Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,804 εγγεγραμμένα μέλη και 719,948 μηνύματα σε 22,901 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 305 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παρεξηγημενα pit bull..

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 17:37, 22-08-07:

https://www.youtube.com/watch?v=vL1trl1FMUw
https://www.youtube.com/watch?v=kjZkskdMp4g
https://www.youtube.com/watch?v=mmwaHMzgrKk
περιεχουν μερικες φωτο λιγο φρικη αλλα ειναι οκ εγω τα ειδα...
1 εικονα=1000 λεξεις, πολλες εικονες= δισεκατομμυρια λεξεις...
''αφηστε τα pit bull και πιαστε τους ιδιοκτητες τους!!!!''

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:51, 22-08-07:

το εχω πει κ το εχω ξαναπει δεν υπαρχουν κακα ζωα κ επικυνδινα κακοι ιδιοκτητες υπαρζχουν που νομιζουν οτι εχουν ενα τετοιο σκυλι κ ειναι καποιοι αυτο το ειδος τα σκυλια ειναι σαν ολα τα αλλα σκυλια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marfot75
H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 19:48, 22-08-07:

Δίπλα στη δουλειά μου υπάρχει ένα σπίτι με μεγάλη αυλή. Ένα πρωί είδα ένα σκυλί πίσω από τα κάγκελα να με κοιτάζει . Του μίλησα λιγάκι και όταν είδα ότι δεν είχε κακές προθέσεις έβαλα το χέρι μου και το χάιδεψα. Ήταν φιλικότατο και έδειξε να απολαμβάνει τα χάδια μου.
Λίγο μετά είδα την ιδιοκτήτρια και τη ρώτησα τι ράτσα ήταν αυτο το σκυλί μιας και δεν είχα ξαναδεί. Πίτμπουλ, μου λέει.
Ξαφνιάστηκα γιατί άκουγα ότι τα πίτμπουλ είναι πολύ επικίνδυνα σκυλιά. Αν το ήξερα απο πριν ίσως να φοβόμουν να το χαιδέψω.
Κάθε πρωί τον φώναζα κι ερχόταν στα κάγκελα και τον καλημέριζα με χαδάκι.
Ο καημενούλης, ο Βογκ, ήταν ένα γλυκύτατο πλάσμα και λέω ήταν γιατι λίγο καιρό μετά πέθανε απο καρκίνο στο πάγκρεας .
Τελικά όλα είναι θέμα ιδιοκτήτη.....

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 21:48, 22-08-07:

Παρόμοια συζήτηση έχει ξαναγίνει εδω με αφορμή ροντβάιλερ (εξίσου "άγρια" με τα πιτ μπουλ)...
Πάντως εμένα πολύ με είχε πειράξει όταν μου είπε ένας φίλος ότι το σκυλί του (ημίαιμο πιτ μπουλ) είχε ξεσκίσει μια γάτα στο δρόμο.
Σκυλί μεγαλωμένο με χάδια και αγκαλιές....Το είχε βγάλει βόλτα με λουρί και όταν είδε τη γάτα, τον πέταξε κάτω και της όρμησε....

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 22:43, 22-08-07:

Δυστυχώς είναι φυσικό αυτό. Όπως η γάτα μας κυνηγάει ποντίκια, έντομα και πουλιά έτσι και τα σκυλιά κυνηγάνε και γάτες. Είναι στην φύση τους σαν θηρευτές. Κατά τα άλλα μπορεί να είναι το γλυκύτερο σκυλάκι του κόσμου.
Κι εγώ είχα πάθει σοκ όταν γύρισα σπίτι και βρήκα ξεπουπουλιασμένο και ακέφαλο σπουργίτι, αλλά τι να γίνει.
Ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου οφείλει να προσέχει το σκυλί του να μην σκοτώνει γατούλες.
Κι εγώ πιστεύω οτι δεν μπορούμε να μιλήσουμε για φονικές ράτσες σκύλων. Είναι άδικη γενίκευση αυτή. Απλά συνήθως αυτοί που επιλέγουν τα σκυλιά αυτά τα επιλέγουν λόγω της φήμης τους αυτής και τα μεγαλώνουν και ανάλογα ώστε να γίνονται επιθετικά...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:45, 22-08-07:

Όσον αφορά το περιστατικό που ανέφερε η Ισμήνη, τα πιτ μπουλ δεν έχουν γενετική προδιάθεση επιθετικότητας απέναντι στους ανθρώπους, αλλά έχουν προδιάθεση επιθετικότητας απέναντι στα ζώα. Σκεφτείτε ότι για χρόνια εκτρέφονταν (και εξακολοθούν να εκτρέφονται) για κυνομαχίες: δηλαδή το σκυλί επιτίθεται στο άλλο ζώο στην αρένα, αλλά όχι στον άνθρωπο-διαιτητή. Σήμερα εξακολουθούν να διαωνίζονται αυτές οι γραμμές αίματος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα πιτ μπουλ προέρχονται από αυτές.
Κάποιος που έχει επιθετικό σκυλί (και επιθετικά δεν είναι μόνο τα πιτ) οφείλει να το εκπαιδεύσει και να το κοινωνικοποιήσει, ώστε να αποφύγει τέτοια ατυχή συμβάντα.
Γενικά, τα πιτ μπουλ είναι από τα πλέον αμφιλεγόμενα σκυλιά. Δεν έχω γνώσεις για να πάρω θέση, απλώς αντιγράφω σημεία που είναι δεκτά απ' όλους.
Δείτε και εδώ μια σχετική συζήτηση. Αν πλοηγηθείτε και στο υπόλοιπο φόρουμ, θα βρείτε άπειρες συζητήσεις για το θέμα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 23:11, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου οφείλει να προσέχει το σκυλί του να μην σκοτώνει γατούλες.
Nαι συμφωνώ. Δυστυχώς ατυχήματα συμβαίνουν....
Κι εγω έφριξα πέρισυ που βρήκα σπουργιτάκι σκοτωμένο μέσα στο σπίτι, από το Σίβα...(Και δεν ήταν και η πρώτη μου κακή εμπειρία...Ο Καίσαρας είχε σκοτώσει 8 δεκαωκτούρες...)
Πάντως όσον αφορά το σκύλο που προανέφερα τέλος καλό!
Μετά από "πλύση εγκεφάλου' που υπέστει ο φίλος, τον χάρισε σε ένα σπίτι με μεγάλο κήπο. Το σκυλί αυτό ΚΑΤΑΡΧΗΝ ήταν παράλογο να ζει σε διαμέρισμα....

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:50, 23-08-07:

Νομίζω και στα ζώα είναι όπως στους ανθρώπους... Κληρονομικότητα και περιβάλλον παίζουν μεγάλο ρόλο. Για αυτό ο γάτος μου πιστεύω αν και μεγαλωμένος σαν πρίγκηπας του αρέσει να κοιμάται σε χαρτόκουτα και έχει έναν έμφυτο φόβο για τις σκούπες. Μιλάνε μάλλον τα γονίδια των άστεγων προγόνων του...

Εξαρτάται απο το σκυλί βέβαια, αλλά έχω την αίσθηση οτι τα σκυλιά δένονται πολύ με τον ιδιοκτήτη. Έχω δει και μεγάλο σκυλί σε διαμέρισμα να είναι μια χαρά γιατί είχε τη βόλτα του και την αμε΄ριστη προσοχή του αφεντικού του.
Κι εγώ φρικάρω με σκυλιά που τρώνε γατούλες, αλλά δεν μπορώ να πω κάτι καθώς οι γάτες θεωρούνται από τους πιο επιτυχημένους φονιάδες στη φύση και το διαπιστώνω και καθημερινά. Ήδη ο γάτος μου σκοτώνει οτι βρεθεί μπροστά του που είμαστε στο διαμέρισμα, δεν θέλω να ξέρω τι δωράκια θα μου άφηνε άμα είχαμε κήπο...

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 09:17, 23-08-07:

εγω εχω δει και λυκοσκυλο να κυνηγαει γατακι μπροστα στα ματια μου και φυσικα το εσωσα. καθυστερησα τα δυο λυκοσκυλα και αυτο προλαβε και τρυπωσε σε μια αυλη:up: επομενος δεν ειναι μονο ατ pit bull που επιτυθενται σε αλλα ζωακια στο δρομο, εχω δει και κοκερακι να το κανει

Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 2,000 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 09:27, 23-08-07:

Υπάρχει ομως και η αντιθετη περιπτωση..Στο σπιτι του δικου μου έχει μια αδέσποτη γατουλα αγκύρας η οποία κανει αγρια επιθεση σε ολα τα σκυλακια της γειτονιας ενω ειναι πολυ καλη με τους ανθρωπους..Την προηγουμενη βδομαδα ακουσαμε ενα ημιαιμο λυκοσκυλακι να κλαιει και τι να δω ειχε κρεμαστει απο τη μουρη του και δεν τον αφηνε.. Το σκυλακι ειναι πολυ καλο και δεν γαυγίζει ποτε..Του εχουν και σπιτακι για να μενει..

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:34, 23-08-07:

Εγώ είχα πετύχει 5-6 κόπρους στο σύνταγμα που είχαν περικυκλώσει ένα γατουλίνι και το γάβγιζαν. Δεν ξέρω τι θα γινόταν τελικά παρόλο που δεν φαίνονταν και τόσο επικίνδυνα τα σκυλάκια αυτά, αλλά ευτυχώς πρόλαβα καιμπήκα στη μέση και πήρα το γατάκι. Τελικά με είδε ο κύριος που το είχε χάσει απο ενα μαγαζί και το πήρε.
Δεν είναι θέμα ράτσας, πιστεύω κι εγώ.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 15:23, 23-08-07:

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι θέμα ράτσας, αλλά ένα αγριεμένο τσιουάουα ελέγχεται, ενώ ένα μεγαλόσωμο σκυλί πιο δύσκολα.
Βρήκα κάποιες φωτογραφίες με μια σκυλίτσα στο προηγούμενο μου σπίτι. Ειναι κοπρεξ-γκριφόν. Αυτή μάλλον είχε στο dna της να αγαπά τις γάτες!!! Θυμάμαι που πηγαιναν τα αδέσποτα γατόνια και έτρωγαν το φαγητό της και αυτή καθόταν από πάνω και τους κοίταζε.
Πάντως εκτελουσε χρέη φύλακα και όταν ήθελε γινόταν πολύ άγρια.
Εδω από μια επίσκεψη της στο σπίτι μας.
Στη μια φωτο είναι με το Σιβα και στην άλλη με ένα από τα παιδιά της.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:26, 23-08-07:

Ο Σίβα ήταν χοντρός τότε!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 15:29, 23-08-07:

Ποτέ δεν υπήρξε χοντρός. Απλά ήταν χειμώνας και έτρωγε λίγο παραπάνω. Ασε που είχε και τριπλάσιο τρίχωμα απο τωρα (όπως κάθε καλοκαίρι). Πάντως εδω και 2-3 μερες έχει ξαναρχισει να τρωει με όρεξη και έφτιαξε λιγο και το τρίχωμα του. Ευχέλαιο πρέπει να κάνω για να φάει λίγο αυτός ο γάτος!

Παράθεση

exposure243

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη exposure243
Ο exposure243 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O exposure243 έγραψε στις 08:23, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από μελινάκι
''αφηστε τα pit bull και πιαστε τους ιδιοκτητες τους!!!!''
Ακριβώς

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους