Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 141,080 εγγεγραμμένα μέλη και 714,411 μηνύματα σε 22,612 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 510 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα σταματήσω τις γάτες να λερώνουν την αυλή /κοινόχρηστους χώρους;

giotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giotis
Ο giotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O giotis έγραψε στις 21:21, 13-09-11:

Καλησπέρα. Ψάχνοντας τρόπους να σταματήσω τις αρσενικές γάτες να κατουράνε , σημαδεύουν (οριοθετούν την αυλή μου και την εξώπορτα του σπιτιού μου αποφάσισα να επικοινωνήσω με εσάς. Η αυλή του σπιτιού μου επιτρέπει στις γάτες να επικοινωνούν μεταξύ του ακάλυπτου χώρου του οικοδομικού τετραγώνου και του δρόμου . Όμως στο πέρασμά τους οι αρσενικοί μου αφήνουν τα διαπιστευτήρια τους πάνω στις καρέκλες ,στον καναπέ , στην πόρτα και όπου αλλού βρουν με αποτέλεσμα να με έχουν αποκλείσει από την βεράντα μου .Κάθε μέρα καθαρίζουμε και το σπίτι ακόμα και μέσα βρωμά κατρουλιές γάτας. Μου κατουράνε την θωρακισμένη πόρτα και αυτή από κάτω έχει ειδική αντιανεμική βούρτσα που εχει ποτήσει κ.λ.π.
Μέχρι τώρα ημουν πολύ ανεκτικός γιατί αγαπώ τα ζωα ,τους βγάζω στον δρόμο φαι και νερό , εχω ψεκάσει και με ενα σπρει που διώχνει τις γάτες που το αγόρασα απο το κατάστημα πώλησης ζώων αλλά τίποτα.
Σήμερα βρήκα την εξώπορτα γεμάτη ,δεν χρησιμοποίησα την αυλή ΌΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και είναι αιτία αυτό.
Παρακαλώ για τις προτάσεις σας, διοοτι πλέον εχω πάρει απόφαση να τους κόψω την περασά και βλέπομε.
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:20, 13-09-11:

εχω αυλη,εχω γατες εκτος απ τις δικες μου κι αλλες αδεσποτες που ερχονται και τρωνε,αλλα ποτε δε βρωμησε,περιεργο μου φαινεται.μια λυση υπαρχει,να παρεις εναν αρσενικο γατουλη,να τον στειρωσεις και να μην αφηνει αλλους αρσενικους να ερχονται,οι θυλικες δε μυριζουν,κι οι αρσενικοι φοβουνται την υπαρξη αλλου αρσενικου και δεν αφηνουν το σημαδι τους,που δεν ειναι ουρα οπως νομιζεις,αλλα σπερμα.το γεγονος οτι μυριζει το σπιτι σου μεσα δεν εξηγηται,μονο αν μπαινουν μεσα αστειρωτοι γατοι και δεν το περνεις χαμπαρι.οποτε θα παρεις εναν αρσενικο,θα τον εχεις και θα κανεις κι ενα καλο.τι ενοεις οταν λες θα τους κοψεις την περασα και βλεπουμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giotis

Νεοφερμένος

O giotis έγραψε στις 23:22, 13-09-11:

Πιστεύω οτι ο ποιο μάγκας της γειτονιάς μου σημαδεύει και εχει κάνει την πόρτα μου ...σπερματοδόχο. Ανέφερα την πόρτα γιατί μου την έχουν κάνει χάλια και εγώ μπαίνω στο σπίτι μου απο την πόρτα όπως και αέρας κάτω από αυτήν που βρωμά γατίλα. Δεν πιανει το κόλπο με τον στειρομένο γάτο γιατί ο νόμος της φύσης λέει ότι θα τον διώξει ενας δυνατότερος. Θα τους φράξω την περασά αλλά οταν πετύχω αυτόν που μου κατουρά την πόρτα θα φαει σκούπα.
Μας αρέσουν τα ζώα ,αλλά δεν θεωρώ υπεύθηνη στάση να μαζεύει κάποιος πολλά και να τα φιλοξενεί αδιαφορώντας για διαμαρτηρίες γειτόνων.Το παράδοξο είναι ότι οι σκύλοι και οι γάτες επιτρέποντε στην πόλη η οικισμό κ.λ.π. ενώ παραγωγικά ζώα όχι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:27, 13-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από giotis
Πιστεύω οτι ο ποιο μάγκας της γειτονιάς μου σημαδεύει και εχει κάνει την πόρτα μου ...σπερματοδόχο. Ανέφερα την πόρτα γιατί μου την έχουν κάνει χάλια και εγώ μπαίνω στο σπίτι μου απο την πόρτα όπως και αέρας κάτω από αυτήν που βρωμά γατίλα. Δεν πιανει το κόλπο με τον στειρομένο γάτο γιατί ο νόμος της φύσης λέει ότι θα τον διώξει ενας δυνατότερος. Θα τους φράξω την περασά αλλά οταν πετύχω αυτόν που μου κατουρά την πόρτα θα φαει σκούπα.
Μας αρέσουν τα ζώα ,αλλά δεν θεωρώ υπεύθηνη στάση να μαζεύει κάποιος πολλά και να τα φιλοξενεί αδιαφορώντας για διαμαρτηρίες γειτόνων.Το παράδοξο είναι ότι οι σκύλοι και οι γάτες επιτρέποντε στην πόλη η οικισμό κ.λ.π. ενώ παραγωγικά ζώα όχι.
Τι εννοεις..επιτρεπονται;Υπαρχει καποιος νομος που να απαγορευει τα αδεσποτα να ..κυκλοφορουν; Μονο εμεις οι ανθρωποι υπαρχουμε;
Τα υπολοιπα οντα...που θα ζησουν;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kstinion
H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 23:35, 13-09-11:

εισαι σιγουρος οτι γατες τα κανουν ολα αυτα;μηπως ερχεται κανενα σκυλακι κατα κει;λιγο περιεργο μου φαινεται γατες να κατουρανε οπου βρουν.τεσπα.αν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα φραξε την περιοχη που σου ανικει.παντως να ξερεις πως οι γατες δρουν με δραση και αντιδραση.το φυσιολογικο ειναι να κανουν τα κακακια τους στο χωμα.τωρα αν κανουν αλλα μπορει να το κανουν εξεπιτηδες.απο οτι καταλαβα ειδη εχεις 1 2 γατες στα υπ οψην σου.ποια ηταν η δικια σου σταση μεχρι στιγμης απεναντι τους;μου κανει πολυ εντυπωση.στο πατρικο μου εχουμε αυλη και μαλιστα ειχαμε και την σκηλιτσα μας καθως ταιζαμε και διαφορες αδεσποτες γατες που ερχονταν στο μπαλκονι.ποτε ομως δεν ειχαμε προβλημα με μυρωδιες.

γενικα στην ελλαδα εχουμε μεγαλο θεμα με τα αδεσποτα καθοτι υπαρχουν παρα πολλα στο δρομο.οι υπευθυνοι κατοχοι ζωων παντως εχουν τα ζωα τους μεσα στο σπιτι (μεχρι 2) και τα εχουν στειρωμενα.αυτοι που μαζευουν πολλα ζωα χωρις να μπορουν να τα φροντισουν ειναι καταδικαστεοι και συμφωνα με το νομο.δυστυχως ομως στην ελλαδα βλεπουμε πολυ συχνα ειδικα στις γατες την ιμιαδεσποτη κατασταση δλδ μια γατα που ζει αποκλειστικα εξω και το μονο που της παρεχεται ειναι τροφη συνηθως αποφαγια.τωρα για το που θα πανε τα ζωα αυτα ακομα και ενα δεσποζομενο ζωο μπορει να παει οπου θελει.η φυση και η ελευθερια ειναι ενα τεραστιο αγαθο στο οποιο εχουμε ολοι δικαιωμα.ειδικα οι γατες νιωθουν απολυτα ισες απεναντι μας.απο κει και περα αν σε καποιον δεν αρεσουν οι γατες και τα σκυλια στο δρομο ειναι δικο του προβλημα και δικη του δουλεια ειναι να βρει λυση.αν και εμεις σαν ανθρωπινο ειδος δε θα επρεπε να μιλαμε καθολου διοτι μεταξυ εμας και τα γατια σκυλια και διαφορα αλλα ζωα εμεις ειμαστε που τα σκοτωνουμε σε δυστυχηματα και ανθρωποι ειναι εκεινοι που τα χτυπανε και τα δυλητηριαζουν καθως και να μην ξεχασουμε τους ιδιοκτητες ζωων που τα εγκαταλειπουν οπου βρουν.και ολα αυτα σε ενα χωρο που ολοι μας εχουμε ισα δικαιωματα.

βασικα αντι να φαει σκουπα ο γατουλης που μαρκαρει την περιοχη (και σε γλυτωνει απο τα ποντικια με το μαρκαρισμα) γιατι δε τον βγαζεις μια φωτογραφια και δεν επικοινωνεις με μια φιλοζωηκη να πιαστει και να δοθει για ιοθεσια;ετσι και το κεφαλι σου ησυχο θα εχεις και μια καλη πραξη θα κανεις δινοντας σε ενα πλασματακι σπιτι.πλεον ειναι πανευκολο μεσω facebook να βρεις φιλοζωικες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kstinion : 13-09-11 στις 23:52.
Παράθεση

giotis

Νεοφερμένος

O giotis έγραψε στις 23:56, 13-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Τι εννοεις..επιτρεπονται;Υπαρχει καποιος νομος που να απαγορευει τα αδεσποτα να ..κυκλοφορουν; Μονο εμεις οι ανθρωποι υπαρχουμε;
Τα υπολοιπα οντα...που θα ζησουν;
Παραγωγικά ζώα είναι οι κότες ,πρόβατα, κατσίκες, γαϊδούρια κ.λ.π. Δυστυχώς δεν επιτρέποντε εντός οικισμού π.χ. χωριά η και πόλεις . Έχω ρωτήση σχετικά αλλά δεν έχω τον νόμο .
Δεν υπάρχουν κότες αδέσποτες η πρόβατα ακριβώς επειδή είναι παραγωγικά .
Δεν πρέπει να κυκλοφορούν αδέσποτα,για διάφορους λόγους, κάποιοι ανεύθυνοι τα παρατούν στους δρόμους.
Όσα ζώα θέλουν μπορούν να πάνε στην υπαΙθρο να ζήσουν.
Τα ζωα συντροφιάς είναι ίσως μια ελιτίστικη συμπεριφορά των ανθρώπων και σίγουρα δεν τα ρώτησαν που θα ήθελαν να ζήσουν.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giotis

Νεοφερμένος

O giotis έγραψε στις 00:02, 14-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από kstinion
εισαι σιγουρος οτι γατες τα κανουν ολα αυτα;μηπως ερχεται κανενα σκυλακι κατα κει;λιγο περιεργο μου φαινεται γατες να κατουρανε οπου βρουν.τεσπα.αν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα φραξε την περιοχη που σου ανικει.παντως να ξερεις πως οι γατες δρουν με δραση και αντιδραση.το φυσιολογικο ειναι να κανουν τα κακακια τους στο χωμα.τωρα αν κανουν αλλα μπορει να το κανουν εξεπιτηδες.απο οτι καταλαβα ειδη εχεις 1 2 γατες στα υπ οψην σου.ποια ηταν η δικια σου σταση μεχρι στιγμης απεναντι τους;μου κανει πολυ εντυπωση.στο πατρικο μου εχουμε αυλη και μαλιστα ειχαμε και την σκηλιτσα μας καθως ταιζαμε και διαφορες αδεσποτες γατες που ερχονταν στο μπαλκονι.ποτε ομως δεν ειχαμε προβλημα με μυρωδιες.

γενικα στην ελλαδα εχουμε μεγαλο θεμα με τα αδεσποτα καθοτι υπαρχουν παρα πολλα στο δρομο.οι υπευθυνοι κατοχοι ζωων παντως εχουν τα ζωα τους μεσα στο σπιτι (μεχρι 2) και τα εχουν στειρωμενα.αυτοι που μαζευουν πολλα ζωα χωρις να μπορουν να τα φροντισουν ειναι καταδικαστεοι και συμφωνα με το νομο.δυστυχως ομως στην ελλαδα βλεπουμε πολυ συχνα ειδικα στις γατες την ιμιαδεσποτη κατασταση δλδ μια γατα που ζει αποκλειστικα εξω και το μονο που της παρεχεται ειναι τροφη συνηθως αποφαγια.τωρα για το που θα πανε τα ζωα αυτα ακομα και ενα δεσποζομενο ζωο μπορει να παει οπου θελει.η φυση και η ελευθερια ειναι ενα τεραστιο αγαθο στο οποιο εχουμε ολοι δικαιωμα.ειδικα οι γατες νιωθουν απολυτα ισες απεναντι μας.απο κει και περα αν σε καποιον δεν αρεσουν οι γατες και τα σκυλια στο δρομο ειναι δικο του προβλημα και δικη του δουλεια ειναι να βρει λυση.αν και εμεις σαν ανθρωπινο ειδος δε θα επρεπε να μιλαμε καθολου διοτι μεταξυ εμας και τα γατια σκυλια και διαφορα αλλα ζωα εμεις ειμαστε που τα σκοτωνουμε σε δυστυχηματα και ανθρωποι ειναι εκεινοι που τα χτυπανε και τα δυλητηριαζουν καθως και να μην ξεχασουμε τους ιδιοκτητες ζωων που τα εγκαταλειπουν οπου βρουν.και ολα αυτα σε ενα χωρο που ολοι μας εχουμε ισα δικαιωματα.

βασικα αντι να φαει σκουπα ο γατουλης που μαρκαρει την περιοχη (και σε γλυτωνει απο τα ποντικια με το μαρκαρισμα) γιατι δε τον βγαζεις μια φωτογραφια και δεν επικοινωνεις με μια φιλοζωηκη να πιαστει και να δοθει για ιοθεσια;ετσι και το κεφαλι σου ησυχο θα εχεις και μια καλη πραξη θα κανεις δινοντας σε ενα πλασματακι σπιτι.πλεον ειναι πανευκολο μεσω facebook να βρεις φιλοζωικες.
Ναι τον εχω δει απο το παράθυρο.Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί σου. Είχα πολλες φορές σκύλο ημίαιμο και ο πατέρας μου και εγώ εχουμε μαζέψει απο τον δρόμο ,αλλά.
Δεν φταίω εγώ που πετάχτηκε στις ρόδες μου ο γάτος της γειτόνισσας με τα 15 γατιά που για να περάσω με το αυτοκίνητο πρέπει πρώτα να κορνάρω και να βγώ εξω να τους διώξω απο τον δρόμο

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 00:15, 14-09-11:

δυστυχως αυτα ειναι πολυ συνηθησμενα φαινομενα σε γατες που ζουν εξω απο το σπιτι.η γειτονισσα με τα γατια που λες τα εχει στανταρ εκει;η ειναι γατες περαστικες που τις ταιζει καμια φορα;εγω αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα τηλεφωνο τη φιλοζωηκη της περιοχης μου.πολλες φιλοζωικες εχουν κτηνιατρους που κανουν στειρωσεις σε αδεσποτα ζωακια και ακομα καλητερα μπορουν να τους βρουν και ενα ασφαλεστερο σπιτακι καθως για να ειναι εκει τα ζωακια μαζεμενα σημαινει οτι αποζητουν την ανθρωπινη παρουσια.κριμα ειναι τοσες γατουλες να ζουν μαζι.ειδικα αμα δεν τις εμβολιαζει κιολας μπορει να μεταδιδουν και αναμεταξυ τους ασθενειες και να εχουν ακομα ενα λογο για τραγικο θανατο.σε ποιο μερος της ελλαδας ειναι το σπιτι που μιλαμε;

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 00:18, 14-09-11:

Ναι τον εχω δει απο το παράθυρο.Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί σου. Είχα πολλες φορές σκύλο ημίαιμο και ο πατέρας μου και εγώ εχουμε μαζέψει απο τον δρόμο ,αλλά.
Δεν φταίω εγώ που πετάχτηκε στις ρόδες μου ο γάτος της γειτόνισσας με τα 15 γατιά που για να περάσω με το αυτοκίνητο πρέπει πρώτα να κορνάρω και να βγώ εξω να τους διώξω απο τον δρόμο
καλα κουλαρε φιλε γιατι την ανευθυνοτητα την δικη μας δεν θα την πληρωνουν μια ζωη τα τετραποδα. Φραξε, κανε κλουβι το σπιτι σου αλλα μην ξαναγραψεις απειλες για σκουπα κτλ. Ελεος δλδ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:21, 14-09-11:

Όσα ζώα θέλουν μπορούν να πάνε στην υπαΙθρο να ζήσουν.
.
Αυτο ποιος το αποφασιζει.Εσυ;
Ξερεις κατι;Εμεις μαλλον εχουμε καταλαβει τον χωρο τους,με τις τσιμεντουπολεις..οχι αυτα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 00:25, 14-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από kstinion
δυστυχως αυτα ειναι πολυ συνηθησμενα φαινομενα σε γατες που ζουν εξω απο το σπιτι.η γειτονισσα με τα γατια που λες τα εχει στανταρ εκει;η ειναι γατες περαστικες που τις ταιζει καμια φορα;εγω αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα τηλεφωνο τη φιλοζωηκη της περιοχης μου.πολλες φιλοζωικες εχουν κτηνιατρους που κανουν στειρωσεις σε αδεσποτα ζωακια και ακομα καλητερα μπορουν να τους βρουν και ενα ασφαλεστερο σπιτακι καθως για να ειναι εκει τα ζωακια μαζεμενα σημαινει οτι αποζητουν την ανθρωπινη παρουσια.κριμα ειναι τοσες γατουλες να ζουν μαζι.ειδικα αμα δεν τις εμβολιαζει κιολας μπορει να μεταδιδουν και αναμεταξυ τους ασθενειες και να εχουν ακομα ενα λογο για τραγικο θανατο.σε ποιο μερος της ελλαδας ειναι το σπιτι που μιλαμε;
Φιλη μου με ολο τον σεβασμο,τα σωματεια ολα ειναι ΓΕΜΑΤΑ.Δεν υπαρχει περιθωριο για αλλα ζωα .Με οποιο και να επικοινωνησεις αυτο θα σου πουν και ειναι απολυτα λογικο.Απο την τσεπη τους τα βαζουν οι εθελοντες.Ποσα πια ζωα να μαζεψουν? Τοσα πετανε καθημερινα στον δρομο λες και ειναι αψυχα αντικειμενα.
Ακομα και για τις στειρωσεις σε σωματειο δινεις καποια χρηματα.ΔΕν ειναι τπτ τζαμπε και εννοειται κανενα κρατος δεν βοηθα και ουτε προκειται.Χεσμενους μας εχουν και εμας τους πολιτες και τα δυστιχα τα ζωακια.Οτι μπορειτε καντε το μονοι σας αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

H kstinion έγραψε στις 00:36, 14-09-11:

φιλε μου ειτε το θελεις ειτε οχι τα ζωα ειδικα τα ζωα συντροφιας αποζητουν την αγαπη και την ανθρωπινη παρουσια.τα περισσοτερα δε, χαριζουν αγαπη ανευ ορων που ουτε σε ανθρωπο δε βρισκεις και κυριολεκτω.να μου πεις ελιτιστικη συμπεριφορα ατομα που εχουν σκυλια και γατια μερικων χιλιαδων ευρω μονο για μοστρα και τιποτε αλλο θα συμφωνισω απολυτα.αλλα μη λες ελιτιστικη συμπεριφορα την ουσιωδη σχεση ενος ζωου και ενος ανθρωπου.παρα πολοι κατοχοι ζωων συντροφιας εχουμε ζωα απο το δρομο τα οποια τα μαζεψαμε τα πληναμε τα δωσαμε καλη τροφη και νερο τα πηγαμε στο γιατρο σκασαμε ενα σωρο λεφτα για να ειναι υγειη και ευτυχισμενα και τα εχουμε βαλει στη ζωη μας με οποιο δυνατο τροπο μπορουμε κανοντας τα ισαξια μελη της οικογενειας μας.αμα αυτο το πραγμα το θεωρεις ελιτιστικη συμπεριφορα μαλλον κανεις καποιο λαθος.

οπως ειπα και πριν ολοι μας ανθρωποι και ζωα εχουμε τα ισα δικαιωματα σε ολες τις περιοχες.το οτι εμεις πηγαμε και καταστρεψαμε τεραστιες εκτασεις δεν σημαινει οτι τα ζωα θα μπουν στην εξορια.τις περισσοτερες φορες δε τα ζωακια αυτα ειναι εγκαταλλελειμενα η παιδια απο εγκαταλελειμενα και παει λεγοντας.και σε αυτο φταιμε παλι εμεις.ακομα και στη δικη σου περιπτωση φαινεται οτι το προβλημα σου δημιουργηθηκε εξαιτιας ανθρωπινης αμελιας και δε φταιει σε καμια περιπτωση ο γατουλης που στο κατω κατω ακολουθει τη φυση του.το καλητερο που εχεις να κανεις παντως ειναι να επικοινωνησεις με τη φιλοζωικη καθως και με την κυρια με τις πολλες γατες για να βρεθει μια λυση που να σας ικανοποιει ολους. για να δουν κι αυτοι ως πιο εμπειροι σε θεματα ζωων την κατασταση και να βοηθησουν τις γατουλες ειτε με στειρωση ειτε με ιοθεσια σε αλλα σπιτια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

H kstinion έγραψε στις 00:42, 14-09-11:

μαυρε γατε εχεις δικιο.στο facebook γινεται χαμος.ολες οι φιλοζωικες εκληπαρουν για βοηθεια.αλλα και παλι μια φιλοζωηκη μπορει να βαλει τα πραγματα στη θεση τους.πολλες φιλοζωηκες ας πουμε συνεργαζονται με κτηνιατρους που για τα αδεσποτα κανουν καλητερες τιμες.οι εθελοντες πραγματικα τρεχουν πανω κατω αλλα εστω και τυπικα ειναι πολυ καλητερο καποιος να απευθυνθει εκει για να του δωσουν και τις καταλληλες πληροφοριες με το πως να δρασει κτλ.ακομα και αν καθηστερησει η ιοθεσια τους πολλοι θορυβημενοι "καλοι" γειτονες ισως το ξανασκεφτουν πριν παρουν την κατασταση στα χερια τους οταν ξερουν οτι το θεμα θα το επιλυφθει μια φιλοζωηκη.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 10:51, 14-09-11:

υπαρχει μια ακομα καλη λυση εφοσον δε θες να ερχονται γατες στο σπιτι σου,προς θεου,η σκουπα που εγραψες δεν ειναι λυση,ειναι σαν να μου λες δε θελω να παιζουν τα παιδια και τα δερνω με σκουπα,ετσι το ακουω εγω,δε γινεται να περιορισεις απο ενα ζωντανο να παιζει εξω,λοιπον η μονη λυση που προτεινω εγω και το εχω κανει και πιανει,ειναι να παρεις μερικες γλαστρουλες με απηγανο,5 ευρω η γλαστρα,το αποφευγουν οι γατες,κι οπου ειναι φυτεμενο δεν πλησιαζουν,εχω μεγαλο κηπο κι οπου δε θελω να παν στα φυτεμενα τα γατουνια μου,εχω βαλει απηγανο,σε πληροφορω δεν πανε,τους βρωμαει κι ετσι θα εισαι ησυχος απο μυρωδιες οπως λες.οσο για τον αρσενικο που σου προτεινα,δεν ερχονται οταν υπαρχει αρσενικος,τσεκαρισμενο,ακομα κι αν ειναι αδυναμος και γερος οπως ο δικος μου,τον φοβουνται.
οποτε απηγανο φιλε μου να μην σε πιανει και το ματι χεχεχε!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:29, 14-09-11:

Μπορείς να βάλεις κάκτους στη περίφραξη ή σουβλάκια που να μην είναι μυτερά

Μέχρι τώρα ημουν πολύ ανεκτικός γιατί αγαπώ τα ζωα ,τους βγάζω στον δρόμο φαι και νερό
Όσο τα ταίζεις τόσο θα σου ερχονται. Κόψε τους τα φαγώσιμα ή αν δεν θέλεις βάλτα μακριά από το σπίτι (π.χ. σε μια πλατεία).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 14-09-11 στις 13:43.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:56, 14-09-11:

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο στην περίπτωση αυτή είναι τι θα γίνει άμα πολλαπλασιαστούν τα αδέσποτα. Αν τα αγαπάς τόσο όσο λες, ψάξε κι αλλους που τα αγαπούν στη γειτονιά και υπεύθυνα πηγαίνετε τα για στείρωση.. για να μην δυστυχήσουν κι' άλλα..

Παράθεση

giotis

Νεοφερμένος

O giotis έγραψε στις 19:59, 14-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
υπαρχει μια ακομα καλη λυση εφοσον δε θες να ερχονται γατες στο σπιτι σου,προς θεου,η σκουπα που εγραψες δεν ειναι λυση,ειναι σαν να μου λες δε θελω να παιζουν τα παιδια και τα δερνω με σκουπα,ετσι το ακουω εγω,δε γινεται να περιορισεις απο ενα ζωντανο να παιζει εξω,λοιπον η μονη λυση που προτεινω εγω και το εχω κανει και πιανει,ειναι να παρεις μερικες γλαστρουλες με απηγανο,5 ευρω η γλαστρα,το αποφευγουν οι γατες,κι οπου ειναι φυτεμενο δεν πλησιαζουν,εχω μεγαλο κηπο κι οπου δε θελω να παν στα φυτεμενα τα γατουνια μου,εχω βαλει απηγανο,σε πληροφορω δεν πανε,τους βρωμαει κι ετσι θα εισαι ησυχος απο μυρωδιες οπως λες.οσο για τον αρσενικο που σου προτεινα,δεν ερχονται οταν υπαρχει αρσενικος,τσεκαρισμενο,ακομα κι αν ειναι αδυναμος και γερος οπως ο δικος μου,τον φοβουνται.
οποτε απηγανο φιλε μου να μην σε πιανει και το ματι χεχεχε!!!!
Κατοικώ στο Ηράκλειο Κρήτης.
Ευχαριστώ για την πρωτότυπη πρόταση.Δεν την γνώριζα . Όμως θεωρώ τουλάχιστον ατυχή τον συσχετισμό παιδιών και γατιών.
Η γάτες της γειτόνισσας γέννησαν , ο σκύλος της μου κατουρά χοντρά ,ψιλά , γύρο γύρο το σπίτι , όταν της το είπα μου απάντησε "ζωντανά είναι τι να κάνουν",αλλά στο σπίτι της δεν κατουράνε.Η ίδια κυκλοφορεί με Π (ορθοπεδικό βοήθημα) αλλά τα παιδιά της δεν τις λένε τίποτα. Όμως δεν πρέπει να είναι δικός της ο γάτος.
Ο λόγος που δεν έχω ζώο τώρα είναι γιατί αντιλαμβάνομαι τις υποχρεώσεις μου για αυτό και αυτήν την περίοδο στην ζωή μου δεν έχω χρόνο σχετικό.Στο παρελθόν έχω ξοδέψει ενάμιση μισθό για να γιατρέψω τον ξεγραμμένο ημίαιμο σκύλο.
Τους γάτες τους θέλω για να μην εχω ποντίκια κατσαρίδες κ.λ.π. αλλά οχι να μου βρωμίζουν τις πόρτες.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:12, 14-09-11:

σου εδωσα ενα παραδειγμα με τα ζωα και τα παιδια,οσο φταιει ενα παιδι που κανει φασαρια και δεν αφηνει γειτονες να κοιμηθουν αλλο τοσο φταιει κι ενα ζωακι,την ιδια ψυχολογια εχουν πιστεψε με.με τη γειτονισσα εχεις θεμα οχι με τα ζωα της και μ αυτην πρεπει να το λυσεις,να στειρωσει τα γατια της ειναι υποχρεωση της οπως και να φροντιζει για τα κακα του σκυλου της,και δικη σου υποχρεωση ειναι να της κανεις συσταση αν οχι μηνυση για τα κατοικιδια της που δεν τα προσεχει οσο πρεπει.με το να τα βαλεις με τα ζωα και το δικιο σου θα χασεις και αυτα τα αθωα πλασματα δεν φταινε σε τιποτα να την πληρωνουν.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:12, 14-09-11:

Giotis έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα ζώα των γειτόνων, όταν δημιουργούν πρόβλημα στο σπίτι του. Το θέμα είναι όμως ότι αν υπάρχει κάποιος που δεν φταίει για αυτήν την κατάσταση είναι τα δύστυχα τα γατάκια. Κανείς δεν τους έμαθε που πρέπει να πηγαίνουν και που όχι. Αυτά δεν ξέρουν ότι εκεί είναι η πόρτα σου και ότι δεν πρέπει να πάνε. Είναι κρίμα να πληρώσουν αυτά την ανευθυνότητα αυτών που τα έχουν μαζέψει εκεί.Δοκίμασε κάποιους από τους τρόπους που σου πρότειναν για να τα απωθήσεις και -δεν ξέρω αν εχει ειπωθεί πιο πάνω- μήπως να έριχνες μια ματιά αν υπάρχει κάποια φιλοζωική εκεί που μπορεί να στειρώσει τα μεγάλα και να βρει σπίτια για τα μικρά.Τουλάχιστον να μην αυξάνεται ο πληθυσμός τους.Το να τα κυνηγήσεις με την σκούπα δεν εξυπηρετεί κάπου. Σήμερα θα διώξεις μία γάτα αύριο θα βρεθεί μια άλλη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αόρατη Άγρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αόρατη Άγρα
H Αόρατη Άγρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Αόρατη Άγρα έγραψε στις 11:03, 05-01-14:

Έχω γύρω στα 6 με 8 φιλαράκια που ζουν στην αυλή μου αλλά γυρνάνε και στις γύρω αυλές και χωράφια όπου ζουν και άλλες γάτες. Είναι ευχάριστη συντροφιά, ιδίως κάποιες από αυτές, αλλά και εγώ είμαι ιδιαίτερα φιλικός και ανοιχτοχέρης με τις πιο γλυκές, έχοντας δημιουργηθεί ένα είδος "συγγενειας" μεταξύ μας εδώ και χρόνια.

Το πρόβλημα βρίσκεται ότι το τελευταίο καιρό έχουν βρει μια γωνιά στην αυλή και εκεί αφοδεύουν καθημερινά, προκαλώντας βρωμιά και την δυσαρέσκεια των νοικοκυρών της αυλής. Και το περίεργο είναι πως χώματα και χωράφια βρίσκονται παντού.

Τί θα μπορούσα να ρίξω σε εκείνο το μέρος ώστε να αποτρέπεται η απόθεση "αποβλήτων"; Τί λύσεις υπάρχουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αόρατη Άγρα : 05-01-14 στις 11:07.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:29, 06-01-14:

Καλημερα και καλη χρονια σου ευχομαι.
Πετρες μπορεις να βαλεις.Να καλυψεις δηλαδη εκεινο το σημειο με πετρες.Στις πετρες δεν μπορουν να σκαψουν,αρα θα προτιμησουν αλλη περιοχη με χωμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αόρατη Άγρα

Νεοφερμένος

H Αόρατη Άγρα έγραψε στις 09:58, 08-01-14:

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Όχι, δεν υπάρχει χώμα στο σημείο που λερώνουν, τσιμέντο είναι, δάπεδο.

Η λύση με τις πέτρες άραγε αποδίδει και σε δάπεδο; Κάπου πήρε και το μάτι μου κάτι για ΣΠΡΕΥ αποτροπής, υπάρχει κάτι τέτοιο, και αποδίδει;
Κάποια άλλη λύση;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 14:04, 21-01-14:

Υπάρχει ναι ειδικό σπρέι. Θα πρέπει να το προμηθευτείς από κτηνιατρικό φαρμακείο, για να είναι ασφαλές και για ανθρώπους και για ζώα. Εκεί θα σου πουν ακριβώς πως θα το χρησιμοποιήσεις.

Παράθεση

Αόρατη Άγρα

Νεοφερμένος

H Αόρατη Άγρα έγραψε στις 14:08, 24-01-14:

Ναί, πήγα και ρώτησα σ'ένα pet shop και μου έδωσαν ένα σπρέυ (ολίγον ακριβό) που μου φαίνεται πως μυρίζει σιτρονέλα.
Δεν έχω πια αυτό το πρόβλημα αλλά αυτό που βοήθησε περισσότερο νομίζω είναι η τοποθέτηση πετρών ή τούβλων.

Παράθεση

scroogy (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη scroogy
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H scroogy έγραψε στις 15:29, 09-12-14:

Καλησπερα σας.

Τα τελευταια 7 χρονια μενω σε μια πολυκατοικια και ταιζω καθημερινα τις αδεσποτες γατες του κηπου μας (οπως εκανα και σε ολα τα υπολοιπα σπιτια που εμενα). Δυστυχως ειμαι 2 χρονια ανεργη και δεν εχω τη δυνατοτητα στειρωσης τους, κατι που οδηγησε στον πολλαπλασιασμο τους (αυτη τη στιγμη ειναι γυρω στις 8, ολες μικρες σε ηλικια, η πιο μεγαλη γυρω ουτε 1,5 ετους).
Τον τελευταιο καιρο, πραγματικα δε μπορω να καταλαβω το λογο, ενω υπαρχει ενας μικρος κηπος στο πισω μερος της πολυκατοικιας, εχουν αρχισει να αφοδευουν στην κατηφορα του υπογειου γκαραζ (εκει οπου το πατωμα εχει κατι χοντρες ραβδωσεις, πραγμα που καθιστα κ δυσκολο τον καθαρισμο), με αποτελεσμα ανεβοκατεβαινοντας τα αυτοκινητα, να λιωνουν τις ακαθαρσιες τους και να γινεται πραγματικα λιγο απελπιστικη η κατασταση...
Αυτο φυσικα οδηγησε σε αγρια παραπονα των ενοικων της πολυκατοικιας ως προς το προσωπο μου (ειναι κ αλλη μια κοπελα που τις ταιζε, αλλα περιστασιακα) και να μου ζητουν να σταματησω να τις ταιζω ωστε να αλλαξουν στεκι. Αυτο ομως ειναι κατι που πραγματικα δε μπορω να κανω, μου ειναι πραγματικα αδυνατο. Επισης αδυνατο ειναι να τις ταισω και αλλου, καθως η γειτονια μου ειναι γεματη πολυκατοικιες, δεν υπαρχει ενας κενος χωρος, κατι, και εχω ηδη τσακωθει και με ατομα απο 2 γειτονικες μου πολυκατοικιες.
Να σημειωσω οτι τις τελευταιες μερες ειδα στο σημειο που αφοδευουν κατι πρασινομπλε μπιλακια, τα οποια δεν ειναι φολα ή κατι τετοιο, αλλα απ'οτι διαβασα σ ενα mail της αλλης κοπελας που τα ταιζει, ειναι κατι που απλα τις αποτρεπει (υποτιθεται δυστυχως) απο το να πλησιαζουν εκεινο το μερος, προφανως σαν αυτα που βαζουν σε γλαστρες, αλλα αυτες δυστυχως συνεχιζουν να αφοδευουν εκει ακαθεκτες.
Εννοειται οτι κατεβαινω κ καθαριζω καθημερινα, αλλα πρωτον δε γινεται να προλαβω τοσες γατες κ δευτερον εφοσον το σημειο δεν ειναι επιπεδο, δε γινεται εκ των πραγματων να καθαριστει σωστα. Αν συνεχιστει η κατασταση φοβαμαι για τα χειροτερα (φολες).
Σας εχει τυχει αντιστοιχο προβλημα με αδεσποτες; Πως το αντιμετωπησατε; Ειμαι σε απελπισια, βοηθηστε με με ο,τι γνωριζετε παρακαλω...Ερχεται και η περιοδος αναπαραγωγης οπου να ναι και δε θελω να ξερω τι θα γινει αν οι γατες φτασουν τις 15 πχ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

o-thrax

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη o-thrax
Ο o-thrax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O o-thrax έγραψε στις 08:39, 08-10-16:

Καλησπέρα. Ψάχνοντας τρόπους να σταματήσω τις αρσενικές γάτες να κατουράνε , σημαδεύουν (οριοθετούν την αυλή μου και την εξώπορτα του σπιτιού μου αποφάσισα να επικοινωνήσω με εσάς. Η αυλή του σπιτιού μου επιτρέπει στις γάτες να επικοινωνούν μεταξύ του ακάλυπτου χώρου του οικοδομικού τετραγώνου και του δρόμου . Όμως στο πέρασμά τους οι αρσενικοί μου αφήνουν τα διαπιστευτήρια τους πάνω στις καρέκλες ,στον καναπέ , στην πόρτα και όπου αλλού βρουν με αποτέλεσμα να με έχουν αποκλείσει από την βεράντα μου .Κάθε μέρα καθαρίζουμε και το σπίτι ακόμα και μέσα βρωμά κατρουλιές γάτας. Μου κατουράνε την θωρακισμένη πόρτα και αυτή από κάτω έχει ειδική αντιανεμική βούρτσα που εχει ποτήσει κ.λ.π.
Μέχρι τώρα ημουν πολύ ανεκτικός γιατί αγαπώ τα ζωα ,τους βγάζω στον δρόμο φαι και νερό , εχω ψεκάσει και με ενα σπρει που διώχνει τις γάτες που το αγόρασα απο το κατάστημα πώλησης ζώων αλλά τίποτα.
Σήμερα βρήκα την εξώπορτα γεμάτη ,δεν χρησιμοποίησα την αυλή ΌΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και είναι αιτία αυτό.
Παρακαλώ για τις προτάσεις σας, διοοτι πλέον εχω πάρει απόφαση να τους κόψω την περασά και βλέπομε.
Ευχαριστώ
Αν και παλιο το μηνυμα θα ηθελα να δωσω λυση και σε αλλος για τις γατες που μπαινουν μεσα σε αυλες ακαλεστες. Η λυση ειναι απλη και φθηνη.
Την εφαρμοσα και ειχε αποτελεσμα: Θα βαλετε σε μερικα σημεια στην αυλη σας η στο μπαλκονι σας μπιλιες ναυθαλινης.
Τοσο απλα και φθηνα, απλα θελει να προσθετετε καθε 15-20 μερες καινουριες μιας και εξασθενει η μυρωδιας της.
Οι γατες δεν την αντεχουν καθολου την ναυθαλινη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους