Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 88,845 εγγεγραμμένα μέλη και 719,271 μηνύματα σε 22,790 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 335 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με τους δίπλα και το μπαλκόνι

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickytzo
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H vickytzo έγραψε στις 17:21, 25-07-10:

Καλησπέρα!

Έχω 2 γατούλες. Ο μικρός είναι πολύ μούτρο κ ζαβολιάρης, και φυσικά σαν όλες τις γάτες, περίεργος εξερευνητής.
Ο μπόμπιρας λοιπόν, κάθε φορά που βγαίνει στο μπαλκόνι, ψάχνει τρόπους να πάει στους δίπλα.
Στο παρελθόν τα είχε καταφέρει σχετικά εύκολα αφού το διαχωριστικό είναι απλά κάτι φαρδιά κάγκελα. Τον είδα κανα-δυο φορές και από τότε έβαλα πλέγμα σε όλο το μπαλκόνι περιμετρικά ύψους 1,20μ και καλαμωτή στο διαχωριστικό.
Μα, ω! τι ευτυχία για τον μικρό γατούλη που κάθε άλλο παρά εμπόδιο του ήταν, αφού αρχικά έξυνε τα νύχια στην καλαμωτή κ μετά σκαρφάλωνε σαν "μαιμού" το πλέγμα κ πήγαινε και πάλι δίπλα. Το τελευταίο που σκαρφίστηκα ήταν πλέξι γκλας στη διαχωριστική γωνία για να μην μπορέι να το σκαρφαλώσει, αλλά μάταια. Ο σπόρος ανέβαινε το πλέγμα από τη μέση του μπαλκονιού κ περνούσε από έξω όλο το μπαλκόνι για να πάει δίπλα! Και πλέον ανησυχούσα μήπως πέσει κάποια στιγμή.

Δώστε μου καμία ιδέα, μιας και ούτε θέλω να "περιφράξω" όλο το μπαλκόνι μου με πλέξι γκλας (δεν είναι και ότι οικονομικότερο, και τον αέρα εμποδίζει) και καλοκαίρι που έιναι, δεν μπορώ να αφήνω την πόρτα ανοιχτη αν πρώτα δεν περιορίσω τις γατούλες στην κουζίνα (που είναι κάτι που δε θέλω - να αισθάνονται αποκλεισμένα)

Υ.Γ. Ο λόγος που δεν θέλω να πηγαίνει στους δίπλα είναι επειδή δίπλα μένει μία κυρία με τη μαμά της και δεν είναι καθόλου φιλικές και φιλόζωοι. Μία φορά βρήκα σημέιωμα στην πόρτα μου: "Αν ξαναβρώ το κ*λόγατο στο μπαλκόνι μου, θα σου το φέρω στιφάδο"

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:32, 25-07-10:

Αν περιφρασσατε ολο το μπαλκονι σας με πλαστικη σιτα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:35, 25-07-10:

Επειδή σε λίγες μέρες και εμείς θα έχουμε αυτό το πρόβλημα στην Αθήνα, συμβουλεύω να βάλεις σίτες στις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα και να τις αφήνεις να βγαίνουν στο μπαλκόνι. Εγώ αυτό θα κάνω. Ίσως ακούγεται σκληρό, αλλά ούτε προβλήματα με τους δίπλα θέλω να έχω, αλλά και για να προστατέψω τις γατούλες μου από ελεύθερη πτώση από τον 5ο όροφο

Sorry εννοούσα να ΜΗΝ τις αφήνεις να βγαίνουν στο μπαλκόνι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 26-07-10 στις 07:43.
Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H vickytzo έγραψε στις 17:37, 25-07-10:

Αυτή για τα κουνούπια ε? Καλή ιδέα, αλλά μήπως απλά θα είναι ακόμη μία πρόκληση και ζήτημα ημερών να την τρυπήσουν με νυχάκια και δοντάκια? Μήπως χρειάζομαι κάτι πιο δραστικό?
Θα το δοκιμάσω, φυσικά!!
Απλά το άτιμο όταν βγαίνει στο μπαλκόνι, δεν ασχολείται με τίποτε άλλο από το πως να πάει δίπλα..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:39, 25-07-10:

Αν αναφερεσαι σε μενα,δεν εννοουσα τη σιτα για τα κουνουπια,αλλα αυτη την πλαστικη που βαζουν και για τα μικρα παιδια.

Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H vickytzo έγραψε στις 17:40, 25-07-10:

Α!! Τώρα είδα την διευκρίνηση.
Αυτή για τα παιδιά την σκαρφαλώνει. Βάζει να ποδαράκια στις τρύπες κ ανεβαίνει!

Αυτό με τη σίτα ακούγεται αποτελεσματικό, αλλά το σπίτι δυστυχώς το νοικιάζω και δεν θα ήθελα να κάνω ολόκληρη εγκατάσταση σίτας στη μπαλκονόπορτα σε ένα διαμέρισμα που ενδεχομένως να αφήσω σε 1-2 χρόνια. Παρ'όλα αυτά είναι μία λύση.. Ευχαριστώ πολυ πολύ!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:40, 25-07-10:

υπάρχουν και συρμάτινες σίτες που είναι πιο ανθεκτικές. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:34, 26-07-10:

Επειδή είχα κι εγώ μια γατούλα με αντίστοιχες εξερευνητικές τάσεις και είχα δοκιμάσει ό,τι μπορείς να φανταστείς από περίφραξη χωρίς αποτέλεσμα, είχα βρει ως μόνη λύση το σαμαράκι. Είχα πάρει ένα επεκτεινόμενο λουράκι από αυτά που είναι για να βγάζεις βόλτα μικρά σκυλάκια, το οποίο είχε 10 μέτρα περιθώριο, οπότε της επέτρεπε ελευθερία κινήσεων, και στερέωνα καλά τη λαβή του στην ασφάλεια του πατζουριού.
Τα μόνα μειονεκτήματα ήταν ότι έπρεπε κάποιος να είναι μονίμως σε επιφυλακή ώστε να της βάλουμε το λουράκι μόλις έβγαινε έξω και ότι καμιά φορά έμπλεκε το λουράκι στα πόδια του τραπεζιού ή των καρεκλών που έχουμε στο μπαλκόνι και έπρεπε να το ξεμπλέκουμε. Είχαμε όμως ξενοιάσει από το άγχος μήπως πάει στους δίπλα ή μήπως πέσει από κάτω κι εκείνη έκανε τη βόλτα της και δεν περιοριζόταν.
Δεν το δέχονται όλες οι γάτες το σαμαράκι, νομίζω όμως ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις.

Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H vickytzo έγραψε στις 10:43, 26-07-10:

Έχω ένα σαμαράκι. Το είχα πάρει για να πηγαίνω τη μεγάλη στο σπίτι των γονιών μου (μιας και όλοι στην οικογένεια έχουν άσθμα κ αλλεργία στο τρίχωμα) για να μην τρυπώνει στις ντουλαπες και αλλού.. αλλά έκανε σαν τρελή 2-3 φορές που προσπάθησα να της το βάλω. Στον μικρό δεν το έχω προσπαθήσει ακόμη, αλλά είναι βολικός αυτός - ίσως να το δεχτεί. Θα το σοκιμάσω και αυτό σαν έσχατη λύση! (Μου αρέσουν τα μπουμπούκια σου, ειδικά αυτός/η με τα "καλτσάκια")

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:55, 26-07-10:

Σ' ευχαριστώ, κοριτσάκι είναι η παπουτσωμένη μας

Για να μάθει το σαμαράκι, κέρασέ τον μια λιχουδιά που να του αρέσει πάρα πολύ και φόρεσέ του το την ώρα που τρώει, χαϊδευοντάς τον. Λογικά, θα είναι τόσο απορροφημένος από τη λιχουδιά που δεν θα του δώσει σημασία. Μετά, τράβηξέ του την προσοχή με κάποιο παιχνιδάκι και κράτα τον απασχολημένο. Μόλις το πάρει χαμπάρι και δείξει ότι δυσανασχετεί, βγάλτου το. Την επόμενη φορά, κάνε τα ίδια αλλά άφησέ του το για λίγο περισσότερη ώρα κ.ο.κ.
Θέλει υπομονή και αρκετό καιρό, αλλά αν είναι δεκτικός όπως λες, νομίζω ότι θα το μάθει.

Παράθεση

fnou

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη fnou
H fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρα ψιψινια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

H fnou έγραψε στις 11:18, 26-07-10:

γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις καλαμωτη εκει που ενωνονται τα μπαλκονια με τους διπλα???

Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H vickytzo έγραψε στις 22:35, 26-07-10:

Έβαλα εξ'αρχής.. ξέρεις τι ωραία που την σκαρφαλωνει? Σαν αναριχητής! τσακ τσακ τα νυχάκια κ τσουπ! Δίπλα!!!
Έχω μπλέξει σας λέω. Είναι γατούλης-ninja. Πιστεύω και όλο το μπαλκόνι να περιφράξω πέρα ως πέρα, απ' άκρη σ' άκρη, από πάνω έως κάτω.. θα βρεί τρόπο να πάει! Θα γινει γατούλης-mentalist

Παράθεση

Fountoukaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fountoukaki
H Fountoukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Fountoukaki έγραψε στις 15:29, 27-07-10:

Είναι γατούλης-ninja. Πιστεύω και όλο το μπαλκόνι να περιφράξω πέρα ως πέρα, απ' άκρη σ' άκρη, από πάνω έως κάτω.. θα βρεί τρόπο να πάει! Θα γινει γατούλης-mentalist

και ο δικος μου τα ιδια κανει και χειροτερα!πριν λιγο καιρο ειχα το ιδιο προβλημα με τους διπλα..μονο που ο δικος μου τρυπωνε και στο σπιτι τους!φανταζεστε το σοκ που επαθαν τη πρωτη φορα οι ανθρωποι ε?
Ετσι εβαλα ενα μεγαλο ξυλο το οποιο γλιστραει εκει που ηταν το κενο και τωρα δε μπορει να το σκαρφαλωσειδοκιμασε το ισως πιασει..

Παράθεση

kuyzo (Θωμάς)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kuyzo
Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O kuyzo έγραψε στις 16:01, 27-07-10:

xaaxaaxaxaxaxa νομίζω πως καλό θα ηταν να είσαι και εσυ μαζί του στο μπαλκόνι για να περιορίζεις το που πάει. Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να αποτρέψεις τα σχέδια του μικρού ninja ή και mentalist χαχαχα

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 16:05, 27-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από vickytzo
Έχω ένα σαμαράκι. Το είχα πάρει για να πηγαίνω τη μεγάλη στο σπίτι των γονιών μου (μιας και όλοι στην οικογένεια έχουν άσθμα κ αλλεργία στο τρίχωμα) για να μην τρυπώνει στις ντουλαπες και αλλού.. αλλά έκανε σαν τρελή 2-3 φορές που προσπάθησα να της το βάλω. Στον μικρό δεν το έχω προσπαθήσει ακόμη, αλλά είναι βολικός αυτός - ίσως να το δεχτεί. Θα το σοκιμάσω και αυτό σαν έσχατη λύση! (Μου αρέσουν τα μπουμπούκια σου, ειδικά αυτός/η με τα "καλτσάκια")
Χεχε welcome to the club. Επειδή έχω και εγώ ένα τέτοιο τέρας της φύσεως κι εγώ εδώ σαν λύση έχω το σαμαράκι. Απλά της το φοράω χωρίς να την δέσω. Γιατί αν την δέσω έχει μάθει και βγαίνει η άτιμη από το σαμαράκι πάει πίσω πίσω. Πως βγάζουμε τις μπλούζες μας έτσι. Οπότε εγώ απλά της το φοράω και περιορίζει τις κινήσεις της. Δεν μπορεί να πηδήξει πολύ ψηλά να σκαρφαλώσει. Είναι κι αυτή πονηρή είμαι όμως και εγώ. Είναι άτιμες και πεισματάρες οι γατούλες όταν βάλουν στο μυαλό τους κάτι.

Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H vickytzo έγραψε στις 19:10, 27-07-10:

Πολλές και καλές ιδέες! Ευχαριστώ πολύ.

Fountoukaki εμένα η μεγάλη μου στο παλιό σπίτι, όχι μόνο τρύπωνε στους δίπλα, αλλά έχει τύχει να τους χτυπήσω για να δω αν είναι η γάτα σπίτι τους κ μου είπανε με φυσικότητα.. α, ναι εδώ είναι κάθεται κοντά στο τζάκι όλο το απόγευμα! Αλλά αυτή όταν βρήκε τα ζόρια με την καλαμωτή στο μπαλκόνι αυτό, παραδόθηκε και συμβιβάστηκε. Άσε που αν βγούμε όλοι μαζί στο μπαλκόνι, αν η μεγάλη τριγυρνάει εκεί στην ένωση, και κάνω ένα κοφτό γκιχ σαν λόξυγκα, κατεβάζει το κεφάλι έντρομη κ τρεχει προς την αντίθετη πλευρά. Ο μικρός, όχι γκιχ.. όχι γκουχ.. και ολόκληρη να χτυπιέμαι, δεν τα παρατάει. Και αν κάνω πως σηκώνομαι, αντί να φύγει, κάνει τη ζημιά του πιο γρήγορα για να προλάβει!!!
Το σαμαράκι είναι καλή ιδέα. Θα δοκιμαστεί!
Όσο για το ξύλο, δεν έχει νόημα να βάλω κάτι στο χώρισμα των μπαλκονιών, γιατί βγαίνει από τη μέση του μπαλκονιού ή ακόμη και από την άλλη άκρη, κ πηγαίνει γύρω γύρω απ'εξω!! Εξάλλου κ το πλέξι γκλας απέτυχε!

Παράθεση

Fountoukaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fountoukaki
H Fountoukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Fountoukaki έγραψε στις 01:09, 28-07-10:

χαχα ειναι μεγαλος κατεργαρης ο δικος σου
καλη επιτυχια λοιπον

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους