Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 88,839 εγγεγραμμένα μέλη και 719,269 μηνύματα σε 22,790 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομπάμα (γατούλης 1 μήνα)!! Πόσο πρέπει να τρώει;

kwstasx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwstasx
Ο kwstasx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O kwstasx έγραψε στις 23:16, 26-01-11:

Παιδιά καλησπέρα!
Έχουμε βρει ένα γατάκι εδώ και 2 βδομάδες και το έχουμε στο σπίτι.
Υπολογίζουμε ότι ήταν περίπου 2 εβδομάδων όταν το βρήκαμε, οπότε σήμερα είναι ενός μήνα περίπου.
Η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη όρεξη για φαγητό.
Αρχικά έπινε σαν τρελό γάλα (2-3 σύριγγες/4 φορές τη μέρα) και τώρα που του σταματήσαμε το γάλα, τρώει κονσέρβες (πατέ σολομού παρακαλώ!) μία των 100gr ανά ημέρα.
Το γατί έχει μία μεγάλη κοιλίτσα και δεν είναι τόσο δραστήριο όσο ήταν πιο μικρό. Ας πούμε δεν τρέχει,περπατάει με δυσκολία, αλλά παίζει με το χέρι μας όταν είναι στην αγκαλιά μας.
Νομίζω ότι δυσκολεύεται να περπατήσει λόγω κοιλιάς, αλλά η μητέρα μου επιμένει ότι τρώει όσο θέλει, γιατί αλλιώς κλαίει.
Ενώ είναι ταϊσμένο από το βράδυ, κοιμάται και το πρωί έχει φάει και την τροφή που του έχουμε βάλει στο κλουβάκι του (για να υπάρχει).
Θέλω να μου πει όποιος γνωρίζει, είναι φυσιολογικό να τρώει ένα γατάκι ενός μήνα, κονσέρβα 100gr/ημέρα σε 2-3 δόσεις?
Είναι φυσιολογικό που η κοιλίτσα του είναι σαν μπαλονάκι?
Να του περιορίσουμε το φαγητό, ή οι γάτες ξέρουν εκ φύσεως την ποσότητα που πρέπει να τρώνε?
Ευχαριστώ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:44, 26-01-11:

Καλησπερα.
Εμενα αυτο που με ανησυχει ειναι οτι λες πως δεν ειναι τοσο δραστηριο οσο παλια,δεν τρεχει και περπαταει με δυσκολια.Αυτο για ενα μικρο γατακι..δεν ειναι καλο σημαδι.Το καλυτερο ειναι να το πατε στον κτηνιατρο..να το εξετασει,και αυτος θα σας ενημερωσει και γιο το ποσο πρεπει να τρωει και τι.Παντως 100 γραμμαρια κονσερβας μου φαινονται υπερβολικα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kwstasx

Νεοφερμένος

O kwstasx έγραψε στις 23:56, 26-01-11:

Σ'ευχαριστώ Έφη για την απάντηση!
Παιδιά όποιος άλλος ξέρει, ας απαντήσει!!
Περιμένω...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 23:57, 26-01-11:

Μηπως ειναι απο τα ενδοπαρασιτα; Σκουληκακια δηλαδη;;
Γιατι και εμενα ο Νταμπο μου ειχε φουσκωμενη κοιλιτσα και οταν καναμε αποπαρασιτωση η κοιλιτσα εφυγε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:03, 27-01-11:

μαλλον η πρησμενη κοιλια οφειλεται σε ενδοπαρασιτα... δινετε του να τρωει οσο θελει και επισης πρεπει να το δει κτηνιατρος το συντομοτερο δυνατο γιατι σε αυτη την ηλικια ειναι αρκετα ευαισθητα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 00:06, 27-01-11:

Η φουσκωμενη κοιλιτσα του λογικα θα οφειλεται σε ενδοπαρασιτα. Με μια τακτικη αποπαρασιτωση - με τις συμβουλες του γιατρου παντα- πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα.
Θα περιμενουμε νεα σας!!!

Παράθεση

kwstasx

Νεοφερμένος

O kwstasx έγραψε στις 14:10, 27-01-11:

Όντως είχε ενδοπαράσιτα το γατάκι και ο κτηνίατρος μου είπε να του χορηγήσω Vermox, μιας και είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να πάρει την κανονική αγωγή για γάτες.
Το πήρα από φαρμακείο (1,50?) και του δίνω 1 ml πρωί-βράδυ μέσω μικρής σύριγγας από το στόμα για 3 μέρες.
Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 14:13, 27-01-11:

Ολα καλα θα πανε!!!
Μια χαρα θα φυγουν οοολα τα ενδοπαρασιτα και θα γινει παλι μια χαρα γατονι μεσα στις γλυκες και τα παιχνιδια!

Παράθεση

kwstasx

Νεοφερμένος

O kwstasx έγραψε στις 14:38, 27-01-11:

Αυτός είναι ο Ομπάμα!!! )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwstasx : 27-01-11 στις 16:44.
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:55, 27-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasx
Αυτός είναι ο Ομπάμα!!! )
δεν φαίνεται η φώτο...
και τώρα που μας ξεσήκωσες την περιμένουμε!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kwstasx

Νεοφερμένος

O kwstasx έγραψε στις 17:55, 27-01-11:

Νάτος ο Ομπάμα!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zoom.jpeg
Εμφανίσεις:  173
Μέγεθος:  3,08 MB  
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 18:33, 27-01-11:

Ομορφουλης που ειναι ο μικρος Ομπαμα,μαναρακι.Μου θυμησε το Ρικυ μου,στην ιδια ηλικια ηταν σαν μπαλονακι η κοιλιτσα του,και οταν ηθελε να πλεινει τα πισω του ποδαρακια ,στερεωνοταν σε τοιχο η στα τοιχωματα του κρεβατιου του ,γιατι διαφορετικα κυλαγε και δεν μπορουσε να τα φτασει...Ετρωγε το καταπετασμα ,βουτηγμενος με τα ποδια μεσα στο πιατο και μαλιστα γρυλιζε ,μην τυχον και του παρουμε το φαι.

Να τον εχεις το νου σου ,αν πηγαινει αμμολεκανη για κακακια του.Γιατι καμμια φορα δυσκολευονται να κανουν και προκαληται πρηξιμο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,688 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:01, 27-01-11:

πωπω....ειναι απιστευτη φατσουλα ο ομπαμα...πανεμορφος ειναι να τον χαιρεσαι!!!!!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:22, 27-01-11:

είναι ενας μικρός θεούλης!!!!
Τί ματάκια!!!τι φατσάκι!!!
Αγαπώ μαυράκια!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους