Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 106,550 εγγεγραμμένα μέλη και 712,510 μηνύματα σε 22,387 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 430 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και ΚΤΕΛ

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:16, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από nfl...
Γεια σε ολους!!Φετος ξεκινα για μενα η φοιτητικη ζωη και θα θελα να παρω μια γατουλα για παρεα.Δυστυχως ομως η πολη που μενω απεχει τουλαχιστον 8 ωρες με το λεωφορειο απο την πολη που θα σπουδαζω και ετσι δεν θα ειναι ευκολη η μεταφορα του ζωου.Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να πληρωνω εισητιριο και για την γατα(δεν ξερω αν ακουγεται τρελο)ετσι ωστε να την εχω διπλα μου στην διαδρομη γιατι στις αποσκευες σιγουρα θα ψοφησει το ζωακι.
O Σείριος, το γατάκι που παρέλαβα ασυνόδευτο από το ΚΤΕΛ το Σάββατο ταξείδεψε μια χαρά σε ειδικό χώρο που αεριζονταν δίπλα στις αποσκευές... η Δώρα (Moukelis) είναι η μάμά του που της τον ετοίμασαν από το Βόλο για να της τον στέλουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 13:18, 15-09-08:

Ε τωρα θα με πνιξει το δικιο ... λοιπον για ΚΤΕΛ δεν εχω ασχοληθει γιατι δεν μου αρεσει το ταξιδι με λεωφορειο για τρενο ομως που εχω εντριφισει πανω στο θεμα δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ουτε με τον ΟΣΕ ουτε με τον προαστιακο, τουλαχιστον οχι για την διαδρομη Πατρα Αθηνα ... ουτε βραδυνο τρενο πρεπει να ειναι ουτε τιποτα και με Intercity εχω ταξιδεψει και με κανονικο και καλα την Φαιδρα ουτε που καταλαβαινεις οτι υπαρχει ουτε που ακουγεται η καλη μου την Ιολη ομως .... μας ακουγε ολο το τρενο ... να τσιριζει να γυρνανε να την βλεπουν και να λενε αχου τι ωραιο γατακι .. με ειχανε μαθει ολοι στα τρενα ...και 2 περιστατικα για τρελλα γελια ...
Εχω αφησει την Ιολη αθηνα στους δικους μου για διακοπες και γυρναω πατρα και μου λεει η κυρια που καθαριζει ... το γατακι σου που το εχεις? κανει διακοπες λεω ...
Και το κορυφαιο ταξιδευω πατρα αθηνα και δεν εχει σταματησει ουτε λεπτο ... επι 2 ωρες παμε λοιπον αλλαζουμε για προαστιακο και ερχεται ο εισπρακτορας και μου λεει την εβαλες μεσα ... ναι λεω και ευτυχως ηρεμησε ... ε βγαλτην μου λεει λιγο εξω να την δω ...
Α ναι ταξιδευε παντα αγκαλια η κυρια μου ειχε πει ο εισπρακτορας οτι αν ενοχλει καποιοσ συνεπιβατης επρεπε να την βαλω μεσα αλλα ποτε δεν ενοχληθηκε κανεις :up:
Αυτα ... και συγνωμη για το δοκιμιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nfl...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nfl...
H nfl... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H nfl... έγραψε στις 13:19, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
nfl, μετέφερα την ερώτησή σου σε προϋπάρχον thread με το ίδιο θέμα. Όπως θα διαπιστώσεις διαβάζοντας και τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, η μεταφορά κατοικιδίων με τα ΚΤΕΛ είναι μια πονεμένη ιστορία και το συμπέρασμα που βγαίνει τελικά είναι ότι μάλλον δεν έχει τόση σημασία το τι τυπικά ισχύει, αλλά το σε ποιον άνθρωπο θα πέσεις...
Αχ τι θα κανω??Λατρευω τις γατες και θελω οπωσδηποτε να παρω αφου θα χω και δικο μου σπιτι..Αντεχει το γατι στις αποσκευες τοσες ωρες??Η διαδρομη ειναι Πατρα-Θεσσαλονικη..Τι επιλογες εχω?

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:23, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από nfl...
Αχ τι θα κανω??Λατρευω τις γατες και θελω οπωσδηποτε να παρω αφου θα χω και δικο μου σπιτι..Αντεχει το γατι στις αποσκευες τοσες ωρες??Η διαδρομη ειναι Πατρα-Θεσσαλονικη..Τι επιλογες εχω?
Τι ηλικία έχει? Αν είναι ενήλικο από τσίσα μπορεί να κρατηθεί...θα είναι όμως σκοτεινά + τη φασαρία + το κούνημα... γενικά ταξειδεύει εύκολα? Ή κλαίει?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:24, 15-09-08:

Στο τραινο δεν επιτρεπεται η μεταφορα κατοικιδιων στα ιντερσιτι,ενω στα απλα επιτρεπεται μονο στις μεταμεσονυκτιες αμαξοστοιχιες.Στα ΚΤΕΛ οπως ειπε και η Γιουλη,ταξιδευει κατω στις αποσκευες.Το ταξιδι Πατρα-Θεσσαλονικη παντως ειναι πολυωρο...

Παράθεση

nfl...

Νεοφερμένος

H nfl... έγραψε στις 13:26, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Τι ηλικία έχει? Αν είναι ενήλικο από τσίσα μπορεί να κρατηθεί...θα είναι όμως σκοτεινά + τη φασαρία + το κούνημα... γενικά ταξειδεύει εύκολα? Ή κλαίει?
Δεν εχω παρει ακομη για τον λογο οτι δεν ξερω πως θα το μεταφερω.Παντως αν παρω θα παρω σιγουρα μικρο.Και οταν θα χρειαστει να το μεταφερω(τα Χριστουγεννα)θα ειναι λογικα 5 μηνων.

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 13:27, 15-09-08:

Δεν ξερω τι επιτρεπεται τι οχι αυτο που ξερω ειναι τι εχω κανει ... και τουλαχιστον για πατρα αθηνα μια χαρα επιτρεπεται η μεταφορα ... και δεν το εχω κανει μονο εγω το ταξιδι και αλλα γατακια εχουν ταξιδεψει ... τωρα για αθηνα θεσσαλονικη δεν ξερω

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:29, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από MHTSI
Δεν ξερω τι επιτρεπεται τι οχι αυτο που ξερω ειναι τι εχω κανει ... και τουλαχιστον για πατρα αθηνα μια χαρα επιτρεπεται η μεταφορα ... και δεν το εχω κανει μονο εγω το ταξιδι και αλλα γατακια εχουν ταξιδεψει ... τωρα για αθηνα θεσσαλονικη δεν ξερω
Ναι κι εγω ετσι ταξιδευα απο Θεσσαλονικη-Βολο,αλλα την τελευταια φορα που τηλεφωνησα μου ειπαν αυτα,και μαλιστα μου ειπαν οτι αν παραπονεθει εστω κι ενας επιβατης,ο ελεγκτης εχει δικαιωμα ακομα και να σε κατεβασει.Πηρα σε τρεις σταθμους και στους τρεις μου ειπαν τα ιδια.

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

H MHTSI έγραψε στις 13:31, 15-09-08:

τοτε το προβλημα το εχετε στην διαδρομη αθηνα θεσσαλονικη εδω πατρα που ειχα ρωτησει μια χαρα ηταν οι ανθρωποι στο σταθμο

Παράθεση

nfl...

Νεοφερμένος

H nfl... έγραψε στις 13:31, 15-09-08:

Παντως ειναι πολυ αδικο αυτο..Να θες να παρεις γατι και να μην μπορεις γι'αυτον τον λογο.Ειναι γελοιο πιστευω.Εχω απογοητευτει τοσο πολυ.Δεν περιμενα να ειναι τοσο μεγαλο εμποδιο.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:34, 15-09-08:

Αφου το σκεφτεσαι μονο για Χριστουγεννα και Πασχα,μηπος να σκεφτοσουν για δικο σου μεσο;Θα σε βολεψει κι εσενα για τοσο μεγαλη διαδρομη.Ή κανενας φιλος,συμφοιτητης ή συγγενης που να κανει το ιδιο ταξιδι και να μπορει να τον μεταφερει;

Παράθεση

nfl...

Νεοφερμένος

H nfl... έγραψε στις 13:34, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από MHTSI
τοτε το προβλημα το εχετε στην διαδρομη αθηνα θεσσαλονικη εδω πατρα που ειχα ρωτησει μια χαρα ηταν οι ανθρωποι στο σταθμο
Μακαρι να ειναι ετσι.Θα παω να ρωτησω δεν γινεται αλλιως.Παντως οι Πατρινοι μεχρι στιγμης μου φαινονται αρκετα εξυπηρετικοι.Ελπιζω να μην αποδειχθει το αντιθετο στη συνεχεια.

Παράθεση

nfl...

Νεοφερμένος

H nfl... έγραψε στις 13:37, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αφου το σκεφτεσαι μονο για Χριστουγεννα και Πασχα,μηπος να σκεφτοσουν για δικο σου μεσο;Θα σε βολεψει κι εσενα για τοσο μεγαλη διαδρομη.Ή κανενας φιλος,συμφοιτητης ή συγγενης που να κανει το ιδιο ταξιδι και να μπορει να τον μεταφερει;
Θα το ψαξω δεν με νοιαζει!!Θελω επειγοντως γατα!!!

Παράθεση

bunny (Χριστίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη bunny
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4,836 μηνύματα.

H bunny έγραψε στις 13:46, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Καταρχάς, καλωσόρισες!
Θα αρχίσω να πιστεύω οτι οι οδηγοί των ΚΤΕΛ ή κομπλεξικοί είναι ή βάζουν βραστά αυγά κάτω απο τις μασχάλες σε όποιον αφήσει ζώο μέσα στο λεωφορείο Πιθανότερο μου φαίνεται το πρώτο
Πάντως είσαι τυχερός που η γάτα σου είναι τόσο ήρεμη. Θυμάμαι οτι η Ζαν, όποτε την είχαμε σε κλουβί, μόλις το ανοίγαμε τιναζόταν έξω και πήγαινε να κρυφτεί στο πιο απίθανο μέρος. Οπότε ούτε λόγος για να το ανοίξουμε μέσα σε μεταφορικό μέσον, αν και δεν θυμάμαι να το απαγόρευσε ποτέ κανείς. Ο Vector μου είναι πολύ πιο ήρεμος και στο τρένο είχα ανοίξει το κλουβί και τον χαίδευα αλλά φοβόμουν να τον βγάλω έξω μην φρικάρει ξαφνικά και τον ψάχνω... btw θα ήθελα να την δω τη γατούλα σου! Είναι φοβερές οι Μαίην Κουν! Απ'οτι έχω διαβάσει είναι τεράστιες γάτες και αυτό που λες τα επιβεβαιώνει!
Πάντως κι εγώ έχω διαπληκτιστεί με οδηγό αλλά τίποτα. Ειδικά με έναν μικρό που έβαζε τις αποσκευές μέσα τα είχα πάρει άγρια. Μου λέει κιόλας "Ε κι εγώ έχω σκύλο αλλά δεν τον βάζω και μες το λεωοφορείο". Του λέω εγώ "Εσένα θα σου άρεσε να είσαι 8 ώρες σε ένα κλουβί μέσα στις αποσκευές;". Και φυσικά η κλασσική απάντηση ελληνάρα-ουγκ-ουγκ-που-είναι-η-σπηλιά-μου: "Εε, άλλο οι γάτες" (δεν το είπε ακριβώς έτσι αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το είχε πει και μου σπασε τόσο τα νεύρα). Πως συγκρατήθηκα να μην τον βρίσω ένας θεός το ξέρει. Λυπάμαι και τα σκυλιά του με τα μυαλά που έχει.
Και φυσικά όσα χρόνια έχω γάτες, ούτε σε αεροπλάνο έχω παρατηρήσει πρόβλημα, ούτε σε τρένο, ούτε σε αστικό λεωφορείο/μετρό/τρένο. Μόνό στα ΚΤΕΛ τραβάνε τέτοιο ζόρι.
Θυμάμαι κι εγώ ένα περιστατικό στο ΚΤΕΛ.Μια κοπελίτσα είχε ένα κουνελάκι(γλύκα).Πάει να μπει μέσα, της λέει ο οδηγός:
-Που πας με το κουνέλί;Απαγορεύεται.
Εκείνη:
-Είναι πολύ ήσυχο.
Αυτός τα δικά του.
Τελικά καταλήξανε το κουνελάκι στις αποσκευές και η κοπέλα να κλαίει.

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

H MHTSI έγραψε στις 13:54, 15-09-08:

Στην πατρα αν θες μπορουμε να παμε και να ρωτησουμε και μαζι παντως και εγω πατρα ειμαι τωρα

Παράθεση

Athanassia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanassia
H Athanassia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Athanassia έγραψε στις 13:43, 12-11-08:

Στην αρχή είπα να ψάξω απλά το forum να δω αν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα, αλλά μετά σκέφτηκα πως θέλω να τα πω να ησυχάσω.

Η αδελφή μου έχει ένα γατούλη, τον κύριο που βλέπετε στο avatar μου. 'Εχει κάνει αρκετά ταξίδια σαν φοιτήτρια που είναι και μου έλεγε πως κάθε φορά όλο και κάποιο πρόβλημα θα δημιουργηθεί όταν έχει και το Σωτήρη μαζί. Αποκορύφωμα ήταν όταν κάποια φορά της ζήτησαν εισιτήριο και επειδή δεν είχε παραπάνω χρήματα δεν ανέβηκε στο λεωφορείο και έμεινε στην Εθνική οδό να με παίρνει κλαίγοντας τηλέφωνο. Φυσικά και καταγγείλαμε το γεγονός για τον απαράδεκτο οδηγό που απλά δεν ήθελε το γατούλη στο άδειο από αποσκευές λεωφορείο.Σημείωση η μόνη αποσκευή της ήταν ο γάτος και μια τσάντα στο χέρι.

Το ξέρουμε πως ο Σωτήρης μας είναι όμορφος και πάντα όπου πάμε κάνει μια φασαρία γύρω από το όνομά του, αλλά αυτό που έζησα χθες δεν θέλω να το περάσω με το δικό μου γατί όταν θα αναγκαστώ να ταξιδέψω κάποια στιγμή.

Μεγάλο της λάθος που δεν έχει ψάξει να βρει τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος για τα κατοικίδια και να τον έχει μαζί της για να τον τρίβει στη μούρη του κάθε κομπλεξικού.Μέχρι τώρα πάντως στο ΚΤΕΛ Κέρκυρας δεν της έχουν ζητήσει εισιτήριο, αλλά χθες μάθαμε οτι κατα κάποιον τρόπο τόσα χρόνια έχει πέσει σε καλούς ανθρώπους (και καλά) και χάρη της έκαναν.Ετσι λοιπόν εμείς ξέραμε πως ο γατούλης δεν πληρώνει και μπαίνει δυστυχώς στις αποσκευές. Μια φίλη της της είπε πως η γάτα δεν πληρώνει και μπορεί να μείνει επάνω μαζί της, εφόσον είναι σε κλουβί (καλά αυτό δεν εννοείται; ), έχει μαζί του το βιβλιάριο υγείας και δεν υπάρχει κάποιος αλλεργικός στις γάτες επιβάτης.

Ξεκινάμε σαν τα καλά του Θεού χθες.Διαδρομή Κέρκυρα-Αθήνα με μια στάση Αίγιο. Περιμέναμε υπομονετικά, κάναμε φίλους (ο Σωτήρης ήταν η ψυχή του "party") και έρχεται η ώρα για να τον βάλουμε τελευταίο στο λεωφορείο.

Οδηγός- Εισιτήριο έκοψες για το γατί;
Έφη- Ποτέ μα ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει εισιτήριο για το γάτο.
Οδηγός-Θα έπεσες σε καλούς συνάδελφους τότε.
Εγώ- Αν πρέπει να κόψουμε να κόψουμε, αλλά μας έχουν πει πως μπορεί να πάει πάνω και όχι στις αποσκευές.
Οδηγός- Όοοοχι, μισό εισιτήριο και κάτω.
Έφη-Μην με τσαντίζετε, δεν πληρώνει εισιτήριο, θα σας φέρω και τον νόμο την άλλη φορά.
Οδηγός- Ναι αμέ, ελληνικό όμως, όχι της ευρωπαϊκής ένωσης! (ασχολίαστο)

Μας είπε να τον πάρουμε στο πλοίο τουλάχιστον.Ηγουμενίτσα ξαναμπήκε ο Σωτήρης κάτω και στην στάση που κάνει Αγρίνιο περίμενα τον οδηγό να ανοίξει τις αποσκευές.Τον βλέπω να φεύγει, τον φωνάζω να μου ανοίξει και τι μου λέει;;;
"Μην τον βγάλεις τώρα, που κατεβαίνεις;"
"Αίγιο"
"Α καλά βγάλε τον".

Πριν το Αίγιο του υπενθύμησα πως κατεβαίνουμε όπου να'ναι, ξεχάστηκε και μας άφησε 2 χιλιόμετρα πιο κάτω, Τουλάχιστον άλλαξε η κακή εντύπωση που είχα για εκείνον γιατί φάνηκε καλός άνθρωπος κατά τα άλλα.

Καλούμε ταξί και ο κυριούλης που ήρθε ήταν ό μόνος από όσους συναναστραφήκαμε που δεν την είπε την "μ...κια" του έτσι για να την πει.Ίσα ίσα που φάνηκε να τα αγαπάει, του μίλησε και τον πρόσεξε.

Πάμε σπίτι, παίρνουμε κάποια πραγματα, βγάζουμε το γατούλι να ξεμουδιάσει λιγο και στο καπάκι βουρ για το ΚΤΕΛ Αιγίου με ταξί.
Ταξιτζής- 'Εχετε πολλά πράγματα;
Εγώ-Τρεις σάκους και ένα γάτο.
Ταξιτζής-Γάτο;;;Γιατί δεν το είπατε στο κέντρο;;;Εγώ δεν παίρνω ζώα.Στο κλουβί είναι;;
Εγώ-Φυσικά!!!
κι ενώ ερχόταν η Εφη φορτωμένη από πίσω του λέει
Εφη-Μου έχουν πει πως εφόσον είναι σε κλουβί το κατοικίδιο δεν χρειάζεται να το λέω.

Σε 2 λεπτά φτάνουμε στο ΚΤΕΛ Αιγίου, τρέχει ο ταξιτζής, ανοίγει πίσω και μου λέει με μια αγωνία να βγάλω το γατάκι, λες και είχαμε βάλει σκατά στο πορτμπαγκαζ του!!
Εγώ-Χαλαρώστε λίγο, ούτε θα ξεράσει ούτε θα σας κατουρήσει!!
Και έμεινε μερικά δεύτερα να τσεκάρει το μέρος που ήταν ο Σωτήρης μήπως και έκανε δεν ξέρω κι εγώ τι για 2 λεπτά που έμεινε στο κλουβί του εκεί μέσα.Τουλάχιστον ο οδηγός του λεωφορείου δεν είπε τίποτα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν κοίταξε καν τις αποσκευές μας και γι'αυτό δεν έγινε θέμα πάλι.

Φτάνουμε Αθήνα. Δεν είμαι λάτρης της ταχύτητας, αλλά στα ταξί κάνω υπομονή. Ο χθεσινός όμως όχι μόνο οδηγούσε πολύ γρήγορα, αλλά και επικίνδυνα.Σε κάποια δόση δεν αντέχω και του λέω: "'Εχουμε ένα γάτο πίσω ξέρεις, είσαι σίγουρος πως δεν θα ξεράσει ή θα πηγαίνει πέρα δώθε;;;"
Απάντηση: "Ο γάτος δεν θα ξεράσει δεσποινις αν δεν έχει φάει και δεν έχει πιει πριν το ταξίδι.Τι ήθελες δηλαδή;Να πατήσω τον άνθρωπο ή να σκεφτώ το γάτο;"

Επιτέλους φτάσαμε, ο Σωτήρης βγήκε, εξερεύνησε, έφαγε, ήπιε, πήγε στην άμμο του, έξυσε τα νύχια του στο χαλί και φάνηκε μια χαρά. Τώρα λιάζεται στο μπαλκόνι

Εγώ νιώθω καλύτερα που τα έγραψα και η καταλήγω στο εξής:
Ποιές είναι οι υποχρεώσεις μου και τα δικαιώματα μου έτσι ώστε να μην είμαι στην "τσίτα" πως θα πρέπει να απολογούμαι και να κάνω ό,τι μου λέει ο καθένας;

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lita
H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 14:23, 13-11-08:

την περασμενη πεμπτη πηγα στους γονεις μου στην Πτολεμαιδα!η διαδρομη τωρα με την εγνατια ειναι 1 ωρα και ενα τεταρτο!εγω βεβαια πηγαινω με το τρενο(το οποιο κανει 3 ωρες να φτασει) γιατι τα κτελ θελουν να μου βαλουν τη Μιου στις αποσκευες και μαλιστα μου ειχε ζητησει ο οδηγος χαρτι απο το υγειονομικο(ποσο αμαθεις μπορει να ειναι καποιος?)στο τρενο λοιπον που δεν υπαρχει απογορευση για τα ζωακια περασε ενας υπαλληλος και μου εκανε παρατηρηση με τα εξης λογια: τι ειναι αυτο ? γατουλα του λεω , εχουμε air condition κοπελια αν ειναι καποιος αλλεργικος? και τι θελετε να κανω να κατεβω απο το τρενο, αν απαγορευονται τα ζωα να βαλλεται ανακοινωση για να ξερουμε!δεν ειχε κατι να πει και αποχωρησε νευριασμενος! ενα εχω να πω αισχος !ειναι ψυχουλες δεν ειναι πραγματα και το θεωρω απαραδεκτο να τα αντιμετωπιζουν σαν αποσκευες και να μην μπορεις να κανεις και τιποτα!

Παράθεση

vikoulini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vikoulini
H vikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H vikoulini έγραψε στις 14:40, 13-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lita
την περασμενη πεμπτη πηγα στους γονεις μου στην Πτολεμαιδα!η διαδρομη τωρα με την εγνατια ειναι 1 ωρα και ενα τεταρτο!εγω βεβαια πηγαινω με το τρενο(το οποιο κανει 3 ωρες να φτασει) γιατι τα κτελ θελουν να μου βαλουν τη Μιου στις αποσκευες και μαλιστα μου ειχε ζητησει ο οδηγος χαρτι απο το υγειονομικο(ποσο αμαθεις μπορει να ειναι καποιος?)στο τρενο λοιπον που δεν υπαρχει απογορευση για τα ζωακια περασε ενας υπαλληλος και μου εκανε παρατηρηση με τα εξης λογια: τι ειναι αυτο ? γατουλα του λεω , εχουμε air condition κοπελια αν ειναι καποιος αλλεργικος? και τι θελετε να κανω να κατεβω απο το τρενο, αν απαγορευονται τα ζωα να βαλλεται ανακοινωση για να ξερουμε!δεν ειχε κατι να πει και αποχωρησε νευριασμενος! ενα εχω να πω αισχος !ειναι ψυχουλες δεν ειναι πραγματα και το θεωρω απαραδεκτο να τα αντιμετωπιζουν σαν αποσκευες και να μην μπορεις να κανεις και τιποτα!
Και γω κάνω τη διαδρομή Λάρισα-Αθήνα με τρένο και τελευταία φορά την έκανα τον Σεπτέμβριο. Ρωτήσαμε στον ΟΣΕ τι γίνεται με τα κατοικίδια και μας είπαν ότι εφόσον είναι μικρόσωμο το ζωάκι κ μέσα στο κλουβάκι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ταξίδεψα με το απλό τρένο των 2κ30 από Λάρισα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε με τους επιβάτες ούτε με τους ελεγκτές..

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 15:08, 13-11-08:

διαδρομή Προαστιακού Ανώ Λιόσια Κόρινθος... Την κάνω συχνα... (πρέπει να το έχω ξαναπεί..) δύο φορε΄ς αντιμετώπισα προβλημα.. τι μία γιατί μια επιβάτης έλεγε ότι ο γάτος μου μαδάει και θα φάει καμια τρίχα... ΄(και γώ της είπα να πάει πιο πέρα γιατί καιαυτή μαδάει και θα φάμε εμείς τρίχες) και άλλη μία ένας επιβάτης αξίωσε να φύγω απο το βαγόνι γιατί θα πεθάνει... εκεί έγινε φασαρία.. με εμένα να του λέω ευγενικά ότι έχω δικαίωμα να έχω γάτο μαζί μου και εκείνον να τσιρίζει... Αποτέλεσμα άνοιξε ο οδηγός την πόρτα (πάντα με γάτα πρώτο βαγόνι) και μόλις είδε τι γινεται είπε όποιος έχει προβλημα κατεβαίνει στην επόμενη στάση...

Στον προαστιακό επιτρέπετε μέχρι δύο ζώα σε ισάριθμα κλουβάκια πλαστικά με βιβλιάριο υγείας κάτω των δέκα κιλών...

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 15:20, 13-11-08:

ΚΤΕΛ Νομού Ηλείας, διαδρομή Αθήνα-Πύργος, 4 καλοκαίρια πριν. Ταξίδευα με ένα γατούλι ορφανό σε μέγεθος κινητού τηλεφώνου, 200 γραμμάρια όλος όλος! Ήταν μέσα σε κλουβάκι και ο οδηγός απαίτησε να τον βάλω στις αποσκευές! Στη στάση στο Αίγιο δεν ήθελε να μου ανοίξει για να πάρει αέρα το μικράκι, μέχρι που έβαλα τα κλάματα και όχι μόνο μου άνοιξε, αλλά μόλις ο κόσμος κατέβηκε, με άφησε να το βάλω κάτω από ένα κάθισμα πίσω πίσω που ήταν άδειο το λεωφορείο! Τι να πεις! Ευτυχώς που μερικοί έχουν το κουμπί τους, γιατί άλλοι είναι πολύ ξεροκέφαλοι!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:44, 13-11-08:

Παιδια εχω γραψει και πιο πριν οτι για τα τραινα υπαρχει κανονισμος που λεει οτι επιτρεπεται η μεταφορα κατοικιδιων μικρων στις απλες αμαξοστοιχιες μονο,υπο προϋποθεσεις.Αυτο δεν εχει διευκρινιστει,οποτε μπορει ο καθε σταθμος να λεει τα δικα του.Ετσι δεν μπορουσα να παω να παρω τον Σειριακο μου...

Παράθεση

Athanassia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanassia
H Athanassia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Athanassia έγραψε στις 12:57, 14-11-08:

Αν και οι αλλεργίες μπορούν να εμφανιστούν ξαφνικά (όπως και η δικιά μου, υποθέτω συμβαίνει με όλες τις αλλεργίες), αυτό το "κι αν είναι αλλεργικός κάποιος" ας μου το εξηγήσει κάποιος της χαζής: πόσο πια κλεισμένος μες στο σπίτι πρέπει να είναι κάποιος για να μην έρθει σε επαφή με γάτες και να μην το ξέρει;Ίσα ίσα που και να το μάθει, άντε να φτερνιστεί λίγο και να πει και ευχαριστώ που το ανακάλυψε.Είναι σαν να μου λένε πως κάποιος δεν έχει φάει ποτέ φουντούκι!
Ευτυχώς που είμαι αλλεργική σε άλλα πράγματα, γιατί δεν μπορώ να ζήσω χωρίς ζωάκια και νουαζέτες!!

Παράθεση

xeimwnia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xeimwnia
. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O xeimwnia έγραψε στις 02:12, 19-12-08:

εν οψει ταξιδιου δεκα ωρων με κτελ, ηθελα να ρωτησω πώς καποιος θα μπορουσε να μεταφερει μαζι και τη γατα του. ειναι αναγκαια η ναρκωση και με ποιο τροπο; υπαρχει πιθανοτητα η γατα να παθει ασφυξια αν βαλουν το κλουβι της σε χωρο με πολλες αποσκευες; τι γινεται αν πανικοβληθει; επειτρεπουνε να εχουμε το κλουβακι στην αγκαλια μας κατα τη διαρκεια του ταξιδιου; τι θα πρεπει καποιος να προσεξει; ειναι συνετο να το επιχειρησει;

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:17, 19-12-08:

θα σου ελεγα οχι, αν και μια κυρια λεει οτι το κανει συχνα, και τα βαζουν σε χωρο που αεριζεται. Εγω δε θα το κανα ποτε σε χωρο αποσκευων κα πανω δεν επιτρεπεται νομιζω

Παράθεση

xeimwnia

Νεοφερμένος

O xeimwnia έγραψε στις 02:22, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
θα σου ελεγα οχι, αν και μια κυρια λεει οτι το κανει συχνα, και τα βαζουν σε χωρο που αεριζεται. Εγω δε θα το κανα ποτε σε χωρο αποσκευων κα πανω δεν επιτρεπεται νομιζω
και ιδου το προβλημα! αν δεν εχει κανεις πουθενα να το αφησει και πρεπει να λειψει 15-20 μερες, και κει που παει μπορει να ταξιδεψει μονο με το κτελ, και μαλιστα μεγαλο ταξιδι..τι κανει τοτε??

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 12:54, 19-12-08:

αν πηγαινες με τρενο??

Παράθεση

xeimwnia

Νεοφερμένος

O xeimwnia έγραψε στις 16:56, 19-12-08:

δυστυχως δεν υπαρχει γραμμη με τραινο για τη περιοχη που θελω

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 16:59, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από xeimwnia
δυστυχως δεν υπαρχει γραμμη με τραινο για τη περιοχη που θελω
για πες, αμα θες, που πας κ απο που ξεκινας μπορει να μας ερθει καμια φοβερη ιδεα.

Παράθεση

xeimwnia

Νεοφερμένος

O xeimwnia έγραψε στις 17:20, 19-12-08:

απο βολο για κερκυρα πρεπει να ταξιδευψει η κορη μου. πριν δυο μερες βρηκε ενα αδεσποτο γατακι στον βολο και δεν εχει που να το αφησει για τα χριστουγεννα. ειναι φοιτητρια στον βολο.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 17:30, 19-12-08:

εγω απο αθηνα - πατρα οταν ειχα κουνελακι και το μετεφερα με την γατοφορο!!!!! πολλες φορες το λυποντουσαν και μου ελεγαν οι οδηγοι παρτο απανω...ή οι εισπρακτορες να ρωτησω τον οδηγο να το παρω πανω!!!! ποτε δεν ειχα προβλημα...2-3 φορες βεβαια παραλιγο να τσακωθω...ειναι αναλογα που θα πεσεις!!!!!!

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 17:36, 19-12-08:

συμφωνω με τη ρια. συνηθως δεν εχουν προβλημα. ομως μην τη βαλει απο κατω γιατι καμια φορα μπορει να επηρεαστει κ απο την εξατμιση.
δεν εχω δει δρομολογια και μπορει να ειναι κουραστικο αλλα αν παρει τρενο μεχρι ηγουμενιτσα και μετα το καραβι?
ουτως η αλλως κ με το λεωφορειο θα παρει το καραβι.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:17, 19-12-08:

Παιδια δεν επιτρεπουν με τιποτα επανω...Εγω ανεβοκατεβαζα τον Εκτορα απο Θεσσαλονικη-Βολο και ποτε δε με ειχαν αφησει να τον παρω πανω,μονο καποιοι φιλοζωοι οδηγοι τον τακτοποιουσαν καλα στις αποσκευες,αλλιως επρεπε να προσεχω εγω που θα τον βαλουν.Και παλι δεκα ωρες ειναι παρα πολλες για μικρο γατακι στις αποσκευες...

Παράθεση

xeimwnia

Νεοφερμένος

O xeimwnia έγραψε στις 19:10, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
συμφωνω με τη ρια. συνηθως δεν εχουν προβλημα. ομως μην τη βαλει απο κατω γιατι καμια φορα μπορει να επηρεαστει κ απο την εξατμιση.
δεν εχω δει δρομολογια και μπορει να ειναι κουραστικο αλλα αν παρει τρενο μεχρι ηγουμενιτσα και μετα το καραβι?
ουτως η αλλως κ με το λεωφορειο θα παρει το καραβι.
δεν υπαρχει τετοιο δρομολογιο με τραινο.
και με το κτελ τις περισσοτερες φορες απ οτι μαθαινω εχουν προβλημα. άλλο το κουνεκαλι που δεν φωναζει. με το γατακι ομως ολοι θα εχουν προβλημα. δεν μπορω να παιζω με τις πιθανοτητες. ειναι οντως αδιεξοδο. σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας ολους!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 19:14, 19-12-08:

απο βολο για κερκυρα πρεπει να ταξιδευψει η κορη μου. πριν δυο μερες βρηκε ενα αδεσποτο γατακι στον βολο και δεν εχει που να το αφησει για τα χριστουγεννα. ειναι φοιτητρια στον βολο.
Αν το γατάκι δεν είναι φασαριόζικο θα μπορούσε να το βάλει σε μια πάνινη γατοφόρο και ίσως μέσα σε έναν άλλο σάκο ανοιχτό βέβαια για να παίρνει αέρα. Αυτά όταν βλέπουν σκοτάδι κοιμούνται και δεν βγάζουν κιχ.
Εγώ έχω βάλει έτσι τον δικό μου σε ταξί λεωφορεία για αεροδρόμιο και δεν έχει πάρει κανένας χαμπάρι. Και μάλιστα τον είχα σε πλαστική γατοφόρο και την γατοφόρο μέσα σε σάκο. Επειδή είμαι Κερκυραία την καταγωγή έχει απευθείας από Βόλο για Κέρκυρα?

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 17:15, 20-12-08:

Είχα ταξιδέψει Πάτρα - Αθήνα με ΚΤΕΛ. Υπήρχε μια γυναίκα που είχε μικρό σκυλάκι σε ζωοφόρο. Έγινε ολόκληρος πανικός, το σκυλάκι να ανέβει μαζί μας στο λεωφορείο και να μην το βάλει στις αποσκευές. Η γυναίκα ξεκίνησε να κλαίει.. και να παρακαλάει τον οδηγό να το ανεβάσει επάνω.. και αυτός ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΕ και έλεγε "αν έχει κάποιος αλλεργία σε αυτό τι θα γίνει;;;" με υφάκι!
Είπαμε, οι γάτες δεν είναι καλό να είναι κοντά σε έγκυες γυναίκες γιατί υπάρχει κίνδυνος αν η γυναίκα έχει το μικρόβιο να χάσει το παιδί... αλλά το ΣΚΥΛΙ!!!
Στο σκυλί ποιος έχει αλλεργία;;;; Και ήταν μικρό!!!
Στο αεροπλάνο δηλαδή γιατί μπορείς να ανεβάσεις την γατούλα μαζί σου;; Εκεί δεν υπάρχει κίνδυνος;; Αν είναι δυνατόν. Στο τρένο γιατί ναι και όχι στο λεωφορείο;;; Στο λεωφορείο Αεροδρόμιο - Κέντρο Αθήνα με εξπρές ήταν κοπέλα που είχε στην ζωοφόρο το γατάκι της.
Δεν τα καταλαβαίνω καθόλου αυτά τα πράγματα.. Είναι αδιανόητα.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,304 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 17:25, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από irene_marga
Είχα ταξιδέψει Πάτρα - Αθήνα με ΚΤΕΛ. Υπήρχε μια γυναίκα που είχε μικρό σκυλάκι σε ζωοφόρο. Έγινε ολόκληρος πανικός, το σκυλάκι να ανέβει μαζί μας στο λεωφορείο και να μην το βάλει στις αποσκευές. Η γυναίκα ξεκίνησε να κλαίει.. και να παρακαλάει τον οδηγό να το ανεβάσει επάνω.. και αυτός ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΕ και έλεγε "αν έχει κάποιος αλλεργία σε αυτό τι θα γίνει;;;" με υφάκι!
Είπαμε, οι γάτες δεν είναι καλό να είναι κοντά σε έγκυες γυναίκες γιατί υπάρχει κίνδυνος αν η γυναίκα έχει το μικρόβιο να χάσει το παιδί... αλλά το ΣΚΥΛΙ!!!
Στο αεροπλάνο δηλαδή γιατί μπορείς να ανεβάσεις την γατούλα μαζί σου;; Εκεί δεν υπάρχει κίνδυνος;; Αν είναι δυνατόν. Στο τρένο γιατί ναι και όχι στο λεωφορείο;;; Στο λεωφορείο Αεροδρόμιο - Κέντρο Αθήνα με εξπρές ήταν κοπέλα που είχε στην ζωοφόρο το γατάκι της.

σε τραίνο παιδια ειχε ο αλλος το λυκοσκυλο εξω χωρις λουρι να περιφερεται στα βαγονια..εγω με το κουνελι αγκαλια και διπλα νεαρος με γατουλα..πες οτι του την εδινε του σκυλιου και ορμουσε ..τι θα γινοταν ??????? !!!!παραηταν αυτο!!!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 5,834 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 18:43, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από irene_marga
Εγώ θεωρώ αστείο το θέμα της αλλεργίας αν δεν έρθουν σε επαφή με το ζώο. Αφού το ζωάκι δεν κυκλοφορεί ελεύθερο για να πετάξουν τρίχες του. Μέσα στο κουτάκι του είναι. Και στο κάτω κάτω και αλλεργικός να είναι ένας άνθρωπος σεβαστό κάτσε δίπλα σε κάποιον που δεν είναι για όνομα του Θεού. Εγώ πάντως έχω μπει με τσαμπουκά με γατούλα που είχα βρει στην Σκιάθο και ήθελα να μεταφέρω Αθήνα από Άγιο Κωνσταντίνο για
Αθήνα και δεν με πήρε κανένας χαμπάρι με τον τρόπο που προανέφερα.
Υπάρχει άλλωστε κανονισμός μεταφοράς ζώων. Μήπως στο λεωφορείο εξπρές από αεροδρόμιο για κέντρο /Αθήνας είδες εμένα? Γιατί τον έχω βάλει αρκετές φορές τον δικό μου κύριο

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 672 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 00:17, 22-12-08:

Οσο περιεργο και να σου φενετε,με τον αδρα μου οταν ακομα τα ειχαμε καναμε με κτελ συνεχεια τη διαδρομη αθηνα χαλκιδα και μια φορα πηραμε και τη λουνα μαζι μας..παω να βγαλω εισητιρια και μου λενε στο χωρο τον αποσκευων η γατα..λεω ουτε στα ονειρα σας..μου λεγανε διαφορες βλακιες για αλεργιες και αλα τετεια και πηρα ενα φιλο μου που δουλευει σαν εισπρακτορας να το ρωτεισω μηπος μπορει να κανει κατι και μου λεει βγαλε εισητιριο για το γατι..εβγαλα λοιπον 3 εισητιρια και οταν μπηκαμε μεσα και μου την ειπε ο οδηγος του λεω με ενα υφος 30 καρδιναλιων δεν καταλαβες το γατι εχει εισητιο και θα κατσει στη θεση του εφοσον στα ακουμπαει και δεν πα να μου φερεισ και το FBI ..και δεν μου ειπε τπτ απολυτος..και πηγαμε και γυρισαμε ...τραγικο αλλα αποτελεσματικο.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:45, 22-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
Οσο περιεργο και να σου φενετε,με τον αδρα μου οταν ακομα τα ειχαμε καναμε με κτελ συνεχεια τη διαδρομη αθηνα χαλκιδα και μια φορα πηραμε και τη λουνα μαζι μας..παω να βγαλω εισητιρια και μου λενε στο χωρο τον αποσκευων η γατα..λεω ουτε στα ονειρα σας..μου λεγανε διαφορες βλακιες για αλεργιες και αλα τετεια και πηρα ενα φιλο μου που δουλευει σαν εισπρακτορας να το ρωτεισω μηπος μπορει να κανει κατι και μου λεει βγαλε εισητιριο για το γατι..εβγαλα λοιπον 3 εισητιρια και οταν μπηκαμε μεσα και μου την ειπε ο οδηγος του λεω με ενα υφος 30 καρδιναλιων δεν καταλαβες το γατι εχει εισητιο και θα κατσει στη θεση του εφοσον στα ακουμπαει και δεν πα να μου φερεισ και το FBI ..και δεν μου ειπε τπτ απολυτος..και πηγαμε και γυρισαμε ...τραγικο αλλα αποτελεσματικο.
Καλά τούς έκανες. Μπράβο που είσαι έτσι μαχητική γενικότερα:up:

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:19, 22-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
Καταπληκτική ιδέα!!! Μπράβο σας!!! :up::up::up::up:

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:26, 22-12-08:

δεν υπαρχει τετοιο δρομολογιο με τραινο.
και με το κτελ τις περισσοτερες φορες απ οτι μαθαινω εχουν προβλημα. άλλο το κουνεκαλι που δεν φωναζει. με το γατακι ομως ολοι θα εχουν προβλημα. δεν μπορω να παιζω με τις πιθανοτητες. ειναι οντως αδιεξοδο. σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας ολους!
1ον Υπάρχει η δυνατότητα να ταξιδέψεις Πάτρα - Κέρκυρα και αντίστροφα με πλοίο, βραδυνό δρομολόγιο (όταν ήμουν φοιτήτρια είχε κάθε βράδυ και τέτοια εποχή τα πλοία ήταν τελείως άδεια, οπότε μπορείς να κλείσεις και κουκέτα σε καμπίνα κι αν πέσεις σε καλό ρεσεψιονίστ θα σου δώσει και καμπίνα μόνη σου)
2ον Πάτρα - Αθήνα με τραίνο (καρβουνιάρης μεν, αλλά το γατάκι θα είναι αναγκαστικά μαζί σου, δε θα έχουν πού να το βάλουν)
3ον Αθήνα - Λάρισα με τραίνο και μετά με δικό σας μέσο στο Βόλο (κάποιος φίλός ίσως)
Είναι λίγο ταλαιπωρία, ξέρω, αλλά το γατί δε θα χρειαστεί να μπεί σε χώρο αποσκευών. Και επειδή η κόρη σου είναι φοιτήτρια θα πληρώσει όλα τα εισητήρια μισά λόγω πάσου

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 15:20, 22-12-08:

εγω νομιζω οτι αμα βγαλει δυο εισιτηρια ενα γι αυτην κ μια διπλανη θεση για τη γατα, και την εχει φυσικα μεσα στο κουτι της δεν θα εχει προβλημα.
αλλωστε υπαρχει νομος που επιτρεπει στα ζωα να ταξιδευουν με κτελ μεσα στο κουτι τους
νομιζω οτι θα πανε ολα καλα

Παράθεση

xeimwnia

Νεοφερμένος

O xeimwnia έγραψε στις 16:54, 24-12-08:

ωραίο!
βεβαια εσυ ειχες μια ωρα διαδρομη, ενω εγω αναρωτιεμαι για δεκα ωρες..τελος παντων. το λυσαμε αλλιως το ζητημα. η κορη μου πληρωσε κτηνιατρο και θα το φυλαξει μεχρι να γυρισει. ακριβα, αλλα αναγκαστικα αφου λυση αλλη δεν ρισκαραμε. σας ευχαριστω ολους
καλά χριστούγεννα!!

Παράθεση

alexandra25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexandra25
H alexandra25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H alexandra25 έγραψε στις 12:06, 12-04-09:

Γεια σας κ απο μένα...Εγω έχω τη Σοφία..Ταξιδεύω συχνά με το κτελ για Λευκάδα..
Κατα καιρούς πάντα μου έχουν πει διάφορα αλλα φυσικά δεν μασάω..Τύπου να πληρώσω μισό εισητήριο ή και ολόληρο..Φυσικά δεν πλήρωσα δεκάρα..Αλλά όπως είπαν κ πιο πάνω εξαρτάται πάντα από τον οδηγό.
Πέρυσι λοιπον,παω να μπω στο λεωφορείο κ έρχεται το βουβάλι κ μου λεει που το πας αυτο θα μπει κάτω..Του λέω κάτω δεν την βάζω κ θα μπω μέσα στο λεωφορείο.10 χρονια ταξιδευω μαζι της.Μαζι μου νοιωθει ασφαλης..Μου λέει κ αμα νιαουρίσεΙ?Κ του λεω κ αν νιαουρίσει τι?Είναι μέσα στο κλουβάκι της κ αμα ειναι διπλα μου δεν φωναζει..Μου λεει μα μου..του λεω κοιταχτε εγω στις αποσκευες δεν την βαζω τελειωσε.Κ μπηκα μεσα..Στον γυρισμό μου έτυχε παλι ο ιδιος,κ τον ειδα που εκανε νοηματα σε αλλους να ερθουν να μου κανουν παρατηρηση.Φυσικα δεν υπρχε καμμια περιπτωση ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΓΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ.Του λεω θα πεθανει εκει μεσα καταλαβαινετε?Μου λεει σωπα καλε.Τι ειναι το ζωο?Αντικειμενο???ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
Αυτο που διαβαζω απο το κτελ δεν μου δηγμιουργει την εντυπωση οτι η γατες πανε στις βαλιτσες αλλα οτι με το σωστο κλουβι πανε διπλα στον συνοδο τους.Αυριο θα τηλεφωνησω στο υπουργειο μεταφορικων να ζητησω τον πληρη κανονισμο κ να παω ισως να παρω καποια βεβαιωση να το εχω μαζι μου να τους το τριψω στη μουρη.Ειμαστε τοσο πρωτογονοι ρε γμτ???Θα βαλω το ζωακι στις αποσκευες?ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΧΘΗΤΕ.ΠΟΤΕ.Αν δεν θελει να το βαλει μεσα μαζι σας να μην μπαινετε ουτε εσεις.Εγω κ η γατα μου εχουμε τα ιδια δικαιωματα κ αν δεν τα σεβεται να μου δωσει τα λεφτα μου πισω.τελεια κ παυλα.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:39, 12-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα*
Γεια σας κ απο μένα...Εγω έχω τη Σοφία..Ταξιδεύω συχνά με το κτελ για Λευκάδα..
Κατα καιρούς πάντα μου έχουν πει διάφορα αλλα φυσικά δεν μασάω..Τύπου να πληρώσω μισό εισητήριο ή και ολόληρο..Φυσικά δεν πλήρωσα δεκάρα..Αλλά όπως είπαν κ πιο πάνω εξαρτάται πάντα από τον οδηγό.
Πέρυσι λοιπον,παω να μπω στο λεωφορείο κ έρχεται το βουβάλι κ μου λεει που το πας αυτο θα μπει κάτω..Του λέω κάτω δεν την βάζω κ θα μπω μέσα στο λεωφορείο.10 χρονια ταξιδευω μαζι της.Μαζι μου νοιωθει ασφαλης..Μου λέει κ αμα νιαουρίσεΙ?Κ του λεω κ αν νιαουρίσει τι?Είναι μέσα στο κλουβάκι της κ αμα ειναι διπλα μου δεν φωναζει..Μου λεει μα μου..του λεω κοιταχτε εγω στις αποσκευες δεν την βαζω τελειωσε.Κ μπηκα μεσα..Στον γυρισμό μου έτυχε παλι ο ιδιος,κ τον ειδα που εκανε νοηματα σε αλλους να ερθουν να μου κανουν παρατηρηση.Φυσικα δεν υπρχε καμμια περιπτωση ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΓΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ.Του λεω θα πεθανει εκει μεσα καταλαβαινετε?Μου λεει σωπα καλε.Τι ειναι το ζωο?Αντικειμενο???ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
Αυτο που διαβαζω απο το κτελ δεν μου δηγμιουργει την εντυπωση οτι η γατες πανε στις βαλιτσες αλλα οτι με το σωστο κλουβι πανε διπλα στον συνοδο τους.Αυριο θα τηλεφωνησω στο υπουργειο μεταφορικων να ζητησω τον πληρη κανονισμο κ να παω ισως να παρω καποια βεβαιωση να το εχω μαζι μου να τους το τριψω στη μουρη.Ειμαστε τοσο πρωτογονοι ρε γμτ???Θα βαλω το ζωακι στις αποσκευες?ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΧΘΗΤΕ.ΠΟΤΕ.Αν δεν θελει να το βαλει μεσα μαζι σας να μην μπαινετε ουτε εσεις.Εγω κ η γατα μου εχουμε τα ιδια δικαιωματα κ αν δεν τα σεβεται να μου δωσει τα λεφτα μου πισω.τελεια κ παυλα.
Σωστήηηηη!!!!!:up::up: Αν βρεις τον κανονισμό κάνε το κόπο να μας ενημερώσεις

Παράθεση

alexandra25

Νεοφερμένος

H alexandra25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H alexandra25 έγραψε στις 10:58, 13-04-09:

Καλημερα..Εχω μεινει αφωνη... αχχααχαχαχαχ...ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑ!!
Μου ειπαν λοιπον οτι ο κανονισμος ειναι αυτος που εχουμε ολοι δει στο διαδικτυο.Κ οτι επιτρεπεται κανονικα η μεταφορα τους απλα επειδη μερικοι φωναζουν η παραπονιουνται τα βαζουν απο κατω.Οχι ομως οτι αυτος ειναι ο νομος.Απλα επειδη παραπονιουνται οι αλλοι.Λοιπον..η τυπισσα ηταν λιγο ηλιθια να το πω?Της λεω κοιταχτε να δειτε..Εγω ταξιδευω 10 χρονια με τη γατα μου,κ ειναι κ λιγο μεγαλη..Δεν την βαζω εκει κατω με τιποτα.Μου λεει ποτε θα φυγετε?Θα πατε στο κτελ στον υπευθυνο,ειναι συγγενης μου,κ θα του πειτε οτι μιλησα με την ταδε στο υπουργειο κ μου ειπε να μου επιτρεψετε να βαλω τη γατα μεσα.Κ δεν θα σας πουν τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ???Επισης εγω καθε φορα που θα πηγαινω ταξιδι θα την παιρνω τηλ?μηπως να γινουμε κ φιλες?Δεν ειμαστε καλα!! χααχχαΧΧααχαχχαΧΑΧΑ...Μου φτιαξε το κεφι..
Εν πασει περιπτωσει..Δεν θα βαζετε τις γατες σας κατω.Ο νομος ειναι αυτος που ειδατε κ πουθενα δεν γραφει να πηγαινουν τα ζωα στις αποσκευες.Γραφει οτι με ειδικα μεσα μπορουν να μεταφερθουν.Αν ηταν θα εγραφε κ που.Απο τη στιγμη που δεν διευκρινιζει σημαινει οτι το παιρνετε μαζι σας.ΤΕΛΕΙΑ Κ ΠΑΥΛΑ.Κ ξαναλεω..ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΔΕΧΘΗΤΕ.ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΘΑ ΖΗΤΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΠΙΣΩ.Αν παθει κατι το γατακι σας δεν θα το φερει τπτ πισω.Ποτε μην το αφησετε να ταξιδεψει στο σκοταδι,αναμεσα στις αποσκευες κ το θορυβο της μηχανης ολομοναχο..

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:49, 13-04-09:

O κανονισμός αυτός πού βρίσκεται? Στη σελίδα του υπουργείου ή των ΚΤΕΛ? Δεν βλάπτει να τον έχουμε μαζί μας αν πρόκειται να ταξιδέψουμε!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:41, 13-04-09:

Στη σελίδα των ΚΤΕΛ τον είχα βρει εγώ και συμφωνώ απόλυτα με την Αλεξάνδρα*. Πρέπει να το είχα γράψει και παλιότερα σ' αυτό το ίδιο θέμα. Έτσι ακριβώς λέει μέσα και έτσι ακριβώς πρέπει να κάνουμε όταν ταξιδεύουμε με ΚΤΕΛ και το γατί μας μαζί.
Και δεν χρειάζεται να βάζουμε τα "μεγάλα μέσα". Έτσι λέει ο κανονισμός σας, κύριοι, κι αν δεν θέλετε να τον εφαρμόσετε, δώστε το ονοματάκι σας να σας κάνω καταγγελία.

Παράθεση

alexandra25

Νεοφερμένος

H alexandra25 έγραψε στις 20:42, 13-04-09:

https://www.ktel.org/legallaws_details.asp?law_id=20
Εκει θα το βρειτε.Θα το εκτυπωσετε κ θα το τριβετε στα μουτρα του καθε ηλιθιου.Ο νομος οριζει,οχι οι επιβατες που ενοχλουνται.Τελεια κ παυλα.Ειναι ελλεεινοι.Ειναι ιδιωτες, κ επειδη απλα δεν θελουν τη γατα μεσα λενε οτι βγηκε νομος.Ειναι αγραμματοι κ αναισθητοι.
Θα εχετε μαζι σας τον νομο κ θα τους το δειχνετε..Κ αν δεν παιρνουν απο λογια ονοματακι κ καταγγελια.Τελειωσε.Οσο τους το επιτρεπουμε κ δεν μιλαμε δεν κανουμε τπτ.Κ ξαναλεω.ΠΟΤΕ ΜΗ ΔΕΧΘΗΤΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΑΤΑΚΙ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣΤΑ.

Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 21:21, 12-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα*
https://www.ktel.org/legallaws_details.asp?law_id=20
Εκει θα το βρειτε.Θα το εκτυπωσετε κ θα το τριβετε στα μουτρα του καθε ηλιθιου.Ο νομος οριζει,οχι οι επιβατες που ενοχλουνται.Τελεια κ παυλα.Ειναι ελλεεινοι.Ειναι ιδιωτες, κ επειδη απλα δεν θελουν τη γατα μεσα λενε οτι βγηκε νομος.Ειναι αγραμματοι κ αναισθητοι.
Θα εχετε μαζι σας τον νομο κ θα τους το δειχνετε..Κ αν δεν παιρνουν απο λογια ονοματακι κ καταγγελια.Τελειωσε.Οσο τους το επιτρεπουμε κ δεν μιλαμε δεν κανουμε τπτ.Κ ξαναλεω.ΠΟΤΕ ΜΗ ΔΕΧΘΗΤΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΑΤΑΚΙ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣΤΑ.
ξερετε μηπως αν ο νομος συμπεριλαμβανει και τα μικρα σκυλακια που ταξιδευουν μεσα σε ειδικο κουτι μεταφορας ???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους