Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 93,201 εγγεγραμμένα μέλη και 719,984 μηνύματα σε 22,904 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 429 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χρειάζομαι συμβουλές!!

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:14, 17-11-08:

Καλημερα,
εχω ηδη ενα θηλυκο γατονι (αυτο στη φωτο !! :up::up: ) και ειδα ενα αδεσποτο γατουλη - ονειρο χτες απογευμα σε αυλη σπιτιου, και ψηνομαι παρα πολυ να τον παρω. (αν δεν ειναι καποιου το γατι φυσικα ). εχει τοσο πολυ μαλλι που δν εχω καταλαβει αν ειναι θηλυκο η αρσενικο. !!

οι αποριες μου ειναι οι εξης (και πανε κυριως σε οσους εχουν απο 2 γατια και πανω)

1. πως παιρνεις μια δευτερη γατα? τι γινεται αν δε συμπαθησει η μια την αλλη και πλακωνονται? (μενω μονη μου οποτε δεν εχω καποιον να τα προσεχει οταν θα λειπω!! ) και αν δεν πλακωνονται, πως αντιμετωπιζεις τη ζηλια της πρωτης ?
2. το φυλο παιζει ρολο? πρεπει να παρω αγορι η κοριτσι? και αν ειναι αγορι, μεχρι να το στειρωσω τι γινεται με τις ορμες απεναντι στη θηλυκια μου? (η καλη μου ειναι στειρωμενη) και αν ειναι θηλυκο θα τσακωνονται?
3. πρεπει να απομονωθει το νεο γατακι αρχικα ? (εχω μονοκοματο σπιτι να σημειωθει, που σημαινει οτι δε μπορω να τα εχω χωριστα)
4. μεχρι να του κανω εμβολια (και αυτα να πιασουν), κινδυνευει η δικια μου να κολλησει κατι αφου θα ειναι στον ιδιο χωρο;;
5. με πρακτικα θεματα τι γινεται? δεν τρωει το ενα το φαι του αλλου? πως παει το καθενα στην αμμο του ??
6. μηπως ειναι κριμα να του στερησω την αλητικη ζωη? αυτο ειναι μεγαλωμενο εξω, ενω η δικια μου απο την αρχη ζει σε σπιτι. εχει παρει κανεις σας αδεσποτακι σε σχετικα μεγαλη ηλικια και να το βαλει σε διαμερισμα και αν ναι πως αντεδρασε?

Συγνωμη για το μηκος αλλα θελω να ειμαι απολυτα σιγουρη πριν το παρω !!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:19, 17-11-08:

Καλησπερα!
Διαβασε λιγο τη στηλη με τα αρθρα,εχει πολλες συμβουλες για την αποφαση και τη διαδικασια αποδοχης μιας δευτερης γατουλας απο την πρωτη σου.Αν παρολα αυτα εχεις ακομα αποριες,εδω ειμαστε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 12:20, 17-11-08:

κοιτα εδω https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23249

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:50, 17-11-08:

ευχαριστω θα διαβασω τα σχετικα αρθρα, αλλα οποιες συμβουλες η παρομοιες εμπειριες δεκτες !!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:27, 17-11-08:

εγώ πήρα δεύτερη γάτα για το γάτο μου... πολύ ζηλιάρης γάτος.. η όποια ζήλια του στρεφόταν κυρίως εναντίον μου.. ΄2 μήνες μετά παίζουν σαν μικρά γατάκια...

απλά στην αρχή θα είσαι παρόν στις επαφές τους. θα χαιδολογείς παραπάνω την πρώτη σου γάτα. ειδικά όταν θα έχει εκείνο το βλέμα γιατί μου το κανες αυτό. θα ελέγχεις τις φάπες (υπάρχει το θέμα ιεραρχίας σπίτι) αλλά δεν θα επεμβαίνεις εκτός αν είναι ανάγκη... και μόνο με ψέκασμα νε΄ρού....

Α! καλό θα είναι να τα ταίζεις σε στάνταρ ώρες και χωρια... αλλιώς θα σου παχύνουν....

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:55, 17-11-08:

prince σε ευχαριστω για την απαντηση και σε ευχαριστω και για το ονυχοδρομιο. πηγα και το πηρα απο τα ξθμβο με 5 ευρω οντως !! με εσωσες, γιατι τα οικονομικα δεν ειναι και τα πιο ανθηρα αν μενεις μονος και συντηρεις σπιτι...

με την αμμο τι κανεις? εννοω, παει το καθενα στη δικια του ή μπερδευονται? και πως θα τα απομονωσω στην αρχη που το σπιτι μου ειναι ενιαιο?? κοιτα να δεις που πεθυμησα τα δωματια με πορτες ξαφνικα !!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 14:12, 17-11-08:

θα έχεις μία άμμο απλά θα κάνεις υπερωρίες

Στην αρχή είχα δύο διαφορετικά δοχεία αλλά ο πρίνς πήγαινε στης ρέινας και το αντίστροφο... οπότε ένα και καλό.

εκείνο όμως που έκανα είναι αντικατέστησα την απλή άμμο τύπου friskies που έβαζα με καλή ever clean (είναι ακριβή) γιατί η πρώτη μου μύριζε κατρουλίλες... η δεύτερη (δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία) κάνει σβώλους ακόμη και τα υγρά οπότε παραμένει πάντα καθαρή. με ένα δεκάκιλο έχω περάσει ένα μήνα και έχω ακόμη να συμπληρώσω (2 γάτες...)

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 14:14, 17-11-08:

χμ δεν έχεις έστω ένα δωμάτιο με πόρτα; τότε το ένα στην τουαλέτα... εγώ να σου πώ την αλήθεια δεν τα απομόνωσα ιδιαίτερα μόνο όταν κοιμόμουν ή έλειπα... όταν ήμουν σπίτι ήμουν και με τα δύο και δούλευα πολύ με τον πρίνς (το ζηλιαρόγατό μου) για να μάθει τη ρέινα. μερικές μέρες μετά ήμουν σίγουρη ότι όσο λείπω απότο σπίτι αυτά κοιμούνται....

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:42, 17-11-08:

στο μπανιο λες ε? ναι κι αυτο ειναι μια λυση, αν κσι στο μπανιο εχω την αμμο της γατουλας μου, πρεπει να τη βγαλω απο κει λοιπον, και που να τη βαλω?? δε νομιζω οτι μπορω ακομα να παρω δευτερη γατα, αν και θα το ηθελα το συγκεκριμενο ειναι μια γλυκα !!!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 14:45, 17-11-08:

και έγώ έτσι έλεγα αλλά την ρέινά μου ΄τωρα δεν την αλλάζω με τίποτε. εξάλλου τις ώρες που θα λείπεις θα έχεις δύο γάτες να κοιμούνται. ζημιές παρααπάνω δεν θα σου κα΄νουν. η μία θα εκπαιδεύση την αλλη στις σκανταλιές... απλά οι πρώτες 10 μέρες είναι κάπως...

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη secretsoul
H secretsoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 00:14, 20-01-09:

γειά σας είμαι καινούργια και χρειάζομαι πολύ την βοηθειά σας. έχω μια γατούλα που είναι 6-7 μηνών. την έχω 3 μήνες. εδώ και 3 ημέρες παρουσίασε περίεργα συμπτώματα. εκεί που ήταν πολύ κινητικο αρχισε να ζητα πολλα χαδια να τριβεται παντου και να σηκωνει εντονα το πισω μερος του σωματος της. επαψε να εχει πολυ ορεξη για παιχνιδια. και οταν την χαιδευουμε ξανασηκωνει εντονα το πισω μερος της. εχει οιστρο? μηπως εχει κατι αλλο?
και αν εχει οιστρο τι μπορω να κανω? ειναι τις περισσοτερες ωρες στο σπιτι. και σπανια βγαινει εξω. και δεν την εχω κανει στειρωση. αν και το σκεφτομαι. περιμενω με ανηπομονησια τις απαντησεις σας!!!!!! βοηθεια!!! μημπως πρεπει να το παω στο γιατρο?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:52, 20-01-09:

Καλημερα και καλωσηρθες!
Ναι,μαλλον η γατουλα σου εχει οιστρο οπως το περιγραφεις.Εκτος απο την ταλαιπωρια που βλεπεις οτι περναει και δεν ξερει τι της φταιει,τιθεται σε κινδυνο και η υγεια της.Θα σε συμβουλευα να συνεννοηθεις με τον κτηνιατρο σας για τη στειρωση αμεσα,γιατι οσο περισσοτεροι οιστροι,τοσο μεγαλυτερος κινδυνος και ταλαιπωρια για τη γατουλα.Αν θες να μαθεις περισσοτερα για τη στειρωση μπορεις να διαβασεις εδω.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:09, 20-01-09:

Καλημέρα με κάλυψε η moukelis, και να προσθέσω μιας και βλέπω ότι είσαι στην Σκιάθο... πρόσεχε μην σου φύγει... σε αναζήτηση συντρόφου.
Είναι επηρεασμένη απο τις ορμόνες τώρα που την σπρώχνουν να το σκάσει....

Προσπάθησε να την καρατάς απασχολημένη όταν είσαι σπίτι, με παιχνίδια χάδια κλπ.. και μίλα και με τον γιατρό σας, για να κανονίσετε την στείρωση όταν και εάν το αποφασίσεις.

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 10:48, 20-01-09:

Ιωάννα καλημέρα ! Σου είπα ότι έχω 5 γάτες ? Οπότε μπορώ να σου δώσω ότι συμβουλές θέλεις. Για άμμο, για φαγητό, για νερό, για τσακωμούς, ότι μπορεί να βάλει το μυαλό σου.
Υπομονή χρειάζεται. Πάρε το τηλ από την Βίκυ και τηλ μου όποτε θέλεις.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:51, 20-01-09:

ευχαριστω βουλα μου, αλλα το δικο μου ειναι παλιο μην, ξαναηρθε απλα στο προσκηνιο γιατι καποιος αλλος εγραψε πανω του !! (αν πας στη δευτερη σελ θα το δεις)

ωστοσο, επειδη καποια στιγμη θα σε χρειαστω σιγουρα σαν εμπειρη γατομανα που εισαι θα σε παρω σιγουρα ! καποια στιγμη θα παρω και δευτερο γατοπαιδο, οποτε θα σε χρειαστω ! θα σου στειλω πμ η θα παρω το τηλ σου απο τη βικη. ευχαριστω παρα πολυ βουλιτσαααααα :up:

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

H secretsoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 12:28, 20-01-09:

Σας ευχαριστω παιδια! Αληθεια! Περασαν πολλες σκεψεις για το τι μπορει να εχει. Μια ζωη ειχα γατες απο μικρο παιδι αλλα ηταν παντα εξω απο το σπιτι στην αυλη μας και αυτα που μου συμβαινουν ποτε δεν τα ειχα ζησει. Ειναι φυσιολογικο απο την φυση να τις κανουμε τις γατουλες στειρωση???

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:31, 20-01-09:

Οταν λες φυσιολογικο απο τη φυση;Οχι,δεν ειναι,οπως και το να την εχεις μεσα στο σπιτι,και να της κανεις εμβολια,και να ζει στην αυλη με τα αυτοκινητα να την πατανε οταν παει να βρει συντροφο,και να τα φολιαζουν,και να πετανε τα μωρα σε σακουλες στα σκουπιδια...Φυσιολογικο σε αυτη τη φυση ελεγξε αν ειναι.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:35, 20-01-09:

φυσιολογικο δεν ειναι, αλλα απο τη στιγμη που παρεμβαινουμε και τα εχουμε σπιτι μας, οφειλουμε να κανουμε τη ζωη τους ευχαριστη !
αν δεν το στειρωσεις θα υποφερει..και ειναι κριμα να ταλαιπωρειται καθε ον που εχει ορμες και δε μπορει να εκτονωθει.

Παράθεση

secretsoul

Νεοφερμένος

H secretsoul Να πορεύεστε με αγάπη και φώς έγραψε στις 18:15, 20-01-09:

Καλε παιδια συμφωνω σε αυτα που λετε. Αλλα απλες ερωτησεις κανω, δεν ειναι καλο να απολαυση την μητροτητα μια φορα??? βλεπεις ο αντρας μου αυτο θελει. Αλλα εγω επειμενω να κανει στειρωση. Αλλα ομολογω οτι μου φαινετε λιγο σωστο. Εσεις τι λετε?

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,014 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 18:44, 20-01-09:

Μετά 3-4 μήνες από τη γέννα, θα διώχνει τα μικρά της και ποτέ στη ζωή της δεν θα θυμηθεί ή αισθανθεί ότι ένιωσε τη χαρά της μητρότητας. Αυτά είναι ανθρώπινα αισθήματα, τα ζώα λειτουργούν με το ένστικτο. Το ενστικτο τους λέει να τα προστατεύσουν και παλεύουν με εχθρούς αν χρειαστεί, αλλά, μόλις τα μεγαλώσουν, δεν τα αναγνωρίζουν για παιδιά τους. Έτσι είναι και έτσι πρέπει να γίνεται. Δυστυχώς, επεμβαίνουμε οι άνθρωποι αρνητικά στο σύνολο σχεδόν της φύσης. Τουλάχιστον, εδώ η επέμβαση της στείρωσης, έχει περισσότερα θετικά . Διάβασε τα σχετικά άρθρα, με την πληροφόρηση ξεχωρίζεις την αλήθεια από το μύθο, που περιβάλλει κάθε κατάσταση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους