Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 140,441 εγγεγραμμένα μέλη και 714,409 μηνύματα σε 22,612 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 558 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

3ο γατάκι στο σπίτι...

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη m.alatzopoulou
H m.alatzopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H m.alatzopoulou έγραψε στις 10:50, 24-08-12:

Καλημέρα σας...

Θα ήθελα την γνώμη σας..

Έχω δύο γατάκια αδεσποτάκια, 1 αγοράκι 1 χρονού και 1 κοριτσάκι 8 μηνών. Είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους, η μικρή δεν κάνει βήμα χωρίς τον μεγάλο και έτσι και τον χάσει από το οπτικό της πεδίο κλαίει.. Σκέφτομαι όμως να φέρω στο σπίτι ένα τρίτο γατάκι που βρήκα στο δρόμο.. είναι αγοράκι 3 μηνών, πολύ ζωηρός και θα γίνει μεγάλος γάτος .. είναι καταπληκτικός...
Ο προβληματισμός μου είναι μήπως ο μεγάλος μου νιώσει οτι απειλείται η πρωτιά του (δεν είναι και πολύ δυναμικός... αν η μικρή του παρει κατί, αυτός υποχωρεί..) και επίσης μήπως χαλάσω αυτή τη σχέση που έχουν, γιατί από τους 3 πάντα κάποιοι 2 κολάνε πιο πολύ.. ενώ τώρα έχουν μόνο ο ένας τον άλλον.. συν το οτι η μικρή μόλις δει άλλη γάτα στο χώρο κάνει σαν τρελή από τα νεύρα της... Επίσης ακόμα δεν έχω παιδιά, αλλά θέλουμε να κάνουμε.. Μήπως όμως θα γίνεται χαμός μετά?
Από την άλλη, μπορώ να βρω ένα άλλο σπιτι για το μωρούλι αντί να το πάρω εγώ..
Απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο γι΄αυτά... και για τα 3....
Ίσως είμαι πολύ συναισθηματική, αλλά ψυχούλα έχουν και αυτά...

Σας ευχαριστώ πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,963 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:08, 24-08-12:

Καλημερα.
Το αν θα χαλασει η σχεση των 2,δεν το πιστευω βασικα.Τωρα το πως θα δεχτουνε το τριτο γατακι..αυτο εξαρταται κυριως απο την προσωπικοτητα των ζωων.Οσον αφορα για το ενδεχομενο να κανεις παιδια και να ειστε πολλοι,αυτο εσυ πρεπει να κατσεις να το σκεφτεις σοβαρα.Αν εχετε μεγαλο σπιτι,πχ αν θα κουραζεσαι κλπ.
Ομως ,εγω θα σταθω σε ενα σημειο.Άν αποφασισεις να το παρεις,πριν το βαλεις μεσα κανε του οπωσδηποτε εξετασεις για τις 3 σοβαρες ασθενειες(aids,λευχαιμια,περιτονιτιδα).Δυστυχως θεριζουν..και ειναι ακρως επικινδυνο να το ρισκαρεις.
Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H m.alatzopoulou έγραψε στις 12:39, 24-08-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Εννοείται οτι θα του κάνω εξετάσεις...
Όντως πρέπει να το σκεφτώ πολύ γιατί όλα είναι ρευστά... Θα μου πεις με αυτή τη λογική δεν προχωράς....
Για την ώρα το κρατάει μία φίλη.. ίσως θα πρέπει να περιμένω μήπως βρει κάποιο καλό σπιτάκι... θα περιμένω να δω πως θα πάει το πράγμα.. αλλά θα ήθελα πολύ να το πάρω.... το ερωτεύτηκα από την αρχή αυτό το γατάκι...
Θέλει σκέψη....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:03, 24-08-12:

Η δική μου πρόταση θα ήταν να ακολουθήσετε την καρδιά σας κι εσύ κι ο άνδρας σου.
Εάν σκοπεύετε να αποκτήσετε παιδί σύντομα, συζητήστε το ενδεχόμενο να υιοθετήσετε και το τρίτο γατάκι, εάν θα μπορείτε να τα καταφέρετε, εάν έχετε χώρο στο σπίτι κ.λπ.
Εάν το υιοθετήσετε, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα με τη συμβίωση και των 3.
Φυσικά, αυτό εξαρτάται κι από το χαρακτήρα των γατιών αλλά κι από τον τρόπο με τον οποίο θα τα φέρεις σε επαφή μεταξύ τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 13:11, 24-08-12:

Αυτο σκέφτομαι και γω... γιατί το θέμα δεν είναι μόνο να το πάρω, αλλά και να μπορώ να του προσφέρω μια ποιότητα ζωής. Το σπίτι μου είναι μεγάλο, αλλά είμαι στο νοικι... αν το επομενο είναι μικρότερο? αν με απολύσουν?
μήπως κάπου αλλού θα είναι καλύτερα και κείνο?
Βέβαια αν ακολουθήσω την καρδιά μου, το έχω πάρει την επόμενη στιγμή...
Αυτά... σας έπρηξα...

Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία με 3 γατιά να μου πει?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-08-12 στις 14:06. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:44, 24-08-12:

Εγώ έχω κατά κάποιο τρόπο 3 γάτες... Έχω δύο αρσενικούς δικούς μου, αλλά πολύ συχνά φέρνω στην παρέα την Ερμιόνη, που είναι υπό την προστασία τους αδερφού μου. Η Ερμιόνη είναι στην ίδια ηλικία με τον Αρθούρο. Όταν η Ερμιόνη δεν είναι εκεί, ο Αρθούρος πρήζει τον μεγάλο, τον Τριστάνο. Τρέχουν γύρω-γύρω και όταν κουραστούν, κοιμούνται και υπάρχει μια ισορροπία. Άμα είναι η Ερμιόνη στο σπίτι, μονοπωλεί το ενδιαφέρον του Αρθούρου και παίζουν σαν τρελά. Ο Τριστάνος δεν θέλει καμία ανάμειξη σε αυτό. Είναι λίγο νευρικός και αράζει στο ψηλότερο μέρος του γατόδεντρου και κοιτάει έξω από το παράθυρο.
Όμως, ο Τριστάνος είναι μοναχικός γάτος. Μεγάλωσε με μπιμπερό, μόνο με ανθρώπους, από 10 ημερών. Ξαφνικά, τώρα που έγινε 2 χρονών έχει 2 γάτες γύρω του. Λόγω μεγέθους και μόνο, έχει την κυριαρχία του, τα άλλα δύο τον σέβονται. Όμως κάποτε ήταν ο βασιλιάς του σπιτιού, καταλαβαίνεις....
Έχουμε κάτι θεματάκια τελευταία, αλλά τα παλεύω με παιχνίδι και λιχουδιές σαν επιβράβευση.
Θέλουν σίγουρα το χρόνο τους, κάθε μέρα είναι και καλύτερα. Θέλουν και παρακολούθηση, να δεις τι ανάγκες έχει το καθένα και να τις προσφέρεις. Μπορεί να είναι κάποιο καινούργιο καταφύγιο, ή παρατηρητήριο, μπορεί να είναι το γεύμα σε ξεχωριστό δωμάτιο, το παιχνίδι κατ'ιδίαν. Νομίζω ότι εφ'όσον είναι μικρά ακόμα θα προσαρμοστούν καλύτερα πάντως

Θέλω να συμπληρώσω, ότι προσωπικά, θεωρώ ότι τα γατάκια είναι μια χαρά μαζί μου. Είχαμε τρομερούς ενδοιασμούς κι εμείς για το χώρο (μένουμε δίπλα δίπλα με τον αδερφο μου σε κοινή αυλή με σκύλο) και για το οικονομικό.
Προσπάθησα να τη βγάλω πιο φθηνά με διάφορες άμμους οικονομικές, αλλά αυτό ναυάγησε. Με καλά προϊόντα, τελικά, όσο περίεργο και αν ακούγεται, δεν έχω νιώσει καμιά τρομερή οικονομική διαφορά, κάποιο παραπάνω στένεμα. Ένα 7κιλο σακί τροφή ανά 3μηνο περίπου, η άμμος κρατάει κάπου 3 εβδομάδες όπως και πριν (απλά καθαρίζω πιο συχνά).Τέλος, το σπίτι μου είναι πραγματικά πολύ μικρό. Αλλά έχει "γατοκαβάτζες". Αν θέλουν, βολεύονται όλα κάπου και νιώθουν άνετα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Popix : 24-08-12 στις 20:55.
Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 20:57, 25-08-12:

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... Τελικά μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα να δω μήπως βρει κάποιο καλό σπίτι να πάει... αλλιώς θα τον κρατήσω εγώ... μόνο αν βρω κάποιον που πραγματικά να μου βγάζει εμπιστοσύνη θα τον δώσω... ( αν και δεν σου κρύβω οτι μέσα μου θα ψιλοζηλέψω..)... Είμαι ακόμα πολύ ντεμί...

Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 23:06, 25-08-12:

Επίσης έχω μία άλλη απορία...
Αν φέρω το τρίτο γατάκι στο σπίτι... επειδή είναι αγοράκι, ο μεγάλος μου (1 έτους) πως θα το πάρει?
Φοβάμαι μήπως πάθει καμία κατάθλιψη, επειδή θα νομίζει οτι χάνει την πρωτιά... γενικά δεν είναι γατάκι που διεκδικεί..

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 23:49, 25-08-12:

Κι εμένα είναι δύο αρσενικά, με τον πρώτο να μην έχει χρειαστεί να διεκδικήσει ποτέ τίποτα. Δεν θα σου κρύψω ότι του ήρθε λίγο κεραμμύδα η άφιξη του Αρθούρου Αλλά νομίζω ότι παρά το αρχικό σοκ και τον εκνευρισμό, του κάνει καλό που συναναστρέφεται με άλλο γάτο, δεν είναι πια τόσο κουραμπιές Πήγε ο Άρθουρ, του πήρε μια-δυό φορές τη μπουκιά από το στόμα, τελικά ο Τριστάνος έμαθε να αντιδρά, να διεκδικεί και να κερδίζει
Είναι πρώτος εδώ και είναι μεγαλύτερος, έτσι ο καινούργιος ξέρει τη θέση του εξ'αρχής, απλά τεστάρει όρια.
Και ναι, του χάλασα τη ζαχαρένια του Τριστάνου, αλλά και ο καημένος ο Άρθουρ δεν είχε στον ήλιο μοίρα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως το βλέπω. Εάν έχεις ενδοιασμούς, δες μήπως βρεις σπίτι για το γατάκι και η ζήλεια θα είναι λογική... Αλλά εάν καταλήξετε να είστε μαζί για οποιοδήποτε λόγο, μην φοβάσαι...Οι γάτες είναι λίγο ξινές συνήθως, θέλουν το χρόνο τους, αλλά προσαρμόζονται νομίζω

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:49, 26-08-12:

Πολύ σωστά προβληματίζεσαι όσον αφορά τον μεγάλο. Γενικά σε σπίτια όπου κατοικούν πολλοί γάτοι, πάντα κάποιοι κυριαρχούν και άλλοι υποχωρούν ή στρεσάρονται. Αυτό συμβαίνει ακόμα και όταν δεν είναι αισθητό σε εμάς, τους ανθρώπους. Χρειάζεται πάρα πολλή παρατήρηση και πείρα για να αντιληφθείς τις περισσότερες φορές τι συμβαίνει και γιατί.
Οι χαρακτήρες των γατιών παίζουν πάντα ρόλο. Το γεγονός ότι ο μεγάλος σου δεν διεκδικεί, αλλά το δεύτερο γατάκι είναι μικρό, θηλυκό, που τον τρέχει ξοπίσω αλλά δεν τον εκφοβίζει, βοήθησε στο να λειτουργήσει αυτή η συμβίωση, προς το παρόν τουλάχιστον. Τι γίνεται όμως όταν φέρεις τρίτο; Η ισορροπία σίγουρα θα αλλάξει, αλλά θα εξαρτηθεί από τον χαρακτήρα του νέου μικρούλη πως.. Γι' αυτό τον λόγο είναι σημαντικό που έχεις μεγάλο σπίτι. Όταν το σπίτι είναι μικρό, δυσκολεύουν τα πράγματα όσο αυξάνεται ο αριθμός των γατιών, γιατί οι γάτες διεκδικούν η κάθε μια τον προσωπικό της χώρο. Και όταν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε αρχίζουν να στρεσάρονται, με αποτέλεσμα να αλλάζει η συμπεριφορά τους, (ψέκασμα, λέρωμα εκτός αμμολεκάνης κτλ) Κάτι φυσικά που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν εκλαμβάνουν όπως πρέπει, τιμωρούν τη γάτα τους, λένε πως είναι "κακιά" κτλ
Το σημαντικό σε ένα σπίτι είναι η εκμετάλλευση όλων των διαστάσεών του. Πρέπει να παρέχεις στα γατιά σου επιλογές, δηλαδή χώρους όπου θα μπορούν να ανεβαίνουν ψηλά όπου θα αισθάνονται ασφάλεια, μέρη για να κρύβονται, αρκετά μέρη για να κοιμούνται, περισσότερες από μια αμμολεκάνες κτλ. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα η συμβίωση όταν το σπίτι είναι πιο μικρό.
Τώρα ο προβληματισμός σου για το θεμα των παιδιών φανερώνει επίσης υπευθυνότητα. Τα παιδιά κοστίζουν...
Αλλά η προσθήκη μιας ακόμα γάτας στην εξίσωση ίσως και να μην αποδεικτεί τόσο μεγάλο πρόβλημα σε αυτό τον τομέα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Lisahog, micheledv3

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νέο γατάκι στο σπίτι! - Από ForshaKeN
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-12 στις 12:52.
    • SOS-2ο γατάκι στο σπίτι - Από Μαριλού17961
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-10 στις 20:10.
    • Γατάκι στο σπίτι - Από spot22
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-12-08 στις 23:51.
    • Νέο γατάκι στο σπίτι - Help - Από royf
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-07 στις 19:21.
    • Νέο γατάκι στο σπίτι help - Από boy_gr
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-11-06 στις 13:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους