Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,392 εγγεγραμμένα μέλη και 713,125 μηνύματα σε 22,439 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 274 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί λερώνει στο πλαίσιο της αμμολεκάνης κι όχι μέσα;

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη naysa89
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H naysa89 έγραψε στις 11:24, 26-01-12:

Εδω και περιπου 2 εβδομαδες εχω ενα καινουριο αδεσποτακι και σημερα ειναι η δευτερη φορα που την βλεπω να τα κανει στο πλαισιο της αμμολεκανης , στο ιδιο μερος κιολας και ειναι και πολυ μαλακα και βρομανε !!! Απο τοτε που την εφερα δεν εχει αλλαξει κατι στη ρουτινα της .. Μηπως εχει στρες επειδη εχω και αλλη γατα και πολλες φορες παει και παιζει μαζι της και αυτη δεν πολυθελει ? Οι αμμολεκανες ειναι και οι δυο πολυ ευρυχωρες και καθαρες τοποθετημενες μεσα σε κουτα , σαν κλειστες αμμολεκανες αλλα handmade... Τι φταιει ? Γιατι το κανει αυτο , και τι μπορω να κανω για να μην ξανασυμβει???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:59, 26-01-12:

Εννοείς ότι τα κάνει μέσα στην αμμολεκάνη, στο πλαίσιο της αμμολεκάνης;
Μήπως δεν έχει αρκετή ποσότητα άμμου η αμμολεκάνη ώστε να σκάψει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H naysa89 έγραψε στις 12:19, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Εννοείς ότι τα κάνει μέσα στην αμμολεκάνη, στο πλαίσιο της αμμολεκάνης;
Μήπως δεν έχει αρκετή ποσότητα άμμου η αμμολεκάνη ώστε να σκάψει;
Ακριβως ! Οχι , η ποσοτητα ειναι οσο πρεπει ! Πιο πανω απο τη μεση , σκαβει ανετα... Αφου μπαινει σκαβει σκαβει κανει το χωρο της και τσακ ! Τα κανει πανω στο πλαισιο !! Δεν μπορω να καταλαβω...

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 12:37, 26-01-12:

Και εμένα το ίδιο κάνει.... Γύρω γύρω απο την αμμολεκάνη. Εκτός από τα κακάκια Αλλά το συνήθισα πλέον

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 12:47, 26-01-12:

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Το κάνουν και τα δικά μου που και που, συνήθως όταν πλησιάζει ο καιρός που η άμμος τους πρέπει να αλλαχτεί. Εγώ απλά τα πιάνω με το φτυαράκι και τα βάζω μέσα στην άμμο, όταν τα δω. Εντάξει είναι λίγο ενοχλητικό να το βλέπεις και ειδικά όταν μυρίζει, αλλά εγώ προσωπικά όταν αρχίζουν να το κάνουν αυτό, καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με την άμμο τους. Ή θα θέλει καθάρισμα ή άλλαγμα! Είναι σαν σημάδι, δηλαδή, για μένα!

Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H naysa89 έγραψε στις 13:01, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Και εμένα το ίδιο κάνει.... Γύρω γύρω απο την αμμολεκάνη. Εκτός από τα κακάκια Αλλά το συνήθισα πλέον
Δεν μιλαω για ουρα εγω.... Κακα βρηκα και μαλιστα σαν ευκοιλια... Και 2η φορα. Δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω ετσι ωστε να την αποτρεψω?

Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H naysa89 έγραψε στις 13:05, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Το κάνουν και τα δικά μου που και που, συνήθως όταν πλησιάζει ο καιρός που η άμμος τους πρέπει να αλλαχτεί. Εγώ απλά τα πιάνω με το φτυαράκι και τα βάζω μέσα στην άμμο, όταν τα δω. Εντάξει είναι λίγο ενοχλητικό να το βλέπεις και ειδικά όταν μυρίζει, αλλά εγώ προσωπικά όταν αρχίζουν να το κάνουν αυτό, καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με την άμμο τους. Ή θα θέλει καθάρισμα ή άλλαγμα! Είναι σαν σημάδι, δηλαδή, για μένα!
Ειναι ανησυχητικο για μενα ομως ! ! Και οσο για την αμμο και τις 2 φορες που το εκανε ηταν πεντακαθαρη και την δευτερη φορα και οι αμμολεκανες πλυμενες... Αν τα επιανα με το φτυαρακι μη σου πω πως θα γινοτανε... Ειναι σαν ευκοιλια αρκετα ρευστα .. Σημαδι , για να τη μαλωσω ειναι μου φενεται

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 13:07, 26-01-12:

Το ειχα κι εγω αυτο το προβλημα με το Ρικυ....Γεμιζα ,γεμιζα τη λεκανη με αμμο πιστευοντας οτι ειναι λιγη...Καθαριζα,καθαριζα ,πιστευοντας οτι του βρωμαει...
Καποια στιγμη ξεμεινα απο αμμο και δεν ειχα να του βαλω τη συνηθισμενη ποσοτητα,με αποτελεσμα να εχει μιση σχεδον ποσοτητα η λεκανη του ,απο αυτη που συνηθως του εβαζα...Τον εβλεπα λοιπον που εμπαινε εσκαβε λιγο και εκανε μεσα οτι ειχε να κανει.
Ετσι καταλαβα ,οτι η ποσοτητα αμμου ,σκαβοντας την εκανε βουναλακι ψηλο και τον ενοχλουσε στον πωπω του οταν καθοταν.Γι αυτο τα εκανε εξω απο τη λεκανη,ουτε καν στα τοιχωματα.Ειναι και κλειστη.Οποτε μειωσα την αμμο ,τοσο ,ωστε να μην ακουμπαει στον πωπω του,κανω και οικονομια...Χαχαχα!!!!

Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H naysa89 έγραψε στις 13:07, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Ε ενταξει ειπαμε φιλοζωοι φιλοζωοι αλλα μη μας κιολας !!! Εγω δεν προκειται να το συνηθισω , τι να κανω ??

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 13:09, 26-01-12:

Τα κακάκια είναι νερουλά αν πίνει γαλατάκι, να ξέρεις.. Έχουν μια δυσανεξία οι γάτες, μου το είχε πει ένας γιατρός..
Τώρα για το "σημάδι", πιστεύω ότι είναι ατύχημα.. Και εμένα το κάνουν καμιά φορά, αλλά τα έχω πετύχει επ'αυτοφόρω και φαίνεται ότι είναι καταλάθος.. Δώσε τόπο στην οργή και κάνε μια υπομονή...

edit: επίσης, κάτω από την λεκάνη μπορείς να απλώσεις 2 - 3 φύλλα εφημερίδας και αν κάτσει μια στραβή βρε αδελφέ, τις πετάς και βάζεις άλλες...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:27, 26-01-12:

Προσωπικά πιο πολύ θα με ανησυχούσε το ότι τα κακά της είναι νερουλά παρά το ότι τα κάνει στο πλαίσιο... Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις αυτό;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H naysa89 έγραψε στις 18:21, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από houlieta
Τα κακάκια είναι νερουλά αν πίνει γαλατάκι, να ξέρεις.. Έχουν μια δυσανεξία οι γάτες, μου το είχε πει ένας γιατρός..
Τώρα για το "σημάδι", πιστεύω ότι είναι ατύχημα.. Και εμένα το κάνουν καμιά φορά, αλλά τα έχω πετύχει επ'αυτοφόρω και φαίνεται ότι είναι καταλάθος.. Δώσε τόπο στην οργή και κάνε μια υπομονή...

edit: επίσης, κάτω από την λεκάνη μπορείς να απλώσεις 2 - 3 φύλλα εφημερίδας και αν κάτσει μια στραβή βρε αδελφέ, τις πετάς και βάζεις άλλες...
Γαλα? Οχι με τιποτα , το μονο που πινουν ειναι νερακι και τροφη τρωνε μονο ρουαλ απο κτηνιατρο .. Αλλα ηταν στο δρομο πριν , μπορει να ειναι κρυωμενο ... Θα στρωσει που θα παει Ευχαριστω για το ενδιαφερον

Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H naysa89 έγραψε στις 18:23, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Προσωπικά πιο πολύ θα με ανησυχούσε το ότι τα κακά της είναι νερουλά παρά το ότι τα κάνει στο πλαίσιο... Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις αυτό;

Ε λογικο ειναι , αφου ηταν αδεσποτακι και ετρωγε οτι εβρισκε ... Σιγα σιγα θα φτιαξει το στομαχακι της .!

Παράθεση

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 19:55, 26-01-12:

Και γω νομιζω το ειναι μαλακα τα κακα της ειναι λογικο μεχρι να συνηθίσει στην τροφη! Και εμενα εχει τυχη να τα κανει στο πλαισιο αλλα αμα δεν το κανει καθε φορα που πηγαινει προφανως γινεται καταλαθος μεχρι να αποκτησει πληρη συναισθηση του χωρου μεσα στην αμμολεκανη! Μπορεις να παρεις κατι σακουλες που υπαρχουν στα petshops οι οποιες λειτουργουν σαν υποστρωμα στην αμμολεκανη και πιανουν γυρω γυρω δεν μενει δηλαδη καθολου εκτεθειμενη η αμμολεκανη οποτε και να τα κανει στο πλαι θα πεσουν πανω στην σακουλα και δεν θα χρειαζεται να καθαριζεις συνεχεια!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:55, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από naysa89
Δεν μιλαω για ουρα εγω.... Κακα βρηκα και μαλιστα σαν ευκοιλια... Και 2η φορα. Δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω ετσι ωστε να την αποτρεψω?
Μπορείς να αγοράσεις αμμολεκάνη με ψηλή ράχη. Κυκλοφορούν στην αγορά.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:57, 27-01-12:

Σωστό αυτό που λέει η Ριάνα..

Υπάρχουν κάποιες γάτες που έχουν τη μανία να τα κάνουν σε συγκεκριμένη θέση στην τουαλέτα.
Αυτό που ίσως συμβαίνει στην περίπτωσή σας είναι ότι η γατούλα σκάβει μπροστά και μετά γυρνάει να κάνει τα ακατανόμαστά της..Και επειδή είναι χαμηλή η ράχη της λεκάνης, βγαίνουν έξω..
Η δική μου γάτα έχει την ίδια συνήθεια αλλά όχι για το χοντρό αλλά για το ψιλό της..Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, δε βγαίνει κάτι έξω δλδ..

Άρα μια αμμολεκάνη με πολύ ψηλή ράχη θα αποτρέψει τα ατυχήματα αυτά κατά 99,999...%

Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H naysa89 έγραψε στις 15:53, 28-01-12:

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες , αλλα ευτυχως το εκοψε το "συνηθειο" και τα κανει μεσα ! Καλυτερα γιατι τα λεφτα ειναι περιορισμενα , 2 γατες , 1 ανεργια , καταλαβαινετε

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 14:41, 30-01-12:

η γατίτσα μου όταν έκανε τσίσα στη λεκάνη της επειδή δεν καθόταν χαμηλά, πιτσίλαγε έξω. πήρα κλειστή αμμολεκάνη για να γλυτώσω και τώρα τουλάχιστον δεν λερώνει έξω. αλλά πάλι ο τοίχος από μέσα είναι ΄΄βρεγμένος΄΄. τι να πω.....π

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους