Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 93,147 εγγεγραμμένα μέλη και 719,978 μηνύματα σε 22,904 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 304 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λοιμώδης περιτονίτιδα της γάτας

AlitisPapi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlitisPapi
Ο AlitisPapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O AlitisPapi έγραψε στις 18:38, 30-03-20:

καλησπέρα με υγεία σε όλους!
περνάμε μια πολύ δύσκολη φάση με τον Covid 19, αλλα με χαμόγελο και θετική σκέψη θα τα καταφέρουμε!

ο γάτος μου (αδέσποτος πιθανον 6-7 ετών), βρέθηκε θετικός στο FIP πριν 2 1/2 χρονια, με συμπτωματα λυθαργος, ανορεξια και τελος σε κωμα.

αναστήθηκε κ μέχρι πριν λίγο καιρό το είχαμε ξεχάσει , ώσπου πριν 3 μήνες έγινε υπερβολικά φοβικός (σα να τον έχει χτυπήσει κάποιος), σα να μην με αναγνώριζε, σαν τα είχε "χαμένα", τόσο που αν τον πλησίαζε του έφευγαν τα τσίσα του.
σταμάτησε να τρώει και έκανε κ διάρροια κ εμετό.
έγιναν αιματολογικές κ ήταν "καλές" σύμφωνα με τον κτηνίατρο.
15μερη κορτιζόνη & κοκτέιλ 2 αντιβιώσεων (όλα ενέσιμα) και την επόμενη μέρα συνήλθε.
στις 15 μέρες ακριβώς , τα συμπτώματα επανήλθαν.
φόβος, λίγο εμετός αλλά αυτή τη φορά κ νευρολογικά. μάτια χαμένα κ κούνημα του κεφαλιού κ πίσω ποδιού.

πάλι από την αρχή 15μερη κορτιζόνη και αντιβιωσεις.
περνάν οι 15 μερες πάλι τα ίδια.
πααααλι κορτιζόνη και αντιβιωσεις.

μόλις πριν λίγο πέρασαν οι 15 μέρες κ ξανα επεσε. είμαι σε απόγνωση.
καμία ιδέα? κάποιος με παρόμοια συμπτώματα ?
είναι τελικά από το FIP?
γιατι μετα τη δραση των φαρμακων κατρακυλα?
πως θα συνεχίσει η ζωή?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlitisPapi : 30-03-20 στις 18:48.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:00, 01-04-20:

Καλημέρα,

Λυπάμαι που περνάς αυτά με το γάτο σου. Δεν έχω πολύ εμπειρία, ξέρω μόνο λίγα επειδή και εμένα μου έχουν δώσει πιθανή διάγνωση FIP λόγω δεικτών στις αιματολογικές και περιστασιακών γαστρεντερικών συμπτωμάτων, αλλά δεν έχω σίγουρη διάγνωση. Δεν ξέρω τι εννοείς θετικός στο FIP, διότι δεν υπάρχει διαγνωστική εξέταση αν δεν πρόκειται για υγρή μορφή που δε μοιάζει να είναι η δική σου περίπτωση, αλλιώςυπάρχει μόνο μέτρηση αντισωμάτων για τον κορωνοϊό της γάτας fCOV, το αποτέλεσμα του οποίου δε βοηθά πολύ για τη διάγνωση του FIP. Το FIP προκαλείται από μετάλλαξη του κορωνοϊού μέσα στη γάτα, αλλά οι περισσότερες γάτες ειδικά όσες έχουν ζήσει έξω έχουν έρθει σε επαφή με τον κορωνοϊό αλλά δεν αρρωσταίνουν. Επίσης, δε ξέρω τι εννοείς "καλές" εξετάσεις. Ο γάτος βγαίνει και έξω; Μπορείς να βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το FIP εδώ: https://fiptreatment.com/
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους