Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,182 εγγεγραμμένα μέλη και 713,371 μηνύματα σε 22,479 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 268 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπική απώλεια τριχώματος

paquar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paquar
Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O paquar έγραψε στις 21:56, 04-10-10:

Ο Γάτος μου 16 ετών (ταλαιπωρημένος από κτηνιάτρους, που ανένηψε) έχει εμφανίσει απώλεια τρίχας σε ένα ξέφωτο 8 εκατ. μήκος επί 3 εκατ. πλάτος. Σε αυτήν την περιοχή το δέρμα φαίνεται ξηρό (το γλύφει). Οι τρίχες δεν έχουν εξαφανισθεί εντελώς στην περιοχή αυτή, αλλά έχουν μειωθεί κατά 80%.
Συμβουλές του τύπου "να πάω στον κτηνίατρο" δεν χρειάζεται να γίνουν. Είμαι αποφασισμένος τα τελευταία χρόνια της ζωής του ο γάτος μου να τα περάσει άνετα. Με την καλύτερη διατροφή, με κλασσική μουσική (τρελαίνεται), με κτένισμα και με καθαρές πετσέτες για τον ύπνο του. Παρ' όλη την νεφρική του ανεπάρκεια δεν σκοπεύω να τον ταλαιπωρήσω με ζωοτροφές, που δεν τις τρώνε ούτε τα αδέσποτα.
1. Τι δερματική ασθένεια μπορεί να έχει; Πόσο σοβαρή μπορεί να είναι εάν τον αφήσω έτσι;
2. Υπάρχει απλή αντιμετώπιση για αυτές τις δερματικές παθήσεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:49, 04-10-10:

Καλησπερα.
Οπως το περιγραφεις,ακουγεται σαν μυκητας.Πρεπει να ληφθει δειγμα,ωστε να αναγνωριστει το ειδος του και να σου δωσει ο γιατρος την καταλληλη αλοιφη ή χαπια.Αν ειναι οντως μυκητες (που οπως καταλαβαινεις γιατροι δεν ειμαστε για να ξερουμε),και τον αφησεις χωρις αγωγη,θα εξαπλωθουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:07, 05-10-10:

Όντως σαν μυκητίαση ακούγεται. Συνήθως η θεραπεία γίνεται με αλοιφή που την εφαρμόζεις τοπικά, οπότε δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς ότι θα ταλαιπωρηθεί ο γατούλης σου. Δεν είναι τίποτα, εκεί που τον χαϊδεύεις θα του βάζεις και την κρεμούλα του. Αντίθετα, αν το αφήσεις χωρίς θεραπεία, όχι μόνο θα εξαπλωθεί (οπότε ίσως πια να χρειάζεται και ισχυρότερα φάρμακα από το στόμα -άρα και μεγαλύτερη ταλαιπωρία για το ζώο), αλλά ο μύκητας θα εξαντλήσει το ανοσοποιητικό σύστημα του γατιού, που είναι ήδη καταπονημένο λόγω ηλικίας και νεφρικής ανεπάρκειας απ' ό,τι κατάλαβα, κάνοντας πολύ χειρότερη την ποιότητα της ζωής του.
Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου να μην τον ταλαιπωρήσεις, αλλά στην προκειμένη περίπτωση πηγαίνοντάς τον στον κτηνίατρο για να του δώσει θεραπεία τον γλιτώνεις από πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elion
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Elion έγραψε στις 08:41, 05-10-10:

Είναι πιθανό να είναι μύκητας αλλά μπορεί να είναι και από στρες. Το λέω γιατί η γατούλα μου είχε εμφανίσει τέτοια συμπτώματα όταν την είχαμε στο γραφείο.
Η γιατρός που την πήγαινα έκανε καλλιέργεια και κατέληξε ότι ήταν τριχοφάγος, της έδινα για αρκετό καιρό sporanox (ισχυρό ανθρώπινο φάρμακο) χωρίς σημαντικές βελτιώσεις.
Αφού είδα οτι παιρνούσε ο καιρός και φοβήθηκα για το στομάχι της από το φάρμακο την πήγα σε άλλο γιατρό . Μου είπε να το σταματήσω γιατί δε φαίνεται να έχει κάτι. Την πέρασε από ένα μηχάνημα (που δεν ξέρω πως το λένε), ένα πράσινο φως ήταν που δείχνει τους μύκητες σαν λευκούς λεκέδες και τελικά δε φαινόταν τίποτα. Μετά από λίγο καιρό την πήρα να μείνει στο σπίτι.
Το παρουσίασε ξανά μετά από ένα χρόνο όταν είχα βρει ένα μεγάλο σκύλο "Ακίτα" και τον κράτησα μέχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης.
Την πήγα ξανά στον γιατρό και μου είπε ότι μάλλον είναι από το στρες από τον σκύλο.
Κατέληξα και εγώ ότι ήταν ψυχολογικό γιατί το παρουσίαζε στο γραφείο που υπήρχε ένταση συνεχώς και στο σπίτι όταν ήρθε ο σκύλος.
Εκτοτε έχουν περάσει 2 χρόνια και είναι μια χαρά χωρίς να χρειαστεί και γατοψυχολόγο .

Καλό θα ήταν να τον δει ο γιατρός του όμως, της δικιάς μου ήταν στρες ελπιζω και του γατούλη σου να είναι κάτι τόσο απλό.
Η εξέταση για μυκητες δεν είναι κάτι που θα τον ζορίσει. Θα πάρει λίγες τριχούλες από το σημείο που μαδάει και αυτό ήταν.
Μετά πάρτου παγωτό και ένα παιχνίδι και τσούπ, το ξέχασε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-10-10 στις 18:06. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 536 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 10:57, 05-10-10:

Το περασε και ο δικος μου ο γατουλης.Οταν ηρθε σπιτι μου ελειπε τριχωμα απο πολλα σημεια στο σωματακι του.Οταν τον πηγα στον κτηνιατρο μας ειπε οτι ηταν μυκητες.Απλα ειχε προλαβει και ειχε κολλησει οποιον ανθρωπο τον ειχε ακουμπησει.Ειχαμε γεμισει ολοι κοκκινα σημαδια που εβγαζαν πυον.Ετσι πηρε και το γατι αλοιφη τοπικα εκει που ελειπε το τριχωμα αλλα εμεις ταλαιπωρηθηκαμε πιο πολυ με αντιβιωσεις και δερματολογους.Καλυτερα να παρει τωρα τα φαρμακακια του πριν κολλησεις κ εσυ (αν ειναι κατι τετοιο) και τρεχεις μετα περισσοτερο!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irene_atg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Irene_atg
H Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Irene_atg έγραψε στις 01:09, 21-10-10:

Καλησπέρα.
Κι εμένα ο γάτος μου, ηλικίας 8 χρονών, δεν έχει τρίχωμα στην κοιλιά του τα τελευταία 2 με 3 χρόνια. Η κτηνίατρος που το πηγαίνουμε λέει ότι φταίει το στρες και έχει τα ψυχολογικά του γι αυτό και "τρώγεται" (οι τρίχες δεν πέφτουν από μόνες τους, αλλά στην ουσία "δαγκώνεται" και τις τρώει μόνος του). Οπότε το πηγαίνουμε τακτικά και του βαζει ένεση κορτιζόνης και βγάζει έτσι μερικές τρίχες η κοιλιά του για λίγο καιρό, αλλά μετά πάλι τα ίδια. Αυτή η κατάσταση πιθανόν να ξεκίνησε από όταν φέραμε δεύτερο γατάκι στο σπίτι.

Επειδή, λοιπόν, δεν είδαμε βελτίωση το πήγαμε σε μια κλινική ζώων, όπου μας είπαν ότι είναι ψυχολογικό και οφείλεται σε ορμονικα αίτια και μας έδωσαν κάποια ψυχοτρόπα χάπια και ένα λουράκι που εκκρίνει φερομόνες.
Δυτυχώς το λουρακι δεν το δεχεται με τίποτα και τα χάπια επίσης δεν τα παίρνει (προτιμάει να μη φάει καθόλου παρά να φάει το φαγητό στο οποίο έχουμε βαλει το χάπι σε σκόνη).

Οπότε η κατάσταση συνεχίζεται ως έχει και η έκταση του δέρματος χωρίς τρίχες μεγαλώνει. :-(

Elion, εσένα η γατούλα σου έβγαλε ξανά τρίχες? Τι σου είχε πει ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει για το στρες?

Παράθεση

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Elion έγραψε στις 08:06, 21-10-10:

Καλημέρα!
ναι Irene_atg, βγήκαν ξανά οι τριχούλες της και είναι όπως πριν. Δεν έκανα κάτι απλά αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα που της προκάλεσε το στρες.... βρέθηκε άλλος ιδιοκτήτης για τον μεγάλο όμορφο σκυλάκο που είχαμε βρει
Φυσικά η δική σας περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική και γι' αυτό ο δικός μου γιατρός δε μου έδωσε κανένα απολύτως φάρμακο και μου είπε να φροντίζω να είναι σε ήσυχο περιβάλλον για λίγο και βλέπουμε. Από εκείνη τη φορά δεν το ξαναπαρουσίασε.
Με το δευτερο γατάκι πως τα πηγαίνει; Δεν το αντέχει καθόλου;
Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις το χάπι χωρίς φαγητό; Αυτό προυποθέτει βέβαια να τον πιάσεις κεφαλοκλείδωμα!
Στον γάτο μου που χειρουργήθηκε έτσι το δίνω, το κάνω σκόνη σ' ένα κουταλάκι πιέζοντάς το με ένα άλλο (χωρίς νερό), τον ακινητοποιώ (δίνω μάχη βέβαια) και εκεί που πάει να νιαουρίσει αδειάζω το κουταλάκι στο στόμα του. Λίγο σπαστικό αυτό που του κάνω δε λέω, αλλά αλλιώς δεν το παίρνει με τίποτα!
Ενας άλλος τρόπος είναι να πάρεις λίγη τροφή πατέ, να ανοίξεις μια τρυπουλα να βάλεις μέσα τριμμένο το χάπι και να κλείσεις την τρυπούλα με το φαγητό που έβγαλες για να την κάνεις μήπως καλυφθεί η μυρωδιά του χαπιού. Φρόντισε βέβαια να μη σε δει γιατί χαζά δεν είναι!
(Έτσι έπαιρνε το φάρμακο για τον τριχοφάγο στην αρχή η γατούλα)

Παράθεση

Irene_atg

Νεοφερμένος

H Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Irene_atg έγραψε στις 16:48, 21-10-10:

Χμμ, ο δικός μου είναι λίγο άγριος και ακόμα και η γιατρός δεν μπορεί να του δώσει χάπι, γι αυτό και προτιμάει όταν χρειαστεί κάτι να του το δώσει σε μορφή ένεσης ή αμπούλας. Μέχρι τώρα όποτε είχε χρειαστεί αντιβίωση, είχαμε κάνει το χαπάκι σκόνη και το ανακατεύαμε με την κονσέρβα και δεν είχε πρόβλημα. Το συγκεκριμένο μάλλον είναι πολύ πικρό και δεν το δέχεται. :-/
Με το δεύτερο γατάκι δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα πλέον, παρουσιάζει μια μάλλον αδιάφορη συμπεριφορά απέναντί του.
Απλά τώρα βρήκαμε και ένα τρίτο γατάκι (είμαστε και γατομανείς!) και δεν φαίνεται να του αρέσει καθόλου. Το αποφεύγει και όταν μας βλέπει μαζί του, αποφεύγει κι εμάς (μα πόση απικλειστικότητα θέλει αυτό το γατί πια? :-Ρ).
Και φοβάμαι μήπως η παρουσία του τρίτου γατιού τον αγχώσει περισσότερο, και τρώει ακόμα πιο πολύ τις τρίχες του.
Θα δοκιμάσω και τον τρόπο που λες για τα χάπια (ελπίζω να μη με φάει!), αν και να σου πω την αλήθεια, προβληματίζομαι λίγο για το πόσο κάλό είναι για ένα γατί να πάρει ψυχοτρόπα φάρμακα. :-S
Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι στειρωμένος (και μάλλον από εκεί και τα ορμονικά).

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,675 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:36, 21-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Irene_atg
Χμμ, ο δικός μου είναι λίγο άγριος και ακόμα και η γιατρός δεν μπορεί να του δώσει χάπι, γι αυτό και προτιμάει όταν χρειαστεί κάτι να του το δώσει σε μορφή ένεσης ή αμπούλας. Μέχρι τώρα όποτε είχε χρειαστεί αντιβίωση, είχαμε κάνει το χαπάκι σκόνη και το ανακατεύαμε με την κονσέρβα και δεν είχε πρόβλημα. Το συγκεκριμένο μάλλον είναι πολύ πικρό και δεν το δέχεται. :-/
Με το δεύτερο γατάκι δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα πλέον, παρουσιάζει μια μάλλον αδιάφορη συμπεριφορά απέναντί του.
Απλά τώρα βρήκαμε και ένα τρίτο γατάκι (είμαστε και γατομανείς!) και δεν φαίνεται να του αρέσει καθόλου. Το αποφεύγει και όταν μας βλέπει μαζί του, αποφεύγει κι εμάς (μα πόση απικλειστικότητα θέλει αυτό το γατί πια? :-Ρ).
Και φοβάμαι μήπως η παρουσία του τρίτου γατιού τον αγχώσει περισσότερο, και τρώει ακόμα πιο πολύ τις τρίχες του.
Θα δοκιμάσω και τον τρόπο που λες για τα χάπια (ελπίζω να μη με φάει!), αν και να σου πω την αλήθεια, προβληματίζομαι λίγο για το πόσο κάλό είναι για ένα γατί να πάρει ψυχοτρόπα φάρμακα. :-S
Α! Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι στειρωμένος (και μάλλον από εκεί και τα ορμονικά).
Και οι τακτικές ενέσεις κορτιζόνης και τα ψυχοτρόπα φάρμακα,δεν είναι και ότι καλύτερο..το αντίθετο θα έλεγα...θα σε συμβούλευα να το ψάξεις περισσότερο,με τη γνώμη και 3ου γιατρου...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:37, 21-10-10:

την αλλεργια την εχετε αποκλεισει; Πολλες γατες τραβουν το τριχωμα στην κοιλια τους λογω αλλεργιας

Παράθεση

Irene_atg

Νεοφερμένος

H Irene_atg έγραψε στις 23:01, 21-10-10:

Το είχαμε πάει και σε μια τρίτη γιατρό που μας είχε πει ότι ίσως είναι ορμονικά, αλλά ήθελε για να κάνει διάγνωση να του πάρουμε ούρα με ουροσυλλέκτη, κάτι το οποίο αποδείχτηκε αδύνατο γιατί το γατί δεν έκατσε να του πάρουμε ούρα.
Για αλλεργία δεν μας έχει πει κάτι καμία από τις 3 μέχρι τώρα.
Πλέον δεν ξέρω τι να κάνω, να δοκιμάσω και 4ο κτηνίατρο? Δεν θέλω και να τον ταλαιπωρώ τον καημένο και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να τον αφήσω όπως είναι. Αλλά και πάλι, να είναι με την κοιλίτσα μαδημένη?
Ουφ!

Παράθεση

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

H Elion έγραψε στις 08:19, 22-10-10:

Καλημέρα,
εννοείται πως και κατά τη δική μου γνώμη δεν είναι ότι καλύτερο να παίρνει τέτοια χάπια το ζωάκι, εδώ εμείς σκεφτόμαστε να πάρουμε depon όταν έχουμε πονοκέφαλο! Συμφωνώ με το να πάρεις άποψη και αλλων γιατρών ακόμα και η αλεργία που λέει η sakura-chan είναι πίθανή αιτία.
Μάλλον είναι καλύτερα να πάτε μια βόλτα σε κάποιον άλλο κτηνίατρο, το θέμα δεν είναι να είναι κάτι απλά αισθητικό, αν είναι απλά αισθητικό οκ, το βασικό είναι να είναι καλά στην υγεία του το γατάκι.
Μια λύση που μου πρότεινε ο κτηνίατρος για να πάρω ούρα από γατα είναι να καθαρίσεις πολύ πολύ καλά τη λεκάνη του, του βάζεις ελάχιστη άμμο σε μια γωνίτσα και πηγαίνει και ουρεί αναγκαστικά σε μια γωνιά και τα μαζεύεις με σύριγγα και τα βάζεις στον ουροσυλέκτη και τα πηγαίνεις "δωράκι" στην κτηνίατρο, απλά πρέπει να το προλάβεις να μην τα ανακατέψει με την άμμο του. Φυσικά εγώ μία φορα το κατάφερα, την επόμενη πήγε σε όλα τα σημεία του σπιτιού και τα έκανε εκτός από τη λεκάνη του!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,675 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:21, 22-10-10:

Eτσι ειναι και μαλιστα κορτιζονες συνεχεια,και ψυχοτροπα φαρμακα....ειναι ότι χειροτερο... Εγω θα το εψαχνα παρα πολυ,για να κανω τετοια θεραπεια στα γατια μου.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 13:17, 24-10-10:

Αφού με την κορτίζονη σταματάει να δαγκώνεται και ξαναβγάζει τριχούλες στην κοιλιά, μάλλον πρόκειται για κνησμώδη δερματοπάθεια και όχι για κάτι ψυχολογικό... Όπως είπαν και άλλα μέλη, πρέπει να εξεταστεί η περίπτωση της αλλεργίας...
Και επίσης τα ψυχοτρόπα δεν κάνουν τίποτα, αν δεν εξαφανιστούν οι παράγοντες που στρεσσάρουν το ζώο...

Παράθεση

Irene_atg

Νεοφερμένος

H Irene_atg έγραψε στις 00:14, 25-10-10:

Χμμμ...
Θα δοκιμάσω να το πάω και αλλού να δούμε μήπως βγάλουμε άκρη με την κοιλίτσα του (κοιλάρα για την ακρίβεια!)
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 01:49, 19-09-11:

Γεια σας παιδιά! Από χτες τα ξημερώματα παρατήρησα ότι λείπουν τρίχες σε ένα πάρα πολύ μικρό σημείο πάνω από τα φρύδια του Yugi μου Από κείνη την ώρα μέχρι κ τώρα το παρατηρώ παντού μήπως λείπουν και σε άλλα σημεία αλλά δεν έχω βρει κάτι ευτυχώς! Το τρίχωμα φαίνεται όπως πάντα υγιέστατο...Λέτε όμως να έχει κάποιο πρόβλημα εξαιτίας αυτής της έλλειψης σ' αυτό το σημείο? Σκέφτηκα ότι μπορεί να ξύστηκε και να γδάρθηκε, εφόσον είδα μετά κ σκόρπιες τρίχες πάνω του. Ποια είναι η άποψή σας ?

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 09:13, 19-09-11:

Καλο θα ηταν για σιγουρια να ρωτησεις τον κτηνιατρο... Βεβαια δεν αποκλειεται να ειναι απο το ξυσιμο γιατι και η μικρη μου εχει το ιδιο πραγμα διπλα στα μουστακια της. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι απο το ξυσιμο και να της βαζω λιγο bedantine για να μην μολυνθει. Ρωτα παντως για καλο και για κακο μηπως ειναι καποια μολυνση ή κατι αλλο.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 13:13, 19-09-11:

Μπορώ να του βάλω κ τώρα λίγο πεταντίν? Θα τον πάω κτηνίατρο αυτή τη βδομάδα γιατί πρέπει να τον εμβολιάσω κιόλας...

Παράθεση

Ξένια1712

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξένια1712
H Ξένια1712 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H Ξένια1712 έγραψε στις 20:30, 18-12-11:

Ο Σωτηρης μου ξεκινησε να εχει ενα κενο στο μπουτι του τον σεπτεμβριο,,, το ανακαλυψα οταν γυρησα απο διακοπες,,,
Τον πηγαμε στον γιατρο, τον κοιταξε με μια λαμπα, ειπε δεν ειναι τιποτα, εδωσε σαπουνακι αντισυπτικο να του πλενω το σημειο για λιγεσ μερες και ειπε θα περασει,, υστερα απο ενα μηνα περιπου εμφανισε να φυτρωνουν και παλι τριχες,,,
Μου ειχε πει ο γιατροσ οτι θα αργησει να βγαλει παλι,,,
Εχθες ομως προσεξα οτι στο ιδιο σημειο ξαναεχασε τριχες, το σημειο εξαπλωθηκε περισσοτερο αυτη την φορα,,,
Ειναι ενα σημειο σε σχημα κυκλου οπου δεν εχει καθολου τριχες, και ορισμενες ειναι σαν να τις εχουν ξυρισει,,,
Πριν παω ξανα στον γιατρο και μου πει δεν ειναι τιποτα και μου δωσει και παλι σαπουνια,,, ξερει κανεις κατι??
Τι μπορει να ειναι??? Υπαρχει περιπτωση να το επαθε απο στεναχωρια?? την πρωτη φορα το επαθε που ελειπα οπως ειπα στην αρχη,, και τωρα αργω απο την δουλεια αρκετο καιρο,,,,,

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:49, 18-12-11:

Καλησπερα.Οκ..σου εδωσε ο γιατρος τα σαπουνια,αλλα δεν σου ειπε τι ειναι;Μηπως ειναι μυκητες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ξένια1712

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ξένια1712 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H Ξένια1712 έγραψε στις 20:53, 18-12-11:

'Οταν το κοιταξε με την λαμπα ειπε οτι αν ηταν μυκητες θα φωσφοριζε,,,

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:01, 18-12-11:

Ωραια..και τι ειναι τοτε;Δεν σου ειπε που μπορει να οφειλεται;

Παράθεση

Ξένια1712

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ξένια1712 έγραψε στις 17:47, 19-12-11:

μου ειπε οτι δεν εχει μυκητες και να μην ανυσηχω δεν ειναι τιποτα θα περασει,, μετα ξεκινησε σιγα σιγα να βγαζει και και παλι τριχουλες και χαρηκα, οποτε ειπα δεν ηταν κατι σοβαρο,, αλλα παρατηρησα οτι ξεκινησε παλι,,,, σκεφτηκα εδω που εχει πολλες γατομανουλες με εμπειριες ισως κατι μαθω παραπανω,,,,,

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:05, 19-12-11:

Θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις και μια μικρή έρευνα... τι μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση στις γάτες.
Μίλα μου αν θες λίγο για την καθημερινότητά σας. Ας ερευνήσουμε λιγάκι αν κάτι ενοχλεί το γατάκι σου. Αν κάτι έχει αλλάξει και το πειράζει.

Παράθεση

yel (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yel
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H yel niar! έγραψε στις 21:08, 03-01-12:

καλησπέρα σε ολους,

εδώ και 8 μήνες, προσέχω κάποια γατάκια, τα οποία βρήκαμε με τον φίλο μου, στο εξοχικό του. επειδή μένω κοντά, πηγαίνω και τα ταίζω καθημερινά και μαζί με τον φίλο μου κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για αυτά. παρολο που το σπιτι εχει κηπο και ειναι περιφραγμενο,τα γατινια τριγυρνανε, και εξω απο αυτο, με αποτελεσμα να διατρεχουν διαφορους κινδυνους, που δυστυχως δεν ειναι στο χερι μας να εμποδισουμε.
σημερα λοιπον, καθως πηγα να τα ταισω και να τους αλλαξω νερο, παρατηρησα κατι τρυπες στο τριχωμα, σε ενα απο αυτα, μια στην κοιλιτσα και την αλλη στο πισω ποδαρακι.μου φανηκε σαν να ηταν ξυρισμενο,γτ ηταν πολυ ερμητικα στο δερματακι του και πολυ ομοιομορφο.πηγα να ελεγξω και τα αλλα(ειναι συνολο 8 γατουλες), και βρηκα ακομα ενα που ειχε ενα τετοιο "μπαλωμα" στην κοιλιτσα. επισης εξω απο το σπιτι βρηκα μια τουφα τριχες απο το ενα γατινι.
δεν εχουν μεχρι τωρα καποιο προβλημα με μυκητες,ειναι 10 μηνων και τα βρηκαμε οταν ηταν 1 μηνος. τα ταιζουμε με καλη τροφη,οχι με τις εμπορικες και οποτε ειχαν προβλημα τα πηγαμε στο γιατρο.
δεν ξερω αν ειναι καποιο προβλημα υγειας,(δε μου μοιαζει με μυκητες παντως) ή αν ειναι καποιου ειδους κακοβουλη φαρσα απο καποιο ασυνειδητο ατομο, αλλα θα ηθελα και καποια αλλη γνωμη,για να ειμαι σιγουρη.
δεν θελω να κανω κακες σκεψεις,αλλα επειδη ο κοσμος που ζουμε ειναι περιεργος και σκληρος με τα ζωα, το μυαλο μου δεν γινεται να μην παει στο κακο.
επισυναπτω φωτογραφίες απο τα γατακια.θα ηθελα την γνωμη σας, σαν τι σας φαινεται αυτο, μηπως ειναι καποια ασθενεια ή μυκητας ή οτιδηποτε ξερετε περισσοτερο απο αυτο που μπορω να κρινω εγω.
χιλια ευχαριστω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yel : 17-07-12 στις 19:14.
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 22:52, 03-01-12:

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο! Προτείνω να τα δείξεις σε κάποιον κτηνίατρο και στο γιατρό του forum εδώ

Παράθεση

yel (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yel

H yel niar! έγραψε στις 23:22, 03-01-12:

ναι,αυτο θα κανω..ευχαριστω για την καθοδηγηση(δεν τα γνωριζω ακομα καλα τα κατατοπια)

Παράθεση

yel (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yel

H yel niar! έγραψε στις 12:33, 05-01-12:

μαλλον τελικως ειναι μυκητας..γιατι απο οτι βλεπω εξαπλωθηκε και σε αλλο σημειο..

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 13:17, 05-01-12:

Οντως μοιαζει σαν ειναι ξυρισμα και η τουφα αυτη ειναι πολυ μεγαλη για να ειναι απο μυκητα.Συνηθως πεφτουν λιγες λιγες απο μυκητα...Δεν ειμαι σιγουρη βεβαια ,αλλα ετσι ξερω απο τον Ρικυ,που ειχε.
Το καλυτερο ειναι να πας το ενα τουλαχιστον σε κτηνιατρο,αυτο που εχει τα περισσοτερα συμπτωματα ,ειναι ο μονος που θα σου πει σιγουρα τι ειναι.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:28, 05-01-12:

Πιστεύω ότι πρέπει να δει τα γατάκια ένας κτηνίατρος το συντομότερο δυνατόν ώστε να τους χορηγηθεί η κατάλληλη αγωγή.

Παράθεση

yel (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yel

H yel niar! έγραψε στις 23:32, 05-01-12:

ναι πηγα, ξεκινησαμε ηδη αγωγη...και βλεπουμε!ευχαριστω!

Παράθεση

dreadcat (Ρενάτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dreadcat
H Ρενάτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (μμμ... εχω χάσει το λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H dreadcat έγραψε στις 13:00, 10-01-12:

Καλημέρα και καλή χρονιά ,
Έχω δύο γατούλες (11 και 5 χρονών) και οι δύο στειρωμένες οι οποίες περνούν τον περισσότερο χρόνο στον κήπο. Έχω ήδη δύο άλλα γατάκια μέσα στο σπίτι οπότε μου είναι δύσκολο να τις έχω όλες μέσα! Αυτές λοιπόν μπαινοβγαίνουν στο σπίτι και πολλές φορές κάνουν κοντινές βόλτες αλλά ποτέ δεν απομακρύνονται και μιας και είναι στειρωμένες δεν έρχονται σε επαφή με αρσενικούς γάτους της γειτονιάς. Η πιο μικρή των τελευταίο καιρό (εδώ και 1 βδομάδα) έχει παρουσιάσει τριχόπτωση σε συνδυασμό με πληγές στο σημείο της τριχόπτωσης. Φαίνεται να την ταλαιπωρεί γιατί γλύφει αρκετά τα σημεία αυτά αλλά δεν έχει χάσει την όρεξη της για φαγητό και παιχνίδια. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι μήπως είναι ψώρα.. Αλλά ψώρα χειμωνιάτικα; Συνήθως γατούλες που είχα παλιότερα κολλούσαν ψώρα την άνοιξη και παρουσίαζαν μόνο τριχόπτωση... Επίσης αυτές δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ ξανά ψώρα γιατί όπως σας είπα είναι στειρωμένες και δεν έρχονται σε επαφή με άλλες γάτες. Πρίν φτάσω στο σημείο να την πάω σε γιατρό θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρουσιάσει γατούλα σας ποτέ αυτά τα συμπτώματα και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνη μου. Ίσως κάποιο αντισηπτικό (ιώδιο) σε μορφή σπρέι να βοηθήσει; Προσπάθησα να τις βάλω ιώδιο στα σημεία αυτά με βαμβάκι αλλά δεν με άφησε.. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο αντισηπτικό σε μορφή σπρέι ή αλοιφής για γάτες που δεν θα βλάψει σε περίπτωση που το γλύψει ή το καταπιεί; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:23, 10-01-12:

Ξέρεις κάτι; Πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί δεν έχουμε δει το γατί αλλά και να το βλέπαμε και πάλι εικασίες θα κάναμε.. προτιμότερο να το δει κάποιος κτηνίατρος για να είσαι βέβαιη πως δεν θα γίνει λάθος διάγνωση και θεραπεία.

Παράθεση

dreadcat (Ρενάτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dreadcat
H Ρενάτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (μμμ... εχω χάσει το λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H dreadcat έγραψε στις 23:47, 10-01-12:

Σε ευχαριστώ πολύ Ριάνα. Έχεις δίκιο θα κλείσω ραντεβού αύριο κιόλας με κτηνίατρο γιατί οι εικασίες δεν βοηθούν..

Παράθεση

Ελισσάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελισσάκι
H Ελισσάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Ελισσάκι έγραψε στις 00:10, 11-01-12:

Βέβαια είναι καλό να τα πας στο γιατρό, αλλά αυτό που μπορείς να χρησιμοποήσεις είναι το Propolis
https://misha.pblogs.gr/2008/09/propo...energeies.html
φυσικό αντισηπτικό και αντιβιωτικό που δεν πειράζει καθόλου αν το γλείψει. Oμοιοπαθητικοί κτηνίατροι το συνιστούν και για εσωτερική αποπαρασίτωση. Εγώ έβαζα σταγόνες στο γιαούρτι τους, αλλά μπορείς και να το βάλεις πάνω σε πληγές και τραυματισμούς. Θα το βρεις στα βιολογικά προϊόντα.
Περαστικά στα γατάκια σου!

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ψιψινιω
H Ψιψινιω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ψιψινιω έγραψε στις 20:02, 19-05-12:

Καλησπέρα σας
Εδώ κ κάποια χρόνια ταιζω μια αδεσποτη γατουλα-μανούλα την λέω γιατί μέχρι τώρα έχει κάνει πολλές γεννες !!περυσι τέτοια εποχή έφερε στη γειτονιά τα 3 παιδάκια από τη προτελευταία γέννα της κ από τότε ταιζω κ αυτά
Θέλω να ρωτήσω το εξής:η μια γατουλα έχει μαδησει επάνω στο σβέρκο της κ η μύτη της είναι κόκκινη δεν πιάνεται για να την πάω στο γιατρό!! Έχει κάτι ή επειδή υπάρχουν 2αρσενικοι κ μπορεί να τη δαγκωνουν ;;;;;

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:25, 19-05-12:

Δεν αποκλείεται να είναι από καυγά, δεν αποκλείεται να είναι και από κάποιο μύκητα...Αν είναι μύκητας θα εξαπλωθεί. Όπως και να'χει, εάν δεν πιάνεται πως θα της βάζεις φάρμακο; Θέλει κάθε μέρα φάρμακο, ίσως και χάπι.
Ελπίζω να είναι απλή πληγή και να περάσει

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

H Ψιψινιω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ψιψινιω έγραψε στις 20:41, 19-05-12:

Κοίτα έρχεται κοντά μου κ τη χαϊδεύω αλλά μέχρι εκεί !! Τη φάρμακο θέλει;;;αμπουλα;;;εάν είναι μυκητας κ εξαπλωθεί τι παθαίνει το γατί;;;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:45, 19-05-12:

Ψιψινιω, προσωπικά είμαι κατά της χορήγησης φαρμάκων χωρίς τη σχετική γνωμάτευση του γιατρού.
Θα πρότεινα να πας τη γατούλα σε κάποιον κτηνίατρο ώστε να τη δει, να σου πει τι έχει και να σου υποδείξει την κατάλληλη μέθοδο θεραπείας.

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

H Ψιψινιω έγραψε στις 20:51, 19-05-12:

Δεν μπορώ να τη βάλω στη γατοφορο!!!τη χαϊδεύω αλλά δεν
Θέλει πολλά πολλά

Λοιπόν σκέφτηκα το εξής: να προσπαθήσω να βγάλω φωτο το σημείο που έχει μαδησει κ να το δείξω στο γιατρό

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 19-05-12 στις 21:22. Αιτία: Merge
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 21:33, 19-05-12:

Προσπάθησε πάντως να την πιάσεις και με τη γατοφόρο ώστε να την δει ο κτηνίατρος.
Εάν θέλεις, μπορείς να ρωτήσεις και τον κτηνίατρο του site εδώ.

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

H Ψιψινιω έγραψε στις 21:50, 19-05-12:

Είναι δύσκολο να τη πιάσω εχτες έφερε στη γειτονιά το παιδάκι της -ένα κούκλι κόκκινο με γαλανα ματακια
Πήγα να το πιάσω κ ενώ το είχα καταφέρει με δαγκωσε Έχουν περάσει τόσα αδέσποτα από τα χέρια μου κ πρώτη φορά το παθαινω αυτό
Λιγο που το είδα είναι σε καλή κατάσταση κ δεν έχει κάτι όπως η μαμα του Δυστυχώς κυκλοφορεί ένα γάτος πολύ άγριος ο οποίος δαγκωνει όλες τις θηλυκες
Μπαίνει κ στην αυλή κ μαλωνει κ με τις δικές μου που είναι στειρωμενες

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 17:33, 30-05-12:

Γεια σας και πάλι σ αυτό το θέμα. Η γατούλα μου έχει 2 τεράστια κενά στο τρίχωμα της πίσω από τον λαιμό. Περιμένω την καλλιέργεια για μύκητες αλλά αργεί. Από την μέρα που ξεκίνησα την θεραπεία είναι τα διπλάσια και ας φαίνεται να έχουν λίγες τριχούλες νέες πάνω. Έχετε βρεθεί σε ανάλογη περίπτωση να μου πείτε τις εμπειρίες σας??? Έχω τρελαθεί από το άγχος μ

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 22:23, 30-05-12:

Κάποιος να μου πει κάτι? Κοντεύω να τρελαθώ από το άγχος μου. Αυτή γίνεται χειρότερα και τώρα έχει πέσει και η διάθεση της.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 22:31, 30-05-12:

Δεν ξέρω από μύκητα στη γάτα, αλλά γενικώς έχω ακούσει ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και με την κατάλληλη θεραπεία φεύγει τελείως. Πόσο καιρό θα πάρει να βγουν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας; Ο γιατρός τι σου είπε; Πάρε τον ένα τηλέφωνο να σε καθησυχάσει κι εκείνος.
Περαστικά στο γατούλι σου και μην ανησυχείς! Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 22:38, 30-05-12:

Ε μπορεί να κάνουν και 10 μέρες. Φοβάμαι μην είναι κάτι χειρότερο και δεν προλάβουμε να το διαγνώσουμε όσο είναι νωρίς.. Της βάζω την αλοιφή αλλά δεν βλέπω βελτίωση και έχω αρχίσει να ανησυχώ καθώς τώρα ούτε τρώει την καινούρια τροφή που αγοράσαμε λόγω του προβλήματος ούτε έχει όρεξη για παιχνίδι.
Και εγώ με την ψυχολογία μου δεν βοηθάω και πολύ.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 22:45, 30-05-12:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Απλώς προσπάθησε να μην αλλάξεις τις συνήθειές της, παιχνίδια, ύπνο κλπ και να είσαι αισιόδοξη. Αν άλλαξες τροφη μπορεί να μην την τρώει επειδή δεν της αρέσει. Δοκίμασε να της βάλεις το αγαπημένο της φαγητό και μπορεί να της φτιάξει τη διάθεση.
Ο γιατρός σου έδωσε θεραπεία προληπτικά, αλλά παρ'όλα αυτά έχασε κι άλλο τρίχωμα; Καλύτερα να τον συμβουλευτείς ξανά το συντομότερο και αν χρειαστεί να της αλλάξει θεραπεία.
Πάντως δεν νομίζω οι δερματικές παθήσεις να προκαλούν σοβαρά προβλήματα

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 08:29, 31-05-12:

Ο γιατρός το ξέρει ότι έχασε και άλλο τρίχωμα αλλά μου λέει ότι μέχρι να βγουν οι εξετάσεις δεν μπορεί να ξέρει τι θεραπεία να μου κάνει. έχει αρχίσει να έχει και λίγο έντονη φαγούρα. Χθες της έφτιαξα κάτι που της αρέσει και πάλι καλά το έφαγε... Αλλά την ρουαγιαλ κανίν την calm(ειδική για το πρόβλημα) ούτε να την φτύσει. Την παλιά της τροφή που είναι και αυτή ρουαγιάλ την θέλει κανονικά.

Παράθεση

Lexy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lexy
H Lexy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Lexy έγραψε στις 21:57, 10-05-13:

Καλησπέρα!
Έχω μια γατούλα 2 χρονών που αρχίζει και αραιώνει το τρίχωμα της επικίνδυνα.Ξεκίνησε σαν αραίωση αρχικά στην περιοχή των αυτιών και εξαπλώθηκε στη ράχη και την αρχή της ουράς.Προμηθεύτηκα από το pet shop της περιοχής αμπούλα για ψώρα και ψύλλους (χωρίς συνταγή γιατρού,δεν της την έχω χορηγήσει ακόμα).Δυστυχώς,έχω στο σπίτι δύο πολύ μικροβιοφοβικούς γονείς και φοβούνται μήπως αυτή η δερματοπάθεια έχει επίπτωση και σε μας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να της δώσω ώστε να επανέλθει το τρίχωμα της στην αρχική του -υγιή- κατάσταση όσο το δυνατόν γρηγορότερα; Κάνω μεγάλο αγώνα για να μην την αποχωριστώ!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:14, 10-05-13:

Καλησπερα φιλη μου.
Καταρχην να σου πω κατι πολυ σημαντικο.Ποτε δεν προμηθευομαστε φαρμακα απο πετ σοπ,αν δεν εχουμε συνταγη γιατρου.Βασικα απαγορευεται απο το νομο τα πετ να πουλανε φαρμακα,οταν δεν εχουν αδεια κτηνιατρικου φαρμακειου.Και για να εχουν αδεια κτηνιατρικου φαρμακειου,ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει κτηνιατρος μεσα και να τα δινει αυτος.Τα περισσοτερα δυστυχως ειναι παρανομα.
Οι πετσοπαδες ειναι ΕΜΠΟΡΟΙ και οχι γιατροι.Ειναι απιστευτα επικινδυνο να δινουμε φαρμακα που μας τα προτεινουν αυτοι,εφοσον δεν ειναι κτηνιατροι.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις εναν κτηνιατρο,μονο αυτος ξερει τι εχει το γατακι και τι αγωγη χρειαζεται,αν χρειαζεται.
Σε παρακαλω θερμα,μην της δωσεις αυτα τα φαρμακα.Καταρχην πολυ πιθανο να εχει μυκητες και οχι χωρα η ψυλλους.
Οσον αφορα τους γονεις.Δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας,αν τηρουνται οι κανονες υγειηνης.Ας μην την χαιδευουν μεχρι να λυθει το προβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους