Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,463 εγγεγραμμένα μέλη και 713,130 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 295 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πληγές

mema

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mema
H mema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mema έγραψε στις 20:05, 08-07-08:

Καλησπέρα σας.

Είμαι νέο μέλος στο forum σας και θα ήθελα να σας απασχολήσω με μερικές ερωτήσεις.

1) Ο γάτος μου, είναι 9 μηνών και στειρωμένος, τις τελευταίες μέρες παρουσιάστηκαν μικρές πληγες (σαν μικρά σπυράκια) τις οποίες και ξύνει συνεχώς με αποτέλεσμα να τις ματώνει. Συμβουλεύτηκα το κτηνιατρό μου και μου έδωσε μια αλλοιφή την οποία πρέπει να βάζω πάνω στις πληγές. Το θέμα είναι ότι την χρησιμοποιώ σε αυτές που μπορώ να δω, αλλα ο γάτος συνεχίζει να ξυνεται και να δημιουργεί άλλες...
Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό?
Γενικά μένει μέσα στο σπίτι αλλά περνάει αρκετές ώρες της μέρας στην αυλή μου.

2) Για ένα μήνα θα βρίσκομαι αθήνα και θα τον πάρω μαζί μου. Θα φύγουμε παρεούλα με ημερήσιο πλοίο στις 9 το πρωί και θα φτάσουμε στις έξι το απόγευμά περίπου. Είναι το πρώτο του ταξίδι και δεν ξέρω τι να κάνω για να μην ταλαιπωρηθεί.
Ακόμη με φαγητό, νερό και την ανάγκη του, τι γίνεται?? 9 ώρες είναι αυτές!

3) Γνωρίζει κάποιος κτηνίατρο στην περιοχή της πετρούπολης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:56, 08-07-08:

Καλώς ήρθες μεμα, ο γατούλης σου θα γίνει καλά, αφού ακολουθεί κάποια αγωγή. Αν δεις ότι δεν περνάει ,επικοινώνησε πάλι με το γιατρό. Τώρα, για τις διακοπές και τα ταξίδια, πιστεύω να σε βοηθήσει αυτό: https://forum.mycat.gr/showthread.p...F0%EB%EF%DF%EF. Καλές διακοπές και στους δυό σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mema

Νεοφερμένος

H mema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mema έγραψε στις 01:06, 09-07-08:

Καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ πολυ ελένη για το link...Με βοηθάει πολύ!

Και εγώ πιστεύω να βελτιωθεί σύντομα και να ανακουφιστεί από την φαγούρα.

Και οι 2 ανυπομονούμε για τα ταξίδι! :up:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:16, 09-07-08:

Καλωσήρθες, mema (τι ωραίο avatar!!)
Αν οι "πληγές" που έχει ο γατούλης σου είναι μήκυτες, θα περάσουν με την κατάλληλη θεραπεία, η οποία όμως θέλει αρκετό χρόνο και επιμονή για να έχει αποτέλεσμα.
Αν όμως οι πληγές προέκυψαν από το ξύσιμο, ίσως πρέπει να ψάξετε και για άλλα πιθανά αίτια για τη φαγούρα (παράσιτα, αλλεργίες ή ακόμα και ψυχογενή αίτια καμιά φορά).
Εδώ μπορείς να βρεις συνημμένη μια λίστα με κτηνιάτρους που προτείνουν τα μέλη του mycat, ίσως αφού θα έρθετε στην Αθήνα είναι μια καλή ευκαιρία να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
Όσο για το ταξίδι, αφού έρχεστε με πρωινό πλοίο, υποθέτω ότι δεν θα πάρεις καμπίνα, άρα ο γατούλης θα είναι μέσα στη γατοφόρο του. Πάρε μαζί σου ένα μπωλάκι για να του το γεμίζεις με φρέσκο νερό, ίσως και λίγη ξηρά τροφή (αλλά και να μη φάει για 9 ώρες, δεν έγινε και τίποτα). Για την τουαλέτα του, πάρε μαζί σου μια γερή πλαστική σακκούλα (ή 2-3 μαζί, για να μη σκιστούν) γεμάτη με άμμο και στο ταξίδι μπορείς να του τη βάλεις σε μια γωνιά της γατοφόρου του, αν είναι αρκετά μεγάλη.

Περαστικά του και καλό σας ταξίδι!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:52, 09-07-08:

Γειά και από μένα...
Εκτός απο μύκητες, μπορεί να είναι και ψύλλοι.. που τώρα με την ζέστη ενοχλούν περισσότερο.. με αποτέλεσμα το επίμονο ξύσιμο και την δημιουργία πληγών.

Και εγω θα σου έλεγαν γαι μια δεύτερη γνώμη... από τους γιατρούς από την λίστα.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:04, 09-07-08:

Οι πληγες μπορει να ειναι και μια απλη δερματιτιδε εκτος απο μυκητες και να χρειαστει και αντιβωση απο το στομα αν πεφτει και το μαλι στην περιοχη που ξυνεται και φαινετε το δερμα ξηρο και σαν να εχει πυτιριδα τοτε μαλλον ειναι μυκητες
Τωρα για το ταξιδι θα συμφωνησω με την αρηθα , απλως θα πρεπει να εχειις μαζι σου και το βιβλιαριο εμβολιασμων του καθως και βεβαιωση οτι ειναι υγιης

Παράθεση

mema

Νεοφερμένος

H mema έγραψε στις 18:00, 09-07-08:

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!

Αυτό που έχει ο Μήτσος μου σίγουρα δεν είναι μύκητες γιατί τις εξατάσαμε προσεχτικά με τον κτηνιατρό μας και όσο αφορά τους ψύλλους, χρησιμοποίησα αμπούλα πριν 10 μέρες.

Πολύ πιθανόν να είχε κολλήσει νωρίτερα και να έμεινα τα δαγκώματα τους τα οποία ξύνει φαντάζομαι, γιατί δεν φαίνονται με γυμνό ματί αλλά τα καταλαβαίνω με την αφή.

Είχε κολλήσει ψώρα στο ένα αυτάκι του αλλά το καθαρίσαμε και κάναμε και την αντίστοιχη ένεση οπότε τώρα είναι καλά!

Τώρα για το ταξίδι, έχω παρεί καμπίνα αλλά επειδή είναι τετράκλινες δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσω να τον βγάλω έξω.

Το πρόβλημα με το κλουβί του είναι, ότι είναι σχετικά μικρό. Δηλαδή χωράει άνετα το πιατάκι του αλλά δεν χωράει άμμος και γενικά είναι πολύ γκρινιάρης και δεν μπορεί αρκετή ώρα μέσα. Γι'αυτό η διαδικασία με αγχώνει λίγο.

¨Εχω εφοδιαστεί με μωρομάντιλα σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα για να τον καθαρίσω και εύχομαι στη καμπίνα μου να υπάρχουν φιλόζωοι!! Αλλιώς μάλλον θα πρέπει θα συμβιβαστεί με την αγκαλιά μου

Ευχαριστώ πολύ για την λίστα! Σίγουρα θα επισκεφτώ καποιον αν συνεχίσει να ξύνεται και για μία 2η γνώμη όπως είπατε.

Όταν με το καλό φτάσω θα στείλω να σας πω πως τα πήγαμε!
Θα ανέβω level οπότε θα μπορώ να συμβουλεύω και εγώ με τη σειρά μου γιατί είναι το πρώτο κατοικίδιο που είχα ποτέ και είμαι αρκετά άπειρη!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω όλη την καλή διάθεση να του προσφέρω τα πάντα και να τον βλέπω χαρούμενο και υγιή μιάς και τον γλύτωσα από σίγουρο θάνατο (ήταν 3 εβδομάδων σε ένα χωράφι τελείως μόνος και άκουσα το κλάμα του).

Ειλικρινά χαίρομαι που ανακάλυψα το site σας και κυρίως χαίρομαι για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Θα τα ξαναπούμε!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:00, 10-07-08:

Αγαπητή mema,

το πρόβημα με την άμμο λύνεται.. στο είπε η aretha...

Θα πάρεις μαζί σου μια γερή σακούλα ή και διπλή με άμμο.. και οταν φαει ή ανα τακτά χρονικά διαστήματα θα τον βγάζεις και θα τον βάζεις πάνω στην ανοιχτή σακούλα με την άμμο.

Αν και μάλλον, δεν θα παει τουαλέτα στην διάρκεια του ταξιδιού.. απο το στρεσ...

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LETOS
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 12:32, 17-07-08:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα πρόβλημα με τη γατούλα μου και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Τη στείρωσα πριν 40 μέρες περίπου και ενώ η τομή της έχει σχεδόν εξαφανιστεί στο πάνω τελείωμα της τομής, στο τελευταίο ράμμα δηλαδή, είχε μία πολύ μικρή πληγή όταν της έκοψε τα ράμματα ο γιατρός την οποία από τότε συνέχεια τη γλείφει και την ξύνει προφανώς και έχει μεγαλώσει. Εκεί που πάει να ξεραθεί την ξαναγλύφει και δεν την αφήνει να κλείσει. Ο κτηνίατρος μου είπε μήπως κάποιο από τα απορροφούμενα ράμματα δεν απορροφήθηκε και να την πάω να τη δει. ΅Επίσης έχει μια παρόμοια πληγή λίγο πιο δίπλα την οποία επίσης γλείφει και αφήνει να ξεραθεί, οπότε δεν νομίζω ότι είναι από ράμματα... Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει στο forum δεν είναι μύκητες γιατί ούτε η τρίχα της πέφτει ούτε πυτιρίδα κάνει... Τί με συμβουλέυετε?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:38, 17-07-08:

Το καλύτερο είναι να τη δει ο κτηνίατρος από κοντά και να σου πει τι χρειάζεται να κάνεις.
Μέχρι τότε, προσπάθησε να την αποτρέπεις από το να ασχολείται με τις πληγές αυτές, αποσπώντας την προσοχή της με κάτι άλλο (παιχνίδι, χάδι, καμιά λιχουδιά).
Περαστικά!

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:42, 17-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από LETOS
Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα πρόβλημα με τη γατούλα μου και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Τη στείρωσα πριν 40 μέρες περίπου και ενώ η τομή της έχει σχεδόν εξαφανιστεί στο πάνω τελείωμα της τομής, στο τελευταίο ράμμα δηλαδή, είχε μία πολύ μικρή πληγή όταν της έκοψε τα ράμματα ο γιατρός την οποία από τότε συνέχεια τη γλείφει και την ξύνει προφανώς και έχει μεγαλώσει. Εκεί που πάει να ξεραθεί την ξαναγλύφει και δεν την αφήνει να κλείσει. Ο κτηνίατρος μου είπε μήπως κάποιο από τα απορροφούμενα ράμματα δεν απορροφήθηκε και να την πάω να τη δει. ΅Επίσης έχει μια παρόμοια πληγή λίγο πιο δίπλα την οποία επίσης γλείφει και αφήνει να ξεραθεί, οπότε δεν νομίζω ότι είναι από ράμματα... Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει στο forum δεν είναι μύκητες γιατί ούτε η τρίχα της πέφτει ούτε πυτιρίδα κάνει... Τί με συμβουλέυετε?

πιθανον να μην υπαρχει αιτιολογικος παραγοντας αλλος απο το ψυχολογικο της γάτας, δηλαδή μόνη της με το γλύψιμο τα κάνει χειρότερα...να την πας να την δει ο κτηνιατρός σου και πολύ πιθανον να σου πει να βάλεις ένα κολλάρο Ελισσάβετ για να μην πειραζει την πληγή έως ότου κλείσει

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 18:43, 17-07-08:

Θα την πάω στον κτηνίατρο για σιγουριά. Τώρα πάλι έχουν ξεραθεί αλλά αύριο μάλλον τα ίδια θα κάνει...Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:44, 19-07-08:

LETOS πως πάει η μικρή σου;Την είδε τελικά ο γιατρός;

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LETOS έγραψε στις 13:37, 21-07-08:

Δεν την πήγα την Παρασκευή γιατί έπρεπε να φύγω εκτάκτως το Σαββατοκύριακο..Χθές που ήρθα χάρηκα πολύ γιατί ειχαν σχεδόν εξαφανιστεί οι πληγές.Δηλ. αν δεν ήξερες ότι είχε πληγές στα σημεία αυτά δεν θα το πρόσεχες.Σήμερα το πρωί όμως είχε ξανασκαλίσει τη μια πληγή. Πήρα τον κτηνίατρο και είπε να την πάω αύριο το απόγευμα.Οπότε αναμένουμε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LETOS έγραψε στις 07:32, 23-07-08:

Καλημέρα παιδιά!Τελικά πήγα χθες την Τιτίκα μου στον κτηνίατρο και μου είπε ότι οι πληγές είναι εκζέματα, δεν έχουν σχέση με την τομή της στείρωσης γιατί είναι πιο πάνω και μου έδωσε μια αλοιφή να της βάζω πρωί-βράδυ.Πριν φύγω για τη δουλειά της έβαλα μετά από μεγάλη μάχη! Το πρόβλημα είναι μήπως τη γλείψει και αυτή Ουφ! Είναι πολύ ζωηρή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:50, 23-07-08:

Πιθανότατα να την γλύφει.. αλλά υπάρχει λύση, ένα ειδικό κολλάρο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ανοιχτές πληγές - Από pkaterina
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-21 στις 09:40.
    • Δερματικό πρόβλημα - Από zorica
      Το θέμα έχει λάβει 125 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-02-21 στις 22:09.
    • Πληγές και ξηροδερμία - Από Akasha
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-13 στις 22:57.
    • Πληγές και σκουλήκια... - Από ODYSSEAKI
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-12 στις 08:31.
    • Πληγές - Από sofiagal
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-01-07 στις 15:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους