Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 110,301 εγγεγραμμένα μέλη και 712,756 μηνύματα σε 22,414 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 275 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:55, 23-06-20:

Δεν έχω επικριτική διάθεση για κανέναν (και με ποια αρμοδιότητα κιόλας). Αναρωτιέμαι όμως... Είμαστε φιλόζωοι γιατί έχουμε 1-2 γάτες και τις στουμπώνουμε μέχρι να δυστροπούν, και το ένα να τους ξινίζει και το άλλο να τους βρωμάει; Η΄ είναι αρκετό να πετάω αποφάγια στα αδέσποτα; Όμως όταν κάποιος πεινάει πρώτα τον χορταίνεις κι ύστερα φιλοσοφείς. Αυτό κάνω εγώ με τα αδέσποτα. Δεν μπορούμε να υποκαταστήσουμε το κράτος αλλά δεν μπορούμε να μείνουμε και αμέτοχοι στην δυστυχία αυτών των πλασμάτων. Και το λίγο είναι περισσότερο από το τίποτα. Στο προκείμενο... Ασφαλώς δεν θα κάνω τηλειατρική. Όμως αυτές οι φωτογραφίες θα ήταν πιο χρήσιμες στα χέρια ενός κτηνίατρου. Δεν νομίζω κανένας λογικός άνθρωπος θα χρέωνε το οτιδήποτε για να πει μια γνώμη. Επίσης καταλαβαίνω σε ένα βαθμό και την κάπως επιθετική διάθεση του φίλου από την Θεσσαλονίκη. Κι εγώ θυμώνω όταν με ξεπερνούν οι καταστάσεις. Είναι όμως ένας τρόπος να συνεχίζω την προσπάθεια. Γιατί το βλέμμα του αδέσποτου που υποφέρει δεν μπορώ να το αντέξω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mkdisgreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkdisgreek
Ο mkdisgreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mkdisgreek έγραψε στις 16:42, 23-06-20:

Καλησπέρα φίλε και απο μένα.
Την ξεκίνησα θεραπεία με vibramycin (νομιζω το εγραψα σωστα) για να φύγει η φλεγμονη.
το κακο είναι ότι ξύνει συνέχεια το κεφαλι και το έχει ματωμενο και πληγωμενο.
Οπως είπα δεν πιάνεται η γατα με τιποτα.
Ερχεται ομως για την λιχουδιά με το χαπι και ξαναφευγει.
Ελπίζω να πάει καλά. Ειδωμεν.

2 Εβδομαδες θα της δινω το μισό χαπι καθε 12 ωρες.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Επίσης ο δήμος που εγραψε μια φίλη επάνω , τα τηλέφωνα τα έχει διακοσμητικά.
Ποτέ δεν τα σηκώνουν. Εχω πάρει άπειρες φορές για να τις στειρώσουν...
Παρόλα αυτα , ξαναρωτάω , αν έχει κάποιος δικό του κτηνίατρο και αν δεν είναι κόπος , παρακαλώ να του δείξει τις φωτογραφίες για να πει μια γνώμη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 18:40, 23-06-20:

Το φάρμακο που αναφέρεις είναι αντιβιοτικό και συγκεκριμένα τετρακυκλίνη. Είναι το πιο ευρέως συνταγογραφούμενο από τους κτηνιάτρους για την τραχειοβρογχίτιδα. Δεν είμαι γιατρός για να εκφέρω άποψη και δυστυχώς δεν έχω κάποιον κτηνίατρο που να μπορώ να δείξω τις φωτογραφίες.Αν οι δόσεις είναι σωστά διαιρεμένες δεν θα του κάνεις κακό. Αν είναι δερματολογικό(πχ δερματόφυτα), υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση.Όμως φαντάζομαι το vibramycin και την δοσολογία κάποιος σου την πρότεινε.Μακάρι να είναι κάποιος σχετικός,ας είναι και φαρμακοποιός. Δυστυχώς οι κτηνίατροι που ξέρω είναι είτε πανάκριβοι είτε ανεπαρκείς. Για τις δύο στειρώσεις έσκασα 100 έκαστη,δήθεν συστημένος και καλά χατιρικά.Αυτός που κάνει τα εμβόλια έρχεται από την Χαλκίδα. Μου θυμίζει τις αρπαχτές των θιάσων στη επαρχία αλλά με αντίστροφη φορά. Πάντως ξαναλέω την θέση μου...Το κάνω λίγα είναι περισσότερο από το κάνω τίποτα. Απείρως πιο πολύ. Εύχομαι τα καλύτερα.
Παράθεση

Ioulianos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioulianos
Ο Ioulianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Ioulianos έγραψε στις 12:42, 30-06-20:

Καλημέρα σε όλες/όλους!
Θα είμαι λίγο εκτενής, για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα σε σχέση με τις απαντήσεις σας. Να σημειώσω δε ότι τόσο εγώ όσο και η σύζυγός μας είμαστε εντελώς άπειροι με τα κατοικίδια. Ο ορισμός του αρχάριου! Ούτε είχαμε ποτέ ούτε θελήσαμε να έχουμε. Αλλά βλέπετε αυτά μας επέλεξαν!
Δουλεύω για χρόνια στο εξωτερικό και το σπίτι μου το φρόντιζε κάποιες φορές ο πατέρας μου. Επειδή έρχονταν κάποιες φορές πού και πού αδέσποτα στον κήπο και τα λυπόταν, αλλά και επειδή σκέφτηκε ότι είναι καλό να κυκλοφορούν κοντά μας, για να κυνηγάν ποντίκια (και φίδια, τους έδινε λίγη τροφή. Αρκετά ζωντανά ήρθαν και παρήλθαν χωρίς να αφήσουν το στίγμα τους. Στο τέλος, όμως, δύο-τρεις αδέσποτες γατούλες θηλυκές έγιναν τακτικές!
Από αυτές η μία αποφάσισε ότι το σπίτι μας είναι και σπίτι της και έχει γίνει σχεδόν αυλόγατα. Είναι κοινωνική, τρίβεται στα πόδια μας, τρίβεται γενικώς, κάποιες φορές δέχεται χάδια, κάνει μπροστά μας χαρούλες, και για αυτό τη φωνάζουμε Χαϊδούλα. Διατηρεί, όμως, τα άγρια ένστικτά της. Δεν μπορείς να την περιορίσεις εύκολα και είναι επιθετική απέναντι σε άλλες γάτες ή όταν νιώθει ότι απειλείται.
Η Χαϊδούλα, λοιπόν, είχε κάνει και άλλες γέννες, αλλά την τελευταία αποφάσισε να την κάνει στο νέο της σπίτι, δηλαδή στην αυλή μας! Ξαφνικά μια μέρα βλέπουμε πέντε μικρά να σουλατσάρουν στον κήπο και αυτή να μας κοιτάει απορημένη αν θα αποδεχθούμε τη νέα κατάσταση ή όχι. Φυσικά, δεν τα διώξαμε και τους δίναμε και αυτών λίγη τροφή.
Τα μικρά πρέπει να είναι τώρα δύο-τριών μηνών τουλάχιστον. Ίσως και μεγαλύτερα. Από τα 5 έχουν μείνει τα 3, τα οποία μας φοβούνταν αλλά έρχονταν για φαγητό και, όταν τρώνε, κάποιες φορές μας αφήνουν να τα χαϊδέψουμε.
Μια μέρα, παρατηρεί η γυναίκα μου ότι το ένα, το ασπρούλι (το έχουμε βγάλει Μπελά - θα καταλάβετε γιατί!), έχει μπαταρισμένο το μάτι του. Ψάχνω στο ίντερνετ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει ρινοτραχειίτιδα. Επειδή στενοχωρήθηκα και εγώ και η γυναίκα μου αλλά και από το φόβο μη κολλήσουν και τα υπόλοιπα αλλά και οι άλλες (κατοικίδιες) γάτες της γειτονιάς (η εξημερωμένη ενός γείτονα είναι από προηγούμενη γέννα της Χαϊδούλας και κάνει παρέα με τα μικρά), αγοράζω γατοφόρο, για να το πάμε στον κτηνίατρο.
Το απόγευμα της ίδια μέρας, λοιπόν, τους βάζω τροφή και αρπάζω άγαρμπα τον Μπελά. Ο καημένος έκλαιγε και, χωρίς να είμαι προετοιμασμένος, που επιτίθεται η μάνα του. Μου ξέσκισε τη γάμπα! Δεν την είχα ξαναδεί τόσο επιθετική. Ήταν έτοιμη να επιτεθεί και στη γυναίκα μου. Ξέρω, πλέον, ότι φταίω εγώ γιατί έπιασα άγαρμπα το γατάκι και αυτό έβαλε τα κλάματα.
Η ουσία είναι ότι το γατάκι πήγε στον κτηνίατρο, του δόθηκε αγωγή (αντιβίωση για 8 ημέρες, ειδική τροφή και κρεμούλα για το ματάκι του). Του τη δώσαμε πίσω στο σπίτι και το αφήσαμε ελεύθερο, πιστεύοντας ότι κουτσά στραβά θα το ξαναπιάναμε ...
Αμ δε! Την επόμενη μέρα το ξαναπιάνω άγαρμπα, η Χαϊδούλα μου ξαναεπιτέθηκε, αυτήν τη φορά την κλώτσησα αμυνόμενος, αλλά το γατάκι ξέφυγε από το γατοφόρο ... Και ενώ εγώ ουσιάστικα έφταιγα, από τα νεύρα μου τα έβαλα με τα καημένα τα ζώα και τα έδιωξα από την αυλή. Η Χαϊδούλα τα πήρε τα μικρά της και η καημένη κούρνιαζε για δυο μέρες σε κάτι ξερόχορτα σε διπλανό οικόπεδο, γιατί την ξαναέδιωξα, όταν το βράδυ έκανε από μέρους της μια κίνηση συμφιλίωσης.
Δυο μέρες μετά, όμως, πιάνει αυτό το φοβερό χαλάζι και το απογευματάκι βλέπω τη Χαϊδούλα με τα μικρά της στο πατάκι της πόρτας μας σαν βρεγμένες γάτες κυριολεκτικά! Εννοείται ότι της αφήσαμε να γυρίσουν "σπίτι τους" και τους βάλαμε και τροφή.
Δυστυχώς, την επομένη βλέπουμε ένα δεύτερο γατάκι με κλειστό μάτι, ενώ και ο Μπελάς δεν πήγαινε καλά (το ματάκι μισόκλειστο). Με τη βοήθεια της γειτόνισσας, που μου έδωσε να καταλάβω πώς πιάνουμε αποφασιστικά μεν αλλά χωρίς να τα πονάμε τα γατάκια, δώσαμε δύο μέρες αντιβίωση στο μικρό αυτό, το Κολλητήρι. Ο Μπελάς, όμως, ήταν υποψιασμένος και δεν μπορούσαμε να τον πιάσουμε.
Την επόμενη μέρα και το τρίτο με τσιμπλιασμένο μάτι! Το αρπάζω λοιπόν και του δίνω και αυτού αντίβιωση. Ο Μπελάς, όμως, είχε υποτροπιάσει εντελώς και το μάτι του ήταν εντελώς κλειστό και πρησμένο.
Οπότε επιστρατεύω τον πατέρα μου, ο οποίος μαεστρικά πιάνει τον Μπελά (άγαρμπα, δυστυχώς, γιατί πλέον δεν υπήρχε άλλος τρόπο), κλωτσάει τη Χαϊδούλα που του κάνει ολομέτωπη επίθεση, και τον βάζουμε στο γατοφόρο. Εκεί τον κρατήσαμε το βράδυ και του δώσαμε αντιβίωση και αλοιφή για το μάτι για δυο μέρες. Απίστευτα γλυκό αλλά και αντιδραστικό γατί! Τρεις φορές έφτυσε την αντιβίωση! Δεν την ήθελε με τίποτα! Εγώ ήθελα να το κρατήσω άλλη μία νύχτα για να σιγουρευτούμε ότι δεν θα ξαναϋποτροπιάσει, αλλά η γυναίκα μου το λυπήθηκε και το άφησε.
Εν πάση περιπτώσει, και τα τρία γατάκια φαίνονται πλέον εντάξει, ιδίως δε ο Μπελάς που είχε τη μεγαλύτερη μόλυνση. Η δε Χαϊδούλα συμπεριφέρεται όπως πριν, είναι λίγο πιο επιφυλακτική μαζί μου σε σχέση με το παρελθόν, αλλά τρίβεται πάλι στα πόδια μου και καμιά φορά δέχεται χάδια. Από τον τρόπο δε που συμπεριφέρεται σε εμένα και τη γυναίκα μου είναι σαφές ότι αντιμετωπίζει εμένα ως "το άτομο με εξουσία"!
Μετά από αυτή τη μακριά αφήγηση (που λειτουργεί και ως ψυχοθεραπεία!), έρχονται τα ερωτήματα σχετικά με το πώς πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα. Σημειώνω ότι δεν θέλουμε γάτα μες στο σπίτι, αλλά μας αρέσει η συντροφιά τους εκτός σπιτιού, τη συμπαθούμε τη Χαϊδούλα και τα μικρά της είναι πολύ γλυκά. Αυτά, ουσιαστικά, μας επέλεξαν, θέλουν την παρέα μας και, κυρίως, την τροφοδοσία μας, αλλά παραμένουν ανεξάρτητα ζώα με κυρίαρχα τα χαρακτηριστικά του αδέσποτου. Οι συμβολές σας, συνεπώς, είναι πολύτιμες. Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για τη στείρωση των μικρών, αν καταφέρουμε να τα πιάσουμε και η υγεία τους συνεχίζει να είναι ικανοποιητική; Κάποιες ειδικές συμβουλές για να κάνουμε τον Μπελά να μας ξεφοβηθεί μετά τις "περιπέτειες" που πέρασε στα χέρια μας; Η Χαϊδούλα έχει ήδη νέες σεξουαλικές επαφές, προτείνετε τη στείρωσή της; Αν ναι, και με δεδομένο ότι είναι αδύνατο να μπει οικειοθελώς σε γατοφόρο, μόνη λύση θεωρείτε ότι είναι η παγίδα; Υπάρχει κάποια πρόταση για συγκεκριμένη παγίδα βάσει των εμπειριών σας, διότι ψάχνω στα τυφλά στο ίντερνετ και είναι και ακριβές; Αν ο Μπελάς ξαναϋποτροπιάσει, και με δεδομένο ότι κρίνεται αδύνατο να τον ξαναπιάσουμε, θεωρώ ότι μόνη λύση είναι να θρυμματίσουμε την αντιβίωση σε κάποια κονσέρβα και να ελπίσουμε να τη φάει, υπάρχει άλλη πρόταση; Εφόσον το ξεπεράσουν και τα τρία, είναι κατάλληλη στιγμή για τον εμβολιασμό τους;
Σας ευχαριστούμε εκ προοιμίου για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,658 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:53, 30-06-20:

Καλησπέρα Ιουλιανέ και καλωσήρθες στη συντροφιά μας
Μαζί καλωσορίζουμε και τα γατάκια (ιδιαίτερα τον Μπελά ), καθώς και τη περήφανη μαμά- Χαϊδούλα που διάλεξε το σπίτι σας και για δικό της σπίτι και για να δώσει ζωή στα τρία μικρά της και να διαιωνίσει τα γονίδιά της.

Παραταύτα όμως ναι, θα πρέπει η γατούλα να στειρωθεί το συντομότερο δυνατόν. Κι αφού πρόκειται και για "τσαούσα", ίσως δυσκολευτείτε λίγο. Ρίξε μια ματιά στο θεμα μας εδώ που ίσως σε διευκολύνει προκειμένου να τη βάλεις σε κλουβί μεταφοράς για να τη μεταφέρεις στο ιατρείο.
Επίσης τα μικρά θα πρέπει να εμβολιαστούν (δες εδώ το σχετικό με τα εμβόλια θέμα μας) προκειμένου να έχουν τουλάχιστον μια στοιχειώδη "ασπίδα" προστασίας εφ όσον θα εξακολουθήσουν να κυκλοφορούν εκτός σπιτιού και να έρχονται σε επαφή με άλλα γατιά που εν δυνάμει είναι φορείς σοβαρών νόσων.
Και κάποια στιγμή οταν θα φτάσουν 6-8 μηνών και αποφασίσετε, καλό είναι να τα στειρώσετε. Για περισσότερες λεπτομέρειες θα σας ενημερώσει ο κτηνίατρος, ανάλογα.

Το οτι υπάρχει κάποιο σχετικό άγχος για την φροντίδα τους ειναι κατανοητό, εφ όσον πρώτη φορά γίνατε (και μάλιστα χωρίς να ερωτηθείτε) γατο-γονείς. 'Ομως με αγάπη και υπομονή, όπως αυτή που δείξατε και τα θεραπεύσατε όλα από τη ρινοτραχείτιδα, πιστεύω μια χαρά θα τα πάτε.
Άλλωστε εδώ είμαστε κι εμείς με όλη την διάθεση να βοηθήσουμε σε κάθε ερωτηματικό που θα προκύψει στην πορεία.
Παράθεση

mkdisgreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkdisgreek
Ο mkdisgreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mkdisgreek έγραψε στις 08:28, 06-07-20:

Τέλος καλό και όλα καλά.
2 Εβδομάδες με το vybramycin αν το εγραψα σωστα , εφυγε όλο το πρήξιμο, δεν υπάρχουν πληγές , δεν υπάρχει το πυον που είχε μεσα , ο γατος συμπεριφερεται οπως πριν , το ματι ξαναηρθε στα ισια του γιατι το πρηξιμο το ειχε κανει να μην φαινεται , δεν το εχει ξαναξίσει ποτέ και δεν υπάρχουν πλεον πληγες.
Ευχαριστώ όσους ενδιαφερθήκατε και ασχοληθήκατε με τον γατούλη.
Δεν πήρα την γνωμη κανενος κτηνίατρου , ουτε βιοψιες χρειαστηκαν , ουτε "φιλοζωικες" ενδιαφερθηκαν...
Ευχαριστώ την γειτόνισσα μου , που απο την πείρα της βοήθησε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatasaBast
H NatasaBast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H NatasaBast έγραψε στις 11:58, 07-08-20:

Παιδια γεια σας. Χθες το βραδυ ακουσα ενα γοερο κλαμα γατου, βγαινω απο το σπιτι με την αδερφη μου και βρισκουμε δυο κοπελες να κανακευουν εναν γνωστο αδεσποτο γατο της γειτονιας 2 ισως και 3 χρονων, γνωστο μας
Εκλαιγε σα μωρο ζηταγε βοηθεια πονουσε και δε μπορουσε να περπατησει. Τον βαλαμε με χιλια ζορια στο καλαθι και τον πηγαμε στο κτηνιατρο οπου του εκανε ενεση και ειπε οτι δεν εχει δηλητηριαστει γιατι αυτο φοβομασταν
Εχει καποιο νευρολογικο θεμα. Τον κρατησαμε σπιτι χθες και θα τον ξαναπαμε σημερα
Λοιπον το γατι δε μπορει να σταθει στα ποδια του πεφτει σα να ζαλιζεται η να ειναι μεθυσμενο
του εβαλα κονσερβα ψιλοεφαγε αλλα του πεφτανε τα κομματια δε μπορουσε να μασησει μονο να γλειψει τα ζουμια
Νερο δεν ηπιε. Μας ειπε
να δουμε αν θα κανει διαροια η εμετο
δεν εκανε , κατουρηθηκε πανω του τον σκουπισαμε με
μωρομαντηλα και τωρα τον εχω αφησει σπιτι με την αδερφη μου γτ επρεπε να πω στη δουλεια
πηγαινει το κεφαλι του σα να εχει παθει παρκινσον η εγκεφαλικο ειναι απιστευτο το θεαμα του. Τι να κανω.... Εννοω ναι θα τον ξαναπαω κτηνιατρο αλλα δε μου ειπε τι εχει . Μηπως χτυπησε μηπως το ενα μηπως το αλλο
ε ρε φιλε το μηπως το λεω κι εγω ...
Μεσα στο αγχος ειμαι δεν κοιμηθηκα το βραδυ ηθελα να τον προσεχω και με πηρε ο υπνος για μια ωρα και σε εκεινη τη μια ωρα ειχε κατουρηθει και ειχε πεσει και απο το κρεβατι
το καημενο
Εχετε καποια παρομοια εμπειρια με ασταθεια? Δεν ειναι καταγμα..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,658 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:07, 07-08-20:

Από τις περιγραφές σου, μάλλον για νευρολογικό δείχνει. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε επανεξέταση κτηνίατρου για να του γίνουν εξετάσεις και να διευκρινιστεί περί τίνος ακριβώς πρόκειται.
Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό κι όλα να πάνε καλά.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 12:09, 07-08-20:

Απιθανο μου φαινεται να γινει καλα... Δεν ξερω δαινεται πολυ σοβαρα ο γατουλης σα να εχει παθει εγκεφαλικο aids της γατας και οτι θα ειναι μονημο
Το πηγα στον κτηνιατρο και ειπε θα του κανει λεει 2-4 ενεσεις και θα γινει καλα
Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 14:45, 07-08-20:

Ω το δόλιο... σας είπε ο γιατρος περι τινος προκειται και τί ενέσεις είναι αυτές;
Είσαι κοντα στον Αίλουρο; Η κυρία εκεί δείχνει πολύ καλή έχε το υπόψη σου αν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη ο γιατρός.
Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθειτε αλλο ούτε εσείς ούτε το γατόνι...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 16:27, 07-08-20:

Αρχική Δημοσίευση από NatasaBast
Απιθανο μου φαινεται να γινει καλα... Δεν ξερω δαινεται πολυ σοβαρα ο γατουλης σα να εχει παθει εγκεφαλικο aids της γατας και οτι θα ειναι μονημο
Το πηγα στον κτηνιατρο και ειπε θα του κανει λεει 2-4 ενεσεις και θα γινει καλα
Τι να πω...Παρά μόνο να ευχηθώ ολόκαρδα η εκτίμηση του γιατρού να βγει αληθινή και ο γατούλης να διαψεύσει τις δυσοίωνες προβλέψεις σου.
Παράθεση

NatasaBast

Νεοφερμένος

H NatasaBast έγραψε στις 12:55, 08-08-20:

Καλησπερα παιδια εχω καλα νεα! Πηγαμε χθρς το βραδυ σε αλλο γιατρο και εντοπισε πιθανον το προβλημα στα αυτια
εχουν μεσα πολυ βρωμια και μακα και οταν του τα καθαρισαν ξυστηκε σαν κανονικος γατος!
Ξαπλωσε επισης σαν κανονικος γατος και το πρωι περπατησε!!!!
Πεφτει βεβαια ακομα αλλα ξεκινησαμε αντιβιωση χθες εκανε την πρωτη ενασιμη και χαπακι για μια εβδομαδα
Εφαγε κιολας!!
Θελει καθαρισμο στα αυτια σιγουρα και θα του βαλω και αμπουλα οπως μου ειπε αλλα ειμαι πανευτυχης ! Το καημενο το ζωακι υπεφερε τοσο πολυ
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 16:45, 08-08-20:

Ευτυχώς!! Για φαντάσου από τα αυτιά τέτοιο θέμα!

Μπράβο στον γιατρό που ειναι "γατος" και τί να πω για σένα... Ευτυχώς που ήσουν εκεί... ευτυχώς που ασχολήθηκες..
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endeka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη endeka
Ο endeka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O endeka έγραψε στις 14:44, 17-09-20:

Χαιρετε.
Ταιζω κατι αδεσποτες γατες στο χωριο για αρκετο καιρο και προχτες μια μου ηρθε κουτσαινοντας.
Παρολο που συνηθως δε μ αφηνει να την πλησιασω, με αφησε και ειδα οτι το πισω μαξιλαρακι της πατουσας της εχει γινει απο ροζ, οπως του αλλου ποδιου, πρασινο-λαδί !
Μολις της το κουνησα λιγο μου τραβηξε κατι νυχιες και εξαφανιστηκε κουτσαινοντας.
Ηρθε ομως παλι σημερα, ιδια κατασταση η πατουσα.
Ξερει κανεις τι μπορει να της συμβαινει ;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:59, 17-09-20:

Καλωσόρισες endeka

Αν δεν πάτησε κάτι και έβαψε το σημείο εκείνο, ενδέχεται να είναι και μύκητες.
Μόνο κτηνίατρος θα μπορούσε να σε διαφωτίσει.
Παράθεση

endeka

Νεοφερμένος

O endeka έγραψε στις 20:27, 17-09-20:

δεν ειναι βαψιμο, ειναι σαν να εγινε σαν τον χουλκ !
Το πηγα κτηνιατρο , αλλα τελικα θα το δει αυριο.
Παράθεση

endeka

Νεοφερμένος

O endeka έγραψε στις 10:44, 19-09-20:

Το πρασινο μαξιλαρακι ξεκολλησε, δεν ξερω αν θα βγει αλλο καινουργιο φρεσκο απο πισω ή θα μεινει χωρις αυτο !
Η ακτινογραφια εδειξε οτι τπτ δεν εχει σπασει αλλα η γιατρος μου ειπε οτι βλεπει ατροφια και ισως χρειαστει κοψιμο, το πιθανοτερο μ λεει δηλαδη.
Βασικα ηταν κι αυτη πολυ μπερδεμενη !

Το ποδι του παντως το κραταει μαγκωμενο στο γονατο και στην πατουσα τωρα που συνηλθε.
Παράθεση

Oscar the tiger

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Oscar the tiger
H Oscar the tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Oscar the tiger έγραψε στις 13:20, 02-11-20:

Εδώ και μερικούς μήνες ενα αδεσποτακι έρχεται και το ταιζω. Δεν αναπνέει όμως καλά. Οταν τρώει νιωθω οτι δυσκολεύεται πολύ και κάνει σαν να ροχαλιζει. Δεν πιάνετε για να το παω στο γιατρό. Οταν τρώει όμως το χαϊδεύω και μπορώ να του βαλω και την αμπουλα του. Τι μπορώ να του δώσω;
Παράθεση

Dimitra6

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitra6
H Dimitra6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Dimitra6 έγραψε στις 13:52, 03-11-20:

Κάπως έτσι ξεκίνησε και ένας αδέσποτος που τάιζα κι εγώ και πριν μια εβδομάδα πέθανε. Η αντιβίωση που του έδωσα δεν έκανε τίποτα. Πιάνεται αρκεί να το πάρεις απόφαση. Αν φοβάσαι δανείσου μια γατοπαγίδα.
Παράθεση

Dimitra6

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitra6
H Dimitra6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Dimitra6 έγραψε στις 05:52, 06-11-20:

Να συμπληρώσω ότι τον πήγα σε κτηνίατρο αλλά ήταν αργά. Τον πήρα πίσω νεκρό και τώρα έχω τύψεις. Δε λέω ότι το δικό σου αδέσποτο έχει τα ίδια προβλήματα με το ''δικό μου'' αλλά πάρε τηλ. για αρχή κτηνίατρο να σου προτείνει αντιβίωση και αν δεν κάνει δουλειά ή τα συμπτώματα επανέλθουν μετά την αντιβίωση προσπάθησε να τον πιάσεις με κάποιον τρόπο.
Παράθεση

Sevi-tsl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sevi-tsl
H Sevi-tsl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Sevi-tsl έγραψε στις 13:23, 14-01-21:

Καλησπέρα παιδιά. Φροντίζω 3 πανέμορφα αδεσποτακια. Τα δυο θηλυκά και ένας αρσενικός. Πριν από 5 μέρες ήρθε ένα μικρουλι στη παρέα. Το θέμα είναι όμως ότι είναι πολύ φοβισμένο και κάθεται συνέχεια μέσα στο καλαθάκι και βγαίνει μόνο για φαγητό. Παρατήρησα ότι όποτε είναι τα υπόλοιπα δίπλα του τα τραμπουκίζει. Σηκώνει τα ποδαράκια του για να επιτεθεί. Η μια η θηλυκή πριν δυο μέρες έφυγε και ακόμη να φανεί. Σήμερα δεν έχω δει και τον αρσενικό. Υπάρχει περίπτωση να τα διώχνει το μικρουλι;
Παράθεση

Jerry3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jerry3
H Jerry3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Jerry3 Jerry34 έγραψε στις 13:19, 02-02-21:

Καλησπέρα βρήκα ένα γατάκι το οποίο είχε κλειστά τα μάτια του και η μύτη του ήταν βουλωμένη επειδή τα δάκρυα μάλλον που βγάζει μπαίνουν στην μύτη του, θα ήθελα να μου πείτε κάποιο αν υπάρχει φάρμακο που μπορώ να αγοράσω στο φαρμακείο διότι δυστυχώς δεν έχω χρηματα για κτηνίατρο και ήδη είναι πολύ αδύνατο.
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 22:59, 02-02-21:

καλησπερα, εγω δεν μπορω να βοηθησω, δοκιμασε απο το φεισμπουκ. υπαρχουν πολλες σελιδες με φιλοζωους
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:39, 03-02-21:

τι περιοχη; τα ματια ισως εχουν μολυνση και να εχει ρινοτραχειιτιδα. ειδες μυξες; θελει οπωσδηποτε αγωγη
Παράθεση

Jerry3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jerry3
H Jerry3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Jerry3 Jerry34 έγραψε στις 17:02, 03-02-21:

Τα δάκρυα που βγάζει πηγαινουν στην μύτη με αποτέλεσμα να ξεραινεται και να μπουκώνει η μυτη
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,500 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:14, 03-02-21:

Καταλαβαινω καλη μου φιλη το οικονομικο σου προβλημα,ομως ουτε εμεις ειμαστε γιαροι,και σε καμια περιπτωση το φεησμπουκ.

Πηγαινε σε εναν κτηνιατρο χωρις το γατακι εξηγησε του το προβλημα και οτι ειναι αδεσποτο και καλα δεν μπορεις να το βαλεις σε κλουβι μηπως σου πει κατι.Ε... δεν νομιζω να σου παρει λεφτα ετσι.Αν σου πει βεβαια.Διοτι οντως διαγνωση σωστη χωρις να το δει δεν γινεται,αλλα ειναι προτιμοτερο απο φωστηρες που το παιζουν γιατροι και ομαδες στο φεεης,ανευθυνες απολυτα αν κανουν διαγνωσεις.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χρηστος καιτη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη χρηστος καιτη
Ο χρηστος καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O χρηστος καιτη έγραψε στις 21:02, 03-02-21:

γιατι οχι απο το φεισμπουκ;
εγω απο εκει βρηκα την καντυ και την υιοθετησα. προσεξα οτι υπαρχουν πολλοι φιλοζωοι που παραγουν πραγματικα εργο στα αδεσποτα κυριως σκυλακια αλλα και σε αρκετες γατες.
συνηθως ανεβαζουν φωτογραφιες και βιντεο απο τα ζωα προς υιοθεσια, κτλ . δεν μπορει να μην ξερουν κατι και για τις ασθενειες τους. επιπλεον απο οτι εχω καταλαβει μερικοι φιλοζωικοι πανε τα αδεσποτα σε γιατρους που τα βλεπουν μαλλον δωρεαν ολο και καποιος θα βοηθησει
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,500 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:51, 04-02-21:

Φιλε αν νομιζεις οτι ο καθενας φιλοζωος μπορει να το παιζει γιατρος δικαιωμα σου,αν μου επιτρεπεις εγω και καθε νοημον ανθρωπος δεν το πιστευουμε.
Ο καθενας στον τομεα που εχει σπουδασει.Και να το εχει σπουδαδει και να το εξασκει.
Αν μου επιτρεπεις.
Ευχαριστω.

ΥΓ.Εσυ ο ιδιος λες οτι πανε σε καποιους γιατρους αδεσποτα μαλλον δωρεαν,Ε..αυτο να κανει μαι η φιλη μας.Επιθσης μπορει να απευθυνθει στο κτηνατρειο του δημου της που υπχρεωτικα ΔΩΡΕΑΝ τα κοιτανε ή σε φιλοζωικη.Οχι στον καθε φωστηρα σε φορουμς η στο φεεις,Αν ειναι δυνατον.Εδω γιατροι μεσω ιντερνετ δεν μπορουν να κανυν διαγωση,μας λες να διαγνωσει ο μαναβης της γειτονιας; Ελεος!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-02-21 στις 06:54.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 14:00, 04-02-21:

Καλησπέρα. Δυστυχώς οι επιστήμονες δεν κρίνονται από τις προθέσεις αλλά από τις γνώσεις και την αποτελεσματικότητα. Κι εγώ μπορεί να έχω την καλή πρόθεση να προτείνω κάτι εμπειρικά. Το δικαιούμαι όμως; Ξεκάθαρα ΟΧΙ. Δεν μπορούμε να υποδεικνύουμε θεραπείες αλλά ούτε να προτείνουμε το facebook σαν λύση. Δεν θέλω να είμαι πολύ κάθετος γιατί καταλαβαίνω ότι το κίνητρο του συγκεκριμένου που ρώτησε είναι αγνό. Όμως η Πουπουλίνα έχει δίκιο. Ο γιατρός είναι ο μόνος αρμόδιος και δεν θεωρώ ότι θα χρεώσει κάποιος ΛΟΓΙΚΟΣ την ερώτηση. Καταλαβαίνω την οικονομική στενότητα γιατί την έχω ζήσει και προσωπικά, όμως... Όλοι μα όλοι μας, αγαπάμε τα ζώα και ξοδεύουμε αρκετά με αλτρουισμό και, πολλές φορές, ευκολότερα για τα ζωάκια μας παρά για τους εαυτούς μας. Όμως θέματα ιατρικά θέλουν υπεύθυνη αντιμετώπιση και σοβαρότητα.
Παράθεση

Castle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Castle
Ο Castle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Castle έγραψε στις 02:26, 12-02-21:

Καλημερα και καλώς σας βρήκα.
Λογο covid εχω ερθει στο χωριο στη γιαγιά και εδω ζουν πολλες γατες. Μια απο αυτες παρατηρησα οτι εχει προβλημα στο ματακι της. Αφου την ταισα και μετα απο πολυ υπομονή γιναμε φιλοι ερχεται σπίτι
αρκετες ωρες καθε μερα. Επικοινωνησα με κτηνιατρο και μου προτεινε tobrex. Πραγματι της εβαζα για 10 μερες με περιπετειωδη τροπο αλλα τα καταφερνα με γάντια. Εφυγα λιγες μέρες και αφου επέστρεψα το ματακι της ειναι ιδιο και χειροτερο απο οτι την πρωτη φορα. Ορεξη εχει πολυ παιχνιδιαρα δεν ειναι ενταξει ενα ησυχο γατακι. Επισυναπτω μια φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210212_022530.jpg
Εμφανίσεις:  27
Μέγεθος:  341,6 KB  
Παράθεση

GiannhsAng

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GiannhsAng
Ο GiannhsAng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O GiannhsAng έγραψε στις 19:27, 06-03-21:

Ρώτα τον Ιατρό αν μπορείς να της δώσεις Tobratex που έχει και κορτιζόνη
Παράθεση

Castle

Νεοφερμένος

O Castle έγραψε στις 20:42, 06-03-21:

Ευχαριστώ. Ρωτησα μου είπε να του δινω το lofoto 10 μερες. Διαπίστωσα οτι ειναι καλυτερα γιατι φτερνιζοταν συνεχως και ρουθουνιζε. Το ματι ομως μετα απο 10 μερες σταγονες δεν ειναι πολυ καλά . Ισως λιγο καλυτερα 20% παντως ακομη κοκκινο.
Παράθεση

Μαλβινα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαλβινα
H Μαλβινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μαλβινα έγραψε στις 00:32, 12-03-21:

Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι καινούργια στο forum και δεν έχω βρει ακόμα που να γράψω γι αυτό που με απασχολεί με τη γάτα μου, οπότε ζητώ συγνώμη αν σας βγει σαν απάντηση και το θεωρήστε άσχετο το θέμα σας. Εχω "υιοθετήσει" μια αδεσποτη γάτα το τελευταίο δίμηνο. Είναι αδέσποτακι το τάιζα από μικρό και άρχισε να ανεβαινει στο μπαλκόνι μου μονο για να τρώει και έφευγε. Με τον καιρό την πλησίαζα πιο εύκολα και μ άφηνε να την χαϊδέψω και γενικά πηγαινοερχοταν μια σπίτι μια στο δρόμο. Το τελευταίο όμως δίμηνο κάθεται πλέον μέσα στο σπίτι τις περισσότερες ωρες(της έκανα αποπαρασιτωση). Θέλω να την κρατήσω αλλά ΔΕΝ χρησιμοποιεί την τουαλέτα με την άμμο που της έβαλα(της την έδειξα, την έσκαψαν μαζί της, την άφησα σε δωμάτιο μόνη με την τουαλέτα αλλά τίποτα) και αναγκαστικά την βγάζω έξω το βράδυ ή κάποιες ώρες μες τη μέρα για να πάει να ενεργηθει. Τι μπορώ να κάνω για να μάθει να την χρησιμοποιεί; πρέπει να γίνει γρήγορα γιατί πλέον δεν θέλει να βγαίνει έξω, αντιστέκεται οπότε ανοίγω την πόρτα και κρύβεται, και σίγουρα δεν είναι καλό για την υγεία της να "τα κρατάει" όλη μέρα.
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 09:30, 12-03-21:

Αρχική Δημοσίευση από Μαλβινα
Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι καινούργια στο forum και δεν έχω βρει ακόμα που να γράψω γι αυτό που με απασχολεί με τη γάτα μου, οπότε ζητώ συγνώμη αν σας βγει σαν απάντηση και το θεωρήστε άσχετο το θέμα σας. Εχω "υιοθετήσει" μια αδεσποτη γάτα το τελευταίο δίμηνο. Είναι αδέσποτακι το τάιζα από μικρό και άρχισε να ανεβαινει στο μπαλκόνι μου μονο για να τρώει και έφευγε. Με τον καιρό την πλησίαζα πιο εύκολα και μ άφηνε να την χαϊδέψω και γενικά πηγαινοερχοταν μια σπίτι μια στο δρόμο. Το τελευταίο όμως δίμηνο κάθεται πλέον μέσα στο σπίτι τις περισσότερες ωρες(της έκανα αποπαρασιτωση). Θέλω να την κρατήσω αλλά ΔΕΝ χρησιμοποιεί την τουαλέτα με την άμμο που της έβαλα(της την έδειξα, την έσκαψαν μαζί της, την άφησα σε δωμάτιο μόνη με την τουαλέτα αλλά τίποτα) και αναγκαστικά την βγάζω έξω το βράδυ ή κάποιες ώρες μες τη μέρα για να πάει να ενεργηθει. Τι μπορώ να κάνω για να μάθει να την χρησιμοποιεί; πρέπει να γίνει γρήγορα γιατί πλέον δεν θέλει να βγαίνει έξω, αντιστέκεται οπότε ανοίγω την πόρτα και κρύβεται, και σίγουρα δεν είναι καλό για την υγεία της να "τα κρατάει" όλη μέρα.
Είμαι σίγουρη πως δεν τα κρατάει, απλώς δεν τα έχεις βρει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ζόρικων αδέσποτων, η εμπειρία μου είναι να την περιορίσεις σε ένα δωμάτιο που δεν έχει υφάσματα π.χ. μπάνιο για κάποιες ημέρες για παρακολούθηση. Θα τα κάνει σε μια γωνια και μετά θα μετακινήσεις την άμμο εκεί που τα έκανε και θα καταλάβει πού πρέπει να πηγαίνει...Υπομονή.
Παράθεση

Μαλβινα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαλβινα
H Μαλβινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μαλβινα έγραψε στις 09:54, 12-03-21:

Κι όμως, ψάχνω κάθε μέρα όλο το σπίτι, γωνίες, πίσω από έπιπλα κάτω απ το κρεβάτι κτλ και δεν έχει λερωσει πουθενα. γι αυτό υποθέτω πως τα κραταει καθώς δεν θέλει και να βγαίνει έξω. Σ ευχαριστώ για την συμβουλή! Θα το δοκιμάσω και ελπίζω στο καλύτερο αποτέλεσμα!!
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 16:16, 12-03-21:

Εγώ δεν βάζω ποτε ζωα μεσα στο σπιτι αν δεν εχουν μαθει πρωτα στο μπανιο οπως σας ειπα, κάποια πηγαίνουν αμέσως στην άμμο αλλά τα περισσότερα θέλουν κάποιες ημέρες προσαρμογή. Πιστεύω πως έχουν ξεραθεί και γι'αυτό δεν μυρίζουν. Θα τα βρεις καποια στιγμη

Αρχική Δημοσίευση από Castle
Ευχαριστώ. Ρωτησα μου είπε να του δινω το lofoto 10 μερες. Διαπίστωσα οτι ειναι καλυτερα γιατι φτερνιζοταν συνεχως και ρουθουνιζε. Το ματι ομως μετα απο 10 μερες σταγονες δεν ειναι πολυ καλά . Ισως λιγο καλυτερα 20% παντως ακομη κοκκινο.

Το γατάκι μπορεί να θέλει και αντιβίωση εκτός από τις σταγόνες. Πάντως κάνει πολύ καιρό να φύγει αυτό το πράγμα. Και 2 βδομάδες θεραπεία ή και παραπάνω. Εγώ είχα ένα έτσι, έπαιρνε μια αντιβιωση και μετα οταν τελειωσε εκεινη ο γιατρος του εδωσε αλλες 2 και επιτελους του περασε. Καθόλο το διάστημα του εδινα και σταγονες αλλα μπορεί να θελει να το δει γιατρος για του χορηγησει αντιβιωση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 12-03-21 στις 23:58. Αιτία: merge
Παράθεση

Castle

Νεοφερμένος

O Castle έγραψε στις 18:27, 12-03-21:

Αρχική Δημοσίευση από kokkinoylhs
Το γατάκι μπορεί να θέλει και αντιβίωση εκτός από τις σταγόνες. Πάντως κάνει πολύ καιρό να φύγει αυτό το πράγμα. Και 2 βδομάδες θεραπεία ή και παραπάνω. Εγώ είχα ένα έτσι, έπαιρνε μια αντιβιωση και μετα οταν τελειωσε εκεινη ο γιατρος του εδωσε αλλες 2 και επιτελους του περασε. Καθόλο το διάστημα του εδινα και σταγονες αλλα μπορεί να θελει να το δει γιατρος για του χορηγησει αντιβιωση.
Σε ευχαριστω πολυ. Ηθελα να το παω στον κτηνιατρο αλλά δε θελω να το ταλαιπωρησω με τη μεταφορα γιατι ειναι ετοιμο να γεννησει.
Παράθεση

Black_evian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black_evian
H Black_evian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Black_evian έγραψε στις 02:38, 13-03-21:

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα από τα αδέσποτα που φροντιζω. Πριν κάποιο καιρό είχε μπλέξει σε κάποιο γατοκαυγα και γυρισε με έντονες γρατσουνιές και πρήξιμο στο μούτρο του. Οι πληγές επουλωθηκαν και το πρήξιμο πέρασε, αλλά εδώ και λίγες μέρες άρχισε να δημιουργείται σε δύο σημεία ένα καύκαλο που του ρίχνει τις τριχουλες και απ'οτι είδα τον φαγουριζει. Μήπως γνωρίζετε τι είναι και τι φάρμακο μπορώ να του δώσω για να υποχωρησει?
Επισυνάπτω και φωτογραφίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όνομα:  IMG_20210311_175904.jpg
Εμφανίσεις:  0
Μέγεθος:  704,5 KB

Όνομα:  IMG_20210311_174909.jpg
Μέγεθος:  820,4 KB

Όνομα:  IMG_20210311_174856.jpg
Μέγεθος:  683,7 KB
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:23, 13-03-21:

Καλημέρα Black_evian και καλωσήρθες στην παρέα μας

Αν έχεις τη δυνατότητα να το δει κάποιος κτηνίατρος θα ήταν το καλύτερο, αφού θα μπορούσε να πάρει δείγμα από το σημείο, να κάνει καλλιέργεια και να του δώσει το σωστό φάρμακο.
Αν πάλι όχι, το μόνο που έχω να προτείνω, με κάθε επιφύλαξη βέβαια αφού γιατρός δεν είμαι, είναι μια αντιμυκητισιακή αλοιφή που μου είχε συστήσει γιατρός για τη δική μου γάτα, τη Mycospor, επειδή από τις εικόνες που βλέπω μοιάζει με προσβολή από μύκητες.
Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι η κατάστασή του να βελτιωθεί σύντομα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    CarrollBrers, MichaelBlubs, nathanielxv4

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους