Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Sodium Bentonite και προβλήματα υγείας

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:48, 30-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Λοιπον..εχω νεα!!! πηγα χτες στον κτηνιατρο μου..και λεω..δεν κοιτω τι αλλες αμμους εχει;; και...ω το θαυμα...ειχε μια,η οποια ειναι απο ξυλο!!! ξυλο και πριονιδι..Γραφει λοιπον η συσκευασια οτι: παρασκευαζεται απο 100/100 φυσικες ινες ξυλου και πριονιδι.Δεν περιεχουν επιβλαβης ουσιες..και ειναι βιοδιασπωμενη.Εξουδετερωνει τις δυσαρεστες οσμες κλπ.Απο οτι καταλασβα..μαλλον ειναι γερμανικο προιον,..αλλα δεν ειμαι σιγουρη.Ειναι μαλλον της εταιριας..witte Molen.Λεγεται TOP FRESH WOOD...
ιδου η συσκευασια....

και ιδου πως ειναι οι "κοκκοι"...

βασικα..εινβαι ξυλινα κυλινδρακια...
Δεν γνωριζω καθολου αν κανει καλη δουλεια...απλα την αναφερω ως κατι καινουργιο,που φαινεται πιο υγειινο....αυριο θα εχω τις πρωτες εντυπωσεις...μακαρι να ειναι καλες...Η τιμη ειναι 8.50 ευρω τα 8 λιτρα..(σημειωτεον οτι ειναι πολυ πιο ελαφρια απο την biocats την δεκακιλη...μιλαμε για παρομοια συσκευασια..
ακριβη!!! Πουλανε τετοια ξυλακια για σομπες. Και ειναι παααααρα πολυ φθηνα (200 ευρω ο τονος!!!!). Εχω δοκιμασει τετοια παρομοια αμμο. Αλλα δεν του αρεσε γιατι προτιμα να παταει σε απαλη αμμο. Δεν κανει σβωλους, αλλα εκει που κατουραει φουσκωνουν τα ξυλακια και επειτα διαλυονται και γινονται σκονη. Υπαρχουν λεκανες που αποτελουνται απο 2 μερη:

το μονο που κανεις ειναι να σηκωνεις το πανω μερος που συγκρατει τα ξυλακια και να πετας την σκονη που συγκεντρωνεται στο κατω μερος. Αλλα και χωρις κατι τετοιο μαλλον καθαριζει ευκολα γιατι η σκονη παει κατω και πανω μενουν τα ξυλακια. Μπορειτε να την ριχνετε στην τουαλετα, δεν υπαρχει προβλημα. Η δικια μου δεν εχει βουλωσει ποτε παρολο που ριχνω ολοκληρους σβωλους μεσα. Απλα αν ριχνετε μεγαλη ποσοτητα καλο ειναι να την αφηνετε στο νερο για μιση ωρα πριν τραβηξετε το καζανακι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:54, 30-11-10:

χμ....θα δω ποσο παει το οικονομικο...οταν δω ποσο μου κραταει...ας κανει πρωτα καλη δουλεια στα υπολοιπα..και θα το εξετασω και αυτο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 12:29, 01-12-10:

https://www.youtube.com/watch?v=9-x6h...layer_embedded
Μπηκα σε ενα μπλοκ,εντελως τυχαια και βρηκα αυτο το βιντεο.Διαβασα και για τον μπεντονιτη ,ειναι φυσικος αργιλος ,ηφαιστιακης προελευσης,δεν βλαπτει καπου ,φυσικα αν δεν περιεχει αλλα βιοχημικα προσθετα και κυριως αμιαντο ο οποιος ειναι 100% καρκινογονος.

Σημερα πηγα Βεροπ...και ειχε μια αμμο απο φυσικο μπεντονιτη,χωρις αμιαντο,το τονιζε στη συσκευασια,5 κιλα 3 ευρω παρα κατι.
Δεν την πηρα,γιατι εχω ακομα αρκετη ,αλλα θα την δοκιμασω καποια στιγμη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:22, 01-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
https://www.youtube.com/watch?v=9-x6h...layer_embedded
Μπηκα σε ενα μπλοκ,εντελως τυχαια και βρηκα αυτο το βιντεο.Διαβασα και για τον μπεντονιτη ,ειναι φυσικος αργιλος ,ηφαιστιακης προελευσης,δεν βλαπτει καπου ,φυσικα αν δεν περιεχει αλλα βιοχημικα προσθετα και κυριως αμιαντο ο οποιος ειναι 100% καρκινογονος.

Σημερα πηγα Βεροπ...και ειχε μια αμμο απο φυσικο μπεντονιτη,χωρις αμιαντο,το τονιζε στη συσκευασια,5 κιλα 3 ευρω παρα κατι.
Δεν την πηρα,γιατι εχω ακομα αρκετη ,αλλα θα την δοκιμασω καποια στιγμη.
Ωραια..και εμας..ποιος μας διασφαλιζει οτι δεν εχει αμιαντο;;;

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:32, 01-12-10:

Η συσκευασια που κανονικα θα πρεπει να αναγραφει τα συστατικα που εμπεριεχονται...οπως ελπιζουμε οτι γινεται σε ολα τα ειδη,οπως και στις τροφες τους.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:50, 01-12-10:

Απιοκλειεται να γραφει για αμιαντο..δεν ειναι ενα συστατικο που θα το βαλουν επιτηδες απο οτι καταλαβα,αλλα απλα μπορει να υπαρχει στην τεφρα...οποτε επαφιομαστε στους ελεγχους.Γινονται;;; Πολυ αμφιβαλλω.
Οπως και να εχει..και μονο που ειναι απο τεφρα ηφαιστιακη..και τα μικρα μας την εισπνεουν...εμενα δεν μου αρεσει αυτο.Αν η αμμος απο ξυλο με βολεψει...σιγουρα θα την προτιμησω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-12-10 στις 15:14.
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:03, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Η συσκευασια που κανονικα θα πρεπει να αναγραφει τα συστατικα που εμπεριεχονται...οπως ελπιζουμε οτι γινεται σε ολα τα ειδη,οπως και στις τροφες τους.
οχι απαραιτητα. Συνηθως γραφουν αυτα που προσθετουν, δεν γραφουν απο τι αποτελουνται οι πρωτες υλες. Για παραδειγμα, μια γατοτροφη λεει οτι περιεχει κοτοπουλο, νερο και βιταμινες. Δεν αναφερει ομως αν το κοτοπουλο ειχε συντηρηθει με ethoxyquin ή αν του εχουν δωθει ορμονες για να μεγαλωσει πιο γρηγορα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:10, 02-12-10:

Ουτε αν το κοτοπουλο..περιεχει διοξινες...

Λοιπον..τα νεα μας για την καινουργια αμμο απο ξυλο...
..Το πρωι...βρηκα 3 ωραιοτατες κουραδουλες της πουπυς,πανω σε ενα χαλακι...τις ειχε σκεπασει κιολας..
...το συμπερασμα ειναι οτι δεν ηθελε καθολου να μπει στην αμμολεκανη..ο μπουκακος βεβαια,δεν ειχε κανενα προβλημα..μπηκε κατευθειαν το μαναρι μου.Ολη μερα χτες την εβαζα μεσα..για να τη συνηθισει.Σημερα το πρωι ειδα..οτι δεν ειχαμε απωλειες..φανταζομαι οτι μπηκε τελικα.
Για την αμμο τωρα...προς τον παρων δεν μυριζσει ΚΑΘΟΛΟΥ...οντως εκει που πεφτουν τα τσισακια γινονται τριμματα και μετα σκονη..και κατακαθονται στο πατωμα της αμμολεκανης.Το ιδανικο θα ηταν μια αμμολεκανη οπως εβαλε η ηρω πριν...προς το παρων τη μαζευω με το φτιαρακι..αλλα δεν θελει φτιαρακι με τρυπες.Για το ποσο θα κρατησει δεν ξερω.Παντως οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:19, 02-12-10:

οι οικολογικες ειναι πιο καλες στο θεμα με τις οσμες. Εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με οσμες παρολο που εχω ανοιχτες λεκανες. Αυτη η αμμος εχει ενα παρα πολυ καλο πλεονεκτημα, δεν σκορπαει σε ολο το σπιτι. Θα με βολευε πολυ να την χρησιμοποιουσα, αλλα ο ναρουτο δεν πατουσε καν μεσα στην λεκανη και οταν τον εβαζα μεσα πεταγοταν λες και πατουσε σε αναμμενα καρβουνα. Μετα την ανακατεψα με αλλη οικολογικη αμμο και παλι δεν πηγαινε. Τα κρατουσε πανω του ο καημενος. Αν βρεις αμμο απο πευκο που κανει σβωλους (ειδικα την feline fresh) παρτην χωρις 2η σκεψη. Ειναι η πιο τελεια αμμος που εχω χρησιμοποιησει ποτε!

Παράθεση

Guest00013

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00013
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00013 έγραψε στις 11:28, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
οι οικολογικες ειναι πιο καλες στο θεμα με τις οσμες. Εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με οσμες παρολο που εχω ανοιχτες λεκανες. Αυτη η αμμος εχει ενα παρα πολυ καλο πλεονεκτημα, δεν σκορπαει σε ολο το σπιτι. Θα με βολευε πολυ να την χρησιμοποιουσα, αλλα ο ναρουτο δεν πατουσε καν μεσα στην λεκανη και οταν τον εβαζα μεσα πεταγοταν λες και πατουσε σε αναμμενα καρβουνα. Μετα την ανακατεψα με αλλη οικολογικη αμμο και παλι δεν πηγαινε. Τα κρατουσε πανω του ο καημενος. Αν βρεις αμμο απο πευκο που κανει σβωλους (ειδικα την feline fresh) παρτην χωρις 2η σκεψη. Ειναι η πιο τελεια αμμος που εχω χρησιμοποιησει ποτε!
Για πες κι άλλα...

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 21:29, 06-03-11:

Συγνώμη για τον τίτλο στα αγγλικά δεν ήξερα πως να το μετάφρασω. Παρακολουθώ ένα site με γατοπροιοντα και σήμερα είδα REMINDER: Why Clay Cat Litter is Evil Ισχύει? ουσιαστικά λέει ότι οι άμμοι που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι Είναι επικίνδυνες. Τι άλλες εναλακτικες υπάρχουν στην Ελλάδα? και θα ήθελα την άποψη σας στο άρθρο γιατί συνήθως υπάρχουν δυο πλευρες στα περισσότερα θέματα. Ευχαριστώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:52, 06-03-11:

Καλησπερα.Το αρθρο τωρα,δεν χω χρονο να το διαβασω..ομως...ο μπεντονιτης...μπορει να ειναι και επικινδυνος(..αμμοι τυπου ever clean,biocats κλπ)...διοτι...εχουν βρεθει πολλες φορες ιχνη αμιαντου...δεν χρειαζεται νομιζω να αναφερουμε ποσο επικινδυνο ειναι αυτο,ολοι γνωριζουμε τι εστι αμιαντος.Μαλιστα υπαρχει και ενα θεμα με αυτη τη συζητηση,μονο που τωρα δεν εχω χρονο να ψαξω να το βρω..και δεν θυμαμαι και τον τιτλο.
Η εναλλακτικη για μενα ειναι οι οικολογικες..το εχω ξαναγραψει οτι εχω βρει μια καταπληκτικη,και μαλλον θα το γραψω και στα αρθρα,στις κριτικες.Ειναι απο καθαρο ξυλο,σε μορφη κυλινδρων,που οταν κατουρανε τα μικρα μας..το κατουρημενο ξυλακι γινεται σκονη..και την αφαιρεις.Δεν μυριζει ΚΑΘΟΛΟΥ...αντιθετα με την biocats,που επαιρνα πριν...ειμαι απολυτα ικανοποιημενη..και σιγουρα ειναι πολυ πιο υγειηνη..ασε που δεν σηκωνει και καθολου σκονη,σε αντιθεση με τις αλλες..που σηκωνουν..αρα την εισπνεουν κιολας τα μικρα μας..αλλα και εμεις.
Για τις κρυσταλικες δεν γνωριζω ακριβως...κατι ειχα διαβασει και για αυτες..αλλα δεν μπορω να θυμηθω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:42, 06-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Λοιπον..εχω νεα!!! πηγα χτες στον κτηνιατρο μου..και λεω..δεν κοιτω τι αλλες αμμους εχει;; και...ω το θαυμα...ειχε μια,η οποια ειναι απο ξυλο!!! ξυλο και πριονιδι..Γραφει λοιπον η συσκευασια οτι: παρασκευαζεται απο 100/100 φυσικες ινες ξυλου και πριονιδι.Δεν περιεχουν επιβλαβης ουσιες..και ειναι βιοδιασπωμενη.Εξουδετερωνει τις δυσαρεστες οσμες κλπ.Απο οτι καταλασβα..μαλλον ειναι γερμανικο προιον,..αλλα δεν ειμαι σιγουρη.Ειναι μαλλον της εταιριας..witte Molen.Λεγεται TOP FRESH WOOD...
ιδου η συσκευασια....

και ιδου πως ειναι οι "κοκκοι"...

βασικα..εινβαι ξυλινα κυλινδρακια...
Δεν γνωριζω καθολου αν κανει καλη δουλεια...απλα την αναφερω ως κατι καινουργιο,που φαινεται πιο υγειινο....αυριο θα εχω τις πρωτες εντυπωσεις...μακαρι να ειναι καλες...Η τιμη ειναι 8.50 ευρω τα 8 λιτρα..(σημειωτεον οτι ειναι πολυ πιο ελαφρια απο την biocats την δεκακιλη...μιλαμε για παρομοια συσκευασια..
επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο..διοτι τωρα...εχω οντως εντυπωσεις.Ειναι απλα καταπληκτικη.Δεν μυριζει καθολου...(καμια σχεση με biocats,που επαιρνα παλια).Τα μικρα μου τελικα την συνηθισαν,δεν σηκωνει καθολου σκονη,δεν μεταφερεται σε κρεβατια..και ειναι σιγουρα πολυ πιο υγειηνη..για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω.Την τιμη μου την εριξε πολυ ο γιατρος μου,γιατι βρηκε προμηθευτη που τη δινει πολυ πιο φτηνα.7 ευρω την εχει τωρα..,θελω περιπου 3 συσκευασιες το μηνα..ή το πολυ 4..δεν ειμαι σιγουρη για αυτο,γιατι δεν το εχω κοιταξει ποτε επι τουτου...καθαριζεται πολυ ευκολα,αν εχεις τρυπητη αμμολεκανη,και κυκλοφορουν στην ελλαδα.Εγω βεβαια εχω ιδιοτροπια και θελω κλειστη,και δυστυχως δεν εχω βρει κλειστη αμμολεκανη τρυπητη ακομα,οποτε απλα αφαιρω τη σκονη(οταν κατουρανε τα μικρα μας..τα ξυλακια γινονται σκονη και καθεται στον πατο της αμμολεκανης)..με φτυαρακι.Οποιος τη βρει,συνιστω να την δοκιμασει..

Παράθεση

lionessking (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lionessking
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H lionessking έγραψε στις 13:43, 30-11-11:

προκαλει προβληματα οχι μονο στην γατα αλλα και στους ανθρωπους. Λενε οτι ειναι καρκινογονος ουσια. Εγω εχω σταματησει να την χρησιμοποιω εδω και χρονια. Υπαρχουν και στην ελλαδα οικολογικες εκτος απο την world's best cat litter. Μη σε ξεγελα η τιμη. Ειναι πιο ακριβες, αλλα διαρκουν περισσοτερο. Πχ στον δικο μου χρησιμοποιω αμμο απο αρακα και τα 6.8 κιλα μου διαρκουν γυρω στους 4-5 μηνες.

γνωριζει κανεις αν υπαρχουν αυτες οι μαρκες( swheat scoop και p-pod)εδω γιατι δεν τις εχω βρει πουθενα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 14:39, 28-12-11:

Που την βρισκεις αυτην?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:48, 28-12-11:

Catandie μπορεις να κανεις μια βολτα σε καποια pet shop στην πολη σου, φερνουν πια αρκετα οικολογικες αμμους.
Επισης σε οnline pet shops μπορεις να βρεις τετοιου τυπου αμμο και να την παραγγειλεις internetικα.
Εχει στο plus4you και στο onlinepetshop (σιγουρα εχει και σε αλλα παντως).

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 14:50, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Catandie μπορεις να κανεις μια βολτα σε καποια pet shop στην πολη σου, φερνουν πια αρκετα οικολογικες αμμους.
Επισης σε οnline pet shops μπορεις να βρεις τετοιου τυπου αμμο και να την παραγγειλεις internetικα.
Εχει στο plus4you και στο onlinepetshop (σιγουρα εχει και σε αλλα παντως).
Σ ευχαριστω πολυ... ελεγα μηπως ξερεις καποια συγκεκριμενη, εχω 2 γατες μεσα στο σπιτι, και δεν μπορω να αλλαζω οοοοοοοοολη την αμμο καθε 4 μερες, ειναι εντελως αντιοικονομικο.....

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 15:09, 28-12-11:

Δεν εχω να σου κανω καποια προταση δυστυχως, δοκιμασα την feline pine, αλλα δε με πολυβολεψε... Ισως εαν εχεις την αμμολεκανη την τρυπητη να σε βολεψει, εγω που εχω κλειστες δεν μπορουσα να καθαρισω σωστα... Οποτε προς το παρον χρησιμοποιω αμμο απο μπετονιτη που και στα γατια αρεσει και μπορω να την καθαριζω πολυ καλα.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 22:39, 01-01-12:

Καλή Χρόνια!!!! Εύχομαι σε όλους κ όλες να ναι καλύτερη απο την προηγούμενη!!!!!! πήρα δωράκι μια μεγάλη κλειστή αμμο, μιας κ με 2 ανοιχτές μέσα στο Σπιτι δεν παλευοταν!!! Έσκαβαν κ τα δυο σαν τρέλα κ όλο το Σπιτι χαλιααααααα! Ασε που πήγαινε ο ένας στην αμμο του αλλου, Οπότε κανένα νόημα....! Αλλα ο τουλης μπήκε κ έκανε Πόση ώρα να βγει απο το πορτακι, κ η χουρχουριτσα φοβάται να μπει.... τους έβγαλα προς το παρόν το πορτακι μπάς και...... Φοβάμαι μην αρχίσουν να τα κάνουν απο δω κ απο κει......

Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsitsos
Ο Tsitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (80 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Tsitsos έγραψε στις 18:29, 24-08-20:

Γεια σας!

Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και ήθελα να αποσαφηνίσω ένα σοβαρό θέμα. Έχετε γνώση κατά πόσο ο μπετονίτης που χρησιμοποιείται στην άμμο της τουαλέτας είναι καρκινογόνος; Διότι εγώ ο Τσίτσος θέλω άοσμο μπετονίτη για την τουαλέτα μου και η μητέρα κάτι μου λέει να το γυρίσουμε σε πέλετ γιατί άκουσε κατι τέτοιο..

.. ψάχνοντας λιγο παραπαάνω βρήκα ότι δεν είναι τοξικός αυτός καθεαυτός ο μπετονιτης αλλά ότι η σκόνη του επικάθεται στους πνεύμονες και αυτό είναι το βλαβερό της υπόθεσης. Παρακαλώ μοιραστείτε τη γνώση σας
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:24, 24-08-20:

Αρχική Δημοσίευση από Tsitsos
Γεια σας!

Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και ήθελα να αποσαφηνίσω ένα σοβαρό θέμα. Έχετε γνώση κατά πόσο ο μπετονίτης που χρησιμοποιείται στην άμμο της τουαλέτας είναι καρκινογόνος; Διότι εγώ ο Τσίτσος θέλω άοσμο μπετονίτη για την τουαλέτα μου και η μητέρα κάτι μου λέει να το γυρίσουμε σε πέλετ γιατί άκουσε κατι τέτοιο..

.. ψάχνοντας λιγο παραπαάνω βρήκα ότι δεν είναι τοξικός αυτός καθεαυτός ο μπετονιτης αλλά ότι η σκόνη του επικάθεται στους πνεύμονες και αυτό είναι το βλαβερό της υπόθεσης. Παρακαλώ μοιραστείτε τη γνώση σας
Καλησπέρα φίλε,διάβασε λίγο αυτό το θέμα στο οποίο και μεταφερθηκε το μηνυμα σου.Ακριβώς το ιδιο ειναι το ζητούμενο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-08-20 στις 19:34.
Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

Ο Tsitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (80 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Tsitsos έγραψε στις 08:10, 25-08-20:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπέρα φίλε,διάβασε λίγο αυτό το θέμα στο οποίο και μεταφερθηκε το μηνυμα σου.Ακριβώς το ιδιο ειναι το ζητούμενο.
ευχαριστώ πολύ!!!
Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

O Tsitsos έγραψε στις 08:38, 25-08-20:

το διαβασα, η αλήθεια είναι λίγο χαώθηκα! Στο αρχικό μου ερώτημα αν κατάλαβα καλά, αν ο η άμμο μπετονίτη δεν περιέχει διάφορα επιβλαβή προσθετα είναι οκ. Ο μπετονίτης είναι φυσικό υλικό που προκύπτει από την από ηφαιστειοειδή σκόνη, όταν αυτή "γεράσει". Χρησιμοποιείται πάρα πολύ από τον άνθρωπο. Στο webmd βρήκα ότι χρησιμοποιείται για τα παρακάτω:

Clean or protect skin
Heal skin infections or acne
Treat stomach gas
Ease diarrhea

Today, bentonite is used to make medicine and makeup. You can buy it in powder or pill form, too. It’s sometimes used in:

Shampoo
Lotion
Face masks
Toothpaste
Dietary supplements

Άρα μου φαινεται απίθανος ο φυσικός μπετονίτης αυτός καθεαυτός να είναι επιβλαβής. Μάλλον τα διάφορα πρόσθετα που μπορούν να υπάρχουν ίσως είναι επιβλαβή!

ΥΓ: Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε και πως μπορώ να αλλάξω την υπογραφή μου.. έβαλα ενα "1 2 τεστ" και δεν μπορώ να το αλλάξω με τπτς
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsitsos : 25-08-20 στις 08:41.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:56, 25-08-20:

Γεια σου φιλε.
Καταρχην και εσυ μπορεις να διαγραψεις την υπογραφη σου αλλα στην διεγραψα εγω.
Λοιπον τα ιδια σκεφτομαι και εγω αλλα αυτο που με αγχωνει ειναι πως σιγα τους ελεγχους που κανουν στις αμμοθυς για ζωακια,που ξρω αν δεν περιεχει αμιαντ ή κατι αλλο καρκινογονο; Και ενω ειχα παρει πελε,καποια στιγμη το γυρισα παλι σε μπετονιτη και ειχα ξεχασει το ζητημα και ηρθες εσυ και μου το θυμησες και ξανααγχωθηκα.

Οποτε και ξαναγυρναω σε πελε.Σταμπαρα μια μαρκα πελε,θα τη δοκιμασω και αν ειναι καλη θα το γραψω σε αντιστοιχο θεμα.
Παντως λογικα το πελε ειναι πιο υγιευνο δεν σηκωνει καν σκονη,ελπιζω.
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 14:51, 30-08-20:

Επανέρχομαι κι εγώ, αργοπορημένη!
Έχω δει μια μάρκα πέλλετ η οποία κάνει και αυτή σβώλους, μιλάμε για την ίδια; Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:57, 30-08-20:

Αρχική Δημοσίευση από Φυλλίτσα
Επανέρχομαι κι εγώ, αργοπορημένη!
Έχω δει μια μάρκα πέλλετ η οποία κάνει και αυτή σβώλους, μιλάμε για την ίδια; Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Που να ξέρω βρε; Δεν βλεπω να εχεις βαλει ονομα, και γω δεν την πηρα ακομα λεω να παω αυριο στο τοπικο πετσοπ να δω αν εχει και αν δεν εχει τοτε θα παραγγειλω αυτη που ειδα απο ιντρνετ.Εσυ ποια λες;
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 15:03, 30-08-20:

Νομίζω πως λέγεται Cat's best, κάπως έτσι!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:44, 30-08-20:

Αυτη που βρηκα εγω ειναι η
Cature Πέλλετ Γάτας Smart Pellet 6L
13,00 €
δεν την εχω δοκιμασει ομως,θα παω αυριο πρωτα στο πετ σοπ να δω αν εχει κατι που να μου αρεσει σε πελε να την παρω επιτοπου αλλιως θα παραγγείλω αυτη που σου εβαλα.ννοειται θα γραψω εντυπωσεις.
Εσυ μπετονιτη χρησιμοποιεις Φυλιτσα;
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

H Φυλλίτσα έγραψε στις 13:07, 31-08-20:

Ναι, μπετονίτη. Τώρα έχω την biokat που έχει λίγο πιο χοντρό χαλικάκι. Έχω περάσει και από κρυσταλλική αλλά δεν θέλω να σκάβουν μέσα στα ούρα τους, δεν νομίζω ότι είναι και πολύ υγιεινό.
Το θέμα είναι ότι στο σημείο που έχω τις αμμολεκάνες, έχει γεμίσει ο τόπος σκόνη και αναρωτιέμαι πόσο επιβαρύνονται που εισπνέουν όλο αυτό το πράγμα.
Δοκίμασε και πες μας!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:22, 31-08-20:

Ναι, μπετονίτη. Τώρα έχω την biokat που έχει λίγο πιο χοντρό χαλικάκι. Έχω περάσει και από κρυσταλλική αλλά δεν θέλω να σκάβουν μέσα στα ούρα τους, δεν νομίζω ότι είναι και πολύ υγιεινό.
Το θέμα είναι ότι στο σημείο που έχω τις αμμολεκάνες, έχει γεμίσει ο τόπος σκόνη και αναρωτιέμαι πόσο επιβαρύνονται που εισπνέουν όλο αυτό το πράγμα.
Δοκίμασε και πες μας!
Βρε την ιδια ακριβως αμμο περνουμε! Και εγω τα ιδια,σκονη παντου στο δωματιο και σκεφτομαι και αυτα που σκαβουν και απο πανω απο την αμμο και εμας παραλληλα που τα εισπνεουμε κυριως οταν καθαριζουμε αμμολεκανη ρε συ.Παλι αγχωθηκα.

Αυριο τελικα θα περασω απο το πετ να δω καταρχην αν εχει πελε και αν δεν εχει ή δεν μου καλοκαθεται η πελε που εχει θα παρω απο το ηλεκτρ. καταστημα που ψωνιζω και βεβαια θα σας πω σε αναλογο θεμα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-08-20 στις 13:45.
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

H Φυλλίτσα έγραψε στις 13:36, 31-08-20:

Μιλάμε για σύννεφο σκόνης, όχι αστεία
Περιμένουμε γνώμες λοιπόν!
Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

O Tsitsos έγραψε στις 10:17, 24-09-20:

παιδια εγω δοκιμασα μια άμμο με πιο χοντρους κοκκους και η σκόνη ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΗ

Αυτό νομιζω ειναι το ζητούμενο, να μην εισπνεει πολύ σκόνη η γατούλα όσο σκάβει μετά μανίας μέσα εκεί!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:24, 24-09-20:

παιδια εγω δοκιμασα μια άμμο με πιο χοντρους κοκκους και η σκόνη ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΗ

Αυτό νομιζω ειναι το ζητούμενο, να μην εισπνεει πολύ σκόνη η γατούλα όσο σκάβει μετά μανίας μέσα εκεί!!
Πες και το ονομα της αμμου αν θες,
Ναι και βεβαια ενα πολυ σημαντικο ζητουμενο ειναι η σκονη.
Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

O Tsitsos έγραψε στις 20:54, 24-09-20:

BentySandy

Τι να πω, ευχαριστημενος ειμαι για την ωρα, σβολιαζει και κανονικα, δεν εχει και τοση σκονη! Σουπερ
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

H Φυλλίτσα έγραψε στις 11:38, 25-09-20:

Βρε παιδιά κάτι πέλλετ που κυκλοφορούν τελευταία και διαφημίζονται πολύ στο fb, Cature λέγονται και σβωλιάζουν, μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς;
Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

O Tsitsos έγραψε στις 11:51, 10-11-20:

Βρε παιδιά κάτι πέλλετ που κυκλοφορούν τελευταία και διαφημίζονται πολύ στο fb, Cature λέγονται και σβωλιάζουν, μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς;
Φυλίτσα, μην αγοράσεις από πετ σοπ πέλλετ, διότι θα τα βρεις στην τριπλάσια τιμή.. δοκίμασε να αγοράσεις πέλλετ για θερμανση (6ε τα 15 κιλα) αλλα πρόσεξε να ναι καταλληλο για κατοικίδια και να μην εχει χημικά! Εγώ το δοκίμασα για την αφόδευση γατας έξω, στην αυλή, και ήταν σούπερ

Και σκεφτομαι να το δοκιμάσω και για μένα (τον τσίτσο) διότι θα γλιτώσω από σκόνη, κοκκους αμμού κλπ κλπ! ΟΙ αποδέλοιποι τι λέτε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-11-20 στις 15:31. Αιτία: merge
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 15:43, 10-11-20:

ΩΧ!
μολις τωρα καταλαβα το προβλημα με την σκονη!!
Παράθεση

Tsitsos

Νεοφερμένος

O Tsitsos έγραψε στις 18:47, 10-11-20:

ναι.. αν υποθεσουμε οτι η αμμος δεν εχει περιεργα συστατικα, το μονο (οχι αμεληταιο) προβλημα ειναι οτι καθε μερα που πηγαινει εκει, εισπνεει σκονη και αυτη επικαθεται στα πνευμονια της και με τα χρονια μπορει να προκαλεσει διαφορα προβλήματα
Παράθεση

Guest00015

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00015
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00015 έγραψε στις 13:20, 11-11-20:

Πριν 4 χρόνια είχα δοκιμάσει μετάβαση από άμμο σε pellet η οποία στέφθηκε με πλήρη αποτυχία. Οι γάτες τα έκαναν εκτός αμμολεκάνης. Όσο για τη σκόνη, εξαρτάται πόσο σκάβει η γάτα. Υπάρχουν γάτες που σκάβουν πολύ, και άλλες καθόλου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προβλήματα υγείας - Από marso
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-09-10 στις 09:40.
    • Νεογέννητο με προβλήματα υγείας - Από anna.G
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-04-08 στις 12:24.
    • Πολλαπλά προβλήματα υγείας! - Από Elrik
      Το θέμα έχει λάβει 80 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-07 στις 18:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους