Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 136,459 εγγεγραμμένα μέλη και 714,319 μηνύματα σε 22,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 517 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσοι έχουν γάτα στην Ελλάδα;

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 21:17, 03-11-08:

εκτος απο εμάς τους 6000 κομπιουτεροχαρομένους γατάκιδες του φόρουμ, πως μπορούμε να μάθουμε σε τι ποσοστο βρίσκεται το γατοφιλο κοινό στην Ελλάδα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 21:26, 03-11-08:

Δεν ξέρω μπορούμε?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:34, 03-11-08:

Τα μόνα στατιστικά στοιχεία που έχω διαβάσει πρόσφατα, ειναι..
https://i294.photobucket.com/albums/m...ulia/_-2-1.jpg

λέει καταγεγραμμένα κατοικίδια εχει ξεπεράσει τις 90.000 και άλλα στοιχεία. Υπεύθυνος είναι ο Κτηνιατρικός Σύλλογος (υποτίθεται)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:09, 03-11-08:

Πολυ καλη ερωτηση Havana. Και εγω εχω αναρωτηθει πολλες φορες,ετσι να δω τι ποσοστο εχουμε στον πληθυσμο της Ελλαδας.
Αλλα μαλλον ειναι πολυ δυσκολο να μετρηθει.Ισως θα μπορουσε να εχει ο κτηνιατρικος συλλογος το συνολο των γατοφιλων σε ολη την Ελλαδα, με βασει τα οποια πελατολογια εχουν οι κτηνιατροι.
Αλλα και παλι δεν θα ηταν ασφαλη τα αποτελεσματα γιατι υπαρχουν και οι ιδιοκτητες γατιων που δεν τα εμβολιαζουν-στειρωνουν και γενικοτερα δεν επισκεπτονται κτηνιατρο και φυσικα το πολυ μεγαλο πληθος γατιων που ζουν σε αυλες στα χωρια της ελληνικης υπαιθρου.
Προσωπικα θελω να πιστευω οτι πρεπει να ειναι καποιες δεκαδες χιλιαδες οι γατοφιλοι στην Ελλαδα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:15, 03-11-08:

Απάντηση: ολο και περισσοτεροι δεν με νοιαζει ποσοι εχουν, με νοιαζει ποσοι Θα εχουν. Καθώς και τι τις κάνουν και πως τους φερονται.

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 23:35, 03-11-08:

Εμενα πάλι γιατι στατιστικά απο τον κυκλο μου (φίλους & γνωστούς & γνωστους γνωστών) ζήτημα αν έχει κατοικιδιο ενα 2 % ?
Αν υποθεσουμε οτι οι δικοι μας γνωστοι ειναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, τότε να παω να κρεμαστω καλυτερα

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 08:27, 04-11-08:

Εγώ πάντως κατάλαβα που το πάει η Αβάνα νομίζω... "Πόσοι δεν έχουν κατοικίδιο στην Ελλάδα; Ε, ώρα να αποκτήσουν!"

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:57, 04-11-08:

Να ιδρύαμε μήπως μια ACS για γάτες???
Να φεύγουνε ΠΑΚΕΤΑ, προς όλες τις κατευθύνσεις??? ΠΡΟΣ όλους τους 'Αγατους???

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 09:59, 04-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Να ιδρύαμε μήπως μια ACS για γάτες???
Να φεύγουνε ΠΑΚΕΤΑ, προς όλες τις κατευθύνσεις??? ΠΡΟΣ όλους τους 'Αγατους???

Μου αρέσει αυτό μπορούμε να το κάνουμε και σαν δώρο Χριστουγέννων????

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 10:24, 04-11-08:

σε κάλτσα μέσα;

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 11:05, 04-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από maroulaki
Εμενα πάλι γιατι στατιστικά απο τον κυκλο μου (φίλους & γνωστούς & γνωστους γνωστών) ζήτημα αν έχει κατοικιδιο ενα 2 % ?
Αν υποθεσουμε οτι οι δικοι μας γνωστοι ειναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, τότε να παω να κρεμαστω καλυτερα
Εκτος απο έναν ξαδελφο μου που έχει δύο γάτες (κατασπρα κεραμιδακια) και εναν φιλο ακομα δεν ξερω κανεναν άλλο στην Ελλαδα, αν εξαιρεσουμε τα κοριτσια που εχω γνωρισει σ'αυτο το σαιτ.
Αλλά στην Γαλλία μονο απο τους φίλους του άντρα μου εχουν γατα πανω απο 3 στους 10.
Σιγουρα ειμαστε πολυ πισω σε γατοφιλια.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 11:32, 04-11-08:

ναι μαλλον δεν ειμαστε πολλοι..
μαπινω εδω και νομιζω πως ολο ο κοσμος ειναι σαν το φορουμ και εχει γατες...

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 12:16, 04-11-08:

παιδια και εμένα στον κύκλο μου εκτός του μαικατ μόνο 1 φιλη είχε σκυλάκι που πέθανε και δεν πήρε άλλο...
δεν ξέρουν τι χάνουν όλοι αυτοι που ζουν χωρίς γάτα!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:54, 04-11-08:

Ένας μπακαλιστικος υπολογισμος του θεματος ειναι απο της πωλησεις των εταιριων ζωοτροφων, με αυτο τον τροπο ειχανε υπολογισει τον αριθμο τν κατοικιδιων στην Ελλαδα σε 400,000 ζωα πριν μερικα χρονια

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:28, 04-11-08:

Εμένα παλι εχουν ολοι οι φιλοι μου, εη οικογενεια μου εχει 2-4 γατες και 3 -5 σκυλια και καθε σπιτι που παω εχει και ζωακι μεσα ( μου φαινεται λιγο αδειο οταν δεν εχει). % γειτονες μου εχουν σκυλι κι ενας γατο και ισως ειμαστε η μονη πολυκατοικία που 4 στους 5 εχουμε ζωα, κι αυτο γιατι ενδιαφερομαστε και για αλλα πραματα εκτος απο τα ζωα

Παράθεση

Kikiriki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kikiriki
H Kikiriki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές .... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H Kikiriki έγραψε στις 13:33, 04-11-08:

Στη δικιά μου πολυκατοικία σε 42 διαμερίσματα αντιστοιχούν 8 ζώα 4 σκυλιά και 4 γάτες. Και ο αδερφός μου έχει 2 γάτες και 2 κολλητές έχουν γατούλα (-ες για την ακρίβεια ) αλλά γενικά είμαστε μειοψηφία οι γατόφιλοι.
Πίστευα πάντως πως είναι πάνω από 400000 τα οικοσιτα , κρίμα αν είναι μόνο τόσα...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,013 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 19:36, 04-11-08:

Οι γνωστοί συγγενείς και φίλοι σε αρκετά μεγάλο ποσοστό έχουν σκυλάκια και γατάκια. Τα γατάκια σαφώς μειοψηφούν. Στην πολυκατοικία μας (12 διαμερίσματα), μια γάτα υπάρχει (η δικιά μου)και κανείς σκύλος. Η γειτονιά είναι γεμάτη γατάκια σε κήπους, αμφιβάλλω αν είναι εμβολιασμένα, πάντως, δεν είναι αδέσποτα.Με την έννοια του "έχω γάτα στο σπίτι" όπως το εννοούμε εδώ (εμβολιασμένα ,στειρωμένα,μέσα στο σπίτι), ξέρω, μαζί με εμένα, τρία άτομα. Τελείως απογοητευτικό νούμερο, που φαίνεται εξάλλου, όταν πηγαίνουμε στον κτηνίατρο. Στη μικρή ζωούλα της Μπασσέτ τρεις φορές πήγαμε στο γιατρό, μια μόνο φορά είδα εκεί άλλη μια και μοναδική γάτα!!!!!

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 17:56, 01-08-09:

Οι έλληνες έχουν μια νοοτροπία απαράδεκτη.Μόνο όσα ζώα προσφέρουν κάτι πχ αγελάδες,κότες,γίδες αξίζουν μια θέση στη ζωή τους.Εγω το έχω ζήσει αυτό σε όλο του το μεγαλείο.Θυμάμαι μόνο την δική μου οικογένεια να είχε πάντα γάτα,ή σκύλο σε ένα χωριό σχετικά μεγάλο πάνω από χίλια άτομα.Ακόμα και όταν μετακομίσαμε στην πόλη δεν άλλαξαν τα πράγματα.Η πεθερά μου ακόμα μου λέει ότι η κόρη μου θα μείνει στείρα επειδή χαιδευει τα γατιά μας...Ο άντρας μου όταν τον γνώρισα πίστευε ότι άμα πιάσεις γάτα τυφλώνεσαι...Ακούν γάτο και τρέχουν.Το ωραιότερο συνέβει όταν είχαν έρθει στο σπίτι μου να με ζητήσουν πριν από 15 χρόνια και ο γάτος μας τότε ένας γρι μακρύτριχος κούκλος είχε ανέβει πάνω στο ψυγείο με την ουρά να κρέμεται κι έπαθαν το σοκ του αιώνα αλλά τι να λεγαν.Γνωρίζω γυναίκα που θάβει ζωντανά τα γατάκια της γάτας της και πάει η γάτα και τα ξεθάβει παιδιά,δεν πρόκειτε ποτέ να αλλάξει αυτή η χώρα το υπογράφω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:04, 01-08-09:

Λοιπόν ας μη λένε οι Έλληνες γιατί μας παίρνει μπάλα όλους κ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι πλέων που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στα ζώα κ στο να αλλάξει αυτή η απαράδεκτη νοοτροπία η οποία αν το ψάξουμε καλά θα δούμε ότι δεν είναι μόνο ελληνικό προνόμιο ο απαράδεκτος τρόπος που φέρεται ο άνθρωπος προς τα ζώα. Παντού υπάρχουν κακοποιήσεις κ παντού πάνω στη γη ο άνθρωπος έχει την αντίληψη ότι όλα στη φύση γεννήθηκαν για να τον υπηρετούν κ μόλις επιτελέσουν τον σκοπό τους πρέπει κ να πεθάνουν. Απλά σε κάποιες χώρες υπάρχουν πιο πολλοί φιλόζωοι απ ότι στην Ελλάδα που τώρα ξεκινάμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 19:11, 01-08-09:

Παιδιά εγώ πιστεύω ότι στην Ελλάδα μεγάλο τεράστιο ποσοστό δεν σέβεται τα ζώα γιατί δεν υπάρχουν νόμοι που να σέβονται τα ζώα. Επίσης δεν υπάρχει παιδεία στο θέμα των ζώων. Μπροστά στα μάτια μου στο Βουνό της Καισαριανής, πέρασε σκυλάκι μπροστά από τους γονείς 2 παιδιών. Το κολ.παιδο γυρνάει και κάνει στους γονείς του το βρωμόσκυλο. Και αυτοί τι κάνανε γελούσαν. Σε διπλανό τραπέζι ο παππούς με τα δύο εγγόνια του τα μάθαινε ότι πρέπει να τα αγαπάνε. Οι 2 όψεις στο νόμισμα.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 19:44, 01-08-09:

Τα παιδιά αναπαράγουν αυτά που βλέπουν κ ακούνε δυστυχώς. Ίσως θα έπρεπε γίνεται κ μία ενημέρωση στα σχολεία. Για τόσα πράγματα γίνονται ενημερώσεις νομίζω ότι κ αυτή δεν είναι μονο εφικτή αλλά κ αναγκαία κ να ενταχθεί στο γενικότερο πλαίσιο για το περιβάλλον γιατί δεν μπορούμε να σεβόμαστε τη φύση αν δεν μάθουμε πρώτα να σεβόμαστε όλα τα πλάσματα που την κατοικούν

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους