Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,881 εγγεγραμμένα μέλη και 713,946 μηνύματα σε 22,556 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εγώ και γάτα πρώτη φορά μαζί!!!! Βοηθήστε με!!!!

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NeNeia
H Ιφιγενεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H NeNeia έγραψε στις 15:17, 24-03-10:

Γεια σας και απο μενα... ειμαι καινουρια εδω και δεν φανταζομουν ποτε οτι θα βρισκομουν σε τετοιο site καθως ποτε δεν ειχα κ δεν σκοπευα να αποκτησω σχεσεις με γατια... ολα αυτά αλλαξαν ομως το Σαββάτο όταν βρήκα στα σκαλιά ενα κουτι απο παπούτσια με ενα μικρο γατακι φοβισμενο να τρεμει κ να νιαουριζει... το πήρα στο σπίτι χωρίς δέυτερη σκέψη και ευτυχώς βρήκα τι να κάνω για τα νεογεννητα γατάκια μεσα απο το αρθρο σας...αν δεν το ειχα διαβάσει το γατί ακομα δεν θα ειχε κανει την αναγκη του ... Παρόλο ομως που το αρθρο ηταν αρκετα κατατοπιστικό έχω αρκετές ερωτήσεις... την πήγα σε κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι το πολυ 20 ημερών.. και να της δίνω μόνο γάλα σε σκόνη.. πήγα αμεσως και πήρα αλλα θέλω να ξέρω πόσα ml συνολικά πρεπει να πίνει την ημέρα..πίνει γύρω στα 10 ml ανα γευμα αλλα γκρινιάζει σαν να θελει κ αλλο... χθες το βραδυ της εδωσα μεχρι να μην γκρινιάζει και στο τελος ειχε γινει σαν μπαλα ετοιμη να σκασει κ κοιμόταν μεχρι τις 11 το πρωι Επίσης ξέχασα να σας πω οτι ο λόγος που δεν ειχα ποτε γάτα ενω λατρευω τα ζωα , ειναι επειδη έχω αλλεργια στις γάτες και με πιανει φτερνισμα και συνάχι. προς το παρον δεν με εχει πιάσει αλλα υπάρχει κάτι που να μπορώ να κανω για να περιορίσω τον κίνδυνο για μένα? Επίσης νιαουρίζει συνέχεια οταν ειμαστε μαζι στο δωμάτιο και δεν της δίνω σημασία ενώ σταματάει και κοιμάται μονο όταν την πέρνω αγκαλιά.. το νιαούρισμα ειναι απο γκρίνια η από πείνα? Πραγματικά έχω απελπιστεί γτ ενω ξέρω τα πάντα απο σκυλους , απο γάτες είμαι αδιάβαστη.. αλλα δεν θα το βάλω κάτω!! Απλά ελπίζω να κάνω το καλύτερο γι΄αυτήν και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να της κάνω κακό άθελα μου... Σας βάζω και μία φωτο της κουκλάρας μου να την καμαρώσετε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 15:24, 24-03-10:

Μπράβο σου και ξανά μπράβο που το έσωσες, είναι ένα κουκλί.
Δεν ξέρω πολλά να σου πω για τόσο μικρά γατιά, οι υπόλοιποι θα σε διαφωτίσουν καλύτερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:24, 24-03-10:

αχ παναγιτσα μου..κουκλακι ειναι!!!...να το χαιρεσαι..και μπραβο σου που το πηρες...
κοιτα να δεις...και εμενα τα δυο ζωντοβολακια μου οταν τα ταιζα με το μπιμπερο..μετα η κοιλια τους γινοταν μπαλονακι ετοιμο να σκασει....δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο ή οχι..παντως το σωστο ειναι να τα ταιζουμε πολλα γευματα..και οχι 4 οπως εκανα εγω οταν δεν ηξερα...
το οτι νιαουριζει συνεχεια..ετσι εκαναν και τα δικα μου...θελαν παρεουλα και αγκαλιτσα τα ζωντοβολακια μου...
μην απελπιζεσαι..μια χαρα τα πας...να ρωτησεις το γιατρο ποτε πρεπει να κανεις τις αποπαρατωσιτωσεις....ευχομαι τα καλυτερα....και να μας ενημερωνεις ....

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 15:25, 24-03-10:

είναι απίστευτα όμορφο και γλυκό το γατουλάκι που βρήκες και έσωσες...
καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου, το φόρουμ βοηθάει πάρα πολύ στα μικρά και μεγάλα προβληματάκια και τις απορίες μας...
υπάρχουν κορίτσια που ξέρουν περισσότερα και θα σε συμβουλέψουν κατάλληλα..

στα φαρμακεία υπάρχει ένα τεστ για να δεις αν όντως είσαι αλλεργική στις γάτες, το είδα σε ένα φαρμακείο που πήγα πρόσφατα...αν είναι διαγνωσμένη αλλεργία ίσως να χρειαστείς την συμβουλή κατάλληλου γιατρού για να μην υπάρχει πρόβλημα για σένα...

εύχομαι τα παιδιά του φόρουμ να σε κατατοπίσουν καλύτερα, εγώ απλά σου στέλνω μια πρώτη σκέψη και τα πολλά μου συγχαρητήρια γιατί πράγματι βοήθησες ένα γλυκό πλασματάκι... καλή δύναμη στις προσπάθειές σου, συμβουλέψου κατάλληλους ανθρώπους για τη διατροφή της και τα πρώτα βήματα στην κοινή σας πορεία ώστε όλα να εξελιχθούν όμορφα και για τις δυο σας..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μουσταρδούλα : 24-03-10 στις 15:26. Αιτία: ξανά μανά ορθογραφικά!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:26, 24-03-10:

α..ξεχασα να σου πω...θελει και πολυ ζεστη τωρα που ειναι μικρο..ειναι πολυ σημαντικο αυτο....δεν ξερω αν εχεις κρεββατακι..ή κουτα..αλλα βαλτην διπλα στο καλοριφερ..και προς θεεου...οχι σε ρευματα...

ΥΓ..φανταζομαι οτι το γαλατακι που του δινεις ειναι ειδικο για γατακια..ετσι;

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 15:34, 24-03-10:

τώρα που το ξαναβλέπω μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο γλυκά γατάκια που έχω δει..θα σου εξελιχθεί σε μεγάλη γατίτσα και κουκλάρα!!!
απλά θα σου πρότεινα κοπελιά μου, να φροντίσεις το συντομότερο να μάθεις για την αλλεργία σου, αν όντως είναι διαγνωσμένη και τί μπορείς να κάνεις σχετικά με αυτό για να μπορέσεις να περάσεις πολλές πολλές όμορφες στιγμές με το κουκλάκι σου δίχως σκέψεις...

Παράθεση

melaslog (Γιώργος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη melaslog
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

O melaslog Θέλω ζυμώματα και κουτουλιές ΑΜΕΣΩΣ!!!!! έγραψε στις 15:51, 24-03-10:

Τι ωραίοοοοοοοοοο.
Σαν τον Μπεζέ μου είναι.
Ενα φιλάκι στο μουσουδάκι του και από εμένα.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:11, 24-03-10:

Καλώς ήρθες και μπράβο που μάζεψες το μικράκι!
Εδώ μπορείς να βρεις ένα άρθρο για τις αλλεργίες που θα σε βοηθήσει.
Όσο για το πόσο να το ταΐζεις, δεν το γράφει η συσκευασία; Μπορεί να ποικίλλει, ανάλογα με τη μάρκα του γάλακτος και το πόσες θερμίδες έχει κάθε ml. Όμως, αν θυμάμαι καλά, ένας μέσος όρος είναι 3-4 ml ανά ουγκιά βάρους (όπου 1 ουγκιά=28 γρ). Αν βλέπεις ότι θέλει παραπάνω, δίνε του μέχρι να χορτάσει. Νομίζω πως στην ηλικία του μπορεί να τρώει άνετα 4-5 γεύματα τη μέρα, αλλά όσο περισσότερα τόσο καλύτερα για να μην ζορίζεται η κοιλίτσα του.

Μήπως η γκρίνια που λες οφείλεται στο ότι κρυώνει; Του έχεις βάλει θερμοφόρα; Πάντως, αφού αυτό το ηρεμεί, θα σου πρότεινα να το παίρνεις αγκαλιά, γιατί η στοργή είναι εξίσου σημαντική για την ανάπτυξή του. Εγώ όταν είχα μικράκια τα έχωνα μέσα στη ζακέτα μου.

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H Ιφιγενεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H NeNeia έγραψε στις 16:18, 24-03-10:

Το γάλα που της δίνω το πήρα απο τον κτηνίατρο και ειναι το Lactol ειναι λέει για ορφάνα γατάκια σαν υποκατάστατο μητρικού γάλακτος και της δίνω κάθε 1 1/2 - 2 ώρες απο 7-10 ml.. μήπως είναι πολύ? επίσης της πήρα και μπιμπερό αλλα δεν το θέλει ... εχει βολευτεί με την σύριγγα και δεν ανυσηχώ για αναρόφηση γτ το τράβάει μόνη της το γάλα κ δεν την πιέζω εγώ. Ο κτηνίατρος που την εξέτασε μου ειπε ότι ειναι πάρα πολύ καλα και δεν χρειάζεται τπτ προς το παρόν και να πάμε όταν γινει 2 μηνών για εμβόλια κλπ... της έχω κούτα προς το παρόν με μπλούζες μέσα και κουκλάκια για να την κρατανε ζεστα το βραδυ αλλα κατα την διάρκεια της ημέρας δεν κάθεται μεσα στην κούτα γιάυτο εχω το αερόθερμο στο δωμάτιο για να ειναι σε ζέστη... ιδρώνω εγω την καταβρίσκει το γατί ... ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλα πιστέυω πως δεν έκανα τπτ περισσότερο απο αυτο που θα εκανε καθε ανθρωπος που αγαπάει τα ζώα.. θα δοκιμάσω και αυτό το αλλεργικο τεστ να σιγουρευτώ αλλα όσο θυμάμαι τον εαυτό μου επειδή πάντα έπιανα ότι ζώο κυκλοφορούσε με τις γάτες ειχα πάντα πρόβλημα αλλά θα κοιτάξω και σε ειδικό αλλεργιολόγο τι μπορεί να γίνει.. το καλό ειναι ότι επειδή ειναι μωρό τώρα δεν με ενοχλεί.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 16:40, 24-03-10:

Για να πω την αλήθεια, έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που είχα μικρά και δεν τα θυμάμαι καλά. Πάντως σίγουρα δεν είναι απαραίτητα τόσο συχνά γεύματα στην ηλικία του, το τάισμα κάθε 2 ώρες είναι για νεογέννητα. Θα σου πρότεινα να αυξήσεις τη δοσολογία και να το ταΐζεις πιο αραιά.

Όσο για τη θερμοκρασία, αν κρυώνει, θα το δεις κουλουριασμένο μέσα στις μπλούζες. Αν είναι έξω, σημαίνει ότι η θερμοκρασία είναι καλή. Όμως δεν κατάλαβα καλά αυτό εδώ:

δεν κάθεται μεσα στην κούτα
Εννοείς ότι βγαίνει έξω;

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H NeNeia έγραψε στις 16:44, 24-03-10:

Πηδάει έξω απο την κούτα και με ακολουθει στο δωμάτιο... θα κάτσει όπου κατσω εγω και θα χωθει μέσα στην μπλουζα μου μέχρι να την πάρει ο ύπνος.. την αφήνω την περισσότερη ώρα μέσα στην ζακέτα μου και εγώ αλλα φοβάμαι μην καλομάθει και δεν τολμάω να βγω από το σπίτι μέτα.. ήδη βγαίνω απο το δωμάτιο και για κανα 5λεπτο νιαουρίζει δυνάτα και μόλις επιστρέψω ξανά αγκαλιές και ύπνος..

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 17:02, 24-03-10:

πωπω...θα πρέπει να νιώθεις......πολυ όμορφα αλλά και παράξενα που το μικρούλικο και υπέροχο πλασματάκι έχει δεθεί μαζί σου τόσο πολύ!!!!
να ενημερώνεις τα παιδιά του φόρουμ, θα παίρνεις διαρκώς πολύτιμες συμβουλές..

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 17:06, 24-03-10:

ΟΚ, όπως καταλαβαίνεις... υιοθετήθηκες!
Το μόνο που με ανησυχεί είναι να μην έχει κανένα ατύχημα κατά τις περιπλανήσεις της. Ίσως θα μπορούσες να πάρεις μια πλαστική γατοφόρο και να την έχεις εκεί μέσα. Δεν ξέρω τι σκέφτεσαι να την κάνεις, αλλά αν τελικά την κρατήσεις*, θα σου είναι απαραίτητη.
Επίσης, θα σου πρότεινα να πάρεις και μια θερμοφόρα, έστω για το βράδυ, γιατί η υποθερμία σ' αυτές τις ηλικίες είναι πολύ επικίνδυνη. Δεν λέω ότι θα πάθει κάτι, μπορεί το σπίτι σου να είναι ήδη αρκετά ζεστό, αλλά είναι το "φύλαγε τα ρούχα σου" που λένε.

Όσο για την προσκόλληση, είναι επόμενη, αφού τώρα είσαι η μαμά. Όλα τα μικρά είναι έτσι.

* Δεν ξέρω πολλά για τις αλλεργίες, αλλά υπάρχει μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ, η stellak, που είχε σοβαρό πρόβλημα και το αντιμετώπισε με μεγάλη επιτυχία. Δεν χάνεις τίποτα να επικοινωνήσεις.

Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Terifique
H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 439 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 17:10, 24-03-10:

Καλησπέρα,

αρχικά μπράβο σου για την απόφαση να 'σώσεις' την μικρούλα, η οποία είναι πανέμορφη. Να σου πώ από την μεριά μου οτι και εγώ πριν μερικούς μήνες ήμουν πελαγωμένη με νέα γάτα και χωρίς εμπειρία (παρά μόνο από σκύλους)... εδώ θα βρείς αρκετές πληροφορίες και πολλά έμπειρα άτομα που μπορούν να σε κατευθύνουν σωστά.
Με το πέρασμα του χρόνου, θα δείς υπάρχει μια κατανόηση (αυτόματη μπορώ να πώ) της διαφοράς γάτας-σκύλου και όλα φαίνονται φυσιολογικά... θα την καταλαβαίνεις απόλυτα σαν να είχες γάτες μια ζωή!!!
Για την αλλεργία στις γάτες δεν ξέρω να σε βοηθήσω, το μόνο που μπορώ να σου πώ... αν έχεις αλλεργίες γενικά, εμένα μ' έχουν βοηθήσει πάρα πολύ οι ρινικές πλύσεις με αλατόνερο (μπορείς να πάρεις απο το φαρμακείο έτοιμο, 'physiomer' αν θυμάμαι καλά).
Α, και το οτι σε ακολουθεί απλά θέλει παρέα.. το έκανε και ο δικός μας στην μητέρα μου... όσο μεγαλώνει 'ξεκόβει'!!!

Να την χαίρεσαι

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,339 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 17:12, 24-03-10:

Μπράβο σου που το μάζεψες το μικρούλι Είναι πανέμορφο. Να το χαίρεσαι!!!
Εγώ θα δοκίμαζα να του δώσω και κονσερβούλα baby cat σιγά σιγά. Από τη φωτογραφία, όσο μπορώ να καταλάβω, δίχνει να είναι στην ίδια ηλικία με ένα μικρούλι που βρήκα τα Χριστούγεννα. Σαφώς έπινε γάλα από σύριγγα, αλλά προσπάθησα και το έμαθα να τρώει και κονσερβούλα, από το δάχτυλο μου αρχικά και μετά σιγά σιγά στο πιατάκι... μέσα σε ένα δίωρο είχε γίνει εξπέρ το καλό μου . Οπότε αραίωσα και το τάισμα με τη σύριγγα, λόγω δουλειάς έτσι και αλλιώς δεν μπορούσα να το ταίζω ανα 4 ώρες, οπότε με την κονσερβούλα ήταν ok.
Όσο για τις φωνές μάλλον το κάνει για να σου τραβήξει την προσοχή, η σωματική επαφή παίζει πολύτιμο ρόλο, κατά τη γνώμη μου όσο σχεδόν και η διατροφή. Κανάκεψε το στο μέτρο του δυνατού... αλλά δώσε του και να καταλάβει ότι πρέπει να μείνει και κάποιες στιγμές χωρίς αγκαλίτσες.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 17:20, 24-03-10:

Να σου ζήσει η μπέμπα! Είναι κούκλα, φτου-φτου σκόρδα! Τι ματάκια πανέμορφα είναι αυτά? Και μπραβο σου που την έσωσες!!!

Μπορείς να την ταίζεις κάθε 3 ώρες, όση ποσότητα θέλει. Μην την ζορίσεις αν δεις ότι δεν θέλει να πιεί άλλο. Το ότι νιαουρίζει συνέχεια πιστεύω πως οφείλεται στο ότι θέλει "μαμά". Αν έχεις κάτι γούνινο π.χ. γιακά ή λούτρινο παιχνιδάκι, βάλτο μέσα στην κούτα της. Ετσι έκανα όσες φορές είχα μικρά, έβαζα έναν γιακά που ήταν από αληθινή γούνα. Δεν μπορείς να φανταστείς πως έκαναν! Ενθουσιάζονταν!Και κοιμούνταν πάνω του με τις ώρες, μάλλον τον περνούσαν για γάτα... Για να μην την κουβαλάς συνέχεια μαζί σου, κλείσε ελαφρα την κούτα με λίγη κολλητική ταινία (προσοχή, να έχει αρκετό κενό για να παίρνει αέρα!). Θα γκρινιάξει στην αρχή αλλά θα της περάσει. Επίσης χρειάζεται αρκετή ζέστη, αλλά όχι υπερβολική. Αν την δεις να έχει ταχύπνοια, δλδ να αναπνέει πολύ γρήγορα, σημαίνει ότι υπερθερμάνθηκε. Τέλος να την βάζεις να κάνει την ανάγκη της μετά από κάθε γεύμα.

Ότι απορία έχεις, εδώ είμαστε!

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H NeNeia έγραψε στις 17:37, 24-03-10:

Τελικα νομίζω ότι ίσως έχουμε κ ενα αλλο θεματακι... επειδη δεν ειναι σκυλος να μπορω να καταλάβω και δεν έβλεπα τα εμφανή προσόντα του αρσενικου.. το θεωρησα οτι ειναι θυληκο κ δεν ρωτησα καν τον κτηνιατρο για το φυλο.. ειδα όμως κατι φωτο και αρχίζω να πιστεύω ότι ισως να μην ειναι κούκλα κ να προκειται για κουκλο πειτε καμια γνωμη... γτ το αγορι μου εχει φαγωθει να ειναι αρσενικο... και θα ειναι κριμα να αλλαζουμε ονομα σε κανενα μηνα αν φανει τπτ περιεργο....

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 17:40, 24-03-10:

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ENA MΠΛΕ ΝΙΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Oσον αφορα τις πληροφοριες που χρειαζεσαι, νομιζω σε καλυψανε οι υπολοιποι. Εγω ηθελα μονο να πω

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.

αυτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη みことftw : 24-03-10 στις 18:03.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:01, 24-03-10:

Ω ενας μπλε ταμπυ αγοραρος!
Σε θεωρει μαμα του,γι'αυτο ησυχαζει μονο στην αγκαλια σου.Μπορεις να του βαλεις ενα λουτρινο με ενα αναλογικο ρολοι μεσα στο κουτι του,ετσι θα νομιζει οτι ακουει την καρδια της μαμας του και θα ηρεμει.Αλλο τιποτα δεν εχω να προσθεσω,εχεις υιοθετηθει και δεν το ξερεις!Θα γινει ενας κουκλος μεγαλωνοντας,δεν θα το πιστευεις!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:42, 24-03-10:

και εγω αυτο που εχω να συμπληρωσω ειναι οτι θελει πολυ μεγαλη προσοχη,αφου βγαινει απο τηνμ κουτα,να μην το πατησετε καταλαθος,ή κατσετε επανω του....επισης μην χωθει πουθενα και δεν το βρισκεται΄...εμενα ο μπουκακος οταν ηταν μωρο...ειχε χωθει το τερας αναμεσα στο κενο που υπαρχει στο αλουμινενιο παραθυρο και τον τοιχο!!! στο τσακ τον προλαβα...σου ευχομαι και παλι τα καλυτερα..

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H NeNeia έγραψε στις 18:46, 24-03-10:

Δεν την αφηνω να τριγυρναει στο δωματιο οταν λειπω και δεν την παρακολουθω γτ φοβαμαι κ εγω... οταν φευγω την βαζω στο κουτι της και γκρινιαζει για λιγο αλλα οταν δεν ακουει θορυβο σταματαει... Τελικα ειναι αγοραρος δηλαδη? βγηκε το πορισμα????

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:23, 24-03-10:

Εμενα παντως για αγορακι μου φαινεται.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 20:35, 24-03-10:

κι απο μενα ενα ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, ειναι ΘΕΟΣ!!! να τον χαιρεστε!!!!!!!!!!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 21:15, 24-03-10:

Καλώς όρισες. Άκουσα τ'όνομά μου από τη Διοίκηση και ήρθα να πω ένα γειά
Λοιπόν, εγώ δεν είχα καμία αλλεργία σε τίποτε μέχρι που διαγνώστηκα αλλεργική σε γάτα, σκύλο, ελιά, σκόνη κι ό,τι άλλο μπορεί να υπάρχει στην επιφάνεια της γης (στον άνθρωπο δε με βρήκαν, νομίζω έγινε κάποιο λάθος στο τεστ διότι είναι και η μόνη αλλεργία που διατηρώ ακόμη). Ξεκίνησα σε αλλεργιολόγο μια σειρά ενέσεων για απευαισθητοποίηση (3 το χρόνο ήταν για 3 χρόνια, πρέπει να έκανα συνολικά 5) αλλά δεν ολοκλήρωσα τη διαδικασία διότι πάντα ήμουν υπέρ των εναλλακτικών μεθόδων και φυσικά έψαξα, κατέληξα και βοηθήθηκα από την ομοιοπαθητική. Εννοείται ότι είχα δει αποτελέσματα από την πρώτη ένεση κιόλας, αλλά ο γιατρός ήταν λίγο παλιάς σχολής και πρότεινε να διώξω προσωρινά τις γάτες από το σπίτι (έλα, να γελάσουμε όλοι μαζί) και είχαμε θεματάκι. Η ομοιοπαθητική με βοήθησε σε διάφορα που παρουσίασα εκείνο το διάστημα - πέρα από το αλλεργικό άσθμα συνέχισα με πολλά δερματικά για τα οποία δεν έφταιγε η γάτα (εγώ δεν πιστεύω πως είναι κανείς αλλεργικός στη γάτα, μια φορά κόντεψα να σκοτώσω μια φαρμακοποιό άσχετη και ανενημέρωτη έως επικίνδυνη για τις μ... που μου είπε, αλλά αν δεν κάνει κάποιος ομοιοπαθητική δεν μπορεί να με καταλάβει και δε χρειάζεται να τρώω το χώρο του θέματος για τις δικές μου προσωπικές θεωρίες)

Εάν χρειάζεσαι οποιαδήποτε πληροφορία προκειμένου να επικοινωνήσεις με τη δική μου ομοιοπαθητικό, στείλε μου πμ.

Ο γάτος σου είναι ΘΕΟΣ, ο,τι και να πω είναι λίγο. Βάλ'του στην κούτα του μια θερμοφόρα μέσα στα μπλουζάκια κι ανανέωνε τακτικά το νερό να διατηρείται ζεστό. Θα κοιμάται μια χαρά. Το λούτρινο θα τον κάνει να αισθάνεται ότι έχει κάποιον όμοιο κοντά, μάλλον θα του κάνει καλό. Κι εννοείται πως όταν λείπεις από το δωμάτιο δεν κλαίει, σε φωνάζει διότι είσαι η μανούλα του. Μακάρι να το κρατήσεις, η συμβίωση με γάτες είναι από τις ευτυχίες της ζωής

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NikolasG7
Ο NikolasG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O NikolasG7 έγραψε στις 19:53, 25-03-10:

χεχε σαν και εμένα και εσύ. Απο το πουθενά ιδιοκτήτης γάτας,αλλά εγώ είχα την τύχη να το βρώ μεγαλομένο!
Και εγώ δε σκόπευα ποτέ να αποκτήσω γάτα αλλά τελικά είναι καλόβολο πλασματάκι.
Υπομονή μέχρι να μεγαλώσει λιγάκι και μετά είναι ποιο απλά τα πράγματα..

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H NeNeia έγραψε στις 20:30, 25-03-10:

Ρε παιδιά κάτι εχει το γατί... το πρωί φάγαμε κανονικα 12μλ γαλατάκι και ήταν μια χαρά.. το μεσημέρι που ξαναφάγαμε ήπιε 13 μλ και απο εκείνη την ώρα όλο κοιμάται. Κάνει κάτι περίεργους ήχους απο το στομάχι σαν να ρεύεται και δεν έχει καθολου όρεξη.. παραείναι ήσυχη σε σχεση με τις προηγούμενες μέρες.. ούτε να νιαουρίσει δεν έχει κουράγια.. την ξυπνάω για να φάει γτ εχει περάσει κ η ώρα της κ δεν έχει όρεξη... όπου κ να την ακουμπίσω θα κοιμηθεί... τι εχειιιιιιιιι? θα με πιάσει υστερίααααααααα!!!

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 10:25, 26-03-10:

Πως είναι το γατάκι σήμερα;

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H NeNeia έγραψε στις 13:42, 26-03-10:

Πριν μία ωρίτσα ο άγγελος μου κοιμήθηκε.. Χθες το βράδυ έφαγε κανονικα τελικά και σήμερα το πρωί ξύπνησα και τον είδα χάλια.. Δεν μπορούσε να σταθεί στα ποδαράκια του, δεν ήθελε να φάει και τον πήγα αμέσως στον γιατρό. Μου είπε ότι απο την στιγμή που δεν είχε την μαμά του και μάλλον δεν είχε θυλάσει όσο θα έπρεπε ήταν πολύ ευάλωτος και αφού έπεσε τόσο πολύ απο την μία μέρα στην άλλη να είμαι προετοιμασμένη για το χέιρότερο γτ 99,9 % δεν θα τα καταφέρει, του έκανε και μία ενεση αντιβίωση για καλο και για κακο. Πως μπορείς όμως να προετοιμαστείς για κάτι τέτοιο? Πως???? Τον έφερα γρήγορα σπίτι τον έβαλα σε ζέστη, τον χάιδευα και του μιλούσα συνέχεια να μην νιώσει ούτε μία στιγμή φόβο, ούτε μία στιγμή μόνος. Το μόνο που ήθελα ήταν ότι είναι να γίνει να γίνει, αρκεί να μην ταλαιπωρηθεί. Τον έβλεπα έτσι και έλιωνα μαζί του. Μετά απο αρκετή ώρα άνοιξε τα ματάκια του, νιαούρισε και κοιμήθηκε. Προσπαθώ να καταλάβω γτ και αν έκανα κάτι λάθος... Είμαι τόσο θυμωμένη με αυτόν που το παράτησε που θα τον έπνιγα αν τον είχα μπροστά μου!! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές. Μακάρι να τα κατάφερνε το αγγελούδι μου.. Ηδη μου λείπει. Μακάρι να ήξερα και εγώ παραπάνω πράγματα να τον βοηθούσα περισσότερο.. δεν ξέρω τι να πώ. Ελπίζω όπου και να είναι, ναι είναι καλά και χαρούμενος. Δεν θα ξεχάσω ούτε ένα λεπτό απο αυτά που πέρασα μαζί του. Επειδή όμως πήρα ένα μάθημα και επειδή έχω ένα σκύλο που αν μου πάθει κάτι ποτέ θα τρελαθώ... έχω να σας πώ ένα πράγμα.. Απολαύστε κάθε λεπτό με τα ζωάκια σας... είναι πολύτιμο! κάποτε είχα διαβάσει σε ένα άρθρο τι θα έλεγε το ζωάκι αν είχε φωνή.. και αυτό που μου είχε μείνει ήταν το εξής : "Εσύ μπορεί να έχεις τους φίλους σου και τις παρέες σου, εγώ έχω μόνο΄εσένα". και έτσι είναι... εμείς είμαστε η παρέα τους και η οικεγένεια τους. Και για όλα αυτά που μας δίνουν αξίζουν όλη την αγάππη του κόσμου. Δώστε αγάπη....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:44, 26-03-10:

Πολυ λυπαμαι...Καλο του ταξιδι,μπραβο σου που του εδωσες μια αγκαλια ακομα και για λιγες μερες.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 13:53, 26-03-10:

Λυπάμαι πολύ, τι να πω.
Να μην έχεις καθόλου ενοχές,εσύ έκανες το καλύτερο γι'αυτό, αλλά δυστυχώς αυτά που αποχωρίζονται από πολύ μικρά τη μανούλα τους είναι πολύ ευάλωτα.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 14:57, 26-03-10:

Πολύ λυπάμαι για το μικρουλάκι σου... Προσπάθησες να το βοηθήσεις αλλά ήταν αδύναμο. Έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση πολλοί από μας και σε καταλαβαίνουμε. Εκεί που πάει θα έχει μεγάλη παρέα και θα σε ευγνωμονεί για την αγάπη που του χάρισες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:00, 26-03-10:

κριμα ρε γμτ..παρα πολυ κριμα.......εκανες ομως οτι μπορουσες...σε νιωθω...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:08, 26-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από NeNeia
Πριν μία ωρίτσα ο άγγελος μου κοιμήθηκε.. Χθες το βράδυ έφαγε κανονικα τελικά και σήμερα το πρωί ξύπνησα και τον είδα χάλια.. Δεν μπορούσε να σταθεί στα ποδαράκια του, δεν ήθελε να φάει και τον πήγα αμέσως στον γιατρό. Μου είπε ότι απο την στιγμή που δεν είχε την μαμά του και μάλλον δεν είχε θυλάσει όσο θα έπρεπε ήταν πολύ ευάλωτος και αφού έπεσε τόσο πολύ απο την μία μέρα στην άλλη να είμαι προετοιμασμένη για το χέιρότερο γτ 99,9 % δεν θα τα καταφέρει, του έκανε και μία ενεση αντιβίωση για καλο και για κακο. Πως μπορείς όμως να προετοιμαστείς για κάτι τέτοιο? Πως???? Τον έφερα γρήγορα σπίτι τον έβαλα σε ζέστη, τον χάιδευα και του μιλούσα συνέχεια να μην νιώσει ούτε μία στιγμή φόβο, ούτε μία στιγμή μόνος. Το μόνο που ήθελα ήταν ότι είναι να γίνει να γίνει, αρκεί να μην ταλαιπωρηθεί. Τον έβλεπα έτσι και έλιωνα μαζί του. Μετά απο αρκετή ώρα άνοιξε τα ματάκια του, νιαούρισε και κοιμήθηκε. Προσπαθώ να καταλάβω γτ και αν έκανα κάτι λάθος... Είμαι τόσο θυμωμένη με αυτόν που το παράτησε που θα τον έπνιγα αν τον είχα μπροστά μου!! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές. Μακάρι να τα κατάφερνε το αγγελούδι μου.. Ηδη μου λείπει. Μακάρι να ήξερα και εγώ παραπάνω πράγματα να τον βοηθούσα περισσότερο.. δεν ξέρω τι να πώ. Ελπίζω όπου και να είναι, ναι είναι καλά και χαρούμενος. Δεν θα ξεχάσω ούτε ένα λεπτό απο αυτά που πέρασα μαζί του. Επειδή όμως πήρα ένα μάθημα και επειδή έχω ένα σκύλο που αν μου πάθει κάτι ποτέ θα τρελαθώ... έχω να σας πώ ένα πράγμα.. Απολαύστε κάθε λεπτό με τα ζωάκια σας... είναι πολύτιμο! κάποτε είχα διαβάσει σε ένα άρθρο τι θα έλεγε το ζωάκι αν είχε φωνή.. και αυτό που μου είχε μείνει ήταν το εξής : "Εσύ μπορεί να έχεις τους φίλους σου και τις παρέες σου, εγώ έχω μόνο΄εσένα". και έτσι είναι... εμείς είμαστε η παρέα τους και η οικεγένεια τους. Και για όλα αυτά που μας δίνουν αξίζουν όλη την αγάππη του κόσμου. Δώστε αγάπη....

Κριμα...και ηταν το πιο ομορφο μωρο που εχω δει.... Καλο ταξιδι αγγελακι...

Παράθεση

melaslog (Γιώργος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη melaslog
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

O melaslog Θέλω ζυμώματα και κουτουλιές ΑΜΕΣΩΣ!!!!! έγραψε στις 15:20, 26-03-10:

Οχι ρε γαμώτο.
Σε νοιώθω απόλυτα γιατί πέρασα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα με το Μπεζεδάκι μου ο οποίος ίσως ήταν λιγο πιο δυνατός και το ξεπέρασε.
Κάθησα πολλές φορές σκεπτόμενος την άσχημη κατάληξη και έσκαγα.
Να είσαι γερή και δυνατή και να προσέχεις το σκυλάκο σου.

Γειά σου γατ-άγγελε. Καλό ταξίδι.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,339 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 15:43, 26-03-10:

Λυπάμαι πολύ.
Να θυμάσαι ότι εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες, αλλά μάλλον το μικρούλι αποχωρίστηκε πολύ νωρίς τη μαμά του και δεν τα κατάφερε. Τουλάχιστον του χάρισες μια αγκαλιά και στοργή και δεν έφυγε μόνο και στο δρόμο.
Καλό ταξίδι στο αγγελάκι σου.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 16:43, 26-03-10:

Συλλυπητήρια και από μένα... Να ξέρεις πως δεν φταις εσύ, δεν έκανες τίποτα λάθος. Το μόνο που έκανες ήταν να του προσφέρεις απέραντη αγάπη και φροντίδα. Ευτυχώς δεν ταλαιρωρήθηκε και έφυγε ήσυχα...
Είμαι σίγουρη στον γατοπαράδεισο θα κάνει πολλούς φίλους...

Παράθεση

NeNeia (Ιφιγενεια)

Νεοφερμένος

H NeNeia έγραψε στις 19:15, 26-03-10:

Ευχαριστώ πολύ όλους.. έχω να σας πω ότι παρόλο που δεν ειχα ποτέ σχεση με γάτες, τις λάτρεψα.. το συζήτησα με το αγόρι μου και αποφασίσαμε όλη την αγάπη και την φροντίδα που θα δίναμε σε αυτό να την δώσουμε σε ένα άλλο γατάκι που θα έχει ανάγκη μιας και ο καθένας μας μπορεί να βοηθήσει αυτα τα πλασματάκια που δεν έχουν οικογένεια και σπιτάκι. Όποιος ψάχνει οικογενεια για το μικρά του γατάκια ας μου στείλει ένα πμ. Αρκεί να μην είναι τόσο μωρό... Αλλο αντίο δεν θα το αντέξουμε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 26-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από NeNeia
Ευχαριστώ πολύ όλους.. έχω να σας πω ότι παρόλο που δεν ειχα ποτέ σχεση με γάτες, τις λάτρεψα.. το συζήτησα με το αγόρι μου και αποφασίσαμε όλη την αγάπη και την φροντίδα που θα δίναμε σε αυτό να την δώσουμε σε ένα άλλο γατάκι που θα έχει ανάγκη μιας και ο καθένας μας μπορεί να βοηθήσει αυτα τα πλασματάκια που δεν έχουν οικογένεια και σπιτάκι. Όποιος ψάχνει οικογενεια για το μικρά του γατάκια ας μου στείλει ένα πμ. Αρκεί να μην είναι τόσο μωρό... Αλλο αντίο δεν θα το αντέξουμε.
μπραβο σας...πολυ με συγκινησατε.....και εχεις δικιο για το οχι πολυ μικρο...

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 20:10, 26-03-10:

Έτσι είναι οι γάτες. Μας βοηθούν να έχουμε πάντα ανοιχτή την καρδιά μας γι'αυτές ό,τι κι αν περάσουμε. Να είστε καλά που πήρατε μια τέτοια απόφαση και, πίστεψέ με, μια βόλτα από τα "χαρίζονται" θα σε κάνει να μην ξέρεις σε ποιό να πρωτοανοίξεις την αγκαλιά σου!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Elainegonee

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους