Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 110,305 εγγεγραμμένα μέλη και 712,758 μηνύματα σε 22,414 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 309 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψώρα!

Stavrouls

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stavrouls
H Stavrouls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Stavrouls έγραψε στις 10:46, 29-06-17:

Έχεις δίκιο!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skittiqt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skittiqt
H skittiqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H skittiqt έγραψε στις 09:37, 21-02-21:

Καλημερα!

Χρειαζομαι καποιον να με ηρεμισει. Θα την παω στο γιατρο αυριο φυσικα, απλα θελω καποιος που εχει περασει τα ιδια να μου πει.

Η γατουλα μου εχει ψωρα στα αυτια της, της καναμε θεραπεια που μας προτεινε ο γιατρος αλλα δεν ειδα ΚΑΜΙΑ διαφορα.

Το θεμα ειναι οτι τωρα εχει βγαλει στον λαιμο της τα ιδια μικρα μαθρα πραγματακια. Κατω απο το τριχωμα.. δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο.

Φοβαμαι μην κολλησω κατι, και φοβαμαι να πλησιασω την γατουλα μου.

Αυτο το μαυρο στο λαιμο το μικρο ειναι αλλο ειδος ψωρας;;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,502 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:19, 21-02-21:

Αρχική Δημοσίευση από skittiqt
Καλημερα!

Χρειαζομαι καποιον να με ηρεμισει. Θα την παω στο γιατρο αυριο φυσικα, απλα θελω καποιος που εχει περασει τα ιδια να μου πει.

Η γατουλα μου εχει ψωρα στα αυτια της, της καναμε θεραπεια που μας προτεινε ο γιατρος αλλα δεν ειδα ΚΑΜΙΑ διαφορα.

Το θεμα ειναι οτι τωρα εχει βγαλει στον λαιμο της τα ιδια μικρα μαθρα πραγματακια. Κατω απο το τριχωμα.. δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο.

Φοβαμαι μην κολλησω κατι, και φοβαμαι να πλησιασω την γατουλα μου.

Αυτο το μαυρο στο λαιμο το μικρο ειναι αλλο ειδος ψωρας;;
Καλημερα φιλη μου.Καταρχην γιατι αγχωνεσαι τοσο; Ολοι μας εχουμε γατια και με ψωρες και με διαφορα δερματικα,δεν κολλησαμε ουτε και ειναι κατι σοβαρο.

Μηπως ομως αυτα ειναι αβγα απο εξωπαρασιτα; Η γατουλα βγαινει και εξω; Κατα τα αλλα θα ρωρησεις αυριο τον γιατρο σου,αλλα πραγματικα εχεις αγχωθει υπερβολικα χωρις λογο.Ανετα πλησιαζε τη γατουλα σου ,απλα μετα να πλενεις τα χερια σου μεχρι να ξεκαθαρισει τι εχει.Βασικους κανονες υγιεινης δηλαδη και οχι στο κρεβατι,ξαναλεω απλα μεχρι να ξεκαθαριστει.Κατα τα αλλα δεν υπαρχει λογος για τοσο αγχος.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skittiqt

Νεοφερμένος

H skittiqt έγραψε στις 10:27, 21-02-21:

Δυστιχως πασχω απο ocd και προκαλει διαφορα. Εχω περασει στο νου μου οτι εχω κολλησει ψωρα, μυκητες και δεν σταματανε ευκολα αυτες οι σκεψεις δυστιχως.

Δεν βγαινει καθολου εξω ουτε εχουμε φυτα στο σπιτι μεσα. Απλα θελω να ειναι καλα και τωρα ηρθε τελειως στο ακυρο...της εοχαμε βαλει και αμπουλα για ψιλους.

Εβγαλα και ενα εξανθημα στο λαιμο και αποτι καταλαβαινεις δεν βοηθαει καθολου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,658 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:39, 21-02-21:

skittiqt καλή σου μέρα
Όπως είπε η φίλη Πουπουλίνα πριν, δεν χρειάζεται καθόλου να αγχώνεσαι. Η μεγάλη πλειοψηφία των γατιών κάποια στιγμή θα παρουσιάσει κάποιο δερματικό πρόβλημα. Για παράδειγμα η γατούλα που έχω, όταν την υιοθέτησα είχε ψώρα και στα 2 αφτάκια της (ναι αυτά τα μαύρα "πραγματάκια") και μαζί κι ένα εξωγκοματάκι χωρίς καθόλου τρίχωμα στο ποδαράκι της, εξ αιτίας κάποιου μύκητα που έφερε. Ακολουθήσαμε την αγωγή που συνέστησε η κτηνίατρος και κάποια στιγμή η γατούλα θεραπεύτηκε εντελώς. Όχι πάντως από τη μια μέρα στην άλλη.

Όπως και να'ναι, να'χεις υπόψη σου δυο πράγματα: πρώτον χρειάζεται υπομονή με τα δερματικά γιατί είναι επίμονα και πιθανόν αν δεν υπάρξει βελτίωση να χρειαστεί τροποποίηση της φαρμακευτικής αγωγής.
Και δεύτερον, για σένα κυρίως, όχι άγχος. Το άγχος αρκεί από μόνο του να σου φέρει (και) προβλήματα υγείας στο δέρμα, χωρίς να υπάρχει άλλη πηγή μόλυνσης στο περιβάλλον σου. Και δεν βοηθάει και το ανοσοποιητικό της γατούλας σου που το διαισθάνεται και εισπράττει το φόβο σου.
Απλώς ακολούθησε τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής με το σχολαστικό πλύσιμο των χεριών (που τώρα με τον κόβιντ όλοι ακολουθούμε) και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-02-21 στις 11:44.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skittiqt

Νεοφερμένος

H skittiqt έγραψε στις 12:00, 21-02-21:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
skittiqt καλή σου μέρα
Όπως είπε η φίλη Πουπουλίνα πριν, δεν χρειάζεται καθόλου να αγχώνεσαι. Η μεγάλη πλειοψηφία των γατιών κάποια στιγμή θα παρουσιάσει κάποιο δερματικό πρόβλημα. Για παράδειγμα η γατούλα που έχω, όταν την υιοθέτησα είχε ψώρα και στα 2 αφτάκια της (ναι αυτά τα μαύρα "πραγματάκια") και μαζί κι ένα εξωγκοματάκι χωρίς καθόλου τρίχωμα στο ποδαράκι της, εξ αιτίας κάποιου μύκητα που έφερε. Ακολουθήσαμε την αγωγή που συνέστησε η κτηνίατρος και κάποια στιγμή η γατούλα θεραπεύτηκε εντελώς. Όχι πάντως από τη μια μέρα στην άλλη.

Όπως και να'ναι, να'χεις υπόψη σου δυο πράγματα: πρώτον χρειάζεται υπομονή με τα δερματικά γιατί είναι επίμονα και πιθανόν αν δεν υπάρξει βελτίωση να χρειαστεί τροποποίηση της φαρμακευτικής αγωγής.
Και δεύτερον, για σένα κυρίως, όχι άγχος. Το άγχος αρκεί από μόνο του να σου φέρει (και) προβλήματα υγείας στο δέρμα, χωρίς να υπάρχει άλλη πηγή μόλυνσης στο περιβάλλον σου. Και δεν βοηθάει και το ανοσοποιητικό της γατούλας σου που το διαισθάνεται και εισπράττει το φόβο σου.
Απλώς ακολούθησε τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής με το σχολαστικό πλύσιμο των χεριών (που τώρα με τον κόβιντ όλοι ακολουθούμε) και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.
Ευχαριστω! Πλενω τα χερια μου και αυτα, θα αλλαξω σεντονια και θα την παω αυριο αμεσως στον γιατρο. Εχω θεμα με το αγχος γενικα, αλλα οσο αφορα ζωακια μπορω να πεθανω απο το αγχος μου. Δεν θελω να εχει τιποτα το γατι. Για τα αυτακια το εχω παρει αποφααη οτι φευγει δυσκολα, να δω αυτο στο σαγονι τι ειναι...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 11:12, 26-02-21:

Καλημέρα! Αν στα αυτάκια είναι ψώρα αντιμετωπίζεται εύκολα με αμπούλα στο σβέρκο που να πιάνει και ψώρα και ειδική κρεμούλα που θα σου πει ο γιατρός. Δεν είναι τραγικά δύσκολο να φύγει, περισσότερο θα έλεγα χρονοβόρο. Τύπου 2-3 εβδομάδες. Τώρα αυτό στο λαιμό κι εμένα περισσότερο για εξωπαράσιτο μου μοιάζει ή ακμή γάτας. Ακόμα και εξωπαράσιτο να είναι, θα το πιάσει η αμπούλα. Έχετε πλαστικά μπωλάκια φαγητού-νερού; Πλένονται τακτικά;
Παράθεση

skittiqt

Νεοφερμένος

H skittiqt έγραψε στις 16:04, 26-02-21:

Αρχική Δημοσίευση από Φυλλίτσα
Καλημέρα! Αν στα αυτάκια είναι ψώρα αντιμετωπίζεται εύκολα με αμπούλα στο σβέρκο που να πιάνει και ψώρα και ειδική κρεμούλα που θα σου πει ο γιατρός. Δεν είναι τραγικά δύσκολο να φύγει, περισσότερο θα έλεγα χρονοβόρο. Τύπου 2-3 εβδομάδες. Τώρα αυτό στο λαιμό κι εμένα περισσότερο για εξωπαράσιτο μου μοιάζει ή ακμή γάτας. Ακόμα και εξωπαράσιτο να είναι, θα το πιάσει η αμπούλα. Έχετε πλαστικά μπωλάκια φαγητού-νερού; Πλένονται τακτικά;
Καλησπερα! Της ειχαμε αλλαξει τα πλαστικα, ειναι τα αλλα που μοιαζουν με σιδερενια αλλα δεν ειναι ( δεν ξερω το υλικο). Ισως δεν τα πλενουμε οσο συχνα πρεπει.

Την πηγαμε στο γιατρο, δεν του φανηκε για ψωρα ουτε για ακμη, περισσοτερο για τραυμα απο ξυσιμο, αλλα δεν ηξερε τι ακριβως ειναι. Του βαλαμε αμπουλα για ψωρα, κανουνε εντατικη θεραπεια για τα αυτακια με ψωρα και αντιβιωση για αυτο στο λαιμο της. Το ειδα και εχει μικρινει και δεν εχει πουθενα αλλου κατι. Και ειναι ευδιαθετη η τρελογατα!

Νομιζω οτι θα ειναι ενταξει, αν μετα την θεραπεια δεν φυγει θα παω και σε αλλον κτηνιατρο να σιγουρευτω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    smithdrakeJR, StreamSom, XRumerTest, Μαλβινα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους