Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,937 εγγεγραμμένα μέλη και 719,969 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο μας καλύπτει τελικά ένα συμβόλαιο υιοθεσίας;

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 15:23, 01-04-10:

Julia,
συγνωμη που θα μιλησω λιγο αργκο,αλλα αυτο το συμβολαιο υιοθεσιας ,μου φαινεται μουφα.Δεν αποτελει καμμια εγγυηση ,αποψη μου,δεν ειναι συμβολαιογραφικο εγγραφο και το βρισκω και απαραδεκτο να γινεται.Τη στιγμη που μιλαμε για ζωουλες ,θεωρω οτι αυτος που δεχεται να την παρει στα χερια του εχει συνειδηση και ειναι αποφασισμενος και σιγουρος να την φροντισει ,να την αγαπησει σαν να ηταν παιδι του και οχι ζωο του.

Το συμβολαιο λοιπον,δεν δεσμευει κανεναν λιγοτερο η περισσοτερο αν δεν ισχυουν τα παραπανω.
Οσο για την επιβλεψη του καθενος και αυτο το βρισκω καπως,μην πω,γιατι ουτε κι αυτο ειναι εφικτο αν βρεθει το ζωακι,μακρυα απο αυτον που το δινει,ασε που υπαρχουν χιλιες δυο μαλακιες που μπορει να σου πει ο αλλος για την τυχη του ζωου,σε περιπτωση που δεν το εχει κρατησει και το εχει πεταξει στο δρομο.

Αρα ,ο καθενας μας που αποφασιζει να παρει ενα η περισσοτερα ζωακια στο σπιτι του πρεπει να ειναι 100% βεβαιος οτι το θελει και αναλαμβανει ολη την φροντιδα που απαιτει,συνειδητα.

Οσο για τα ωραια η ασχημα γατακια και γενικα ζωακια,πιστευω οτι δεν υπαρχει ψυχουλα που να ειναι ασχημη.....Ισως μερικα να ειναι ομορφοτερα απο καποια αλλα...ασχημα ομως σιγουρα οχι.

Και κατι τελευταιο,για τους ενδιαφερομενους νεους γατογονιους.
Η Μπριζιτ μου ειναι Περσικη ,Ο Ρικυ ειναι αδεσποτακι.Μπορει να μην ταιριαζουν και πολυ μεταξυ τους,να με ταλαιπωρει η συμβιωση τους,ουτε μια στιγμη ομως δεν σκεφτηκα να πεταξω η το ενα η το αλλο στο δρομο και φυσικα δεν θα το κανω στο μελλον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:45, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Julia,
συγνωμη που θα μιλησω λιγο αργκο,αλλα αυτο το συμβολαιο υιοθεσιας ,μου φαινεται μουφα.Δεν αποτελει καμμια εγγυηση ,αποψη μου,δεν ειναι συμβολαιογραφικο εγγραφο και το βρισκω και απαραδεκτο να γινεται.Τη στιγμη που μιλαμε για ζωουλες ,θεωρω οτι αυτος που δεχεται να την παρει στα χερια του εχει συνειδηση και ειναι αποφασισμενος και σιγουρος να την φροντισει ,να την αγαπησει σαν να ηταν παιδι του και οχι ζωο του.
Συμφωνώ ότι δεν έχουν καμία δύναμη και καμία ισχύ.. αλλά πίστεψέ με εαν κάποιος μου πεί δεν υπογράφω κανένα @@@χαρτο.. εμένα κάτι μου λέει για το ποιόν του και γατί μου δεν βλέπει...
Για μένα δεν είναι καθόλου απαράδεκτο να γίνεται, πολλοί το κάνουν, είναι ένα μέσο να τσεκαριστεί ο άλλος πόσο πρόθυμος είναι..
Το τί κυκλοφορεί εκεί έξω απο "ανθρώπους" που το παίζουν καλοί, αγαπησιάρικοι με τα ζωάκια και άλλα πράσινα άλογα δεν λέγεται...
Όλες είναι ζωούλες, σίγουρα.. αλλά πολύ συχνά οι καλοί αυτοί άνθρωποι γρήγορα το ξεχνάνε. Θα διαβάσεις άπειρα τρελά πράγματα και ασυνείδητες αντιδράσεις απο ανώριμους ανθρώπους που όχι ζώο δεν αξίζουν να έχουν, αλλά ούτε ψάρι.... Και φυσικά είναι ΜΕΓΑ λάθος να νομίζουμε ότι όλοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο όπως εμείς...

Το συμβολαιο λοιπον,δεν δεσμευει κανεναν λιγοτερο η περισσοτερο αν δεν ισχυουν τα παραπανω.
Οσο για την επιβλεψη του καθενος και αυτο το βρισκω καπως,μην πω,γιατι ουτε κι αυτο ειναι εφικτο αν βρεθει το ζωακι,μακρυα απο αυτον που το δινει,ασε που υπαρχουν χιλιες δυο μαλακιες που μπορει να σου πει ο αλλος για την τυχη του ζωου,σε περιπτωση που δεν το εχει κρατησει και το εχει πεταξει στο δρομο.
Το τί τσεκάρισμα κάνουμε όσοι χαρίζουμε γατάκια, τί επαφή κρατάμε, και το τί ξεσκόνισμα γενικότερα γίνεται δεν λέγεται... Εφόσον φυσικά αγαπάει κάποιος το γατί που δίνει. Εάν θέλει να το δώσει απλά οκ.. το ευκολότερο πράγμα. Δεν ψάχνουμε απλά σπίτια.. αλλά ΚΑΛΑ σπίτια. Και ναι, ξέρω άτομα που τους επιστράφει ζώο μετά απο 6 μήνες και ένα χρόνο με βλακεία δικαιολογία.. και το πήραν. Γιατί? Γιατί είχε γίνει σαφές .. ότι εαν ποτέ το ζώο δεν είναι επιθυμητό παρακαλούνται να το επιστρέψουν και όχι να το αμολήσουν. Ποτέ κανείς δεν είναι σίγουρος για το γατάκι που δίνει.. αλλά κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να αποκλειστούν οι μή ικανοί και οι μή υπεύθυνοι

Αρα ,ο καθενας μας που αποφασιζει να παρει ενα η περισσοτερα ζωακια στο σπιτι του πρεπει να ειναι 100% βεβαιος οτι το θελει και αναλαμβανει ολη την φροντιδα που απαιτει,συνειδητα.

Οσο για τα ωραια η ασχημα γατακια και γενικα ζωακια,πιστευω οτι δεν υπαρχει ψυχουλα που να ειναι ασχημη.....Ισως μερικα να ειναι ομορφοτερα απο καποια αλλα...ασχημα ομως σιγουρα οχι.
Αυτό είναι επιθυμία και καθήκον όλων που αποφασίζουν να πάρουν ένα ζώο. Απο την θεωρία μέχρι την πράξη όμως το χάσμα είναι μεγάλο.... και πάλι μην βασίζεσαι ότι όλοι σκέφτονται όπως εμείς....

Στο θέμα με την ομορφιά θα με βρείς σύμφωνη. Αλλά βλέπεις ότι πάλι δεν σκεφτόμαστε όλοι τα ίδια....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 15:45, 01-04-10:

Julia,

Και κατι τελευταιο,για τους ενδιαφερομενους νεους γατογονιους.
Η Μπριζιτ μου ειναι Περσικη ,Ο Ρικυ ειναι αδεσποτακι.Μπορει να μην ταιριαζουν και πολυ μεταξυ τους,να με ταλαιπωρει η συμβιωση τους,ουτε μια στιγμη ομως δεν σκεφτηκα να πεταξω η το ενα η το αλλο στο δρομο και φυσικα δεν θα το κανω στο μελλον.
δεν διαφωνω μαζι σου..ΑΛΛΑ επειδη δυστηχως ζουμε σε εποχες που ο κοσμος ειναι ατομικιστης και ο καθενας στην πρωτη δυσκολια ειναι προθυμος να εγκαταληψει το ζωακι του στο δρομο..το συμβολαιο υιοθεσιας αποτελει μια λυση για τους ''θρασυδειλους'' που δυστηχως στις μερες μας μας εχουν κατακλησει...

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 16:09, 01-04-10:

Κοριτσια ,συγνωμη που δεν με πειθετε...Ο θρασυδειλος ,απο τον οποιο στην ουσια πατε να προφυλαχτητε,ειτε υπογραψει ειτε οχι ,το ιδιο και το αυτο ειναι.
Την κουτσουκελα θα την κανει .Απο τον αλλο,που δεν ειναι ,παλι το ιδιο. Απο τον αλλον που δεν ειναι ,αλλα θα γινει(για διαφορους λογους) παλι το ιδιο.

Οτι βλεπουν τα ματακια μας και οτι ακουν τα αυτακια μας ειναι το ρεζουμε....Απαξ και κλεισει η πορτα του αλλου..χαιρετισματα λοιπον στην εξουσια....
Γεια σου Βασιλη μεγαλε.Σορυ ηταν αυθορμητο.
Απλα η υπογραφη ειναι ,οτι κανατε το καθηκον σας σωστα και εχετε τη συνειδηση σας ησυχη...Αν μπορειτε δε να τους τσεκαρετε κατ ιδιαν και κατ οικον,σας βγαζω το καπελλο.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 16:17, 01-04-10:

Κοριτσια ,συγνωμη που δεν με πειθετε...Ο θρασυδειλος ,απο τον οποιο στην ουσια πατε να προφυλαχτητε,ειτε υπογραψει ειτε οχι ,το ιδιο και το αυτο ειναι.
Την κουτσουκελα θα την κανει .Απο τον αλλο,που δεν ειναι ,παλι το ιδιο. Απο τον αλλον που δεν ειναι ,αλλα θα γινει(για διαφορους λογους) παλι το ιδιο.

Οτι βλεπουν τα ματακια μας και οτι ακουν τα αυτακια μας ειναι το ρεζουμε....Απαξ και κλεισει η πορτα του αλλου..χαιρετισματα λοιπον στην εξουσια....
Γεια σου Βασιλη μεγαλε.Σορυ ηταν αυθορμητο.
Απλα η υπογραφη ειναι ,οτι κανατε το καθηκον σας σωστα και εχετε τη συνειδηση σας ησυχη...Αν μπορειτε δε να τους τσεκαρετε κατ ιδιαν και κατ οικον,σας βγαζω το καπελλο.
αμα καποιος δεν κανει για το ζωο σου κανει μπαμ ειτε με τη πρωτη, ειτε με τη δευτερη συνομιλια σας θα το καταλαβεις!!εκτος αμα καποιος ειναι γκαου!%&! η ο αλλος ειναι πια τοσο καλος υποκριτης!!

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H brigite έγραψε στις 16:27, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ιωάννα-μπιάνκα
αμα καποιος δεν κανει για το ζωο σου κανει μπαμ ειτε με τη πρωτη, ειτε με τη δευτερη συνομιλια σας θα το καταλαβεις!!εκτος αμα καποιος ειναι γκαου!%&! η ο αλλος ειναι πια τοσο καλος υποκριτης!!
Προς τι η υπογραφη συμβολαιου υιοθεσιας ειναι η απορια μου και η αντιρηση μου,αφου η συνομιλια μπορει να βγαλει καποιο συμπερασμα.....Και σαφως οτι ο υποκριτης θα υπογραψει .....και μετα τι;

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 16:39, 01-04-10:

Προς τι η υπογραφη συμβολαιου υιοθεσιας ειναι η απορια μου και η αντιρηση μου,αφου η συνομιλια μπορει να βγαλει καποιο συμπερασμα.....Και σαφως οτι ο υποκριτης θα υπογραψει .....και μετα τι;
οχι και εγω δεν νομιζω οτι εχει νοημα το συμβολαιο υιοθεσιας!!προτιμω να κανω τον αλλον να ανοιχτει και να μου μιλησει αφοβα..ετσι ειναι πιο ευκολο να τον ξεσκεπασεις!χε χε

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 17:11, 01-04-10:

Δυστυχως δεν εχω μπροστα μου καποιο βιβλιο να το επιβεβαιωσω, και το ιντερνετ δεν περιεχει και πολλες νομικες πληροφοριες, αλλα απο τα λιγα που θυμαμαι με το ιδιωτικο ενοχικο τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ! Δηλαδη, ενα ιδιωτικο συμβολαιο υιοθεσιας κατοικιδιου, δεσμευει και τα δυο μερη! Αν η συμφωνια ειναι ΝΑ ΣΤΕΙΡΩΘΕΙ ΤΟ ΖΩΟ, ΚΑΙ Ο ΥΙΟΘΕΤΩΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΕΙ, εφοσον αυτο εχει συγκεκριμενα αναφερθει στην συμφωνια, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΤΕ ΠΙΣΩ ΤΟ ΖΩΟ! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΕΤΕ! Ακομα και αν εχει επιχειρηματα γιατι δεν στειρωνει το ζωο του (να μην ζησει και η γατα τον ερωτα της εις βαρος καθε αλλου αδεσποτου που ψαχνει σπιτι?) εφοσον η συμφωνια ελεγε οτι ζωο θα επιστραφει σε περιπτωση που δεν στειρωθει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΕΝΝΑ, το δικαστηριο θεωρει τον καθενα υπευθυνο της υπογραφης του. Αυτο ομως σημαινει, οτι ειμαστε υπευθυνοι για τα ζωα που ΕΜΕΙΣ φροντισαμε να ερθουν στον κοσμο, και ειμαστε διατεθειμενοι να τα ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ακομα και αν αυτο σημαινει τα να φορτωθουμε. Στην περιπτωση εδω μου κανει πιο πολυ για ξεφορτωμα,

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:17, 15-02-15:

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία με την υιοθεσία ζώων και μόλις τελευταία αποφάσισα να προωθήσω κάποιες αδέσποτες γατούλες για υιοθεσία (μιας που για μένα είναι αδύνατον πλέον να αναλάβω άλλες δυστυχώς..). Για όσους ξέρετε ήθελα να ρωτήσω: τα συμβόλαια υιοθεσίας εφόσον υπογραφούν τα επικυρώνετε κιόλας σε κπ ΚΕΠ ή άλλη Υπηρεσία, ή δεν έχει νόημα; Απλά έχω διαπιστώσει ότι ένα συμβόλαιο γενικά δεν είναι ικανό να προστατέψει το ζώο και οτιδήποτε κι αν συμβεί δε σε καλύπτει για να κινηθείς νομικά. Ωστόσο και μόνο για το τυπικό της υπόθεσης θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται...
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν έχει άλλη ισχύ από τη στιγμή που επικυρωθεί, όπως μου είπε κάποιος που ασχολείται γενικά και πάντα λέει τα επικυρώνει! Τί λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 15-02-15 στις 11:20.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 15:46, 15-02-15:

Επικύρωση στα ΚΕΠ ή στην αστυνομία θέλει, για το γνήσιο της υπογραφής ώστε νομικά να είσαι καλυμμένη σε περίπτωση που δεν τηρηθούν οι όροι του.
Όταν υιοθέτησα τον Ίγκυ δεν κάναμε συμβόλαιο, αν και το είχα προτείνει στον άνθρωπο, και μου είχε φανεί περίεργο, μετά όμως που έσκασαν μύτη τα Σεσιλομωρά, συνειδητοποίησα το εξής: Καταρχάς, οι δύο οικογένειες που πήραν τη Μία & τον Ρακούν, πρώτοι αυτοί μου είπαν να κάνουμε συμβόλαιο. Η κοπέλα όμως που ήθελε τη Λίνα, όταν της είπα για συμβόλαιο εξαφανίστηκε (εκεί που με ρωτούσε συνεχώς πότε θα την πάρει). Με τους πρώτους τώρα, δεν κάναμε συμβόλαιο, αλλά ξέρω ονοματεπώνυμα, διεύθυνση, και στηρίχτηκα στο ένστικτό μου. Μπορεί να δικαιώθηκα, όμως το συμβόλαιο και σε καλύπτει και βοηθάει στο να δεις προθέσεις, δεν είναι δηλαδή μόνο νομικό το θέμα.
Αν δεν το επικυρώσεις δεν έχει καμιά ισχύ νομικά πάντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:55, 15-02-15:

Μάλιστα, σ ευχαριστώ πολύ Annie για την απάντηση, οπότε επικυρωμένο οπωσδήποτε! Εννοείται ότι το καλύτερο κριτήριο είναι το ένστικτο, δηλ. η γενικότερη εικόνα που σου δίνει ο ενδιαφερόμενος...αλλά αν αρνηθεί να βάλει μία υπογραφή σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι...για ποιό λόγο άλλωστε από τη στιγμή που θέλει να υιοθετήσει ένα ζωάκι...δεν το καταλαβαίνω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 16:40, 15-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Μάλιστα, σ ευχαριστώ πολύ Annie για την απάντηση, οπότε επικυρωμένο οπωσδήποτε! Εννοείται ότι το καλύτερο κριτήριο είναι το ένστικτο, δηλ. η γενικότερη εικόνα που σου δίνει ο ενδιαφερόμενος...αλλά αν αρνηθεί να βάλει μία υπογραφή σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι...για ποιό λόγο άλλωστε από τη στιγμή που θέλει να υιοθετήσει ένα ζωάκι...δεν το καταλαβαίνω!
Οπωσδήποτε γιατί αλλιώς είναι απλά ένα φύλλο χαρτί. Όταν είχα βρει το Κάνε, τον ήθελε ένα παλικάρι, ενθουσιάστηκε. Μόλις του είπα για συμβόλαιο και με ρώτησε τι είναι, του είπα ότι θα πρέπει να πάμε στην αστυνομία για επικύρωση. Μάντεψε, λάκισε το παλικάρι. Τους τρομάζει, δεν ξέρω γιατί.
Η διαφορά εμού & των Μία-Ρακούν με αυτήν της Λίνας ήταν ότι οι 3 πρώτοι προσφερθήκαμε να κάνουμε συμβόλαιο, άσχετο αν δεν έγινε.
Οι περισσότεροι έχουν ένσταση στον όρο που λέει για τις επισκέψεις. Από προσωπική εμπειρία, καταρχάς δεν έρχονται κάθε λίγο να σου κατσικώνονται. Τον δε Στέλιο (που μου έδωσε τον Ίγκυ), τον έχω ταράξει στις φωτογραφίες τον χριστιανό. Όπως και οι Μία-Ρακούν μου στέλνουν φωτογραφίες χωρίς να τις ζητήσω καν πρώτη. Απλά γιατί όταν έχεις πάρει ένα ζωντανό και τους προσφέρεις ζωή χαρισάμενη, θες να το μοιραστείς με τον άνθρωπο που στο έδωσε, από χαρά και περηφάνεια για το πώς ήταν και πώς το έκανες. Άσε που εγώ ζαλίζω τον Στέλιο να έρθει για καφέ (και έχει να έρθει κανα 6μηνο). Και άλλη όρεξη δεν είχα να πηγαίνω στα παιδιά και να τα ζαλίζω. Το μόνο που τους είπα ήταν πως σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο (και δεν θα κρίνω καθόλου τον λόγο αυτό, δε με νοιάζει) δεν μπορούν να κρατήσουν τα μωρά, να με πάρουν ένα τηλέφωνο και θα τα πάρω πίσω χωρίς κουβέντα. Όπως κι αν γίνει κάτι, χτύπα ξύλο, να το μάθω άμεσα. Κι όχι, δεν θέλω τηλέφωνα πώς είναι το γατί κλπ, μερικές φωτογραφίες ως απόδειξη της χαρισάμενης ζωής πού και πού μου αρκούν
Άνθρωπος οπότε που δεν είναι διατεθειμένος να μου εγγυηθεί γραπτά και επίσημα ότι θα προσφέρει στο ζώο ό,τι καλύτερο μπορεί, δεν πρόκειται να το πάρει ποτέ, απλά και όμορφα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 17:31, 15-02-15:

Έτσι είναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά ένα γατάκι που έδωσα ήδη, δεν ήξερα και το έδωσα με συμβόλαιο μεν αλλά χωρίς επικύρωση...Θα πω στην κοπέλα όμως να πάμε άμεσα για επικύρωση, θέλω να πιστεύω ότι δε θα φέρει αντίρρηση, αφού μου έχει δώσει πολύ καλή εντύπωση και με ενημερώνει από μόνη της κιόλας συχνά ως τώρα για το μικρό...
Επίσης ενημερωτικά για όσους δε γνωρίζουν μου είπαν ότι ακόμη και επικυρωμένα να είναι τα συμβόλαια θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε τσιπαρισμένο το ζώο - είναι υποχρεωτικό και για τις γάτες από το νόμο εξάλλου- γιατί διαφορετικά αν συμβεί οτιδήποτε (χτύπα ξύλο), δεν μπορείς να αποδείξεις ότι πρόκειται για συγκεκριμένο ζώο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:26, 15-02-15:

Οι περισσότεροι έχουν ένσταση στον όρο που λέει για τις επισκέψεις.
Παιδιά εμένα το συμβόλαιο που υπέγραψα όταν πήρα την Τερψούλα μου, δεν θυμάμαι να έγραφε τίποτα περι επισκέψεων. Κι έρχομαι να ρωτήσω, αυτά τα συμβόλαια είναι στάνταρ?
Εννοώ είναι "τυποποιημένα" αυτά που γράφουν ή υπάρχει το τυπικό και προσθέτει κανείς και όρους κατά βούληση?Περιττό να πω οτι ούτε η κοπέλα ούτε εγώ σκεφτήκαμε να το πάμε για επικύρωση..

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 21:09, 15-02-15:

Αυτά που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι πάνω κάτω τα ίδια, κάποια από αυτά έλεγαν για επισκέψεις (αιφνιδιαστικές έλεγαν αν θυμάμαι καλά). Όταν κάνω κάποια στιγμή, θα φτιάξω δικό μου, μια μίξη όσων είδα και με απασχολούν -γιατί πολλά μου φάνηκαν βαρύγδουπα, είπαμε..
Μαρία, δεν θα αγχωνόμουν στη συγκεκριμένη περίπτωση, η κοπέλα έκατσε, υπέγραψε, σε ενημερώνει, οπότε εντάξει.
Αυτό για το τσιπάκι δεν το είχα σκεφτεί, αλλά από την άλλη, συνήθως πας το ζώο και πάτε μαζί στον κτηνίατρο για τοποθέτηση τσιπ, οπότε έχεις και τον αριθμό, σωστό..
Εγώ πάντως το'χω πει, συμβόλαιο ξεσυμβόλαιο, αν γίνει μεγάλη πατάτα (κάτι κακοποιήσεις που βλέπουμε, κλπ) θα τους πάρει και θα τους σηκώσει, ούτε αστυνομία ούτε τίποτα. Μόνο νόμιμα δεν θα είναι τα μέσα (απλά και όμορφα, ξαναλέω, χαχαχχαχαχαχ)

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:21, 15-02-15:

Στάνταρ "τυποποιημένο" συμβόλαιο για την υιοθεσία ζώου όντως δεν υπάρχει, όπως λέει και η Annie, αν και κατ΄εμέ καλό θα ήταν κάποια στιγμή να υπάρξει..Εγώ αυτό έκανα πάντως, μία μίξη αυτών που βρήκα! Κι εντάξει είπαμε, δεν αναφέρω για αιφνιδιαστικές επισκέψεις τύπου, αλλά ότι συμφωνεί ο νέος κηδεμόνας να μου επιτρέπει τυχόν επίσκεψη στο χώρο του και να υπάρχει μία επικοινωνία τηλεφωνική ή με μέιλ για την πορεία του ζώου, αραιά και που βέβαια! Ο πιο σημαντικός όρος για μένα είναι το ζώο να επιστρέφεται στον "υπεύθυνο της υιοθεσίας" αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει αυτός που το έχει πάρει...Καλά για περιπτώσεις κακοποίησης δε θέλω καν να το σκέφτομαι...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:47, 15-02-15:

Βρε παιδιά αυτό το "αιφνιδιαστικό"μου κάνει κάπως..Αιφνιδιαστικά, ούτε η μάνα μου έρχεται στο σπίτι μου..

Νομίζω πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή, έτσι ώστε και εκείνος που δίνει το ζωάκι για υιοθεσία να εξασφαλίζει οτι θα το φροντίζουν όπως πρέπει και εκείνος που θα το υιοθετήσει να μην "τρομάζει" με ορισμένους όρους,πράγμα που είναι αποτρεπτικό για κάποιον που πραγματικά ενδιαφέρεται, αλλά δεν θέλει μαζί με το ζωάκι και τον πρώην κάτοχό του να γίνουν κολλητάρια για μια ζωή.
Για παράδειγμα η κοπέλα που μου έδωσε μωράκι την Τέρψη (μια πραγματικά υπέροχη κοπέλα), ούτε μου ζήτησε να έρθει να τσεκάρει το χώρο του σπιτιού μου. Πήγα, συζητήσαμε, υπογράψαμε με ταυτότητες (και μάρτυρες) το συμβόλαιο και μου τόνισε πολύ ευγενικά οτι αν για οποιοδήποτε λόγο αλλάξω γνώμη, να της επιστρέψω τη μικρή. Από κει κι έπειτα αρχικά είχαμε σχεδόν καθημερινή συνομιλία κυρίως μέσω e-mail , μετά ξαφνικά αραιώσαμε μέχρι που κόπηκε η επικοινωνία κι εγώ συμπέρανα οτι πλέον θα είναι ήσυχη οτι το γατί είναι σε καλά χέρια. Και πέρασαν 2 χρόνια σιωπής, μέχρι πριν κανα δυο μήνες που με .."αιφνιδίασε" Έλαβα ένα e-mail που με ρωτούσε τι γίνεται η γατούλα. Ε βέβαια της απάντησα αμέσως, στέλνοντάς της και αρκετές φωτο και παραπέμποντάς την εδώ στο σάιτ, για να μάθει περισσότερα. Ε, τώρα λεπτομέρειες, πώς της φάνηκε η Τέρψη που μεγάλωσε, τι απάντησε στην ερώτησή μου τι κάνουν τα αδερφάκια της, κλπ.. είναι εκτός θέματος..

Αυτό που θέλω να πω εν κατακλείδι είναι να υπάρχει καλή διάθεση και από τις δυο πλευρές.
Και εκείνος/η που δίνει για υιοθεσία, να προσέχει από την αρχή τις λεπτομέρειες στον υποψήφιο γατο-γονιό και να συμβουλεύεται και το ένστικτό του. Το μικροτσίπ νομίζω είναι μια πολύ καλή μέθοδος προφύλαξης από ασυνείδητους,

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 00:07, 16-02-15:

Κι εγώ όταν ακούω αιφνιδιαστικές επισκέψεις, μου έρχεται στο μυαλό μια μουρλή που μου χτυπά το κουδούνι στα καλά καθούμενα.
Δεν ξέρω, αλλά και δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι κάτι τέτοιο. Άσε που, αν πάρεις ένα τηλέφωνο και πεις πως θες να πας κάποια στιγμή στο σπίτι (κανονισμένα δηλαδή), μπορείς να καταλάβεις αν το ζώο περνάει ζάχαρη, δεν κρύβονται κάποια πράγματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους