Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,807 εγγεγραμμένα μέλη και 712,675 μηνύματα σε 22,403 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 204 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Μπαλκόνι

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 01:23, 30-08-07:

προχθες το αγαπημενο μου κατσουλι κατσουλινι ηταν πανω στα καγκελα και προσπαθουσε να πιασει την ουρα του και επαιζε!!!! καταλαβαινετε οτι επαθα εγκεφαλικο μολις το ειδα! δεν παει καλα!!! και εννοειται οτι θα πεσει αν κανει ετσι. καλα να κανει βολτες πες παι στο διαολο αλλα να προσπαθει να πιασει την ουρα της γυρω απο το καγκελο?????? δεν ξερω τι να κανω εχω δοκιμασει τα παντα. την εχω μαλωσει, της εχω φωναξει, της εχω ριξει νερακι ... τι να κανω πειτε μου γιατι δεν αντεχω να ζησω πτωση. μου φτανει η προηγουμενη φορα. και δεν εχω και τα χρηματα τωρα για γιατρο και εξετασεις κλπ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Niki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 01:59, 30-08-07:

Θα σου πω αυτό που λέω πάντα σε όλους:

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΗ ΓΑΤΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Και αυτό το λέω γιατί οι γάτες ως αίλουροι κάνουν τα πάντα και συνεπώς διατρέχουν τον κίνδυνο της πτώσης, όπως λες και η ίδια άλλωστε. Έχω καταλάβει πολύ καλά αυτήν την πτώση και πιστέψτε με, δε θέλετε να τη ζήσετε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 05:10, 30-08-07:

δεν μπορω ομως να εχω το σπιτι ολο κλειστο το καλοκαιρι!!!!!!!!!!! οποτε η γατα μπορει πολυ ευκολα να βγει. και δεν μπορω να ειμαι συνεχεια μαζι της! απλα δεν γινεται αυτο που λες!

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 06:46, 30-08-07:

εχεις βαλει πλαστικο συρμα?αν οχι μπορεις να βαλεις και να στερεωσεις στα καγκελα αν διαστηματα βεργες και να δεσεις το πλαστικο πανω ωστε να προεξεχει απο την κουπαστη και να μην μπορει να πατησει εκει.

vasiliki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasiliki
H vasiliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H vasiliki έγραψε στις 09:39, 30-08-07:

Μπορείς απλά να έχιες ανοιχτά όταν είσαι στο σπίτι και να έχεις το νου σου. Το σύρμα το φοβάμαι γιατί ο δικός μου είχε σακρφαλώσει πάνω και τον έπιασα τελευταία στιγμή. Μπορείς επίσης απλά να την τρομάξεις με ευγενικό τρόπο κάποια στιγμή που θα είναι στο μπαλκόνι για να μην πλησιάζει τα κάγκελα!! Δεν είναι και πολύ ωραίο αλλά σε μάς έπιασε...

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:43, 30-08-07:

Έχω κι εγώ γάτα-Ταρζάν που δεν τη σταματάει καμία περίφραξη. Σ' εμάς μόνο δύο πράγματα είχαν αποτέλεσμα:
1/ η κολλητική ταινία πάνω στο κάγκελο (με την πλευρά που κολλάει προς τα πάνω, γιατί σιχαίνονται να πατάνε και να "κολλάνε" τα πατουσάκια τους). Αυτό κράτησε την Αρήθα μακριά από το κάγκελο για καμιά βδομάδα περίπου. Μετά, βρήκε τρόπο να ανασηκώνει κάπως την ταινία και να πατάει από κάτω.
2/ σαμαράκι και λουράκι. Μ' αυτό σωθήκαμε τελικά! :up:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 14:54, 30-08-07:

Εγώ πάντως πιστεύω οτι πρέπει να βάλεις κάποιο πλέγμα. Αυτό συζητάγαμε κι εδώ.
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24684&page=3
Δεν είναι ολες οι γάτες το ίδιο, αλλά ο δικός μου σε καμια περίπτωση δεν θα ανεχόταν απαγόρευση σε σχέση με το μπαλκόνι. Προσπάθησα να τον πίσω να μην ανεβαίνει στο κάγκελο αλλά καμια τύχη.
Οταν ειναι μωρό ακομα πραγματικά κινδυνεύει να πεθάνει. Αλλα οι περισσότερες ενήλικες γάτες μπορούν να επιβιώσουν απο μια πτώση απο τον τρίτο όροφο, ας πούμε.
Εγώ το ρισκάρω. Αλλα έτσι κι αλλιώς δεν γίνεται διαφορετικά. Πιστεύω θα πάθει κατάθληψη αν τον κρατάω μέσα με το ζόρι.

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 16:45, 30-08-07:

μεσα δεν την κραταω με τιποτα! το πλεγμα δεν ξερω αν πιανει! θα δοκιμασω ισως την κολλητικη ταινια αλλα μαλλον εμεις θα την πατησουμε και οχι το κατσουλινι! θα δω τι θα κανω., αλλα κατι πρεπει να κανω γιατι αγχωνομαι πολυ!

deppysx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deppysx
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O deppysx έγραψε στις 21:20, 01-09-07:

Παρε ενα λουρακι αν ειναι..ειναι κουραστικο για τα ζωα δεν λεω αλλα εγω αυτο εχω για τη δικια μου οταν εχω ανοιχτα!! μενω σε εστιες στον πρωτο οροφο και περπατουσε και πηγαινε σε ολα τα δωματια!και εμπαινε και μεσα! οσο για ελευθερες πτωσεις η αλλη μου γατα στη σαλονικη ειχε κανει μια απο τον τριτο οροφο! την βρηκαμε μετα απο μια μερα χτυπημενη και τωρα και αυτη δεμενη ειναι το καλοκαιρι!

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 00:15, 02-09-07:

αυτο σκοπευω να κανω!! αλλα δεν εχω προλαβει ακομα δυστυχως!

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:13, 02-09-07:

Παντως δοκιμασε και το πλεγμα καθως καθε γατακι διαφερει. Εμενα και τα 3 τα δικα μου προσαρμοστηκαν μια χαρα και δεν εκαναν καμια προσπαθεια να περασουν απο κατω.... Λειτουργησε αψογα!!! Οποτε δοκιμασε και βλεπουμε...

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 16:12, 02-09-07:

το πλεγμα για καποιο λογο δεν με πειθει! δεν ξερω γιατι αλλα νοιζω οτι μπορει να πεσει. ασε που το δικο μου το γατι ειναι τοσο "ζαβο" που θα αρχισει να το σκαρφαλωνει ακομα κι αν το βαλω απ'εξω!!!

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψιψίνος
Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 16:46, 03-09-07:

μετα αυτο δεν θα ειναι γατα θα ειναι spider-cat

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 17:54, 03-09-07:

Μια καλη λυση ειναι οι ψηλες καλαμιες γυρω στο μπαλκονι Μπαινουν ευκολα και κανουν και ατμοσφαιρα σαν να εισαι σε εγωτικο μερος Εγω το εκανα και δεν ειχαμε προβλημα
βασικα το εκανα στο μπαλκονι του εξοχικου οπου για να μην βγαινει στον κηπο και τον ψαχνω εβαλα γυρω γυρω απο το μεγαλο μπαλκονι καλαμιες Με εσωσαν
Γιατι εξοχικοκαι κλειστες πορτες ηταν αδυνατο να εχουμε

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 22:31, 03-09-07:

Παιδια που βρίσκει κανεις τέτοιες καλαμιές; Πρακτικερ; Έχετε υποψη κανένα αλλο μαγαζι κεντρικα;

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 22:48, 03-09-07:

Praktiker Ειχε και το καρφουρ αλλα τωρα δεν εχει

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 08:08, 04-09-07:

εγω πήρα καλαμωτή από το Praktiker στην Μεταμόρφωση , πριν 5 ημέρες, υπάρχουν ακόμα και ψηλές καλαμωτές και κοντές!

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 08:30, 04-09-07:

Καλάμια όλων των ειδών έχει και η Καλαμοπλεκτική στον Αγ. Δημήτριο
https://www.kalamoplektiki.gr/

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:34, 04-09-07:

Επίσης υπάρχει στα Alex Pak. Ξεκινάει από 1 μέτρο και φτάνει στα 2 μέτρα ύψος

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 17:33, 09-09-07:

Σήμερα πήγα στο διαμέρισμα μιας συναδέλφου και πρόσεξα πολύ ελκυστική και καλαίσθητη πατέντα στο μπαλκόνι της. Η κοπέλα βέβαια έχει μωρό και όχι γάτα αλλά πιστεύω ότι θα λειτουργεί εξίσου καλά και για μικρά αιλουροειδή. Το άνοιγμα του μπαλκονιού τους με κάγκελα είναι ελαφρώς κυκλικό και έχουν βάλει χοντρό διαφανές πλαστικό, ύψους περίπου 1,5μ, μετρημένο ακριβώς για το άνοιγμα εκείνο. Απολύτως ασφαλές, γλιστερό και διατηρεί και τη θέα ανέπαφη (έχει φοβερή θέα το μπαλκόνι τους), κόβει βέβαια λίγο τον αέρα αλλά κάποιες εκπτώσεις πρέπει πάντα να τις κάνουμε.
Υ.Γ. Αν το έχει προτείνει κάποιος κάπου αλλού excuse me, βαρέθηκα να κάτσω να ψάξω αναλυτικά

evitouli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evitouli
H evitouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H evitouli έγραψε στις 13:59, 15-07-10:

kalispera se olous ;-)
oso anafora to thema mpalkoni pragmatika einai kati pou fovamai para polu!!i gatoula mu tin paraskevi epese apo ton 3 orofo espase ola ta mprosta dontakia tis,strampoulikse ola tis ta podarakia kai eixe ugro sto thwraka pou eutixws upoxwrei me tis meres!! nosileutike se kliniki me oro kathws den mporei na faei akoma i kaimenoula!! i empeiria itan polu oduniri toso gia mena pou tin evlepa na upoferei oso kai gia tin idia vevea!! prospathiste na tis kratate mesa sto spiti.Egw tha valw sites stin mpalkonoporta wste na min mporei na vgei eksw,einai oti pio asfales exw skeftei!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,469 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:05, 15-07-10:

ευχομαι πολλα περαστικα για τη γατουλα σου,μεσα απο την καρδια μου......ναι..και εγω σιτες εχω...η μονη περιπτωση που θεωρω ασφαλη,ειναι οταν γινονται οχειρωματικα εργα..παρα πολυ καλη περιφραξη δηλαδη,διοτι αν θελουν να βγουν..το καταφερνουν...
εχω και εγω 2 γατες,απο τις οποιες η θυληκια..ειναι διαολακι σκετο...οταν βλεπει πουλακι..τρελλαινεται..οποτε ουτε και εγω εμπιστευομαι να την αφησω εξω..ειναι 100/100 σιγουρο,οτι και στο διπλανο μπαλκονι θα παει..και ειναι ικανη να ανεβει στη σκεπη αμα δει πουλακι..θα εκανα οχυρωματικα εργα..αλλα δυστυχως δεν ειναι δικο μου το σπιτι..και ο ιδιοκτητης ειναι ¨καπως¨¨ με την εμφανιση του σπιτιου..και παλι σου ευχομαι οτι καλυτερο για τη γατουλα σου.,,και πολυ προσοχη απο εδω και περα..γιατι 2η φορα...αστα να πανε..

ΥΓ..μην γραφεις γκρικλις..διοτι απαγορευεται..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γατάκι στο μπαλκόνι - Από Melini
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-06-15 στις 22:37.
    • Γατούλα στο μπαλκόνι - Από Roulita16248
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-11 στις 18:41.
    • Θα πηδήξει από το μπαλκόνι; - Από hionath1980
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-10 στις 22:23.
    • Πρόβλημα το μπαλκόνι... - Από menia
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-08 στις 11:43.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους