Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,293 εγγεγραμμένα μέλη και 713,403 μηνύματα σε 22,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

saki p.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saki p.
H saki p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H saki p. έγραψε στις 01:11, 25-02-11:

γεια σας και παλι!το γατακι που υιοθετησα πριν ενα μηνα ειναι συμφωνα με τον κτηνιατρο 3,5 μηνων..στο σπιτι εχουμε αλλον ενα γατουλη,ο οποιος ειναι στειρωμενος βεβαια..το περιεργο που θελω να μοιραστω μαζι σας ειναι οτι σημερα ολη μερα το γατακι(θηλυκο) κανει εναν περιεργο θορυβο,σα νιαουριτο,τριβεται ολη την ωρα στο χαλι και εχει περιεργη συμπεριφορα..μαλλον εχει οιστρο!αλλα ειναι πολυ πολυ μικρη για στειρωση..και δεν ξερω τι να κανω!μαζι της βασανιζεται κ ο αλλος γατουλης που την κοιταει με απορια ! οποιαδηποτε συμβουλη χρησιμη και ευπροσδεκτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:11, 25-02-11:

Καλημερα .Ο πρωτος οιστρος της γατας εμφανιζεται απο 4-7 μηνων.Για περισσοτερες πληροφοριες δες εδω.Παντως ,συμφωνα με τους περισσοτερους γιατρους,η καλυτερη ηλικια για τη στειρωση της θηλυκιας ειναι γυρω στους 6 μηνες.Ο αλλος γατουλης δεν νομιζω οτι βασανιζεται,διοτι ειναι στειρωμενος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

saki p.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saki p.
H saki p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H saki p. έγραψε στις 14:51, 25-02-11:

σ'ευχαριστω για την απαντηση..ξερεις ποιο ειναι το θεμα,οτι αν και στειρωμενος εχει κ αυτος ορμες ακομα γιατι προφανως δεν εγινε ολικη αφαιρεση αλλα αποσωληνωση ή καπως ετσι,δεν ξερω πως λεγεται..κ προσπαθει ο καημενος αλλα ε νοειται οτι δε μπορει να γινει κατι..επομενως πρεπει να περιμενουμε για να στειρωθει..εως τοτε να δουμε τι θα γινει..

Παράθεση

Naughty_angel (Έφη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Naughty_angel
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Naughty_angel έγραψε στις 13:38, 15-03-11:

Γεια σας κ από μας!!! Πριν 5 μήνες περίπου αποκτήσαμε στην οικογένεια ένα πανέμορφο νέο μέλος!! Το Ζιζελάκι ή αλλιώς μπιζελάκι! Γίνεται 7 μηνών σε λίγες ημέρες και είναι ένα ημιαιμάκι από μαμά ράτσας Τούρκικη Βαν και μπαμπά αλανιάρη σπιτόγατο! Από χτες λοιπόν ξεκίνησε κάτι περίεργα νιαουρίσματα, τριψίματα στο πάτωμα και ολα τα σχετικά που θέλει μια γυναικάρα σα τη ζιζέλ για ζευγάρωμα!! Η ερώτηση μου είναι η εξής... Σκέφτομαι να της κάνω στείρωση.. η κατάλληλη περίοδος είναι κατα τη διάρκεια του οίστρου? Πριν? Μετά?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι τώρα που έχει.. Άλλοι που ρώτησα λένε μετά..? Έχω μπερδευτεί λιγάκι... Εσείς τι λέτε? Ποια είναι η γνώμη σας... Κ αν ξέρετε κάποιο καλό κτηνίατρο για αυτη τη δουλειά κοντά στον κορυδαλλό, κάντε μια αναφορά!! Ευχαριστώωωωωω!!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:46, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Naughty_angel
Γεια σας κ από μας!!! Πριν 5 μήνες περίπου αποκτήσαμε στην οικογένεια ένα πανέμορφο νέο μέλος!! Το Ζιζελάκι ή αλλιώς μπιζελάκι! Γίνεται 7 μηνών σε λίγες ημέρες και είναι ένα ημιαιμάκι από μαμά ράτσας Τούρκικη Βαν και μπαμπά αλανιάρη σπιτόγατο! Από χτες λοιπόν ξεκίνησε κάτι περίεργα νιαουρίσματα, τριψίματα στο πάτωμα και ολα τα σχετικά που θέλει μια γυναικάρα σα τη ζιζέλ για ζευγάρωμα!! Η ερώτηση μου είναι η εξής... Σκέφτομαι να της κάνω στείρωση.. η κατάλληλη περίοδος είναι κατα τη διάρκεια του οίστρου? Πριν? Μετά?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι τώρα που έχει.. Άλλοι που ρώτησα λένε μετά..? Έχω μπερδευτεί λιγάκι... Εσείς τι λέτε? Ποια είναι η γνώμη σας... Κ αν ξέρετε κάποιο καλό κτηνίατρο για αυτη τη δουλειά κοντά στον κορυδαλλό, κάντε μια αναφορά!! Ευχαριστώωωωωω!!!!
Nα σας ζήσει!! Οι απόψεις διίστανται, αλλά νομίζω η επικρατέστερη είναι εφόσον έχει υποχωρήσει ο οίστρος...
Για κτηνιάτρους θα σου στείλω πμ... Ξέρω έναν που θα σου βάλω ΣΤΟΠ απαγορευτικό για να μην πας στην περιοχή που λες, θα σου εξηγήσω σε πμ τους λόγους, και θα σου προτείνω εκεί που τα πήγα... -αφού έφυγα από το ΣΤΟΠ το απαγορευτικό...-

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:47, 15-03-11:

Καταρχας να τη χαιρεσαι!!!
Εμεις τη στειρωση στη μικρη μας την καναμε αφου περασε 2 οιστρους. Απο οσα εχω διαβασει παντως λενε οτι η στειρωση πρεπει να γινει αφου τελειωσει ο οιστρος.

Παράθεση

Naughty_angel (Έφη)

Νεοφερμένος

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Naughty_angel έγραψε στις 14:00, 15-03-11:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Μου είπε ο γιατρός, τον οποίο δεν πολυεμπιστεύομαι, ή να της κάνουμε μια ένεση για να ηρεμήσει, που δεν υπάρχει περίπτωση να την κάνω, η μόνιμη στείρωση. Κ εγώ θεωρώ ότι πρέπει να περάσει ο οίστρος αλλα.. δεν είμαι γιατρος!! Πόσο καιρό διαφορά έχουν οι οίστροι μεταξύ τους? δλδ αν μας τελειώσει αυτος μετά από πόσες μέρες θα έρθει πάνω κάτω ο επόμενος?

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:04, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Naughty_angel
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Μου είπε ο γιατρός, τον οποίο δεν πολυεμπιστεύομαι, ή να της κάνουμε μια ένεση για να ηρεμήσει, που δεν υπάρχει περίπτωση να την κάνω, η μόνιμη στείρωση. Κ εγώ θεωρώ ότι πρέπει να περάσει ο οίστρος αλλα.. δεν είμαι γιατρος!! Πόσο καιρό διαφορά έχουν οι οίστροι μεταξύ τους? δλδ αν μας τελειώσει αυτος μετά από πόσες μέρες θα έρθει πάνω κάτω ο επόμενος?
Μην την κάνεις την ένεση!!! Στα έχω γράψει σε πμ, μεταξύ άλλων, και είναι ενας από τους λόγους που άλλαξα κτηνίατρο...
Στην δικιά μου η απόσταση μεταξύ των 2 οίστρων ήταν 5-6 μέρες...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:05, 15-03-11:

Ναι αποφυγε την ενεση διοτι ειναι καρκινογονα...Οι οιστροι κρατανε καποιες μερες και η διαρκεια απο τον οιστρο μεχρι τον επομενο μπορει να ειναι απο 4-20 μερες αλλα ηδη εχουμε μπει σε εποχη οιστρου η οποια διαρκει μεχρι τον Οκτωβρη περιπου...

Παράθεση

Naughty_angel (Έφη)

Νεοφερμένος

H Naughty_angel έγραψε στις 14:08, 15-03-11:

Δλδ αν δεν τη στειρώσω, μέχρι τον οκτώβρη θα ταλαιπωρείται τόσο??? πω πω....

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:14, 15-03-11:

Ναι και ειναι ταλαιπωρια οντως...εμας φαντασου ξεκινησε τους οιστρους πριν αρχισει η περιοδος αναπαραγωγης...

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:21, 15-03-11:

όντως είναι απίστευτη ταλαιπωρία για την γατούλα... η δικιά μου ακόμα έχει μείνει μισή από άποψη κιλών, και προσπαθώ να ξαναστανιάρει και να παχύνει λίγο...
Όλη μέρα νιούριζε, έκανε βαρελάκια στο πάτωμα, έψαχνε να βρει χέρια ή αντικείμενα για να τριφτεί, πήγαινε σε μπαλκονόπορτες και ούρλιαζε, ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ... Αυτό για ένα μήνα...

Παράθεση

Naughty_angel (Έφη)

Νεοφερμένος

H Naughty_angel έγραψε στις 14:41, 15-03-11:

κ μένα τρώει λιγότερο απ'ότι συνήθως αλλα τον ύπνο τον έχουμε στο τσεπάκι μας.. Όρεξη για παιχνίδι δεν έχουμε καθόλου..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:44, 15-03-11:

Καλησπερα και καλωσηρθες.
Ενεση,οπως σου ειπαν και παραπανω..σε καμια περιπτωση να μην της κανεις.Η γνωμη μου ειναι μολις περασει ο οιστρος..να την πας κατευθειαν για στειρωση.Στα θηλυκα,.,οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο..γιατι μικραινουν αφανταστα οι πιθανοτητες για διαφορους καρκινους,και δεν βασανιζεται κιολας.Δες και εδω κυριως στην παραγραφο 5.

Παράθεση

Naughty_angel (Έφη)

Νεοφερμένος

H Naughty_angel έγραψε στις 15:10, 15-03-11:

Εννοείται ότι ΔΕΝ θα της κάνω ένεση!!!! Θα περιμένω να περάσει ο οίστρος και μετά θα πάμε γιατρούλι...

Παράθεση

Alkisti_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alkisti_V
H Alkisti_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 αρσενικά στο σπίτι και πολλά πολλά αδέσποτα στον κήπο! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Alkisti_V έγραψε στις 12:16, 16-03-11:

Εγώ το δικό μου κοριτσάκι το στείρωσα πριν από περίπου 2 μήνες...Είχε ήδη περάσει τρεις οίστρους (κάθε 15 μέρες είχαμε τα γνωστά συμπτώματα: φωνές, τριψίματα, ελάχιστο φαγητό, ελάχιστος ύπνος κτλ) και μόλις έγινε 6 μηνών την πήγα στο γιατρό.

Είμαι και εγώ κατά της ένεσης. Επίσης θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο οίτρος της καθώς η μήτρα της και όλο το σύστημά της γενικά είναι ευαίσθητο (αυξημένη ροή και κυκλοφορία αίματος - όπως περίπου συμβαίνει και στις γυναίκες) και δεν συνίσταται από τους κτηνιάτρους να κάνουν επέμβαση κατά τον οίστρο.

Στη δική μας περίπτωση ομολογώ πως ξεγελάστηκα νομίζοντας ότι είχε ολοκληρωθεί ο οίστρος (καθώς τα συμπτώματα σταμάτησαν) και κανονίσαμε την επέμβαση. Μιλώντας με τον γιατρό (αφού είχε γίνει η στείρωση) μου είπε ότι ο οίστρος της δεν είχε υποχωρήσει εντελώς με αποτέλεσμα να της κάνει μεγαλύτερη τομή (αντί για 2,5cm που γίνεται συνήθως η δική της ήταν 4cm) χωρίς αυτό να προκαλέσει άλλες επιπλοκές.

Μάλιστα την ίδια μέρα ήπιε νεράκι και το βράδυ ξεκίνησε δειλά-δειλά να τρώει...Την επομένη που την πήρα στο σπίτι δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Ήταν λίγο ζαλισμένη και αναστατωμένη από τη νάρκωση αλλά πήγε και τουαλέτα και έφαγε κανονικά.

Συνεπώς μόλις είναι έτοιμη η μικρή σου κανόνισε τη στείρωση. Θα ηρεμίσετε και εσείς στο σπίτι (εμείς ρίχναμε τρελλά ξενύχτια απ τις φωνές της!!!) και κυρίως το ίδιο το ζωάκι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pantnt30

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantnt30
Ο pantnt30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O pantnt30 έγραψε στις 15:43, 03-05-11:

Καλησπέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα κάποιος να με συμβουλεύσει αν θηλυκό γατάκι 4 1/2 μηνών μπορώ να το στειρώσω.
Είναι καλή η ηλικία του?
Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει ένα γατάκι αν στειρωθεί στη ηλικία των 4 μηνών¨?
Ευχαριστώ.
Αλεξία

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 16:03, 03-05-11:

Το θηλυκό γατάκι πρέπει να είναι περίπου 6 μηνών. Τα ζωάκια πριν στειρωθούν καλό θα ήταν να έχουν αναπτυχθεί σωματικά. Στις θηλυκές η στείρωση γίνεται λίγο νωρίτερα μην τυχόν και μείνουν έγκυες. Αν δεν υπάρχει ο φόβος εγκυμοσύνης καθυστέρησέ το.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,368 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 16:38, 03-05-11:

Φιλοξενούσα κάποια στιγμή μια γατούλα που σε ηλικία 4,5 μηνών της ήρθε οίστρος και την στείρωσα.. Μια χαρά είναι τώρα και αναπτύχθηκε σωστά..
Όπως σου είπαν, αν δεν υπάρχει ο φόβος να μείνει έγκυος ή δεν της έχει έρθει ακόμα οίστρος μπορείς να περιμένεις!!

Παράθεση

pantnt30

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantnt30
Ο pantnt30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O pantnt30 έγραψε στις 17:34, 03-05-11:

Αν δεν της ήρθε οίστρος και στειρώσεις τη γατούλα των 4 μηνών , έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη ?

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,368 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 09:15, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από pantnt30
Αν δεν της ήρθε οίστρος και στειρώσεις τη γατούλα των 4 μηνών , έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη ?
Δεν νομίζω οτι θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.. αλλά για ποιο λόγο να βιαστείς???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:24, 04-05-11:

Και εμενα μου φαινεται οτι ειναι αρκετα νωρις για να τη στειρωσεις. Μπορεις ομως να ρωτησεις και κτηνιατρο για περισσοτερη σιγουρια

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη κατανιδου ιωαννα
H κατανιδου ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 13:54, 11-05-11:

η στειρωση στον οιστρο αντενδεικνυται γιατι το ζωο εχει περισσοτερες αιμορραγιες.καλυτερα να κανεις υπομονη και να στειρωθει μετα τον οιστρο.καλο ειναι γενικα να εχεις εναν κτηνιατρο και αυτον να εμπιστευεσαι.οσους πιο πολυ ρωτας τοσο θα σε μπερδευουν.και αν δεν μπορεις να βρεις καποιον να εμπιστευτεις ,καλυτερα να απευθυνθεις σε καθηγητη της κτηνιατρικης.

Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinacat
H Tinacat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Tinacat έγραψε στις 19:27, 17-06-11:

Καλησπέρα γατομαμάδες και γατομπαμπάδες . Ερώτηση : Το μικρο μου το ζουζούνι είναι θυλικό και είναι 6 μηνών . ( Την Δευτέρα πάει για στήρωση και πολυ στεναχωριέμαι αν και ξέρω οτι είναι για καλό ) Το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει αρχίσει μια περίεργη συμπεριφορά !
1 .Νιαουρίζει συνέχεια έξω απο μια πόρτα του σπιτιού όταν του ανοίγω σταματάει .( ίσως νομίζει επειδή δεν έχει βγεί ποτε έξω , ότι είναι η πρόσβαση του στον έξω κόσμο , τι να πω...)
2.Έχω παρατηρήσει όμως οτι και όταν το χαιδέβω ώρες ώρες βγάζει κάτι περίεργα νιαουριτά . Ποτέ δεν ήταν τόσο παραπονιάρικο . Τι το έπιασε ; Παίζει να είναι απο τις ορμόνες οπότε επιβάλλετε στείρωση; , ή παίζει να εχει μεταλλαχτεί σε ενα γκρινιάρικο γατάκι ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:44, 17-06-11:

Καλησπέρα.Όταν η γάτα βρίσκεται σε οίστρο..όντως βγάζει ένα νιαούρισμα εντελώς διαφορετικό απο τα συνηθισμένα.Να σε ρωτήσω κάτι...τον πωπουδάκο της τον τουρλώνει;Γιατί είναι το πιο έντονο χαρακτηριστικό του οίστρου.Πάντως..μπορεί να βρίσκεται και σε φάση πριν τον οίστρο.
Ούτως ή άλλως πάντως επιβάλλεται η στείρωση..και μάλιστα αν γίνει και πριν τον 1ο οίστρο...μειώνει κατά πολύ την εμφάνιση καρκίνου στους μαστούς.

Παράθεση

Tinacat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinacat
H Tinacat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Tinacat έγραψε στις 20:51, 17-06-11:

Δεν πρόσεξα να σου πω την αλήθεια ! Πριν απο λιγο συνέβει κάτι που με στεναχώρησε πολύ . Μου ξέφυγε απο την εξώπορτα και βγήκε έξω . Πριν προλάβω να την πιάσω της επιτέθηκε ενας τεράστιος γάτος . Την είδε απο μακριά και έτρεξε για να την αρπάξει . Χτυπιόμουνα να την αφήσει . Το καϊμένο τρόμαξε πάρα πολύ . Έβγαλε κάτι ουρλιαχτά μέχρι να την αφήσει . Βρήκε ενα αμάξι εκει κοντά και χώθηκε απο κάτω και δεν έβγαινε με τίποτα . Κατάφερα να την βγάλω αλλα μου φαίνεται πολύ στρεσαρισμένο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:14, 17-06-11:

πωπω......συγκοπή θα είχα πάθει...εκτός απο στρεσαρισμένο,που είναι λογικό..είναι καλά κατα τα άλλα;Δεν έχει καμιά πληγή δηλαδη..ναι;
Μεγάλη προσοχή στις πόρτες και στα παράθυρα παιδια.Είχαμε περίπτωση εδώ,που πετάχτηκε απο την πόρτα γάτα..και την πάτησε αμάξι..

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:21, 17-06-11:

ωωωωωωχχχ τί πάθατε.... Τουλάχιστον τέλος καλό , όλα καλά! Η αλήθεια είναι ότι οι ανοιχτές πόρτες τους κάνουν κλικ (για να βγουν ), και οι κλειστές επίσης τους κάνουν κλικ (και νιαουρίζουν για να τους τις ανοίξεις)... Καλή επιτυχία στην στείρωση!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:12, 21-06-11:

Καλημέρα σε όλους!
είμαι νέα στο φόρουμ και ήθελα τη γνώμη σας για κάτι, καθότι εγώ πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με γατούλα! Σε λίγο καιρό θα στειρώσουμε τη θηλυκή μας γάτα και η γιατρός στην οποία πηγαίνουμε μας είπε πως στη στείρωση θα αφαιρέσει τις ωοθήκες και τα κέρατα της μήτρας, αλλά όχι τη μήτρα γιατί όπως μας εξήγησε στα θηλυκά γατάκια, μόνο, αν αφαιρέσεις αυτά δεν παράγονται πια ορμόνες και έτσι ατροφεί η μήτρα και δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε οίστρου, ούτε πυομήτρας; Εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:20, 21-06-11:

Γεια! Δεν έχω γνώσεις κτηνιάτρου, το μόνο που μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω, είναι να σου καταθέσω την εμπειρία μου από τη στείρωση της δικής μου γατούλας... Στη δική μου έκαναν έκαναν ωοθηκυστερεκτομή (χειρουργική αφαίρεση των ωοθηκών και της μήτρας). Χωρίς να έχω γνώσεις ,μάλλον νιώθω πιο ασφαλής όταν αφαιρείται ολικά ένα όργανο που ¨υπολειτουργεί¨, ή που δεν λειτουργεί άρτια και επαρκώς....
Όμως , αφού δεν είμαι ειδικός, στο λέω με κάθε επιφύλαξη...
Καλύτερα να ρωτήσεις τηλεφωνικώς κανα-δυο κτηνιάτρους, με ποιο τρόπο κάνουν την στείρωση στα θηλυκά...
Καλή επιτυχία στη στείρωση!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:30, 21-06-11:

Εχεις δίκιο...και επειδή και εγώ σκέφτομαι έτσι έχω λίγο μπερδευτεί....δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να μείνει ένα όργανο μέσα...εκείνη υποστηρίζει ότι είναι βαρύ χειρουργείο να αφαιρέσει τη μήτρα από τη στιγμή που λέει δεν υφίσταται λόγος. Εγώ πάλι που συζήτησα με δύο κτηνιάτρους υποστηρίζουν πως πρέπει να αφαιρούνται όλα. Εκείνη λέει πως αν αφαιρεθούν σωστά οι ωοθήκες τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν ξέρει γιατί επιμένουν κάποιοι να υποβάλλουν το ζώο και σε αφαίρεση μήτρας. Τι μπέρδεμα κι αυτό....να μην υπάρχει κάτι σταθερό βρε παιδί μου...

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:36, 21-06-11:

πραγματικά δεν ξέρω! Όμως αφού εκ των προτέρων είσαι επιφυλακτική, μην προχωρήσεις σε αυτή την διαδικασία έχοντας ενδοιασμούς, αν δεν νιώσεις σίγουρη... Πάρε γνώμες πρώτα !

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 09:39, 21-06-11:

Καλημερα. Και οι 2 κτηνιατροι που εμπιστευομαι τον τελευταιο χρονο υποστηριζουν την ολικη ωοθηκυστερεκτομή.
Θεωρουν οτι εαν μεινει κομματι απο αυτα τα οργανα ή τους ιστους η γατα μπορει να συνεχιζει να παραγει ορμονες
και να εχει οιστρους, το οποιο περα απο επικυνδινο για την εμφανιση καρκινου το βρισκω και κριμα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:01, 21-06-11:

αρα αυτό που καταλαβαίνω απ'αυτά που λες nikolll είναι ότι τελικά το πρόβλημα είναι στο να ΜΗΝ μείνουν καθόλου ιστοί ή κομμάτι από τα όργανα μέσα στη γατούλα!!! αυτό ακριβώς μου είπε και εκείνη! ότι αν αφαιρεθούν σωστά και δεν μείνει τίποτα μέσα τότε δεν υπάρχει θέμα. Μου είπε επίσης ότι πολλοί κτηνίατροι δεν προσέχουν και δεν αφαιρούν σωστά τις ωοθήκες και γι'αυτό υπάρχει θέμα. Εκείνη μου είπε πως προσέχει πολύ να αφαιρούνται σωστά οι ωοθήκες και έτσι γίνεται μικρότερη τομή, καλύτερη αποκατάσταση στη γάτα μετά γιατί δεν είναι τόσο βαρύ το χειρουργείο και από τη στιγμή που έχουν αφαιρεθεί ΚΑΙ οι δύο ωοθήκες δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί οίστρος ή καρκίνος....

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 10:10, 21-06-11:

Μαλιστα λοιπον, επειδη κι εγω δεν ξερω εαν η παραμονη της μητρας ειναι τοσο επικινδυνη, θα σε συμβουλευα να παρεις 1-2 τηλεφωνα σε καποιυς κτηνιατρους που θεωρουνται πολυ καλοι κυριως οσο αφορα τις γατες, να παρεις τη γνωμη τους και να πραξεις αναλογα.
Μπορεις να δεις καποιους εδω.
Καλη σας επιτυχια

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:15, 21-06-11:

θα το δω βεβαίως δεν το αφήνω έτσι....γιατί ανησυχώ πολύ....αρχές Σεπτεμβρίου έχουμε δράση! Ευχαριστώ!

Παράθεση

vapits

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vapits
Ο vapits αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vapits και η Φοίβη έγραψε στις 13:48, 22-06-11:

Καλησπέρα σε όλους,

η Φοίβη έχει γίνει 10+ μηνών πλέον και η φύση την καλεί να ζευγαρώσει.
Το θέλει απίστευτα πολύ και φωνάζει και κλαίει όλη την ημέρα και όλο το βράδυ.

Δυστυχώς η οικονομική μου κατάσταση δε μου επιτρέπει να την αφήσω να μείνει έγκυος γιατί τα μικρά δε θα μπορέσω να τα συντηρήσω.
Είχαμε πάρει από την αρχή την απόφαση στείρωσης και αυτό θα κάνουμε σε πρώτη ευκαιρία όμως είμαστε τόσο δύσκολα τώρα που τα 150 (τουλάχιστον) όπως μας είπε η γιατρός που την πηγαίνουμε ακόμα και αυτά είναι απαγορευτικό μέγεθος για εμάς :/

Γνωρίζει κανείς κανέναν τρόπο κάτι που να την ηρεμήσει την κακομοιρούλα; Δεν αντέχουμε να την βλέπουμε να βασανίζεται και στεναχωριόμαστε που δε μπορούμε να της προσφέρουμε την λύση αυτή τη στιγμή.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:51, 22-06-11:

Η μονη λυση ειναι η στειρωση..αλλη δεν υπαρχει.Και πρεπει να την κανεις,γιατι εκτος του οτι βασανιζεται..κινδυνευει και απο πυομητρα που ειναι πολυ επικινδυνη.
Δεν παιρνουν ολοι οι γιατροι 150..αυτη που λες,ειναι η πιο ακριβη τιμη...πολλοι παιρνουν 80 ευρω...αντε 90.
Μαλιστα βλεπω οτι γραφεις απο αθηνα..οπου οι επιλογες ειναι παρα πολλες.Σιγουρα θα βρεις γιατρους με λιγοτερα λεφτα..

Παράθεση

vapits

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vapits
Ο vapits αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vapits και η Φοίβη έγραψε στις 14:01, 22-06-11:

Αυτό προσπαθώ να βρω τώρα, έχει τρελαθεί το γατάκι κοντεύουμε να σκάσουμε είναι δεύτερη μέρα έτσι.

Μένουμε Κ. Πατήσια, δεν ξέρω αν κάποιος έχει κάποιον γιατρό εδώ κοντά που να είναι καλός και φθηνός, θα μας βοήθαγε πολύ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:20, 22-06-11:

Εδω..ειναι το θεμα με τη λιστα κτηνιατρων.Ειναι ανα ΄πολη αλλα και περιοχη.Πατα επανω στα πορτοκαλια γραμματα για να σε βγαζει εκει που θες.

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 22:31, 08-07-11:

Στις 12/7 η γατούλα μου γίνεται 4 μηνών...Σε ποια ηλικια έχουν τον πρώτο τους οίστρο?

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 22:42, 08-07-11:

Για δες αυτό εδώ το άρθρο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KASSIANI
H KASSIANI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 19:49, 07-08-11:

Καλησπέρα σας,

Εχθές το βράδυ, 06/08/2011, αντιλήφθηκα ότι κάτι δεν πάει καλά με την γατούλα μου! Άρχισε πρώτα να νιαουρίζει λιγάκι και στο τέλος κατέληξε το νιαούρισμά της να μοιάζει με κλάμα μωρού. Να αναφέρω επίσης ότι το αιδίο της είναι λιγάκι υγρό και σέρνεται στα πατώματα, κλαίγοντας φυσικά ταυτόχρονα και της έχει κοπεί και η όρεξη! Την ακούω καιι σπαράζει η καρδιά μου! Δεν ξέρω τι να κάνω για να την κάνω να ηρεμήσει! Πριν από δύο μέρες δε, που ήμουν στον κτηνίατρο και τον ρώτησα πως θα καταλάβω τον οίστρο της, μου είπε ότι, επειδή είναι μόλις 6 μηνών, ενδέχεται και να μην προλάβει να εμφανίσει οίστρο!Και τώρα συμβαίνει αυτό! Είμαι νέα μαμά και άπειρη! Εικασίες κάνω και γω χωρίς να είμαι βέβαιη! Αν όντως η γατούλα μου έχει οίστρο, πόσο διαρκεί και μέχρι να στειρωθεί, δλδ το επόμενο μήνα, κινδυνεύει η υγεία της; Πρέπει να το επισπεύσω!;;; Σας παρακαλώ, βοηθήστε με!!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 07-08-11:

Μην ανησυχεις.Οιστρος ειναι σιγουρα.Ακριβως ετσι κανουν.Διαβασε εδω καποια πραγματα.
Για ενα μηνα δεν νομιζω να κινδυνευει..αλλα οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:01, 07-08-11:

Διαρκεί 4-5 μέρες και αν δεν στειρωθεί θα επαναλαμβάνεται πολυ συχνά.

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 20:05, 07-08-11:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά και κάτι άλλο σε παρακαλώ! Πόσο καιρό μέχρι να την στειρώσω θα κλαίει και θα σηκώνει την γειτονιά και μένα φυσικά στο πόδι?Τα συμπτώματα αυτά έχουν διάρκεια?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:28, 07-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από KASSIANI
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά και κάτι άλλο σε παρακαλώ! Πόσο καιρό μέχρι να την στειρώσω θα κλαίει και θα σηκώνει την γειτονιά και μένα φυσικά στο πόδι?Τα συμπτώματα αυτά έχουν διάρκεια?
Πόσο συχνά εμφανίζει οίστρο η γάτα;
Το πόσους οίστρους πραγματοποιεί μια γάτα έχει άμεση σχέση με το αν ζευγαρώσει στον πρώτο οίστρο της περιόδου των οίστρων ή όχι. Έτσι η γάτα που δεν ζευγαρώνει παρουσιάζει κάθε 10 - 20 ημέρες οίστρο.
πηγη
Σου εβαλα και παραπανω το λινκ.Διαβασε το...ειναι πολυ ενημερωτικο.
Τωρα..αν θα εχει τοσο εντονα τα συμπτωματα καθε φορα...δεν το γνωριζω να σου πω την αληθεια.Την δικια μου,με το που εκανε τον 1ο οιστρο..μολις ηρεμισε λιγο..την πηγα για στειρωση.

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 22:19, 07-08-11:

Το είχα διαβάσει αυτό καιρό πριν! Αλλα με ενδιέφερε πολύ και η άποψη ¨γατογονιών¨, γι' αυτό και υπέβαλα τα ερωτήματά μου εδώ! Anyway, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 22:12, 09-08-11:

Η δικιά μουείναι έξι μηνών και τώρα περνάει τον πρώτο της οίστρο! Νομίζω ότι ο μέσος όρος είναι εξι μηνών! Η δικιά μου τώρα που τον περνάει, τον περνάω και γω και η γειτονιά μαζί! Μέχρι να την στειρώσω δλδ., κατί το οποίο συνιστώ και σε σένα! Οι θυληκές ουρλιάζουν και κλαίνε! Έτσι μου είπαν δλδ.

Παράθεση

deb0rahh (Δώρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deb0rahh
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H deb0rahh έγραψε στις 19:10, 14-08-11:

Συνέβη κάτι παράξενο(και άβολο) στην περίπτωση της δικής μου γατούλας και στον πρώτο της οίστρο.Χθες τής ήρθε ο πρώτος της οίστρος(10.5 μηνών) με τα γνωστά νιαουρίσματα και τα γνωστά ερωτικά καλέσματα.Σκόπευα να την στειρώσω αρχές του επόμενου μήνα,αλλά μάλλον θα το επισπεύσω...Όμως στο σπίτι μου έχω και αρσενικό,στειρωμένοεδώ και 8 μήνες γατούλη ο οποίος ενέδωσε στα ερωτικά καλέσματα της μικρής....Αχχχ ακόμα και αυτή τη στιγμή που σας γράφω τους βλέπω σε περίεργη στάση....Τι να κάνω?Είναι φυσιολογικό να έχει ορμές ένας στειρωμένος γάτος?Είναι επικίνδυνο για την μικρούλα??Να τους χωρίσω??Σόρρυ αν σας πρήζω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ukuotefpuwe

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους