Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,458 εγγεγραμμένα μέλη και 713,130 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιτηρήσεις pet shop

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 23:24, 05-09-11:

Εχετε σκεφτει ποτε οτι εκτος απο το σκυλακι ,το γατακι σας η το πουλακι σας υπαρχουν και αλλα ζωα στα pet shop; μερικα pet shop τα μεταχειριζονται καλα μερικα ... να μην μιλησω καλυτερα γιατι θα πει πολλα το στομα μου η μαλλον το χερι μου!δεν πρεπει να κανουμε τουςπρεπει να δρασουμε αμεσα και τωρα !!!!!!! πρεπει να οργανοσουμε μια ομαδα που να παει και να κοιταει τα pet shop!δεν πρεπει να αφηνουμε τιποτα στην τυχη!!!οποιοσ ενδιαφερεται να μου στειλει μυνημα στο my cat η να μου στειλει μυνημα στο gogomaria03@gmail.com!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,594 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:38, 05-09-11:

Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αυτό,είναι δουλειά του κράτους.Και απλά..σε όποιον πέφτει κάτι στην αντίληψή του..κάνει καταγγελία στα αρμόδια όργανα.Το λέω και το φωνάζω..κάντε καταγγελίες.Με το να παραπονιόμαστε δεν κάνουμε κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 23:58, 05-09-11:

Βασικά αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Ας υποθέσουμε ότι αυτό το κάνουμε και διαπιστώνουμε παρατυπίες. Ποιά θα είναι η επόμενη κίνηση? Δηλαδή τι θα κάνουμε μετά?

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 01:44, 06-09-11:

καταγγελια φυσικα! και αμα η καταγγελια δεν πιασει τοπο! τοτε...φτιαχνουμε φυλαδια και πληροφορουμε τον κοσμο για να μην αγοραζει απο αυτο το pet shop! εσεις τι λετε;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:38, 06-09-11:

Δυστυχώς δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Απλά δεν πρέπει να ψωνίζουμε από τέτοια μέρη. Προχθές πήγα σε ένα και έβλεπα τα ψαράκια και σε πολλά ενυδρεία, κυρίως με χρυσόψαρα, υπήρχαν πολλά νεκρά ψαράκια. Τα άλλα ζωάκια τα είχαν σε άριστη κατάσταση, αλλά ενοχλήθηκα στην θέα των νεκρών ψαριών.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 10:36, 06-09-11:

αμα θελουμε τα παντα μπορουμε!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:57, 06-09-11:

Γεωργία ξέρεις ότι αν τυπώσεις φυλλάδια με την φίρμα μιας επιχείρησης και τα μοιράζεις προτρέποντας τον κόσμο να μην αγοράζει από αυτούς, (επειδή μια επιτροπή αποτελούμενη από μέλη ενός site διαπίστωσε παραβιάσεις), μπορεί να φας μια ωραιότατη μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση, το ξέρεις ότι αυτό είναι ποινικό αδίκημα?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 11:11, 06-09-11:

ναι μα δεν θα λεμε¨μην αγοραζετε απο το ταδε πετ σοπ!¨πραγματικα ειναι σαν να λεμε πηγενται μας στο τμημα!οχι τα φυλαδια μασ θα ειναι για να ξυπνησουν τον κοσμο. οπως ΄" πριν αγορασετε στο πετ σοπ τησ γειτωνια σας ρηξτε μια ματια πωσ ειναι πρωτα τα ζωακια"

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,594 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:16, 06-09-11:

Αυτό που λες τώρα,είναι εντελώς διαφορετικό απο αυτό που ειπες πριν ,γιατι έγραψες..
.φτιαχνουμε φυλαδια και πληροφορουμε τον κοσμο για να μην αγοραζει απο αυτο το pet shop! εσεις τι λετε;
Άλλο το ένα λόιπόν και άλλο το άλλο.
Φαντάζομαι ότι είσαι μικρη,οπότε λογικό είναι να μην ξέρεις πως λειτουργούν τα πράγματα.Το σημαντικό είναι ότι όταν παμε σε ενα πετ σοπ και βλέπουμε πράγματα που δεν επιτρέπονται,δεν το αφήνουμε έτσι και κάνουμε καταγγελία στα αρμόδια όργανα.Εκεί είναι η ευθύνη μας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 11:17, 06-09-11:

πραγματι ειμαι 10-11 ετων

εγω παντως πυστευω οτι μερικες φορες πρεπει να ψαξεις για να βρεις!αν και ναι εχεις ολο το δικιο του θεου δικο μου ηταν το λαθος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 06-09-11 στις 11:21. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 11:48, 06-09-11:

Είναι ένα χιλιογραμμένο θέμα. Πολλές φορές έχουν γραφτεί προτάσεις για τα Pet Shop. Κι όλες μείνανε στα λόγια γιατί το κράτος αδιαφορεί. Έτσι μένει στον καθένα μας αυτό αλλά καμία φορά οι καταστάσεις το φέρνουν διαφορετικά.

Θέλω να πω, πως προσωπικά εγώ πήγαινα σε ένα πετ σοπ και αγόραζα τροφή για τα αδέσποτα της γειτονιάς μου. Κάθε φορά έβλεπα μέσα σε ένα κλουβί 2 άσπρα γατάκια με μπλε μάτια. Το μακρύτριχο πάντα με κοιτούσε και όλο νιαούριζε. Έπαιζε με το δάκτυλο μου που έβαζα ανάμεσα από τα κάγκελα του. Το πρωτοείδα αρχές Οκτωβρίου του 2010 και από τότε μου είχε κολλήσει στο μυαλό. Ζώντας μόνος μου και έχοντας μια πίκρα στη καρδιά μου για το χαμό του προηγούμενου γάτου μου (Rico) δεν ήθελα να γνωρίσω άλλη πίκρα.

Κι όμως ξέροντας την επιμονή των περισσοτέρων να μη παίρνουμε γατάκια από τα μαγαζιά, εγώ αντέδρασα διαφορετικά. Κάθε φορά δεν άντεχα να το βλέπω να με κοιτά σαν να μου φώναζε « πάρε με από δω, σώσε με». Έτσι στις 15/11/10 (αξέχαστη για μένα ημέρα) τα έσκασα χοντρά και το πήρα σπίτι μου δίχως χαρτιά, βιβλιάρια κτλ. Εν γνώσει μου.

Μέχρι το βράδυ συνειδητοποίησα πως υπήρχε πρόβλημα. Το γατάκι ήταν κουφό εκ γενετής. Το σοκ για μένα ήταν ισχυρό. Κι ευτυχώς όλοι εδώ στο φόρουμ που άνοιξα την καρδιά μου με βοήθησαν με τις συμβουλές τους να το ξεπεράσω και τους ευγνωμονώ . Η Χιονάτη μου ζει στον δικό της κόσμο της σιωπής σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Με εκπαίδευσε μάλιστα πολύ καλά για να με ….. ανέχεται.
Που θέλω να καταλήξω ? Αν αυτό το γατάκι δεν το έπαιρνα από το πετσοπ αυτός σίγουρα θα το πετούσε στο δρόμο, αν δεν το έπαιρνε κάποιος άλλος. Κανένα κουφό γατάκι δεν θα μπορέσει να επιζήσει στους δρόμους. Τα αδεσποτάκια έχουν τη ζωή τους και ζούνε ελεύθερα έστω και για λίγα χρόνια.
Και κάτι τελευταίο. Τουλάχιστον αυτά που χαρίζονται ήδη έχουν τη στέγη τους σε ζεστούς ανθρώπους Το να λέμε ότι πρέπει να θυσιάσουμε μερικά για να ζήσουν τα άλλα μου θυμίζει τον καλό θεό που θα ελευθέρωνε τους εβραίους σκοτώνοντας τα παιδιά των αιγυπτίων και να σωθούν τα παιδιά των εβραίων.

Προσωπικά δεν πλησιάζω να πάρω τροφές για τα αδέσποτα αν το πετσοπ πουλά ζωάκια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:56, 06-09-11:

Είναι δίκοπο μαχαίρι όντως.
Το θέμα για μένα είναι να μην αγοράζουμε ΤΙΠΟΤΑ απο πετ που πουλάνε ζωα.Ούτε τροφές,ούτε μπαλάκι που λεέι ο λόγος,και να τους το λέμε κιόλας..μπας και πάρουν το μήνυμα.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 12:07, 06-09-11:

Συμφωνώ ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να μην αγοράζουμε τίποτα από τέτοιου είδους πετ σοπ. Από την άλλη πλευρά, δεν είναι κακό πιστεύω έστω με πμ να ενημερώνονται όσοι θέλουν για παραβάσεις που αφορούν είτε πετ σοπ είτε κτηνιάτρους είτε οτιδήποτε άλλο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 12:07, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από γεωργια33
Εχετε σκεφτει ποτε οτι εκτος απο το σκυλακι ,το γατακι σας η το πουλακι σας υπαρχουν και αλλα ζωα στα pet shop;μερικα pet shop τα μεταχειριζονται καλα μερικα ... να μην μιλησω καλυτερα γιατι θα πει πολλα το στομα μου η μαλλον το χερι μου!δεν πρεπει να κανουμε τουςπρεπει να δρασουμε αμεσα και τωρα !!!!!!! πρεπει να οργανοσουμε μια ομαδα που να παει και να κοιταει τα pet shop!δεν πρεπει να αφηνουμε τιποτα στην τυχη!!!οποιοσ ενδιαφερεται να μου στειλει μυνημα στο my cat η να μου στειλει μυνημα στο gogomaria03@gmail.com!
Εχεις δίκιο, μια φορά σε ένα πετ σοπ ειδα να πωλούνται μικρά......ΣΚΙΟΥΡΑΚΙΑ έλεος δηλαδή, πώς επειτρέπεται αυτό?
να πωλούνται στο κέντρο της Αθήνας, κλεισμενα σε ένα κλουβί όλα μαζί, ζωάκια που θα πρεπε να ζουν σε δέντρα???
Γενικά θεωρώ πως έπρεπε να απαγορευτούν οι πωλήσεις ζώων σε πετ σοπ, ακόμη και σκύλων ή γατών, που είναι πιο εξοικειωμένα με τον ανθρωπο
Αυτός που θελει ν αγοράσει ζώο ρατσας να πάει στο αντίστοιχο εκτροφείο, όπου τα ζώα προς πώληση διαβιώνουν σε περιβάλλον που ταιριάζει στο είδος τους, τρώνε την κατάλληλη τροφή και παρακολουθούνται από εξειδικευμένο προσωπικό

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 12:09, 06-09-11:

Και η προσωπική μου άποψη είναι να αναπτυχθεί κάποιου είδους δράση με κατάλληλη οργάνωση και γνώσεις, ώστε να προσφέρει αυτή την ενημέρωση σε όσους το επιθυμούν.
«Όσοι πιστοί,προσέλθετε...».

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:51, 06-09-11:

Το θεμα ειναι ομως οτι καποιοι,παραπονιουνται και ορυονται που πετ σοπ πουλανε ζωα,και τα εχουν σε απαραδεχτες συνθηκες,ομως μια χαρα ψωνιζουν την φθηνη τροφουλα τους απο εκει.Συγνωμη,αλλα δεν μπορω να μην το σχολιασω.Επισης,επειδη λεει..ειναι πιο κοντα στο σπιτι τους,απο το αλλο πετ που δεν εχει ζωα.Μαλιστα.Ετσι ομως δεν γινεται τιποτα.
Τι να το κανω λοιπον να ξερω το ονομα του πετ,οταν εγω ο ιδιος βαριεμαι να παω στον αλλον,που ειναι πιο μακρια..ή απλα..θελω να παιρνω την φτηνη τροφη που φερνει;Μου φταιει κανενας;;

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 13:01, 06-09-11:

Πουπουλίνα μου,συμφωνώ μαζί σου,έχεις απόλυτο δίκιο!! Για την αποκατάσταση της αληθείας όμως μια μικρή διόρθωση:τα μεγάλα πετ σοπ που έχουν και ζωάκια,έχουν πιο ακριβές τιμές!! Το έχω ελέγξει και ξέρω!! Αν και κάποιος θα περίμενε το αντίθετο...
Αυτό που λέω, επειδή και γω είχα ανοίξει θέμα για ένα πολύ καλό πετ σοπ είναι ότι πρέπει να υπάρχει ένα δίκτυο ενημέρωσης όλων μας, τόσο για τα καλά πετ σοπ όσο και για τα κακά. Έστω και με πμ όποιος ενδιαφέρεται να μαθαίνει. Γιατί όποιος το κάνει εν γνώσει του,οκ,είναι άξιος της μοίρας του,αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν ξέρουν,δυστυχώς..

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 13:05, 06-09-11:

Για άτυπη ενημέρωση μεταξύ μας συμφωνώ απόλυτα Louis απλά θεωρώ ότι θα πρέπει να τηρηθεί κάθε διακριτικότητα προκειμένου να μην βρεθεί κανένας από εμάς υπόλογος. Αυτά τα πράγματα μπορεί να τρέξουν πολύ γρήγορα και άσχημα και κανείς από εμάς δεν νομίζω να έχει την δυνατότητα να αντιμετωπίσει μία τέτοια κατάσταση. Εγώ ας πούμε για την πόλη μου μπορώ να ενημερώνω νέα άτομα από την περιοχή για την κατάσταση. Αν και από εκεί που ψωνίζω εγώ και δεν έχει ζώα, πρόσφατα μου μπήκαν υπόνοιες ότι είναι υποκατάστημα ενός κεντρικού και πουλάει ζώα σε άθλια κατάσταση. Δύσκολα βγάζεις άκρη-ειδικά σε σχετικά μεγάλες πόλεις-.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:07, 06-09-11:

Τι δεν ξερουν;Οποιος μπει σε πετ θα τα δει τα ζωακια.Στις βιτρινες τα εχουν.Πως μπορεις να ψωνιζεις απο πετ που πουλαει ζωα,και να ειναι εν αγνοια σου;

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 13:10, 06-09-11:

Le chat noir, αντιλαμβάνομαι πολύ καλά αυτό που λες. Προς Θεού κανείς μας δεν θέλει να μπλέξει σε τέτοιου είδους περιπέτειες. Από την άλλη, αν τηρηθούν κάποιοι κανόνες στοιχειώδους διακριτικότητας και συντονισμένων ενεργειών, πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάνω έκκληση πραγματικά, σε όποιον θέλει να βοηθήσει να συμμετέχει στην προσπάθεια. Μέσω διαλόγου και ώριμων προτάσεων πιστεύω ότι θα μπορέσει να δημιουργηθεί ένα δίκτυο ενημέρωσης ώστε τουλάχιστον να προστατευόμαστε εμείς πρωτίστως και έπειτα όποιος άλλος επιθυμεί.

Εννοώ να υπάρξει αφύπνιση Πουπουλίνα μου. Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι γνωρίζουν για τις συνθήκες αναπαραγωγής και κράτησης αυτών των ζώων;;Ορισμένα πράγματα που εμείς γνωρίζουμε μην τα θεωρούμε δεδομένα και για όλους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 06-09-11 στις 13:22. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:24, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Εννοώ να υπάρξει αφύπνιση Πουπουλίνα μου. Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι γνωρίζουν για τις συνθήκες αναπαραγωγής και κράτησης αυτών των ζώων;;Ορισμένα πράγματα που εμείς γνωρίζουμε μην τα θεωρούμε δεδομένα και για όλους.
Α..αν εννοούσες αυτό..σαφεστατα και ειμαι υπερ.Εννοειται.Εγω η ιδια,δεν εγραψα προσφατα οτι κανονικα τα πετ δεν επιτρεπεται να πουλανε φαρμακα,αν δεν ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ,και μαλιστα πρεπει να τα δινει ο ιδιος ο κτηνιατρος;Αυτο δυστυχως..ελαχιστοι το γνωριζουν.Και παρα πολλα πετ,πουλανε φαρμακα χωρις να εχουν αυτην την αδεια.Μαλιστα ο γιατρος μου μου ειπε για την συντριπτικη πλειοψηφια.Εγω βεβαια δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω ποσοστα,ασε που ποτε δεν εχω ψωνισει απο πετ.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.Ειναι αφανταστα σημαντικο.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 13:42, 06-09-11:

Αυτό ακριβώς εννοώ....Ενημέρωση!![IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/VPAPAD%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Τουλάχιστον αν είναι τα όπλα μας λίγα, να χρησιμοποιήσουμε την επικοινωνία για να αποφεύγουμε γενικώς τις κατατοπιές. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ο καθένας να στηρίζεται a priori στα λεγόμενα του άλλου. πχ βγαίνει ο Louis και λέει αυτό το πετ σοπ είναι φοβερό και καταπληκτικό,μπλα,μπλα, και τελικά ...άνθρακας ο θησαυρός!!
Ενώ,πχ: ενημερώνονται πρώτα καλά καλά ο Louis και μαζί του ο Χ,Ψ,Ω και πηγαίνουν στο «Α ΠΕΤ ΣΟΠ». Εκεί βλέπουν τι γίνεται, ρωτάνε αν έχουν και φάρμακα και πιάνουν δήθεν κουβέντα και για τις άδειες πώλησης, αξιολογούν την εξυπηρέτηση,τις γνώσεις των υπαλλήλων,κτλ Επιστρέφουν και αφού αξιολογήσουν όλα τα παραπάνω ενημερώνουν τους υπόλοιπους!! Σε τελική αν επιθυμούν κοπανάνε και μια καταγγελία που θα έχει μεγαλύτερη διαπραγματευτική ισχύ από ό,τι αν την κοπανούσε ο Louis μόνος του!!

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 13:45, 06-09-11:

ενσ λεπτο! με τοσες απαντησεις χασαμε το θεμα! το θεμα ηταν να ελενχουμε πετ σοπ της γειτονειας μας η απο αλλες γειτονιες!οποιος μπορει ας μου στειλει μηνυμα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:52, 06-09-11:

Να ξεκαθαρίσω κατι.Οτιδήποτε κάνει ο καθένας εδω,εκπροσωπεί τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ και όχι το site.Επίσης λινκς ή ονοματα πετ δεν μπαινουν δημοσια,ουτε για δυσφημιση,ουτε για διαφημιση.

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 14:05, 06-09-11:

εγω θελω να φτιαξω μια ομαδα γιατι... τελως παντων ειπα οτι οποιοσ θελειμπορει να συμετεχει.

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 00:08, 10-09-11:

ελατε παιδια κανεις;;;;;;;

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 00:46, 10-09-11:

καταλαβαίνω ότι θέλεις να βοηθήσεις τα ζώα αλλά η δημιουργία μιας τέτοιας ομάδας (για επιτήρηση αν κατάλαβα καλά) δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. "Τα καταστήματα πώλησης σκύλων και γατών δέχονται τις επιθεωρήσεις της προϊσταμένης Διεύθυνσης Κτηνιατρικής της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης για την τήρηση της κείμενης νομοθεσίας για την υγεία και την ευζωία των ζώων." Θα πρέπει να μελετησεις τον νόμο που αναφέρει τις συνθήκες διαβίωσης. Αλλά και πάλι αν πας εκει και τους επιπλήξεις το μόνο που θα καταφέρεις πιστεύω είναι να δημιουργηθεί φασαρία καθώς δεν είσαι αρμόδια να τους ελέγχεις και φυσικό είναι να αντιδράσουν. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι αν ο καθένας ενεργεί ατομικά σε τέτοιες περιπτώσεις (καταγγελία σε αστυνομια ή Εισαγγελέα ή ενημερώνεις τη Δ/ση Κτηνιατρικής της Νομαρχίας) δεν είναι αναγκαία η δημιουργία τέτοιων ομάδων.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 13:07, 10-09-11:

ουφ!!!παραιτουμε!εγω απλως θελω να βοηθησω τα ζωακια!οκ.!καταλαβα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:24, 10-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από γεωργια33
ουφ!!!παραιτουμε!εγω απλως θελω να βοηθησω τα ζωακια!οκ.!καταλαβα!
Εσυ καρδουλα μου γλυκεια,μιας και εισαι μικρο κοριτσακι ακομα,ουτως ή αλλως δεν θα μπορουσες να κανεις κατι τετοιο.Ομως..μπορεις να κανεις αλλα πραγματα.Να αγαπας τα ζωακια,να ενημερωνεσαι,να τα βοηθας αν και εφοσον μπορεις,και να προτρεπεις και τους αλλους να τα αγαπουν και να τα φροντιζουν.Τις συμμαθητριες σου για παραδειγμα.Ειν αι παρα πολυ σημαντικο αυτο,πιστεψε με.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 14:52, 10-09-11:

Ενταξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-09-11 στις 18:06. Αιτία: κεφαλαια
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 16:15, 10-09-11:

Να ρωτησω κατι???Ουτε κι εγω θελω να παιρνω απο πετ-σοπ που πουλανε ζωα.Εχω ψαξει στο google να βρω αν οχι κοντα εστω 25 λεπτα διαδρομης για ενα πετ-σοπ που δεν πουλει ζωα...και ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!Αν ξερεις κανεις κανενα τετοιο πετ-σοπ κοντα στον Γερακα ας με ενημερωσει!!!!
Οσο αναφορα για αυτην την ομαδα(για να μη βγω απο το θεμα)το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι και να μην αγοραζουμε απο αυτα τα πετ-σοπ(οπως ειπαν και παραπανω)αλλα και οταν εγω θελω να παρω ενα χαμστερακι(πουμου εχει συμβει αυτο)αν παει να το πιασει βιαια εχω καθε διακαιωμα να του πω ''μην του πιεζεις το ΛΑΙΜΟ!!!''....

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:33, 10-09-11:

Κατερινα,πως ζητας πετ σοπ χωρις ζωα,οταν θες εσυ η ιδια να παρεις ζωο απο πετ;
Εγω θα το πω παλι,ο νομος της προσφορας και της ζητησης.Αν δεν αγοραζουμε ζωα απο αυτους..απλα δεν θα τους συμφερει πλεον να τα εχουν,οποτε θα σταματησουν και αυτο το εμποριο.Μεχρι τελικα το κρατος να το απαγορευσει.
Και δεν αγοραζουμε ουτε μπαλακι μεχρι τοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:03, 10-09-11:

Συμφωνώ απόλυτα με την Έφη!
Για να υπάρξει κάποια αλλαγή σε μια νοοτροπία ή σε μια τόσο γενικευμένη συνήθεια όπως είναι η αγοραπωλησία ζώων στα petshops, θα πρέπει ο καθένας μας να κάνει μια προσπάθεια για αυτό με όποιον τρόπο μπορεί.
Μια μέθοδος πολύ απλή είναι η αποφυγή αγοράς διαφόρων πραγμάτων (και φυσικά ζώων...) από αυτά.
Τα πράγματα στην κοινωνία μας είναι όντως θέμα προσφοράς και ζήτησης, εάν οι καταστηματάρχες δουν ότι η ζήτηση πέφτει, τότε θα αναγκαστούν να αναπροσαρμόσουν καταλλήλως τις προσφερόμενες υπηρεσίες - παροχές.
Με απλά λόγια, όσο οι άνθρωποι αγοράζουν πράγματα από τα συγκεκριμένα καταστήματα, οι ιδιοκτήτες τους δεν πρόκειται να αλλάξουν πολλά πράγματα.
Κι όσο οι άνθρωποι αγοράζουν από αυτά τα καταστήματα ζώα, τότε αυτοί θα συνεχίσουν να τα πωλούν και κυρίως να τα κρατούν στις συνθήκες στις οποίες τα κρατούν και να κάνουν ό,τι κάνουν σε όσα δεν πουλήσουν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilios
Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 19:55, 10-09-11:

Συμφωνούμε όλοι λοιπόν να μην αγοράζουμε ζώα αό Pet shop .Έτσι δεν θα συμφέρει και αυτούς να ταίζουν ζώα που δεν τα αγοράζει κανένας.Το λέμε το ξαναλέμε , στις εκπομπές στην tv στα κτηνιατρεία παντού το ακούμε. Αλλά ποιοί τελικά αγοράζουν από Pet shops ζώα ? Και γιατί να αγοράσεις σκιουράκι? Νυφίτσα ? Κουνέλι? .Να μου πεις περί γούστου και ορέξεως , κολοκυθόπιτα . Απλά δεν είμαστε σαν κοινωνία συνιδητοποιημένοι και σαν γονείς έτοιμοι να πούμε όχι στα παιδιά μας όταν βλέπουν σε μια βιτρίνα χαριτωμένα ζωάκια .Τα ζωάκια είναι για το δάσος (νυφίτσες,κουνελάκια,σκιουράκια) και όχι για το κλουβί ή τον καναπέ .Μεγάλο θέμα όμως ...κουβέντα που δεν τελειώνει .
Τέλος θα σας περιγράψω μια εμπειρία δική μου που ναι αγόρασα ζώο από pet shop........(μην βαράτε)
Πριν 6 χρόνια , γνωστή πολύ γνωστή αλλυσίδα pet shop , μια φορά την εβδομάδα κάνω τα καθιερομένα ψώνια μου (μη συνιδητοποιημένος τότε το ομολογώ). Στο κατάστημα στο ΙΛΙΟΝ .Βλέπω σε ένα κλουβι ένα κατακαημένο τσιουαουα ("άσχημο" πραγματικά) ίσως μπασταρδάκι .Φοβισμένο μέχρι εκεί που δεν παίρνει .Ρωτάω τα σχετικά (όχι για να το αγοάσω) 6 μηνών μου λένε .Την άλλη εβδομάδα βρέθηκα στην Γλυφάδα και πάω πάλι στην αλλυσίδα να ψωνίσω . Μέσα σε ένα κλουβί το ίδιο σκυλάκι , με συμπεριφορά που σου έδειχνε πως το σκυλι κλαίει πραγματικά!!! Ρωτάω πάλι τα σχετικά ,χωρίς να πω πως το έχω δει στο Ιλιον.Μου λένε ότι δεν έχει ζήτηση και ότι είναι 1 έτους και 600€ .Το άλλο σαββάτο πάλι στο ΄διο Pet shop στον Πειραιά αυτή την φορά να μην πολυλογώ το ίδιο σκυλί μόνο που εκεί ήταν 9 μηνών .Από το άγχος είχε χάσει τρίχωμα το καημένο και το είχαν σε προσφορά όπως τα ρούχα στα καλάθια , 300€ .Μπλα μπλα μπλα τους έπεισα άνοιξαν το κλουβί , με τα χίλια ζώρια .Το ζώο σε άθλια κατάσταση , με μάτια να φωνάζουν ΠΑΡΕ ΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ .Άμεσα μίλησα με άνθρωπο που ήξερα πως ήθελε ενα σκυλάκι και με δικά μου έξοδα το αγόρασα.
Έκανα καλά?
ΔΕν το έχω μετανοιώσει !!
Ούτε η θεία μου που της το έκανα δώρο . Η Μπέτυ βέβαια η σκυλίτσα της πείρε 1 ολόκληρο χρόνο να συνέλθει και να έχει συμπεριφορά σκύλου.

Έτσι γίνετε λοιπόν από βιτρίνα σε βιτρίνα και από κτάστημα σε κατάστημα και από χαρτιά αέρας κοπανιστός .Απλά κάποιες φορές μπαίνει το συναίσθημα μπροστά και κυριαρχεί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:09, 10-09-11:

Στην περιπτωση που περιγραφεις,οπως και σε αυτην του Γιαννη με τη χιονατη,δεν μου παει καρδια να πω οτι ΔΕΝ εκανες καλα.Το εχω ξαναπει οτι ειναι δικοπο μαχαιρι.

Ομως ειναι αλλο πραγμα πιστευω,να βλεπουμε ενα καταταλαιπωρημενο ζωακι,ή καποιο με μια αναπηρια,που ξερουμε οτι μαλλον δεν θα το παρει κανεις.,αλλο πραγμα να παραγγελνουμε γατα περσιας απο πετσοπ αλλο πραγμα να πηγαινουμε και να ζηταμε εμεις οι ιδιοι γατες ρατσας κλπ,και αλλο να αγοραζουμε καταρχην ζωα που δεν θα επρεπε καν να πουλιουνται και να ειναι σε κλουβι.
Επειδη μια φορα στην ζωη μου εχω μπει σε πετ σοπ,δεν ειχα ιδεα οτι πουλιουνται ακομα και σκιουρακια,και νυφιτσες.Απο το ιντερνετ το ειδα και φρικαρα.
Ειμαι κατα της εμποριας ακομα και πουλιων.Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο ενα πουλι σε κλουβι.Ειναι ανηθικο πραγματικα.Γενικα οποιοδηποτε ζωο πουλιεται για να ζησει σε κλουβι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:53, 10-09-11:

Πολλοί που αγοράζουν πουλιά τα έχουν ελεύθερα στο σπίτι. Χθες είδα μια κοπέλα που είχε βγάλει ένα κίτρινο πτηνό σαν παπαγάλο εξω βόλτα. Στεκόταν στον ώμο της σαν να μη συνέβαινε τίποτα! Έχω δει ακόμα και αφισσάκια που έχασε μια κοπέλα το περιστέρι της. Εγώ είμαι υπερ να πωλούνται τέτοια μικρά ζωάκια (χαμστεράκια, ψάρια, ερπετά κτλ), με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά στο pet shop ζουν σε ΑΡΙΣΤΕΣ συνθήκες διαβίωσης. Έχω δει καναρίνια σε κλουβιά 30cmx30cm30cm, αλλά έχω δει και καναρίνια σε κλουβιά 2mx2mx2m. Όταν λέω άριστες συνθήκες εννοώ να ζουν όλα τους τα ζώα σε άριστες συνθήκες και να μη βλέπεις ούτε ένα ψάρι άρρωστο, ούτε μια γαρίδα νεκρή, ούτε ένα κλουβί βρώμικο, και όλα τα ζώα να έχουν αρκετό χώρο να κινούνται. Προσωπικά είμαι κατά των πωλήσεων γατιών, σκύλων, νυφιτσων, τσιντσιλα και μερικών ακόμα μικρών θηλαστικών.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 10-09-11:

Ενα πουλι,γιατι θα πρεπει να το κανουμε κατοικιδιο;Ενα φιδι;Γιατι;
Εχεις δει ντοκιμαντερ που πιανουν τους παπαγαλους και τους μεταφερουν στα κλουβια,για να πουληθουν μετα στα μαγαζια;Ειναι απο τα πιο θλιβερα πραγματα.Αυτη η εικονα.Τοσα πουλια μεσα στα κλουβια να μεταφερονται.Και ολα αυτα γιατι;Για να εχω εγω παπαγαλο σπιτι;
Δεν ειναι αφανταστα εγωκεντρικο να θελουμε ΟΛΑ πια να τα κανουμε κατοικιδια;Ειδικα οσα θα ειναι αναγκασμενα να ζησουν ολη τους τη ζωη σε κλουβι.
Ειναι δυνατον να στερεις απο ενα ζωο που πεταει ψηλα στους αιθερες,αυτην την αισθηση..μονο και μονο για να το χαιρεται ο αλλος σπιτι του;(και για να βγαζουν εκατομυρια καποιοι; )

Και εμενα μου αρεσει υπερβολικα ο γατοπαρδος,αλλα δεν θα τον επαιρνα να τον εχω σε κλουβι σπιτι μου,αν μπορουσα να το κανω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-09-11 στις 21:19.
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:36, 10-09-11:

Όλα τα πτηνά όμως δεν προέρχονται από τον αμαζόνιο, ούτε είναι όλα μη εξημερωμένα. Για παράδειγμα τα καναρίνια έχουν εξημερωθεί από το 1700 και προέρχονται από εκτροφεία και όχι από παράνομα εμπόρια άγριων ζώων. Εννοείται πως είμαι κατά της αιχμαλωσίας των άγριων πτηνών, αλλά δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα με τα καναρίνια. Το πρόβλημα το έχουν οι ιδιοκτήτες ζώων που οι περισσότεροι δυστυχως είναι ανίδεοι. Βλέπεις χαμστεράκια και πτηνά σε μικροσκοπικά κλουβιά, χρυσόψαρα σε γυάλες, γάτες σε μπαλκόνια, σκύλους δεμένους σε δέντρα, χελωνάκια σε πλαστικά ενυδρεία τύπου τάπερ, κοκ. Οι σωστοί ιδιοκτήτες ζώων έχουν τα χαμστεράκια σε κλουβιά μήκους το λιγότερο 1μ, με διακόσμηση που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα το φυσικό τους περιβάλλον, πτηνά σε κλουβιά που έχουν το μέγεθος μισού ή ολόκληρου δωματίου, με δέντρα, πέτρες και άλλα φυτά, χρυσόψαρα σε λιμνούλες ή τεράστια ενυδρεία, γάτες σε ολόκληρο το διαμέρισμα και όχι απομονωμένες στο μπαλκόνι, σκύλος που έχει πρόσβαση και στο σπίτι και στον κήπο και τον βγάζουν 3 φορές τη μέρα βολτα και τον κάνουν να τρέχει παίζοντας ή να βουτάει στην θάλασσα και χελωνάκια σε ενυδρεία 500 λίτρων και βάλε που συνδιάζουν νερό, βραχάκια και βλάστηση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:38, 10-09-11:

Σε μια εποχή όπου η φύση και το περιβάλλον δέχεται συνεχή χτυπήματα, σε έναν πλανήτη όπου εμείς οι άνθρωποι αποτελούμε ένα από τα 20 εκατομμύρια είδη του, αλλά συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε το μοναδικό, συνεχίζουμε να ικανοποιούμε τον εγωισμό μας φυλακίζοντας πουλιά και καταδικάζοντας τα να ζουν, όσο ζουν, σε "ισόβια κάθειρξη".
πηγη
Βεβαια το κειμενο που εβαλα,αναφερεται στα ελληνικα πουλια.Και μαλλον οχι στα πετ(δεν ξερω αν πουλουν καρδερινες στα πετ,αν ναι..ειναι παρανομο)
Ομως τα ζωα δεν εχουν εθνικοτητα.Κανενα πουλι σε κλουβι.

Σερες..τα καναρινια,ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να πετουν;Τα καναρινια ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να νιωθουν αυτην την αισθηση;
Ποιος το λεει αυτο;
Τα καναρινια νομιζεις οτι τους αρεσει να ζουν ολη τους την ζωη μεσα στο κλουβι;
Με ποιο δικαιωμα εμεις τους στερουμε το πεταγμα στον ουρανο;Ποιος μας το εδωσε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-09-11 στις 21:42. Αιτία: merge
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:57, 10-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα

Σερες..τα καναρινια,ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να πετουν;Τα καναρινια ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να νιωθουν αυτην την αισθηση;
Ποιος το λεει αυτο;
Τα καναρινια νομιζεις οτι τους αρεσει να ζουν ολη τους την ζωη μεσα στο κλουβι;
Με ποιο δικαιωμα εμεις τους στερουμε το πεταγμα στον ουρανο;Ποιος μας το εδωσε;
Μα σου λέω το πρόβλημα το έχουν οι ιδιοκτήτες πουλιών. Όπως υπάρχουν κακοί ιδιοκτήτες γατιών, έτσι υπάρχουν και πτηνών, και δυστυχώς οι κακοί ιδιοκτήτες πουλιών είναι περισσότεροι. Δες ένα άτομο πως έχει τα πτηνά του.
Δεν βλέπω απολύτως κανένα πρόβλημα με αυτά τα πτηνά. Οι σωστοί ιδιοκτήτες τα βγάζουν από το κλουβί τους και τα αφήνουν στο σπίτι ελεύθερα. Τα έχουν όπως τα κουνέλια. Έχουν τα κλουβιά δηλαδή για να τα βάζουν το βράδυ να κοιμούνται και να νιώθουν ασφάλεια.
Με την ίδια λογική και οι γάτες μας είναι φυλακισμένες. Είναι όμως;
Υπάρχουν και καναρίνια σε τέτοια κλουβιά όπου περνούν όλη τους την ζωή εκεί:

Αυτά τα θεωρώ φυλακισμένα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:01, 10-09-11:

Και αυτο που μου εβαλες,παλι κλουβι ειναι.
Μην συγκρινουμε τις γατες που εχουμε σπιτια μας.Ξερουμε πολυ καλα οτι εξω δεν επιβιωνουν.
Ομως εγω λεω αλλο.Ποια η αναγκη να αγοραζουμε πουλια;Ειναι καθαρα δικια μας εγωιστικη αναγκη.Το πουλι δεν πλησιασε ποτε τον ανθρωπο,οπως η γατα ή ο σκυλος.Η γατα εξω βλεπουμε πως ζει.Το πουλι μια χαρα ζει στους αιθερες.Ειναι καθαρα εγωιστικο,να θελουμε ολα αυτα τα ζωα να τα εχουμε σπιτια μας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:06, 10-09-11:

είναι κλουβί αυτό?!?!?!?!?!?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:10, 10-09-11:

Οταν ενα πουλι εχει γεννηθει για να πετα στον ουρανο,δεν εχει ΚΑΜΙΑ αναγκη για να ζησει απο τον ανθρωπο,δεν τον εχει πλησιασει καν,οπως εγινε με τη γατα,ποιος ο λογος να ζει εστω και σε αυτο το κλουβι;Εδω θελω να μου απαντησεις.Καταλαβαινεις οτι αυτο εξυπηρετει μονο την εγωιστικη διαθεση του ανθρωπου,να το βλεπει σπιτι του..και να πλουτιζουν αυτοι που τα εκτρεφουν κια τα εμπορευονται;

Το ιδιο ακριβως ισχυει και για τα φιδια.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:25, 10-09-11:

Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitroula0208
H dimitroula0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H dimitroula0208 έγραψε στις 22:31, 10-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Κάθε φορά έβλεπα μέσα σε ένα κλουβί 2 άσπρα γατάκια με μπλε μάτια. Μέχρι το βράδυ συνειδητοποίησα πως υπήρχε πρόβλημα. Το γατάκι ήταν κουφό εκ γενετής. Το σοκ για μένα ήταν ισχυρό. Η Χιονάτη μου ζει στον δικό της κόσμο της σιωπής σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Που θέλω να καταλήξω ? Αν αυτό το γατάκι δεν το έπαιρνα από το πετσοπ αυτός σίγουρα θα το πετούσε στο δρόμο, αν δεν το έπαιρνε κάποιος άλλος.
Καταλαβαίνεις μάλλον ότι το γατάκι που αγόρασες ήταν Αγκύρας... Αυτή η ράτσα απαγορεύεται πλέον να πωλείται και έχει σχεδόν εκλείψει. Γι' αυτό δεν είχε χαρτιά. Τα περισσότερα είναι τυφλά ή κουφά εκ γενετής, χαρακτηριστικό της ράτσας. Η ύπαρξη μπλε ματιού υποδηλώνει μερική ή ολική κώφωση στο αντιδιαμετρικό αυτί (πχ. αν έχει το δεξί μάτι μπλε, θα είναι κουφό στο αριστερό αυτί), ενώ αυτά που έχουν ένα μάτι μπλε και ένα πράσινο είναι κατά 99% τυφλά (και κουφά από το ένα αυτί). Είχα κι εγώ ένα κουφό και το έλεγα επίσης Χιονάτη αλλά ήμουν πολύ μικρή και η οικογένειά μου δεν ήταν αρκετά φιλόζωη, με αποτέλεσμα να φύγει από το σπίτι (ή να την "φύγουν", ποτέ δεν έμαθα). Πάντως ήταν πάρα πολύ καλή σε χαρακτήρα και εκτός της κώφωσης, δεν είχε παρουσιάσει κανένα άλλο πρόβλημα υγείας (είναι πολύ γερή ράτσα).

Αν δεν το αγόραζες εσύ, λογικά θα το αγόραζε κάποιος άλλος γιατί είναι πανέμορφα. Αν όχι, το πιθανότερο είναι ότι θα το "κοίμιζαν" γιατί έτσι κάνουν συνήθως (πολύ πιο θλιβερό από το να το αφήσουν στο δρόμο). Χαίρομαι πάντως που το πήρες και εύχομαι να ζήσετε πολλά και ευτυχισμένα χρόνια μαζί.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:44, 10-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimitroula0208
Καταλαβαίνεις μάλλον ότι το γατάκι που αγόρασες ήταν Αγκύρας... Αυτή η ράτσα απαγορεύεται πλέον να πωλείται και έχει σχεδόν εκλείψει. Γι' αυτό δεν είχε χαρτιά. Τα περισσότερα είναι τυφλά ή κουφά εκ γενετής, χαρακτηριστικό της ράτσας. Η ύπαρξη μπλε ματιού υποδηλώνει μερική ή ολική κώφωση στο αντιδιαμετρικό αυτί (πχ. αν έχει το δεξί μάτι μπλε, θα είναι κουφό στο αριστερό αυτί), ενώ αυτά που έχουν ένα μάτι μπλε και ένα πράσινο είναι κατά 99% τυφλά (και κουφά από το ένα αυτί). Είχα κι εγώ ένα κουφό και το έλεγα επίσης Χιονάτη αλλά ήμουν πολύ μικρή και η οικογένειά μου δεν ήταν αρκετά φιλόζωη, με αποτέλεσμα να φύγει από το σπίτι (ή να την "φύγουν", ποτέ δεν έμαθα). Πάντως ήταν πάρα πολύ καλή σε χαρακτήρα και εκτός της κώφωσης, δεν είχε παρουσιάσει κανένα άλλο πρόβλημα υγείας (είναι πολύ γερή ράτσα).

Αν δεν το αγόραζες εσύ, λογικά θα το αγόραζε κάποιος άλλος γιατί είναι πανέμορφα. Αν όχι, το πιθανότερο είναι ότι θα το "κοίμιζαν" γιατί έτσι κάνουν συνήθως (πολύ πιο θλιβερό από το να το αφήσουν στο δρόμο). Χαίρομαι πάντως που το πήρες και εύχομαι να ζήσετε πολλά και ευτυχισμένα χρόνια μαζί.
Συγνωμη,αλλα αυτο απο που το συμπεραινεις;Η γατα Αγκυρας δεν εχει εκλειψει,υπαρχουν νομιμοτατα εκτροφεια,και φυσικα δεν απαγορευεται ουτε να αναπαραγονται,ουτε να πωλουνται,ουτε φυσικα εχουν σταματησει να βγαινουν κανονικοτατα τα χαρτια τους,δηλαδη τα pedigree τους και η καταγραφη του στο γενεαλογικο χαρτη.Αν το γατακι ηταν Αγκυρας καθαροαιμο και ειχε η γεννα του ηταν καταγεγραμμενη,θα ειχε τα χαρτια του.Αν δεν ειχε τα χαρτια του,προφανως ή δεν ηταν Αγκυρας,ή ηταν απο ιδιωτη ή BYB.
Αυτο ισχυει για ολες τις λευκες γατες,και δεν ειναι χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης φυλης,καθως δεν ειναι φυσικα ολες οι Αγκυρας λευκες.Υπαρχει ειδικη εξεταση (BAER test) στην οποια υποβαλλονται οι γονεις,κι ετσι καθε σωστος εκτροφεας φροντιζει να εξαλειψει το προβλημα της κωφωσης στις λευκες του γατες.Γνωριζω γατες που ειναι εβδομης γενιας ολολευκες,με γαλαζια ματια,και προερχονται απο επισης ολολευκες με γαλαζια ματια γατες,και δεν εχει εμφανιστει προβλημα κωφωσης σε καμια απο τις προηγουμενες γενιες.Επισης δεν εχω βρει καποια ερευνα που να συνδεει τις λευκες γατες με παραταιρα ματια με την τυφλωση,αν εχεις καποιο σχετικο λινκ θα με ενδιαφερε πολυ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:02, 11-09-11:

Οποία καταντια και ξεφτυλα.Φτασαμε στο σημειο να βγαζουμε βολτα με λουρακι τον παπαγαλο.

Παράθεση

tsouchtri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsouchtri
H tsouchtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsouchtri νεα γατομαμά μόνη ψάχνει.... έγραψε στις 20:45, 12-09-11:

Καλησπέρα, πριν λίγους μήνες απέκτησα έναν γατούλη. Τον πήρα από ένα petshop όπου μια κοπέλα τον άφησε για χαρισμα. Τον λυπήθηκα μέσα στο γυάλινο κλουβί του και τώρα ζει κύριος στο σπίτι μου!!! Στην αρχή ψώνιζα τα απαραίτητα απο εκεί αλλά πλέον προτιμώ να υποστηρίζω pet shop και κτηνιάτρους που δεν εμπορεύονται ζώα. Γνωρίζει κανείς για την πόλη της Θεσσαλονίκης πού θα μπορούσα να απευθυνθώ ??

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 23:44, 12-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimitroula0208
Καταλαβαίνεις μάλλον ότι το γατάκι που αγόρασες ήταν Αγκύρας...

Όχι Δημητρούλα δεν είναι Αγκύρας αν και κάπως κοντά έπεσες. Είναι γάτα του Αιγαίου όπως ισχυρίζεται ο γιατρός της και το έχει καταχωρίσει στο βιβλιάριο της.
Θα το ξαναγράψω. Ο λόγος που ο κόσμος εξακολουθεί να αγοράζει τα κατοικίδια από τα petshops είναι γιατί οι περισσότεροι δεν ασχολούνται στο Ιντερνετ η δεν σκέφτονται να κοιτάξουν εκεί. Πρώτη σκέψη που κάνουν όταν αποφασίσουν να πάρουν γατάκι η σκυλάκι είναι να πάνε στο κοντινότερο μαγαζί έχοντας την εντύπωση πως θα είναι πιο υγιές με τα χαρτιά του και τις σφραγίδες του.Πηγαίνουν στα καταστήματα να αγοράσουν το ζωάκι για το παιδάκι τους γιατί δεν είναι ενημερωμένοι με τα φόρουμ. Θα ενημερωθούν αφού παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στο γάτο είτε από συμπεριφορά είτε από ασθένεια.
Έτσι την πάτησα κι εγώ. Παρ όλο που είμαι χρήστης δεκαετιών του Ιντερνετ ποτέ δεν είχα σκεφτεί να ψάξω στο ιντερνετ για ένα γατάκι ίσως επειδή υιοθέτησα ένα τσογλανάκι αδέσποτο (το ονόμασα Rico) κι όταν μου έβγαζε το λάδι στα δαγκώματα με τα παιχνίδια του και το αντάρτικο πνεύμα που είχε
https://forum.mycat.gr/%CE%BD%CE%AD...4/#post1123991 τότε αποφάσισα να ψάξω στο ιντερνετ με θέμα τις γάτες και βρήκα το φόρουμ αυτό.
Και μέχρι που γράφτηκα στο φόρουμ ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε από τα πετσοπ τα ζωάκια. Εδώ γαλουχήθηκα με την ιδέα αυτή αλλά καταπάτησα αυτό τον κανόνα όταν γνώρισα την Χιονάτη
Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου

Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitroula0208
H dimitroula0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H dimitroula0208 έγραψε στις 16:00, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Συγνωμη,αλλα αυτο απο που το συμπεραινεις;Η γατα Αγκυρας δεν εχει εκλειψει,υπαρχουν νομιμοτατα εκτροφεια
Πριν περίπου 2 χρόνια ήμουν στην Τουρκία και το έψαξα λίγο για να πάρω και πάλι μια Αγκύρας όπως είχα παλιά, αλλά έμαθα ότι εκεί απαγορεύτηκε η εξαγωγή τους και πλέον το είδος προστατεύεται. Πωλείται μόνο η γάτα VAN. Μετά έψαξα κι εδώ μέσω ίντερνετ σε μεγάλα pet shops και έμαθα ότι δεν φέρνουν πια. Δεν έψαξα μεμονωμένους εκτροφείς, αλλά εκείνοι δεν προμηθεύουν συνήθως τα pet shops κιόλας. Άρα η ευρεία πώληση της ράτσας έχει πλέον σταματήσει.

Αυτο ισχυει για ολες τις λευκες γατες,και δεν ειναι χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης φυλης
Δεν αντιλέγω, απλώς τότε είχα διαβάσει αμέτρητα άρθρα για τις Αγκύρας και το είδα εκεί. Δεν ήξερα για τις υπόλοιπες ράτσες και δεν το έγραψα.

Επισης δεν εχω βρει καποια ερευνα που να συνδεει τις λευκες γατες με παραταιρα ματια με την τυφλωση,αν εχεις καποιο σχετικο λινκ θα με ενδιαφερε πολυ.
Επειδή όπως σου είπα το είχα ψάξει παλαιότερα το θέμα, τώρα δεν το έχω πρόχειρο αλλά θα το ξαναβρώ και θα το παραθέσω. Φυσικά δεν τις έκανα εγώ τις έρευνες ούτε και είμαι εκτροφέας ή ειδική στις ράτσες, ό,τι διάβασα από το νετ ξέρω κι εγώ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αχ τα άτιμα τα pet-shop!!! - Από Mariannioum
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-08 στις 08:57.
    • Pet shop - Από Κείρα
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-04-07 στις 19:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους