Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 130,917 εγγεγραμμένα μέλη και 713,750 μηνύματα σε 22,531 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 336 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Αττική γατάκι εγκλωβισμένο στις γραμμές του ΗΣΑΠ(τρένου)

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 399 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 04:12, 14-08-11:

Rallou Rouhota
Λίγο πιο πάνω από το σταθμό της Αττικής (ΗΣΑΠ) μέσα στις γραμμές του τρένου προς Κηφισιά βρίσκεται εγκλωβισμένο μωρό γατί που κλαίει από το πρωί. Τι μπορεί να γίνει; SOS Παρακαλώ βοηθήστε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 07:31, 14-08-11:

δεν υπάρχει τρόπος να το βγάλει κάποιος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

BloodyKate

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BloodyKate
H BloodyKate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H BloodyKate Λίλιθ..! έγραψε στις 09:49, 14-08-11:

όλο και κάποιος αρμόδιος θα υπάρχει να βοηθήσει

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,810 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:53, 14-08-11:

Παιδια..δεν εχει νοημα.Υπαρχει περιπτωση να μην εχει περασει κανενα τρενο,απο την ωρα που εγινε το συμβαν;Οχι βεβαια...οποτε..Μακαρι καποιος να το ανεβασε.

edit:Ηθελα να ηξερα,βλεπει καποιος ενα γατακι στις γραμμες του ηλεκτρικου..και αντι να καλεσει την πυροσβεστικη,που ειναι η ΜΟΝΗ που μπορει να κανει κατι..ή εστω τους αρμοδιους του ΗΣΑΠ....το βαζει στο φεεις,ή οπουδηποτε αλλου;Με ποια λογικη;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-08-11 στις 12:50. Αιτία: προσθηκη σχολιου
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:05, 14-08-11:

Ακόμα και να μη πέρασε τρένο τι μπορούμε να κάνουμε; Να κατέβουμε στις γραμμές και να πεθάνουμε μαζί του; Σε τέτοιες περιπτώσεις καλούμε την πυροσβεστική και δεν προτρέπουμε τον κόσμο να πάει να το σώσει. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να πηγαίνεις στις γραμμές του τρένου, ειδικά όταν πρόκειται για αμαξοστοιχείες με συχνά δρομολόγια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,810 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:33, 14-08-11:

Για αυτον τον λογο μαλιστα,απαγορευεται να κατεβαινουν ανθρωποι στις γραμμες του τρενου.

Επιφανές Μέλος

Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 17:00, 14-08-11:

το καημένο...

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 399 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 02:47, 15-08-11:

κι όμως το γατάκι είναι ακόμα εκεί και κλαίει
αυτό που θα παρακαλούσα να κάνετε είναι
να τηλεφωνήσετε στη πυροσβεστική 199 και στον ΗΣΑΠ 2103248311-17
και να απαιτήσετε να το απεγκλωβίσουν άμεσα

θα τους πείτε:
Το σημείο που βρίσκεται το γατάκι είναι εντός των γραμμών,
σε κάποιο πλαϊνό ρείθρο (δε φαίνεται και τώρα πια με το ζόρι ακούγεται),
στο ύψος μετά τη γέφυρα της Αγ. Μελετίου προς Κηφισιά (Λ. Ιωνίας 29).

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:57, 15-08-11:

efoulito,λυσε μου μια απορια.Γιατι ολα αυτα..δεν τα κανεις εσυ;Εφοσον εσυ γνωριζειςν το περιστατικο,γιατι δεν παιρνεις εσυ τηλεφωνο την πυροσβεστικη;
Εμεις τι θα πουμε;Οτι το εγραψε καποια στο site;
..αν θες να μου πεις..οτι περασαν τοσα τραινα..και ζει το γατακι ακομα εκει...εγω,δεν θα το πιστεψω.
Οπως και να εχει,αν σε νοιαζει για το γατακι,κανε τον τεραστιο κοπο να παρεις τηλεφωνο στην πυροσβεστικη,μιας και εσυ εχεις δει την πηγη αυτης της ειδησης

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 09:18, 15-08-11:

συμφωνώ απόλυτα με τις προηγούμενες απαντήσεις (ceres victoria, πουπουλινα)

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:11, 15-08-11:

ρε παιδια η κοπελα ζηταει βοηθεια στο να παρουμε την πυροσβεστικη να τους πιεσουμε για να ασχοληθουν με το θεμα.Ως γνωστον λειτουργουν αφου τους τα πρηξουμε στα τηλ

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:21, 15-08-11:

Σοβαρα;Και τι ειναι η πυροσβεστικη;Γιουροβιζιον ή διαγωνισμος του αντενα;
Και στην ερωτηση,που το ξερετε..ή εισασταν αυτοπτης μαρτυρας,τι θα πουμε;Το εγραψε καποια στο σαιτ;.Ως γνωστον,ο οποιοσδηποτε μπορει να μπει καπου,και να γραψει οτιδηποτε(μιλω γενικα,και οχι για το συγκεκριμενο θεμα).Και θα ενοχλησω εγω την πυροσβεστικη,γιατι καποιος εγραψε σε ενα σαιτ,ή στο φεεις κατι;Ας ειμαστε και λιγο σοβαροι.
Οποιος ηταν αυτοπτης..ειναι δικη του ευθηνη να ειδοποιησει τους υπευθυνους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:50, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Σοβαρα;Και τι ειναι η πυροσβεστικη;Γιουροβιζιον ή διαγωνισμος του αντενα;
Και στην ερωτηση,που το ξερετε..ή εισασταν αυτοπτης μαρτυρας,τι θα πουμε;Το εγραψε καποια στο σαιτ;.Ως γνωστον,ο οποιοσδηποτε μπορει να μπει καπου,και να γραψει οτιδηποτε(μιλω γενικα,και οχι για το συγκεκριμενο θεμα).Και θα ενοχλησω εγω την πυροσβεστικη,γιατι καποιος εγραψε σε ενα σαιτ,ή στο φεεις κατι;Ας ειμαστε και λιγο σοβαροι.
Οποιος ηταν αυτοπτης..ειναι δικη του ευθηνη να ειδοποιησει τους υπευθυνους.
Η πυροσβεστικη ειναι υπευθυνη αν καλεστει να παει να το βγαλει.Δεν ξερει ομως τον ρολο της (οπως οι περισσοτεροι στο ελλαδισταν) και λειτουργουν μονο κατω απο πιεση.Θα αφησουμε ενα γατακι αβοηθητο επειδη δεν γνωριζουμε την πηγη?Τηλεφωνο κανουμε και λεμε το σημειο που ειναι το γατακι και τους πιεζουμε να πανε.Αυτο δεν χρειαζεται κατι αλλο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:09, 15-08-11:

Καλη μου φιλη,καταρχην,εκτος απο ολα τα αλλα,συνειδητοποιεις οτι μιλαμε για γραμμες τρενου,και μαλιστα του ΗΣΑΠ;Θες να μου πεις οτι δεν εχει περασει κανενα τρενο απο την ωρα που εχει γινει το συμβαν;Ειναι δυνατον να καλουμε την πυροσβεστικη,επειδη κατι γραφτηκε στο φεεις,ή σε ενα σαιτ;Αν εσυ το βρισκεις λογικο,δικαιωμα σου,οσο ειναι και δικο μου δικαιωμα να το βρισκω παραλογο.
Ο καθενας βεβαια,κανει αυτο που νομιζει.Τη γνωμη μας λεμε.Και κατι αλλο.Οταν δεν ειμαστε σοβαροι..κανεις δεν θα μας περνει στα σοβαρα.Ειναι εντελως διαφορετικο..να ενοχλησεις την πυροσβεστικη για κατι που ειδες,και εντελώς διαφορετικο να αρχισουμε τα τηλεφωνα,κατοπιν εορτης.. απλα επειδη γραφτηκε καπου...δεν θα μας παρουν στα σοβαρα.Και αυτο ειναι πολυ ασχημο,διοτι οταν ΟΝΤΩΣ παρει καποιος,που ειναι αυτοπτης..ισως και να μην τον πιστεψουν.

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 11:15, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλη μου φιλη,καταρχην,εκτος απο ολα τα αλλα,συνειδητοποιεις οτι μιλαμε για γραμμες τρενου,και μαλιστα του ΗΣΑΠ;Θες να μου πεις οτι δεν εχει περασει κανενα τρενο απο την ωρα που εχει γινει το συμβαν;Ειναι δυνατον να καλουμε την πυροσβεστικη,επειδη κατι γραφτηκε στο φεεις,ή σε ενα σαιτ;Αν εσυ το βρισκεις λογικο,δικαιωμα σου,οσο ειναι και δικο μου δικαιωμα να το βρισκω παραλογο.
Ο καθενας βεβαια,κανει αυτο που νομιζει.Τη γνωμη μας λεμε.Και κατι αλλο.Οταν δεν ειμαστε σοβαροι..κανεις δεν θα μας περνει στα σοβαρα.Ειναι εντελως διαφορετικο..να ενοχλησεις την πυροσβεστικη για κατι που ειδες,και εντελώς διαφορετικο να αρχισουμε τα τηλεφωνα,κατοπιν εορτης.. απλα επειδη γραφτηκε καπου...δεν θα μας παρουν στα σοβαρα.Και αυτο ειναι πολυ ασχημο,διοτι οταν ΟΝΤΩΣ παρει καποιος,που ειναι αυτοπτης..ισως και να μην τον πιστεψουν.
ΤΟσο δυσκολο ηταν να μιλησεις ετσι απο την αρχη και να αφησεις τις ειρωνιες και το υφακι?
Το γατακι μπορει να βρισκεται παραδιπλα απο τις γραμμες.Να μην μπορει να το σκοτωσει το τρενο.Ξερεις ποσες γατες τριγυρνανε εκει κατω που ψαχνουν ποντικια και κατσαριδες? Αν εσυ εχεις την συννειδηση σου καθαρη παω πασο. Καλη συνεχεια

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:25, 15-08-11:

Ουτε ειρωνια εχω,ουτε υφος.Δεν το συνηθιζω.Την αποψη μου λεω,οπως και οι υπολοιποι.Προσπαθω να εξηγησω καποια πραγματα.Αυτα ομως,θα τα εξηγησω με τον τροπο που θελω εγω.Αν παρεξηγηθηκες..δεν ευθυνομαι εγω για αυτο.
Ας ληξει εδω το θεμα.

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:52, 15-08-11:

Ρε παιδιά όντως το γατάκι μπορεί να είναι σε κάποιο σημείο χωμένο που δεν φτάνει το τραίνο να το χτυπήσει. Δεν είναι απαραίτητο ότι είναι πάνω στις γραμμές. Τόσα σημεία υπάρχουν που δημιουργούν γούβες, κρύπτες κλπ. Από εκεί και πέρα αν έχει τηλεφωνήσει έστω και ένας άνθρωπος με επιμονή δεν υπάρχει περίπτωση να μην έρθουν να το βγάλουν. Τουλάχιστον αυτό λέει η προσωπική μου εμπειρία. Εγώ μια φορά τους κάλεσα (για γατί εγκλωβισμένο σε αυτοκίνητο- πόσο μάλλον σε ένα κοινόχρηστο μέσο βλ.τρένο) και ήρθαν σε 10 λεπτά. Παρ' όλα αυτά για να αποφασίσουν αυτοί να έρθουν, είναι απαραίτητο να μπορέσεις να τους πείσεις στο τηλ. ότι δεν είναι φάρσα, ότι μιλάς σοβαρά και ότι η παρουσία τους είναι απαραίτητη. Αν δεν τους πείσεις για τα παραπάνω φυσικά και δεν έρχονται. Οπότε όπως καταλαβαίνετε το να πάρουν 30 άτομα τηλέφωνο από 10 γωνίες της Ελλάδος και να επιμένουν ότι η πυροσβεστική πρέπει να πάει να πάρει το γατάκι από το τρένο στην Αθήνα, περισσότερο θα τους κάνει να νομίζουν ότι πρόκειται για φάρσα παρά θα τους παρακινήσει να πάνε. Η εμπειρία μου μου λέει ότι επειδή στο τηλέφωνο θα ζητήσουν και στοιχεία του καλούντος, πρέπει να πάρει αυτός που το είδε, να τους πει το όνομα του, τι βλέπει ακριβώς, σε ποιό σημείο ακριβώς των γραμμών (διότι αυτοί δεν μπορούν να έρθουν και να περιμένουν το γατάκι να νιαουρίσει),τι θα πρέπει να κάνουν αυτοί και να μείνει εκεί να τους περιμένει μέχρι να έρθουν, διότι μετά αυτοί πρέπει να κάνουν και καταγραφή συμβάντος. Ας ενημερώσει λοιπόν αυτός που μετέφερε εδώ το άτομο που πρώτοεβαλε την αγγελία για τον τρόπο, μήπως υπάρξει η δυνατότητα να βοηθηθεί το γατάκι.
Πέραν αυτού, καλό είναι που μπήκε το θέμα στο site για να εξοικειωνόμαστε όλοι με τον τρόπο που πρέπει να χειριζόμαστε αυτά τα περιστατικά.
Εμένα πάντως την φορά που μου χρειαστηκε, οι πυροσβέστες (παρ' ότι με κοίταζαν με απορία στο βλέμμα και μου έλεγαν-Να βγάλουμε ένα γατί από την μηχανή ιδιωτικού αυτοκινήτου?? Να ήταν σε μια κολόνα της ΔΕΗ να το καταλάβω, να ήταν σε ένα ψηλό δέντρο και πάλι οκ, αλλά σε μηχανή αυτοκινήτου τι να κάνουμε???- ), δεν με απογοήτευσαν ούτε στο ελάχιστο, οπότε κατά την γνώμη μου αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.

blue cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blue cat
H blue cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H blue cat έγραψε στις 16:53, 15-08-11:

Τελικά τώρα είδα ενημέρωση στο facebook ότι πήγανε σήμερα το πρωί κάποια άτομα εκεί και με τη βοήθεια ανθρώπων του ΗΣΑΠ τον σώσανε το γατούλη! Και τώρα ψάχνει για σπίτι.

https://www.facebook.com/home.php#!/m...00002284626298

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue cat : 15-08-11 στις 17:09.

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:18, 15-08-11:

Αχ!!! Ευτυχώς!!!!!!!!!!!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 20:16, 15-08-11:

Πάλι καλά αίσιο το τέλος. Διάβασα όλα τα σχόλια στην δημοσίευση του facebook. Οι άνθρωποι του ΗΣΑΠ σώζουν καθημέρινά αρκετά ζωάκια από ότι διάβασα. Αν είναι έτσι, μπράβο τους!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 01:14, 16-08-11:

αχ ευτύχως λέτε τώρα
αλλά πριν μας χλευάζατε
τι να πω..
ο γατούλης είναι καλά
να ναι καλά 2 κοπέλες που πήγαν χθες 2 ηωρα το βραδυ και το πιάσανε με τη βοήθεια των ανθρώπων του ΗΣΑΠ.
είδατε ?δε πατήθηκε γιατί ήταν κρυμένο σε κάποιο πλαϊνό ρείθρο
το είπαμε και πιο πριν.

επίσης η κοπέλα που άκουγε το γατάκι
πήγε στους ανθρώπους του ΗΣΑΠ
και της είπαν ότι πήγαν και δε βρήκαν γατάκι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 05:23, 16-08-11:

Αίσιο τέλος! Όσο για το ότι η πυροσβεστική ήταν απούσα και απέχουσα...ωωω τί έκπληξη!...

Επιφανές Μέλος

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 07:20, 16-08-11:

Elion (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elion
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Elion έγραψε στις 08:06, 16-08-11:

Καλημέρα σε όλους,
δε θέλω να το παίξω ειρηνοποιός απλά εκφραάζω άποψη.

Το σύνδρομο του "δεν προσέχω τι λέει ο άλλος και απαντάω" καλά κρατεί
Διάβασα μια συνεχόμενη διαφωνία ανάμεσα σε ανθρώπους που για να είναι εδώ σημαίνει ότι ενδιαφέρονται για τα ζώα
οπότε είναι λίγο άστοχο να αλληλοκατηγορούμαστε για τις πράξεις ή τις παραλείψεις μας.

Δεδομένου του ότι γενικά επικρατεί το "κάντο εσύ γιατί δεν μπορώ να μπω μπροστά εγώ" αντιδρούμε "κάπως" σε όποιον μας
φαίνεται ότι ζητάει κάτι τέτοιο,
επίσης δεδομένου του ότι "όποιος διαφωνεί μαζί μας πρέπει να τον φάμε" κάνουμε επίθεση σε όποιον εκφράσει διαφορετική γνώμη.

Το να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλον δε προσφέρει κάτι, οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν ξέρουμε πραγματικά τι είναι και τι έχει κάνει ο άλλος.
Κάποιος που διαφώνησε με το να πάρουμε όλοι μαζί την πυροσβεστική μπορεί να έχει σκαρφαλώσει στο πιο απίθανο σημείο για να σώσει ζώο, επίσης κάποιος ένθερμος υποστηρικτής της άλλης άποψης μπορεί να έχει κάνει το ίδιο. Ποιος το ξέρει;

Γι' αυτό νιαρpeace και πολύ καλημέρα σας!!!!

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:08, 16-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από efoulito
αχ ευτύχως λέτε τώρα
αλλά πριν μας χλευάζατε
τι να πω..
ο γατούλης είναι καλά
να ναι καλά 2 κοπέλες που πήγαν χθες 2 ηωρα το βραδυ και το πιάσανε με τη βοήθεια των ανθρώπων του ΗΣΑΠ.
είδατε ?δε πατήθηκε γιατί ήταν κρυμένο σε κάποιο πλαϊνό ρείθρο
το είπαμε και πιο πριν.

επίσης η κοπέλα που άκουγε το γατάκι
πήγε στους ανθρώπους του ΗΣΑΠ
και της είπαν ότι πήγαν και δε βρήκαν γατάκι.
Καλο θα ειναι οντως να διαβαζουμε καλυτερα τι λενε οι χρηστες,οπως πολυ σωστα ειπε και η κοπελα παραπανω,να πω το εξης:
Αγαπητη μου efoulito,λες να μην χαρηκαμε που σωθηκε το γατακι;Λες να μην θελαμε να σωθει;
Αλλου ηταν η διαφωνια μας..αλλα μαλλον δεν καταλαβες,ή δεν θες να καταλαβεις.
Καταρχην,αν επεφτε το παιδι σου στις ραγες,θα πηγαινες σπιτι σου να το γραψεις στο φεεισμπουκ,ή θα εψαχνες να βρεις τους υπευθυνους εκεινη τη στιγμη,για να το σωσουν;

Δευτερον:Η μεγαλη διαφωνια ηταν στο καλεσμα της πυροσβεστικης απο ανθρωπους που ΔΕΝ εχουν δει το περιστατικο.Αν εσενα,σου φαινεται λογικο και κυριως ΣΩΣΤΟ,να ενοχλουμε την πυροσβεστικη,επειδη καποιος κατι εγραψε σε ενα σαιτ,μαλλον δεν τα εχεις δει σωστα τα πραγματα.Ερωτηση πυροσβεστικης:Ησασταν εκει;;;Απαντηση:Οχι..αλλα το εγραψαν σε ενα σαιτ.
Με το δικιο τους θα μας χλευαζαν.

Ειναι αλλο πραγμα να ανακοινωνεις κατι,για να γινουν διαμαρτυριες στον ΗΣΑΠ,και αλλο να καλεις τον κοσμο να παρει την πυροσβεστικη για κατι που δεν ειδε.

Επισης θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο προσεχτικη σε αυτα που λες.Κανεις δεν σου δινει το δικαιωμα να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα,για το ποσο ο αλλος ειναι φιλοζωος,και ποσο ενδιαφερεται για τα ζωα.Εδω,δεν κανουμε διαγωνισμο φιλοζωιας.
Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα,του να λεμε οτι πρεπει να εχουμε πιο υπευθηνη σταση σε τετοια θεματα,ειναι δικο σου προβλημα.Δεν σου δινει ομως το δικαιωμα να προσβαλεις τους αλλους.

ΥΓ Μαρινα,εισαι πραγματικα αδικη με την πυροσβεστικη.Πολλες φορες εχει επεμβει σε θεματα με ζωακια.Στην συγκεκριμενη περιπτωση,απο οτι καταλαβα,υπευθυνοι ειναι οι ανθρωποι του ΗΣΑΠ.
Η πυροσβεστικη γιατι να ερθει;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:22, 16-08-11:

Καταρχάς είναι πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι σώθηκε ο γάτος κι είναι σε καλά χέρια.

Από κει και πέρα, νομίζω πως το να καλούσαμε πολλοί και διαφορετικοί άνθρωποι την Πυροσβεστική από την στιγμή που δεν ήμασταν μάρτυρες, δεν είχαμε ακούσει το γατί κι η μόνη μας πληροφορία ήταν το Διαδίκτυο για το περιστατικό, πιθανότατα θα είχε τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Εάν παίρναμε τηλέφωνο άνθρωποι που ζούμε σε διαφορετικά μέρη της Ελλάδας ή δεν γνωρίζαμε να δώσουμε περαιτέρω λεπτομέρειες, οι άνθρωποι μάλλον θα νόμιζαν πως πρόκειται περί φάρσας.
Το καλύτερο ήταν να γίνει αυτό που έγινε κι υπήρξε η συνεννόηση με τους ανθρώπους του ΗΣΑΠ και που ζητήθηκε η βοήθεια τους.

Τέλος, θα συμφωνήσω απόλυτα με την Elion:

Το να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλον δε προσφέρει κάτι, οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν ξέρουμε πραγματικά τι είναι και τι έχει κάνει ο άλλος.
Κάποιος που διαφώνησε με το να πάρουμε όλοι μαζί την πυροσβεστική μπορεί να έχει σκαρφαλώσει στο πιο απίθανο σημείο για να σώσει ζώο, επίσης κάποιος ένθερμος υποστηρικτής της άλλης άποψης μπορεί να έχει κάνει το ίδιο. Ποιος το ξέρει;
Ο κάθε άνθρωπος θα εξετάσει τα πράγματα μέσα από τις δικές του παραστάσεις, από τις εμπειρίες που έχει κι από αυτά τα οποία του είναι ήδη γνώριμα.
Οπότε πολλές φορές αυτό μπορεί να είναι η αιτία που ο ένας δεν καταλαβαίνει τον άλλο και τρελαινόμαστε.

So, have a nice day people!

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:21, 16-08-11:

Ότι και να λέμε, το σημαντικό είναι ότι:
γατούλης vs γραμμές τραίνου 1-0 ..λατρεύωωωωωω!!!!!!!

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 22:53, 16-08-11:

δεν ειρωνεύτηκα ούτε πρόσβαλα κάποιον.
και ούτε κάνω διαγωνισμό φιλοζωίας.το πόσο φιλόζωος είναι κάποιος μόνο ο ίδιος το ξέρει.

αλλά σε ένα παρόμοιο περιστατικό
που στη θέση της γάτας ήταν σκύλος
είχαμε πάρει πάρα πολλοί τηλέφωνο
στην πυροσβεστική και μετά από πρήξιμο ήρθανε
και το απεγκλωβίσανε από τις γραμμές του ΗΣΑΠ.και πήραμε τηλέφωνο
άνθρωποι που δεν ήμασταν μάρτυρες.
γιαυτό λέω όταν σας ζητάνε μια βοήθεια
μη κάθεστε να ψιρύζετε το θέμα.
ένα τηλέφωνο κάνετε
και ΑΝ σας ρωτήσουν "ήσασταν μάρτυρες?" "ναι ήμασταν " θα πείτε.

τέλος πάντων
δεν υποχρεώσαμε κανένα να πάρει τηλέφωνο.
αλλά όταν έχουν σωθεί ζώα με αυτή τη μέθοδο
μάλλον δε λέμε βλακείες.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:56, 16-08-11:

ένα τηλέφωνο κάνετε

Μαλιστα...προτρεπουμε δηλαδη τον κοσμο,να κοροιδευει την πυροσβεστικη.Ουδεν σχολιο.............

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 00:04, 17-08-11:

δεν ειρωνεύτηκα ούτε πρόσβαλα κάποιον.
και ούτε κάνω διαγωνισμό φιλοζωίας.το πόσο φιλόζωος είναι κάποιος μόνο ο ίδιος το ξέρει.

αλλά σε ένα παρόμοιο περιστατικό
που στη θέση της γάτας ήταν σκύλος
είχαμε πάρει πάρα πολλοί τηλέφωνο
στην πυροσβεστική και μετά από πρήξιμο ήρθανε
και το απεγκλωβίσανε από τις γραμμές του ΗΣΑΠ.και πήραμε τηλέφωνο
άνθρωποι που δεν ήμασταν μάρτυρες.
γιαυτό λέω όταν σας ζητάνε μια βοήθεια
ένα τηλέφωνο κάνετε

τέλος πάντων
δεν υποχρεώσαμε κανένα να πάρει τηλέφωνο.
αλλά όταν έχουν σωθεί ζώα με αυτή τη μέθοδο
μάλλον δε λέμε βλακείες.
Ας υποθέσουμε ότι λεω ψέματα πως είμαι μάρτυρας (το παραβλέπω αυτό). Όταν με ρωτήσουν πληροφορίες για την τοποθεσία (σε ποια σταση του ΗΣΑΠ, σε ποιο μέρος ακριβώς κλπ) εγώ τι θα πω, που δεν έχω ιδέα από τα μέσα μαζικής μεταφοράς στη Αθήνα, που δε έχω μπει ποτέ μου στον ΗΣΑΠ, που το μόνο μέρος που έχω παει από την Αθήνα είναι η Βουλή και η Ακρόπολη κι αυτό πριν 6 χρόνια. Θα πω αυτό που διάβασα στο ιντερνετ? Κι αν με ρωτήσουν κάτι επιπλέον τι θα πω "δεν ξέρω"; Αφού υποτίθεται ήμουν μπροστά. Οπότε καταλαβαίνεις ότι το έργο της Πυροσβεστικής μάλλον πιο δύσκολο θα γίνει με τέτοιου είδους παρεμβάσεις. Αλλά και περισσότερες πληροφορίες να έδινε το post ( "μέσα στις γραμμές του τρένου προς Κηφισιά" ) πάλι δε καταλαβαίνω την λογική κάποιων να γράφουν στο facebook για ένα τόσο σημαντικό θέμα, ενώ θα μπορούσαν να δράσουν επιτόπου. Δεν θέλει πολύ μυαλό να ζητήσεις αμέσως βοήθεια από τους ανθρώπους του ΗΣΑΠ. Μέχρι να πας σπίτι να ποστάρεις στο facebook μπορεί να γίνει το κακό. Τελοσπάντων το κύριο θέμα είναι ότι σώθηκε το γατάκι.

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:08, 17-08-11:

αν υποθεσουμε οτι εδω ειμαστε μια γατοομαδα,που πιστευω οτι ειμαστε,ολοι χαρηκαμε που σωθηκε ενα ζωακι ετσι δεν ειναι?απλα οταν γινεται μια επικληση,προς ολους,και πραγματικα ολοι θελουμε να βοηθησουμε,αλλα λογω αποστασης δεν μπορουμε,ποναμε οταν μας ζητατε βοηθεια κι ειμαστε μακρια.εγω τουλαχιστον οταν το πρωτοδιαβασα ετσι ενιωσα,τι να κανω γμτ απο δω?και να παρω τηλεφωνο να πω τι?αν δουν τον αριθμο του τηλεφωνου μου τι θα τους πω?γεια σας σας περνω απο πατμο και διαβασα στο ιντερνετ αυτο κι αυτο?
παντως συνχαρητηρια σ οσους βοηθησαν να σωθει μια ψυχουλα,μακαρι να μπορουσαμε ολοι μ ενα μυνημα στο ιντερνετ να σωνουμε ζωες,αλλα δεν ειναι εφικτο παντοτε,μακαρι κι εγω οσες φορες εχω περιθαλψει ζωο,χωρις κτηνιατρο,γιατι εδω δεν εχουμε,να ελεγα σ ολους σας βοηθεια και να αλλαζε κατι,αλλα το καταλαβαινω οτι απο αποσταση δεν γινεται,οτι και να λεμε παντως μακαρι να μαλωναμε παντα για τοσο καλα νεα ε?
σα γατια κανουμε ωρες-ωρες χαχαχαχα,εχουμε ταυτιστει τελικα μαζι τους ΚΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!χαχαχαχα!!!
την καλημερα μου!!!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους