Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 106,629 εγγεγραμμένα μέλη και 712,517 μηνύματα σε 22,389 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 502 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Με γρατζουνά στο πρόσωπο όταν κοιμάμαι, τι να κάνω;

Που σας γρατζουνά περισσότερο η γάτα σας;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
Πρόσωπο
0
0%
Χέρια
29
78,38%
Πόδια
3
8,11%
Αλλού
0
0%
Δεν με γρατζουνάει ποτέ, το χρυσούλι μου!
6
16,22%

gobolino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gobolino
H gobolino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (είναι η πρώτη μου! ¨) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H gobolino έγραψε στις 11:58, 04-12-06:

τώρα είναι περίπου 14 μηνών.
Όταν την περιμάζεψα από το δρόμο 12 μήνες πριν, ζούσα σε ένα σπίτι του οποιου η κρεβατοκάμαρα δεν είχε πόρτα κι έτσι ήταν αδύνατον να την εκπαιδεύσω να μήν κοιμάται μαζί μου.

1. πρίν 4 μήνες ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι και της έλεγα γλυκά να έρθει να ξαπλώσει κι αυτή, κι αυτή ήρθε προς το μέρος μου, σήκωσε την πατούσα της, με γρατζούνησε στη μύτη και το 'βαλε στα πόδια. (είχαμε περίπου 4 μέρες που 'χαμε γυρίσει στο πατρικό μου, το οποίο όμως το ήξερε και από άλλες ολιγοήμερες επισκέψεις)

2. πριν κανα δυο μήνες, δύο φορές ένιωσα την πατούσα της να κατεβαίνει με φόρα στο πρόσωπό μου ξυπνώντας με - ευτυχώς και τις δυο φορές είχα το κεφάλι μου σκεπασμένο με το σεντόνι μου. Ούτε μετακόμιση, ούτε αλλαγή περιβάλλοντος που να εξηγεί τέτοια συμπεριφορά.

3. χτες βράδυ κοιμόμουν ήσυχα και αυτή πήδηξε από το πάτωμα κου μου έριξε μια γρατζουνιά στο πρόσωπο η οποία με τρόμαξε πάρα πολύ, γιατί για πρώτη φορά έπιασε και μάτι (βλέφαρο, ευτυχώς, γιατί είχα κλειστά τα μάτια). Υποθέτω το έκανε για να παίξει, γιατι αλλιώς θα είχε βγάλει πιο πολύ νύχι κι η ζημιά δε θα γιατρευόταν μόνο με λίγο βαμβάκι και ιώδιο. Το έβαλε στα πόδια αμέσως, βέβαια, πριν προλάβω να αντιδράσω - προφανώς ήξερε οτι είχε κάνει αταξία.

εννοείται ότι κάθε φορά τη μαλώνω με κάθε τρόπο που έχει ειπωθεί σε αυτό το σάιτ. Πίεση του σβέρκου όπως κάνουν οι μαμάδες στα μικρά τους, πιτσίλισμα με νεροπίστολο (ιδέα του γιατρού), ξύλο στον ποπό, έντονο "Μη!", κτλ.

Τι άλλο να κάνω?
θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη κάποιον από εσάς που είχατε παρόμοιο πρόβλημα.

ευχαριστώ για το χρόνο σας
gobolino

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:14, 04-12-06:

Δες λιγο εδω https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=.
Και αν μπορεις κανε επεξεργασια στο μηνυμα σου και γραψτο με ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα greeklish απαγορευονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (είναι η πρώτη μου! ¨) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H gobolino έγραψε στις 12:21, 04-12-06:

ευχαριστώ Ελένη για την παραπομπή. Το έχω δει το αρθράκι, αλλά δε βοήθησε γιατί δεν αναφέρεται στη δική μου περίπτωση, κι ούτε προτείνει να δοκιμάσω κάτι που δεν το έχω ήδη δοκιμάσει...

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:25, 04-12-06:

Και η δικια μου ειναι αγριμι, δαγκωνει, γρατζουναει και αυτα που λεει στο αρθρο δεν με εχουν βοηθησει, μονο το κοψιμο των νυχιων.
Ειναι στειρωμενη η γατουλα?

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino έγραψε στις 12:39, 04-12-06:

ναι, τη στείρωσα όταν ήταν έξι μηνών. Και τα νύχια να της κόψω, ο γιατρός είπε ότι μπορεί και να γρατζουνάν χειρότερα...
ουφ...
δε θέλω να τη δώσω, κι ούτε πρόκειται, αλλά πρέπει να βρω μια λύση (εκτός ίσως από το να φορώ μάσκα ύπνου!!) για να κοιμάμαι ήσυχη ... κυριολεκτικά!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:43, 04-12-06:

gobolino, σε παρακαλώ μην χρησιμοποιείς greeklish. Ήδη ενημερώθηκες οτι απαγορεύονται και πρόσθεσες δημοσκόπηση σε greeklish!?!

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 13:01, 04-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από gobolino
3. χτες βράδυ κοιμόμουν ήσυχα και αυτή πήδηξε από το πάτωμα κου μου έριξε μια γρατζουνιά στο πρόσωπο η οποία με τρόμαξε πάρα πολύ, γιατί για πρώτη φορά έπιασε και μάτι (βλέφαρο, ευτυχώς, γιατί είχα κλειστά τα μάτια). Υποθέτω το έκανε για να παίξει, γιατι αλλιώς θα είχε βγάλει πιο πολύ νύχι κι η ζημιά δε θα γιατρευόταν μόνο με λίγο βαμβάκι και ιώδιο. Το έβαλε στα πόδια αμέσως, βέβαια, πριν προλάβω να αντιδράσω - προφανώς ήξερε οτι είχε κάνει αταξία.
Κι εμένα μου το χει κάνει αυτό ο Ποκίτο αλλά όχι επίτηδες. Προσπαθούσε να ανέβει στο κρεβάτι και αντί να πιαστεί από το στρώμα γατζώθηκε στο πρόσωπό μου.
Επίσης και οι δύο όταν είναι σε φάση που παίζουν, υπερεντασης κλπ αν πλησιάσω το πρόσωπό μου, μου ρίχνουν καμια σφαλιαρίτσα εννίοτε και με νύχια. Αλλά δεν το κάνουν επιθετικά, για να παίξουν το κάνουν.
Μήπως και η δικιά σου το κάνει ασυναίσθητα, πάνω στο παιχνίδι και όχι επιθετικά?

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 13:10, 04-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από gobolino

Τι άλλο να κάνω?
θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη κάποιον από εσάς που είχατε παρόμοιο πρόβλημα.
gobolino
Κι εμένα μου το έκανε η δικιά μου όταν ήταν 3-7 μηνών. Ερχότανε από πάνω μου την ώρα που κοιμόμουνα και μου γρατζούναγε ελαφρά τα βλέφαρα. Το έκοψε μόνη της όταν μεγάλωσε.
Μια ιδέα που μου ήρθε: αν έβαζες κοντά στο μαξιλάρι σου κάτι αρωματικό (π.χ. φακελάκι λεβάντας), κάτι βέβαια που να είναι ευχάριστο για σένα (η λεβάντα βοηθάει και στον ύπνο!) αλλά έντονο για τη γάτα. Λέω μήπως έτσι πάψει να πλησιάζει στο κεφάλι σου.

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino έγραψε στις 13:31, 04-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
gobolino, σε παρακαλώ μην χρησιμοποιείς greeklish. Ήδη ενημερώθηκες οτι απαγορεύονται και πρόσθεσες δημοσκόπηση σε greeklish!?!
καλα, ρε μισελ, μη βαρας!!!
:cry:
και για να ξέρεις, τη δημοσκόπηση την είχα γράψει μαζί με τη δημοσίευσή μου, δηλάδή πριν ενημερωθώ για τα γκρικλις. Όταν ενημερώθηκα, άλλαξα τη δημοσίευση αμέσως σαν καλό γατί που είμαι, αλλά ξέχασα ότι είχα φτιάξει τη δημοσκόπηση!! τώρα, θα πάω να τη φτιάξω. α, όχι , ψέματα, την διορθωσες εσύ...
α, και ευχαριστώ που μου άλλαξες τον τίτλο σε ελληνικά, γιατί όταν μπήκα να διορθώσω τη δημοσίευση δεν μπορούσα να βρω τρόπο να διορθώσω και τον τίτλο.

νιαρ.

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino έγραψε στις 13:36, 04-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Κι εμένα μου το χει κάνει αυτό ο Ποκίτο αλλά όχι επίτηδες. Προσπαθούσε να ανέβει στο κρεβάτι και αντί να πιαστεί από το στρώμα γατζώθηκε στο πρόσωπό μου.
Επίσης και οι δύο όταν είναι σε φάση που παίζουν, υπερεντασης κλπ αν πλησιάσω το πρόσωπό μου, μου ρίχνουν καμια σφαλιαρίτσα εννίοτε και με νύχια. Αλλά δεν το κάνουν επιθετικά, για να παίξουν το κάνουν.
Μήπως και η δικιά σου το κάνει ασυναίσθητα, πάνω στο παιχνίδι και όχι επιθετικά?
σίγουρα! είμαι σίγουρη γι 'αυτό, ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Αλλά παιχνίδι στο παιχνίδι, μη μου βγάλει και κανένα μάτι!! το θέμα είναι, πώς θα μπορέσω να της μάθω ότι εκείνο το σημείο είναι no-no...

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino έγραψε στις 13:37, 04-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Κι εμένα μου το έκανε η δικιά μου όταν ήταν 3-7 μηνών. Ερχότανε από πάνω μου την ώρα που κοιμόμουνα και μου γρατζούναγε ελαφρά τα βλέφαρα. Το έκοψε μόνη της όταν μεγάλωσε.
Μια ιδέα που μου ήρθε: αν έβαζες κοντά στο μαξιλάρι σου κάτι αρωματικό (π.χ. φακελάκι λεβάντας), κάτι βέβαια που να είναι ευχάριστο για σένα (η λεβάντα βοηθάει και στον ύπνο!) αλλά έντονο για τη γάτα. Λέω μήπως έτσι πάψει να πλησιάζει στο κεφάλι σου.
αυτό είναι καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω... Σ'ευχαριστώ ροτόντα!

Παράθεση

oh-my-cat!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oh-my-cat!
H oh-my-cat! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H oh-my-cat! έγραψε στις 14:00, 04-12-06:

Και εγώ με τη Λίλη μου κοιμάμαι.. Είναι 5 μηνων και την έχω 3 βδομάδες.. Μόνο μια φορά στις αρχές πήγε να με γρατζουνίσει στο πρόσωπο και αυτό γιατί ήθελε να παίξει! Τώρα έχει σταματήσει και να γρατζουνά και να δαγκώνει επειδή οποτε το κάνει τρώει μια μαλακιά ξυλιά στο κεφαλάκι κ ακούει και έναν εξάψαλμο κ ισιώνει.. (Δε θα μας κάνει και οτι θέλει!)

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:20, 04-12-06:

Και τα δικα μου, μικρα, δοκιμασαν κανα δυο φορες για παιχνιδι αλλα δεν επέμειναν. Το ξεχασαν. Κι εγω οταν τα εβλεπα να πλησιαζουν στο προσωπο με παιχνιδιαρικο βλεμα κουνουσα τις πατουσες κατω από το σεντόνι και μετακόμιζαν τις ορέξεις τους. Αν όμως επιμένει, να προσέχεις γιατί τα ματάκια δεν ειναι αστείο να τα γραντζουνάνε.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:16, 05-12-06:

Επειγον! Μολις πριν μια εβδομαδα εβγαλα τον θεραπευτικο φακο επαφης απο το ματι μου που τυχαια και για να παιξει ειχε γρατσουνισει ενας γατουλης που περιμαζεψα και ηταν στην ηλικια που μ εβλεπε σαν γατα για να παιζει. ναι μεν μπορει να το κανει για να παιζει αλλα η γατουλα ειναι μεγαλη κι εσυ δεν φταις σε τιποτα να χασεις κανενα ματι . Ειναι επικυνδυνο για σενα αυτο που κανει κι αν το πετυχει θα σαι απο ενα μηνα μπανταρισμενος εως και να χασεις το ματι σου γι αυτο η συμβουλη μου ειναι με τετοια γατουλα να μη κοιμαστε μαζι αν ηταν μικρη θα μαθαινε αλλα κατι της συμβαινει δεν ξερω τι και φαινεται λιγο επιθετικη. Σκεψου να σε ειχε πετυχει?? καταλαθος θα ηταν αλλα τι θα τραβουσες?

Παράθεση

Βατόμουρο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βατόμουρο
H Βατόμουρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Βατόμουρο έγραψε στις 10:21, 05-12-06:

Όταν ήμουν μικρή γύρω στα 13 μου είχε επιτεθεί η γάτα της γιαγιάς μου χωρίς να την πειράξω μόνο να την χαιδέψω πήγα.Με γραντζούνισε ακριβώς κάτω απο το μάτι και όχι απλή γραντζουνιά κανονική τρύπα έκανε σε εκείνο το σημείο και με τρέχανε στο νοσοκομείο για αντιτετανικό ορό.Και μετά έφαγα και ξύλο γιατί λέει πείραζα την γάτα!!!Τι να πείς...

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 10:28, 05-12-06:

θα συμφωνησω και εγω πως ειναι πολυ επικινδυνο. Και εγω εχω μια ουλη κατω απο το φρυδι απο ενα γατι που ηθελα να κατεβασω απο ενα δεντρο οταν ημουν 8. φοβισμενο βεβαια αλλα και παλι τα ματια θελουν προσοχη. Και αν κοιμασε, ακομα πιο επικυνδινο, γιατι δεν εχεις τα ρεφλεξ που εχουμε ξυπνιοι...

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 19:55, 05-12-06:

Mήπως χρειάζεται ενα άλλο γατάκι για παρεούλα και να εκτονώνεται πάνω του; Σε μένα πάντα δούλεψε. Σταμάταγαν να ασχολούνται μαζί μου (σε επίπεδο δαγκωνιάς-γρατζουνιάς) και πάντα ησύχαζα. Mεγάλη ανακούφηση το 2ο γατάκι!!!!! Aν δεν γίνεται θα έλεγα να κοιμάστε χωριστά και το λέω με πολύ βαριά καρδιά

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 20:32, 05-12-06:

Παντως όντως χρειαζεται προσοχή. Μπορει να παθει ζημια κανεις. Και όταν το κανει απροσμενα κι ενώ εσύ κοιμασαι μακαρίως δεν υπαρχει καμία προστασία.... Οντως σκεψου αν θα την αφήνεις στο δωμάτιο

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ
H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 13:37, 07-12-06:

Eμενα καμια φορα παιρνει φορα και προσγιωνεται στο κεφαλι μου αλλα ευτυχως χωρις νυχια...Παλι τρομαζω ομως αλλα εχει πολλη πλακα...

Παράθεση

gobolino

Νεοφερμένος

H gobolino έγραψε στις 13:31, 11-12-06:

σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου. Πραγματικά με βαριά καρδιά θα αλλάξω τη συνήθεια να κοιμόμαστε μαζί, αλλά θα 'θελα να δοκιμάσω να κοιμάμαι και με μάσκα ύπνου... ακόμα δεν πρόλαβα να πάω να πάρω, αλλά ευτυχώς δεν μου ξαναεπιτέθηκε... Μα, είναι τόσο καλό γατάκι... το πρωί που χτυπάει το ξυπνητήρι μου, έρχεται και με ξυπνάει με τη γλωσσίτσα της στο μάγουλό μου... Προσπαθώ πάντως να κοιμάμαι με το σεντόνι πάνω από το κεφάλι μου. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα σας μιλήσω να ... εξακολουθώ να είμαι καλά στην υγεία μου!!! και πάλι ευχαριστώ.gobolino

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους