Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,923 εγγεγραμμένα μέλη και 711,478 μηνύματα σε 22,268 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 217 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αναπνευστικά προβλήματα

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 15:53, 06-09-06:

Έμαθα ότι τα αναπνευστικά προβλήματα είναι από τα χειρότερα στις γάτες (και συχνά από τα πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμα, λέει ο κτηνίατρος).
Αληθεύει;

Τι γίνεται αν μια ενήλικη γάτα έχει αναπνευστικά προβλήματα και δεν την πάνε ποτέ στον κτηνίατρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MadCatMk2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MadCatMk2
Ο MadCatMk2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο, αλλά αναμενονται κμια 100αρια ακομα... έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 94 μηνύματα.

O MadCatMk2 έγραψε στις 16:11, 06-09-06:

Δεν ξέρω... Μάλλον ότι γίνεται και με τους ανθρώπους... Ανάλογα το πρόβλημα... Μάλλον είναι κάτι που θα το καταλάβεις. Τώρα, ως προς το αν αληθεύει... αφού το λέει ο κτηνίατρος....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 16:39, 06-09-06:

Θα το καταλάβεις σίγουρα καθώς η γάτα θα βήχει και θα έχει δύσπνοια.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 17:04, 06-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
Θα το καταλάβεις σίγουρα καθώς η γάτα θα βήχει και θα έχει δύσπνοια.
Ευτυχώς η δική μου δεν έχει αναπνευστικά προβλήματα...
Κι αν είχε, θα την πήγαινα αμέσως στο γιατρό!

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 18:38, 06-09-06:

Γεια σας.
Είμαι καινούριος εδώ. Είχα όμως αρκετές γάτες στη ζωή μου... Μία τη χάσαμε ακριβώς από αναπνευστικά προβλήματα, αδυναμία λειτουργίας των πνευμόνων στο τέλος και...
Γρήγορα στον κτηνίατρο!

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 21:34, 06-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Ευτυχώς η δική μου δεν έχει αναπνευστικά προβλήματα...
Κι αν είχε, θα την πήγαινα αμέσως στο γιατρό!

Αλήθια, δεν είπες για ποια γάτα το λες!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 21:37, 06-09-06:

Άστο καλύτερα...
Είσαι καινούριος εδώ, ε;
Έμπειρος όμως από γάτες βλέπω.
Καλώς ήρθες!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 22:07, 06-09-06:

Δυστυχώς όσες αδέσποτες γάτες έχω δει με αναπνευστικά προβλήματα είχαν κακή κατάληξη.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 08:05, 07-09-06:

Οχ!
Αυτό λέω κι εγώ...

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

O Petrcat έγραψε στις 14:32, 07-09-06:

Άστο καλύτερα...
Είσαι καινούριος εδώ, ε;
Έμπειρος όμως από γάτες βλέπω.
Καλώς ήρθες!
Thanks a lot!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 22:23, 07-09-06:

Δυστυχώς θέλουν εντατική θεραπεία την οποία εγώ προσωπικά δεν μπορώ να προσφέρω λόγω ωραρίου.Μια τέτοια αδέσποτη γατούλα που είχα , την είχα πάει στην γιατρό και μου είπε ότι χρειαζόταν πρωί-βράδυ ενέσεις(και αν τα κατάφερνε) , άρα και επίσκεψη.Πράγμα αδύνατον όταν δουλεύεις.Εψαξα για ιατρείο που θα μου την φιλοξενούσαν και μου μίλησαν για κόστος 20 ευρώ την ημέρα.Υπερβολικό.Βλέπω γάτα να βήχει και αλλάζω δρόμο γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.Τελικά η γατούλα "έφυγε" ....Εύχομαι να περνάει καλύτερα εκεί που είναι...

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 22:33, 07-09-06:

Αναπνευστικό
Πώς πρέπει να είναι: Αναπνέει ήσυχα χωρίς δυσκολία. Δε βήχει και δε φτερνίζεται
Κάτι δεν πάει καλά...: Βήχει και φτερνίζεται συχνά. Λαχανιάζει χωρίς λόγο. Όταν «ζορίζεται» λίγο λαχανιάζει και αναπνέει με δυσκολία συχνά από το στόμα

Τώρα αν έχει η γατούλα αυτά τα συμπτώματα και δεν πάει στον γιατρό......

Εμάς φταρνίζεται τώρα κάποιες μέρες ο Ζιζού και αύριο θα τον πάει ο Χρήστος στην κτηνίατρο (πήρε άδεια απο την δουλειά)..
Ούτε θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα...
Θα τρελαθώ αν πάθει κάτι.. μετά δεν θα ξαναπάρω άλλο.. τόσο γρήγορα μετά τον χαμό του Ξανθούλη να έχουμε και προβλήματα με τον Ζιζού......

Αύριο θα ξέρουμε....

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 09:09, 08-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
**Θα τρελαθώ αν πάθει κάτι.. μετά δεν θα ξαναπάρω άλλο.. τόσο γρήγορα μετά τον χαμό του Ξανθούλη να έχουμε και προβλήματα με τον Ζιζού......

Αύριο θα ξέρουμε....
Ποιο "χαμό του Ξανθούλη"; Έχω χάσει επεισόδια;
Στις φωτογραφίες σου (τώρα δεν είναι διαθέσιμες ακόμα, βλέπω) είχα δει τον Ξανθούλη, νόμιζα ότι είναι καλά!
Maxi και Ασπρούλης-Ξανθούλης-Ζιζού ήταν αυτοκόλλητα στο νου μου...

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 22:13, 08-09-06:

Μάλλον έχασες κάποια επεισόδια...
Στις 2 Μαίου χάσαμε τον Ξανθούλη.. δες..https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22300

Τώρα είμαστε με τον Ασπρούλιακα και τον Ζιζού, ο οποίος τελικά αυτό που έχει είναι άσθμα..
Θα πάρει Vibramycin για 10 μέρες και βλέπουμε..

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 10:18, 09-09-06:

Maxi λυπάμαι πάρα πολύ!
Γράφτηκα 23/6 στο mycat και δε διάβασα πολλά προηγούμενα...
Έβλεπα τον Ξανθούλη στις φωτο και τον πίστευα ζωντανό και χαρούμενο μαζί σου. Έτσι τον σκέφτεσαι κι εσύ, μου φαίνεται, γι'αυτό αυτός ο υπέροχος τίτλος "Ασπρούλης-Ξανθούλης-Ζιζού" δεν μπορεί να σπάσει!!!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 10:59, 09-09-06:

Έτσι τον σκέφτεσαι κι εσύ, μου φαίνεται, γι'αυτό αυτός ο υπέροχος τίτλος "Ασπρούλης-Ξανθούλης-Ζιζού" δεν μπορεί να σπάσει!!!
Πίστεψε με ποιό πολύ το βλέπω σαν Ασπρούλης και Ξανθούλης - Ζιζού..
Είναι πολλά πράγματα απο αυτά που έκανε ο Ξανθούλης και κάνει τα ίδια και ο Ζιζού. Αρέσει και στους δύο να παίζουν με σακούλες, να κρύβονται κάτω απο οτιδήποτε, κουτουλιές για χάδια και φιλιά...
Η μεγάλη διαφορά είναι ότι ο Ξανθούλης δεν καθότανε πολύ ώρα αγκαλιά.. ο Ζιζού την περισσότερη ώρα θέλει να είναι επάνω μας..

Τελικά μήπως ο "Θεός" μας έστειλε τον Ζιζού για να καλύψει το κενό του ξεφτιλάκου μου;;; Μήπως ο χαρακτήρας μοιάζει τόσο πολύ για κάποιον "λόγο";

ή τελικά όλα είναι στην φαντασία μου και απλά εγώ βλέπω ομοιότητες;;;

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 11:07, 09-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
**
Τελικά μήπως ο "Θεός" μας έστειλε τον Ζιζού για να καλύψει το κενό του ξεφτιλάκου μου;;; Μήπως ο χαρακτήρας μοιάζει τόσο πολύ για κάποιον "λόγο";

ή τελικά όλα είναι στην φαντασία μου και απλά εγώ βλέπω ομοιότητες;;;
Σημασία έχει πόση χαρά σου δίνει ο γλυκούλης Ζιζού, όπως και να το βλέπεις! Απλώς -γνώμη μου- κρίμα είναι να τον δεις σαν ..."μετεμψύχωση" του Ξανθούλη, γιατί είναι άλλος και έχει τη δική του προσωπικότητα κι ας μοιάζει...
Παλιά, που η παιδ.θνησιμότητα ήταν αυξημένη, δεν ήταν π.χ. σωστό να δίνουν στο επόμενο παιδί το όνομα του πεθαμένου αδερφού/ής. Ήταν άλλο παιδί!
(Μόνο αν επρόκειτο για πεθαμένο πατέρα, για συνέχιση γενιάς.)

Να περνάς καλά με τον Ασπρούλιακα και το Ζιζού και να θυμάσαι με χαρά τις όμορφες στιγμές με τον Ξανθούλη!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 11:25, 09-09-06:

Απλώς -γνώμη μου- κρίμα είναι να τον δεις σαν ..."μετεμψύχωση" του Ξανθούλη, γιατί είναι άλλος και έχει τη δική του προσωπικότητα κι ας μοιάζει...
'Οντως είναι άλλη προσωπικότητα.. πιο τσαμπουκαλής, πιο πειραχτήρι, πιο δραστήριος.. απλά όταν με πιάνει η μελανχολία (μου λείπει) τότε βλέπω έντονα τις ομοιότητες τους.. ίσως και το ότι είναι κοι οι δύο ξανθοί να παίζει ρόλο..
Πάντως η μεγάλη διαφορά είναι στην σχέση που είχε ο Ξανθούλης με τον Ασπρούλιακα και η σχέση που έχει ο Ζιζού μαζί του..
ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!
Ο Ξανθούλης με τον μεγάλο ήταν όλο αγκαλιά, χάδια, κοιμόντουσαν μαζί, παίζανε μαζί..
Τώρα ο μεγάλος είναι όλο "χού" στον Ζιζού, του δίνει συνέχεια φάπες, δεν έχουν κοιμηθεί ΠΟΤΕ αγκαλιά και φυσικά δεν τον πλένει σαν μεγάλος αδελφός...
Βέβαια είναι και η διαφορά τους μεγάλη και ο μικρός δεν κάθεται σε ησυχία σε σχέση με τον μεγάλο που όλη μέρα είναι αραχτός...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους