Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,832 εγγεγραμμένα μέλη και 719,939 μηνύματα σε 22,900 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μαλακά κόπρανα

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρίνα16704
H Μαρίνα16704 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 19:17, 15-08-09:

Ερώτηση:
Το γατάκι μου είναι υπερβολικά ζωηρό, 3 μηνών, τρώει με πολύ όρεξη και αρκετή ξηρά τροφή (κροκέτες) έχουμε δοκιμάσει ως τώρα 3 είδη, και της αρέσαν πολύ όλες. Το μόνο που συμβαίνει και δε ξέρω αν πρέπει να με ανησυχεί, είναι οτι τα Poop της είναι αρκετά μαλακά και ανοιχτόχρωμα. Δεν είναι διάρροια. Κατά διαστήματα έχω δει και κανονικά κακά στη λεκάνη της.Αυτό συμβαίνει εδώ και τρείς μήνες. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:14, 15-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρίνα
Ερώτηση:
Το γατάκι μου είναι υπερβολικά ζωηρό, 3 μηνών, τρώει με πολύ όρεξη και αρκετή ξηρά τροφή (κροκέτες) έχουμε δοκιμάσει ως τώρα 3 είδη, και της αρέσαν πολύ όλες. Το μόνο που συμβαίνει και δε ξέρω αν πρέπει να με ανησυχεί, είναι οτι τα Poop της είναι αρκετά μαλακά και ανοιχτόχρωμα. Δεν είναι διάρροια. Κατά διαστήματα έχω δει και κανονικά κακά στη λεκάνη της.Αυτό συμβαίνει εδώ και τρείς μήνες. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό;
Εχω την εντύπωση ότι επειδή είναι πολύ μικρό ακόμη, το πεπτικό του σύστημα μπορεί να παρουσιάζει διακυμάνσεις.Ομως το καλύτερο ήταν να ζητούσες την γνώμη του κτηνίατρου σας.
Μπορείς αν θέλεις να ρωτήσεις και τον κτηνίατρο του φόρουμ μας,
John DVM εδώ
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971
Εχεις προσέξει αν αυτό σχετίζεται με κάποια μάρκα ξηράς τροφής?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

H Μαρίνα16704 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 20:24, 15-08-09:

Όχι, σίγουρα δεν παίζει ρόλο γιατί δοκιμάσαμε τριών ειδών και σε όλες αντέδρασε το ίδιο. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποια τροφή που να βοηθάει,πχ κοτόπουλο που έχω ακούσει οτι βοηθάει. εκτός ξηράς τροφής δηλαδή.
Ευχαριστώ για την βοήθεια

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 20:26, 15-08-09:

Ερώτηση:
Προφανώςεπειδή δοκιμάζεις πολλές τροφές κ αλλάζεις συχνά την τροφή της γι αυτό κ γίνεται αυτό. Για να αλλάξεις την τροφή θέλει σιγά σιγά αλλιώς μπορεί να προκληθεί μέχρι κ διάρροια, όμως κ μια επίσκεψη στο γιατρό να της ψηλαφίσει την κοιλιά κ να σου πει περισσότερα πράγματα κ πιο εμπεριστατωμένα θα ήταν το καλύτερο

Παράθεση

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 21:18, 15-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Προφανώςεπειδή δοκιμάζεις πολλές τροφές κ αλλάζεις συχνά την τροφή της γι αυτό κ γίνεται αυτό. Για να αλλάξεις την τροφή θέλει σιγά σιγά αλλιώς μπορεί να προκληθεί μέχρι κ διάρροια, όμως κ μια επίσκεψη στο γιατρό να της ψηλαφίσει την κοιλιά κ να σου πει περισσότερα πράγματα κ πιο εμπεριστατωμένα θα ήταν το καλύτερο
Από τη στιγμή που αυτό το πρόβλημα το έχει από την αρχή που την πήρα, δεν νομίζω οτι ευθύνεται η αλλαγή της τροφής..Δεν έχει αλλάξει κάτι δηλαδή. Εννοώ οτι αν την επηρεάζει η αλλαγή της τροφής, τότε αυτό θα εμφανιζόταν μετά την πρώτη αλλαγή.
Ούτως ή άλλως περίμενα να τελειώσει το σακουλάκι (μεγάλη συσκευασία) και μετά της την άλλαξα, ακριβώς για να δώ αν ευθύνεται η τροφή, αν με καταλαβαίνεις. Έτσι κι αλλιώς θα πάμε γιατρο στις 22 του μήνα για εμβόλιο, οπότε θα του το πω. Απλά αν είχε κάποιος να προτείνει κάτι ώς τότε. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το γατσούνι μου. Μπορεί να είναι κι από το πολύ χοροπηδητό.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 22:11, 15-08-09:

Από τη στιγμή που αυτό το πρόβλημα το έχει από την αρχή που την πήρα, δεν νομίζω οτι ευθύνεται η αλλαγή της τροφής..Δεν έχει αλλάξει κάτι δηλαδή. Εννοώ οτι αν την επηρεάζει η αλλαγή της τροφής, τότε αυτό θα εμφανιζόταν μετά την πρώτη αλλαγή.
Ούτως ή άλλως περίμενα να τελειώσει το σακουλάκι (μεγάλη συσκευασία) και μετά της την άλλαξα, ακριβώς για να δώ αν ευθύνεται η τροφή, αν με καταλαβαίνεις. Έτσι κι αλλιώς θα πάμε γιατρο στις 22 του μήνα για εμβόλιο, οπότε θα του το πω. Απλά αν είχε κάποιος να προτείνει κάτι ώς τότε. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το γατσούνι μου. Μπορεί να είναι κι από το πολύ χοροπηδητό.
Ισα ίσα που το γατάκι επειδή έχει ευαίσθησία θα πρέπει να προσέχεις πολύ περισσότερο το πως περνάς από την μια τροφή στην άλλη, μήπως όμως δεν έχει γίνει κ καλή αποπαρασίτωση γι αυτό το γατάκι έχει προβλήματα;
Κοίτα μια πάρα πολύ καλή τροφή είναι η fit 32 αλλά είναι για λίγο μεγαλύτερα γατάκια, βέβαια όλες οι kitten είναι πολύ λιπαρές κ δεν ξέρω αν θα του κάνει καλό μια κ έχει αυτά τα προβλήματα. Μια κ θα πας στον γιατρό σου όμως ρώτησέ τον τι τροφή πρέπει να του δίνει με το πρόβλημα που έχει κ ως τότε μπορείς να του δίνει κοτόπουλο με ρύζι (μπορείς να τα κάνεις κ στο μπλεντερ )
ΥΓ: Πάντως δεν νομίζω να προκαλούν τα χοροπηδητά τέτοια φαινόμενα γιατί αν ήταν έτσι τα καγκουρό θα είχαν χ%^7σει όλη την Αυστραλία

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 23:25, 15-08-09:

δεν νομίζω να προκαλούν τα χοροπηδητά τέτοια φαινόμενα γιατί αν ήταν έτσι τα καγκουρό θα είχαν χ%^7σει όλη την Αυστραλία

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 11:13, 16-08-09:

ΥΓ: Πάντως δεν νομίζω να προκαλούν τα χοροπηδητά τέτοια φαινόμενα γιατί αν ήταν έτσι τα καγκουρό θα είχαν χ%^7σει όλη την Αυστραλία

Σλιθ οι ατάκες σου γράφουν ιστορία!!!:up::up::up:

Παράθεση

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 18:52, 10-09-09:

Ερώτηση:
Για την ιστορία θέλω να αναφέρω, βρέθηκε η αιτία. Το γατάκι πηδάει από την κουπαστή στο διπλανό μπαλκόνι και οι διπλανοί μου παίζαν μαζί της και της έδιναν γάλα. Αυτό συμβαίνει από καιρό, αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Προφανώς όταν λείπω πάει που και που δίπλα για παρέα. Και το ζευγάρι δίπλα μου δεν μου ανέφερε ποτέ τίποτα, μου το είπε τυχαία μια άλλη γειτόνισσα..Τους έχω πεί να μην του δίνουν, αλλα αν συνεχιστεί αυτό, είναι που είναι σαν κλουβί με τα καλάμια γύρω γύρω θα πρέπει να οχυρωθώ καλύτερα. Τι να πώ...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 01:08, 11-09-09:

Λογικη εξηγηση,παλι καλα που το αστυνομικο σου δαιμονιο ανακαλυψε την λυση στο μυστηριο και το καημενο το γατακι θα σταματησει το τσιρλιο!:up:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αίμα στα κόπρανα - Από KittyG
      Το θέμα έχει λάβει 98 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-04-19 στις 14:03.
    • Γατάκι κάνει μαλακά κακά - Από simpa1988
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-13 στις 15:29.
    • Μαύρα κόπρανα γάτας - Από Athena2201
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-11 στις 12:57.
    • Κόπρανα γάτας (3,5-4 εβδομάδων) - Από alexandervolos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-05-11 στις 13:40.
    • Διαφανές υγρό αντί για κόπρανα - Από progvamp
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-03-07 στις 12:35.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους