Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 103,009 εγγεγραμμένα μέλη και 711,934 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 198 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κατάποση ξένου σώματος

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:03, 31-10-16:

Αφού το ενδιαφέρον της για φαγητό είναι αμείωτο, μην κάθεσαι και χολοσκάς. Απλά να έχεις τον νου σου κι αυτό με ηρεμία και χαλαρά. Κατά πάσα πιθανότητα, όπως σου είπει και η φίλη Ελένη δεν έχει συμβεί κάτι. Εκείνη έχει τεράστια πείρα στο συγκεκριμένο θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 21:28, 31-10-16:

Καλησπερα!! Το εβγαλε το κορδονακι επιτελους!! Μετα απο δυο μερες αγωνιας, παρακολουθησης και κακου υπνου το εβγαλε!!! Και τωρα επιτρεψτε μου, παω να τη σουρομαδησω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:39, 31-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
Καλησπερα!! Το εβγαλε το κορδονακι επιτελους!! Μετα απο δυο μερες αγωνιας, παρακολουθησης και κακου υπνου το εβγαλε!!! Και τωρα επιτρεψτε μου, παω να τη σουρομαδησω
Είδες; ΄Αδικα ήσουν αγχωμένη δυό μέρες τώρα. ΄Αλλη φορά να τους ακούς τους θαλασσόλυκους.
Μ' αρέσει που τώρα κάνουμε τις άνετες, αλλά αν μας έβλεπες τις πρώτες φορές που πάθανε κάτι τα γατιά μας...
Και φυσικά σου επιτρέπουμε, καλό σουρομάδημα και ένα μικρούλι κι από μας, γιατί ξέρω καλά τι είδους σουρομάδημα θα είναι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 22:34, 31-10-16:

Ου καλα εισαι το χασα τελειως απο το αγχος!! Σε μια φαση της ελεγα: "πηγαινε μωρη να χεσεις να ηρεμησω πια! Θα το χασει η μανουλα, Αρτεμις πηγαινε!!" Τωρα παω να της ζουληξω μουτρα και κοιλια και να κρατσανισω πατουσακια!! Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ, για τις συμβουλες σας αλλα κ που συμμεριστηκατε το αγχος μιας ακομα γατομανας!!! Παρτε κ τo τερας να δειτε για τι κοιλια μιλαω!!
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13782003_10207787231699099_7819154835233089276_n.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  119,9 KB

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:01, 31-10-16:

Ωχ Παναγίτσα μου, καλέ αυτή είναι για πολλά ζουλήγματα!
Ρίξε ένα κι από μένα παρακαλώ, οι κοιλιές είναι το φετίχ μου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,436 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:59, 31-10-16:

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν. Μόνο φρόντισε να μην της ξαναδώσεις την ευκαιρία να σε κοψοχολιάσει η τσούπρα..

...που είναι και κουκλί ζωγραφιστό

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 07:32, 01-11-16:

καλημερα alcyone!! Το εμαθα κ εγω το μαθημα μου μαζι με εκεινη!! Τιποτα μικροσκοπικο πια. Η φωτογραφια ειναι πολυ ομορφη και σου στελνουμε φιλακια!! Βασω μου τη ζουληξα τοσο που φτανει για ολα τα μελη της σελιδας!! Απο εσενα της εδωσα διπλη δοση <3

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,436 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:49, 01-11-16:

Φιλάκια και "ζυμωματάκια" κι από την Τέρψη μου κι εμένα,
Καλή σου μέρα και
Καλό μήνα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 23:35, 21-11-16:

Καλησπέρα σας,

η γατούλα μου μόλις άρπαξε ένα κόκαλο από το κοτόπουλο που έτρωγα. Ήταν από αυτά τα πλακουτσωτά, που είναι σχεδόν τρίγωνα στο σχήμα, αν και δεν ήταν ιδιαίτερα μυτερό. Το πρόλαβε το άρπαξε και την έπιασα για να της το πάρω κι εκείνη τη στιγμή το κατάπιε. Έμεινα κάγκελο γιατί ήταν μεγαλούτσικο, δε φανταζόμουν ότι θα το κατάπινε κιόλας, αλλά ότι θα το έγλυφε ή και θα το τραγάνιζε. Συμπεριφέρεται φυσιολογικά μέχρι στιγμής αλλά φοβάμαι τι μπορεί να πάθει, δεν ήταν και μικρό κόκαλο, πως θα το χωνέψει και πως θα το βγάλει;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:56, 21-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από dkat
Καλησπέρα σας,

η γατούλα μου μόλις άρπαξε ένα κόκαλο από το κοτόπουλο που έτρωγα. Ήταν από αυτά τα πλακουτσωτά, που είναι σχεδόν τρίγωνα στο σχήμα, αν και δεν ήταν ιδιαίτερα μυτερό. Το πρόλαβε το άρπαξε και την έπιασα για να της το πάρω κι εκείνη τη στιγμή το κατάπιε. Έμεινα κάγκελο γιατί ήταν μεγαλούτσικο, δε φανταζόμουν ότι θα το κατάπινε κιόλας, αλλά ότι θα το έγλυφε ή και θα το τραγάνιζε. Συμπεριφέρεται φυσιολογικά μέχρι στιγμής αλλά φοβάμαι τι μπορεί να πάθει, δεν ήταν και μικρό κόκαλο, πως θα το χωνέψει και πως θα το βγάλει;
Καλησπέρα φίλη dkat.
Για αρχή θα σου πω να μην πανικοβάλεσαι, ψυχραιμία για να μπορέσεις να αντιδράσεις σωστά αν χρειαστεί, που δεν νομίζω να χρειαστεί.
Το αν της δημιουργήσει πρόβλημα δεν είναι σίγουρο, ναι μεν δεν κάνει να δίνουμε κόκκαλα από κοτόπουλο και αρνί στα γατάκια μας γιατί είναι μυτερούλια όταν σπάνε. Αλλά με ένα μόνο κόκκαλο ίσως δεν συμβεί και τίποτα.
Απλά να την παρακολουθείς και αν δεις να μην έχει όρεξη για φαγητό ή διάθεση για παιχνίδι και τις συνηθισμένες της δραστηριότητες, τότε να την πας αμέσως στον κτηνίατρο.
Μάλιστα θα σου έλεγα να τηλεφωνούσες αύριο στον κτηνίατρό σας, να τον ενημέρωνες για το συμβάν και να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει αν χρειαστεί να την δει.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 00:06, 22-11-16:

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 13:57, 20-09-17:

Έπαιζα πριν μισή περίπου ώρα με τον γάτο μου και έτσι όπως δαγκωσε τον αντίχειρα μου, συνειδητοποίησα πως απ το δαχτυλίδι μου (αποτελείται από τρία βερακια μπλεγμένα το ένα στο άλλο) έλειπε το ένα βεράκι. Φοβήθηκα μην το έφαγε, αλλά δεν έδειξε εκείνη την ώρα να καταπίνει ή κάτι τέτοιο. Βέβαια, έτσι όπως μου άρπαξε το δάχτυλο, μπήκε κάπως βαθιά, οπότε σκέφτομαι μήπως πήγε κατευθείαν κάτω, χωρίς να το καταλάβει και ο ίδιος. Προς το παρόν φέρεται φυσιολογικά... Γενικά αυτό το δαχτυλίδι μου πέφτει συχνά, οπότε μπορεί να το έχω χάσει και κάπου αλλού, και απλά να το πήρα χαμπάρι εκείνη την ώρα... Μακάρι, δηλαδή.
Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; έχετε ιδέα πόσο σοβαρό μπορεί να είναι, αν τελικά το κατάπιε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:12, 20-09-17:

Για ψάξε καλύτερα στο σπίτι. Το πιο πιθανό είναι, το δαχτυλίδι να κύλισε κάπου εκεί κοντά.
Αν παρόλ'αυτά δεν το βρεις ακόμη και στα κακά του γάτου, αλλά συνάμα και ο γάτος δεν δείχνει σημάδια αδιαθεσίας,
μια ακτινογραφία θα δώσει την απάντηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Thantas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Thantas
Ο Thantas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Thantas Ίσκιος & Λιόντας τα γε έγραψε στις 00:25, 21-09-17:

Καλησπέρα στην παρέα σας! Ο "Ίσκιος" μου (κατάμαυρος πανθηράκος) μασουλαγε λίγο πριν ένα λαστιχενιο-πλαστικό βραχιόλι που μας βάζουν να φοράμε στον καρπό σε διάφορες εκδηλώσεις, πάρτυ, συνέδρια κλπ.. Εκοψε ένα μερος του 5-6 εκατοστών και το έτρωγε ροκανιζοντας - είναι και αρκετά σκληρό όχι σαν τα λαστιχακια της κουζίνας! Τώρα θα περιμένω μέχρι αύριο στην άμμο του τα αποτελέσματα ή υπάρχει περίπτωση να λιώσει και να μη δω τίποτα;; Καταθέτω και παλιότερες εμπειρίες: μια άλλη φορά είχε φάει κοματακι πλαστικής ζελατίνας 5-10 εκ. και το έκανε εμετό ευτυχώς. Για να δούμε τώρα... επίσης και ώμο σκόρδο έχει φάει (μια σκελίδα) που είναι τοξικό και δεν έπαθε τίποτε και ο γιατρός δεν το πίστευε όταν το είπαμε!! Ελπίζω να είναι δυνατά τα γατάκια μας.. τώρα ο Ίσκιος προσπαθεί να φάει το χέρι μου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thantas : 21-09-17 στις 00:30.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,258 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:24, 21-09-17:

Καλησπερα φιλε μου.Καταρχη οπωσδηποτε δες αν θα ενεργηθει.Αν δν ενεργηθει..οπωσδηποτε κτηνιατρο,διοτι αν φραξει το εντερο ειναι παρα πολυ επικινδυνο.
Θα σου ελεγα οτι αφου εχει την ταση να τρωει διαφορα,πρεπει να προσεχεις πολυ να μην αφηνεις τετοια πραγματα εκτεθιμενα σε σημεια που μπορει να παει.Ναι οκ,τις αλλες φορες δεν επαθε τιποτα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα παθει ποτε,και εχω δει τετοιες περιπτωσεις.Μια φορα αρκει.Οποτε μεγαλη προσοχη με αυτα.

Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 21:02, 21-10-19:

Ο κάφρος ο Genji κατάφερε πάνω στο παιχνίδι και μασούλησε μια λεπτή κουβερτούλα fleece που του είχαμε! Τόσο καιρό κοιμόταν εκεί, μέσα σε ένα δεκάλεπτο αποφάσισε να τη μασήσει παίζοντας, με πάθος όμως, δάγκωνε και κλώτσαγε με τα πίσω πόδια του. Και όταν τον απομάκρυνα είδα πως έλειπε ένα μικρό κομμάτι... αν κρίνω από πολλές μικρές τρυπούλες γύρω από αυτό, μάλλον δεν το έφαγε ολόκληρο. Ελπίζω επειδή δεν είναι μακρύ και από σκληρό υλικό να μην του δημιουργήσει θέμα

Τέλος πάντων, μίλησα με τον κτηνίατρο, και μου είπε 24 ώρες νηστεία, μόνο νεράκι, και μετά για λίγες μέρες W/D κονσέρβα. Και προσοχή να δω αν πηγαίνει τουαλέτα και αν δω συμπτώματα όπως εμετό, απώλεια όρεξης, βήχα, ή πόνο στην κοιλιά να τον πάω αμέσως.

Εντωμεταξύ πριν λίγο καιρό πάλι είχε φάει κορδέλα, ευτυχώς είχε βγει η μισή και χρειάστηκε απλά τράβηγμα από το γιατρό. Ελπίζω να μην το κάνει ρουτίνα, pica ας πούμε, αν και από όσο ξέρω είναι σύνηθες φαινόμενο μικρά γατάκια να μασουλάνε κουβέρτες και μάλλινα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:13, 21-10-19:

Δεν πιστεύω να κινδυνέψει Αντώνη, τουλάχιστον και γι αυτή τη φορά. Όμως χρειάζεται επιτήρηση μέχρι να μεγαλώσει λιγάκι, γιατί τώρα βρίσκεται σε φάση που αλλάζουν/αναπτύσσονται τα δοντάκια του και χρειάζεται κάτι διαρκώς κάτι να μασουλάει.
Να προσέχεις ειδικά να μην έχει πρόσβαση σε σκοινάκια ή κορδέλες ή κλωστές, γιατί αν είναι μεγαλύτερες από 10 εκατοστά, κινδυνεύει να μπλέξουν στα εντεράκια του και δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα.
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 21:18, 21-10-19:

Όντως, μετά την κορδέλα έφυγε από το σπίτι οτιδήποτε παρέπεμπε σε κλωστή ή σκοινί

Για αυτό που λες, φαντάζομαι μασάει γενικώς τα μαλακά αντικείμενα επειδή ίσως βοηθάνε και στον πόνο που αλλάζει δοντάκια. Μήπως υπάρχει κάποιο παιχνίδι για γατάκια για να μασάνε σε αυτή τη φάση, όπως π.χ. υπάρχουν για τα σκυλιά; Είδα κάποια dental sticks στο pet shop αλλά αυτά ήταν για ενήλικες γάτες και από όσο διάβασα επάνω είναι πιο πολύ για προστασία από πλάκα στα δοντάκια τους.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 21-10-19:

Κοίτα επειδή κι η δική μου πέρασε από αυτή τη φάση με τη διαφορά οτι συνήθιζε να μασάει ...καλώδια από ηλ.συσκευές όπου τα εύρισκε,κι είχα φοβηθεί τότε πολύ για την ασφάλειά της, μου ήρθε να της προτείνω κάτι παρόμοιο αλλά ακίνδυνο. Που δεν ήταν άλλο, από τα χερούλια από χαρτί στριφτό, πεπιεσμένο που έχουν οι τσάντες συσκευασίας τύπου Ζαρα, που αφού αποκόλλησα από το υπόλοιπο χαρτί, της έδωσα να παίζει. Έτσι και εκείνη έκανε σαν τρελή από τη χαρά της, ξεχνώντας μια για πάντα τα καλώδια και εμείς ξενοιάσαμε.

Δες φωτο:
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 21:49, 21-10-19:

Απίστευτο γατόνι Εγώ λέω να του έχω κάτι παρόμοιο να παίζει, αλλά πάντα με επίβλεψη μέχρι να μεγαλώσει έστω.

Εντωμεταξύ, εμετό και λήθαργο εντάξει, φαίνονται, αλλά πόνο στην κοιλιά πως μπορώ να τον καταλάβω; Είναι τα άτιμα εξπερ στο να κρύβουν το ότι πονάνε. Χαϊδεύοντας τον στο στομάχι, και πιέζοντας το λίγο, δεν φαίνεται να πονάει οπότε αν δω πως αρχίσει να τον ενοχλεί, είναι μια ένδειξη. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά όταν τον σηκώνω (πάντα με δύο χέρια, ένα κάτω από το θώρακα και ένα στο στομάχι να στηρίζεται το σώμα του), που εκεί λογικά θα φαινόταν ο πόνος, πάντα γκρινιάζει, ειδικά αν πριν κοιμόταν.

Ξέρω πως προτρέχω, αλλά θέλω να είμαι (και αυτός) καλυμένος. Αν και πιο πολύ λυπάμαι που θα μείνει χωρίς φαγητό τόσες ώρες, βέβαια μετά έρχεται κονσερβούλα που τη λάτρεψε, οπότε θα πάρει το αίμα του πίσω
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:59, 21-10-19:

Ναι, η αλήθεια είναι οτι ειδικά οι γάτες έχουν την τάση να καμουφλάρουν πολύ καλά κάθε πρόβλημα υγείας που ενδέχεται να αντιμετωπίσουν, ιδιαίτερα αν είναι σοβαρό. Όμως υπάρχουν κι άλλα σημάδια που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις πως κάτι δεν πάει καλά, όπως λ.χ. αν σταματήσει να τρώει, αρχίσει να κάνει εμετό, κάθεται ληθαργικό κι ανόρεχτο σε μια γωνιά ή κρύβεται..
Μην ανησυχείς όμως, στη δική σου περίπτωση, πιστεύω όλα καλά θα πάνε. Απλώς λίγη παρακολούθηση, μέχρι να περάσουν οι πρώτες κρίσιμες ώρες.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agif
H Agif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Agif έγραψε στις 08:09, 08-01-20:

Το γατάκι μου έφαγε πλαστικο( γάντι μιας χρήσης) . Και δεν ξέρω αν πρέπει να φρικαρω ή να περιμένω..
Δεν έχει κάνει εμετό. Συνέβη χτες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,258 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:29, 08-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από Agif
Το γατάκι μου έφαγε πλαστικο( γάντι μιας χρήσης) . Και δεν ξέρω αν πρέπει να φρικαρω ή να περιμένω..
Δεν έχει κάνει εμετό. Συνέβη χτες.
Οπωσδηποτε πηγαινε γιατρο ΑΜΕΣΩΣ.Θα φρακαρει το εντερο και θα παθει σηψαιμια.ΑΜΕΣΩΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ.Μονο αν εκανε κακα και ειδες ολο αυτο που καταπιε,να το εχει βγαλει απο τα κακα,καπως να ηρεμησεις.Αν ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 16:12, 08-01-20:

Ευτυχώς έβγαλε ένα κομμάτι είδα αλλά πρέπει να έχει φάει κι άλλα. Το ότι το έβγαλε με τα κακά με καθησυχασε. Και γενικά βλέπω η συμπεριφορά της είναι ίδια με πριν. Δεν πρέπει να αφήνω τίποτα σε πλαστικό γύρω. Και με τις σακούλες έχει τρέλα.
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 16:29, 08-01-20:

...Αγαπάνε επίσης τα λαστιχάκια του super market και τα κορδελάκια (ειδικά τα λεπτά που βάζουν στις μπλούζες).

Απορία: Έφαγε ΟΛΟΚΛΗΡΟ γάντι;;;; Τι θέλω να πω: αν το ξέσκισε σε μικρά κομματάκια λογικά θα το αποβάλλει σιγά-σιγά. Αλλιώς...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 3lbereth : 08-01-20 στις 16:32.
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 17:24, 08-01-20:

Νόμιζα πως το έφαγε σιγά σιγά σε μικρά κομματάκια. Έφαγε δύο δάχτυλα από το γάντι.. Και λείπει μέρος από πίσω και εμπρός. Και δεν έχω βρει κάτι τριγύρω. Έπαθα ένα σοκ σήμερα γιατί αυτό που έβγαλε ήταν ένα μεγάλο κομμάτι δηλαδή δεν ξέρω πως το καταπιε. Αν βγήκε αυτο.. Φανταζομαι να αποβαλει και τα υπόλοιπα..
Παράθεση

Agif

Νεοφερμένος

H Agif έγραψε στις 17:25, 08-01-20:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 08-01-20:

Εγω θα την πηγαινα παντως κτηνιατρο ,να βγαλει οπωσδηποτε μια ακτινογραφια ακριβως για να δουμε αν εχει μεινει κατι.Αν εχει φραξει το εντερο ο γιατρος θα κανει εγχειρησουλα.Το εχω ζησει ,οχι σε δικο μου γατι βεβαια,αλλα το ζωακι δεν παθαινει κατι.Το προβλημα ειναι αν δεν πας κτηνιατρο και υπαρχει ή γινει μετα αποφραξη,εφοσον εχει και αλλο κομματι μεσα.
Οπως και να εχει οπωσδηποτε πρεπει να παρακολουθεις αν κανει τακτικα κακα,διοτι αν σταματησει σημαινει αποφραξη.
Εγω παντως δεν θα το αφηνα στην τυχη.Εσυ,κανε οπως νομιζεις.
Παράθεση

πανος αλευρας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πανος αλευρας
Ο πανος αλευρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O πανος αλευρας έγραψε στις 20:56, 01-07-20:

Καλησπερα παιδια και εμενα η γατα μου εφαγε μια κορδελιτσα απο μπομπονιερα βασικα ηταν δυο μικρες ενωμενες σε μια ψιλη κορδελιτσα το εφαγε κυριακη βραδυ δεν το εχει βγαλει ακομη πηρα κτηνιατρο μου ειπε να περιμενω και σημερα ειναι 3μερα ,παιζει τρωει ,ενεργειται κανονικα !Πηρα μια παστα για τριχομπαλες της την εδωσα με τα χιλια ζορια ανησυχω γιατι θελω να φυγω διακοπες.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:08, 01-07-20:

Καλησπέρα και σε σένα Πάνο και καλωσήρθες

Το γεγονός πως η γατούλα τρώει, πίνει, ενεργείται κανονικά και γενικά είναι δραστήρια χωρίς σημάδια αδιαθεσίας, δεν πρέπει να σου εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία. Γενικά οι κλωστές ή κορδέλες αν έχουν μικρό μήκος δεν δημιουργούν πρόβλημα αν τύχει και καταπιούν, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν χρειάζεται και κάποια προσοχή. Μόνο αν είναι πάνω από 10 εκατοστά μήκος, κινδυνεύει να μπλέξει με το έντερο και χρειάζεται επείγουσα αντιμετώπιση.

Από την άλλη, η πάστα για τις τριχόμπαλες δεν νομίζω να κάνει πολλά πράγματα. Πιθανολογώ ο κτηνίατρος που την παρακολουθεί, το πολύ να της δώσει κάποιο λαδάκι για να βοηθήσει να φύγει η κορδελίτσα κατά την αφόδευση.

Εύχομαι τις επόμενες ώρες η γατούλα σου να είναι πιο... "παραγωγική" , ούτως ώστε να μπορέσεις κι εσύ να φύγεις ξένοιαστος για τις διακοπές σου.
Παράθεση

πανος αλευρας

Νεοφερμένος

O πανος αλευρας έγραψε στις 13:19, 02-07-20:

Ευχαριστω πολυ ας ελπισουμε να την βγαλει θα βαζω λαδακι οταν τις βαζω να τρωει !!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:32, 02-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από πανος αλευρας
Ευχαριστω πολυ ας ελπισουμε να την βγαλει θα βαζω λαδακι οταν τις βαζω να τρωει !!!!
Kαλησπερα φιλε.Λαδακι δεν πρεπει να της βαζεις γενικα οταν τρωει διοτι τους πειραζει στο συκωτι.Μονο αν δωσει ο κτηνιατρος συγκερκιμενο λαδι για περιορισμενο χρονικο διαστημα για να βγει η κορδελα.Απο μονοι μας λαδια ΔΕΝ δινουμε ποτε στη γατα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 16:55, 02-07-20:

Μάλλον θα'πρεπε να το δευκρινίσω καλύτερα: οταν λεω "λαδάκι", δεν εννοώ το κοινό του φαγητού, αλλά κάποιο είδος υπακτικού για την ενεργοποίηση του εντέρου (όπως π.χ. Nujol).

Πάντα όμως με τη σύμφωνη γνώμη και τον καθορισμό της δοσολογίας από τον κτηνίατρο, καθότι για τα γατιά η ποσότητα θα πρέπει να είναι σαφώς πολύ πιο μειωμένη, λόγω σημαντικής διαφοράς όγκου σώματος από τον ανθρώπινο.
Παράθεση

πανος αλευρας

Νεοφερμένος

O πανος αλευρας έγραψε στις 17:35, 02-07-20:

Οκ παιδια πηρα παλι κτηνιατρο και μου ειπε απλα να περιμενω δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο και μου ειπε οτι μπορει να το εχει βγαλει ηδη απλα να ηταν μαζι με τα κακα αναμεμιγμενο και να μην φανηκε ποτε η να μην φανει ποτε !!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:42, 02-07-20:

Οκ παιδια πηρα παλι κτηνιατρο και μου ειπε απλα να περιμενω δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο και μου ειπε οτι μπορει να το εχει βγαλει ηδη απλα να ηταν μαζι με τα κακα αναμεμιγμενο και να μην φανηκε ποτε η να μην φανει ποτε !!
Το σημαντικο ειναι να βλεπεις οτι πηγαινει τουαλετα,αν πηγαινει τουαλετα ολα καλα,αν σταματησει να κανει κακάκια τοτε κατευθειαν κτηνιατρο.
Παράθεση

πανος αλευρας

Νεοφερμένος

O πανος αλευρας έγραψε στις 11:50, 03-07-20:

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:53, 03-07-20:

Να υποθέσω όλα καλά; Το απέβαλε;
Παράθεση

πανος αλευρας

Νεοφερμένος

O πανος αλευρας έγραψε στις 21:35, 03-07-20:

Τιποτα ακομη μπορει και να μην φανηκε η να βγαινει τοσο λιγο που δεν φαινεται!
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 23:17, 21-08-20:

Διαβάστε εδώ https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=176355 για ένα αντίστοιχο περιστατικό και την κατάληξη που είχε.
Παράθεση

Calli V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Calli V
H Calli V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Calli V έγραψε στις 22:23, 21-10-20:

Καλησπερα ,

Πριν δυο ωρες περιπου το 4,5 μηνων γατακι μου μασησε και καταπιε κοματακια απο ενα λαστιχενιο μπαλλακι παιγνιδι..Μετα εφαγε κανονικα 3 μεριδες και πηγε για υπνο ..Ειναι επικινδυνο ?? Τι πρεπει να παρακολουθω ??
Παράθεση

Lady M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lady M
H Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Lady M έγραψε στις 23:49, 21-10-20:

Αν είναι πολύ μικρά τα κομμάτια ίσως απλώς τα αποβάλει. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις γνώμη κτηνιάτρου σε κάθε περίπτωση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Anastasia_A, Mora2020

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους