Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,051 εγγεγραμμένα μέλη και 713,221 μηνύματα σε 22,450 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 353 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζητώ λευκό θηλυκό γατάκι με ροζ μυτούλα

maria-selini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria-selini
H maria-selini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H maria-selini έγραψε στις 00:37, 11-11-15:

Καλησπέρα σας!

Με λένε Μαρία, είμαι 36 ετών, γέννημα θρέμμα Κρητικιά, από το Ηράκλειο Κρήτης.

Εδώ και ένα χρόνο διαβάζω το σάιτ και μελετάω τα πάντα για τις γάτες (υγεία, διατροφή, φροντίδα κλπ).

Βέβαια, έχω δει και όλες τις εκπομπές του Jackson Galaxy για την ψυχολογία κι εκπαίδευση γάτας, έχω διαβάσει διάφορα κι από άλλα φόρουμ για γάτες, χωρίς να έχω εγγραφεί ωστόσο (σήμερα γράφτηκα για πρώτη φορά σε φόρουμ για γάτες εδώ) γιατί ήθελα πρώτα να μελετήσω, να γνωρίζω όσα πιο πολλά γίνεται πριν αποκτήσω γατούλα, νομίζω έτσι είναι το σωστό.

Από μικρό παιδάκι ήθελα γατούλα, αλλά κανείς στο περιβάλλον μου δεν με άφηνε να πάρω.

Και κάθε φορά που συναντούσα γατούλες ακόμη και τώρα, καρδιοχτυπώ σαν ερωτευμένη, η επαφή μαζί τους με γεμίζει χαρά..

Πλέον δεν έχω καμία αμφιβολία, θέλω απίστευτα, περισσότερο απο ποτέ μία γατούλα και έχω φτιάξει κατάλληλο το περιβάλλον του σπιτιού μου (θέλει και ο άντρας μου) για γατούλα.

Είχα κολλήσει βέβαια με ράτσας Περσική Τσιντσιλά ή Ράγκντολ (μόνο από εκτροφέα εννοείται) αλλά είναι πανάκριβες και υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής (μου αρέσει που είναι φουφούλικες και τρυφερούλες εκ φύσεως) κι έτσι αποφάσισα να πάρω μία οποιαδήποτε γατούλα ανεξαρτήτου ράτσας, απλά θέλω να είναι λευκή..

Δεν θέλω να περιμένω άλλο, νομίζω ήρθε η ώρα να αποκτήσω την Βασίλισσα Σελήνη..

Έτσι θα βγάλω την γατούλα μου όταν την πάρω.. Σελήνη..

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να βρεθεί ένα μικρό (3-4 μηνών περίπου) ολόλευκο θηλυκό γατάκι με ροζ μυτούλα για μένα βέβαια, αλλά αυτό είναι που θέλω..

Ξέρω, υπάρχουν ένα σωρό αξιολάτρευτα αδεσποτούλια διαφόρων χρωμάτων.. πειράζει όμως που θέλω το δικό μου γατάκι να είναι ολόλευκο σαν το χιόνι?

Είμαι και στο Ηράκλειο Κρήτης.. θα βρεθεί άραγε αυτό που θέλω για μένα?

Βρίσκομαι εν αναμονή για πολλά χουρχουρητά με πατουσάκιαααα...

..τι να κάνω παιδιά? γατολατρεία είναι αυτή... έχω και προσωπικότητα γάτας.. πολύ θέλει?

Λατρεύω γατούλες λέμεεεεε...!!! ^_^

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,762 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:00, 11-11-15:

Μαρία καλωσήρθες στη γατο-συντροφιά μας!

Εκτός από τη λατρεία μας προς τις γάτες, έχουμε κι άλλο κοινό εμείς οι δυο: Πρώτα σκεφτήκαμε το όνομα και μετά βρήκαμε τη γατούλα.
Εδώ σου έχω ολόλευκη, γαλανομάτα με την πιο λαχταριστή τριανταφυλλί μυτούλα, το τέλειο πλάσμα !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 13:10, 11-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μαρία καλωσήρθες στη γατο-συντροφιά μας!

Εκτός από τη λατρεία μας προς τις γάτες, έχουμε κι άλλο κοινό εμείς οι δυο: Πρώτα σκεφτήκαμε το όνομα και μετά βρήκαμε τη γατούλα.
Εδώ σου έχω ολόλευκη, γαλανομάτα με την πιο λαχταριστή τριανταφυλλί μυτούλα, το τέλειο πλάσμα !

Γειά και χαρά Αlcyone!

Ευχαριστώ για την πρότασή σου, πολύ όμορφο και χαριτωμένο το συγκεκριμένο γατάκι που μου υπέδειξες προς υιοθεσία, αλλά δεν είναι αυτό που έχω κατά νου.

Ήδη ‘συμβιβάζομαι’ με το να αφήσω το όνειρο για Ασημί Περσική Τσιντσιλά ή Ράγκντολ και να βρω ένα λευκό ημίαιμο αδεσποτάκι.

Απλά το θέλω ΟΛΟΛΕΥΚΟ και να είναι ΦΟΥΦΟΥΛΙΚΟ, βελούδινο, να είναι μπόλικο το τρίχωμά του.

Να, έφτιαξα ένα φωτογραφικό κολλάζ από λευκές φουφούλικες, βελούδινες γατούλες και κάτι τέτοιο θα ήθελα να βρω...

Επίσης, λατρεύω τις γατούλες που έχουν ένα μάτι πράσινο κι ένα γαλάζιο (αν και συνήθως απ’ ότι είχα διαβάσει, το γαλάζιο μάτι δείχνει ότι το αυτί της γάτας είναι κωφό από εκείνην την πλευρά) τις βρίσκω πολύ ιδιαίτερες αυτές τις γατούλες.

Και μάλιστα, δεν είναι ούτε πολύ μακρύτριχες να έχει θέμα με την πολύ τρίχα, ούτε πολύ κοντό, να μην ευχαριστιέμαι τον ‘όγκο’ της και την απαλότητά της..

Ξέρω, το ιδανικό θα ήταν να υιοθετούσαμε ορφανά αδέσποτα ζωάκια ανεξαρτήτου χρώματος, μεγέθους, ηλικίας κλπ για να βρουν ένα ζεστό σπίτι να χαρούν τρυφερότητα, όμως ας είμαστε ειλικρινείς..

Το ίδιο κάνουμε και με τους ανθρώπους? Ή μήπως επιλέγουμε άτομα που έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που μας ταιριάζουν, όταν ξέρουμε ακριβώς τι θέλουμε?

Έκανα την προσπάθειά μου να βρω την γατούλα μου εδώ για πρώτη φορά, και περιμένω την Ολόλευκη Βασίλισσα Σελήνη μου..

Κάποια στιγμή θα βρεθεί…

Ως τότε, θα την περιμένω..

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  white-cats.jpg
Εμφανίσεις:  2192
Μέγεθος:  707,2 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria-selini : 11-11-15 στις 14:13. Αιτία: Προσθήκη φωτογραφιών
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 13:56, 11-11-15:

Να, κάπως έτσι φαντάζομαι την Βασίλισσα Σελήνη μου...

Αν βρεθεί, είτε από εδώ, είτε από οπουδήποτε αλλού, θα σας ενημερώσω και θα σας δείξω φωτό, και θα ξέρετε ότι κάπου εκεί στην Κρήτη, δύο ψυχές, μία γατίσια και μία ανθρώπινη, θα είναι πολύ ευτυχισμένες...

Ωστόσο, έχετε με κατά νου αν βρείτε κάτι τέτοιο (ξέρω, δεν είναι και το πιο εύκολο αυτό που αναζητώ, αλλά όχι ανέφικτο), για να την έχω ονομάσει από τώρα Βασίλισσα Σελήνη, καταλαβαίνετε..

Καλά έτσι και την βρω... με χάνετε σας λέωωωω..!!! ^_^

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  White-Queen-Selini.jpg
Εμφανίσεις:  2452
Μέγεθος:  177,4 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria-selini : 11-11-15 στις 14:13. Αιτία: Προσθήκη φωτογραφιών
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:38, 11-11-15:

Το γατακι που σου προτειναν παραπανω, δεν θα μεινει ετσι μαδημενο οπως ειναι τωρα. Θα γινει περιπου σαν αυτο:

Νομιζω πως θα πρεπει να ριξεις λιγο νερο στο κρασι σου γιατι ηδη τα ολολευκα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενα, ποσο μαλλον αυτα με ετεροχρωμια στα ματια. Επισης τα ολολευκα με γαλανα ματια τεινουν να ειναι κουφα. Ισως θα επρεπε να κοιταξεις και το ενδεχομενο να υιοθετησεις ενα ενηλικο γατι που θα ειναι πληρως ανεπτυγμενο το τριχωμα του για να μη βρεθεις προ εκπληξεως. Εχε υπ' οψην σου οτι τα γατακια, ειδικα αυτα μεταξυ 3-9 μηνων τεινουν να ειναι ασχημα, με τριγωνικο κεφαλι, μεγαλα αυτια και απεριποιητο τριχωμα επειδη βρισκονται ακομα στην αναπτυξη και το σωμα τους αλλαζει. Το μικρο μου γατι ηταν παρα πολυ ασχημο μικρο, με τεραστια αυτια, τριγωνο κεφαλι και μικρα ματια. Τωρα που ειναι 1.5 ετους εχει στρογγυλεψει στο προσωπο και τα αυτακια της φαινονται πιο συμμετρικα σε σχεση με το κεφαλι της. Δεν ειναι πια σαν λαγουδακι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:14, 11-11-15:

Μαρια -Σεληνη ειναι πολυ ομορφο που θελεις να υοθετησεις ενα γατακι!!Απο τις φωτογραφιες που εχεις βαλει νομιζω οτι προτιμας της Αγκυρας,αυτες εχουν μονο ενα ματι γαλαζιο και ενα πρασινο και ειναι τελειως λευκες. Θα συμφωνησω με τη Nelliel οτι τα τελειως λευκα γατακια ειναι επι το πληστον κουφα και δη η Αγκυρας.Αυτο που σου εδειξε η Alcyone ειναι πανεμορφο, θα γινει μια κουκλιτσα οταν μεγαλωσει και η δικη μου η λευκη ,μικρη ηταν ασχημουλα καθως μεγαλωσε ομως εγινε ομορφη.Να σου πω ομως κατι δεν παιζει ρολο η ομορφια σε ενα γατακι,ολα ειναι ωραια και ολα εχουν τη χαρη τους,για μενα ολα ειναι ωραια ανεξαρτητου χρωματος,παιζει ρολο η υιοθεσια ενος αδεσποτου γατιου ,να νιωσει αγαπη και στοργη .Σκεψου οτι θα κανεις μια ψυχουλα ευτυχισμενη! Εγω λεω να ριξεις ακομα μια ματια στη μικρουλα Αrigato και αυτη ειναι ρατσας ειναι Σιαμ!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:59, 11-11-15:

ευχομαι να βρεις κατι να σου ταιριαζει και να σου αρεσει... αλλα και στην δικη μου περιπτωση σχεδον η ιδια ιστορια. στους γονεις μου αρεσουν οι ασπρες φουντωτες και εγω ημουν κολλημενη ηθελα τιγρε εντελως γατακι. ψαχναμε 2-3 μηνες να βρουμε κατι να μας αρεσει ειτε ασπρο ειτε τιγρε και μια μερα μου λεει το αγορι μου βρηκε νεογεννητα γατακια σε μαγαζι ομως ηταν, πηγαμε τα ειδαμε εγραφε προς υιοθεσια και χαρηκαμε, παω να διαλεξω, αν και ειχε τιγρε γατακια σηκωσα πανω ελαφρα τον Τομ μου μου εκλεψε την καρδια και δεν σκεφτομουν τα γουστα κτλ που ειχα πριν το διαλεξα και μετα απο ενα μηνα που απογαλακτιστηκε το πηρα και τωρα μου φαινεται το πιο ομορφο απο ολα... μακαρι να βρεις ολολευκο μιας που σαρεσουν τοσο πολυ αλλα σε περιπτωση που δεν γινει φροντισε να υπαρξει και κατι τυχαιο που ξερεις μπορει να το λατρεψεις παραπανω.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:36, 11-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
ευχομαι να βρεις κατι να σου ταιριαζει και να σου αρεσει... αλλα και στην δικη μου περιπτωση σχεδον η ιδια ιστορια. στους γονεις μου αρεσουν οι ασπρες φουντωτες και εγω ημουν κολλημενη ηθελα τιγρε εντελως γατακι. ψαχναμε 2-3 μηνες να βρουμε κατι να μας αρεσει ειτε ασπρο ειτε τιγρε και μια μερα μου λεει το αγορι μου βρηκε νεογεννητα γατακια σε μαγαζι ομως ηταν, πηγαμε τα ειδαμε εγραφε προς υιοθεσια και χαρηκαμε, παω να διαλεξω, αν και ειχε τιγρε γατακια σηκωσα πανω ελαφρα τον Τομ μου μου εκλεψε την καρδια και δεν σκεφτομουν τα γουστα κτλ που ειχα πριν το διαλεξα και μετα απο ενα μηνα που απογαλακτιστηκε το πηρα και τωρα μου φαινεται το πιο ομορφο απο ολα... μακαρι να βρεις ολολευκο μιας που σαρεσουν τοσο πολυ αλλα σε περιπτωση που δεν γινει φροντισε να υπαρξει και κατι τυχαιο που ξερεις μπορει να το λατρεψεις παραπανω.
αχ τυχαίο!!! Έτσι βρήκα και εγώ τους μαυρόγατους μου που δεν τους αλλάζω για καμία ράτσα και κανένα λευκό και φουντωτό γατάκι!!! Η καλύτερη υιοθεσία για εμένα είναι η τυχαία! Εκεί που περπατάς αμέριμνη στο δρόμο,τσουπ να το, το θαύμα!!!
Και οι δύο μου γάτοι κάπως έτσι με βρήκαν! Βέβαια ήμουν και αρκετά τυχερή γιατί έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα μαυρόγατα! Τα λευκά ζώα δεν μου αρέσουν.Γούστα είναι αυτά βέβαια!
Όταν ήμουν παιδί,είχα στη αυλή μου την Ροζίτα,μια ολόλευκη γατούλα με διαφορετικά ματάκια,σαν τις φώτος που παρέθεσες παραπάνω.Είχε εκπληκτικό χαρακτήρα και δεν θυμάμαι να ήταν κουφή.
Καλή τύχη στη αναζήτηση σου,όμως μην κολλάς στο χρώμα και στο τρίχωμα.Ο μεγάλος μου όταν ήταν μωρό ήταν φουντωτός. Τώρα το τρίχωμα του είναι κανονικό.Ούτε κοντό,ούτε μακρύ.
Αν δεν θες να δώσεις μια ευκαιρία σε κάποιο άλλο γατάκι, λόγω χρώματος,όπως αναφέρθηκε και από τη φίλη πιο πάνω,καλύτερα ψάξου με ενήλικη γάτα που τα χαρακτηριστικά της έχουν πια σταθεροποιηθεί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:04, 11-11-15:

Θα συμφωνησω οτι το τυχαιο ειναι αυτο που σε κανει να λατρεψεις τα γατακια τα οποια βρισκονται στο δρομο σου.Και εμενα ολα τα γατια μου τυχαια βρεθηκαν στο δρομο μου ,ηρθαν και με βρηκαν και ολα στο εξοχικο μας,εκτος απο τη Μινι που μου την εδωσε μια συναδελφος απο την δουλεια , ειχε γεννησει η γατα μιας φιλης της , τοτε ειχε περασει λιγος καιρος που ειχα χασει την Τερεζα μου, ημουν σε αθλια κατασταση,καθε μερα εκλαιγα,πηγαινα στη δουλεια με τα ματια πρησμενα και μου πρωτεινε να μου δωσει ενα γατακι και γω δεχτηκα χωρις καν να ρωτησω πως ειναι,ουτε καν το ειδα και για να εχει παρεα η Νταιζουλα .Θυμαμαι οτι μου το ειχε φερει με τη γατοφορο στη δουλεια,το ειχαμε κρυψει (ευτυχως δεν εκλαιγε) και γω πηρα αδεια και εφυγα απο τη δουλεια για να το παω σπιτι μου!Τη Μινι μου ομως την ειχα ονειρευτει (ειχα δει ονειρο το μερος οπου ειχα θαψει τη Τερεζα μου να γεμιζει νερο και να βγαινει μεσα απο το χωμα μια φουντωτη γκρι ουρα οπως ειναι της Μινις μου)μου εστειλε μηνυμα η Τερεζα μου οτι θα παρω αυτο το γατακι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 11-11-15 στις 23:19.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 11:35, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Το γατακι που σου προτειναν παραπανω, δεν θα μεινει ετσι μαδημενο οπως ειναι τωρα. Θα γινει περιπου σαν αυτο:

Νομιζω πως θα πρεπει να ριξεις λιγο νερο στο κρασι σου γιατι ηδη τα ολολευκα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενα, ποσο μαλλον αυτα με ετεροχρωμια στα ματια. Επισης τα ολολευκα με γαλανα ματια τεινουν να ειναι κουφα. Ισως θα επρεπε να κοιταξεις και το ενδεχομενο να υιοθετησεις ενα ενηλικο γατι που θα ειναι πληρως ανεπτυγμενο το τριχωμα του για να μη βρεθεις προ εκπληξεως. Εχε υπ' οψην σου οτι τα γατακια, ειδικα αυτα μεταξυ 3-9 μηνων τεινουν να ειναι ασχημα, με τριγωνικο κεφαλι, μεγαλα αυτια και απεριποιητο τριχωμα επειδη βρισκονται ακομα στην αναπτυξη και το σωμα τους αλλαζει. Το μικρο μου γατι ηταν παρα πολυ ασχημο μικρο, με τεραστια αυτια, τριγωνο κεφαλι και μικρα ματια. Τωρα που ειναι 1.5 ετους εχει στρογγυλεψει στο προσωπο και τα αυτακια της φαινονται πιο συμμετρικα σε σχεση με το κεφαλι της. Δεν ειναι πια σαν λαγουδακι.

Γειά σου Nelliel!

Ναι, σαφώς και θα ρίξω νερό στο κρασί μου όπως λες, έτσι το έχω σκεφτεί κι εγώ, απλά θα ήθελα να δώσω ένα μικρό περιθώριο ακόμη (γιατί μόλις τώρα ξεκίνησα την αναζήτηση για πρώτη φορά, μπαααςςς και βρεθεί -στο περίπου έστω- αυτό που έχω κατά νου.
Μπήκα σήμερα στο λινκ με την Αριγκάτο που μου προτάθηκε παραπάνω, όντως πύκνωσε το τρίχωμά της και είναι πιο ωραίο, αλλά δεν θέλω να έχει η γατούλα μου γονίδια σιάμ και αγριόγατας... την θέλω λίιιγο πιο ήρεμη.
Μικρό γατάκι προτιμώ με την λογική να το μάθω απο μικράκι κάποια πράγματα και να μην έχει στρεσογόνες εμπειρίες που θα δυσκολευτεί να αποβάλλει, ή, τυχόν να έχει επιθετική συμπεριφορά και να έρθω σε δύσκολη θέση με τον άντρα μου μέχρι να την εκπαιδεύσω και να την ηρεμήσω..
Και το ξέρω οτι δεν είναι και τα πιο συνιθισμένα τα ολόλευκα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Θα περιμένω λίγο ακόμη, και βλέπουμε..
Ωστόσο, έχω να κατασκευάσω με τον άντρα μου γατόδεντρο-παρατηρητήριο-ονυχοδρόμιο (ευτυχώς είναι ξυλουργός και μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε) και διάφορα άλλα, ώστε να δώσουμε πολλές επιλογές ευχαρίστησης στην γατούλα μας (δεν έχουμε παιδιά) μιας και θα μένει αποκλειστικά σε διαμέρισμα και φυσικά θα την στειρώσουμε στην κατάλληλη ηλικία για να είναι ασφαλής από όλες τις απόψεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria-selini : 12-11-15 στις 12:22.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 11:52, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Μαρια -Σεληνη ειναι πολυ ομορφο που θελεις να υοθετησεις ενα γατακι!!Απο τις φωτογραφιες που εχεις βαλει νομιζω οτι προτιμας της Αγκυρας,αυτες εχουν μονο ενα ματι γαλαζιο και ενα πρασινο και ειναι τελειως λευκες. Θα συμφωνησω με τη Nelliel οτι τα τελειως λευκα γατακια ειναι επι το πληστον κουφα και δη η Αγκυρας.Αυτο που σου εδειξε η Alcyone ειναι πανεμορφο, θα γινει μια κουκλιτσα οταν μεγαλωσει και η δικη μου η λευκη ,μικρη ηταν ασχημουλα καθως μεγαλωσε ομως εγινε ομορφη.Να σου πω ομως κατι δεν παιζει ρολο η ομορφια σε ενα γατακι,ολα ειναι ωραια και ολα εχουν τη χαρη τους,για μενα ολα ειναι ωραια ανεξαρτητου χρωματος,παιζει ρολο η υιοθεσια ενος αδεσποτου γατιου ,να νιωσει αγαπη και στοργη .Σκεψου οτι θα κανεις μια ψυχουλα ευτυχισμενη! Εγω λεω να ριξεις ακομα μια ματια στη μικρουλα Αrigato και αυτη ειναι ρατσας ειναι Σιαμ!

Γειά σου Φλώρα!

Κάπου πήρε το μάτι μου μελετώντας χθες εδώ, οτι αυτές οι λευκές φουφούλικες τέτοιου είδους λέγονται 'οι γίγαντες της Αφροδίτης'.
Δεν ξέρω αν είναι τέτοιο αυτό που θα ήθελα, και ημίαιμο να είναι δεν με νοιάζει, απλά το θέλω λευκό, φουντωτό και βελούδινο, πειράζει?
Και εννοείται οτι το καθένα έχει την ομορφιά του, άλλωστε απο το πως νιώθω για τις αδεσποτούλες που συναντώ και κατά καιρούς έχω φροντίσει και καρδιοχτυπώ, καταλαβαίνω πως θα νιώθω για την τυχερούλα που θα υιοθετήσω να είναι μέσα στο σπίτι μας, κάποια στιγμή..
Για την Arigato είπα παραπάνω οτι δεν θα ήθελα να έχει γονίδια αγριόγατας και σιάμ η γατούλα μου, την θέλω λίγο πιο ήρεμη...
Εύχομαι η συγκεκριμένη γατούλα να βρει την αγκαλίτσα που της αξίζει...
Απλά θέλω ένα μικρό περιθώριο, μπας και εντοπίσω όσο γίνεται αυτό που έχω φανταστεί, γιατί, ναι, η καθεμία έχει την χάρη της, δεν λέω, αλλά.. καταλάβετέ με βρε παιδιά.. όλα τα ζωάκια του Θεού είναι υπέροχα, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.. μπορεί να και να βρεθεί η λευκή χιονομπαλίτσα μου.. θα δούμε..

Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 12:00, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu

Γειά σου AntzelaRu! :-)

Ναι, εννοείται, το μόνο σίγουρο είναι οτι, αν τυχαία ερωτευτώ το γατάκι μου οπουδήποτε, θα το πάρω ότι χρώμα κι αν έχει, απλά όπως είπα παραπάνω, θα δώσω ένα περιθώριο μπας και βρεθεί -στο περίπου- αυτό που έχω κατά νου.. ίδωμεν..
Από pet shop δεν θέλω να πάρω για αυτονόητους λόγους, επειδή τα εκμεταλλεύονται για το κέρδος, αλλιώς θα είχα ήδη βρει.
Απλά σκέφτηκα μήπως έχει κάποιος ιδιοκτήτης, ή έχουν κατά νου κάτι τέτοιο οι φιλόζωοι που ασχολούνται με τα αδέσποτα.. θα δούμε..

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
αχ τυχαίο!!! Έτσι βρήκα και εγώ τους μαυρόγατους μου που δεν τους αλλάζω για καμία ράτσα και κανένα λευκό και φουντωτό γατάκι!!! Η καλύτερη υιοθεσία για εμένα είναι η τυχαία! Εκεί που περπατάς αμέριμνη στο δρόμο,τσουπ να το, το θαύμα!!!
Και οι δύο μου γάτοι κάπως έτσι με βρήκαν! Βέβαια ήμουν και αρκετά τυχερή γιατί έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα μαυρόγατα! Τα λευκά ζώα δεν μου αρέσουν.Γούστα είναι αυτά βέβαια!
Όταν ήμουν παιδί,είχα στη αυλή μου την Ροζίτα,μια ολόλευκη γατούλα με διαφορετικά ματάκια,σαν τις φώτος που παρέθεσες παραπάνω.Είχε εκπληκτικό χαρακτήρα και δεν θυμάμαι να ήταν κουφή.
Καλή τύχη στη αναζήτηση σου,όμως μην κολλάς στο χρώμα και στο τρίχωμα.Ο μεγάλος μου όταν ήταν μωρό ήταν φουντωτός. Τώρα το τρίχωμα του είναι κανονικό.Ούτε κοντό,ούτε μακρύ.
Αν δεν θες να δώσεις μια ευκαιρία σε κάποιο άλλο γατάκι, λόγω χρώματος,όπως αναφέρθηκε και από τη φίλη πιο πάνω,καλύτερα ψάξου με ενήλικη γάτα που τα χαρακτηριστικά της έχουν πια σταθεροποιηθεί.

Γειά σου CatLover09!

Τώρα άμα σου πω, οτι η Αρχική μου Επιλογή, ήταν Μαύρη Γάτα, τι θα πεις?
Άμα σου πω οτι μου αρέσουν απίστευτα οι Μαύρες Γάτες?
Παιδιά, δεν με αφήνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ο άντρας μου να πάρω μαύρη γατούλα και ξέρω οτι είναι πανεύκολο να βρεθεί, γιατί λίγοι τις θέλουν..
Τις προτιμώ κι απο τις άσπρες να σας πω.. αντιφατικό, ε?
Τις βρίσκω πιο 'μαγικές', πιο 'δυνατές', πιο 'ενεργειακές'... και σαφώς έχουν το τέλειο βελούδινο τρίχωμα..
Αφού του λέω : "τι σε νοιάζει άμα είναι μαύρη? αφού θα είναι H ΔΙΚΗ ΜΟΥ γατούλα, εγώ θα ασχολούμαι μαζί της κυρίως"..
Σκεφτόμουν, αν βρώ μαύρο θηλυκό γατάκι να το πάρω και να το αποδεχθεί θέλει δεν θέλει..
Από εκεί εμπνεύστηκα το όνομα 'Σελήνη' για την μελλοντική γατούλα μου, δηλαδή οτι είναι 'Το Φως μέσα στο σκοτάδι'..
Το μαύρο σώμα της, το σκοτάδι, και τα φωτεινά μάτια της, το Φως που πηγάζει 'εκ των Έσω', ο Ήλιος που αντανακλάται πάνω στην Σελήνη και φωτίζει τις νύχτες μας...
Καλά, το τέλειο βέβαια, θα ήταν να είχα δύο γατούλες, μία μαύρη, και μία λευκή..
Η Σελήνη και η Ιστάρ (Αρχαία θεότητα στην Μεσσοποταμία και σημαίνει 'Αστέρι')... να είναι φιλενάδες λέει, να έχουν και παρέα η μία την άλλη που είναι καλύτερα για τις γατούλες για να παίζουν μεταξύ τους και για να μην νιώθουν μοναξιά όταν λείπουμε κάπου)..
Παιδιά σόρυ, αλλά είμαι ρομαντική σε σημείο αηδίας που λένε...
..έχω πάει κι Αίγυπτο, οπότε η λατρεία μου για τις γάτες συνδέεται και μ'αυτό...
Αλλά είναι κάθετος δυστυχώς ο άντρα μου για μαύρη γάτα, δεν την δέχεται με τίποτα, σε αντίθεση με την λευκή..
Γι' αυτό η αμέσως επόμενη επιλογή μου ήταν η λευκή κι έχω κολλήσει εκεί, απο αυτές που έχουν διχρωμία στα μάτια, και ξεκίνησα την αναζήτηση σε αυτό, που μου ταιριάζει εξίσου..
Προτιμώ όμως μωράκι, θέλω να ζήσω και αυτήν την ηλικία, ποτέ δεν είχα δική μου γατούλα και θέλω να βιώσω όλα τα στάδια μαζί της..
Ωραία όλα αυτά που μου προτείνετε, αλλά.. "This is heart speaking"...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria-selini : 12-11-15 στις 12:46. Αιτία: merge posts
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 12:20, 12-11-15:

Θα συμφωνησω οτι το τυχαιο ειναι αυτο που σε κανει να λατρεψεις τα γατακια τα οποια βρισκονται στο δρομο σου.Και εμενα ολα τα γατια μου τυχαια βρεθηκαν στο δρομο μου ,ηρθαν και με βρηκαν και ολα στο εξοχικο μας,εκτος απο τη Μινι που μου την εδωσε μια συναδελφος απο την δουλεια , ειχε γεννησει η γατα μιας φιλης της , τοτε ειχε περασει λιγος καιρος που ειχα χασει την Τερεζα μου, ημουν σε αθλια κατασταση,καθε μερα εκλαιγα,πηγαινα στη δουλεια με τα ματια πρησμενα και μου πρωτεινε να μου δωσει ενα γατακι και γω δεχτηκα χωρις καν να ρωτησω πως ειναι,ουτε καν το ειδα και για να εχει παρεα η Νταιζουλα .Θυμαμαι οτι μου το ειχε φερει με τη γατοφορο στη δουλεια,το ειχαμε κρυψει (ευτυχως δεν εκλαιγε) και γω πηρα αδεια και εφυγα απο τη δουλεια για να το παω σπιτι μου!Τη Μινι μου ομως την ειχα ονειρευτει (ειχα δει ονειρο το μερος οπου ειχα θαψει τη Τερεζα μου να γεμιζει νερο και να βγαινει μεσα απο το χωμα μια φουντωτη γκρι ουρα οπως ειναι της Μινις μου)μου εστειλε μηνυμα η Τερεζα μου οτι θα παρω αυτο το γατακι!

Απίστευτο το όνειρό σου Φλώρα..
Κι εγώ έχω δει κατά καιρούς όνειρα με γάτες που με προστατεύουν..
Για να δούμε? θα ονειρευτώ άραγε κι εγώ το μελλοντικό γατάκι μου, να μου δείξει οτι έρχεται κοντά μου? ^_^

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 12:35, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από maria-selini
Γειά σου Φλώρα!

Κάπου πήρε το μάτι μου μελετώντας χθες εδώ, οτι αυτές οι λευκές φουφούλικες τέτοιου είδους λέγονται 'οι γίγαντες της Αφροδίτης'.
Δεν ξέρω αν είναι τέτοιο αυτό που θα ήθελα, και ημίαιμο να είναι δεν με νοιάζει, απλά το θέλω λευκό, φουντωτό και βελούδινο, πειράζει?
Και εννοείται οτι το καθένα έχει την ομορφιά του, άλλωστε απο το πως νιώθω για τις αδεσποτούλες που συναντώ και κατά καιρούς έχω φροντίσει και καρδιοχτυπώ, καταλαβαίνω πως θα νιώθω για την τυχερούλα που θα υιοθετήσω να είναι μέσα στο σπίτι μας, κάποια στιγμή..
Για την Arigato είπα παραπάνω οτι δεν θα ήθελα να έχει γονίδια αγριόγατας και σιάμ η γατούλα μου, την θέλω λίγο πιο ήρεμη...
Εύχομαι η συγκεκριμένη γατούλα να βρει την αγκαλίτσα που της αξίζει...
Απλά θέλω ένα μικρό περιθώριο, μπας και εντοπίσω όσο γίνεται αυτό που έχω φανταστεί, γιατί, ναι, η καθεμία έχει την χάρη της, δεν λέω, αλλά.. καταλάβετέ με βρε παιδιά.. όλα τα ζωάκια του Θεού είναι υπέροχα, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.. μπορεί να και να βρεθεί η λευκή χιονομπαλίτσα μου.. θα δούμε..

Μαρια -Σεληνη οι γιγαντες της Αφροδιτης εινα μεγαλοσωμες γατες, εναι απο την Κυπρο,ειναι λευκες ,αγριες εχουν το ενα ματι γαλαζιο και το αλλο κιτρινο.Βεβαια καλα κανεις και εχεις προτιμησει στις φουντωτες,κανεις δεν σε κατηγορει για αυτο, οσο για την Arigato,οταν λεμε οτι ειναι συνδυασμος Σιαμ και αγριογατας δεν εννοουμαι οτι εχει γονιδια αγριογατας ,απλως για την εμφανιση της λεμε ,μεγαλωνοντας εχει αλλαξει στη εμφανιση ,μοιαζει με αγριογατα οχι οτι δεν ειναι ηρεμη και ειναι αγρια,καμμια σχεση! Ολα αυτα στα ειπα επειδη ειπες οτι θελεις μια λευκη γατουλα με γαλανα ματια και επειδη υπαρχει η Arigato που ζητα σπιτακι ,επειδη το λευκο χρωμα σπανιζει στις γατουλες.Μακαρι να βρεθει η χιονομπαλιτσα σου οπως λες στο δρομο ,αν θελεις παλι και ψαχνεις να αγορασεις ρατσας ειναι δικαιωμα σου!Οτι και να αποφασισεις να μας βαλεις φωτογραφια στο μελλον να θαυμασουμε και μεις τη ψυχουλα που θα υιοθετησεις!

Απίστευτο το όνειρό σου Φλώρα..
Κι εγώ έχω δει κατά καιρούς όνειρα με γάτες που με προστατεύουν..
Για να δούμε? θα ονειρευτώ άραγε κι εγώ το μελλοντικό γατάκι μου, να μου δείξει οτι έρχεται κοντά μου? ^_^

Εγω ειχα ηδη την Τερεζουλα μου 12 ολοκληρα χρονια και την Νταιζουλα μου 3 χρονων τοτε. Οταν εφυγε η Τερεζα μου για το γατοπαραδεισο επειδη δεν μπορουσα να το ξεπερασω ,οπως ειπα εκλαιγα καθε βραδυ,τοτε ειδα το ονειρο ,σαν να ελεγε η Τερεζα μου ,"μην κλαιτε αλλο για μενα ,θα ερθει αλλη γατουλα σαν και μενα" και πραγματικα περα απο τη φουντωτη ουρα ο χαρακτηρας της Μινι μου ειναι ιδιος η Τερεζα μου ,ποτε στη ζωη μου δεν εχω δει γατες να με προστατευουν στο ονειρο μου ,μονο εκεινη τη φορα ειδα ,πιστευω οτι η αγαπη της Τερεζας προς εμενα μου εστειλε μηνυμα.Αν δεν εχεις γατες δεν μπορεις να καταλαβεις τη δυναμη που κρυβουν και την διαισθηση που εχουν.Σου ευχομαι καποτε να καταλαβεις για τη πλασματα μιλαμε!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 12-11-15 στις 13:16. Αιτία: Merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 12:58, 12-11-15:

Μαρια -Σεληνη οι γιγαντες της Αφροδιτης εινα μεγαλοσωμες γατες, εναι απο την Κυπρο,ειναι λευκες ,αγριες εχουν το ενα ματι γαλαζιο και το αλλο κιτρινο.Βεβαια καλα κανεις και εχεις προτιμησει στις φουντωτες,κανεις δεν σε κατηγορει για αυτο, οσο για την Arigato,οταν λεμε οτι ειναι συνδυασμος Σιαμ και αγριογατας δεν εννοουμαι οτι εχει γονιδια αγριογατας ,απλως για την εμφανιση της λεμε ,μεγαλωνοντας εχει αλλαξει στη εμφανιση ,μοιαζει με αγριογατα οχι οτι δεν ειναι ηρεμη και ειναι αγρια,καμμια σχεση! Ολα αυτα στα ειπα επειδη ειπες οτι θελεις μια λευκη γατουλα με γαλανα ματια και επειδη υπαρχει η Arigato που ζητα σπιτακι ,επειδη το λευκο χρωμα σπανιζει στις γατουλες.Μακαρι να βρεθει η χιονομπαλιτσα σου οπως λες στο δρομο ,αν θελεις παλι και ψαχνεις να αγορασεις ρατσας ειναι δικαιωμα σου!Οτι και να αποφασισεις να μας βαλεις φωτογραφια στο μελλον να θαυμασουμε και μεις τη ψυχουλα που θα υιοθετησεις!

Φλώρα, ναι, είδα οτι είναι μεγαλόσωμες απο την Κύπρο, αλλά απ'ότι είδα είχαν και παρόμοια εμφάνιση σε αυτό που παρέθεσα.
Εμ, μια αδυναμία παραπάνω στις φουντωτές και βελούδινες, την έχω, τι να κάνω...
Για να αγόραζα, δεν νομίζω, υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής από εκτροφέα (και πολύ υψηλή τιμή λόγω επιλεκτικής αναπαραγωγής), μιας και δεν θέλω να πάρω απο πετ σοπ, γνωρίζω για την εκμετάλλευση των ζώων που γίνεται εκεί, και δεν θέλω να συνεισφέρω επιλέγοντας την 'εύκολη λύση'.
Μιας και ξεκίνησα τώρα την αναζήτηση -κι επισήμως- θα περιμένω και θα δω.
Σίγουρα όμως θα βάλω φωτογραφία εδώ όταν βρω την Βασίλισσα μου..
Κι εννοείται έχω να μελετήσω πολλά χρήσιμα άρθρα ακόμη εδώ και θα παραμείνω μέλος πέραν απο την αναζήτηση για την γατούλα μου, για να μαθαίνω κι άλλα πράγματα που αφορούν υγεία, διατροφή, εκπαίδευση και να επιλύω τυχόν απορίες μου κλπ.
Ευχαριστώ όλους σας για όλες τις απαντήσεις σας έως τώρα, να έχετε μια όμορφη μέρα!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:03, 12-11-15:

μπορείς να δεις τους γάταρους μου,αν θες!!!

υ.γ.Πολύ κρίμα να μην θέλει ο άντρας σου μαύρο γατάκι.Είναι μοναδικά πλάσματα!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  10734188_654432094655790_5417717428640400203_n.jpg
Εμφανίσεις:  862
Μέγεθος:  54,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11231102_833116126787385_5542353638326766013_o.jpg
Εμφανίσεις:  689
Μέγεθος:  37,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11096385_730831820349150_5855883922486406897_o.jpg
Εμφανίσεις:  922
Μέγεθος:  45,9 KB  

Όνομα:  11002681_714242672008065_8162234881787639864_o.jpg
Εμφανίσεις:  572
Μέγεθος:  39,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10888901_690444154387917_4530130713094194338_n.jpg
Εμφανίσεις:  616
Μέγεθος:  28,5 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 12-11-15 στις 13:29. Αιτία: εμφάνιση συνημμένων φωτο
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 13:08, 12-11-15:

Εγω ειχα ηδη την Τερεζουλα μου 12 ολοκληρα χρονια και την Νταιζουλα μου 3 χρονων τοτε. Οταν εφυγε η Τερεζα μου για το γατοπαραδεισο επειδη δεν μπορουσα να το ξεπερασω ,οπως ειπα εκλαιγα καθε βραδυ,τοτε ειδα το ονειρο ,σαν να ελεγε η Τερεζα μου ,"μην κλαιτε αλλο για μενα ,θα ερθει αλλη γατουλα σαν και μενα" και πραγματικα περα απο τη φουντωτη ουρα ο χαρακτηρας της Μινι μου ειναι ιδιος η Τερεζα μου ,ποτε στη ζωη μου δεν εχω δει γατες να με προστατευουν στο ονειρο μου ,μονο εκεινη τη φορα ειδα ,πιστευω οτι η αγαπη της Τερεζας προς εμενα μου εστειλε μηνυμα.Αν δεν εχεις γατες δεν μπορεις να καταλαβεις τη δυναμη που κρυβουν και την διαισθηση που εχουν.Σου ευχομαι καποτε να καταλαβεις για τη πλασματα μιλαμε!!

Κι όμως Φλώρα.. μπορεί να μην είχα ποτέ μου γατούλα, αλλά ξέρω πολύ καλά τι θεϊκά πλάσματα είναι.. τις νιώθω 'δια ψυχής' που λένε...
Και απλά ήρθε ο καιρός να 'υπηρετήσω' την Βασίλισσα Σελήνη μου...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:12, 12-11-15:

Κι όμως Φλώρα.. μπορεί να μην είχα ποτέ μου γατούλα, αλλά ξέρω πολύ καλά τι θεϊκά πλάσματα είναι.. τις νιώθω 'δια ψυχής' που λένε...
Και απλά ήρθε ο καιρός να 'υπηρετήσω' την Βασίλισσα Σελήνη μου...

Ευχομαι γρηγορα να την βρεις την Σεληνη σου!!

Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 13:13, 12-11-15:

Συνημμένο Αρχείο 60026

Συνημμένο Αρχείο 60027

Συνημμένο Αρχείο 60028

Συνημμένο Αρχείο 60029

Συνημμένο Αρχείο 60030

ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΟΜΟΡΦΙΕΣ!!!

Βέβαια, προτιμώ τα τελείως ολόμαυρα, κατράμι που λέμε και άκρως βελούδινα..

Να κρίμα, γαμώτο, θα είχα εδώ και χρόνια γατούλα αν με άφηνε να πάρω μαύρη γατούλα...

Ευχομαι γρηγορα να την βρεις την Σεληνη σου!!

Ευχαριστώ Φλώρα μου!
Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 12-11-15 στις 13:16. Αιτία: Merge
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:15, 12-11-15:

Συνημμένο Αρχείο 60026

Συνημμένο Αρχείο 60027

Συνημμένο Αρχείο 60028

Συνημμένο Αρχείο 60029

Συνημμένο Αρχείο 60030

Ειναι κουκλοι ,να σου ζησουν!!Ετσι ειναι και μενα ο Μικυ μου μονο που ειναι μικρουλης ακομη!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:35, 12-11-15:

ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΟΜΟΡΦΙΕΣ!!!

Βέβαια, προτιμώ τα τελείως ολόμαυρα, κατράμι που λέμε και άκρως βελούδινα..

Να κρίμα, γαμώτο, θα είχα εδώ και χρόνια γατούλα αν με άφηνε να πάρω μαύρη γατούλα...

Ευχαριστώ Φλώρα μου!
Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!
Ο μεγάλος μου είναι ολόμαυρος βρε! Πίσσα!
Ο μικρός έχει μια λευκή καρδούλα!

Ευχαριστώ πολύ,Φλώρα μου!!! Να τα χαίρεσαι και εσύ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 12-11-15 στις 13:40.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:33, 12-11-15:

.. αλλά δεν θέλω να έχει η γατούλα μου γονίδια σιάμ και αγριόγατας... την θέλω λίιιγο πιο ήρεμη.
Μικρό γατάκι προτιμώ με την λογική να το μάθω απο μικράκι κάποια πράγματα και να μην έχει στρεσογόνες εμπειρίες που θα δυσκολευτεί να αποβάλλει, ή, τυχόν να έχει επιθετική συμπεριφορά και να έρθω σε δύσκολη θέση με τον άντρα μου μέχρι να την εκπαιδεύσω και να την ηρεμήσω....
καλησπερα κι απο εμενα και καλωσηρθες στην παρεα μας.
επειδη ολοι μας καπως ονειρευομασταν το γατακι που θελαμε και συνηθως επειδη οι γατες σε υιοθετουν καταληξαμε με τα "παιδια" μας εντελως τυχαια αλλα μοιραια, σου ευχομαι να βρεις γρηγορα το πλασματακι που θα σου κλεψει την καρδια.
εν προκειμενω παντως να σε ενημερωσω οτι το αν θα βγει ηρεμο ή αγριο δεν μπορεις να το ξερεις οταν ειναι μικρο ή επειδη ειναι αγριογατα οπως αναφερεις πχ.
το μιρκο γατακι στην πορεια μπορει να βγει χαδιαρικο ή παιχνιδιαρικο, δνε νομιζω πως μπορεις να προβλεψεις ή να εκπαιδευσεις μια γατα στο πως θα βγει.
αυτο τουλαχιστον μου εχει δειξει η μικεη εμπειρια μου ως τωρα.
οπως και να χει ευχομαι συντομα να εχετε στο σπιτι και τη ζωη σας τη γατα που θα σας αλλαξει τη ζωη, ο,τι χρωμα κι αν ειναι θα το κανει σιγουρα!
υ.γ.επισης νομιζω πως τα αρσενικα τεινουν να ειναι πιο "μαμακηδες" χαχαχαχα τα κοριτσια ειναι πιο "αρχοντισες" ανεξαρτητες και μεγαλοπρεπεις. ετσι μου φαινονται τα δικα μου χαχα

Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 12:49, 13-11-15:

Ο μεγάλος μου είναι ολόμαυρος βρε! Πίσσα!
Ο μικρός έχει μια λευκή καρδούλα!

Ευχαριστώ πολύ,Φλώρα μου!!! Να τα χαίρεσαι και εσύ!!!

Ναι, μα φαίνεται οτι είναι πίσσα ολόμαυρο και τον βρίσκω εκπληκτικά πανέμορφο τον γατούλη σου CatLover09! (τυχερούλα).. ^_^

Εννοούσα οτι προτιμώ να μην έχουν ίχνος άλλο χρώματος πάνω τους, να είναι τέρμα μαύρα! Απόλυτο μαύρο βελούδο βρε παιδάκι μου!

Άλλη χάρη, όπως και να το κάνουμε...

Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 13:09, 13-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
καλησπερα κι απο εμενα και καλωσηρθες στην παρεα μας.
επειδη ολοι μας καπως ονειρευομασταν το γατακι που θελαμε και συνηθως επειδη οι γατες σε υιοθετουν καταληξαμε με τα "παιδια" μας εντελως τυχαια αλλα μοιραια, σου ευχομαι να βρεις γρηγορα το πλασματακι που θα σου κλεψει την καρδια.
εν προκειμενω παντως να σε ενημερωσω οτι το αν θα βγει ηρεμο ή αγριο δεν μπορεις να το ξερεις οταν ειναι μικρο ή επειδη ειναι αγριογατα οπως αναφερεις πχ.
το μιρκο γατακι στην πορεια μπορει να βγει χαδιαρικο ή παιχνιδιαρικο, δνε νομιζω πως μπορεις να προβλεψεις ή να εκπαιδευσεις μια γατα στο πως θα βγει.
αυτο τουλαχιστον μου εχει δειξει η μικεη εμπειρια μου ως τωρα.
οπως και να χει ευχομαι συντομα να εχετε στο σπιτι και τη ζωη σας τη γατα που θα σας αλλαξει τη ζωη, ο,τι χρωμα κι αν ειναι θα το κανει σιγουρα!
υ.γ.επισης νομιζω πως τα αρσενικα τεινουν να ειναι πιο "μαμακηδες" χαχαχαχα τα κοριτσια ειναι πιο "αρχοντισες" ανεξαρτητες και μεγαλοπρεπεις. ετσι μου φαινονται τα δικα μου χαχα

Καλησπέρα rouli726!

Ευχαριστώ για τα καλοσορίσματα από όλους σας γενικότερα στην όμορφη γατοπαρέα!

Δεν αμφιβάλλω καθόλου γι' αυτό που λες, γιατί το οποιοδήποτε αδεσποτάκι πάρω στην αγκαλιά μου, ή έστω να το χαϊδέψω για λίγο, με κάνει να νιώθω σαν ερωτευμένη, στο δρόμο όποια γατούλα (και γατούληδες) κι αν συναντήσω, τους μιλάω και επιδιώκω επαφή μαζί τους, και αν είναι θαραλλέα και με αφήσουν να τα χαϊδέψω, όλο το υπόλοιπο της ημέρας μου είμαι μένα τεράστιο χαμόγελο ευτυχίας, έχουν απίστευτα θετική επίδραση οι γατούλες επάνω μου.

Απλά, το γατάκι που θα βάλω σπίτι μου μέσα (αν ήμουν μόνη μου και είχα την δυνατότητα ή με σύντροφο που να ήταν τρελά φιλόζωος όπως εγώ και μου το επέτρεπε, θα το είχα κάνει ζωολογικό κήπο το σπίτι μου, αλλά έχω περιορισμούς, οπότε καταλαβαίνετε..) εφόσον με αφήνει και ο άντρας μου, αλλά μου επιτρέπει μόνο λευκό θηλυκό, τότε αυτό είναι που ξεκίνησα να ψάχνω..

..και ξέρετε κάτι? αισθάνομαι ότι με ένα μαγικό τρόπο θα το βρω.. ίσως επειδή το θέλω εδώ και χρόνια πάαααρααα πολύ..

Κι ακόμη καλύτερα αν είναι ακριβώς έτσι όπως το έχω φανταστεί, λευκό, βελούδινο, φουφούλικο, με ένα μάτι πράσινο ένα μπλε, τρυφερούλικο με γλυκούλα φωνούλα..

Εμ, τα όνειρα είναι δωρεάν, μην με ξυπνάτε λέμεεε..χχαχαχα!! ^_^

Και rouli726, σωστά αυτά που λες, αλλά έχει σημασία τι θα βιώσει η γάτα τους πρώτους μήνες της ζωής της που θα ‘προσθέσουν’ στοιχεία στον χαρακτήρα της, ακριβώς όπως και τα ανθρώπινα παιδιά, που ο χαρακτήρας έχει διαμορφωθεί –η βάση του- μέχρι τα 6 χρόνια περίπου κι από εκεί κι έπειτα εξελίσσεται αναλόγως τα ερεθίσματα από το περιβάλλον του.

Κάτι αντίστοιχο είναι για όλα τα ζώα, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι θέλω να ζήσω όλα τα στάδια ανάπτυξης με το γατο-μωρό μου, να το βιώσω αυτό από την Αρχή, σαν εμπειρία, σαν δέσιμο, σαν θαυμασμό και παρατήρηση της εξέλιξης του... λογικά με καταλαβαίνετε, ε?

Εχμ, και ταιριάζουν περισσότερο στην προσωπικότητά μου τα θηλυκά γατιά και τα προτιμώ περισσότερο.

Όντως την Βασίλισσά μου την θέλω να είναι Αρχόντισσα, Κυρία, Ανεξάρτητη και Μεγαλοπρεπή.

Να την θαυμάζω και να την ‘υπηρετώ’ ακριβώς έτσι όπως της αξίζει..

Αχ, Σελήνη μου..

Σε περιμένω με λαχτάρα…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria-selini : 13-11-15 στις 13:20.
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:10, 13-11-15:

Συμφωνω και γω μαζι σου Μαρια-Σεληνη οτι τα ολομαυρα εχουν αλλη χαρη ο ενας γατουλης της Cat Lover09 ο οποιος ειναι κουκλος , ο δικος μου ο Μικυ , ο Ινκυ της Εφης(rouli 726) και πολλων μελων ακομη ειναι ολαμαυρα πισσα βελουδινα γλυκα μωρακια με γυαλιστερο τριχωμα!! Ειμαστε πολυ τυχερες που τα εχουμε!! Μηπως αναθεωρησεις και συ και υιοθετησεις μια πισσα μαυρη γλυκεια γατουλα που ειναι πιο ευκολο να βρεθει στο δρομο σου και θα ταιριαζε και απολυτα στο ονομα Σεληνη, που εχεις βρει!!

Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 13:21, 13-11-15:

Συμφωνω και γω μαζι σου Μαρια-Σεληνη οτι τα ολομαυρα εχουν αλλη χαρη ο ενας γατουλης της Cat Lover09 ο οποιος ειναι κουκλος , ο δικος μου ο Μικυ , ο Ινκυ της Εφης(rouli 726) και πολλων μελων ακομη ειναι ολαμαυρα πισσα βελουδινα γλυκα μωρακια με γυαλιστερο τριχωμα!! Ειμαστε πολυ τυχερες που τα εχουμε!! Μηπως αναθεωρησεις και συ και υιοθετησεις μια πισσα μαυρη γλυκεια γατουλα που ειναι πιο ευκολο να βρεθει στο δρομο σου και θα ταιριαζε και απολυτα στο ονομα Σεληνη, που εχεις βρει!!
Νομίζεις δεν θα το ήθελα? δεν με αφήνει με ΤΙΠΟΤΑ λέμε ο άντρας μου, δεν τις θέλει με τίποτα τις μαύρες γάτες, ενώ είναι τόσο μαγικά εκπληκτικές.. γμτ..

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:25, 13-11-15:

Και μαγικες και τυχερες,σπαει η γρουσουζια και φερνουν τυχη!! Οποιος εχει μαυρη γατα δεν τον πιανει το ματι,που στις μερες μας απο αυτο πρεπει να φυλαγεται κανεις πρωτα και μετα ολα τα αλλα!!Εαν θελεις χαδιαρες και κουχουλιαρες γατουλες οι σκουρες ειναι πιο τρυφερες απο τις ανοιχτοχρωμες,μου το ειχε πει ο πρωτος κτηνιατρος μου και το διαπιστωσα και γω.Απο τις τρεις γατουλες μου η πιο χαδιαρα ηταν η γκρι-τιγρουλα η Νταιζη(στη κατω φωτογραφια ),ολο χουρχουρητο σαν μοτερακι και χαδιαρα,οσες ωρες και να τη χαιδευες καθοταν και γυριζε να χαιδεψεις και κοιλιτσα,νυχια δεν εβγαζε ποτε,αντιθετως με την καλικο Τερεζα( αριστερα στη κατω φωτογραφια) ,επρεπε να κανεις προσευχη για να την χαιδεψεις,ολο αγριαδα και τα νυχια ετοιμα για επιθεση,ηταν.Η Μινι ,η λευκη που εχω τωρα το ιδιο ,το γουργουρητο της πολυ σπανια το ακουω και τα χαδια επισης,ειναι αγρια και αυτη και νομιζω ως επι το πλειστον οι λευκες πρεπει να ειναι λιγο απο τη φυση τους πολυ ανεξαρτητες και δεν θελουν να τις αγγιζεις και πολυ,μονο οποτε θελουν αυτες,ευτυχως που ειμαι τυχερη και βγαζω το αποθημενο μου στα δυο μικρα που ειναι μοτερακια διαρκειας το μαυρο που λεγαμε,τον Μικυ και τον κανελλοτιγρε Γκεραλτ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 13-11-15 στις 22:57.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:05, 13-11-15:

Εχει βγει μια μελετη προσφατα που συσχετιζει το χρωμα του γατιου με την αγριαδα. Τα top αγρια γατια ειναι τα τριχρωμα, τα πορτοκαλι και ολοι συνδιασμοι χρωματων με το πορτοκαλι. Στην αντιπερα οχθη, τα πιο ηρεμα γατια ειναι τα λευκα, τα μαυρα και τα γκρι τιγρε. Αν κρινω απο τα δικα μου που ανηκουν στην 1η και στην 2 ομαδα, η συγκεκριμενη μελετη ειναι απολυτα σωστη. Θα σου ελεγα να αποφυγεις τα καλικο, εκτος φυσικα αν σου αρεσουν τα ζωηρα γατια! Παρολο που το δικο μου μεγαλωσε με ανθρωπους και ειναι απιστευτα κοινωνικο και χαδιαρικο (βλεπει ξενο ανθρωπο και χαιρεται), δεν ειναι καθολου συνεργασιμο και κανει ζημιες σε καθημερινη βαση. Σιγουρα δεν περιμενα να συμπεριφερεται σαν λουτρινο, αλλα οχι και να ισοπεδωνει τα παντα στο διαβα της. Το αλλο μου γατι το κανεις οτι θελεις και συμπεριφερεται πιο ησυχα και απο λουτρινο. Δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει γατα στο σπιτι! Απο προσωπικη εμπειρια βρισκω τα μακρυτριχα μακραν πιο ηρεμα απο το κοντοτριχα. Ισως ενα μακρυτριχο σε γκρι τιγρε ή σε ασπρομαυρο ή σε καποιον αλλο συνδιασμο χρωματων πλην του πορτοκαλι, να σας ταιριαζε γαντι (σε περιπτωση που δεν βρειτε λευκο)!

Κι ακόμη καλύτερα αν είναι ακριβώς έτσι όπως το έχω φανταστεί, λευκό, βελούδινο, φουφούλικο, με ένα μάτι πράσινο ένα μπλε, τρυφερούλικο με γλυκούλα φωνούλα..
Δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα το πιο πιθανο ειναι να μη βρεις το γατι που ονειρευεσαι, κατι που φυσικα απευχομαι! Οταν ημουν στην φαση αναζητησης γατιου οι μονες μου προυποθεσεις ηταν το χρωμα και το τριχωμα (ηθελα οπωσδηποτε μακρυτριχο). Ονειρευομουν οτι θα ζηταει χαδια, θα καθεται στα ποδια μου στις κρυες μερες του χειμωνα, θα γουργουριζει συνεχεια και θα τριβεται στα ποδια μου. Βρηκα λοιπον το γατακι με τα χαρακτηριστικα που προανεφερα, αλλα στην συμπεριφορα του ηταν το εντελως αντιθετο απο αυτα που ονειρευομουν. Τον χαιδευεις και κατσουφιαζει και γλειφεται για να απαλλαχτει απο την μυρωδια σου. Στα ποδια μου δεν καθεται ποτε. Γουργουριζει μονο οταν πειναει και γενικα ειναι γατι που δεν θελει να το ενοχλεις. Χαδια θα δεχτει μονο οταν αυτος το θελησει. Αν δεν θελεις να παρεις γουρουνι στο σακι, τοτε το ενηλικο γατι ειναι μονοδρομος. Με τα γατακια ειναι αδυνατο να γνωριζεις τι χαρακτηρα θα αναπτυξουν. Το αλλο μου γατι για παραδειγμα ηταν εντελως τρελο μικρο, αλλα τωρα που μεγαλωσε ολη την ωρα τριβεται πανω σου, γουργουριζει και μπορεις να το χαιδευεις για ωρες ατελειωτες! Εννοειται οτι παρολο που τα γατια μου δεν ειναι αυτα που ονειρευομουν, τα αγαπαω και τα λατρευω περισσοτερο απο οτι θα αγαπουσα ενα γατι που θα ηταν κομμενο και ραμμενο στα μετρα μου. Αυτο το διαφορετικο και μη αναμενομενο ειναι που σε κανει να τα λατρευεις περισσοτερο!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:35, 17-11-15:

Καλησπέρα maria-selini, ξέρω πως ψάχνεις κοριτσάκι αλλά ρίξε μια ματιά και σ' αυτή την αγγελία. Είναι λευκό όπως το θέλεις, με γαλάζια ματάκια και κουφούλι. Να ξέρεις όμως πως δεν υστερεί σε τίποτα από τα άλλα γατάκια, φτάνει να ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Κάποτε φιλοξενούσα έναν γατούλη λευκό που ήταν και κουφός αλλά και τυφλός. Ε λοιπόν αν δεν το ήξερες δεν το καταλάβαινες...
https://www.facebook.com/all4paws.gr...type=3&theater

Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 23:55, 22-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Καλησπέρα maria-selini, ξέρω πως ψάχνεις κοριτσάκι αλλά ρίξε μια ματιά και σ' αυτή την αγγελία. Είναι λευκό όπως το θέλεις, με γαλάζια ματάκια και κουφούλι. Να ξέρεις όμως πως δεν υστερεί σε τίποτα από τα άλλα γατάκια, φτάνει να ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Κάποτε φιλοξενούσα έναν γατούλη λευκό που ήταν και κουφός αλλά και τυφλός. Ε λοιπόν αν δεν το ήξερες δεν το καταλάβαινες...
https://www.facebook.com/all4paws.gr...type=3&theater

Καλησπέρα Claire Rentfield!

Σ'ευχαριστώ κατ'αρχήν για την απάντησή σου και το γατούνι που μου υπέδειξες προς υιοθεσία, είναι πραγματικά εκπληκτικά πανέμορφο, κι αν ήταν κοριτσάκι, θα το έπαιρνα επιτόπου.
Δεν με νοιάζει που είναι τυφλό, τα ζώα όπως και οι άνθρωποι, προσαρμόζουν και εξελίσσουν τις άλλες αισθήσεις τους, και είναι σαν να μην τους λείπουν καθόλου.
Είναι όμως αγοράκι, κι εγώ αναζητάω την ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ Σελήνη μου να την υπηρετήσω...
Εύχομαι καλή τύχη στον λευκό γατούλη, μακάρι να ήταν κοριτσάκι, θα περνούσε ζάχαρη μαζί μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria-selini : 22-11-15 στις 23:59.
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 00:12, 23-11-15:

Εχει βγει μια μελετη προσφατα που συσχετιζει το χρωμα του γατιου με την αγριαδα. Τα top αγρια γατια ειναι τα τριχρωμα, τα πορτοκαλι και ολοι συνδιασμοι χρωματων με το πορτοκαλι. Στην αντιπερα οχθη, τα πιο ηρεμα γατια ειναι τα λευκα, τα μαυρα και τα γκρι τιγρε. Αν κρινω απο τα δικα μου που ανηκουν στην 1η και στην 2 ομαδα, η συγκεκριμενη μελετη ειναι απολυτα σωστη. Θα σου ελεγα να αποφυγεις τα καλικο, εκτος φυσικα αν σου αρεσουν τα ζωηρα γατια! Παρολο που το δικο μου μεγαλωσε με ανθρωπους και ειναι απιστευτα κοινωνικο και χαδιαρικο (βλεπει ξενο ανθρωπο και χαιρεται), δεν ειναι καθολου συνεργασιμο και κανει ζημιες σε καθημερινη βαση. Σιγουρα δεν περιμενα να συμπεριφερεται σαν λουτρινο, αλλα οχι και να ισοπεδωνει τα παντα στο διαβα της. Το αλλο μου γατι το κανεις οτι θελεις και συμπεριφερεται πιο ησυχα και απο λουτρινο. Δεν καταλαβαινεις οτι υπαρχει γατα στο σπιτι! Απο προσωπικη εμπειρια βρισκω τα μακρυτριχα μακραν πιο ηρεμα απο το κοντοτριχα. Ισως ενα μακρυτριχο σε γκρι τιγρε ή σε ασπρομαυρο ή σε καποιον αλλο συνδιασμο χρωματων πλην του πορτοκαλι, να σας ταιριαζε γαντι (σε περιπτωση που δεν βρειτε λευκο)!

Δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα το πιο πιθανο ειναι να μη βρεις το γατι που ονειρευεσαι, κατι που φυσικα απευχομαι! Οταν ημουν στην φαση αναζητησης γατιου οι μονες μου προυποθεσεις ηταν το χρωμα και το τριχωμα (ηθελα οπωσδηποτε μακρυτριχο). Ονειρευομουν οτι θα ζηταει χαδια, θα καθεται στα ποδια μου στις κρυες μερες του χειμωνα, θα γουργουριζει συνεχεια και θα τριβεται στα ποδια μου. Βρηκα λοιπον το γατακι με τα χαρακτηριστικα που προανεφερα, αλλα στην συμπεριφορα του ηταν το εντελως αντιθετο απο αυτα που ονειρευομουν. Τον χαιδευεις και κατσουφιαζει και γλειφεται για να απαλλαχτει απο την μυρωδια σου. Στα ποδια μου δεν καθεται ποτε. Γουργουριζει μονο οταν πειναει και γενικα ειναι γατι που δεν θελει να το ενοχλεις. Χαδια θα δεχτει μονο οταν αυτος το θελησει. Αν δεν θελεις να παρεις γουρουνι στο σακι, τοτε το ενηλικο γατι ειναι μονοδρομος. Με τα γατακια ειναι αδυνατο να γνωριζεις τι χαρακτηρα θα αναπτυξουν. Το αλλο μου γατι για παραδειγμα ηταν εντελως τρελο μικρο, αλλα τωρα που μεγαλωσε ολη την ωρα τριβεται πανω σου, γουργουριζει και μπορεις να το χαιδευεις για ωρες ατελειωτες! Εννοειται οτι παρολο που τα γατια μου δεν ειναι αυτα που ονειρευομουν, τα αγαπαω και τα λατρευω περισσοτερο απο οτι θα αγαπουσα ενα γατι που θα ηταν κομμενο και ραμμενο στα μετρα μου. Αυτο το διαφορετικο και μη αναμενομενο ειναι που σε κανει να τα λατρευεις περισσοτερο!

Γειά σου Nelliel!

Έχω ρίξει πολύ μελέτη για τις γάτες για να καταλήξω σ'αυτήν την επιλογή που αναζητώ, τα γνώριζα πάνω κάτω αυτά που μου είπες, και σ΄ ευχαριστώ που μοιράστηκες τις γνώσεις σου.
Εμένα, και μία ματιά να μου ρίξει μια γάτα στο δρόμο, με κάνει ευτυχισμένη.
Αν βγει το γατάκι μου -όταν με το καλό το αποκτήσω- πολύ χαδιάρικο και θαρραλέο, αυτό θα είναι ότι καλύτερο, σε περίπτωση όμως που βγει μια 'υπερήφανη Κυρία' που δεν θέλει και πολλά πολλά, απλά θα προσαρμοστώ στα θέλω της, γιατί σέβομαι απίστευτα την προσωπικότητα των γατιών (και γενικότερα κάθε ζωντανού οργανισμού) που ξέρουν ακριβώς τι θέλουν και το δείχνουν άμεσα και έμπρακτα (παραπάνω ανέφερα οτι έχω 'προσωπικότητα γάτας', οπότε τις καταλαβαίνω απόλυτα).
Οποιοδήποτε γατί θα το αγαπούσα με τρέλα, απλά έτσι το έχω στον Νου μου, και θα δώσω ένα περιθώριο προς αναζήτηση της γατούλας των ονείρων μου που θα μένει μέσα στο σπίτι μου...
Επειδή όμως τυγχάνει να πιάνουν οι ευχές μου αρκετά συχνά, παραμένω αισιόδοξη και κάτι μου λέει οτι 'έρχεται' εν καιρώ...

Τώρα, θέλω να μοιραστώ μαζί σας, ένα όμορφο ‘εικονικό’ συναίσθημα που είχα πρόσφατα για την μελλοντική γατούλα μου..
Προχθές το απόγευμα κάποια στιγμή που ήμουν στο μπάνιο μου βγήκε για πρώτη φορά και μιλούσα κανονικά στην γατούλα μου σαν να ήταν εδώ, δίπλα μου..
«Σελήνηηη… που είσαι ομορφιά μου? Ψ-ψ-ψ-ψ-ψ-ψψψ…»..
Και την φαντάστηκα έχοντας ανοιχτά τα μάτια, έτσι λευκή, γεμάτη, με πολύ πυκνή βελούδινη γούνα, με ένα μάτι γαλάζιο, ένα μάτι χρυσοπράσινο, ότι έρχεται στο κάλεσμά μου από τον διάδρομο, και με ένα άλμα, να ανεβαίνει πάνω στο πλυντήριο και μου νιαουρίζει τρυφερά…
«Τι είναι κοπέλα μου? Θέλεις να κάνουμε αγκαλίτσες»? της έλεγα με γλυκιά φωνή, και πλησίασα το πρόσωπο μου να κάνουμε ‘μυτούλες’ και ‘κουτουλάκια’..
Ξέρετε, αυτά που κάνουν οι γατούλες και ‘χαιρετάνε’ και δείχνουν την αγάπη τους με τέτοιες κινήσεις…
«Αχ, γλυκούλα που είσαι, έλα, ανέβα πάνω μου» της είπα και έσκυψα λίγο να σκαρφαλώσει με άνεση στον ώμο μου..
Την πήρα στην αγκαλιά μου και μου γουργούριζεεεε.. κι ένιωθα την αγάπη της κι έλιωνααα..
..κι όλο αυτό το έφτιαξα με την φαντασία μου, σαν να είχα μια ‘αόρατη’ γατούλα μπροστά μου, και βίωνα αυτό το συναίσθημα κανονικά, σαν να συνέβαινε στ’ αλήθεια..
Οπότε -δεν ξέρω πως και πότε- σίγουρα θα την αποκτήσω, αφού το μυστικό της Δημιουργίας, είναι να βιώνεις ένα όμορφο συναίσθημα, σαν να σου έχει ήδη συμβεί, σαν να το ζεις κανονικά, ακόμη κι αν αυτό δεν έχει συμβεί, δεν έχει φανερωθεί..
Τώρα όλο αυτό που σας είπα μπορεί να σας φάνηκε χαζό και πολύ αφελές ίσως, αλλά δεν πειράζει, ήταν απλά μια πολύ χαρούμενη σκέψη που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 23-11-15 στις 20:09. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:57, 23-11-15:

Τα ονειρα ειναι δωρεαν Αν και εγω στην θεση σου θα τα περιοριζα γιατι ειναι πολυ πιθανο να σε προσγειωσει λιγο ανωμαλα το γατι που θα αποκτησεις. Δε το λεω για να σε πικρανω, αλλα για να μη στεναχωρεθεις οταν διαπιστωσεις οτι ο κοσμος της γατας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος

Α, και κατι ακομα. Απο προσωπικη εμπειρια παλι, τα θηλυκα τα βρισκω πιο χαδιαρικα και θελουν αγκαλιτσες και χαδια. Τεινουν ομως να ειναι λιγοτερο συνεργασιμα. Τα αρσενικα τα βρισκω πιο ηρεμα και συνεργασιμα, αλλα δεν θελουν πολλα χαδια. Ισως βεβαια σε εμενα να ετυχαν τετοια γατια και σε αλλους να ειναι διαφορετικα τα πραγματα.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 09:51, 23-11-15:

Τα ονειρα ειναι δωρεαν Αν και εγω στην θεση σου θα τα περιοριζα γιατι ειναι πολυ πιθανο να σε προσγειωσει λιγο ανωμαλα το γατι που θα αποκτησεις. Δε το λεω για να σε πικρανω, αλλα για να μη στεναχωρεθεις οταν διαπιστωσεις οτι ο κοσμος της γατας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος

Α, και κατι ακομα. Απο προσωπικη εμπειρια παλι, τα θηλυκα τα βρισκω πιο χαδιαρικα και θελουν αγκαλιτσες και χαδια. Τεινουν ομως να ειναι λιγοτερο συνεργασιμα. Τα αρσενικα τα βρισκω πιο ηρεμα και συνεργασιμα, αλλα δεν θελουν πολλα χαδια. Ισως βεβαια σε εμενα να ετυχαν τετοια γατια και σε αλλους να ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
Το αντίθετο συμβαίνει! Τα αρσενικά είναι πιο χαδιάρικα,ήρεμα,καλόβολα.Τα θηλυκά είναι συνήθως... στριμμένα!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 12:38, 23-11-15:

Εγώ που έχω 2 αρσενικά το ένα είναι εξαιρετικά στριμμένο και το άλλο εξαιρετικά χαδιάρικο...
Μαρία είναι πολύ όμορφη εικόνα αλλά σκέψου την κάπως αντίστροφα γιατί ως γνωστόν εμείς είμαστε τα κατοικίδια των γατιών μας....

Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 13:48, 23-11-15:

Καλημέρα. Σου εύχομαι να βρεις το γατονι τον ονείρων σου και να περάσετε μαζί πολλά πολλά χρόνια. Αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι τα γατάκια δεν είναι όπως τα σκυλάκια. Οι γάτες είναι αριστοκρατικές και ανεξάρτητες. Χαρακτηριστικά που είχαν οδηγήσει τους αρχαίους αιγυπτίους να τις αναγάγουν σε θεές. (Η θεά Μπαστέτ). ¨Κουσούρι¨ που τους έμεινε ακόμη. Γιατί όπως λένε ¨οι σκύλοι νομίζουν ότι είναι άνθρωποι αλλά οι γάτες νομίζουν ότι είναι θεές¨. Περά από την πλακά μπορεί να είναι οι ¨θεοί¨ μας, αλλά και αυτές θέλουν χάδια και αγκαλίτσες, απλά όταν θέλουν αυτές. Εάν και η μικρή μας η Lagertha όταν την φωνάζει η γυναίκα μου για ¨πατουσακια¨ πάει σφαίρα. Μην με ρωτάτε πως, δεν ξέρω! Ο Garfeild είναι πιο ανεξάρτητος, δεν είναι τόσο αγκαλίτσας. Το μόνο σίγουρο, η αγάπη που θα τους δώσεις στην δίνουν και με το παραπάνω. Απλά με τον δικό τους τρόπο. Όπως είχε πει και ο Φρόιντ ¨Οι σκύλοι έχουν αφεντικά, οι γάτες έχουν υπηρέτες¨

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:10, 23-11-15:

Τώρα, θέλω να μοιραστώ μαζί σας, ένα όμορφο ‘εικονικό’ συναίσθημα που είχα πρόσφατα για την μελλοντική γατούλα μου..
Προχθές το απόγευμα κάποια στιγμή που ήμουν στο μπάνιο μου βγήκε για πρώτη φορά και μιλούσα κανονικά στην γατούλα μου σαν να ήταν εδώ, δίπλα μου..
«Σελήνηηη… που είσαι ομορφιά μου? Ψ-ψ-ψ-ψ-ψ-ψψψ…»..
Και την φαντάστηκα έχοντας ανοιχτά τα μάτια, έτσι λευκή, γεμάτη, με πολύ πυκνή βελούδινη γούνα, με ένα μάτι γαλάζιο, ένα μάτι χρυσοπράσινο, ότι έρχεται στο κάλεσμά μου από τον διάδρομο, και με ένα άλμα, να ανεβαίνει πάνω στο πλυντήριο και μου νιαουρίζει τρυφερά…
«Τι είναι κοπέλα μου? Θέλεις να κάνουμε αγκαλίτσες»? της έλεγα με γλυκιά φωνή, και πλησίασα το πρόσωπο μου να κάνουμε ‘μυτούλες’ και ‘κουτουλάκια’..
Ξέρετε, αυτά που κάνουν οι γατούλες και ‘χαιρετάνε’ και δείχνουν την αγάπη τους με τέτοιες κινήσεις…
«Αχ, γλυκούλα που είσαι, έλα, ανέβα πάνω μου» της είπα και έσκυψα λίγο να σκαρφαλώσει με άνεση στον ώμο μου..
Την πήρα στην αγκαλιά μου και μου γουργούριζεεεε.. κι ένιωθα την αγάπη της κι έλιωνααα..
..κι όλο αυτό το έφτιαξα με την φαντασία μου, σαν να είχα μια ‘αόρατη’ γατούλα μπροστά μου, και βίωνα αυτό το συναίσθημα κανονικά, σαν να συνέβαινε στ’ αλήθεια..
Οπότε -δεν ξέρω πως και πότε- σίγουρα θα την αποκτήσω, αφού το μυστικό της Δημιουργίας, είναι να βιώνεις ένα όμορφο συναίσθημα, σαν να σου έχει ήδη συμβεί, σαν να το ζεις κανονικά, ακόμη κι αν αυτό δεν έχει συμβεί, δεν έχει φανερωθεί..
Τώρα όλο αυτό που σας είπα μπορεί να σας φάνηκε χαζό και πολύ αφελές ίσως, αλλά δεν πειράζει, ήταν απλά μια πολύ χαρούμενη σκέψη που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας..

Εγω χαιρομαι παρα πολυ για το ονειρο που κανεις ,καθως φανταζεσαι την γατουλα που θελεις να αποκτησεις και πιστευω οτι το συμπαν ακουει την επιθυμια σου και λενε οτι, οτι θελουμε να μας συμβει, να το λεμε φωναχτα και το συμπαν ακουει και επειδη το θελεις πολυ ,θα γινει κιολας,θα ερθει συντομα σε σενα η Σεληνη σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 23-11-15 στις 20:14.
Παράθεση

maria-selini

Νεοφερμένος

H maria-selini έγραψε στις 22:07, 09-03-16:

Καλησπέρα σε όλους σας και πάλι!

Έχει περάσει πολύς καιρός που έχω να μπω στο σάιτ (είχα κάτι προσωπικά και πρακτικά θέματα) κι έχω να σας πω με ιδιαίτερη χαρά, ότι ο Υπέροχος Άντρας μου, μου υποσχέθηκε ότι θα μου βρει (όχι από pet shop) την γατούλα των ονείρων μου (γιούπιιι... ), οπότε είμαι πλέον σε αναμονή, γιατί πάντα τηρεί τον Λόγο του..

Και παρόλο που γίνεται χάος στον κόσμο, εγώ περιμένω όπως και να χει την Βασίλισσα Σελήνη μου, να μοιραστώ μαζί της αγάπη και τρυφερότητα που ξεχειλίζει από μέσα μου..

Μόλις θα την έχω στην αγκαλιά μου, θα ανεβάσω φωτό…

Καλά να είστε όλοι σας, εις το επανειδίν παιδιά!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους