Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,898 εγγεγραμμένα μέλη και 719,956 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο Νίνο μου αρρώστησε

popppi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη popppi
H popppi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H popppi έγραψε στις 20:34, 14-02-11:

Θέλω απεγνωσμένα τη γνώμη σας... Να σας περιγράψω το σκηνικό:
Ο Νίνος μου - 10 μηνών σήμερα- τον είχα βρει 2 μηνών, τέλος Μαϊου, έξω από το σπίτι μου. Είμαι δασκάλα και ήμουν στη Λήμνο τότε. Τέλος Ιουνίου έπρεπε να γυρίσω σπίτι και ο Νίνο μετά την ανένδοτη στάση της μαμάς μου έμεινε στην αυλή. Όλα ήταν καλά μέχρι πριν 2 εβδομάδες. Ο αδερφός μου που τον προσέχει μου είπε ότι είχε μια πληγή στο κεφάλι και πως άρχισε κάπως να παραπατά και να γέρνει από τη μία μεριά. Άρχισε κιόλας να του κόβεται η όρεξη. Τον πήγε στον κτηνίατρο, δεν μπόρεσε να του πάρει αίμα και του έδωσε μια αντιβίωση Doxymylin και Predmisolone την οποία και πήρε. Βελτίωση όμως δεν υπήρχε.
Τον ξαναπήγαμε, του έδωσε ένα ηρεμιστικό και μπόρεσε να του πάρε αίμα, η αιματολογική βγήκε καθαρή και μας έδωσε μια άλλη αντιβίωση Ronaxan και Predmisolone. Και πάλι δεν είχαμε βελτίωση και η όρεξη του κόπηκε αρκετά και όλη την ώρα ήθελε να κοιμάται. Τώρα το Σάββατο έκανε και εμετό. Ευτυχώς είχα ανέβει Θεσσαλονίκη γιατί φέτος είμαι Σάμο. Τον πήγαμε σε μια κλινική για εξετάσεις είδαν την πληγή, είχε λίγο μύξα, δεν ήταν αφυδατωμένος, δεν είχε πυρετό, παρατήρησαν κάτι σαν τικ στο δεξί κομμάτι της μουσούδας και φοβόντουσαν για κάτι νευρολογικό όπως τοξοπλάσμωση.
Τον κράτησαν από το Σάββατο για να παρακολουθήσουν τα νευρολογικά του και να του βάλουν ορό γιατί δεν έτρωγε. Κάναμε ακτινογραφία, αιματολογικές ξανά και βιοχημικές όπως και εξέταση για FLV (ιογενή λευχαιμία)η οποία βγήκε θετική. Μπορεί να το έχει μπορεί και μην το έχει (αυτό δεν το καταλαβαίνω πως γίνεται), να το κόλλησε από μια άλλη γάτα, θα το έχει για πάντα και θα το επιβεβαιώσουμε –αν αντέξει – σε τρεις μήνες. Προς το παρόν μας έδωσαν Ronaxan και Clindavet (νομίζω για τοξοπλάσμωση)
Δεν έχει ξανατύχει πρόβλημα υγείας σοβαρό και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Τι είναι αυτή η αβεβαιότητα;;; Τι είναι αυτό το μπορει ναι αλλά μπορεί και όχι; Να τον πάμε και σε άλλον κτηνίατρο; Και το θέμα με το φαγητό παραμένει.. Τι θα γίνει αν δεν τρώει; Δυστυχώς δεν μπορούμε να τον έχουμε μέσα. Ελπίζω με το πρόβλημα υγείας να συγκινηθεί λίγο η μαμά μου αλλιώς μπορούμε να του βρούμε έναν κλειστό χώρο αν μη τι άλλο για να είναι πιο προστατευμένος.. ΧΑΟΣΣΣΣ
Είμαι καταστεναχωρημένη, εννοείται, και κυρίως χαμένη…

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά ήθελα να σας δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες αν κάποιος/α έχει ζήσει κάτι παρόμοιο ή αν έχετε κάποια συμβουλή σας ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 20:56, 14-02-11:

Λυπάμαι πολύ για το γατάκι σου! Τυχαία σήμερα συζητούσα με μια κτηνίατρο για την τοξοπλάσμωση και μου περιέγραφε συμπτώματα, όπως και αυτά που περιγράφεις. Χωρίς να είμαι γιατρός, νομίζω ότι το γατάκι μπορεί να ήταν φορέας του τοξοπλάσματος και λόγω λευχαιμίας το ανοσοποιητικό του έπεσε και εκδηλώθηκε η τοξοπλάσμωση, ή το αντίθετο. Αν το γατάκι ήταν μεγαλύτερο σε ηλικία δεν θα είχε και πολλές ελπίδες. Επειδή όμως είναι μικρό, μπορεί και να αναρρώσει! Μην το βάζεις κάτω και προχώρα τις θεραπείες όπως σου λέει ο γιατρός. Μπορείς και να ρωτήσεις το γιατρό του forum εδώ. Σίγουρα εκείνος θα σε συμβουλέψει καλύτερα. Πάλεψε το και μην το εγκαταλείπεις το γατάκι! Σας στέλνουμε όλη μας την αγάπη και ευχές για καλό κουράγιο! Αποπαρασίτωση εσωτερική του είχες κάνει για τοξόπλασμα κτλ.; Περιμένουμε καλύτερα νέα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 21:28, 14-02-11:

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τον έχουμε μέσα. Ελπίζω με το πρόβλημα υγείας να συγκινηθεί λίγο η μαμά μου
Έχε επίσης υπόψη σου, ότι οι ασθένειες αυτές δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο, ειδικά αυτή τη στιγμή που το γατάκι κάνει θεραπεία. Το εξωτερικό και εκτεθειμένο περιβάλλον δεν είναι ό,τι καλύτερο στην κατάστασή του! Σκέφτομαι επίσης, μιας και μας γράφεις από Θεσσαλονίκη, να το πας στην κτηνιατρική σχολή ή να έρθεις σε επαφή με τη Γατοομάδα Θεσσαλονίκης. Ίσως κάποιοι σε ενημερώσουν καλύτερα για το που μπορείς να τους βρεις.

Παράθεση

popppi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H popppi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H popppi έγραψε στις 22:47, 14-02-11:

Ναι του έκανα εγώ αποπαρασίτωση και μετά ο αδερφός μου. Ίσως να υπήρξε ένα μεγαλύτερο διάστημα ανάμεσα στα χάπια αποπαρασίτωσης αλλά του δίναμε. Ναι είναι μια σκέψη να πάμε στην κτηνιατρική κλινική θα πάρουμε αύριο τηλ. να δούμε αν χρειάζεται ραντεβού ή όχι. Το ξέρω ότι είναι καλύτερα να βρίσκεται μέσα αλλά το παλεύουμε να βρούμε κάποια λύση. Το αποτέλεσμα της λευχαιμίας μπορεί να είναι και ψευδώς θετικό. Θα επιβεβαιώσουμε σε 3 μήνες. μπορεί το ένα μπορεί το άλλο και σήμερα κάνει συνέχεια εμετό

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 23:07, 14-02-11:

Ευχόμαστε ό,τι καλύτερο, κράτησέ μας ενήμερους! Καλή Τύχη στο γατάκι!

Παράθεση

popppi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H popppi έγραψε στις 19:55, 16-02-11:

Τον πήγε το Νίνο ο αδερφός μου στην κτηνιατρική κλινική του ΑΠΘ και αφού τον εξέτασαν και τον ξαναεξέτασαν είπαν ότι μάλλον είναι λοιμώδης λευχαιμία, τον κράτησαν γιατί δεν τρέφεται και έκανε εμετούς. Φαντάζομαι όσοι το έχουν αντιμετωπίσει ξέρουν.... Τα νεαρότερα γατάκια το παιρνούν πιο άσχημα και βαριά οπότε δυστυχώς δεν έχει αισιόδοξη προοπτική.. Ελπίζω απλά να μην υποφέρει - δε θέλω να το δω να σιγο σβήνει μου είναι μια ανυπόφορη σκέψη.. Μπορεί να μην το είχα μαζί μου όλον αυτό τον καιρό γιατί δεν μπορούσα αλλά είναι το πρώτο μου γατάκι.. Δείτε την φωτογραφία ήταν μόλις τον βρήκα 2 μηνών.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 20:49, 16-02-11:

Λυπούμαστε πάρα πολύ! Επειδή όμως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...Ας ενώσουμε όλοι τις ουρίτσες μας να ξεπεράσει το πρόβλημα ο γλυκούλης Νίνο!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 23:34, 16-02-11:

Ευχομαι και εγω οτι καλυτερο.Μακαρι να ειναι περαστικα και να ειστε παλι μαζι παρεα συντομα

Παράθεση

Katerinaki-piou (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerinaki-piou
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 και βάλε.. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Katerinaki-piou :-) έγραψε στις 06:01, 31-08-11:

Tελικά τι έγινε με το γατάκι σου; Μόλις ξαναμπήκα και διάβασα τα μνμ σου.. Ελπίζω να πήγαν όσο το δυνατό καλύτερα τα πράγματα.. ;-)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:08, 31-08-11:

Οι γάτες είναι εφτάψυχες λένε. Πιστεύω ότι αυτό έχει κάποια βάση: Οι γάτες είναι πολύ ανθεκτικές και δυνατές. Μην τα βάζεις λοιπόν κάτω και συνέχισε να το παλεύεις. Νιώθω πως αυτός ο μικρούλης θα γίνει καλά.
Όσον αφορά τη διατροφή του, ζήτησε απο τον κτηνίατρο να σου δώσει μεγεγχειρητική πάστα που είναι γεμάτη βιταμίνες. Θα του τη βάζεις νομίζω στη μύτη/πάνω από το στόμα και αυτός θα την γλύφει. Έτσι θα τρέφεται και θα του ανοίξει και η όρεξη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αρρωστησε;;; - Από hionath1980
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-12-10 στις 13:46.
    • Χαρίζεται Το Νινο το Ροκαμπιλάκι θεσσαλονίκη - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-10 στις 10:49.
    • Ο Νίνο και η Μέλη - Από stellak
      Το θέμα έχει λάβει 1652 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-04-10 στις 11:28.
    • Η Φιόγκω μου αρρώστησε... - Από chouzouris
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-12-07 στις 15:54.
    • Αρρώστησε η Selket :( - Από Warrior4
      Το θέμα έχει λάβει 46 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-07 στις 15:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους