Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,881 εγγεγραμμένα μέλη και 713,946 μηνύματα σε 22,556 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 562 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αφήνει το φαΐ της...!

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 09:14, 03-02-11:

Δεν το κανει συνεχεια...αλλα καποιες μερες εχει τύχει να αφήνει το μεγαλύτερο μερος του φαγητού της στο μπολακι...
Την ταΐζω μια ποσότητα με μεζούρα για ολο το 24ωρο....Δεν ειναι αρρωστουλα...ειναι μια χαρα και ζωηρουλα...
Υποθετω οτι λογω του πολύωρου υπνου και καμια φορα σε αλλες ωρες....δεν τρωει την ποσότητα που πρέπει... αλλα και παλι....δεν φαινεται να βαρέθηκε την τροφή της....(γιατι παιζει και αυτο....) Την ανανεώνω ανα δυο βδομάδες για μια μερα και την ανακατεβω με μια αλλη για να αλλαζει και λιγο η γευση της....

Εσεις?? Έχετε καμια φορα τετοιο θεμα?? Δεν νομιζω οτι ειναι λογος ανυσιχιας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,851 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:24, 03-02-11:

Καλημερα. Θυμισε μου την ηλικια της καταρχην.Τι τροφη της δινεις..και ποσα γραμμαρια την ημερα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:24, 03-02-11:

Eγω εχω στο σπιτι τη Henriette που τη φωναζουμε hoover για ευνοητους λογους,και δε μενει τιποτα!
Περα απο την πλακα,ειναι σημαντικη η ποσοτητα που μενει στο πιατακι;Αν οχι,ειναι φυσιολογικο,κι εμεις δεν εχουμε την ιδια ορεξη καθε μερα,ή μπορει να μην εχει κινηθει τοσο ωστε να θελει να ξαναφαει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:31, 03-02-11:

Οι γάτες όπως και εμείς δεν πεινάνε συνέχει και πάντα το ίδιο.
Επίσης λένε ότι δεν είναι καλό να έχει πάντα φαγητό στο πιάτο της. Θα συνηθίσει να τρώει απο βαρεμάρα και ανία, και όχι επειδή πεινάει.

Θα σου πρότεινα να χωρίσεις την 24ωρη δόση σε 2-3 γεύματα ανάλογα με το δικό σου πρόγραμμα πότε θα είσαι σπίτι, και να της το δίνεις τότε. Μόλις σταματάει να τρώει το μαζεύεις. Θα διευκολυνθείς και εσύ, αλλά και η γάτα σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:08, 03-02-11:

χμμ, ο δικος μου παντα αφηνε φαγητο. Απο τοτε που του αλλαξα διατροφη δεν αφηνει τιποτα και νομιζεις οτι θα φαει και το πιατο Μηπως δεν της αρεσουν οι κροκετες; Πολλες γατες τις απεχθανονται

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 10:08, 03-02-11:

τροφη που δινεις;
ποσοτητα;
ηλικια του γατιου σου;

Και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το δικο μου το οποιο ετρωγε 10-30γραμμαρια ξηρα τροφη την ημερα.
Στη τωρινη φαση της αλεθω τη ξηρα τροφη και την ανακατευω με κονσερβα οποτε μονο τοτε τρωει αλλα και παλι τα 45γραμμαρια τροφης με κονσερβα μπορει να μην τα φαει σε ενα 24ωρο.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 10:26, 03-02-11:

Λοιπόν η μικρη ειναι 1 ετους και 4 μηνων περιπου, τρωει Royal Canin , γύρω στα 40-50 γραμμάρια καθημερινα. Δεν ειναι καθημερινό το φαινόμενο...αλλα η ποσότητα που μένει ειναι σχεδον τα 3/4 της τροφής την οποία και καταναλώνει την αλλη μερα...Της αρέσει η κροκέτα...και εγω οπως προειπα την ανακατευω μια φορα ανα δυο βδομαδες με κατι διαφορετικο για πικοιλια....Και ο γιατρος μας λεει να μην την αλλάζω τελείως την γευση της αφου ακομη την τρωει την κροκέτα...και ειναι καλύτερη για την υγεια της....απλα μια στο τοσο να την ανακατεύω ωστε να ανανεώνεται και η τροφη της...Οι γατες βαριουντε καμια φορα το ιδιο...!
Το σκέφτομαι να της βαζω την τροφη σταδιακα στο μπολακι της...αλλα δεν ειμαι σιγουρη το πως θα το δεχτει...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:20, 03-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
Λοιπόν η μικρη ειναι 1 ετους και 4 μηνων περιπου, τρωει Royal Canin , γύρω στα 40-50 γραμμάρια καθημερινα. Δεν ειναι καθημερινό το φαινόμενο...αλλα η ποσότητα που μένει ειναι σχεδον τα 3/4 της τροφής την οποία και καταναλώνει την αλλη μερα...
τι βαρος εχει η μικρη;;

Της αρέσει η κροκέτα...και εγω οπως προειπα την ανακατευω μια φορα ανα δυο βδομαδες με κατι διαφορετικο για πικοιλια....
καλα κανεις και της δινεις ποικιλια, βοηθαει στην αποφυγη αλλεργιων στην τροφη

Και ο γιατρος μας λεει να μην την αλλάζω τελείως την γευση της αφου ακομη την τρωει την κροκέτα...και ειναι καλύτερη για την υγεια της....
μη βασιζεσαι στα λεγομενα του γιατρου οτι η κροκετα ειναι καλυτερη για την υγεια της. Η χειροτερη ειναι. Ακομα και το οτι καθαριζει τα δοντια ειναι μυθος.

απλα μια στο τοσο να την ανακατεύω ωστε να ανανεώνεται και η τροφη της...Οι γατες βαριουντε καμια φορα το ιδιο...!
προσπαθησε να της δινεις διαφορετικο ειδος πρωτεινης επισης (πχ δινε κοτοπουλο, μοσχαρι, γαλοπουλα και οτι αλλο μπορεις να βρεις). Μπορεις να της βραζεις και κρεας για συμπληρωμα (αν θες το δινεις και ωμο, ακομα καλυτερα)

Το σκέφτομαι να της βαζω την τροφη σταδιακα στο μπολακι της...αλλα δεν ειμαι σιγουρη το πως θα το δεχτει...
καλυτερα να μην αφηνεις την τροφη της μονιμα εξω γιατι χανει την φρεσκαδα της και χαλαει (οξειδωνεται το λιπος). Δινε της 1-2 γευματα την ημερα.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 11:28, 03-02-11:

καλημερα...
μεχρι πριν 2 μήνες είχα το ίδιο προβλημα με σένα με τον κρίσνα που εχει την ίδια ηλικία....ύπήρχαν μέρες που έτρωγε 10 γρ.και κάποιες καθόλου!!!Ετρωγε royal canin persian...πήγαμε στο γιατρό και δεν είχε απολύτως τίποτα οπότε ξεκίνησα να αγοράζω κροκέτες...pro plan hills acana κτλ...ευτυχώς που έχω πολλά αδεσποτάκια γιατί δεν ακουμπησε τίποτα!!!μέχρι που δοκίμασα την r/c exigent savour sensation και δεν έφαγε απλώς επεσε με τα μουτρα!!!τώρα δυο μήνες μετα συνεχίζει με όρεξη υπαρχουν βεβαια μέρες που τρωει λιγότερο από το κανονικό...
ο αλλος μου ψιψίνος ο hugo o οποίος ειναι 4 ετων από τότε που ήταν μικρός τρωει τη μισή ποσότητα από την αναγραφόμενη...μόνο τωρα με την exigent τρωει παραπάνω...
αξίξει νομίζει να τη δοκιμάσεις...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 12:57, 03-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
τι βαρος εχει η μικρη;;

καλα κανεις και της δινεις ποικιλια, βοηθαει στην αποφυγη αλλεργιων στην τροφη

μη βασιζεσαι στα λεγομενα του γιατρου οτι η κροκετα ειναι καλυτερη για την υγεια της. Η χειροτερη ειναι. Ακομα και το οτι καθαριζει τα δοντια ειναι μυθος.

προσπαθησε να της δινεις διαφορετικο ειδος πρωτεινης επισης (πχ δινε κοτοπουλο, μοσχαρι, γαλοπουλα και οτι αλλο μπορεις να βρεις). Μπορεις να της βραζεις και κρεας για συμπληρωμα (αν θες το δινεις και ωμο, ακομα καλυτερα)

καλυτερα να μην αφηνεις την τροφη της μονιμα εξω γιατι χανει την φρεσκαδα της και χαλαει (οξειδωνεται το λιπος). Δινε της 1-2 γευματα την ημερα.
4 κιλακια ειμαστε Ειναι καλα....! Για την κροκετα...το εχω ακουσει και απο αλους οτι ειναι πιο υγιεινή για το ζωο και γενικότερα του δινει αυτα που χρειάζεται...οπως και μακροζωία... Τωρα μπορει να κανουνε και λαθος... αλλα και εγω δεν θελω με τιποτα να δωσω στο γατι μου απο αυτα που τρωμε εμεις...Με την καμια ομως λεμε!! Εχω δει τι κάνουν και αυτου του ειδους οι επιλογές στα ζωάκια μας....! Τωρα εαν υπαρχουν εναλλακτικές σε τροφη γατας και σε άριστη ποιότητα...ναι...το συζητάω στανταρ..! Οσο για το φαγητό της εξω συμφωνω....αλλα μιας και ειναι χειμωνας πιστευω οτι διατηρείται μεχρι να το φαει... το καλοκαιρι οντως θελει προσοχη γιατι αλλιωνεται...!

Αρχική Δημοσίευση από alexia
καλημερα...
μεχρι πριν 2 μήνες είχα το ίδιο προβλημα με σένα με τον κρίσνα που εχει την ίδια ηλικία....ύπήρχαν μέρες που έτρωγε 10 γρ.και κάποιες καθόλου!!!Ετρωγε royal canin persian...πήγαμε στο γιατρό και δεν είχε απολύτως τίποτα οπότε ξεκίνησα να αγοράζω κροκέτες...pro plan hills acana κτλ...ευτυχώς που έχω πολλά αδεσποτάκια γιατί δεν ακουμπησε τίποτα!!!μέχρι που δοκίμασα την r/c exigent savour sensation και δεν έφαγε απλώς επεσε με τα μουτρα!!!τώρα δυο μήνες μετα συνεχίζει με όρεξη υπαρχουν βεβαια μέρες που τρωει λιγότερο από το κανονικό...
ο αλλος μου ψιψίνος ο hugo o οποίος ειναι 4 ετων από τότε που ήταν μικρός τρωει τη μισή ποσότητα από την αναγραφόμενη...μόνο τωρα με την exigent τρωει παραπάνω...
αξίξει νομίζει να τη δοκιμάσεις...
Σε ευχαριστω για την ιδεα....θα το τσεκαρω αμεσα

Παράθεση

Αλβίνα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλβίνα
H Αλβίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Αλβίνα έγραψε στις 16:33, 07-03-11:

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ!!!!Παρόλα αυτά όμως προσπαθω να την κάνω να πλησιάζει το πιατάκι της,μυρίζει την τροφή και αρχίζει να τρώει.Με το που με δει όμως να μαζεύω τα παιχνίδια της (επειδή τα σκορπάει συνεχώς=μπάλες,ψεύτικα ποντίκια κ.ά.) τρέχει κατά πάνω μου, έτοιμη να παίξει!!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεν με αφήνει να τον προσεγγίσω - Από xontrogato
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-01-18 στις 09:11.
    • Δεν με αφήνει να τη χαιδέψω.. - Από AntoGata
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-01-11 στις 14:55.
    • Αφήνει μυρωδιά η στειρωμένη; - Από LETOS
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-10 στις 10:52.
    • Δεν αφήνει την πληγή να κλείσει! - Από Julian
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-02-08 στις 15:06.
    • Δεν με αφήνει να διαβάσω... - Από Cleopatra
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-06-07 στις 11:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους