Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 141,079 εγγεγραμμένα μέλη και 714,411 μηνύματα σε 22,612 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 407 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για... γατο-μουστάκια!

samis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη samis
Ο samis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 512 μηνύματα.

O samis cats pride έγραψε στις 11:55, 16-12-09:

Θα ήθελα να ρωτησω αν ειναι νορμαλ να πέφτουν τα μουστάκια απο τις γατες? εχω βρει στο πάτωμα τις τελευταίες μερες 3-4 τριχες απο τα μουστακια της

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:16, 16-12-09:

πιστευω οτι ειναι.....εχω βρει αρκετες του μπουκακου μου....μαλιστα,τις κραταω κιολας σε ενα κουτακι....για οταν θα εχει φυγει......να εχω κατι απο αυτον..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:43, 16-12-09:

Γατμούστακα βρίσκω κι εγώ ενίοτε. 3-4 μαζεμένα βέβαια δεν μου έχει τύχει ποτέ... Έχε το νου σου κι αν βρεις κι άλλα αυτές τις μέρες ρώτα και τον κτηνίατρο καλού-κακού.

Παράθεση

samis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη samis
Ο samis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 512 μηνύματα.

O samis cats pride έγραψε στις 17:30, 16-12-09:

καλα και εγω τα μαζευω σε μια σταχτοθηκη χωρις να ξερω το γιατι

βρηκα στο νετ καπου οτι αλλαζουν λεει μουστακια αλλα τοσο συχνα hm θα το παρακολουθησω....

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,368 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:41, 16-12-09:

Ξέρω ότι αλλάζουν τα μουστάκια τους οι γάτες και έχω βρει και εγώ από τα δικά μου.Αλλά όχι τόσες πολλές και όχι συχνά.

Παράθεση

Rafaella95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rafaella95
H Rafaella95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Rafaella95 έγραψε στις 10:32, 07-04-12:

Γειά σας! Λοιπόν ο γάτος μου έκλεισε τα 2 πριν κανα μήνα περίπου...εδώ και αρκετό καιρό βέβαια βρίσκω μουστάκια στο κρεβατάκι του..μέχρι τώρα έχω βρει γύρω στα 9 μουστάκια,ξαναφυτρώνουν κανονικά, αλλά είναι φυσιολογικό που του πέφτουν τα μουστάκια..????? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:53, 07-04-12:

Καλησπερα Ραφαελα.
Το να τους πεφτουν τα μουστακια,εχω την εντυπωση οτι ειναι φυσιολογικο.Και στα δικα μου πεφτουν,και ξαναβγαινουν υποθετω.Αυτο που δεν ξερω ειναι ο ρυθμος και η ποσοτητα.Δηλαδη τα 9 μουστακια για παραδειγμα.Εγω βασικα θα ρωταγα τον γιατρο μου,για να ειμαι σιγουρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rafaella95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rafaella95
H Rafaella95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Rafaella95 έγραψε στις 13:41, 07-04-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Δεν άρχισαν να πέφτουν όλα μαζί κατά καιρούς βρίσκω...απλά με ανησύχησε το γεγονός ότι έπεφταν τα μουστάκια του...νόμιζα ότι δεν ήταν φυσιολογικό!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 21:51, 20-01-13:

Ουφ ευτυχως βρηκα το θεμα που εψαχνα ακριβως... και νομιζα οτι η απορια μου θα φαινοταν ηλιθια... αλλα τελικα κ σε αλλες γατες πεφτουν τα μουστακια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 12:06, 21-01-13:

Πάντως, για όσους έχουν πάνω από μια γάτα, να εξετάσετε και το ενδεχόμενο η μια να "τρώει" τα μουστάκια της άλλης..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:32, 21-01-13:

Παντως εγω βρισκω μουστακια, δηλαδη τριχες απο μουστακια, καθε τοσο. Αρα μαλλον πεφτουν οπως και ολες οι τριχες τους.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:45, 21-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Πάντως, για όσους έχουν πάνω από μια γάτα, να εξετάσετε και το ενδεχόμενο η μια να "τρώει" τα μουστάκια της άλλης..
Πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:50, 21-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Πρώτη φορά το ακούω αυτό!
Μαλλον για πλακα πρεπει να το ειπε, πως λεμε θα φαμε τα μουστακια μας!

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 12:53, 21-01-13:

Κι όμως! Σε εμάς συνέβαινε (τώρα έχει ψιλοσταματήσει) ειδικά όταν ήταν μικρούλια. Βλέπαμε το Θανάση χωρίς μουστάκια και αναρωτιόμασταν.. Υπήρχαν μέρες που δεν είχε τίποτα από τη μια πλευρά για παράδειγμα! Γλόμπος! Μέχρι που τους πιάσαμε επ`αυτοφώρω.. Η Ρόζα του τα "μάσαγε" με τα δόντια της και τα έκοβε, αλλά μιλάμε σύριζα! Κι αυτός καθόταν...
Υποθέσαμε ότι τον ζήλευε λιγάκι..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 12:54, 21-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μαλλον για πλακα πρεπει να το ειπε, πως λεμε θα φαμε τα μουστακια μας!
Χαχαχαχα!! Όχι δεν το πα για πλάκα!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:58, 21-01-13:

Χαχαχαχα!! Όχι δεν το πα για πλάκα!!
Τοτε δεν ειναι ετσι, δεν τρωνε η μια τα μουστακια της αλλης. Το ξερω σιγουρα γιατι εχω πανω απο μια γατα και στο παρελθον ειχα και πεντε μαζι.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 13:08, 21-01-13:

Κι όμως! Σε εμάς συνέβαινε (τώρα έχει ψιλοσταματήσει) ειδικά όταν ήταν μικρούλια. Βλέπαμε το Θανάση χωρίς μουστάκια και αναρωτιόμασταν.. Υπήρχαν μέρες που δεν είχε τίποτα από τη μια πλευρά για παράδειγμα! Γλόμπος! Μέχρι που τους πιάσαμε επ`αυτοφώρω.. Η Ρόζα του τα "μάσαγε" με τα δόντια της και τα έκοβε, αλλά μιλάμε σύριζα! Κι αυτός καθόταν...
Υποθέσαμε ότι τον ζήλευε λιγάκι..
Τοτε δεν ειναι ετσι, δεν τρωνε η μια τα μουστακια της αλλης. Το ξερω σιγουρα γιατι εχω πανω απο μια γατα και στο παρελθον ειχα και πεντε μαζι.

Σίγουρα δεν συμβαίνει γενικά! Αλλά όπως όλα τα γατάκια έχουν μια - ή περισσότερες - ψυχανωμαλίες, ε, σ`εμάς έτυχε αυτή!
Πάντως συμφωνώ κι εγώ, είναι πολύ φυσιολογικό να πέφτουν και να βγαίνουν καινούρια. Τρίχες είναι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:11, 21-01-13:

Βλέπαμε το Θανάση χωρίς μουστάκια και αναρωτιόμασταν.. Υπήρχαν μέρες που δεν είχε τίποτα από τη μια πλευρά για παράδειγμα! Γλόμπος! Μέχρι που τους πιάσαμε επ`αυτοφώρω.. Η Ρόζα του τα "μάσαγε" με τα δόντια της και τα έκοβε, αλλά μιλάμε σύριζα! Κι αυτός καθόταν
διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό το ποστ κι έχω λιώσει απ' το γέλιο κάνοντας την εικόνα στο μυαλό μου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 14:54, 21-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό το ποστ κι έχω λιώσει απ' το γέλιο κάνοντας την εικόνα στο μυαλό μου.

Και που να έβλεπες τη μούρη του.. Το απολάμβανε!! Άντρες παιδί μου, ότι θέλουμε τους κάνουμε.. Τους τρώμε τα μουστάκια και λένε κι ευχαριστώ!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,023 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:57, 21-01-13:

Και που να έβλεπες τη μούρη του.. Το απολάμβανε!! Άντρες παιδί μου, ότι θέλουμε τους κάνουμε.. Τους τρώμε τα μουστάκια και λένε κι ευχαριστώ!
Ααααααχαχαχαχαχαχαχαχα! Έχω πέσει κάτω από το γέλιο! Κλαίω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:49, 22-01-13:

Ρε τον Θανάση, πάνε τα μουστάκια του.

Και της Άριας της είχε πέσει ένα μεγάλο μακρύ μουστάκι, σίγουρα μόνη της το ξερίζωσε από τη λύσσα της, όταν είναι ώρα για παιχνίδι δεν υπολογίζει ούτε μουστάκια ούτε τίποτα. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση πόσο σκληρή ρίζα έχει αυτό το πράμα πρέπει να το τράβηξε με πολλή μανία για να κατάφερε να το βγάλει.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 11:44, 20-02-13:

Και της δικιάς μου έχω βρει τρία τις τελευταίες μέρες... Να ανησυχήσω;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:24, 20-02-13:

Δεν νομιζω.
Και εγω βρισκω συνεχεια.Μαλιστα,τα φυλαω κιολας σε ενα κουτακι..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:51, 20-02-13:

Παιδιά εγώ δεν έχω βρει ποτέ μουστάκι της Μπριάμ, και μου κάνει εντύπωση γιατί όλες οι τρίχες που χάνει είναι αμέσως ορατές στο μαύρο παρκέ μου!!
Απόψε λοιπόν θα αφοσιωθώ στην αναζήτηση μουστακίων. Τι μπορεί να τα κάνει η διαολεμένη; Να μου πλέκει καπέλο; Να τα βαλσαμώνει στο μυστικό της κήπο;; Θα τρελαθώ, δεν ήξερα καν ότι τα χάνουν!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,023 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:05, 20-02-13:

Φίλτατο Γιδάκι μου, να σε ενημερώσω πως εγώ μια φορά βρήκα μουστάκι της Μίσι και αυτό όταν αποφάσισα να... ξεσκονίσω!!! Χεχεχε! Οπότε μια γενική ίσως να βοηθούσε!!

Η ανεπρόκοπη μισιρλουδοερφεομαμά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:18, 20-02-13:

Απόψε λοιπόν θα αφοσιωθώ στην αναζήτηση μουστακίων. Τι μπορεί να τα κάνει η διαολεμένη; Να μου πλέκει καπέλο; Να τα βαλσαμώνει στο μυστικό της κήπο;; Θα τρελαθώ, δεν ήξερα καν ότι τα χάνουν!!
Αποψε το βραδυ λοιπον ,το γιδακι μας,ως αλλη Μις Μαρπλ,θα επιδωθει στο ανελεητο κυνηγι των......................μουστακίων της Μπριαμ!!!

ΥΓ.Με πεθανες στο γελιο..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:30, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αποψε το βραδυ λοιπον ,το γιδακι μας,ως αλλη Μις Μαρπλ,θα επιδωθει στο ανελεητο κυνηγι των......................μουστακίων της Μπριαμ!!!

Αχ βρε Εφη, εσυ μας πεθανες!
Μιλαμε ειναι σαν να την βλεπω, το καπελακι της Μις Μαρπλ, το ενα χερι πισω απο την μεση, στο αλλο τον μεγεθυντικο φακο του Σερλοκ Χολμς και να κοιταζει πισω απο επιπλα και πανω σε επιφανειες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 20-02-13:

Αχ βρε Εφη, εσυ μας πεθανες!
Μιλαμε ειναι σαν να την βλεπω, το καπελακι της Μις Μαρπλ, το ενα χερι πισω απο την μεση, στο αλλο τον μεγεθυντικο φακο του Σερλοκ Χολμς και να κοιταζει πισω απο επιπλα και πανω σε επιφανειες.
Οπως τα λες.Και εγω ακριβως αυτην την εικονα εχω στο μυαλο..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:42, 21-02-13:

Λοιπόν έχω να σας πω ότι η αναζήτηση είχε καταστροφικά αποτελέσματα. Γιατί:
- Έσπασα ένα νύχι νομίζοντας ότι ένα από τα "νερά" του ξύλου του παρκέ ήταν μουστάκι, έξυνα σα μανιακή ο βλάκας.
- Βρήκα ένα κούμπωμα σκουλαρικιού που είχα χάσει
- Πέρασα μισή ώρα εξετάζοντας στο μεγεθυντικό μία από τις τρίχες της σκούπας, ξέρετε, στη βούρτσα κάτω κάτω, προσπαθώντας να καταλάβω αν είναι μουστάκι
- Εκνεύρισα τη Μπριάμ κάθε φορά που έπιανα το μουσούδι της για να δω καλύτερα με τι μοιάζουν τα μουστάκια της
- Φρίκαρα τον από κάτω γείτονα γιατί άκουγε "γκουπ-γκουπ" ενώ περπαρούσα στα γόνατα σε όλο το διαμέρισμα και ανέβηκε να δει αν έχω πάθει κάτι

Τελικά μουστάκι δε βρέθηκε. Τι στο καλό, μήπως τα χάνουν τόοοοσο σπάνια που θα βρω του Αγίου Γάτου;;

Αρχική Δημοσίευση από aba
Φίλτατο Γιδάκι μου, να σε ενημερώσω πως εγώ μια φορά βρήκα μουστάκι της Μίσι και αυτό όταν αποφάσισα να... ξεσκονίσω!!! Χεχεχε! Οπότε μια γενική ίσως να βοηθούσε!!

Η ανεπρόκοπη μισιρλουδοερφεομαμά!

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα

Θκατούλεθ

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 10:59, 21-02-13:

Όχι, νομίζω πως δεν είναι αυτό.. Η Μπριάμ προλαβαίνει και τα κρύβει πριν τα δεις, για να σε απολαμβάνει να τα αναζητάς σαν την τρελή!!

Μια μέρα μπορεί και να τα ανακαλύψεις, όλα μαζεμένα, σε κάποιο άκυρο σημείο, π.χ. κάτω από το στρώμα σου, στο φωτιστικό κλπ...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:07, 21-02-13:

Αλήθεια;;

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 09:45, 05-09-14:

Ξέρω ότι μάλλον είναι χαζό το θέμα, αλλά είπα να το ανεβάσω.
Λοιπόν, εχω μία ταρταρουγίτσα. Μαύρη με σκόρπια κομμάτια πορτοκαλί. Βασικά, σχεδόν δίχρωμη, έχει αρκετό πορτοκαλί, αλλά πάντως υπερισχύει το μαύρο. Όταν την είχα βρει, ήταν περίπου εφτά μηνών. Είχε, λοιπόν, μαύρα μουστάκια, εκτός από μια και μοναδική τρίχα που ήταν άσπρη -και είχε πολλή πλάκα, μέσα στη μαυρίλα
Τον τελευταίο καιρό (έκλεισε ενός έτους τον Αύγουστο) παρατήρησα ότι προστέθηκε και δεύτερη άσπρη τρίχα στα μουστάκια. Φυσιολογικό είναι αυτό; Θα γίνει όλο το μουστάκι άσπρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:56, 05-09-14:

΄Οχι δεν θα γίνει όλο άσπρο το μουστάκι της αλλά μάλλον θα βγουν κι άλλες άσπρες τρίχες. Απόλυτα φυσιολογικό, μην σε ανησυχεί τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

σωκρατουλης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη σωκρατουλης
H σωκρατουλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H σωκρατουλης έγραψε στις 02:10, 11-11-15:

Γεια σας!Ειμαι καινουρια στην παρεα σας...
Εχω ενα γατακι τον σωκρατη,ειναι 2,5 μηνων και χθες εφυγε απο την προσοχη μου,πηγε να επεξεργαστει ενα αναμμενο κερι με αποτελεσμα να καψει τα μισα μουστακια και τα φρυδια δλδ εχουν κατσαρωσει καποιες τριχες...τι να κανω σ αυτη την περιπτωση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 08:32, 11-11-15:

Άμα κάηκαν μόνο τρίχες δεν χρειάζεται κάτι. Άμα κάηκε και λίγο η γούνα του και έχει πληγες πρέπει να τον πας στον γιατρό γιατί είναι ανάλογα την περίπτωση. Αλλά μόνο για τρίχες δεν έγινε και τίποτα. Η μύτη του και τα μάτια του είναι οκ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

σωκρατουλης

Νεοφερμένος

H σωκρατουλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H σωκρατουλης έγραψε στις 12:20, 11-11-15:

Δεν βλεπω κατι το ανησυχητικο σχετικα με την γουνα του,η μυτη και τα ματια του ειναι οκ!τα μουστακια θα ξαναβγουν??και αν ναι ποτε?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:22, 11-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από σωκρατουλης
Δεν βλεπω κατι το ανησυχητικο σχετικα με την γουνα του,η μυτη και τα ματια του ειναι οκ!τα μουστακια θα ξαναβγουν??και αν ναι ποτε?
Πιστεύω θα ξαναβγούν, τρίχες είναι και μεγαλώνουν. ΄Εχει τύχει πολλές φορές να βρω τρίχες από τα μουστάκια των γατιών μου που σημαίνει πως φεύγουν με κάποιον τρόπο αλλά δεν μοιάζει να αραιώνουν τα μουστάκια τους. ΄Αρα ξαναβγαίνουν.
Τώρα αν θες να ξέρεις πόσο γρήγορα θα βγουν, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο σας να τον ρωτήσεις;

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 13:10, 11-11-15:

Γεια σου. Και στον δικο μου γάτο στην αρχή 2-3 μηνών έβλεπα τα μουστάκια του κομμένα χωρίς να ξέρω τον λογο και σιγά σιγά έβλεπα μεγάλωναν παλι και τώρα έχει πολλά και μακρια μουστάκια... εφόσον δεν πείραξε τα ματάκια κτλ δεν χρειαζεται να ανησυχίες κατα τη γνώμη μου.

Παράθεση

σωκρατουλης

Νεοφερμένος

H σωκρατουλης έγραψε στις 14:12, 11-11-15:

Εχουμε ραντεβου με τον γιατρο την αλλη βδομαδα ουτως η αλλως για εμβολιο απλα ηθελα να δω αν ειναι κατι σοβαρο και επειγον!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 12:50, 07-05-16:

Καλησπερα σας!!

Κουρεψαμε την Maine coon μας να ανανεωθει λιγακι...και καταλαθος κουρεψε η κοπελα τα μουστακια της απο την μια πλευρα!

Δεν νομιζω να εχει θεμα η γατα...αλλα ηθελα να σας ρωτησω για σιγουρια !

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,046 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:56, 07-05-16:

Θέμα δεν θα έχει, αλλά καλό είναι την επόμενη φορά να προσέχει η κοπέλα, γιατί τα μουστάκια της γάτας χρησιμεύουν ως "αισθητήρες" για ανίχνευση χώρου (διαστάσεις που της επιτρέπουν να "μετράει" το πλάτος και το μήκος π.χ. ενός κουτιού ή ενός περάσματος για να αποφασίσει αν χωράει το σώμα της) και προσανατολισμού (π.χ. να κινείται άνετα στο σκοτάδι).
Κάθε παχιά τρίχα που βρίσκεται στο μουστάκι της, περιέχει πολλά μικροσκοπικά και υπερευαίσθητα νεύρα που στέλνοντας μήνυμα στον εγκέφαλό της, τη βοηθούν στον ασφαλή εντοπισμό αντικειμένων ή και (μέσω των δονήσεών τους) της παρουσίας άλλων ζώων στο χώρο που βρίσκεται, ακόμα και να αντιλαμβάνεται αν οτιδήποτε στερεό ή υγρό είναι ζεστό ή κρύο.
Όπως καταλαβαίνεις, τα μουστάκια παίζουν μεγάλο ρόλο, είναι κάτι σαν "ραντάρ" και δεν πρέπει να αφαιρούνται. Ευτυχώς στη δική σας περίπτωση, ένα μέρος τους μόνο έχει κοπεί, που θα ξαναμεγαλώσει. Οι γάτες, επίσης "αλλάζουν" τα μουστάκια τους, δηλαδή κατά καιρούς πέφτουν όπως το τρίχωμα και αντικαθίστανται.
Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα για τα μουστάκια, μπορείς στο θέμα μας εδώ
Επί τη ευκαιρία, η γατούλα σου είναι πανέμορφη ! Να τη χαίρεσαι και να την καμαρώνεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-05-16 στις 13:59. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 14:06, 07-05-16:

Ηξερα την χρηστικη αξια του μουστακιου τους...απλα δεν ηξερα κατα ποσο θα επιρρεαστει το μωρο μας μεχρι να της ξανα μεγαλωσουν !
Ηταν αρκετα ανησυχη στην αρχη και ηταν λογικο...γιατι πρωτη φορα την κουρευω τοσο πολυ...αλλα επρεπε! Ειχε πολλους κομπους και ξηροδερμια...και ηθελε να αναπνευσει λιγο το κορμακι της!!

Τουλαχιστον ξερει τον χωρο της και τα μερη του σπιτιου...και δεν παιζει να χαθει ή να πεσει απο καπου ..χχαχαχα!

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για τα κοπλιμεντα !

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,046 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:12, 07-05-16:

Μην ανησυχείς, απ'ό,τι είδα στη φωτογραφία είναι λίγο "παρμένα", δεν νομίζω να την επηρεάσει στο παραμικρό.
Εφ'όσον δε είχε αυτά τα προβλήματα, καλά έκανες και την κούρεψες. ΄Ετσι το καινούργιο της τρίχωμα θα βγει ανανεωμένο και στιλπνό. Όντως είναι μια κουκλίτσα!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:17, 08-05-16:

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 262 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:38, 08-05-16:

στη δικια μου,χωρις να θελω να ανυσηχησω κανεναν,οταν ειναι στα καλα της και υγειεστατη,ειναι αρχοντικα και μακρυα και πυκνα και ωραια οπως πρεπει.
ενω αντιθετως οταν ειναι αδιαθετη η της παρουσιαζεται καποιο προβλημα τα βλεπω ταλαιπορημενα,σαν αδυνατα και σπασμενα,αλλα επανερχονται μετα κανονικα.

Παράθεση

Roulita16248

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Roulita16248
H Roulita16248 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Roulita16248 έγραψε στις 12:33, 07-08-16:

Καλησπέρα και από μένα!! Πριν ένα μήνα μάζεψα ένα μικρό γατάκι από το δρόμο που ήταν 40 ημερών. Πριν 2 βδομάδες παρατήρησα ότι τα μουστάκια του είναι κοντά, λες και τα είχες κόψει με ψαλίδι. Σκέφτηκα ότι κάπου θα χώθηκε στο δρόμο στην προσπάθεια του να κρυφτεί μιας και είχε χαθεί μέσα στο γκαράζ του σπιτιού μου. Περιμένω από τότε να μεγαλώσουν και σήμερα παρατηρώ ότι δεν έχει καθόλου πλέον. Ξέρετε μήπως τι μπορεί να συμβαίνει; είναι ανησυχητικό; σκέφτομαι να τον πάω στο γιατρό αύριο να τον δει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους