Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,175 εγγεγραμμένα μέλη και 713,369 μηνύματα σε 22,478 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 254 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κόμποι στο τρίχωμα

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη κατανιδου ιωαννα
H κατανιδου ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 10:09, 06-11-10:

ο γατουλης μου ο Μιου ειναι 8 μηνων περσικος.Απο πολυ μικρακι φροντιζα να περιποιουμαι την γουνιτσα του (παρα τις αντιρησεις του...)τελευταια ομως λογω φορτου εργασιας, τον ειχα παραμελησει οσαναφορα το βουρτσισμα..μεσα σε 2 ευδομαδες γεμισε στις μασχαλες και στην κοιλιτσα κομπους!τωρα τι κανουμε????να τον βουρτσησω μεχρι να βγουν οι κομποι θα του βγει πρωτα η ψυχη!να τον παω σε κτηνιατρο ???σε ποιον ομως και να μην μου τον κανει σαν τραγι?σας παρακαλω βοηθηστε με να βρω μια λυση ...οσο περναει ο καιρος οι κομποι μεγαλωνουν!!!!
συγνωμη Μιου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:25, 06-11-10:

μηπως να δοκιμαζες να τους κοψεις πολυ προσεκτικα με την λεια ακρη του ψαλιδιου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 10:34, 06-11-10:

ειναι σχεδον κολλημενοι στο δερμα και ειδικα στην μασχαλη το δερμα εχει πτυχες και ειναι πολυ λεπτο...φαντασου επισης ενα τρελλογατι να διαμαρτηρεται με καθε τροπο που μπορει εκεινη την στιγμη!!φοβαμαι μην τον κοψω καταλαθος και εχουμε αλλα....υπαρχει καποια μαλακτικη λοσιον για τους κομπους?????δεν μπορει...και αλλοι μακροτριχο-γατο-γονεις θα αντιμετωπισανε τετοιο προβλημα ..τι κανανε?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:46, 06-11-10:

νομιζω η πουδρα βοηθαει...
Επισης μπορεις να κανεις το εξης: παιρνεις μια χτενα και την βαζεις αναμεσα στον κομπο και το δερμα της γατας. Επειτα παιρνεις το ψαλιδι και κοβεις τον κομπο (η χτενα θα προστατευει το δερμα της γατας)

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:53, 06-11-10:

Κόμποι πολλές φορές δημιουργούνται και ενώ τα χτενίζεις κάθε μέρα...Προτείνω φαλίδι!Όσο μεγαλύτερο μέρος του κόμπου κόψεις,τόσο καλύτερα...
Το να προσπαθήσεις χτενίζοντας να διαλύσεις τους κομπους μου φαίνεται αναποτελεσματικό,και επώδυνο για το γατούλι!

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 10:53, 06-11-10:

σημερα κιολας θα γινει η "επιχειρηση ξεκομπιασμα"..και εγω το σκεφτηκα αυτο με την πουδρα...οκ ευχαριστω για την βοηθεια!θα ενημερωσω σχετικα με το πως πηγε...
..και ο Θεος βοηθος...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:24, 06-11-10:

Καλημερα.. Παρε απο αυτα τα ψαλιδια με τις στρογγυλεμενες ακρες,για να μην υπαρχει κινδυνος τραυματισμου...καλη επιτυχια..

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 13:58, 06-11-10:

τετοιο εχω...το μονο που χρειαζομαι ειναι εναν θηριοδαμαστη για το θηριακι μου...θα μας ακουσουνε μεχρι το λιμανι......

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 09:10, 07-11-10:

τελικα τζιφος....ουτε καθοτανε για τους μεγαλους κομπους...μαχη κανονικη!!βρε καλο μου,βρε χρυσο μου...τιποτα.μαλλον θα καταληξουμε στη λυση του κτηνιατρειου...γιατι ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:59, 07-11-10:

ουτε στον υπνο μπορεις να τους κοψεις; Παντως πρεπει να αφαιρεθουν γιατι μπορει να αποκτησετε χειροτερα προβληματα

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 13:03, 07-11-10:

στον υπνο??με ενα "τσακ"ξυπναει ο κατεργαρης...αυριο κιολας θα παμε στο κτηνιατρειο μπας και κανουμε εκει τιποτα...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 19:17, 07-11-10:

Ελπιζω να πανε ολα καλα!!! Περιμενουμε νεα σας!!!!!

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 20:01, 07-11-10:

οκ ευχαριστωωωωωωωωωωω!!!!

Παράθεση

STELIOS34

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη STELIOS34
Ο STELIOS34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O STELIOS34 έγραψε στις 23:55, 07-11-10:

καλησπερα
να ξερεις οτι στο κτηνιατρειο μαλλον θα του κανουν ναρκωση για να του κοψουν τους κομπους.
εγω στον δικο μου χρησιμοποιουσα μαλακτικο σπρει (ειδικο για κατι τετεια) το αφηνα και μαλακωναν και μετα με ενα ψαλιδακι εκοβα τους κομπους στην μεση και μετα βουρτσισμα.
ειμαι εδω για περισσοτερες πληροφοριες. αν θες μπορω να σε βοηθησω κιολασ γιατι με δυο ειναι πιο εθκολο

εχω κανει βοηθος σε κτηνιατρο εθελοντικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 08-11-10 στις 00:03. Αιτία: merge
Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 09:54, 08-11-10:

Το προβλημα ειναι οτι οι μεγαλυτεροι κομποι ειναι στις μασχαλες,και εκει ειναι κοιλοτητα και το δερμα εξαιρετικα λεπτο.εκει λοιπον ειναι που δεν καθεται.Ασε που αποκαλυπτει τις νυχαρες του και γινεται σαν αχινος!!!!συν τις κραυγες απογνωσης που βγαζει!!!θεατρινος σωστος!αν μεταφραζαμε τα νιαουρισματα του εκεινη την ωρα, θα εβγαινε ενας φοβερος μονολογος του Νικου ξανθοπουλου και της Μαρθας Βουρτση μαζι!!!.
αυτο το μαλακτικο κανει δουλεια?εγω μπορω και χωρις το μαλακτικο να βγαλω τους κομπους αλλα δεν μαφηνει το ευλογιμενο!!!.

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 22:42, 08-11-10:

λοιπον,πηγαμε στην κτηνιατρο και αφου κρατουσα εγω τον ομορφονιο η κτηνιατρος πηρε με την μηχανη μονο τους μεγαλους κομπους και μετα με μια βουρτσα τον βουρτσησε πολυ καλα..βεβαια ειχαμε τον κυριο να απειλει Θεους και δαιμονες αλλα δεν πτωηθηκαμε καθολου.σε 15 λεπτα ειχαμε τελειωσει και ο Μιου αραζε μεσα στο κλουβι μεταφορας.τελος καλο ολα καλα..χωρις ναρκωσει και με απωλειες μονο τους κομπους της υπεροχης γουνας του!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:07, 08-11-10:

να σε ρωτησω.... με το χτενισμα πως τα πατε; Καθεται; Ο δικος μου δεν καθεται με καμια δυναμη. Του πηρα μια λαστιχενια βουρτσα και ενω στην αρχη την δεχοταν τωρα την βλεπει και εξαφανιζεται.

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 23:25, 08-11-10:

οταν τον βουρτσιζω απο τον αυχενα μεχρι την βαση της ουρας "με ανεχεται"..μολις προχωραω κατω απο το σαγονι -θωρακα και κοιλια αρχιζει τα νιαουρισματα ,ψιλοδαγκωνει και αρχιζει να βγαζει νυχια....οταν μαλιστα φτασω κοντα στα "αποκρυφα"(κοιλια και αναμεσα στα ποδια..),μας ακουνε δυο τετραγωνα πιο κατω...και με αναγκαζει να τον αφησω...γιαυτο δημιουργηθηκαν και οι κομποι..πιστευω ομως οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να περναει το δικο του..καθε 3-4 μερες πρεπει να τον βαζεις κατω κυριολεκτικα και να τον βουρτσιζεις. για να μην ξεσυνηθισει εντελως αλλα και για να μην φτασεις στο σημειο να τον ξυρισεις εντελως(το εχω δει και αυτο).ευτυχως Παναγια μου δεν μου κραταει ποτε κακία,λες και το διαγραφει κατευθειαν απο την μνημη του..υστερα απο λιγο ερχεται και τριβεται στο ποδι μου..

ισως μια λυση ειναι να συνδεσεις το βουρτσισμα με μεζεδακι...εγω το κανω καμια φορα..στο τελος του δινω κατι..η και ταυτοχρονα.για δοκιμασε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 09-11-10 στις 00:18. Αιτία: merge
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 23:34, 08-11-10:

Μπραβο που πηγαν ολα καλα!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:29, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από κατανιδου ιωαννα
οταν τον βουρτσιζω απο τον αυχενα μεχρι την βαση της ουρας "με ανεχεται"..μολις προχωραω κατω απο το σαγονι -θωρακα και κοιλια αρχιζει τα νιαουρισματα ,ψιλοδαγκωνει και αρχιζει να βγαζει νυχια....οταν μαλιστα φτασω κοντα στα "αποκρυφα"(κοιλια και αναμεσα στα ποδια..),μας ακουνε δυο τετραγωνα πιο κατω...και με αναγκαζει να τον αφησω...γιαυτο δημιουργηθηκαν και οι κομποι..πιστευω ομως οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να περναει το δικο του..καθε 3-4 μερες πρεπει να τον βαζεις κατω κυριολεκτικα και να τον βουρτσιζεις. για να μην ξεσυνηθισει εντελως αλλα και για να μην φτασεις στο σημειο να τον ξυρισεις εντελως(το εχω δει και αυτο).ευτυχως Παναγια μου δεν μου κραταει ποτε κακία,λες και το διαγραφει κατευθειαν απο την μνημη του..υστερα απο λιγο ερχεται και τριβεται στο ποδι μου..

ισως μια λυση ειναι να συνδεσεις το βουρτσισμα με μεζεδακι...εγω το κανω καμια φορα..στο τελος του δινω κατι..η και ταυτοχρονα.για δοκιμασε!
τι μεζεδακια εχω δοκιμασει, τι χαδια... μεχρι και 290847398745 χτενες εχω αλλαξει σε περιπτωση που τον ενοχλουν. Τωρα προσπαθω να τον χτενιζω με μια λαστιχενια βουρτσα αλλα φευγει. Τουλαχιστον δεν δινει σφαλιαρες οπως εκανε με το furminator

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 23:31, 09-11-10:

χαχαχαχαχαχαχα...!!!τι τραβαμε και εμεις οι γατο-γονεις???

Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinacat
H Tinacat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Tinacat έγραψε στις 15:37, 26-03-11:

Καλησπέρα σε όλους σας ! Είχα γράψει τις προάλλες και είχα πει για την άφιξη της Τίνας στην ζωή μου! Η τίνα ήταν ένα μικρούλι αδεσποτουλι 3-4 μηνών που το μάζεψα για μια καλύτερη ζωή. Όταν το είχα βρει ήταν αρκετά ακάθαρτο και ρώτησα εάν μπορούσε ο κτηνίατρος να το κάνει μπάνιο και να το περιποιηθεί. Μου είπε πως επειδή είναι αρκετά μικρό υπάρχει κίνδυνος να αρρωστήσει οπότε να περιμένουμε ακόμη λίγο για το πρώτο του μπάνιο. Του έδωσε και κάτι χαπάκια για παράσιτα στην κοιλιά και μου ανέφερε πως με την φαρμακευτική αγωγή θα καθαρίσει και το τρίχωμα του αρκετά . Όταν το έφερα σπίτι το καθάρισα με μια υγρή πετσέτα και με τα χαπάκια καθάρισε ακόμη περισσότερο! Σήμερα όμως παρατήρησα , τώρα που έχει γυαλίσει και το τρίχωμα του πως σε κάποια σημεία το τρίχωμα του κάνει μεγάλα κομπάκια που δεν ξεμπλέκονται με τίποτα! Τι μπορώ να κάνω εγώ για αυτά;και από τι δημιουργήθηκαν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tinacat : 26-03-11 στις 16:01.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:42, 26-03-11:

Καλησπερα.
Τι ηλικια εχει το γατακι;Ειναι μακρυτριχο;Και τι εννοειτε οταν λετε οτι εχει κανει κουμπακια;

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 15:58, 26-03-11:

μήπως εννοείς κομπάκια;

Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinacat
H Tinacat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Tinacat έγραψε στις 16:00, 26-03-11:

Καλησπέρα! Από ότι μου υπολόγισε ο κτηνίατρος είναι 3-4 μηνών! Βασικά από ότι κατάλαβα έχουν μπλεχτεί πάρα πολλές τρίχες μαζί και φαίνονται σαν μια μάζα με τρίχες στρογγυλή και κάπως σκληρή που δεν ξεμπλέκετε με τίποτα . Έχει αρκετό και φουντωτό τρίχωμα .

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:08, 26-03-11:

Αν δεν το βουρτσιζεις τακτικα,θα κανει κομπους το τριχωμα του,αφου ειναι φουντωτο.Αν εχεις ενα ψαλιδι με στρογγυλεμενες ακρες,προσπαθησε να του κοψεις τους κομπους,αλλα φροντισε να το κρατας οσο το δυνατον πιο μακρια απο το δερμα.Μπορεις βεβαια να τους ξεμπλεξεις κιολας,απλα δεν ξερω κατα ποσον θα ειναι ευκολο,και για σενα και για το γατακι.Δες τον τροπο που το κανω εγω,ισως σε βοηθησει:

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 22:18, 27-03-11:

Πιανω στο ποδαρακι της δυο μερες τωρα ενα σκληρο πραγμα το εξυσα λιγο και καταλαβα πως ειναι οι τριχουλες τις ενωμενες και οταν το πειραζω φαινεται σαν να ξεριζωνεται το δερματακι της....
Τι να κανω;;;
Να παω αμεσσα στο γιατρο;;;;

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 22:50, 27-03-11:

Λογικα πρεπει να ειναι ο γνωστος κομπος απο μπερδεμενες τριχες ....Φαινομενο πολυ συχνο στις μακρυτριχες γατες.
Αν δεν μπορεις με χτενα σιγα-σιγα να τον ξεμπλεξεις...με τα δαχτυλα σου,βρες τη βαση του κομπου ,κι αν δεν ειναι πολυ κοντα στο δερμα κοψε τον με ψαλιδακι με στρογγυλεμενες ακρες ,για να μην την τραυματισεις....Διαφορετικα ,με τα δαχτυλα σου ,προσπαθησε να τον ξανεις,η κοψε τον στη μεση ,προσεκτικα παντα και μετα με τα δαχτυλα σου ,σιγα-σιγα χωρις να τραβας και την πονας ,μπορεις να τον απομακρυνεις.
Θελουν συχνο χτενισμα για να μην κανουν κομπους ....Καλη επιτυχια.

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 23:04, 27-03-11:

δυστυχως δεν ειναι μακρυτριχη..ισχυει αυτο και για τις κοντοτριχες???ευχαριστω πολυ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RoulaBilly : 27-03-11 στις 23:33. Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yusaku
Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 00:02, 28-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από RoulaBilly
δυστυχως δεν ειναι μακρυτριχη..ισχυει αυτο και για τις κοντοτριχες???ευχαριστω πολυ
ναι, μπορεί... και μένα είχε και με πολλά βουρτσίσματα το έβγαλα. Ήταν τελικά ένας κόκκος από άμμο που είχε μπλεχτεί στις τρίχες. Όταν τον πείραζα σ' εκείνο το σημείο δεν ήθελε γιατί τον ενοχλούσε. Λίγο υπομονή θέλει και θα βγουν αν είναι από αυτο...

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 16:55, 06-11-11:

Ανοίγω αυτή τη συζήτηση γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ σημάντικο. Ο γάτος μου είναι περσίας άρα όπως θα καταλάβατε έχει πάρα πολύ τρίχωμα. Τον χτενίζω κάθε μέρα, αλλά μια μέρα ξέχασα να τον χτενίσω. Μετά από μερικές μέρες παρατήρησα ότι κάτο από το μπροστινό του ποδαράκι είχε ένα κόμπο τεράστιο. Προσπάθησα να του το κόψω με το ψαλίδι, αλλά δεν καθόταν. Σήμερα που τον έκανα μπάνιο είδα κάτι σοκαριστικό! Κάτω απ' τον κόμπο το δέρμα είχαι ματώσει! Τι να κάνω;;! Περιμένω απαντήσεις, σας παρακαλώ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 20:40, 07-11-11:

Ακόμα να μας απαντησει κάποιος; Λέμε να πάμε στο γιατρό, γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:43, 07-11-11:

Πιστεύω πως ο πλέον αρμόδιος να αποφανθεί για αυτό το θέμα είναι ο κτηνίατρος οπότε θα πρότεινα να τον επισκεφθείτε άμεσα...

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 21:23, 07-11-11:

Πρέπει να αφαιρεθεί ο κόμπος οπωσδήποτε!!! Πιθανόν να τον ενοχλεί ο κόμπος, να δαγκώνει το σημείο και τραβώντας τον κόμπο, να αυτοτραυματίζεται. Αυτά βέβαια, είναι εικασίες! Γι΄αυτό, επειγόντως κτηνίατρος!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 21:05, 08-11-11:

Ναι, θα επισκευτούμε το γιατρό. Αλλά ανησηχω! έχετε καμιά είδεα για το τι μπορεί ναι είναι;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:19, 08-11-11:

Τα μακρύτριχα γατάκια, και ειδικά τα περσάκια, κάνουν συχνά κόμπους στο τρίχωμά τους...
Εγώ τους κόβω μόνη μου όταν γίνονται, βάζω ψαλίδι όσο πιο κοντά στο δέρμα γίνεται και τους αφαιρώ...
Γενικώς πρέπει να εξοικειώσεις τη γατούλα σου από τώρα που είναι μικρούλα , να μάθει το χτένισμα...
Βέβαια, κόμποι καμιά φορά γίνονται και παρότι εσύ μπορεί να την χτενίζεις καθημερινά, αλλά σίγουρα μειώνεις κατά πολύ τις πιθανότητες! Δεν συμβαίνει συχνά αυτό...
Λογικά έχει αυτοτραυματιστεί η γατούλα σου, αλλά αυτό θα στο πει με σιγουριά ο κτηνίατρος...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:39, 08-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ*Betoven
Ναι, θα επισκευτούμε το γιατρό. Αλλά ανησηχω! έχετε καμιά είδεα για το τι μπορεί ναι είναι;
Μα, προκειμένου να μην ανησυχείς ο κτηνίατρος θα σου λύσει την απορία και θα βοηθήσει στο να κλείσει η πληγή στο δέρμα της και να την απαλλάξει από τον κόμπο.
Εγώ πχ μπορεί να σου έλεγα την γνώμη μου για το τι μπορεί να είναι, όμως δεν είμαι αρμόδιος για αυτό το ζήτημα οπότε η άποψη μου δεν θα είχε κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα.
Οπότε, ο κτηνίατρος θα βοηθήσει επαρκώς την κατάσταση.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 16:57, 16-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Μα, προκειμένου να μην ανησυχείς ο κτηνίατρος θα σου λύσει την απορία και θα βοηθήσει στο να κλείσει η πληγή στο δέρμα της και να την απαλλάξει από τον κόμπο.
Εγώ πχ μπορεί να σου έλεγα την γνώμη μου για το τι μπορεί να είναι, όμως δεν είμαι αρμόδιος για αυτό το ζήτημα οπότε η άποψη μου δεν θα είχε κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα.
Οπότε, ο κτηνίατρος θα βοηθήσει επαρκώς την κατάσταση.
Φοβάμε μην τον κουρέψει πολύ ο κτηνίατρος και χαλάσει το σχέδιο της γούνας του.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 17:21, 16-11-11:

Αυτό όμως που προέχει είναι η υγεία του ζώου κι η καλή του φυσική κατάσταση κι όχι το σχέδιο της γούνας του...
Εγώ τουλάχιστον θα είχα πάει την δική μου στον κτηνίατρο εάν αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα τόσες μέρες τώρα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 14:58, 17-11-11:

Λοιπόν καταφέραμε να κόψουμε ένα κόμπο!! Αύριο θα προσπαθήσουμε κι άλλο!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PawLover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PawLover
H PawLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H PawLover έγραψε στις 22:38, 09-12-12:

Γεια σας .

Είμαι καινούρια εδώ και αποφάσισα να γράψω. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει ξαναγράψει για αυτό το θέμα, δεν είδα όμως κάτι τέτοιο. Έχω ένα πρόβλημα με την γάτα μου , την Χαρά και δεν μπορώ να το λύσω με τίποτα.
Την Χαρά , όταν την φέραμε σπίτι ήταν μόλις 7 (περίπου)μηνών, οπότε, η κοπέλα που την φρόντιζε πριν μας την χαρίσει, της είχε μάθει πώς να συμπεριφέρεται.Δε λέω,η γάτα μου ήταν και είναι Κυρία,αλλά, ξέχασε μόνο ένα πράγμα να μάθει στην μακρύτριχη μπαλίτσα μας : Να ανέχεται την βούρτσα. Από την αρχή το είδαμε , αλλά δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία . Ήταν βέβαια και πολύ δύσκολο να της βγάλεις όλους τους κόμπους.
Μέχρι που το καλοκαίρι του 2011 , μας έκανε εμετούς από τριχόμπαλες και από τότε , προσπαθούμε όσο πιο συχνά γίνεται να την χτενίζουμε , αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου! Αντιστέκεται και δεν μπορώ να τις βγάλω όλους τους κόμπους , ακόμα και όταν την κρατάει κάποιος ! Φαντάζομαι ότι θα είχε και κάποιος από εσάς παρόμοιο πρόβλημα . Έχει κάποιος ιδέες για να το λύσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:43, 09-12-12:

Θελει υπομονη και επιμονη. Ξεκινα να την χτενιζεις, απο λιγο καθε φορα οταν της βαζεις και τρωει, η οταν εχει γλαρωσει για υπνο. Σιγα-σιγα πιστευω πως θα συνηθισει να το ανεχεται για λιγη ωρα. Μην προσπαθεις να την χτενισεις για πολλη ωρα μονοκοματα, αλλα καθε τοσο κι απο λιγο, μεχρι να το μαθει και να καθεται για περισσοτερη ωρα. Καλη επιτυχια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

PawLover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PawLover
H PawLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H PawLover έγραψε στις 15:16, 10-12-12:

Ευχαριστώ πολύ . Θα δοκιμάσω και ελπίζω να το συνηθίσει σιγά-σιγά.

Παράθεση

evaki22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evaki22
H evaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H evaki22 έγραψε στις 19:46, 04-05-14:

καλησπέρα έχω κι εγω πρόβλημα με το τρίχωμα το γατούλη μου.Ειναι ενας σταχτουλης γατος Περσιας 6 ετων και τον τελευταιο καιρο μου ειχε κανει κομπους στην κοιλιτσα του,οπου φυσικα δεν καθεται να τον χτενισω...Εγω σαν αφελης προσπαθησα να βγαλω τους κομπους με το χερι,πραγμα που εγινε,αλλα οι βγαλμενοι κομποι αφησαν κενο και φαινεται το δερματακι του..Βεβαια,απο κατω βγαινει νεο τριχωμα..Ελπιζω να μην ειναι κατι πιο σοβαρο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη meowwwww
H meowwwww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H meowwwww έγραψε στις 19:25, 09-05-20:

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις στους πιο έμπειρους ή σε ειδικούς του φόρουμ.
Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε trimmer για τους κόμπους στις γάτες; Θεωρώ πως είναι ο πιο ασφαλής τρόπος (υπάρχουν trimmers μόνο με 5€).

Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε μικρή ποσότητα ελαιολάδου πάνω στο τρίχωμα για την διευκόλυνση σε μικρότερους κόμπους ή για καλύτερο τρίχωμα;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λαμπερό τρίχωμα - Από mulan
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-12-10 στις 13:46.
    • Τζιβες στο τρίχωμα - Από panoskiz
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-10 στις 15:04.
    • Διατροφή και τρίχωμα - Από crystallyn
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-05-10 στις 01:32.
    • Διατροφή και τρίχωμα - Από maria.andreou
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-10-09 στις 14:12.
    • Ερωτήσεις γατοπροβλήματα! -Κόμποι στο τρίχωμα & λείπουν τρίχες - Από anesperos13
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-08 στις 19:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους