Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 136,605 εγγεγραμμένα μέλη και 714,336 μηνύματα σε 22,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 577 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με τα νύχια της

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 23:41, 29-03-08:

Τα νύχια της γατούλας μου καμπυλώνουν πολύ καί μπαίνουν μέσα στο δέρμα της.Συνέβει πρώτη φορά πέρσι το καλοκαίρι{ η Κίττυ είναι 3 ετών} όταν τυχαία ανακάλυψα ότι 2 νύχια στα μπροστινά της ποδαράκια είχαν μπεί μέσα στο δέρμα της,η γάτα δεν έδειχνε να ενοχλείται καθόλου.Εκοψα τα νύχια καί τράβηξα έξω τα εγκλοβισμένα νύχια τα οποία είχαν μπεί τουλάχιστον 2 χιλιοστά μέσα στο δέρμα της.Από τότε την παρακολουθώ ,χθές όμως ανακάλυψα καί αλλο νύχι να καμπυλώνει επικινδυνα.Δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι ανάλογο ξανά παρότι έχω γάτες από μικρή ούτε εχώ ακούσει κάτι παρόμοιο .Μήπως κάποια η κάποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει? Η γάτα είναι ημιαίμη περσική έχει νομίζω όλα τα εξωτερικά χαρακτηριστίκα της περσικής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:42, 30-03-08:

Κανονικά, υποτίθεται ότι με τη χρήση που κάνουν στα νύχια τους (σκαρφαλώνοντας, ξύνοντας, παίζοντας) αυτά φθείρονται και "κονταίνουν" από μόνα τους, ώστε να μη δημιουργούνται τέτοια προβλήματα. Επειδή όμως απ' ότι φαίνεται η Κίτυ σου είναι μάλλον... του ραχατιού, δεν τα φθείρει αρκετά. Καλό θα είναι να της τα κόβεις εσύ, με πολλή προσοχή, ίσα ίσα στις μυτούλες. Δες κι εδώ για περισσότερες οδηγίες. Και, αν δεν έχει ήδη, πάρε της ένα νυχοδρόμιο για να ξύνεται, όχι μόνο για τα νυχάκια της, αλλά και γιατί είναι καλή γυμναστική!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 10:31, 30-03-08:

Είναι πολύ τεμπέλα γάτα. Ολη μέρα ξαπλωμένη είναι. Ακόμα καί όταν πάμε το καλοκαίρι στο εξοχικό μας κάνει δύο βήματα καί ξαπλώνει.Όσο γιά το νυχοδρόμειο το ξύνει όχι φανατικά αλλά το χρησιμοποιεί.Τα νύχια πάντα τους τα κόβω απλά μου φαινεταί περίεργη η καμπυλώτητα των νυχιών της.

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 16:14, 30-03-08:

Μου κίνησες την περιέργεια τώρα! Μπορείς να βγάλεις καμμιά φωτογραφία τα νύχια(και να την βάλεις εδώ), για να καταλάβουμε τι εννοείς;

Παράθεση

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

H πηνελοπη έγραψε στις 21:02, 31-03-08:

Τις τα έκοψα πριν λίγες μέρες αλλά καί να μην τις τα είχα κόψει δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να βγάλω φωτο έχει φοβερή τρίχα στα πατουσάκια.Υποψιάζομαι οτί από την τεμπελιά της δεν πολυχρησιμοποιεί το νυχοδρόμιο,αλλά δεν είμαι καί πολύ σίγουρη καί είπα να ρωτήσω μήπως το έχει συναντήσει κανείς.

Παράθεση

rouuu22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rouuu22
H rouuu22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H rouuu22 έγραψε στις 15:15, 14-05-22:

Γειά σας έχω ένα 8 ημερών γατάκι και πρόσεξα ότι το ένα από τα νυχάκια του είναι σαν μολυσμένο. Είναι τελείως κόκκινο και πρησμένο και φαίνεται σαν να έχει κάτι καφέ στην βάση του νυχιου. Δυστυχώς δεν μπορώ να το πάω στον κτηνίατρο (για οικονομικούς λόγους) για τώρα τουλάχιστον, μήπως ξέρει κάποιος/κάποια τι μπορεί να έχει στο περίπου; Η γάτα μου το έχει γεννήσει έξω στην αχυρώνα μας σε ένα βαρελι και συχνά τα νύχια της γατούλας πιάνονταν στο σακί που έχει μέσα. Μήπως είναι τραύμα;
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 10:11, 15-05-22:

καλημερα, να το πας σε εναν κτηνιατρο λεγοντας του οτι εχεις οικονομικο προβλημα. πιστευω οτι δεν θα το αφησει ετσι και θα το βοηθησει
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θέμα με νύχια - Από elenidn
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-12-10 στις 11:08.
    • Σπασμένα νύχια!!! - Από koukou
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-12-09 στις 20:33.
    • Πρόβλημα με τα νύχια - Από paquar
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-09 στις 19:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους