είναι και ο άλλος κλειστός μόνο χαχα

Παράθεση

Ζωή*

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζωή*
H Ζωή* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ζωή* έγραψε στις 19:30, 27-10-13:

Ο δικος μου γατουλης εκανε το εμβολιο της λυσσας και το τριπλο την πρωτη φορα σε μια δοση οταν ηταν ενος ετους και την επαναλαβαμε φετος παλι σε μια δοση! Επαιδη ειχα καποιες αμφιβολιες σχετικα με το αν ειναι πληρως εμβολιασμενος πηγα με το βιβλιαριο του στον κτηνιατρο (τον οποιο εμπιστευομαι απολυτα εδω και πολλα χρονια) και μου επιβεβαιωσε πως εχουν γινει ολα τα βασικα εμβολια οπως επρεπε! Το αναφερω γιατι κανεις εδω δε γνωριζε τι συμβαινει με τα ενηλικα γατια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mirsini1988

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mirsini1988
H mirsini1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mirsini1988 έγραψε στις 14:32, 12-01-14:

Γεια σας..Έχω μία γατούλα που είναι 9 χρονών,και κάθε χρόνο της κάνω το επαναληπτικό...Ανησύχησα λίγο γιατί είδα ότι πέρυσι της έκαναν το nobivac trio,και φοβάμαι μήπως για την ηλικία στην οποία είναι δεν χρειαζόταν αυτό το εμβόλιο,αφού διαβάζω εδω ότι το κάνουν σε μικρά γατάκια...Παρακαλώ ας μου πει κάποιος ότι γνωρίζει...Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:17, 04-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Βάσω μου προς Θεού δεν είπα ότι μου κάνεις κριτική. Απλά εξήγησα γιατί άφησα να γίνει το εμβόλιο εκεί. Οταν ο άλλος είναι γιατρός και επιμένει πως να παρέμβεις τόσο στο έργο του...ειδικά για ένα εμβόλιο. "Επόμενη" φορά δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει ούτε για την Κίρα ούτε για τη Μιλού. Μια φορά τους είναι αρκετό.... απλά τώρα έχω αγχωθεί γιατί αν δεν φύγει αυτό το πρηξηματάκι που δεν φαίνεται βέβαια αλλά ψηλαφώντας το νοιώθω πως υπάρχει ένα φουσκωματάκι... τι γίνεται;;;
Συγνώμη για το λίγο άσχετο...
Τι εννοείς Κατερίνα μου " Μια φορά τους είναι αρκετό....";
Μια φορά στη ζωή τους αρκεί δηλαδή;

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:43, 04-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Συγνώμη για το λίγο άσχετο...
Τι εννοείς Κατερίνα μου " Μια φορά τους είναι αρκετό....";
Μια φορά στη ζωή τους αρκεί δηλαδή;
Εννοώ ότι από τη στιγμή που οι γάτες μου δεν βγαίνουν εκτός δεν θεωρώ ότι διατρέχουν κίνδυνο ώστε να επαναλαμβάνουμε το εμβόλιο της λύσσας κάθε χρόνο. Μόνο και αν χρειαστεί να ταξιδέψουμε θα το ξανακάνω σε εκείνες...αλλιώς δεν με τίποτα... ο Ιντεφίξ ΟΚ κυκλοφορεί εκτός και πρέπει, αλλά στις γατούλες μου που δεν βγαίνουν δεν υπάρχει λόγος. Εξάλλου ο εμβολιασμός για τη λύσσα γίνεται για προληπτικούς λόγους, κυρίως εδώ στην Αθήνα.Ετσι σκέφτομαι εγώ έτσι....;; όπως και τα εμβόλια ακόμη και για τον Ιντεφίξ σκέφτομαι να σταματήσω να του τα κάνω κάθε χρόνο... δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο....επιβαρύνεται το ανοσοποιητικό τους σύστημα χωρίς λόγο. Το μόνο που με κωλύει είναι ότι τον Ιντεφίξ τον παίρνω παντού μαζί μου κι αν πέσω στον περίεργο θα έχω πρόβλημα....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:13, 04-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Εννοώ ότι από τη στιγμή που οι γάτες μου δεν βγαίνουν εκτός δεν θεωρώ ότι διατρέχουν κίνδυνο ώστε να επαναλαμβάνουμε το εμβόλιο της λύσσας κάθε χρόνο. Μόνο και αν χρειαστεί να ταξιδέψουμε θα το ξανακάνω σε εκείνες...αλλιώς δεν με τίποτα... ο Ιντεφίξ ΟΚ κυκλοφορεί εκτός και πρέπει, αλλά στις γατούλες μου που δεν βγαίνουν δεν υπάρχει λόγος. Εξάλλου ο εμβολιασμός για τη λύσσα γίνεται για προληπτικούς λόγους, κυρίως εδώ στην Αθήνα.Ετσι σκέφτομαι εγώ έτσι....;; όπως και τα εμβόλια ακόμη και για τον Ιντεφίξ σκέφτομαι να σταματήσω να του τα κάνω κάθε χρόνο... δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο....επιβαρύνεται το ανοσοποιητικό τους σύστημα χωρίς λόγο. Το μόνο που με κωλύει είναι ότι τον Ιντεφίξ τον παίρνω παντού μαζί μου κι αν πέσω στον περίεργο θα έχω πρόβλημα....
Να πω ότι συμφωνώ με την Κατερίνα, κι εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα επιβάρυνα τα γατιά μου με αναμνηστικό λύσσας κάθε χρόνο αν ζούσαν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Ούτως ή άλλως, έπειτα και από τη συζήτηση με τον κτηνίατρό μας μάς είπε ότι ο ετήσιος εμβολιασμός στην προκειμένη είναι υπερβολικός και γενικά αν κάνουν τον εμβολιασμό ανά τριετία είναι καλυμμένα και τα γατιά που ζουν έξω..Εγώ τουλάχιστον αυτό ακολουθώ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 04-07-14 στις 18:45.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 13:57, 04-07-14:

Καλημέρα. Μαρία να σε ρωτήσω κάτι. Αυτό για την τριετία ισχύει για όλες τις ηλικίες ή απο κάποια ηλικία και μετά; Γιατί το έχω ακούσει και εγώ αλλά για γατούλες πάνω απο 5 χρονών.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 16:14, 04-07-14:

παιδια και εμεις της λύσσας μια φορα το καναμε,ακομα και η γιατρος μου ειπε απο την στιγμη που ειναι μονο στο σπιτι δεν θα το ξανακανουμε
τωρα για το τριπλο,θα τους τα κανω αυτο το καιρο,και μετα δεν ξερω αν θα τα κανω καθε χρονο
βεβαια πρεπει να το ψαξω,γιατι -ζωη να εχουν-5 ειναι,οπότε θα μιλησω με την κτηνιατρο τι κινδυνος υπαρχει με τετοιο ''πληθυσμο''

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:42, 04-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
Καλημέρα. Μαρία να σε ρωτήσω κάτι. Αυτό για την τριετία ισχύει για όλες τις ηλικίες ή απο κάποια ηλικία και μετά; Γιατί το έχω ακούσει και εγώ αλλά για γατούλες πάνω απο 5 χρονών.
Καλησπέρα Κωνσταντίνα, ναι για όλες τις ηλικίες μιλάω, αλλά για να ακριβολογώ ο κτηνίατρος, που τον εμπιστεύομαι κιόλας πολύ, μας είπε ότι από τη στιγμή που γίνεται την πρώτη φορά καλό είναι να επαναληφθεί μετά από ένα χρόνο άλλη μία κι έπειτα καλύπτονται πλήρως ανά τριετία. Εμείς ωστόσο δεν τους το επαναλάβαμε μετά από τον ένα χρόνο, βλέπεις έχουμε κι ένα μικρό γατοκοπάδι και δεν μας είναι πολύ εύκολο.. Το πηγαίνουμε ανά τριετία από την αρχή. Παρόλο που κυκλοφορούν όμως κι έξω τα δικά μας, δεν απομακρύνονται παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις από την αυλή..οπότε πιστεύω ότι είμαστε οκ. έτσι

Απλά, όπως είπα και παραπάνω, αν είχα γάτα αποκλειστικά μέσα στο σπίτι θα το έκανα κι εγώ μία φορά και τέλος

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:01, 05-07-14:

Απλά, όπως είπα και παραπάνω, αν είχα γάτα αποκλειστικά μέσα στο σπίτι θα το έκανα κι εγώ μία φορά και τέλος
Η δική μου γάτα ζει αποκλειστικά μέσα στο διαμέρισμα. Απορία: Για ποιό λόγο να της το έκανα (έστω) "μια φορά"?
Αφού δεν προστατεύει εσαεί και χρειάζεται ανά τριετία να επαναλαμβάνεται. Δηλαδή ή το κάνουμε και συνεχίζουμε με την τριετή ανανέωση, ή καθόλου. Δεν βρίσκω το λόγο και ίσως είναι άσκοπο να γίνεται μια φορά ,εκτός εκτάκτων περιπτώσεων (π.χ. αν πρόκειται το ζώο να ταξιδέψει ή να εκτεθεί σε εξωτερικό περιβάλλον με πιθανή την επαφή με άλλα)..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 08:37, 05-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Η δική μου γάτα ζει αποκλειστικά μέσα στο διαμέρισμα. Απορία: Για ποιό λόγο να της το έκανα (έστω) "μια φορά"?
Αφού δεν προστατεύει εσαεί και χρειάζεται ανά τριετία να επαναλαμβάνεται. Δηλαδή ή το κάνουμε και συνεχίζουμε με την τριετή ανανέωση, ή καθόλου. Δεν βρίσκω το λόγο και ίσως είναι άσκοπο να γίνεται μια φορά ,εκτός εκτάκτων περιπτώσεων (π.χ. αν πρόκειται το ζώο να ταξιδέψει ή να εκτεθεί σε εξωτερικό περιβάλλον με πιθανή την επαφή με άλλα)..
Alcyone εύλογη απορία είν΄αυτή..η αλήθεια είναι ότι δε το έχω συζητήσει κθ με τον κτηνιατρο τι ενδείκνυται στην περίπτωση που ζούν τα γατάκια μόνο μες στο σπίτι, αφού σε μας δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Απλά το είχα στο μυαλό μου ότι έστω μία φορά είναι καλό να γίνεται αφού μπορεί μεν να μην τα καλύπτει πλήρως για όλη τους τη ζωή, αλλά ίσως για αρκετά χρόνια να είναι σχετικά προστατευμένα, σε σχέση μ΄ένα ζωάκι που δεν έχει εμβολιαστεί ποτέ Αλλά και πάλι πού να τη βρει τη λύσσα μέσα στο σπίτι...πολύ τραβηγμένο μου φαίνεται!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:18, 05-07-14:

Παιδιά εγώ το κάνω για την τραγική εκείνη περίπτωση που, χτύπα ξύλο, το γατάκι χαθεί.... Κούφια η ώρα δηλαδή, αλλά αν συμβεί; Το κάναμε ήδη 2 φορές, και τώρα πια ανά τριετία λέω κι εγώ να τα κάνω...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:59, 06-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Παιδιά εγώ το κάνω για την τραγική εκείνη περίπτωση που, χτύπα ξύλο, το γατάκι χαθεί.... Κούφια η ώρα δηλαδή, αλλά αν συμβεί; Το κάναμε ήδη 2 φορές, και τώρα πια ανά τριετία λέω κι εγώ να τα κάνω...
Και πολύ καλά κάνεις Φωτεινή μου Κι εγώ στη θέση σου (αν δεν έμενα σε πολυκατοικία δηλαδή) το ίδιο θα έκανα , να είσαι σίγουρηΕξαρτάται και από τις συνθήκες όμως..
Εμείς είμαστε στον τέταρτο όροφο, οπότε στην ( απευκτέα και ξορκισμένη με τον απήγανο) περίπτωση που βρει τρόπο και (παρά τα μέτρα ασφαλείας) δρασκελίσει το μπαλκόνι, δε νομίζω οτι θα είναι σε θέση πάει πολύ μακριά ώστε να τη βρει το λυσσασμένο ζώο και να τη δαγκώσει..

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:16, 06-07-14:

Στα δικά μου το κάναμε πέρσι πρώτη φορά και θα το ξανακάνουμε φέτος το Σεπτέμβρη γιατί θα έχουμε μετακομίσεις μέσα στο χρόνο.
Αλλά για μετά η τριετία μου φαίνεται κι εμένα καλή ιδέα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:22, 06-07-14:

Εμενα που ειναι μεγαλη σε ηλικια, οταν την πρωτοπήγα στον κτηνιατρο ενα εμβόλιο της εκανε το οποιο επαναλαμβάνει καθε χρονο. Το εμβόλιο της λυσσας μπαινει σε ολες τις ηλικίες ή απο μια ηλικια και μετα οχι;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους