Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,271 εγγεγραμμένα μέλη και 719,307 μηνύματα σε 22,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 546 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στοματίτιδα, κορτιζόνη και εξαγωγή δοντιών

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 13:44, 31-01-13:

Καλησπέρα σε όλους!
Πριν απο 3-4 μέρες ο γατούλης μου Άρης, περίπου δυό ετών παρουσίασε κάποια ανησυχητικά συμπτώματα. Πιο συγκεκριμένα βγάζει σάλια από το στόμα του κυρίως μετά το φαγητό. Βέβαια δεν το κάνει πολύ συχνά περίπου 2-3 φορές το 8ωρο και προσπαθεί να βήξει σαν να έχει κάτι στο στόμα που τον εμποδίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για γρίπη ή κάτι άλλο γιατί ούτε βήχει ούτε φτερνίζεται ούτε τα μάτια του είναι υγρά. Πάντως φαίνεται ότι ταλαιπωρείται. Το συζήτησα με μια γνωστή μου πολύ καλή κτηνίατρο που δυστυχώς βρίσκεται μακριά και υπέθεσε ότι έχει στοματίτιδα. Αν δω ότι συνεχίζει και τις επόμενες μέρες θα τον πάω σε κτηνίατρο (αν και τα οικονομικά μας είναι δύσκολα). Αυτο που με έχει φρικάρει είναι η έρευνα που έκανα στο δίκτυο και η οποία αποδίδει την στοματίτιδα σε φοβερές ασθένειες για τις γάτες όπως το Aids. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:16, 31-01-13:

Δεν ειναι παντα αποτελεσμα τετοιων ασθενειων η στοματιτιδα, θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι. Ειχαν δυο γατια μου το ιδιο προβλημα, η μια μαλιστα ταλαιπωρουνταν πολυ και επρεπε καθε τοσο να βγαζουμε δοντια ή να κανουμε καθαρισμο απο την πλακα. Βεβαια εκεινη την εποχη αυτες οι ασθενειες δεν ηταν τοσο γνωστες και δεν υπηρχε και τροπος πληροφορησης οπως τωρα με τα διαφορα site, αλλα μιλαμε για γατια που εφθασαν σε ηλικια 18 χρονων και κατι, οποτε δεν νομιζω πως ειχαν τετοιο προβλημα.
Καλο θα ηταν μολις μπορεσεις να τον πας κτηνιατρο να δει το στοματακι του και τι χρειαζεται για να μην εχει προβλημα και σιγα-σιγα ισως να εβαζες στον προυπολογισμο σου και τις εξετασεις αυτες για να εισαι διπλα σιγουρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 22:12, 31-01-13:

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Σήμερα προσπάθησα να του ανοίξω το στόμα για να δω τι συμβαίνει εσωτερικά. Τα δόντια και τα ούλα φαίνονται υγιή. Γενικώς δεν βλέπω κοκκινίλες στην στοματική κοιλότητα. Επίσης διαπίστωσα ότι σήμερα δεν έβγαλε καθόλου φλέματα. Είναι πολύ καλύτερα χωρίς να του έχω δόσει κάποιο φάρμακο. ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να ήταν κάτι απλό και περαστικό!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Athenoulita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athenoulita
H Athenoulita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Athenoulita έγραψε στις 13:50, 23-09-13:

γεια σας. ο γατουλης μου 1.5 χρονών (ο οποίος στειρωθηκε πριν 2 μήνες δεν ήθελε η μαμά μου γι αυτό) εδώ και λίγες μέρες νιαούριζε βραχνιασμένα..είχε αλλάξει η φωνούλα του..όταν όμως του πήγαινα φαγητό έτρωγε μια χαρά..και σήμερα το πρωί έφαγε μια χαρά.. σήμερα το μεσημέρι όμως είδα σαλάκια πηκτά γύρω από το στοματάκι του. πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο μας και μου έδωσε αντιβίωση για στοματίτιδα /φαρυγγίτιδα κτλ. και τώρα έφαγε πάλι. απλώς ανησυχώ γιατί διάβασα ότι η στοματίτιδα σχετίζεται με το AIDS των γάτων. να σημειώσω ότι πριν στειρωθει έβγαινε έξω για γατούλες αλλά εδώ γύρω. τσακωνόταν σπάνια και αν το έκανε ήταν με γάτους εδώ των γειτόνων που φαίνονται υγιείς εδώ και χρόνια. έχω φοβηθεί είναι η αλήθεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:26, 23-09-13:

Καλησπέρα Athenoulita! Μπορείς άμεσα να μάθεις αν ο γατούλης σου πάσχει από aids με μια επίσκεψη στον κτηνίατρο. Καλύτερα κιόλας, για να τον δει κι από κοντά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 22:51, 05-10-13:

τη μέρα των ζώων αποφάσισα να κάνω ένα δώρο στην παμαμπού κ να πάμε για ένα τσεκ απ στον κτηνίατρο,εκτός προγράμματος..η αλήθεια ήταν πως κάπου το ενστικτό μου έλεγε πως κάτι δεν πάει καλά..η παμαμπού είχε κόψει τελείως τις κροκέτες..ναι,είναι κακομαθημένη όσο δεν πάει με το φαγητό,αλλά ανάμεσα στα γεύματα πάντα έτρωγε κροκέτες ως έσχατη λύση..
όντως διαγνώστηκε ιδιοπαθής στοματίτιδα ελαφριάς μορφής..ο κτηνίατρος μας έδωσε αντιβίωση..την οποία η κοντέσσα εννοείται δεν πλησιάζει..τη μυρίζει στην τροφή αν είναι δυνατόν κ δεν πλησιάζει ούτε το φαγητό(έχετε κάποια πονηρή λύση γι αυτό πριν καταφύγω στο''με το ζόρι''έψαξα στο ιντερνετ για αυτήν την αρρώστια αλλά δεν έβγαλα κ πολύ άκρη..θα θελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις.
1)τι κάνω με το φαγητό της;μόνο κονσέρβα πλέον..ή καλο είναι να βάζω κ λίγες κροκέτες γιατί βοηθάει;
2)περνάει αυτή η αρρωστια;
3)τι να κάνω να μην υποτροπιάσει..κ κυρίως να μην πονάει;

σκέφτομαι,αν κ εμπιστεύομαι πλήρως τον κτηνίατρο μου,να ρωτήσω κ μια δεύτερη γνώμη..απλά πιστεύω πως από ομοιοπαθούντες μπορω να μάθω κ κάτι παραπάνω μέχρι τότε..
σας ευχαριστώ..

Παράθεση

ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ (Λύδια Λεκ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
H Λύδια Λεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ έγραψε στις 15:30, 30-12-13:

Θέλοντας να μοιραστώ την χαρά μου με όλους όσους έχουν γατούλα ή σκύλο με στοματίτιδα, αποφάσισα να γράψω αυτό το άρθρο και να σας βοηθήσω, ίσως ως ένα βαθμό, με το πρόβλημα υγείας του κατοικίδιου σας. Αφού πήγα στον κτηνίατρο μου πέντε φορές, κάναμε θεραπεία μία φορά με χάπια, κάναμε τις άλλες τέσσερις με ένεση κορτιζόνης και ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά, ο κτηνίατρος μου, μου ανακοίνωσε πως κυκλοφορεί ένα νέο συμπλήρωμα φαγητού, που βοηθάει γάτες και σκύλους με προβλήματα περιοδοντίτιδας και αρθρώσεων.
Μέχρι να μου ανακοινώσει ο κτηνίατρος μου αυτή την πληροφορία είχα ανησυχήσει πάρα πολύ με το πρόβλημα της γάτας μου, που δεν έλεγε να σταματήσει. Παρουσίαζε συνεχώς και απανωτά στοματίτιδες και ενώ της έκανα θεραπείες με κορτιζόνη το πρόβλημα δεν σταματούσε να κάνει την επανεμφάνιση του. Είχα επίσης ενημερωθεί πως οι συνεχόμενες ενέσεις και θεραπείες με κορτιζόνη κάποια στιγμή θα επιβαρύνανε το νεφρό της. Είχαμε κάνει καθαρισμό δοντιών παρόλα αυτά το πρόβλημα πάλι δεν έλεγε να σταματήσει! Θέλοντας να ενημερωθώ παραπάνω για την στοματίτιδα της γάτας μου και να μάθω γιατί παρουσιάζετε συνεχώς, χωρίς να θεραπεύεται με κάποιο τρόπο, ρώτησα τον κτηνίατρό μου τι έπρεπε να κάνω. Αν είχε κάποια συμβουλή να μου δώσει που θα προστάτευε την γάτα μου από την στοματίτιδα. Αρχικά μου ανακοίνωσε τα δυσάρεστα νέα, πως λόγω ηλικίας του ζώου (11 ετών) το ανοσοποιητικό της πέφτει και θα παρουσιάζει από εδώ και στο εξής στοματίτιδες, κοινός η στοματίτιδα μετά από κάποια ηλικία δεν είναι θεραπεύσιμη. Στην πορεία όμως και μετά από πολλές επισκέψεις στο ιατρείο του, μου αποκάλυψε πως έχει αρχίσει να κυκλοφορεί ένα καινούργιο συμπλήρωμα διατροφής το 1-TDC, σε μορφή κάψουλας που βοηθάει αποτελεσματικά ακόμα και στις πιο έντονες μορφής στοματίτιδας. Αυτό βάση μιας μελέτης του Dr. James Anthony στο πανεπιστήμιο του Saskatchewan.
Προσωπικά δεν έχω ελέγξει την προαναφέρουσα μελέτη, αλλά επειδή έχω εμπιστοσύνη στον κτηνίατρο μου, είπα να το δοκιμάσω. Οι κάψουλες έχουν μέσα ένα υγρό σε μορφή gel που το αλείφεις στα ούλα του ζώου. Σπας δηλαδή την κάψουλα και αλείφεις το gel στα ούλα του ζώου. Έκανα στην γάτα μου σήμερα την πρώτη της εφαρμογή και πήγε καλά. Ελπίζω να δω τα πολύ αναμενόμενα αποτελέσματα, δηλαδή βελτίωση στην στοματίτιδά της και ελπίζω να βοηθήσει και εσάς. Συμβουλευτείτε των κτηνίατρό σας πριν το αγοράσετε, γιατί κάθε περίπτωση ζώου μπορεί να διαφέρει. Επίσης εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι το 1- TDC συμπληρώνει και ενισχύει τα αποτελέσματα του καθαρισμού των δοντιών, δεν τον αντικαθιστά. Τέλος επειδή το 1-TDC είναι ακόμα δυσεύρετο στην αγορά ένα κτηνιατρικό φαρμακείο που θα το βρείτε σίγουρα είναι το «Γερολυμάτος κτηνιατρικό φαρμακείο» που βρίσκεται στην Ομόνοια, στην οδό Σωκράτους 63. Το τηλέφωνο είναι 210 52 29 265, καλό είναι να τηλεφωνήσετε να σιγουρευτείτε ότι υπάρχει, πριν πάτε εκεί.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 13:12, 25-07-14:

Καλησπέρα σας,

φροντίζω μία γατούλα 6 χρονών η οποία πριν λίγους μήνες διαγνώστηκε με aids. Αυτό το καταλάβαμε γιατί όσο ζουσε έξω (τη φρόντιζα στον κήπο) εμφάνιζε απανωτές λοιμώξεις.
Από τότε όμως που ζει μέσα δεν έχει εμφανίσει κάποια λοίμωξη. Όμως πριν ένα μήνα εμφάνισε για πρώτη φορά στοματίτιδα. Της κάναμε ένεση κορτιζόνης και αντιβίωσης μακράς απορρόφησης και την κράτησε για ένα μήνα, αλλά πριν μερικές μέρες χρειάστηκε να της ξανακάνουμε γιατί παρατηρήσαμε πως ενώ ψιλοέτρωγε κονσέρβα, ξηρά δεν έτρωγε. Ο γιατρός όμως μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει πάνω από 5 ενέσεις κορτιζόνης γιατί θα έχει σοβαρά προβλήματα μετά και μου πρότεινε εξαγωγή δοντιών.
Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω τα εξής:
1) καταρχάς όποιος έχει εμπειρία υπάρχει κάποιος τρόπος να προσπαθήσω να πέσει σε ύφεση η στοματίτιδα; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω την ψυχολογία της γατούλας, θα της δώσω ιντερφερόνη (ανθρώπινη γιατί η κτηνιατρική είναι πανάκριβη) και θα της βάλω anima strath για να της ανέβει η όρεξη και να τρώει παραπάνω. Έχει κάποιος κάνει κάτι παρόμοιο να μου πει αν όλα αυτά είχαν αποτελέσματα ώστε να ενισχυθεί ο οργανισμός της γάτας και να πέσει σε ύφεση η στοματίτιδα; Άκουσα και για κάποια στοματικά διαλύματα που τα βάζεις στο νερό και μειώνουν το μικροβιακό φορτίο του στόματος, κάνουν τίποτα;
2) αν η στοματίτιδα δεν πέσει σε ύφεση, εφόσον κάνει τις ενέσεις, η γατούλα πονάει; Θα πρέπει να της δίνω κονσέρβα ή εφόσον είναι καλά να της δίνω ξηρά που είναι πιο καλή για τα δόντια;
3) η κορτιζόνη είναι όντως τόσο επικίνδυνη; εντάξει, ξέρω κι εγώ πως έχει παρενέργειες και θέλει τακτικούς ελέγχους σε νεφρά συκώτι αλλά δεν περίμενα ότι μόνο 5 μήνες μπορεί το γατί να κάνει τέτοιες ενέσεις..
4) έχει κάνει κανείς εξαγωγή δοντιών στη γατούλα του; μου ακούγεται βάρβαρο και τι πρόγνωση έχει μετά; γιατί αν το γατί μετά πέσει ψυχολογικά ή πονάει και δεν τρώει, ποιο το νόημα; δεν θέλω να την κάνω να υποφέρει. είναι ήδη επιβαρυμένη ψυχολογικά, γιατί από εκεί που ζούσε στον κηπό που λάτρευε ελεύθερη, τώρα είναι κλεισμένη σε ένα δωμάτιο φιλοξενίας και είναι και πολύ δύσκολο γατί στο να προσαρμοστεί.

Σας παρακαλώ, αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία, θα με βοηθούσε πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:36, 25-07-14:

Για τα υπόλοιπα δεν ξερω να σου απαντήσω..στη γατα μου που ειναι και μεγαλη σε ηλικια βγάλαμε 2 δόντια που ηταν χαλασμένα. Και γω το ειχα καταλάβει οτι πονουΣε γιατι κρυβόταν και δεν ηθελε να φαει. Με το που τα έβγαλε μετα απο μια μερα εγινε μια χαρα, επανηλθε και έπαψε να κρύβεται. Ετρωγε και τη ξηρη της την τροφη. Και γω η αληθεια ειναι πως φοβομουνα αν θα μπορει μετα να τρωει κτλ. Τωρα για ολα τα υπόλοιπα δεν εχω καμια εμπειρία. Σιγουρα καποιο αλλο μέλος θα ξερει να σου απαντησει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:23, 25-07-14:

Θα σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω από αυτά που ρωτάς.
Η στοματίτιδα μπορεί να τεθεί σε ύφεση σε μια γατούλα που είναι υγιής κατά τα άλλα. Σε μια γατούλα όμως που πάσχει από aids, φοβάμαι πως είναι μάλλον δύσκολο γιατί τροφοδοτείται συνέχεια από αυτό. ΄Ολες οι γατούλες που έχουν aids όπως και κάποια άλλα λοιμώδη νοσήματα, είναι επιρρεπείς στην στοματίτιδα.
Αυτό που μπορείς να κάνεις, εκτός των άλλων που αναφέρεις και τα οποία είναι σίγουρα καλά και θα την βοηθήσουν (με εξαίρεση την ιντερφερόνη για την οποία δεν έχω γνώσεις), είναι να πάρεις ένα σκευασματάκι που προέρχεται από φύκια και καταπολεμά την πέτρα στα δόντια. Είμαι σίγουρη πως θα βοηθήσει αρκετά αν το προσθέτεις στην δοσολογία που πρέπει στο καθημερινό της φαγητό.
Το δεύτερο που λες, αν δηλαδή θα υποφέρει η γατούλα την στιγμή που κάνει ενέσεις, νομίζω πως θα νοιώθει πολύ καλύτερα με την θεραπεία της και κατά συνέπεια θα τρώει και καλύτερα. ΄Εχω παρατηρήσει όμως σε γατούλες που φροντίζω εγώ, όπως και σε γατούλες που φροντίζουν γνωστοί μου, πως σε αυτές τις περιπτώσεις οι γατούλες αποκτούν κάτι σαν φοβία για τις τροφές που τις έκαναν να πονούν και ακόμα και αν είναι σε καλύτερη κατάσταση το στοματάκι τους, τις αποφεύγουν... Αυτό θα το διαπιστώσεις μόνη σου όπως προχωράει η θεραπεία της γιατί δεν έχουν όλες την ίδια συμπεριφορά.
Η κορτιζίνη είναι πράγματι επικίνδυνη και στους ανθρώπους και στα ζώα αν πρέπει να χορηγείται για μεγάλα διαστήματα. Το λιγώτερο που μπορεί να της προκαλέσει είναι προβλήματα στα νεφρά της και αυτό είναι κάτι που δεν το θέλουμε για μια γατούλα με πεσμένο ανοσοποιητικό λόγω aids. Καλό είναι να υπάρχουν μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στις θεραπείες με κορτιζόνη εκτός και αν πρόκειται για σκευάσματα που εφαρμόζονται τοπικά. Εντέλει αυτό που μας ενδιαφέρει σε μια γάτα με aids είναι να έχει μια καλή ποιότητα ζωής και όχι τόσο το να ζήσει περισσότερο χωρίς αυτήν.
΄Οσο για την εξαγωγή δοντιών, μπορεί να γίνει ακόμα και σε γατούλες πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Πέρισυ έκανε η δική μου γατούλα με ολική νάρκωση φυσικά, η οποία ήταν τότε 17 χρονών. Πάντως μπορείς να ψάξεις να βρεις κάποιον κτηνίατρο που κάνει νάρκωση με αέριο αντί για την κλασσική γιατί θα είναι πολύ πιο ελαφριά.
Δεν είναι καθόλου βάρβαρο, όπως δεν είναι βάρβαρο για έναν άνθρωπο να κάνει εξαγωγή χαλασμένων δοντιών που τον εμποδίζουν να φάει και να πιεί με άνεση. Αντίθετα είναι επιβεβλημένο γιατί από την υγεία του στόματος, μπορεί να επηρρεαστεί και η υγεία άλλων οργάνων...
Ενδέχεται να νοιώθει πεσμένη μετά η γατούλα, χωρίς αυτό να είναι κανόνας. Αυτό συνήθως συμβαίνει σε γατούλες που ήδη έχουν κάποια προβλήματα ή είναι ηλικιωμένες. Αλλά ξαναβρίσκουν τον εαυτό τους, απλά τους παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο από τις υπόλοιπες υγιείς γάτες.
Τέλος για το τι θα τρώει, κονσέρβα ή ξηρή τροφούλα, θα το δεις στην πορεία. Εσύ δίνε της και από τα δυό και θα δεις τι προτιμάει. Μου έχει τύχει γάτος χωρίς καθόλου δόντια να προτιμάει την ξηρή τροφή, την οποία φυσικά κατάπινε ολόκληρη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 22:53, 25-07-14:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δηλαδή αυτό σημαίνει πως επειδή έχει aids δεν θα πέσει σε ύφεση η στοματίτιδα ό,τι και να κάνω και δεδομένου πως τώρα κάνει κορτιζόνη κάθε μήνα, θα πρέπει μετά από 4 μήνες (γιατί 4 ενέσεις μάξιμουμ μου είπε ο γιατρός) να της βγάλω τα δόντια;
Δεν με απασχολεί τόσο η εγχείριση γιατί γενικά είναι σε καλή κατάσταση η γατούλα, όσο το ψυχολογικό σοκ από κάτι τέτοιο...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:49, 25-07-14:

Εσείς θα την καταπολεμάτε την στοματίτιδα και εκείνη θα υποχωρεί λίγο με την κορτιζόνη και μετά θα επανέρχεται. Αυτά γνωρίζω εγώ, ίσως κάποιος κτηνίατρος να έχει άλλη γνώμη σαν ειδικός.
Η επεμβασούλα δεν πρόκειται να την επηρρεάσει ψυχολογικά, ούτε το ότι δεν θα έχει κάποια από τα δοντάκια της θα την επηρρεάσει. Δεν γίνεται όπως με εμάς τους ανθρώπους που αν χάσουμε ένα δόντι μας χαλάει την ψυχολογία. Το αντίθετο μάλιστα, επειδή θα λείπει πια το δόντι που είναι χαλασμένο και την εμποδίζει να φάει, θα νοιώθει καλύτερα και θα τρώει και καλύτερα.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 00:09, 26-07-14:

Απλά αυτό που με απασχολεί είναι πως το γατί ΔΕΝ έχει χαλασμένα δόντια. Γιατί λοιπόν να του τα βγάλω;
Πάντως, αν κάποιο μέλος γνωρίζει κάποιον πολύ καλό κτηνίατρο σε τέτοια θέματα στην αθήνα θα με βοηθούσε πολύ να μου τον προτείνει..

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:00, 27-07-14:

Καλησπέρα!
Αν θέλεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εδώ.
Είναι κτηνίατροι τους οποίους προτείνουν άλλα μέλη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τη γατούλα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:24, 27-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από alexianna
Απλά αυτό που με απασχολεί είναι πως το γατί ΔΕΝ έχει χαλασμένα δόντια. Γιατί λοιπόν να του τα βγάλω;
Καλά, αφού δεν έχει χαλασμένα δόντια γιατί θέλει να του τα βγάλει;
Το μόνο που ξέρω είναι πως, στο εξωτερικό κυρίως, όταν ένα γατί φτάσει σε μια κάποια ηλικία που η νάρκωση για εξαγωγή δοντιού είναι ρίσκο, τα βγάζουν όλα μαζί.
Τελικά σκληραίνει αρκετά το ούλο και τρώνε μια χαρά χωρίς τα προβλήματα που ίσως θα δημιουργούσαν τα δόντια. Αλλά ακόμα και αυτό μου φαίνεται κάπως υπερβολλικό.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 17:17, 27-07-14:

Τα βγάζουν γιατί έτσι μειώνεται το μικροβιακό φορτίο του στόματος και βελτιώνεται η στοματίτιδα. Επίσης μπορεί ένα δόντι να φαίνεται καλά αλλά να έχει χαλάσει η ρίζα και γιαυτό να έχουν μαζυτεί μικρόβια και να εμφανίζεται η στοματίτιδα.
Πάντως προς το παρόν η γατούλα μετά τις ενέσεις κορτιζόνης και αντιβίωσης είναι μια χαρά, τρώει πολύ και μάλιστα ξηρά τροφή και έχει πολύ καλή διάθεση!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,947 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:17, 27-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από alexianna
Πάντως, αν κάποιο μέλος γνωρίζει κάποιον πολύ καλό κτηνίατρο σε τέτοια θέματα στην αθήνα θα με βοηθούσε πολύ να μου τον προτείνει..
Στη θέση σου σίγουρα θα ζητούσα και μια δεύτερη γνώμη. Και μάλλον στον "Αίλουρο" θα πήγαινα, έχω διαβάσει εδώ τα καλύτερα λόγια, είναι ιατρείο αποκλειστικά για γάτες.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 00:27, 28-07-14:

Ναι, εννοείται θα ζητήσω όχι δεύτερη αλλά πολλές γνώμες ακόμα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,947 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:35, 28-07-14:

Και πολύ σωστά θα κάνεις Το να βγάλεις όλη την οδοντοστοιχία σ'ένα γατί που δεν είναι ηλικιωμένο και κατά τα άλλα είναι ενεργό, είναι μια απόφαση σοβαρή που θέλει αρκετή σκέψη, και καλό είναι να γίνεται σε έσχατη περίπτωση, όταν δεν υπάρχει καμιά άλλη εναλλακτική. Από μέρους μου, εύχομαι να υπάρξει άλλος τρόπος (ίσως κάποιο στοματικό διάλυμα, χαπάκι ή κάτι) έτσι ώστε και οι λοιμώξεις να αποφευχθούν και να μη στερηθεί τα δοντάκια της.
Περιμένουμε τα νεώτερά σας

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:54, 06-08-15:

Hello
Δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα ,αλλα αφου εχει να κανει με στομα δοντια γραφω εδω
Προκειται για ον Αριστακο μου,τον τελευταιο καιρο μυριζει υπερβολικα ασχημα το στομα του,τρωει κανονικοτατα και κροκετες και κονσερβα και απο ορεξη ειναι οπως παντα ,φουλ δηλαδη!!!
Μιλησα με τη κτηνιατρο,πηρα δοκιμαστικα ενα προιον σε στυλ κροκετας ειναι ,για την καταπολεμηση της πλακας,οντως κανει δουλιτσα αλλα οχι αρκετη.
Αποφασισα να τον παω για καθαρισμο δοντιων τελος του μηνα,τα δοντακια του ειναι κατακιτρινα,και εκτος αυτου του λειπει κι ενα δοντι απο πανω ,το χασαμε οταν ηταν ακομα στους δρομους πως δεν γνωριζω,
Τι γνωμη εχετε ;εχει κανει κανεις σας καθαρισμο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:04, 07-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
Hello
Δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα ,αλλα αφου εχει να κανει με στομα δοντια γραφω εδω
Προκειται για ον Αριστακο μου,τον τελευταιο καιρο μυριζει υπερβολικα ασχημα το στομα του,τρωει κανονικοτατα και κροκετες και κονσερβα και απο ορεξη ειναι οπως παντα ,φουλ δηλαδη!!!
Μιλησα με τη κτηνιατρο,πηρα δοκιμαστικα ενα προιον σε στυλ κροκετας ειναι ,για την καταπολεμηση της πλακας,οντως κανει δουλιτσα αλλα οχι αρκετη.
Αποφασισα να τον παω για καθαρισμο δοντιων τελος του μηνα,τα δοντακια του ειναι κατακιτρινα,και εκτος αυτου του λειπει κι ενα δοντι απο πανω ,το χασαμε οταν ηταν ακομα στους δρομους πως δεν γνωριζω,
Τι γνωμη εχετε ;εχει κανει κανεις σας καθαρισμο;
Ωωωωωωωχχχχχ, έχω κάνει εγώ στην Τασούλα και στην Ριρή μου που δεν υπάρχει πια. Στην Ριρή μάλιστα κάναμε αρκετές φορές γιατί είχε πρόβλημα από μικρούλα.
Το άσχημο είναι πως γίνεται με νάρκωση, το καλό είναι πως ξενοιάζεις για κάποια 2-3 χρόνια αν το γατί έχει μόνιμο πρόβλημα.
Το ακόμα καλύτερο θα στο πω τώρα. Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το προιόν και συζήτησέ το με τον κτηνίατρό σου μήπως και σας βοηθήσει να μην ξαναχρειαστεί στο μέλλον καθαρισμό δοντιών.
Εμείς το χρησιμοποιούμε πάνω από 3 χρόνια και πάμε μια χαρά και δεν ξαναχρειαστήκε να κάνουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 00:11, 07-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ωωωωωωωχχχχχ, έχω κάνει εγώ στην Τασούλα και στην Ριρή μου που δεν υπάρχει πια. Στην Ριρή μάλιστα κάναμε αρκετές φορές γιατί είχε πρόβλημα από μικρούλα.
Το άσχημο είναι πως γίνεται με νάρκωση, το καλό είναι πως ξενοιάζεις για κάποια 2-3 χρόνια αν το γατί έχει μόνιμο πρόβλημα.
Το ακόμα καλύτερο θα στο πω τώρα. Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το προιόν και συζήτησέ το με τον κτηνίατρό σου μήπως και σας βοηθήσει να μην ξαναχρειαστεί στο μέλλον καθαρισμό δοντιών.
Εμείς το χρησιμοποιούμε πάνω από 3 χρόνια και πάμε μια χαρά και δεν ξαναχρειαστήκε να κάνουμε.
Αχ Βασουλα μας μας λειψατε
Ναι αυτο πηρα οχι τη σκονη ,σε κροκετα ,κανει δουλεια δεν λεω αλλα αποφασισα να του κανω το καθαρισμο μια φορα γιατιπραγματικα τα δοντακια του εγιναν χαλια,στη στειρωση του βεβαια περασε και 1,5 χρονος ηταν τελεια.Θα το κανω μια φορα κι αν ξαναεχει θεμα θα συνεχισω με το προιον,η ναρκωση με προβληματιζει για αυτο τοσο καιρο δεν εκανα τιποτα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 23:00, 07-08-15:

Ofilia, ο κτηνίατρος σας έχει κάνει εξετάσεις για λοιμώδη περιτονίτιδα, λευχαιμία και FIV?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 08:37, 08-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
Αχ Βασουλα μας μας λειψατε
Ναι αυτο πηρα οχι τη σκονη ,σε κροκετα ,κανει δουλεια δεν λεω αλλα αποφασισα να του κανω το καθαρισμο μια φορα γιατιπραγματικα τα δοντακια του εγιναν χαλια,στη στειρωση του βεβαια περασε και 1,5 χρονος ηταν τελεια.Θα το κανω μια φορα κι αν ξαναεχει θεμα θα συνεχισω με το προιον,η ναρκωση με προβληματιζει για αυτο τοσο καιρο δεν εκανα τιποτα
Κι εμάς μας λείψατε βρε κουτσούνα.
Γιατί δεν ψάχνεις να βρεις κτηνιατρείο που κάνει νάρκωση με αέριο; Εγώ από τότε που ανακάλυψα την κτηνίατρο που έχω τώρα η οποία κάνει μόνο τέτοια νάρκωση, έχω ησυχάσει αρκετά.

Αρχική Δημοσίευση από 3lbereth
Ofilia, ο κτηνίατρος σας έχει κάνει εξετάσεις για λοιμώδη περιτονίτιδα, λευχαιμία και FIV?
Καλημέρα φίλη 3lbereth, Παρ' όλο που είναι αλήθεια πως τα γατιά που πάσχουν από λοιμώδη νοσήματα έχουν συνήθως και τέτοια προβλήματα, δεν ισχύει και το αντίθετο. Δηλαδή αν ένα γατάκι έχει προβλήματα με το στοματάκι και τα δοντάκια του, δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχει και κάποιο λοιμώδες.
Απλά όπως και στους ανθρώπους κάποια έχουν κακής πάστας δόντια, ή μπορεί να φταίει και η διατροφή τους πριν τα βρούμε εμείς.

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 15:41, 08-08-15:

^ Το ξέρω και δε διαφωνώ, αλλά κι εγώ από ελαφρή στοματίτιδα ξεκίνησα για να κάνουμε αιματολογικές και να διαπιστώσουμε οτι το γατούνι είχε FIV+ και μπόνους λοιμώδη περιτονίτιδα 1/400. Η κτηνίατρος είπε οτι αυτές οι ασθένειες ταλαιπωρούν το ανοσοποιητικό με αποτέλεσμα να εμφανίζουν συχνότερα διάφορα νοσήματα, μολύνσεις κλπ που τα υγιή γατιά τα περνάνε στο φτερό. Η δική μου, εμφάνισε ελαφρά στοματίτιδα λίγο μετά τη στείρωση. Η γιατρός συνέστησε plaque-off, αλλά η ευαίσθητη μυτούλα της κατάλαβε οτι νοθεύαμε τη schesir της κι έτσι καταλήξαμε στα dentabites, τα οποία φαίνεται πως έκαναν δουλειά!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,701 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:50, 08-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από 3lbereth
^ Το ξέρω και δε διαφωνώ, αλλά κι εγώ από ελαφρή στοματίτιδα ξεκίνησα για να κάνουμε αιματολογικές και να διαπιστώσουμε οτι το γατούνι είχε FIV+ και μπόνους λοιμώδη περιτονίτιδα 1/400. Η κτηνίατρος είπε οτι αυτές οι ασθένειες ταλαιπωρούν το ανοσοποιητικό με αποτέλεσμα να εμφανίζουν συχνότερα διάφορα νοσήματα, μολύνσεις κλπ που τα υγιή γατιά τα περνάνε στο φτερό. Η δική μου, εμφάνισε ελαφρά στοματίτιδα λίγο μετά τη στείρωση. Η γιατρός συνέστησε plaque-off, αλλά η ευαίσθητη μυτούλα της κατάλαβε οτι νοθεύαμε τη schesir της κι έτσι καταλήξαμε στα dentabites, τα οποία φαίνεται πως έκαναν δουλειά!
Πολυ καλα κανεις και το επισημαινεις.Σαφως το οτι ενα γατι εχει στοματιτιδα δεν σημαινει οτι εχει και αυτες τις ασθενειες,αλλα παντα ο γιατρος πρεπει να αναφερει και αυτην την πιθανοτητα.Ειδικα η ουλίτιδα εμφανιζεται παντα στα γατακια με aids.Εννοω οτι ολα τα γατια με aids εχουν ουλιτιδα,δεν εννοω οτι οποιο γατι εχει ουλιτιδα εχει και aids...μην παρεξηγηθω.
Οποτε καλο ειναι να γινονται εξετασεις.

Παράθεση

Etriel84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Etriel84
H Etriel84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Etriel84 έγραψε στις 01:34, 03-09-15:

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει αν η γάτα του είναι καλά μετά απο στοματίτιδα; αν ναι πως λύθηκε το πρόβλημα;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:38, 03-09-15:

Καλή σου μέρα και καλοσώρισες στην παρέα μας

Η απάντηση στην ερώτησή σου, είναι οτι εξαρτάται από την αιτία της στοματίτιδας:
Μπορεί να προέλθει από μια απλή μόλυνση που αντιμετωπίζεται εύκολα με αντιβίωση και δεν επανέρχεται, αλλά επίσης αρκετές φορές αποτελεί σύμπτωμα που δηλώνει οτι το γατί είναι φορέας κάποιου λοιμώδους ιού. Σ'αυτή την περίπτωση πιθανόν να υπάρχει σε ήπια μορφή ή και να υποτροπιάζει, η καλύτερη δε αντιμετώπιση είναι, αφού η γάτα να κάνει εξετάσεις αίματος που θα δείξουν αν είναι όντως φορέας, με συνδυασμό διαφόρων φαρμάκων τοπικών ή και γενικών η στοματίτιδα να κρατείται όσο το δυνατό σε ύφεση, η θεραπεία δε, πάντα σε συνάρτηση με την ηλικία του ζώου και κατά περίπτωση με εντολή του κτηνίατρου.
Σε ό,τι όμως κι αν οφείλεται, όσο νωρίτερα η αρχίσει η θεραπεία, τόσο οι πιθανότητες αυξάνουν για καλή έκβαση

Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 12:38, 30-03-16:

Καλησπέρα σε όλους τους λατρεις των γατιών (και όχι μόνο ).....
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας...
Ο Σωτηράκης μου εδώ και 1 χρόνο περιπου παρουσιάζει κάτι σαν στοματιτιδα και όπως μου είπε ο γιατρός επηρεάζει και τα ουλα- δόντια του...
Πήραμε διάφορες αντιβιωσεις κάναμε και 2 κορτιζονουχες ενέσεις , για λίγο καιρό είναι καλά και μετά υποτροπιαζει και πάλι.
Δε θέλω να του κάνω άλλη κορτιζόνη γιατί φοβάμαι για τα νεφρακια του.
Τις τελευταίες μέρες άρχισε πάλι να πονάει και δε μπορεί να φάει και καλά αν και του βαζω μαλακή τροφή...
Προσπαθώ να του δώσω σπαθολαδο με τη σύριγγα αλλά δε ξέρω αν θα βοηθήσει.
Ο γιατρός είπε Ν του βγάλουμε τα πίσω δοντάκια αλλά θα βοηθήσει αυτο;;;
Αν κάποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 17:42, 30-03-16:

Μήπως μπορείς να μας πεις τελικά αν το φάρμακο αυτό βοηθησε;;;; Και πόσο εύκολο είναι να το βάλεις στο στόμα τους γιατί ο δικός μου ο χοντρουλης όταν πονάει δε δέχεται τιποτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 22:48, 12-04-16:

Καλε καλησπερα,ειχα ξεχασει οτι ειχα γραψει κι εδω
Αυριο πρωι παμε για καθαρισμο τελικα,με εκεινο το προιον ειχαμε βολευτει,αλλα Παρασκευη ειχε γκρινια ο Αριστος,ειδα λιγο αιματακι στο στομα ,η χαζη μετα καταλαβα οτι δεν μπορουσε να φαει ανετα,Σαβατο πρωι γιατρο ,χαλιααααααα τα δοντια κυριως τα πισω μεσα στο αιμα και βουρ αυριο καθαρισμος και βλεπουμε
Και μια καθυστερημενηηηηηηηηη απαντηση ,τεστακια για λευχαιμια και aids ειχαμε κανει με τη στειρωση του,πριν ερθει στο σπιτακι μας,ηταν αρνητικος

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:50, 12-04-16:

Εύχομαι να τελειώσει σύντομα κι αυτό και να γίνει και πάλι ο Αριστούκος όπως πριν. Χωρίς αιματάκια και φαγανός όπως πριν.

Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 18:08, 02-09-18:

καλησπερα σε ολους!ειμαι πολυ απογοητευμενη κι θελω τη βοηθεια σας !!εχω ενα γατουλι αδεσποτο 7 χρονια ζει στην αυλη μου....δυστυχως δεν ειν στειρωμενος ...εδω κι ενα χρονο ταλαιπωρειται με.την υγεια του ...περυσι λοιπον παρουσιασε δακρυα στα ματια με αιμα κι σαλια μη μπορωντας να τον πιασω να το παω στο κτηνιατρο ζητησα τη βοηθεια απο εναν κυριο γνωστη που πουλαει κτηνξατρικα φαρμακα κι μου συνεστησε synylox παρουσοασε καποια βελτιωση ομως μετα ειδα οτι δς μπορουσε μα φαει κι εδιχνε να ποναει ετσι λοιπον μετα απο απειρες προσπαθειες τον επιασα με τα χιλια ζορια!κι τον πηγα σε μια φιλοζωικη στη περιοχη !ο κτηνιατρος τον ειδε κι μ πε οτι προκειται για στοματιτιδα του εκανε δυο ενεσεις κι μ πε οταν το προβλημα επανερχεται να του κανω θεραπεια με αντιβιωτικο κι κορτιζονη ετσι λοιπον σχεδον καθε ενα με δυο μηνες παιρνει για 10 μερες stromogyl κι prezolon ομως τωρα ο γατουλης ρνω εκαμε τη θεραπεια του ρχει παλι τα ιδια δακρυα σκουρα κι το ιδιο κι σαλια μαυρα σκληρα ...ειμαι πολυ χαλια δς ξερω τι να κανω ο γατουλης δε μπαινει με τπτ στο κλουβι κι δε ξερω τι να κνω αν το πιασω θα πρπεει να το παω παλι στη φιλοζωικη αν κι δε εμεινα πολυ ευχαρηστημςνη κι ο αλλος γιατρος που θα μπορουσε να το δει ειναι πολυ ακριβος αλλα καλος κι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτοτηα οντας 20 χρονη φοιτητρια...ειμαι πολυ ασχημα δς ξεεω τι να κανω το επομενο ισως ηταν ενα σπρεθ χλωροξιδινης ...αλλα τι ειν αυτη η σιελορια ?ειν απο τη στοματιτιδα ή μπορει να ναι κατι αλλο ας πουμε αιμοραγια εσωτερικη?δε θελω ουτε να το σκεφτομαι συγνωμη για τα τοσα που εγραψα ....σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων!
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 20:43, 05-09-18:

Γεια σου Διονυσία, λυπάμαι για τον γατούλη, δε ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου για την αιτία της σιελόριας, νομίζω μόνο κτηνίατρος θα μπορεί. Τα συμπτώματα είναι ίδια με όταν τον είχε δει ο κτηνίατρος της φιλοζωικής και διέγνωσε στοματίτιδα? Δεν ήξερα ότι η στοματίτιδα προκαλεί και δάκρυα, ισχύει?

Τι έκανες τελικά? Πώς είναι ο γατούλης? Μήπως ο καλός γιατρός που λες μπορεί να τον δει με χαμηλότερη τιμή αν του πεις ότι είναι ημιδεσποζόμενος?
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 23:03, 05-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Γεια σου Διονυσία, λυπάμαι για τον γατούλη, δε ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου για την αιτία της σιελόριας, νομίζω μόνο κτηνίατρος θα μπορεί. Τα συμπτώματα είναι ίδια με όταν τον είχε δει ο κτηνίατρος της φιλοζωικής και διέγνωσε στοματίτιδα? Δεν ήξερα ότι η στοματίτιδα προκαλεί και δάκρυα, ισχύει?

Τι έκανες τελικά? Πώς είναι ο γατούλης? Μήπως ο καλός γιατρός που λες μπορεί να τον δει με χαμηλότερη τιμή αν του πεις ότι είναι ημιδεσποζόμενος?
τελικα μιλησα με το κτηνίατρο ο οποίος δυστυχώς είναι μόνο σαββατο στο ιατρειο που με βολευει και ετσι μου ειπε αν καταφερω να τον πιασω κι απο παρασκευη κι να τον παω να το δει το σαββατο! τι να πω εχω στεναχωρεθει πολυ! ελπιζω τουλάχιστον να καταφερω να τον βαλω στο κλουβι γιατι ειναι αδεσποτουλις κι δεν μπαίνει με τπτ! σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:11, 06-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
τελικα μιλησα με το κτηνίατρο ο οποίος δυστυχώς είναι μόνο σαββατο στο ιατρειο που με βολευει και ετσι μου ειπε αν καταφερω να τον πιασω κι απο παρασκευη κι να τον παω να το δει το σαββατο! τι να πω εχω στεναχωρεθει πολυ! ελπιζω τουλάχιστον να καταφερω να τον βαλω στο κλουβι γιατι ειναι αδεσποτουλις κι δεν μπαίνει με τπτ! σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!

Εγώ τη γάτα που ταΐζω έξω από το σπίτι και δε θέλει να μπει με τίποτα, τη σβερκώνω, τη σηκώνω ψηλά, γυρνάω το κλουβάκι με το άνοιγμα προς τα πάνω και τη βάζω από πάνω μέσα, εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις με φαγητό αν μπει μόνος του... Εύχομαι να πάνε όλα καλά, να μας γράψεις πώς πήγε!
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickysepe
H Vickysepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Vickysepe έγραψε στις 13:52, 06-09-18:

Ο γατουλης μου είχε τα ίδια συμπτώματα και η κτηνίατρος διέγνωσε στοματίτιδα. Βρήκε πληγές μέσα στο στόμα του και πρισμενα ουλα. Μου είπε απλά να του δινω για 15 μέρες μαλακή τροφή και μετά πέρασε από μόνο του.
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 14:42, 08-09-18:

Μακάρι να είναι τόσο εύκολο για όλα τα γατάκια Vickysepe! Διονυσία τι έγινε με το γατούλη?
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 15:04, 08-09-18:

καλησπερα σε ολους!! χθες εβαλα τον αδερφο μου οντας πιο δυνατος να τον πιασει αλλα τιποτα ενω τον επιασε δε μπορουσε με τιποτα να οτν βαλει κι στη τιρτη προσπαθεια του εριξε μια τεραστια νυχια κι χαθηκε! ηρθε παλι το βραδυ κουνηστος λυγιστος κι εφαγε τα παντα μεχρι κι ξηρα τροφη!! κοντευειι να με τρελανει εκει που λεω ειναι χαλια τωρα τον ειδα να τρωει ξηρα τροφη κι αν τη μασαει κανονικα!!
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 16:39, 08-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
καλησπερα σε ολους!! χθες εβαλα τον αδερφο μου οντας πιο δυνατος να τον πιασει αλλα τιποτα ενω τον επιασε δε μπορουσε με τιποτα να οτν βαλει κι στη τιρτη προσπαθεια του εριξε μια τεραστια νυχια κι χαθηκε! ηρθε παλι το βραδυ κουνηστος λυγιστος κι εφαγε τα παντα μεχρι κι ξηρα τροφη!! κοντευειι να με τρελανει εκει που λεω ειναι χαλια τωρα τον ειδα να τρωει ξηρα τροφη κι αν τη μασαει κανονικα!!

τον άτιμο!
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 13:46, 12-09-18:

Καλησπερα σε ολους!εχω να σας πω ενα νεο κι θα ηθελα τη βοηθεια σας...λοιπον μετα τη προσπαθεια να βαλω το γατουλη στο κλουβι κι την επιθεση του...αποφασισα να βγαλω το κλιυβακι στην αυλη κι να βαλω ενα σεντονακι μεσα!το ευχαριστο ειναι οτι τον ειδα να κοιμαται μεσα!λετε θα καταφερω να τον κλισω μεσα?ή θα αμτιδρασει ασχημα αν παω να κλισω τη πορτα...ειναι καλο πιστευετε που ειν ηδη μεσα?νιωθει ασφαλεια λογικα...το καλυτερο θα ταν οταν του κλισω τη πορτα να μην αντιδρασει αλλα δυσκολο ...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:22, 12-09-18:

Άμα είναι η επίσκεψη στο γιατρό απαραίτητη, αυτός είναι ο μόνος τρόπος να τον "μπουζουριάσεις".
Για το αν θα τα καταφέρεις δεν μπορώ να πω με σιγουριά, όμως αν κρίνεις οτι πρέπει, αξίζει να δοκιμάσεις ακόμα κι αν η αντίδρασή του είναι σα θηρίο στο κλουβί. Το θέμα υγείας, πάντοτε προηγείται.
Tip: φόρεσε πριν, γάντια χοντρά.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 14:25, 12-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Άμα είναι η επίσκεψη στο γιατρό απαραίτητη, αυτός είναι ο μόνος τρόπος να τον "μπουζουριάσεις".
Για το αν θα τα καταφέρεις δεν μπορώ να πω με σιγουριά, όμως αν κρίνεις οτι πρέπει, αξίζει να δοκιμάσεις ακόμα κι αν η αντίδρασή του είναι σα θηρίο στο κλουβί. Το θέμα υγείας, πάντοτε προηγείται.
Tip: φόρεσε πριν, γάντια χοντρά.
Οποτς μολις τον δω τρεχω και κλινω τη πορτα?ελπιζω να προλαβω κι να τα καταφερω
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 19:17, 14-09-18:

Καλησπερα σε ολους!!Εχω ενα αρκετα ευχαριστο νεο!!καταφερα να παω το γατουλι στο κτηνιατρο!!εκανε σα τρελος βεβαια σε ολη τη διαδρομη αλλα σημασια εχει ορι το πηγα ο γιατρος θα τον δει αυριο...κι μεχρι αυριο θα μεινει σε κλουβακι του νοσηλευτηριου με φαγακι κι νερακι!αυτο που αγχωνει ειναι πως θα περασει μεχρι αυριο μιας κι ηταν αρκετα τρομοκρατημενο οταν το πηγαινα κι εχω λιγο αγχος!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,701 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:57, 14-09-18:

Kαλησπερα Διονυσια μου!Ναι,καταννοω απολυτα το αγχος σου,ακριβως το ιδιο θα ενιωθα και εγω,αλλα τουλαχιστον ο στοχος επιτευχθει!Αυτο ειναι το πιο σημαντικο!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:15, 14-09-18:

Μπράβο που τα κατάφερες!
Λογικό και αναμενόμενο είναι να κάνει σαν θηρίο στο κλουβί ("μικρό θηρίο" να διορθώσω), αλλά μη σε απασχολεί πώς θα περάσει- ναι θα ζοριστεί λίγο, καθώς δεν είναι συνηθισμένος στον περιορισμό- όμως η υγεία του προέχει και είναι ο μόνος τρόπος να τον δεις και πάλι υγιή και δυνατό. Περιμένουμε νέα σας, εύχομαι ευχάριστα.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:39, 14-09-18:

Εχω αγχος!! Αλλα δε σας κρυβω οτι μου φυγε ενα βαρος!!τον ειχα πολυ εννοια κι στεναχωριομουν!χαιρομαι που καταφερα να τον παω!τους ειπα οτι θελω κι να τον στειρωσω!μακαρι να πανε ολα καλα σας ευχαριστω για τη στηριξη!
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 09:37, 15-09-18:

Πολύ ευχάριστο νέο Διονυσία μπράβο!! Να μας πεις πώς θα πάει!
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 12:14, 15-09-18:

Καλησπερα σε ολους!!ειπα να σας ενημερωσω σχετικα με το γατουλη μου! Λοιπον μιλησα με το γιατρο και του εκανε κι καθαρισμο κι καυτηριασμο καθως ειχε προχωρησει πολυ η ουλιτιδα!του εκανε κι τη στειρωση !απλα ειπαμε μηπως να του κανουμε κι τις εξετασεις για τους τρεις ιους για να εχουμε μια καλυτερη εικονα!τελικα αποφασισα να του τις κανω ...αν και το κοστος ειναι μεγαλο!μακαρι να μη συνδεεται με.καποιο νοσημα αυτπ που εχει ο γατουλης μου!παρ'ολα αυτα μου πε οτι ειναι πολυ καλος γατος!μακαρι να πανε ολα καλα πιστευω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα απο μερια μου!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:37, 15-09-18:

Διονυσια μου,για λοιμωδη περιτονιτιδα ειναι περιττο και μαλλον τσαμπα θα αγχωθεις.Παντα δειχνει τιμες ,καθως σχεδον ολα περνανε κορωνοοιους,και δεν ειναι καθολυ αξιοπιστη αυτη η εξεταση,μαλιστα θα ην καταργισουν εντελως,κακως που σου ειπε να την κανεις για λοιμωδη περιτονιτιδα,αλλα τεσπα,η ιδια η γιατρος μου τα εχει πει.Απλα στο λεω για να μην αγχωθεις τσαμπα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    angelaringo, Black Bianca

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους