Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,463 εγγεγραμμένα μέλη και 713,130 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πληγές και ξηροδερμία

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 21:20, 11-07-13:

Καλησπέρα και πάλι!

νέο πρόβλημα με την γατούλα μου

εδώ και 3 μήνες εμφανίζει πληγές και ξηρότητα στο δέρμα πάνω από το μάτι της. πήραμε αντιβίωση, φάρμακο για ψήλους και σκουληκάκια, αγωγή για το δέρμα και φοράμε καπελάκι, αλλά όποτε φεύγει το πρόβλημα, επανέρχεται μετά από μία εβδομάδα.
σήμερα ο κτηνίατρος μου είπε ότι πρέπει να κάνει ειδικές εξετάσεις αίματος και βιοψία μήπως είναι αυτοάνοσο και έχω στεναχωρηθεί πολύ
συν του ότι το κόστος είναι πολύ υψηλό. ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν έχω καμία ελπίδα εάν απευθυνθώ στην φιλοζωϊκή να με βοηθήσουν με τις εξετάσεις.

ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 21:50, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akasha
Καλησπέρα και πάλι!

νέο πρόβλημα με την γατούλα μου

εδώ και 3 μήνες εμφανίζει πληγές και ξηρότητα στο δέρμα πάνω από το μάτι της. πήραμε αντιβίωση, φάρμακο για ψήλους και σκουληκάκια, αγωγή για το δέρμα και φοράμε καπελάκι, αλλά όποτε φεύγει το πρόβλημα, επανέρχεται μετά από μία εβδομάδα.
σήμερα ο κτηνίατρος μου είπε ότι πρέπει να κάνει ειδικές εξετάσεις αίματος και βιοψία μήπως είναι αυτοάνοσο και έχω στεναχωρηθεί πολύ
συν του ότι το κόστος είναι πολύ υψηλό. ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν έχω καμία ελπίδα εάν απευθυνθώ στην φιλοζωϊκή να με βοηθήσουν με τις εξετάσεις.

ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Μηπως ειναι μυκητες? θα το καταλαβαινε λογικα ο κτηνιατρος, αλλα ποτε δεν ξερεις.

τα φιλοζωικα σωματεια ειναι φουλ και υπερχρεωμενα, ασχολουνται με ενα σκασμο ζωα για περιθαλψεις, φιλοξενιες κτλ, εργο που ποτε δε σταματα. επομενως το να βοηθησουν σε περιθαλψη ζωου που εχει ιδιοκτητη μου φαινεται σχεδον απιθανο. μπορεις ομως να κανεις μια ερωτηση και πολυ πιθανο να μπορουν να σου προτεινουν καποιο κτηνιατρο που συνεργαζονται και κανει καλες τιμες σε σχεση με αλλους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 22:04, 11-07-13:

ευχαριστώ Άννα

δεν έιναι μύκητες γιατί έχει πάρει αγωγή για κάτι τέτοιο, ο κτηνίατρος φοβάται για αυτοάνοσο νόσημα που της δημιουργεί πληγές στο πρόσωπο. εικικρινά έχω φοβηθεί πάρα πολύ και έχω στεναχωρηθεί απίστευτα, δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο και οι εξετάσεις θα κοστίσουν γύρω στα 200 ευρώ ξεκινώντας, κάτι απόλυτα καταστροφικό για μένα αυτή την περίοδο. και όσο σκέφτομαι οτί ίσως να μην μπορέσω να τη βοηθήσω λόγω οικονομικού τρελαίνομαι. την λατρεύω, δεν έχω οικογένεια, τους έχω χάσει τους δικούς μου και για να το ξεπεράσω υιοθέτησα αυτή τη γατούλα, που είναι τα πάντα για μένα εδώ και 4 χρόνια. έχω φρικάρει...

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:14, 11-07-13:

ευχαριστώ Άννα

δεν έιναι μύκητες γιατί έχει πάρει αγωγή για κάτι τέτοιο, ο κτηνίατρος φοβάται για αυτοάνοσο νόσημα που της δημιουργεί πληγές στο πρόσωπο. εικικρινά έχω φοβηθεί πάρα πολύ και έχω στεναχωρηθεί απίστευτα, δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο και οι εξετάσεις θα κοστίσουν γύρω στα 200 ευρώ ξεκινώντας, κάτι απόλυτα καταστροφικό για μένα αυτή την περίοδο. και όσο σκέφτομαι οτί ίσως να μην μπορέσω να τη βοηθήσω λόγω οικονομικού τρελαίνομαι. την λατρεύω, δεν έχω οικογένεια, τους έχω χάσει τους δικούς μου και για να το ξεπεράσω υιοθέτησα αυτή τη γατούλα, που είναι τα πάντα για μένα εδώ και 4 χρόνια. έχω φρικάρει...
μαλιστα δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως) δε μου εχει τυχει κατι τετοιο με αυτοανοσο, αν ειναι οντως ετσι, αλλα ψυχραιμια μπορει να ειναι κατι που με τους καταλληλους χειρισμους θεραπευεται. στη θεση σου παντως θα επαιρνα και μια δευτερη γνωμη απο αλλον κτηνιατρο, εκτος αν τον εμπιστευεσαι απολυτα τον τωρινο. κατι που μπορεις να κανεις, αν ζοριζεσαι παρα πολυ και δεν εχεις αλλη επιλογη, ειναι να βαλεις αγγελια στο fb περιγραφωντας την κατασταση και ζητωντας οικονομικη βοηθεια απο οποιον μπορει, φυσικα δεσμευομενη οτι θα εμφανισεις και αποδειξη για τις εξετασεις που χρειαζονται. μια αλλη εναλλακτικη ειναι ισως να συμφωνησεις με κτηνιατρο οτι θα πληρωσεις σταδιακα τα εξοδα, αλλα θα μου πεις οι εξετασεις δεν γινονται αν δεν πληρωσεις επι τοπου, οποτε δυσκολα.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 22:16, 11-07-13:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 22:19, 11-07-13:

θα πάρω αύριο τη φιλοζωϊκή να ρωτήσω γιατί διάβασα στο site ότι κάνουν καλύτερες τιμές και μακάρι να ισχύει να γίνει καλά η Πετσούλα μου και πάλι ευχαριστώ!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:27, 11-07-13:

ευχαριστώ Άννα

Ο δικος μου ο γατουλης εχει αυτοανοσο, βεβαια δεν εγιναν εξετασεις απλα απεκλεισε η κτηνιατρος ολα τα αλλα ενδεχομενα και κατεληξε εκει. Ο δικος μου εκανε πληγες στην μυτουλα του, το πρωτοπαρουσιασε οταν ηταν 6 μηνων και απο τοτε εχω παντα μια αλοιφη που μου ειχαν πει και οταν δω πως παει να κανει παλι πληγουλα, του βαζω και περναει. Τωρα ειναι 5,5 χρονων και εκτος απο αυτο που δεν δειχνει να του δημιουργει και καποιο προβλημα, ειναι μια χαρα, ζωηρος και παιχνιδιαρης.
Δεν θυμαμαι να μου ειπαν ομως να ανησυχω, το μονο που θυμαμαι ειναι πως μου ειπαν να προσεχω να μην στρεσαρεται και να ειναι η γενικη κατασταση του καλη γιατι αυτα παρουσιαζονται οταν πεφτουν οι αμυνες του οργανισμου τους. Θα σου ελεγα αν δεν ειναι τραγικη η κατασταση της γατουλας σου και απλα σε εχει θορυβησει η λεξη αυτοανοσο, να χαλαρωσεις. Να βρεις καποιο σκευασμα που να κανει καλο στις πληγουλες που κανει, να την εχεις παντα προχειρη και να μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. Δεν ξερω μηπως θα βοηθουσε να επαιρνες και την γνωμη ενος δευτερου κτηνιατρου μηπως και σε καθησυχασει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 22:32, 11-07-13:

Βάσω μου ευχαριστώ πάρα πολύ, ηρέμησα αρκετά! ο γιατρός μου είπε αρχικά για εξετάσεις αίματος και βιοψία και βλέπουμε. με την κρέμα φεύγουν οι πληγές; μένουν σημάδια ή επανέρχεται το δέρμα μετά; δεν θέλω να τις πειράξει τα ματάκια, είναι πολύ κοντά στο βλέφαρο οι πληγούλες...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:57, 11-07-13:

Βάσω μου ευχαριστώ πάρα πολύ, ηρέμησα αρκετά! ο γιατρός μου είπε αρχικά για εξετάσεις αίματος και βιοψία και βλέπουμε. με την κρέμα φεύγουν οι πληγές; μένουν σημάδια ή επανέρχεται το δέρμα μετά; δεν θέλω να τις πειράξει τα ματάκια, είναι πολύ κοντά στο βλέφαρο οι πληγούλες...
Στον δικο μου φευγουν τελειως οι πληγες και δεν εχω δει κατι που να δειχνει πως το δερμα του δεν επανερχεται. Η αλοιφη αυτη που του βαζω εγω, υπαρχει και σε oral δηλαδη μπορει να την παιρνει και απο το στομα, οποτε και να την γλυψει δεν υπαρχει προβλημα. Ειμαι σιγουρη πως καποιος κτηνιατρος μπορει να σε κατευθυνει και να σου δωσει αυτην που ειναι πιο καταλληλη για την γατουλα σου και για το σημειο που παρουσιαζει τις πληγουλες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δερματικό πρόβλημα - Από zorica
      Το θέμα έχει λάβει 125 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-02-21 στις 22:09.
    • Πληγές και σκουλήκια... - Από ODYSSEAKI
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-12 στις 08:31.
    • Πληγές - Από mema
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-08 στις 08:50.
    • Πληγές - Από sofiagal
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-01-07 στις 15:18.
    • Ξηροδερμία;;; - Από ΓΙΩΡΓΟΣ11239
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-09-06 στις 21:35.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους