Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,791 εγγεγραμμένα μέλη και 719,939 μηνύματα σε 22,900 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 421 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Από το διαμέρισμα στην αυλή...

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria.andreou
H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 14:45, 07-05-10:

Ο Μαξούλης μου βρίσκεται μαζί μου στο διαμέρισμά μου εδώ και ένα χρόνο.
Ωστόσο για το καλοκαιράκι σκεφτόμουν να μετακομίσω στο πατρικό για κάποιο διάστημα.
Η μαμά μου δεν τον θέλει σπίτι, ωστόσο θα τον κρατήσω στο δωμάτιό μου γχωρίς πρόβλημα.
Πόσο εύκολο είναι να μάθει την γειτονιά για να μην είναι κλεισμένο σπίτι;
Μου έχουν πει ότι χρειάζεται να τον κάνω βόλτες με το σαμαράκι για καποιο διάστημα...
Πόσο διάστημα μπορεί να είναι αυτό; Και σε ποια ακτινα έκτασης από το πατρικό μου θα πρέπει να τον βολτάρω;
Αυτό που φοβάμαι είναι ότι συνήθως όταν του φωνάζω κρύβεται αντί να τρέχει και θα με πιάνει πανικός όυι χάθηκε...
Ωστόσο θα ήθελα να ξέρει να κινείται στην περιοχή...

Σας ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:49, 07-05-10:

Απλα δεν θα τον βγαζεις!Για να μη χαθει,να μην τον πατησει αμαξι,να μην τον βουτηξει κανενα παιδακι κτλ.Πολλα μπορει να συμβουνε.Αν θελεις οπωσδηποτε να τον αφησεις ελευθερο εξω,τοτε περιεφραξε καποιο χωρο,ετσι ωστε να μην μπορει να βγει,ουτε να μπει γατι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:28, 07-05-10:

Κι εγώ το θεωρώ παρακινδυνευμένο να τον βγάζεις έξω.
Το πατρικό σου είναι μονοκατοικία με αυλή; Βρίσκεται σε ήρεμο μέρος, έξω απ' την πόλη, πώς είναι η περιοχή;

Παράθεση

maria.andreou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria.andreou
H maria.andreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 212 μηνύματα.

H maria.andreou έγραψε στις 22:20, 12-05-10:

Ναι το πατρικό μου είναι μονοκατοικία με αυλή...
και όσο και να περιορίσω το χώρο πάντα υπάρχει κύνδυνος να φύγει... τα γατιά τις γειτονιάς περνουν πάνω από τοίχους κλπ...
και είναι καλύτερα αν τύχει και βγεί έξω να ξέρει τον χώρο να μην χαθεί...
Άκουσα ιστορία που το γατι χάθηκε γιατί ένοιξε μόνο του το παράθυρο ενώ δν τον αφήναν να βγεί εξω...
Από τη στιγμή που μένω σε μονοκατοικία πρέπει να μάθει τη γειτονιά...

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 22:27, 12-05-10:

Αν ειναι μαθημενο να ζει μεσα στο σπιτι και ειδικα αν ειναι και στειρωμενο, δε νομιζω οτι θα θελησει να βγει εξω...
Παρ'ολα αυτα, ακομα κι αν προσπαθησει να φυγει και τον εμποδισεις μερικες φορες μαλλον θα το συνηθισει και θα σταματησει να εχει τασεις φυγης. Κι εγω δεν το συστηνω να το αφηνεις να βγαινει εξω...Οι κινδυνοι ειναι παρα πολλοι...Τα δικα μου που βγαινουνε καρδιοχτυπαω μεχρι να γυρισουνε Αν επιμενεις να τον βγαζεις εξω τοτε καλο θα ηταν να τον πηγαινεις βολτα με το σαμαρακι παντα.
Το ενδεχομενο να φυγει και να χαθει στη γειτονια μου δε μου φαινεται πιθανο, συνηθως οι γατες πηγαινουν μεχρι εκει που αισθανονται ανετα, δηλαδη μεχρι εκει που θα ξερουν οτι μπορουν να βρουν το δρομο για το σπιτι. Αν μπορεις να αποφυγεις τις βολτες εξω, καντο με καθε τροπο παντως!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 22:27, 12-05-10:

παντως κ η μαμα μου ελεγε οτι δεν θελει γατες στο σπιτι κ τα τελευταια χρονια αλλαξε τελειως σταση...εγω θα σου προτεινα βολτα με σαμαρακι απλα για να ξεσκαει απο την κλεισουρα ενος μικρου δωματιου, αλλα δεν θα ειχα εμπιστοσυνη να τον εχω μονο του εξω..ασε που μπορει να τον τρομαξει ή να τον τραυματισει ή να τον κολλησει το οτιδηποτε αλλη αδεσποτη γατα ..για να μην αναφερω αμαξια ..ειδικα αν ειναι μαθημενος μονο μεσα δεν θα μπορει να προστατευεται απο κινδυνους..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους