Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για τροφή, άμμο και άλλα

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:29, 29-01-12:

Δε μου φαινεται για καλη. Στα πρωτα 5 κυρια συστατικα περιεχει: γευμα; κοτοπουλο 14.5% και ριζαλευρο, καλαμποκαλευρο και καλαμποκι. Δε θα το εδινα ποτε στο γατο μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bello
H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 18:00, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
Και εμείς το πορτάκι δεν το έχουμε βάλει ακόμα και ούτε θα το βάλουμε όπως φαίνεται!!Ετσι και αλλιώς δεν πετάει άμμο προς τα έξω αλλά προς τα μέσα,οπότε λερώνει πολύ λίγο!
Τι περίεργα που είναι πάντως βρε παιδί μου; Εγώ είχα πάντα μία μεγάλη αμμολεκάνη για τα 2 δικά μου και μία ανοιχτή για τα 2 αδέσποτα που φιλοξενώ. Την οποία αρχικά την είχα πάρει για το δεύτερο δικό μου που το είχα μαζέψει από το δρόμο. Ε σιγά σιγά όλα καταλήγουν στην μεγάλη αμμολεκάνη αν και δεν το θέλω. Λες και την βλέπουν σα ξενοδοχείο 5 αστέρων και σου λέει εμένα γιατί με βάζεις στην πανσιόν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zab

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zab
H Zab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Zab έγραψε στις 15:59, 23-04-12:

θα ήθελα να ρωτήσω πως χορηγείται ακριβώς το enterogelan βρε παιδιά,γιατί όλοι λένε τζελ κιόλας και εγώ βρήκα μόνο σκόνη.πως να του τη δώσω?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frantzo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frantzo
H Frantzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Frantzo έγραψε στις 12:21, 16-09-12:

πριν απο 3 μηνες απέκτησα μία γατουλα, τη Σούζη
ειναι 4 μηνών κ πολύ δραστήρια!
έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες κ είδη τροφών... αλλά ποιά ειναι καταλληλότερη?
έχω ακουσει πως εάν η γάτα τρέφεται μόνο με κροκέτες, μυρίζει λιγότερο η άμμος της..
αλλά θα παίρνει όλα όσα χρειάζεται συνέχεια με την ίδια τροφή?
επιπλέον, δε θα την βαρεθει? :Ρ

επισης όλο το καλοκαίρη κοιμόταν στη βεράντα. η άμμος και τα μπολάκια με το φαγητό έξω
τώρα όμως που αρχίζουν οι βροχες και το κρυο κατι τέτοιο ειναι αδύνατο!!
καμία ιδέα για το που να βάλω την άμμο κ τα μπολάκια? :/

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:34, 16-09-12:

Φιλη Frantzo, Το ιδανικο θα ηταν να τρεφεται η γατουλα σου και με ξηρη τροφη, αλλα και με κονσερβες ( υπαρχουν και φακελακια ), γιατι η κονσερβα περιεχει περισσοτερη υγρασια. Την συχνοτητα που θα της δινεις κονσερβα, θα την αποφασισεις εσυ, αφου συμβουλευτεις και τον κτηνιατρο που θα παρακολουθει την γατουλα σου.
Το σημαντικο ειναι η τροφη να ειναι καλης ποιοτητας και οχι αυτες του super market.Επισης πρεπει να ειναι καταληλη για την ηλικια της. Γραφεις οτι ειναι 4 μηνων. Μεχρι να κλεισει τους 6 μηνες, χρειαζεται ειδικη τροφη για γατακια. Οσον αφορα την αμμο της, θα μπορουσες να την βαλεις στο μπανιο. Εγω εκει την εχω, μονιμα. Το θεμα με τα μπωλακια της τωρα, εχει να κανει με το τι σε εξυπηρετει καλυτερα. Ενα καλο μερος ειναι η κουζινα, οπου συνηθως φυλαμε και τις τροφες. Καλο ειναι παντως, να μην αλλαζεις μερος τακτικα ουτε στην αμμο, ουτε στα μπωλακια της. Η γατα ειναι ζωο της συνηθειας. Ελπιζω να σε βοηθησα και να χαιρεσαι την γατουλα σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 16-09-12 στις 20:29. Αιτία: Συμπληρωμα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frantzo

Νεοφερμένος

H Frantzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Frantzo έγραψε στις 20:12, 21-09-12:

ευχαριστώ Βάσω για τις συμβουλές κ το ενδιαφερον!!
παντως η ιδεα του μπανιου δε θα δουλεψει για εμενα καθώς προσπαθει επανειλημμένα να μπει μεσα στην λεκάνη (κ φοβάμαι να μην πιει νερο, πραγμα το οποιο εχει επισης επιδιώξει)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:23, 21-09-12:

Αν κλεινατε το καπακι της λεκανης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Frantzo

Νεοφερμένος

H Frantzo έγραψε στις 20:38, 21-09-12:

4 μελής οικογένεια.. φαντάζεται τί εχει να γινει?...
επισης παταει στις πετσετες κ μπαινει στην μπανιερα (κ μετα βρισκουμε πατουσακια :Ρ )

προς το παρον την έχω σε μια ακρη στο σαλόνι κ τα πιατάκια στο υποδωμάτιό μου..
το μπανιο μου φαινεται δυσκολη λυση..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:49, 21-09-12:

Εχω μια φιλη, που εχει μια γατουλα, αλλα επειδη την ενοχλει το να εχει την αμμο της γατας μεσα στο σπιτι, την εχει στο μπαλκονι. Ενα μπαλκονι ομως, με σωστη περιφραξη, γιατι καθως μεγαλωνουν τα γατακια, μεγαλωνει και η περιεργεια τους και μπορει να βρεθει απο κατω. Παντως η γατα της φιλης μου, εχει μαθει το συστημα και οποτε θελει να βγει εξω (τον χειμωνα, γιατι το καλοκαιρι ειναι παντα ανοιχτα), κανει νιαου και της ανοιγουν.
Τωρα τα μπωλακια, του φαγητου κυριως, δεν μυριζουν στην κρεββατοκαμαρα; Δεν εχετε αλλο μερος να τα βαζετε;

Παράθεση

Frantzo

Νεοφερμένος

H Frantzo έγραψε στις 20:58, 21-09-12:

οχι δεν με ενοχλουν.. δεν το εχω καταλαβει τουλαχιστον :Ρ
θα το δοκιμάσω το συστημα ανοιξε-κλεισε κ βλεπουμε..
ευχαριστω για τον χρονο σου!

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk
H bbk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 12:05, 26-09-12:

γεια χαρα σε όλους! σας έλειψα! λοιπον,αποφάσισα να φέρω το 'μικρό' μου γατάκι(λεμε τωρα) σπίτι μαζί μας! χαχα γελια που θα κάνουμε...φανταστιτε σε 45τμ δυο άνθρωποι,μια σκιουρίνα κ μια γάτα! ετοιμάζω τώρα το έδαφος που θα κοιμάται η Ροζαλια κ πως θα την εκπεδεψω να μην ασχολήται με τη Νιτσα(σκιουρίνα)..θα σας στηλω την εμπειρια μου,που αναμένεται πολεμική. θέλω να πιστεύω πως λόγω ηλικίας δεν θα είναι τόσο επιθετική κ θα αράζει στο καλάθι της ήσυχα.βέβαια θα μπουν κάνόνες συμβίωσης πχ δεν ανεβαίνουμε σε καναπέδες κ κρεβάτια,αντε φτου κ απ την αρχη...
ασχετο,υπάρχει κάποιος απο σας που ταίζει μαγειρεμένο φαγητό τη γάτα του?? θα ήθελα να ανταλάξουμε απόψεις..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:13, 26-09-12:

bbk καλημερα. Καποτε εδινα μαγειρευτο στην πρωτη μου γατουλα, αλλα οχι μονο μαγειρευτο, ετρωγε και ξηρα τροφη. Η αιτια ηταν, οτι δεν ανεχοταν τις κονσερβες εκεινης της εποχης και τις εκανε εμετο. Ετσι για να μην τρωει μονο κροκετες, της μαγειρευα κιολας. Ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο και μου ειχε πει πως να φτιαχνω το φαγητο της. Τωρα δινω μαγειρευτο στα αδεσποτουλια μου τη μια απο τις 4 φορες τη μερα που τα ταιζω. Εχω εναν συγκεκριμενο τροπο που φτιαχνω το φαγητο τους κι αν ενδιαφερεσαι, μπορω να σου στειλω ΡΜ, με μερικες συνταγες.
Υ.Γ. Να δεις που η Ροζαλια θα προσαρμοστει και ολα θα πανε μια χαρα.

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk
H bbk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 12:23, 26-09-12:

σε ευχαρηστώ για τις ευχες πάντως δεν θα βαριέμαι στο σπίτι με δυο τρελά κατοικίδια

τη Ροζαλια την ταίζω μόνο μαγειρευτό κ κάποιες φορές ωμές μπουκίτσες γιατί με το μαγείρεμα καταστρέφεται η ταυρίνη που διάβασα είναι σημαντική για τις γάτες. αγαπημένο ΄φαγητό κοτόπουλο αλα κρεμ! είμαι κ μάγειρας γαμώτο κ έτσι τα πέρισευματα πιανουν τόπο. όχι γιατί δεν μου αρέσει να της δίνω κροκέτα,είναι σίγουρα πιο πρακτικό,αλλά γιατί δεν μπορει να τις φάει,ξερνάει..αλλά κ 13 χρόνια μαγειρεμένου φαγητού αντε τωρα να την κάνεις να αλλάξει συνηθειες. αν έχεις κανενα καλό μενου να μου πεις,ευχαρήστως!

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:29, 26-09-12:

Καλημερα! Χαιρομαι ιδιαιτερα και πιστευω οτι πηρες την σωστοτερη αποφαση για ολους να φερεις την γατουλα σου!
Δεν ξερω αν εκπαιδευονται να μην ανεβαινουν σε επιπλα.Πολλοι ισχυριζονται οτι με εκπαιδευση μαθαινουν.Δεν ειμαι της ιδιας αποψης παντως!
Αν μπορεις παντως εστω και αν το σπιτι σας ειναι μικρουλι,εκμεταλευσου μια γωνιστα και φτιαξε της ενα γατοδεντρο ή καπου που να μπορει να ανεβαινει ψηλα.Αν εχει κοντα και παραθυρο να χαζευει εξω ακομα καλυτερα!
Και εγω πιστευω οτι ολα θα πανε μια χαρα αφου πλεον εισαστε μαζι!
Οσο αναφορα το φαγητο,εγω του δινω κυριως κροκετες,μερικες μερες τον μηνα κονσερβα(τρωει μονο πατε κοτοπουλο) και σπανιοτατα βραζω λιγο κοτοπουλακι και του δινω.Καμια φορα εχει και τα τυχερα του βεβαια και μπορει να φαει ενα κομματακι κρεας ή ψαρακι οταν φτιαχνω για εμας!

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 12:57, 26-09-12:

χμ..δεν ξέρω για γατοδεντρο,δεν είχα ποτέ,τωρα να το πάρω κ να μην ανέβει αφου δεν το έχει συνηθήσει...θα δω είναι κ περίεργα τα γούστα της. όταν μέναμε μαζί της άρεζε τρελά το κρεβάτι μου κ μάλλιστα κάτω απο το πάπλωμα,όσο κ άν είχε ζέστη!! κ βέβαι το χειμώνα ΠΑΝΩ στο καλοριφέρ!! εβραζε αλλά αυτή τίποτα εκει μέχρι που έπεφτε κάτω μέτα απο ώωωρες κ αναστέναζε! τι αστείο! ερε γελιο που θα πέσει εκπεδεύοντας τη Ροζαλια!
όσο για το φαγητό το έχω συνηθείσει να μαγειρεύω,αλλωστε η καιμενούλα μου δεν μπορει να φάει κάτι άλλο...κ είναι τυχερή που ζει μετά απο αυτά που πέρασε...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:02, 26-09-12:

Ξανα μανα γεια, bbk. Αφου υπαρχει προβλημα δυσανεξιας, καλυτερα να συνεχισεις το μαγειρευτο. Ξερω και απο τη Ζουζου μου, που δεν ανεχοταν τις κονσερβες. Πρεπει ομως το φαγητο της, να περιεχει ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος της, ειδικα στην ηλικια της. Λοιπον να της φτιαχνεις κρεας, κοτοπουλο, ψαρι, συκωτακια κοτας ( οχι πολυ συχνα αυτα, μου ειχε πει ο κτηνιατρος οτι δεν κανει πολυ συχνα ), με νερο, λιγο ελαιολαδο,μια σταλια αλατι και αφου βρασουν λιγο, να προσθετεις λαχανικα ( καροτο, αρακα, κολοκυθακι, οχι πατατα, αυτη ειναι για υδατανθρακες ). Αφου βρασουν κι αυτα, προσθετεις λιγο ρυζι η πατατα (ηρθε η ωρα του υδατανθρακα), η μακαρονακι μικρο. Αφου γινει το φαγητο, θα βαζεις μεσα μια παστα που θα παρεις απο το κτηνιατρειο, που περιεχει πολλες θρεπτικες ουσιες, οπως επισης και ταυρινη. Ετσι οπως καταλαβαινεις, δεν χρειαζεται να της δινεις τιποτα ωμο (ειναι και επικινδυνο κατα τη γνωμη μου), γιατι θα παιρνει την ταυρινη απο την παστα.
Ελπιζω να σου εδωσα μια κατευθυνση, για το πως να φτιαχνεις το φαγητο της και να ευχαριστηθει και κεινη.
Πες μας νεοτερα, οταν εχεις.

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 14:46, 26-09-12:

σε ευχαρηστώ για το μενού,στο επόμενο μαγείρεμα θα βάλω κ λαχανικά,γιατι το μόνο που τρώει είναι τα φρέσκα κρεμυδάκια απο τις γλάστρες της μάνας μου!! το ότι μαδάει πάρα πολύ λες να οφείλεται στην κατα ανάγκη "κακή' διατρόφή της? στα πόδια μου τρίβεται κ αφήνει γουνα..!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:55, 26-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από bbk
σε ευχαρηστώ για το μενού,στο επόμενο μαγείρεμα θα βάλω κ λαχανικά,γιατι το μόνο που τρώει είναι τα φρέσκα κρεμυδάκια απο τις γλάστρες της μάνας μου!! το ότι μαδάει πάρα πολύ λες να οφείλεται στην κατα ανάγκη "κακή' διατρόφή της? στα πόδια μου τρίβεται κ αφήνει γουνα..!
Ειναι μεγαλη μωρε η καημενουλα. Οσο περνανε τα χρονια, η τριχοπτωση γινεται χειροτερη. Τα δικα μου, ειχαν εξαιρετικα ισοροπημενη διατροφη και παρ' ολα αυτα, ειδικα απο τελος ανοιξης μεχρι αρχες φθινοπωρου, που ειναι η εποχη της βαρβατης τριχοπτωσης, χανανε του κοσμου το μαλλι. Κοιτα να την χτενιζεις πιο τακτικα απο πριν, για να μην καταπινει ολη αυτη την τριχα και αποκτησετε προβλημα και με τριχομπαλες. Να της δωσεις φιλακια απο μενα.
Υ.Γ. Τα κρεμμυδακια, καλυτερα να τα εξαφανισεις, δεν κανει να τα τρωει. Μαλλον θελει να βγαλει τριχες που εχει καταπιει, γιαυτο τρωει τα κρεμμυδακια. Φυτεψε της, σταρι και φακες και αν δεν βοηθηθει αρκετα, αγορασε απο κτηνιατρειο μια ειδικη παστα για τις τριχομπαλλες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 26-09-12 στις 14:57. Αιτία: Συνπληρωμα
Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 16:02, 26-09-12:

να 'σαι καλά για τις συμβουλές. για το χτένισμα,θα το κάνω πιο εντατικά,αν κ όποτε τη χτενίζω πρώτον δεν σταματάει να γεμίζει η βούρτσα κ δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση. πάντως αυτή το χαίρεται κ αρχίζει τα σάλια!!
αυριο θα της κάνω κ το εμβολίο της,θα μου πει τα νέα της!

Παράθεση

Κουτσουνόγατος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Κουτσουνόγατος
Ο Κουτσουνόγατος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Κουτσουνόγατος έγραψε στις 11:23, 27-09-12:

και εμένα η γάτα μου τρελαίνεται για βούρτσισμα, κορδώνεται κανονικά και το απολαμβάνει κουνώντας την ουρίτσα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:37, 27-09-12:

Τυχερες εισαστε βρε παιδια. Και τυχεροι, συγνωμη κουτσουνογατε, μπαμπα του Μπλακυ. Εμενα οταν τα χτενιζω, γινονται τα χερια μου κοτλε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 23:48, 27-09-12:

κι εγώ ζηλεύω γιατί το χτένισμα ίσα που το ανέχονται και όχι για πολύ άσε που με τη τρίχα δε βλέπω θεαματικά αποτελέσματα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:13, 28-09-12:

Εγώ δεν έχω παράπονο, ευτυχώς!
Με το furminator έχω βρει την υγειά μου κι η Άρτεμις με τον Απόλλωνα το απολαμβάνουν!

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 13:55, 28-09-12:

καλησπέρα, Γιώργο αλλά τι είναι το furminator;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:34, 28-09-12:

Εάν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο θέμα Furminator.
Πιστεύω ότι θα σου φανεί πολύ χρήσιμο, εάν το αγοράσεις!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 14:27, 01-10-12:

ααα με το χτένισμα έχει λατρεία,γουργουρίζει,της τρέχουν τα σάλια(ούτε σκύλο να είχα),στήνεται κ στο τέλος μου ρίχνει κ μια δαγκωνιά!!! ειναι χαζό αυτό το γατί,τοσες τριχες αν τις μάζευα όλα αυτά τα χρόνια μια ντουλάπα μάλλινα μπλουζάκια θα είχα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:26, 17-02-15:

Σήμερα άκουσα να μη δίνουμε στα κατοικίδιά μας να πίνουν νερό από τη βρύση, γιατί είναι γεμάτο άλατα και μακροπρόθεσμα κινδυνεύουν να πάθουν τα νεφρά τους. Δεν είναι βέβαια "επίσημη" άποψη, απλά η γνώμη κάποιου που έχει κατοικίδια και τους δίνει να πίνουν μόνο εμφιαλωμένο νερό.
Ξέρετε κάτι γι αυτό, αν όντως ισχύει και κατά πόσο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:48, 17-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Σήμερα άκουσα να μη δίνουμε στα κατοικίδιά μας να πίνουν νερό από τη βρύση, γιατί είναι γεμάτο άλατα και μακροπρόθεσμα κινδυνεύουν να πάθουν τα νεφρά τους. Δεν είναι βέβαια "επίσημη" άποψη, απλά η γνώμη κάποιου που έχει κατοικίδια και τους δίνει να πίνουν μόνο εμφιαλωμένο νερό.
Ξέρετε κάτι γι αυτό, αν όντως ισχύει και κατά πόσο;
Στην Αμοργο που δεν πινεται το νερο,δινω εμφιαλωμενο στους δυο γατους,στο σκυλο και στο καναρινι μου.
Οσοι δινουν απο την βρυση,ναι οντως το 90% των ζωων αποκτουν προβλημα με τα νεφρα.
Εχει πολυ αλατι οποτε και απαγορευεται.
Γενικα νομιζω οτι εχει να κανει με την περιοχη(αν ειναι καταλληλο ή οχι το νερο)
Παντως σιγουρα και το εμφιαλωμενο δεν ειναι καλυτερο απο το νερο της Αθηνας πχ.
Αν δεις πως τα πετανε και τα εχουν ωρες μεσα στον ηλιο,θα καταλαβεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,020 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:49, 17-02-15:

Ναι, γενικά το νερό της βρύσης έχει άλατα. Αλλά όχι πως τα εμφιαλωμένα είναι καλύτερα. Θεωρώ πως αν είναι πόσιμο το νερό καλό είναι να πίνουν από αυτό. Ό,τι πίνουμε κι εμείς δηλαδή.
Ένας θείος μου γιατρός με συμβουλεύει πάντα: καλύτερα τρεχούμενο παρά εμφιαλωμένο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,799 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:17, 17-02-15:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:10, 18-02-15:

Παιδιά εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στα εμφιαλωμένα νερά. Πολλές φορές τα έχουν μέσα στη ζέστη και πολλές φορές έχω διαβάσει για μικρόβια που έχουν αναπτυχθεί.... και ο παιδίατρός μας όπως λέει η Φωτεινή μας έχει πει καλύτερα τρεχούμενο παρά εμφιαλωμένο.... οπότε εντάξει τι να πω και εμείς τρεχούμενο πίνουμε οπότε....ο Θεός βοηθός!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:34, 18-02-15:

Στην περιπτωση μας,καλυτερα μικροβια παρα ουρολιθιαση και κατεστραμενα νεφρα!
Δεν εχει και κτηνιατρο το νησι (αχ που ηρθαμε και εμεις να ζησουμε) και τωρα το χειμωνα πιανουν συνεχεια απαγορευτικα οποτε ουτε στη Ναξο που ειναι ο κοντινοτερος κτηνιατρος(4μιση ωρες),δεν εχουμε προσβαση να παμε.

ps εχω διαβασει οτι στα καναρινια πχ,οσο καλο και να ειναι το ποσιμο νερο,καλυτερα να δινουμε εμφιαλωμενο.Δεν ξερω αν ισχυει και αν πιανει και αλλα ζωα σε αυτο.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:40, 18-02-15:

Στην περίπτωσή σας θα μπορούσες να βράζεις το νερό. Αυτό μου το είχε πει ο παιδίατρος όταν έπρεπε να ταξιδέψω με την κόρη μου μωρό...μου είχε πει ότι νερό κλεισμένο σε μπετονάκι πάνω από 2 ημέρες να μην χρησιμοποιώ και να το βράζω κι αφού κρυώσει να το δίνω. Τώρα αν σε προβληματίζει τότε ΟΚ δίνε εμφιαλωμένο. Ισως σε μερικές περιπτώσεις να είναι καλύτερο από το νερό της επαρχίας.

Γενικά όμως το εμφιαλωμένο δεν το έχουν σε υπόληψη....τουλάχιστον σε σύγκριση με το πόσιμο της Αθήνας ή άλλων περιοχών που είναι καλό το νερό.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:53, 18-02-15:

Λοιπον,αυτο το εκανα πριν δυο χρονια που ζουσαμε σε χωριο της Στυλιδας. Καλο το νερο. Αλλοι το επιναν,αλλοι αγοραζαν εμφιαλωμενο.
Οταν επαθε ουρολιθιαση ο μεγαλος μου,ξεκινησα το νερο του να το βραζω.
Ομως εμαθα οτι δεν ηταν τοσο καλο αυτο γιατι και παλι μαζευε μικροβια. Μετα το σταματησα.
Ξερω παντως πως τα πετανε τα μπουκαλια μεσα στον ηλιο και πριν καν το ανοιξεις,βλεπεις μεσα τιγκα φυσαλλιδες! Λολ!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:59, 18-02-15:

Και είσαι βέβαιη ότι από το νερό έπαθε ουρολιθίαση...;;;; εντάξει βράζεις λίγο νερό για 1-2 ημέρες....

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 14:10, 18-02-15:

Φυσικα και δε μπορω νσ ειμαι σιγουρη! Δεν το πιστευω οτι το επαθε απο το νερο. Ισως απο τις κροκετες που του εδινα εκεινη την περιοδο γτ δεν εβρισκα καλυτερες,να το επαθε. Ομως φοβηθηκα τοσο που απο τοτε και για ενα διαστημα το εβραζα. Παντως οταν με το καλο ξαναγυρισουμε σε εκεινο το χωριο(εκει ειναι το σπιτι μας) , απο τη βρυση θα τους δινω παλι. Σιγουρα εκεινη η περιοχη εχει καλυτερο νερο απο οτι το εμφιαλωμενο. Οχι ομως και η Αμοργος

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:31, 18-02-15:

Νομίζω εξαρτάται και από ποια περιοχή είναι το πόσιμο νερό. Για παράδειγμα, κοντά στον Ασωπό που ρίχνουν όλα τα απόβλητα, η κατανάλωση εμφιαλωμένου νερού, σχεδόν επιβάλλεται θα έλεγα. Ωστόσο, αν και μένω στο κέντρο της Αθήνας, πιστεύω οτι επειδή το νερό διοχετεύεται από διεσπαρμένες δεξαμενές, πάλι εξαρτάται κι από την περιοχή. Το νερό της βρύσης που πίνει η μάνα μου που το σπίτι της απέχει ένα χιλιόμετρο από το δικό μου, είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που έρχεται στη δική μου πολυκατοικία. Εκείνης είναι άοσμο και άγευστο, σε αντίθεση με το δικό μου
το οποίο έχει μια έντονη γεύση περίεργη, μάλλον χλωρίου... Γι αυτό και ανησυχώ..Σίγουρα προτιμώ τις βραχυπρόθεσμες συνέπειες του εμφιαλωμένου, από τις μη αναστρέψιμες αυτών του χλωρίου που φέρνει στον οργανισμό.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:13, 18-02-15:

Για ενα διαστημα που εμενα σε περιοχη με πολλα αλατα, σε σημειο τα μπολακια του νερου να ασπριζουν μεσα σε 24 ωρες, καμια απο τις γατες μου δεν ειχε προβλημα. Το αντιθετο μαλιστα, επιναν περισσοτερο νερο. Υπαρχει καποια εγκυρη πηγη περα απο τις ιστοριες που ανεφερες, οτι το νερο με αλατα προκαλει προβληματα; Αν σκεφτεις τι νερο πινουν εξω τα αδεσποτα, το νερο της βρυσης για αυτα ειναι πολυτελεια.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 18:31, 18-02-15:

Λυσσαγαν απο το πολυ αλατι τα κακομοιρα γι αυτο επιναν πολυ νερο.Δε ξεδιψαει αυτο το "νερο" και ειναι επικινδυνο για ανθρωπους και ζωα. Μια απλη αναζητηση στο νετ,θα σε πεισει.
Το νερο της βροχης μεσα σε λακουβες με λασπη,φυσικα και ειναι καλυτερο για τα αδεσποτα απο αυτο το νερο!
Εδω στο νησι,γατακια ουτε ενος χρονου,πεθαινουν απο νεφρικη ανεπαρκεια. Προσοχη τι δινετε στα ζωα σας απο νερο και τροφη. Ηταν πολυ τυχερα τα γατια σου που επεζησαν!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:05, 18-02-15:

Υπερβαλεις. Εχεις πιει ποτε νερο με σχεδον μηδενικα αλατα; Δεν πινεται ευκολα και μετα απο αρκετο καιρο καταληγεις αφυδατωμενη, αφου ο οργανισμος δυσκολευεται να το συγκρατησει και το κατουρας. Τα γατια μου δεν πινουν σχεδον καθολου νερο τωρα. Οταν λεω σχεδον καθολου εννοω οτι πινουν 2-3 φορες τον μηνα. Το πολυ. Τρεφονται με υγρη τροφη και δεν εχουν προβλημα, αλλα αυτο το νερο δεν το θελουν. Οσο πιο μεγαλη ειναι η σκληροτητα τοσο πιο πολυ το προτιμουν. Γιατι; Επειδη πινεται πιο ευκολα.

Εν κατακλειδι, προτιμω να εμπιστευτω τον παγκοσμιο οργανισμο υγειας, παρα τον καθε ασχετο που γραφει στο internet οτι του κατεβει. https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_wa...considerations

ΥΓ: εχω ζησει σε περιοχη με πολυ σκληρο νερο για πανω απο 10 χρονια και δεν επαθα ποτε τιποτα. Ουτε "λυσσαγα" οταν το επινα. Αναφερομαι φυσικα σε κανονικο νερο με αυξημενα ποσοστα μαγνησιου και ασβεστιου, οχι σε νερο παραθαλασσιων περιοχων που ειναι γλειφο ή περιεχει πολυ θαλασσινο αλατι.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 19:26, 18-02-15:

Να ξερεις οτι ειδικα το μαγνησιο σε μεγαλα ποσοστα,προκαλει ουρολιθιαση στη γατα. Δε ξερω που μενεις και τι ποσοστο αλατιου εχει το δικτυο σου,ομως εδω που ειμαστε το αλατι παιζει και να ξεπερναει το 85%. Δεν πινεται,δεν μαγειρευεται και ακομα και στο σωμα και τα μαλλια μας οταν το χρησιμοποιουμε,ειναι τραγικο. Αν μπορουσα θα εκανα μπανιο με εμφιαλωμενο.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:25, 18-02-15:

Μαγνησιο, αλλο ενα δαιμονοποιημενο στοιχειο. Μηπως να μειωσουμε/κοψουμε και το ασβεστιο για να μη παρουσιαζουν ουρολιθους ασβεστιου; Τελος λοιπον στο τυρι, το γιαουρτι και το γατοχορτο (το οποιο ειναι επισης υψηλο σε μαγνησιο).

Στη θεση σου θα φοβομουν περισσοτερο την ξηρα τροφη που ταιζεις το γατι σου, παρα το μαγνησιο που υπαρχει στο νερο της βρυσης σου (το οποιο στην τελικη δεν γνωριζεις καν σε τι ποσοστο ειναι, απλα υποθετεις οτι επειδη το νερο ειναι σκληρο, εχει και πολυ μαγνησιο).

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 21:47, 18-02-15:

Μηπως ειστε κτηνιατρος; Γιατι εργαζομαι σε καταφυγιο ζωων και συνεργαζομαστε με διαφορους κτηνιατρους,οι οποιοι υποστηριζουν οτι το νερο με πολλα αλατα καταστρεφουν νεφρα και δημιουργουν ουρολιθους στην ουροδοχο κυστη.
Το ιδιο συμβαινει και με τις γατοτροφες που περιεχουν σε υψηλα επιπεδα μαγνησιο.

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Djerry
Ο Djerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Djerry έγραψε στις 01:54, 11-03-15:

Παιδιά καλησπέρα σας,

Επειδή έχουν ακουστεί πολλές γνώμες, με μεγάλη απόκληση μεταξύ τους σε θέμα χρόνου, κάθε πότε πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάζουμε την άμμο από την αμμολεκανη;;

Έχω ακούσει από κάθε 3 μέρες, έως και ένα μηνα!

Ο γάτος μας είναι 7 μηνών, και πάει 2,3 φορές πάνω κάτω στην άμμο για τις ανάγκες του.

Χοντρικά θα έλεγα 2 για πιπί και 1 για το πιο 'βαρύ'. Τρώει ξηρά τροφή, και σύντομα θα στειρωθεί.

Η άμμος (χαλίκι) που χρησιμοποιούμε είναι η catsan.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 07:58, 11-03-15:

Σβωλιαζει αυτη η αμμος; Αν οχι τοτε θελει συχνα αλλαγμα, το λιγοτερο μια φορα την εβδομαδα. Αν σβωλιαζει και οι σβωλοι αφαιρουνται χωρις να διαλυονται, τοτε δεν χρειαζεται να την αλλαζεις πολυ συχνα. Μια φορα τον μηνα ή μια φορα το τριμηνο ή οποτε σου μυριζει. Προσεχε μονο να μην την αφηνεις για πολλους μηνες χωρις να την αλλαζεις γιατι πολλες φορες μυριζει στις γατες και οχι σε εμας. Αν δεις οτι γρατζουναει με τις ωρες τα τοιχωματα της λεκανης σημαινει οτι ειναι δυσαρεστημενος με την αμμο ή την λεκανη ή και τα δυο.

Εγω χρησιμοποιω αμμο που σβωλιαζει και γεμιζω τις λεκανες τους 1 φορα τον μηνα σχεδον μεχρι επανω. Μολις περασει ο μηνας η σταθμη εχει πεσει στο 1/3 της λεκανης οποτε την μια λεκανη την αδειαζω (με την προυποθεση οτι δεν μυριζει και δεν εχει σπασμενους σβωλους) στην αλλη και την αδεια την γεμιζω με φρεσκια αμμο. Καθε 2 μηνες πεταω οση αμμο απομενει στις λεκανες και τις γεμιζω με φρεσκια. Τις λεκανες τις πλενω 2-3 φορες τον χρονο με καυτο νερο και απορρυπαντικο πλυντηριου πιατων (περιεχει χλωρινη).

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:44, 11-03-15:

Λοιπόν ας μου επιτραπεί να αρχίσω από το..τέλος, δηλαδή την ποιότητα της άμμου που είναι ο κύριος παράγοντας από τον οποίο εξαρτάται η συχνότητα αλλαγής της. Την catsan δεν την έχω δοκιμάσει, ... 'Εχει τη δυνατότητα να κάνει σβώλους τα υγρά, να συγκρατεί τις οσμές? Αν ναι, έχει καλώς, αν όχι θα σου πρότεινα τη "Van Cat" στην πράσινη χάρτινη συσκευασία, από την οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένη και που είναι αρκετά οικονομική σε σχέση πάντα με την ποιότητά της.
Ωστόσο, αν μπορούσα να απαντήσω με μια φράση στην απορία σου, θα σου έλεγα οτι όλα είναι σχετικά:
Ο χρόνος αλλαγής εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την ποιότητα που είπαμε πιο πάνω: Μια άμμος, από το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς π.χ. συνήθως είναι αναγκαίο να αλλάζεται συχνότερα, καθώς εύκολα "λερώνεται" μα, κυρίως, διαχέει την υγρασία σε όλη τη λεκάνη με αποτέλεσμα να διευκολύνει την ανάπτυξη βακτηριδίων και μικροβίων (με τις πιθανές συνέπειες στο γατί).
Επίσης ρόλο παίζει και ο αριθμός των γατιών που χρησιμποποιούν την ίδια αμμολεκάνη (αν και αυτό που συστήνεται αν είναι εφικτό είναι να έχει το κάθε γατί τη δική του συν 1, που σημαίνει 5γάτες/6 αμμολεκάνες).

Ο μέσος όρος αλλαγής μιας "αξιοπρεπούς" ποιότητας άμμου σε ένα υγιές γατί κυμαίνεται μεταξύ 3-4 εβδομάδων. Προσωπικά τη Van που προτιμώ (μετά από αρκετό χρόνο αναζήτησης και πειραμάτων με άλλες), την αδειάζω εντελώς από την αμμολεκάνη και την ανανεώνω (αφού πριν έχω πλύνει και στεγνώσει καλά τη λεκάνη) κάθε 1 μήνα περίπου. Με προϋπόθεση οτι με το φτυαράκι, αδειάζω "κακά" και "τσίσα" σε σβώλους, τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα (ενίοτε και 2).
Αυτά για την ώρα, πιστεύω λιγάκι να βοήθησα

Υ.Γ. Περισσότερα σχετικά με το θέμα μπορείς (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να πληροφορηθείς εδώ, κι εδώ
Επίσης υπάρχουν κριτικές, που μπορείς να διαβάσεις, όπως λ.χ. εδώ

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

Ο Djerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Djerry έγραψε στις 10:26, 11-03-15:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,

Και τα λινκς με τα αντίστοιχα άρθρα πολύ ενημερωτικά.

Δυο ερωτήσεις μένουν ακόμα με το θέμα άμμος.

Αν της την αλλάξω τώρα την catsan, (μιας που δεν είδα και καλες κριτικές για αυτή την μάρκα) θα μου κάνει μούτρα πιστεύετε;;

Η εκτροφέας την είχε συνηθίσει με αυτήν!

Όταν τελειώνει την ανάγκη της, ξύνει αριστερά και δεξια την αμμολεκανη της για 10 δευτρ. περίπου. Έχω ακούσει ότι είναι δείγμα δυσφορίας, ισχύει; Η λεκάνη της είναι ευρύχωρη, κλειστή αλλα της έχουμε αφαίρεση την πόρτα, η άμμος αυτή που την συνήθισε η εκτροφέας της μέχρι στιγμής, και δεν βλέπω κάτι που να την δυσανασχετεί, μιας που συνεχίζει να πηγαίνει. Δεν μας έχει κάνει κανένα ατύχημα μέχρι στιγμής. (να τα κάνει έξω δλδ)

Επίσης το ξύσιμο βλέπω το έχει και με το μπολ από το νερο της. Ίδιο με αυτό της τροφής (πήλινο της αγοράς) αλλα μονο του νερου το ξύνει λίγο πριν πιει!

Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Djerry : 11-03-15 στις 11:46.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:47, 11-03-15:

Γεια σου φίλε κι από μένα και να τον χαίρεσαι τον Djerry! Είναι απίθανος γατούλης πραγματικά..Λοιπόν όσο γι΄αυτα που ρωτάς, έχω να σου πω ότι με την αλλαγή της άμμου σε μία καλύτερη ποιοτικά όχι απλώς δε θα δυσανασχετήσει αλλά θα την εκτιμήσει κιόλας! Εκτός του ότι όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι θα είναι και για σένα πολύ πιο εύκολο να την καθαρίιζεις! Αυτό με το "σκάψιμο" γύρω από την αμμολεκάνη για λίγο αφότου την έχουν επισκεφθεί το κάνουν αρκετά γατάκια ενστικτωδώς, αφού ακόμη τους μυρίζει μάλλον και θέλουν να εξαλείψουν κάθε μυρωδιά, δεν είναι κτ ανησυχητικό! Επίσης αρκετά γατάκια έχουν ιδιαίτερη, ας το πούμε, σχέση με το νερό και το "σκάβουν" λιγακι πριν πιούνε (εγώ έχω και γατί που πριν πιει σκορπάει πρώτα το μισό νερό έξω από το μπολ) κι επίσης δεν είναι κτ άξιο προβληματισμού.. και ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ακόμη για ποιο λόγο το κάνουν...Εσύ απλώς φρόντιζε να του αλλάζεις τακτικά το νερό του κι επιπλέον είναι καλό να του έχεις και κανένα μπολάκι επιπλέον διαθέσιμο με νερό σε άλλο σημείο

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 12:01, 11-03-15:

Σε ευχαριστώ Μαρία για την άμεση απάντηση.

Θα τελειώσω την catsan που μας έμεινε, (μια αλλαγή ακόμα) και θα περάσω στις προτεινόμενες.

Θα ξεκινήσω με την biocat's πράσινη μιας που είδα μεσα στο φόρουμ πολύς κόσμος να έχει μείνει ευχαριστημένος.

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα κάτι σε χαλικάκι χοντρό αντί για αμμοχάλικο λεπτό για να μην λερώνει, αλλα αν κάνει την δουλειά του, και από θέμα υγιεινής όπως άκουσα είναι καλύτερη, (για πιο εύκολο καθάρισμα του πιπί) γιατί όχι!

Ελπίζω να μην του φανούνε πολλά του Djerry μας, μιας που έχει μια εβδομάδα περίπου σπίτι, με τις πρώτες μέρες κρυσταλλική αμμο, που δεν την τίμησε καθόλου, μετά την catsan του εκτροφέα της, άρχισε να πηγαίνει, τώρα άλλη μάρκα, σε λίγο μετακίνηση σιγά σιγά την αμμολεκανη της γιατί την έχουμε στο σαλόνι, (και θέλουμε να την φτάσουμε στην τουαλέτα) σε μια εβδομάδα στείρωση, σε 10 μέρες 5ωρο ταξίδι με το αυτοκίνητο για ένα παρατεταμένο σβκ. αλλαγη περιβάλλοντος πάλι δλδ (επισκψ. στην οικογένεια)....ελπιζω να μην του έρθει κάπως!;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:16, 11-03-15:

Για το θέμα της άμμου πάντως, θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Μαρία, δεν νομίζω να δυσφορήσει, τουναντίον πιστεύω θα το εκτιμήσει. Μη περιμένεις όμως να σταματήσει τις προκαταρκτικές ανασκαφές ή τις μετέπειτα ανασκαφές, είναι στην ιδιοσυγκρασία του γατιού. Κι η δική μου το ίδιο συμπεριφέρεται, ιδιαίτερα όταν είναι για κακάκια, σκάβει εμμονικά θα έλεγα
(και στο τέλος τα αφήνει σχεδόν ασκέπαστα), το δε νερό, αν δεν βουτήξει το πόδι μέσα να το ...δοκιμάσει λες και πρόκεται για πρώιμο θαλάσσιο λουτρό που κάνουμε σε διακοπές, δεν πίνει. Όσο για το φαγητό, όταν ήταν μωρούλι, έξυνε με τα νυχοποδαράκια της το πάτωμα λες και δεν ήταν φαγητό, λες και ήταν μη πω τι... Αυτή όμως την τελευταία συνήθεια την έχει κόψει προ πολλού καθώς μεγάλωνε και άλλαζε γούστα..
Για τη στείρωση μόνο εξακολουθώ και έχω κάποιους ενδοιασμόυς, αν θα ήταν καλύτερα να περιμένατε λίγες εβδομάδες ακόμη μέχρι να συνηθίσει και να νιώθει πλήρως ασφαλής στο νέο του περιβάλλον..
Όμως εσείς ξέρετε καλύτερα, οπότε δεν θα επιμείνω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες για την άμμο - Από Μυρτω4038
      Το θέμα έχει λάβει 378 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-21 στις 22:05.
    • Απορίες για την άμμο - Από alpi***
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-01-10 στις 21:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους