Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,939 εγγεγραμμένα μέλη και 713,953 μηνύματα σε 22,558 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 450 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα τους μάθω κόλπα; Είναι 7 και 9 μηνών

alesa (Αλεξανδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alesa
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυυυυυ πανω απο 30! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H alesa Μυκονοοοοος!!! έγραψε στις 21:11, 05-01-11:

ημαστε παρεα και εχουμε ολοι γατες και κανουμε διαγονοσμους πως θα την κανω να μαθει κολπα και τι κολπα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,852 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:27, 05-01-11:

Καλησπερα και καλη χρονια.
Καλο θα ειναι...να μην προσπαθουμε να μαθουμε "κολπα" στις γατες μας.Οι γατες γενικα δεν επιδεχονται εκ/ση...και δεν ειναι ζωακια τσιρκου..να μας κανουν κολπακια.Μακαρι μαλιστα να απαγορευτουν και τα ζωα στα τσιρκο..
ΥΓ..το thread βασικα αναφερεται στην εκπαιδευση βασικων πραγματων,οπως ειναι να πηγαινουν στην αμμολεκανη τους κλπ...οχι σε κολπα για να διασκεδαζουμε εμεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 23:04, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπερα και καλη χρονια.
Καλο θα ειναι...να μην προσπαθουμε να μαθουμε "κολπα" στις γατες μας.Οι γατες γενικα δεν επιδεχονται εκ/ση...και δεν ειναι ζωακια τσιρκου..να μας κανουν κολπακια.Μακαρι μαλιστα να απαγορευτουν και τα ζωα στα τσιρκο..
ΥΓ..το thread βασικα αναφερεται στην εκπαιδευση βασικων πραγματων,οπως ειναι να πηγαινουν στην αμμολεκανη τους κλπ...οχι σε κολπα για να διασκεδαζουμε εμεις..
Εχω διαβάσει και εγώ το ίδιο. Οταν πρωτοβρήκα τις γάτες μου σκεφτόμουν ότι θα τις μάθω να κάθονται, να δίνουν το πόδι κτλ. Οπότε το έψαξα και βρήκα αυτό. Πολύ συνοπτικά λέει:

If training your cat to sit, stay and heel is your goal, perhaps you should get a dog.
Οπότε αφησα τα πολλά πολλα. Οι γάτες μου χρησιμοποιούν την αμμολεκάνη, καταλαβαίνουν το "ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ" και έρχονται όταν τις φωνάζω -ειδικά αν τις φωνάζω και ανοίγω το ψυγείο ταυτόχρονα. Καλά είναι.

ps. Η Morgan ανοίγει και πορτές με χερούλι (γυρνάμε το πόμολο), συρρόμενες (καρφώνουμε τα νύχια στο ξύλο που τώρα πιά το έχουμε κάνει να μοιάζει σαν την πόρτα του Καραγιόζη ...) αλλά αυτά τα έμαθέ μόνη της ...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη socially excluded
H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 11:01, 21-06-11:

Εγώ στον δικό μου γάτο έχω μάθει διάφορα κόλπα. Δεν πιστεύω πως οι γάτες δεν μπορούν να εκπαιδευτούν. Έχουν αρκετή νοημοσύνη για να μάθουνε κάποιες εντολές.

Πρώτα απ'όλα πρέπει να έχεις μια λιχουδιά που να αρέσει πολύ στην γάτα, π.χ. λίγο σαλάμι, ειδικές κροκέτες για επιβράβευση κ.τλ. (Εγώ χρησιμοποιώ κροκέτες whiskas επειδή ο γάτος μου κάνει σαν τρελός όταν τις βλέπει.) Αυτές τις κροκέτες θα τις δίνεις μόνο όταν κάνει αυτό που θες, διότι πρέπει να συνδυάσει στο μυαλό της πως θα πάρει αυτή την λιχουδιά μόνο όταν κάνει ότι της πεις. Δεν θα της την δίνεις αν δεν το κάνει. Είναι σημαντικό, η εκπαίδευση να μην ξεπερνάει το πολύ τα 6 λεπτά, γιατί η γάτα κουράζεται και μπορεί να νευριάσει, αν δει πως δεν μπορεί να πάρει την λιχουδιά και να σε δαγκώσει. Κάθε μέρα θα της μαθαίνεις και από κάτι καινούργιο και όχι όλα μαζί σε μια ημέρα. Άσε που μπορεί να χορτάσει και να μην κάνει τίποτα από όσα της λες. Και μην ξεχνάς πριν της μάθεις κάτι καινούργιο να επαναλαμβάνεις τις προηγούμενες εντολές (που της έχεις ήδη μάθει) για να μην τις ξεχάσει. Πρέπει να έχεις υπομονή και μην απογοητευτείς αν η γάτα δεν καταλάβει τι θέλεις. Βέβαια, πρέπει να επαναλαμβάνεις αρκετές φορές τις εντολές, αρχικά με λιχουδιές και μετά χωρίς λιχουδιές, για να τις κάνει και όταν δεν έχεις λιχουδιές, να της δώσεις.

Να μερικά από τα κόλπα που του έχω μάθει στον δικό μου γάτο :

1. Να κάθεται με τα τέσσερα πόδια: Παίρνεις την λιχουδιά στο χέρι σου και πιέζεις απαλά στην πλάτη την γάτα λέγοντας ταυτόχρονα "κάτω". (Μην λες πολλές φορές την λέξη "κάτω" γιατί μπορεί να μπερδευτεί και να μην ξέρει τι να κάνει) Όταν καθίσει κάτω με τα τέσσερα της δίνεις την λιχουδιά που έχεις στο χέρι σου και την επιβραβεύεις χαϊδεύοντας την ή λέγοντας της "μπράβο". Το επαναλαμβάνεις κάποιες φορές και έτσι θα μάθει την εντολή. Καλό είναι κάθε φορά που λες "κάτω" να κουνάς για παράδειγμα το χέρι σου πάνω-κάτω, δλδ να της κάνεις ένα νόημα, για να καταλάβει πιο εύκολα τι θες και έτσι να συνδυάσει το νόημα με το τι πρέπει να κάνει, γιατί είναι λίγο δύσκολο να θυμάται όλες τις λέξεις που θα της λες.

2. Να κάθεται με τα μπροστινά πόδια όρθια: Σηκώνεις ψηλά την λιχουδιά, πάνω από την μύτη της γάτας και έτσι αυτή από μόνη της θα καθίσει με τα δύο μπροστά πόδια όρθια και τα πίσω λυγισμένα. Λες ταυτόχρονα "κάτσε", και της δίνεις την λιχουδιά. Εδώ μπορείς να κουνήσεις τον δείχτη από πάνω προς τα κάτω, ως νόημα. Μην ξεχνάς κάθε φορά να επαναλαμβάνεις την εντολή για να την μάθει η γάτα και να την επιβραβεύεις όταν το κάνει.

3. Να δίνει το χέρι του: Κρατάς την παλάμη σου κλειστή με την λιχουδιά μέσα, λίγο πιο κάτω από το κεφάλι της γάτας. Αυτή, για να πάρει την λιχουδιά θα βάλει το πόδι της πάνω στην παλάμη σου. Έσύ, θα προφέρεις την λέξη "χέρι" και θα της δώσεις την λιχουδιά.

4. Να κάνει στροφές: Κρατάς την λιχουδιά στο χέρι σου και γυρίζεις το χέρι σου σε κυκλική κίνηση. Η γάτα για να πάρει την λιχουδιά θα ακολουθήσει το χέρι σου. Την ώρα που θα κάνει στροφή θα πεις την λέξη "στροφή".

5. Να ανεβαίνει σε ένα κάθισμα: Χτυπάς απαλά το χέρι σου πάνω σε ένα κάθισμα έχοντας την λιχουδιά στο άλλο. Η γάτα για να πάρει την λιχουδιά θα ανεβεί πάνω στο κάθισμα, εκείνη την στιγμή θα πεις "ανέβα". Αφού ανεβεί θα της δώσεις την λιχουδιά. Για νόημα μπορείς να χτυπάς απαλά το χέρι σου πάνω στο κάθισμα.

6. Να κατεβαίνει από ένα κάθισμα: Κρατάς την λιχουδιά στο ένα σου χέρι και προσπαθείς να δελεάσεις την γάτα να πάει να την πάρει, πλησιάζοντας το χέρι σου στο πάτωμα. Καθώς θα κατεβαίνει από το κάθισμα, θα της πεις κατέβα. Για νόημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δείχτη σου, δείχνοντας προς το πάτωμα.

7. Να έρχεται όταν την φωνάζεις: Θα πρέπει να βρίσκεσαι σε μια μικρή απόσταση από την γάτα. Πάρε την σακούλα με τις λιχουδιές στο ένα χέρι σου και κούνα την έτσι ώστε να ακούγεται θόρυβος και στο άλλο σου χέρι κράτα μια λιχουδιά και φώναξε "έλα" ή το όνομα της γάτας. Όταν έρθει δώσε την λιχουδιά. Επανάλαβε το ίδιο με μεγαλύτερες αποστάσεις.

8. Να κάθεται μόνο με τα πίσω πόδια: Σηκώνεις την λιχουδιά ψηλά, σε μια μικρή απόσταση από το κεφάλι της γάτας. Η γάτα για να πάρει την λιχουδιά θα σηκώσει τα δύο μπροστά της πόδια στον αέρα. Τότε πες ταυτόχρονα, "δύο" και δώσε την λιχουδιά. Ως νόημα μπορείς να βάζεις το χέρι πάνω από το κεφάλι της γάτας.

9. Να σηκώνεται όρθια: Της λες να καθήσει κάτω και μετά κρατώντας την λιχουδιά σε μια μικρή απόσταση, λίγο πιο ψηλά από το κεφάλι της λες "σήκω". Η γάτα για να πάρει την λιχουδιά θα σηκωθεί όρθια. Για νόημα, μπορείς να κουνάς το χέρι σου από κάτω προς τα πάνω.

10. Να βγαίνει έξω από το σπίτι: Αφήνεις ανοιχτή την πόρτα και φωνάζεις την γάτα να έρθει κοντά σου. Κρατάς μια λιχουδιά στο χέρι σου και την βάζεις σε μικρή απόσταση από την γάτα όταν αυτή φτάσει κοντά σου έτσι ώστε να βγει έξω. Ταυτόχρονα λες "έξω".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,852 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:03, 21-06-11:

Το θεμα..δεν ειναι οτι η γατα δεν εχει την εξυπναδα να εκπαιδευτει..το θεμα ειναι...ΓΙΑΤΙ να το κανει καποιος;;;Υπαρχει καποιος λόγος;;Για να διασκεδαζουμε εμεις και να γελαμε δηλαδη;;Τα ζωα..και ειδικα η γατα δεν ειναι γελοτοποιοι...
Αλλο καποιου ειδους εκπ/ση για βασικα πραγματα,αμμολεκανη κλπ(που ουτε αυτο χρειαζεται βασικα..γιατι τα κανει απο μονη της η γατα)..και αλλο να προσπαθουμε να τα μαθουμε να σηκωνουν το ποδι..το χερι κλπ...ελεος δηλαδη...εδω λεμε να μην υπαρχουν ζωα σε τσιρκο...οχι να κανουμε το σπιτι μας τσιρκο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:19, 21-06-11:

Η λέξη ¨εκπαίδευση¨, από την μία έχει πρακτική -και απαραίτητη αν το θέλετε- σημασία (πχ στο να εκπαιδεύσεις τη γατούλα σου να ακονίζει τα νύχια της στο ονυχοδρόμιο) ,
από την άλλη -στα σήκω-κάτσε-δώσε χέρι, σήκωσε πόδι κτλ- και γενικώς σε όλη αυτή την προστακτική της εξουσίας, μου θυμίζει στρατό και σύνδρομο εξουσίας.... Αποβάλλετε αυτά τα σύνδρομα και απολαύστε μια πιο ισότιμη και αυθόρμητη σχέση με τα ζωάκια σας...
Ελαττώστε την προστακτική και τα πειράματα -έμμεσα εκβιαστικού τύπου- με τα μεζεδάκια και τις λιχουδιές, και χαρείτε μια σχέση σεβασμού μαζί τους!
Με την παρέα σας παίξτε κανα trivial και αφήστε τους διαγωνισμούς με τις γατούλες...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:19, 21-06-11:

Ναι καλά, για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να ταλαιπωρείσαι και εσύ και το δόλιο το γατί κάθε μέρα για κανένα εξάμηνο και βάλε. Άλλωστε δεν νομίζω ότι είναι τυχαίος "ο σκύλος του Pavlov". Οι γάτες είναι δύσκολες σε αυτά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 14:04, 21-06-11:

Εγώ προσωπικά έχω μάθει στην γάτα μου να έρχεται όταν την φωνάζω, να μου δίνει το χέρι της, να κάθεται με τα τέσσερα πόδια, να βγαίνει έξω, και να ανεβοκατεβαίνει στα καθίσματα. Εντάξει, τα άλλα δεν είναι και τόσο χρήσιμα αλλά τα πρότεινα στην alesa γιατί ήθελε να μάθει πως να εκπαιδεύσει τα γατιά της. Εγώ τον εκπαίδευσα μέσα από το παιχνίδι, δεν του έδινα και διαταγές συνέχεια. Και δεν χρειάστηκε και μεγάλο χρονικό διάστημα για να του μάθω όλα αυτά. Το θέμα είναι να του τα μάθεις όταν είναι μικρός γιατί μετά δυσκολεύεται.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:12, 21-06-11:

Eγώ δεν τους έχω μάθει τίποτα...
Αυτά που έπρεπε να ξέρουν (αμμολεκάνη και ονυχοδρόμιο) τα έμαθαν από μόνα τους...
Αντιθέτως εγώ μαθαίνω από αυτά, πώς να είμαι ο εαυτός μου............

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:19, 22-06-11:

Το θέμα όμως είναι ότι κάποια κόλπα που μπορεί εσύ να έμαθες στην γάτα σου, με αγάπη, χάδια και παιχνίδι να γίνουν στα χέρια κάποιου άλλου επικίνδυνα, ο οποίος θα επιμένει και δεν θα μπορεί να ησυχάσει αν δεν του δώσει η γάτα το χέρι της, ή το πόδι ή ότι άλλο. Οπότε καλό θα είναι να ξεκινάμε από το ότι η γάτα δεν χρειάζεται να μάθει τίποτα άλλο πέραν από τα βασικά που εξυπηρετούν την ίδια (βλέπε αμμολεκάνη) είτε την υγιή και εύρυθμη συμβίωση μέσα στο σπίτι (βλέπε αποφυγή επιδρομής στην κατσαρόλα). Τώρα αν κάποιος θέλει πράγματι να μάθει την γάτα του να κάνει κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια, ανάλογα με τον χαρακτήρα της γάτας που έχει και την σχέση που έχει μαζί της θα βρει τον πιο όμορφο και διασκεδαστικό (για την γάτα-να εξηγούμαι) τρόπο να το πετύχει. Έχω ένα σκυλάκι το οποίο ποτέ δεν ήθελε να πιάνει τα πράγματα που του πετούσα για να μου φέρει και εγώ απλά το άφησα. Ώσπου μια μέρα από το πουθενά, πήγε πήρε μόνο του μία παντόφλα και μου την έφερε, χωρίς ούτε λιχουδιές ούτε τίποτα.Βέβαια έκτοτε όποτε του την πετάω την πιάνει και αντί να μου την φέρει πάει και την κρύβει ή κάθεται πάνω της για να μην της την πάρω, αλλά αυτό είναι μια μικρή λεπτομέρεια. Το αυτοκίνητο όμως από την άλλη που είναι απαραίτητο το έχει μάθει μια χαρά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantina119
H konstantina119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (περιμένουμε τη δεύτερη γατούλα μας....!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H konstantina119 έγραψε στις 10:00, 22-06-11:

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Οι γάτες όπως και οι σκύλοι για μένα δεν χρειάζονται εκπαίδευση πέρα από τα βασικά, που να κάνουντην ανάγκη τους, να μην πλησιάζουν το φαί σου την ώρα που τρως και να ακούνε στο όνομα τους. Πιστεύω ότι τα ζωάκια μας καταλαβαίνουν ότι τα αγαπάς και τα φροντίζεις οπότε όταν έρχεται η ώρα να τους δώσεις μια "εντολή" (σε εισαγωγικά η εντολή, εννοώ τα 'όχι', 'φαί' και άλλες βασικές 'Εντολές') τότε επειδή σε εμπιστεύονται και καταλαβαίνουν και από το τόνο της φωνής σου ότι το εννοείς, το κάνουν. Τόσο απλά για μένα. Η σχέση μας πρέπει να είναι σχέση συντροφιάς και όχι αφεντικού-ζώου.
P.S. Επειδή κι εγώ έχω σκύλο του αρέσει να πιάνει το παιχνίδι του όταν του το ρίχνω αλλά επειδή το βλέπει σαν παιχνίδι κα το απολαμβάνει. Δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί ποτέ να του πετάξω κάτι και να το πιάσει.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 10:40, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από konstantina119
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Οι γάτες όπως και οι σκύλοι για μένα δεν χρειάζονται εκπαίδευση πέρα από τα βασικά, που να κάνουντην ανάγκη τους, να μην πλησιάζουν το φαί σου την ώρα που τρως και να ακούνε στο όνομα τους. Πιστεύω ότι τα ζωάκια μας καταλαβαίνουν ότι τα αγαπάς και τα φροντίζεις οπότε όταν έρχεται η ώρα να τους δώσεις μια "εντολή" (σε εισαγωγικά η εντολή, εννοώ τα 'όχι', 'φαί' και άλλες βασικές 'Εντολές') τότε επειδή σε εμπιστεύονται και καταλαβαίνουν και από το τόνο της φωνής σου ότι το εννοείς, το κάνουν. Τόσο απλά για μένα. Η σχέση μας πρέπει να είναι σχέση συντροφιάς και όχι αφεντικού-ζώου.
P.S. Επειδή κι εγώ έχω σκύλο του αρέσει να πιάνει το παιχνίδι του όταν του το ρίχνω αλλά επειδή το βλέπει σαν παιχνίδι κα το απολαμβάνει. Δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί ποτέ να του πετάξω κάτι και να το πιάσει.
Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά ωστόσο η γάτα δεν πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο με εμάς στην "κυριαρχία". Εμείς ήμαστε σε "ανώτερο" επίπεδο στην "κυριαρχία". Τώρα αν εσύ δεν θέλεις να της μάθεις κάτι πέρα από τα βασικά, δικαίωμα σου.

Το θεμα..δεν ειναι οτι η γατα δεν εχει την εξυπναδα να εκπαιδευτει..το θεμα ειναι...ΓΙΑΤΙ να το κανει καποιος;;;Υπαρχει καποιος λόγος;;Για να διασκεδαζουμε εμεις και να γελαμε δηλαδη;;Τα ζωα..και ειδικα η γατα δεν ειναι γελοτοποιοι...
Αλλο καποιου ειδους εκπ/ση για βασικα πραγματα,αμμολεκανη κλπ(που ουτε αυτο χρειαζεται βασικα..γιατι τα κανει απο μονη της η γατα)..και αλλο να προσπαθουμε να τα μαθουμε να σηκωνουν το ποδι..το χερι κλπ...ελεος δηλαδη...εδω λεμε να μην υπαρχουν ζωα σε τσιρκο...οχι να κανουμε το σπιτι μας τσιρκο.
Δεν το κάνω για να γελάω και να διασκεδάζω. Το κάνω, για να υπακούει σε κάτι που θέλω, π.χ. αν ανεβεί πάνω σε ένα τραπέζι, να του πω "κατέβα" και να κατεβεί. Του μαθαίνω διάφορες εντολές, για να υπάρχει κάποια "πειθαρχία" και να μην γίνεται χαμός μέσα στο σπίτι. Είσαι λίγο υπερβολική. Δεν είπαμε και να του δίνουμε εντολές όπως στο τσίρκο.

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Ναι καλά, για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να ταλαιπωρείσαι και εσύ και το δόλιο το γατί κάθε μέρα για κανένα εξάμηνο και βάλε. Άλλωστε δεν νομίζω ότι είναι τυχαίος "ο σκύλος του Pavlov". Οι γάτες είναι δύσκολες σε αυτά.
Μια χαρά μπορούν και εκπαιδευτούν οι γάτες να εκτελούν μια εντολή. Έχουν μεγάλη νοημοσύνη.

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Η λέξη ¨εκπαίδευση¨, από την μία έχει πρακτική -και απαραίτητη αν το θέλετε- σημασία (πχ στο να εκπαιδεύσεις τη γατούλα σου να ακονίζει τα νύχια της στο ονυχοδρόμιο) ,
από την άλλη -στα σήκω-κάτσε-δώσε χέρι, σήκωσε πόδι κτλ- και γενικώς σε όλη αυτή την προστακτική της εξουσίας, μου θυμίζει στρατό και σύνδρομο εξουσίας.... Αποβάλλετε αυτά τα σύνδρομα και απολαύστε μια πιο ισότιμη και αυθόρμητη σχέση με τα ζωάκια σας...
Ελαττώστε την προστακτική και τα πειράματα -έμμεσα εκβιαστικού τύπου- με τα μεζεδάκια και τις λιχουδιές, και χαρείτε μια σχέση σεβασμού μαζί τους!
Με την παρέα σας παίξτε κανα trivial και αφήστε τους διαγωνισμούς με τις γατούλες...
Ο γάτος μου αφού μάθει μια εντολή και του λέω να την κάνει, δεν το κάνει για να πάρει μεζεδάκια και λιχουδιές (όπως λες), αλλά γιατί με αγαπάει και δεν θέλει να με στεναχωρήσει. Αρχικά, οι λιχουδιές είναι ένα κίνητρο για να μπορέσουμε να τον εκπαιδεύσουμε να υπακούει σε μια εντολή, αλλά δεν τον εκβιάζουμε με αυτόν τον τρόπο.

Το θέμα όμως είναι ότι κάποια κόλπα που μπορεί εσύ να έμαθες στην γάτα σου, με αγάπη, χάδια και παιχνίδι να γίνουν στα χέρια κάποιου άλλου επικίνδυνα, ο οποίος θα επιμένει και δεν θα μπορεί να ησυχάσει αν δεν του δώσει η γάτα το χέρι της, ή το πόδι ή ότι άλλο. Οπότε καλό θα είναι να ξεκινάμε από το ότι η γάτα δεν χρειάζεται να μάθει τίποτα άλλο πέραν από τα βασικά που εξυπηρετούν την ίδια (βλέπε αμμολεκάνη) είτε την υγιή και εύρυθμη συμβίωση μέσα στο σπίτι (βλέπε αποφυγή επιδρομής στην κατσαρόλα). Τώρα αν κάποιος θέλει πράγματι να μάθει την γάτα του να κάνει κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια, ανάλογα με τον χαρακτήρα της γάτας που έχει και την σχέση που έχει μαζί της θα βρει τον πιο όμορφο και διασκεδαστικό (για την γάτα-να εξηγούμαι) τρόπο να το πετύχει. Έχω ένα σκυλάκι το οποίο ποτέ δεν ήθελε να πιάνει τα πράγματα που του πετούσα για να μου φέρει και εγώ απλά το άφησα. Ώσπου μια μέρα από το πουθενά, πήγε πήρε μόνο του μία παντόφλα και μου την έφερε, χωρίς ούτε λιχουδιές ούτε τίποτα.Βέβαια έκτοτε όποτε του την πετάω την πιάνει και αντί να μου την φέρει πάει και την κρύβει ή κάθεται πάνω της για να μην της την πάρω, αλλά αυτό είναι μια μικρή λεπτομέρεια. :ee: Το αυτοκίνητο όμως από την άλλη που είναι απαραίτητο το έχει μάθει μια χαρά.
Ο γάτος μου υπακούει μόνο σε εμένα και σε κανέναν ξένο άνθρωπο, άρα το να γίνουν αυτά που έμαθα στον γάτο μου επικίνδυνα στα χέρια του άλλου δεν στέκει. Και πως θα ξέρει ο άλλος τι εντολές έχω μάθει στον γάτο μου ;

Επειδή ξέρει τα βασικά πράγματα γι'αυτό τον λόγο προχώρησα και του έμαθα και περαιτέρω. Γιατί, το θεωρείτε τόσο κακό το να εκπαιδεύσει κάποιος την γάτα του να μάθει κάτι περαιτέρω από το να πηγαίνει στην αμμολεκάνη της ??? Γιατί, πιστεύετε πως η γάτα δεν μπορεί να εκπαιδευτεί να μάθει κάτι περισσότερο από τα βασικά και πως δεν εκπαιδεύεται ??

υ.γ. περιμένω τουλάχιστον 3 αρνητικές...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 11:45, 22-06-11:

Όταν λέω επικίνδυνα στα χέρια κάποιου άλλου δεν εννοώ κάποιου τρίτου που θα συναντήσει τον γάτο σου και θα του πει κατέβα από το τραπέζι!!!!!!!!!!!!(έλεος- δεν είμαι τρελή). Εννοώ το να προτείνεις σε ένα σάιτ κόλπα που μπορεί να κάνει μία γάτα την στιγμή που ο άλλος (εννοείται δεν αναφέρομαι στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα) δεν ξέρεις ποια μέσα θα μετέλθει για να τα διδάξει στην δική του γάτα. Νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που λέω.
Όσο για την εκπαίδευση δεν έχει να κάνει με την νοημοσύνη, η οποία όντως στις γάτες είναι υψηλότατη, έχει να κάνει με την φύση της. Σε πόσον καιρό μαθαίνει η γάτα να ακούει το όνομα της? Νομίζω ότι θέλει πολύ μεγαλύτερο διάστημα από τον σκύλο. Τουλάχιστον η δική μου χρειάστηκε πολύ παραπάνω.
Όσο για την σχέση κυριαρχίας τι να πω.. απλά δεν το συμμερίζομαι.
Για να είμαι ξεκάθαρη δεν θεωρώ ότι η γάτα σου είναι δυστυχισμένη επειδή "την έβαλες να μάθει κόλπα". Ίσα ίσα μπορεί και να γουστάρει τρελά γιατί αυτή το παίρνει σαν παιχνίδι. Γενικά έχω πρόβλημα με την νοοτροπία των ανθρώπων που θέλουν τα ζώα τους να μάθουν να κάνουν κάτι φοβερά ξεχωριστό, ιδιαίτερο και διαφορετικό από των άλλων, λες και όλο τα μέλημα είναι να τα επιδεικνύουν στους άλλους και όχι να συμβιώνουν αρμονικά μαζί τους. Εσύ μπορεί να της τα έμαθες γιατί δεν θέλεις να ανεβαίνει στο τραπέζι και καλά κάνεις. Δεν πιστεύω να διαφωνείς όμως ότι κάποιοι θέλουν να τους μαθαίνουν για να τα επιδεικνύουν και να το παίζουν μάγκες. Και απλά φοβάμαι τι θα συμβεί αν το ζωάκι είναι ανεπίδεκτο και δεν μαθαίνει κόλπα.. Ξέρω- ξέρω.. σύντομα θα μπει στα χαρίζεται.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:04, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από daphnelg
Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά ωστόσο η γάτα δεν πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο με εμάς στην "κυριαρχία". Εμείς ήμαστε σε "ανώτερο" επίπεδο στην "κυριαρχία". Τώρα αν εσύ δεν θέλεις να της μάθεις κάτι πέρα από τα βασικά, δικαίωμα σου.
[/SIZE]
ΟΙ λέξεις ¨κυριαρχία¨ και ¨ανώτερο επίπεδο στην κυριαρχία¨ σηματοδοτούν και ποια είναι η τάση σου απέναντι στο πλασματάκι που ζει μαζί σου και η σχέση σου με αυτό.... (σηματοδοτούν και πολλά-πολλά ακόμα αν εμβαθύνω... )

Συγνώμη, αλλά εμένα αυτά τα ¨ανώτερος¨,τα υψηλά ύψη και βάθρα που ορίζεις ότι πρέπει να σκαρφαλώσουμε και να κάτσουμε ώστε να κοιτάμε αφ'υψηλού και να εξουσιάζουμε τα ζωάκια μας, αυτή η ανάγκη σου να φτιάξουμε μια σχέση εξουσίας μαζί τους που θα εκτονώνουμε το σύνδρομο του αφεντικού και του ηγεμόνα , -ίσως επειδή στις σχέσεις μας με τους ανθρώπους εισπράττουμε καρπαζιά και απόρριψη και κάπου/κάπως- πρέπει να εκτονωθούμε και εμείς, μου προκαλούν ίλιγγο και αποστροφή... Άσε που έχω και υψοφοβία, οπότε με συγχωρεις, αλλά έχω επιλέξει να μην ανεβαίνω σε ύψη και βάθρα, είτε σε σχέση με αυτά τα πλάσματα, είτε σε σχέση με τους συνανθρώπους μου....

Αν σου αρέσει να ορίζεις βαθμίδες και τίτλους ανωτερότητας και κατωτερότητας στις σχέσεις σου με τις υπάρξεις, πραγματικά , μόνο με συμπάθεια μπορώ να σε δω, και να σε συμβουλέψω να προσπαθήσεις να αγαπήσεις πρώτα τον εαυτό σου..

Επίσης, αν έχεις εσωτερικεύσει απόρριψη και μειονεξία από άλλες σχέσεις σου, το να βγάζεις το σύνδρομο του αφεντικού και του κυρίαρχου σε πλάσματα που εκ των πραγμάτων έχουν σχέση εξάρτησης με σένα και σε έχουν ανάγκη, δεν νομίζω ότι μπορεί να σου επιφέρει την ισορροπία και την αυτοπεποίθηση που τόσο έχεις ανάγκη...

Αγάπησε τον εαυτό σου και συμφιλιώσου μαζί του, φτιάξε σχέσεις ισότιμες που αποπνέουν σεβασμό, και άρχισε να μαθαίνεις σιγά-σιγά να λειτουργείς μέσα σ'αυτές...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 22-06-11 στις 12:29.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:28, 22-06-11:

Ηθελα να ηξερα...το οτι ο ανθρωπος ειναι ανωτερος ολων..ποιος το καθοριζει;;Εξελιγμενος ναι...ανωτερος...απο που και ως που;;Ποιος ειπε οτι εμεις εχουμε..ή θα επρεπε να εχουμε περισσοτερα δικαιωματα απο τα ζωα;Με ποια λογικη;;Μηπως επειδη ειμαστε το πιο δυνατο ζωο;;
Στην πυραμιδα της ζωης..ο ανθρωπος βρισκεται οντως στην κορυφη.Ξερετε τι σημαινει αυτο;;Οτι αν κοψουμε την κορυφη..μια χαρα επιβιωνουν ολα τα υπολοιπα οντα,μαλιστα η γη θα ευημερισει αφανταστα,απαλλαγμενο απο την παρουσια του ανθρωπου.Οταν ομως κοψεις τη βαση,η πυραμιδα γκρεμιζεται.Ο ανθρωπος λοιπον..ειναι εντελως αχρηστος και ανικανος χωρις τα υπολοιπα ζωα ...οποτε,το λιγοτερο που μπορει και πρεπει να κανει..ειναι να σεβεται ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ αυτα τα πλασματα..που ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ...και να κατεβει και λιγο απο το καλαμι του..γιατι ετσι οπως παμε...θα εξαφανιστουμε..και ειναιο γεγονος αυτο

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:31, 22-06-11:

Ηθελα να ηξερα...το οτι ο ανθρωπος ειναι ανωτερος ολων..ποιος το καθοριζει;;Εξελιγμενος ναι...ανωτερος...απο που και ως που;;Ποιος ειπε οτι εμεις εχουμε..ή θα επρεπε να εχουμε περισσοτερα δικαιωματα απο τα ζωα;Με ποια λογικη;;Μηπως επειδη ειμαστε το πιο δυνατο ζωο;;
Στην πυραμιδα της ζωης..ο ανθρωπος βρισκεται οντως στην κορυφη.Ξερετε τι σημαινει αυτο;;Οτι αν κοψουμε την κορυφη..μια χαρα επιβιωνουν ολα τα υπολοιπα οντα,μαλιστα η γη θα ευημερισει αφανταστα,απαλλαγμενο απο την παρουσια του ανθρωπου.Οταν ομως κοψεις τη βαση,η πυραμιδα γκρεμιζεται.Ο ανθρωπος λοιπον..ειναι εντελως αχρηστος και ανικανος χωρις τα υπολοιπα ζωα ...οποτε,το λιγοτερο που μπορει και πρεπει να κανει..ειναι να σεβεται ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ αυτα τα πλασματα..που ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ...και να κατεβει και λιγο απο το καλαμι του..γιατι ετσι οπως παμε...θα εξαφανιστουμε..και ειναιο γεγονος αυτο
Μα ακριβώς γι'αυτό βιώνουμε κρίση σε όλα τα επίπεδα....Λόγω της... ¨ανωτερότητας¨ που μας διακατέχει έχουμε φτιάξει τόσο όμορφο τον κόσμο...

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 12:38, 22-06-11:

Το θέμα όμως είναι ότι κάποια κόλπα που μπορεί εσύ να έμαθες στην γάτα σου, με αγάπη, χάδια και παιχνίδι να γίνουν στα χέρια κάποιου άλλου επικίνδυνα, ο οποίος θα επιμένει και δεν θα μπορεί να ησυχάσει αν δεν του δώσει η γάτα το χέρι της, ή το πόδι ή ότι άλλο.
Αυτό που είπες εδώ (προφανώς γιατί δεν το εξήγησες καλά) είχε δύο έννοιες:

1. Αυτά τα κόλπα που εγώ έχω μάθει στην γάτα μου, με αγάπη, χάδια και παιχνίδι μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος με επικίνδυνο τρόπο και δεν θα ησυχάσει αν η γάτα δεν εκτελέσει την εντολή που της έχω μάθει. (εγώ αυτό κατάλαβα)

2. Αυτά που εγώ έχω μάθει στην γάτα μου, με αγάπη, χάδια και παιχνίδι, στα χέρια κάποιου "άπειρου", αν εκείνος προσπαθήσει να μάθει τα ίδια στην γάτα του, μπορεί να γίνουν επικίνδυνα.

Τώρα το ερώτημα είναι γιατί να γίνουν επικίνδυνα στα χέρια κάποιου άλλου δλδ ? Αφού περιγράφω λεπτομερώς τον τρόπο με τον οποίο θα μάθει μια εντολή στην γάτα του κάποιος. Και τι, εμένα περιμένανε για να τους πω έναν τρόπο και αντί για αυτόν να χρησιμοποιήσουν έναν άλλο που δεν θα κάνει καλό στο ζωάκι τους ?

Όταν λέω επικίνδυνα στα χέρια κάποιου άλλου δεν εννοώ κάποιου τρίτου που θα συναντήσει τον γάτο σου και θα του πει κατέβα από το τραπέζι!!!!!!!!!!!!(έλεος- δεν είμαι τρελή). Εννοώ το να προτείνεις σε ένα σάιτ κόλπα που μπορεί να κάνει μία γάτα την στιγμή που ο άλλος (εννοείται δεν αναφέρομαι στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα) δεν ξέρεις ποια μέσα θα μετέλθει για να τα διδάξει στην δική του γάτα. Νομίζω είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που λέω.
Όσο για την εκπαίδευση δεν έχει να κάνει με την νοημοσύνη, η οποία όντως στις γάτες είναι υψηλότατη, έχει να κάνει με την φύση της. Σε πόσον καιρό μαθαίνει η γάτα να ακούει το όνομα της? Νομίζω ότι θέλει πολύ μεγαλύτερο διάστημα από τον σκύλο. Τουλάχιστον η δική μου χρειάστηκε πολύ παραπάνω.
Όσο για την σχέση κυριαρχίας τι να πω.. απλά δεν το συμμερίζομαι.
Για να είμαι ξεκάθαρη δεν θεωρώ ότι η γάτα σου είναι δυστυχισμένη επειδή "την έβαλες να μάθει κόλπα". Ίσα ίσα μπορεί και να γουστάρει τρελά γιατί αυτή το παίρνει σαν παιχνίδι. Γενικά έχω πρόβλημα με την νοοτροπία των ανθρώπων που θέλουν τα ζώα τους να μάθουν να κάνουν κάτι φοβερά ξεχωριστό, ιδιαίτερο και διαφορετικό από των άλλων, λες και όλο τα μέλημα είναι να τα επιδεικνύουν στους άλλους και όχι να συμβιώνουν αρμονικά μαζί τους. Εσύ μπορεί να της τα έμαθες γιατί δεν θέλεις να ανεβαίνει στο τραπέζι και καλά κάνεις. Δεν πιστεύω να διαφωνείς όμως ότι κάποιοι θέλουν να τους μαθαίνουν για να τα επιδεικνύουν και να το παίζουν μάγκες. Και απλά φοβάμαι τι θα συμβεί αν το ζωάκι είναι ανεπίδεκτο και δεν μαθαίνει κόλπα.. Ξέρω- ξέρω.. σύντομα θα μπει στα χαρίζεται.
Ποιος σου είπες πως εγώ θέλω ο γάτος μου να μάθω κάτι φοβερά ξεχωριστό, ιδιαίτερο και διαφορετικό από τις γάτες των άλλων ??? Δεν μαθαίνω διάφορα κόλπα για να το επιδεικνύω στους άλλους όπως υποστηρίζεις, αλλά δεν αμφιβάλλω κιόλας ότι υπάρχουν κάποιοι τέτοιοι άνθρωποι. Αλλά εγώ δεν είμαι τέτοιος. Και δεν θεωρώ πως υπάρχει ανεπίδεκτο ζωάκι. Αυτός που φταίει μάλλον είναι είτε ο ιδιοκτήτης είτε ο τρόπος που κάποιος προσπαθεί να μάθει μια εντολή στο ζωάκι. Σε καμία περίπτωση το ζώο δεν είναι ανεπίδεκτο μαθήσεως. Και ποτέ δεν θα χάριζα το ζωάκι μου για κάποιο τέτοιο λόγο.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 12:52, 22-06-11:

Στην πυραμιδα της ζωης..ο ανθρωπος βρισκεται οντως στην κορυφη.Ξερετε τι σημαινει αυτο;;Οτι αν κοψουμε την κορυφη..μια χαρα επιβιωνουν ολα τα υπολοιπα οντα,μαλιστα η γη θα ευημερισει αφανταστα,απαλλαγμενο απο την παρουσια του ανθρωπου.Οταν ομως κοψεις τη βαση,η πυραμιδα γκρεμιζεται.Ο ανθρωπος λοιπον..ειναι εντελως αχρηστος και ανικανος χωρις τα υπολοιπα ζωα ...οποτε,το λιγοτερο που μπορει και πρεπει να κάνει..ειναι να σεβεται ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ αυτα τα πλασματα..που ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ...και να κατεβει και λιγο απο το καλαμι του..γιατι ετσι οπως παμε...θα εξαφανιστουμε..και ειναιο γεγονος αυτο
Λοιπόν, το ότι άνθρωπος είναι ανώτερος από τα ζώα, αυτό το καθορίζουν πολλοί λόγοι, ο σημαντικότερος από τους οποίους είναι η νοημοσύνη. Σίγουρα θα πρέπει να ξέρεις πως ο άνθρωπος έχει μεγαλύτερη νοημοσύνη από μια γάτα. Η νοημοσύνη, είναι αυτή που ξεχωρίζει, τον άνθρωπο από τα ζώα και τον κάνει ανώτερο. Αν είχες τα ίδια δικαιώματα με ένα ζώο, θα ήσουν ζώο, που όμως δεν έχεις τα ίδια. Θα πρέπει να ξέρεις, πως για να συνυπάρχουν ένα ζώο και ένας άνθρωπος, για να υπάρχει, δλδ αρμονική συμβίωση, θα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι "κανόνες", τους οποίους πρέπει να τηρούν. Αυτό εννοώ με την "κυριαρχία". Κάποιος πρέπει να κυριαρχεί και να δίνει εντολές για το τι θα κάνουν οι άλλοι. Πάρε για παράδειγμα μια εταιρεία... Υπάρχει "ιεραρχία", αυτός που "κυριαρχεί" είναι ο διευθυντής της εταιρείας, κ.τλ. Και αν δεν ήσουν εσύ ανώτερη από ένα ζώο, δεν θα του είχες μάθει τώρα π.χ. να μην ανεβαίνει πάνω στον καναπέ...

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 12:57, 22-06-11:

[Εσύ μπορεί να της τα έμαθες γιατί δεν θέλεις να ανεβαίνει στο τραπέζι και καλά κάνεις. Δεν πιστεύω να διαφωνείς όμως ότι κάποιοι θέλουν να ........]
Δεν είναι προσωπικό το θέμα κοπέλα μου. Δεν με ενδιαφέρει αν θες ΕΣΥ να μαθαίνεις ξεχωριστά κόλπα στη γάτα σου και ουδέποτε σε έκρινα για αυτό. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η συζήτηση δεν γίνεται σε προσωπικό επίπεδο δεν έχει νόημα.
Όσο για αυτό που δεν κατάλαβες.. άραγε να σημαίνει όντως ότι " προφανώς δεν το εξήγησα καλά"???... χμμ... θα μπορούσε.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 13:04, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
ΟΙ λέξεις ¨κυριαρχία¨ και ¨ανώτερο επίπεδο στην κυριαρχία¨ σηματοδοτούν και ποια είναι η τάση σου απέναντι στο πλασματάκι που ζει μαζί σου και η σχέση σου με αυτό.... (σηματοδοτούν και πολλά-πολλά ακόμα αν εμβαθύνω... )
Αν πρόσεξες καλά τις λέξεις κυριαρχία, ανώτερο επίπεδο κ.τλ. τις έχω βάλει σε αυτάκια (" ")

Δεν έχω εισπράξει από πουθενά καρπαζιά ή απόρριψη, αυτά μόνη σου τα λες. Αγαπώ αρκετά τον εαυτό μου, σε πληροφορώ. Δεν είναι σύνδρομο το να υπάρχει κάπου αρχηγός. Αν σκεφτείς καλά όλα, είναι ένα σύστημα, όπου υπάρχει ιεραρχία. Πάντα πρέπει να υπάρχει ένας "αρχηγός", που κατά κάποιον τρόπο να δίνει "διαταγές", και από πίσω να ακολουθούν οι υπόλοιποι. Δεν έχω εγώ πρόβλημα, έτσι είναι. Στη φύση, παντού υπάρχει ιεραρχία, πάντα υπάρχει ένας "leader". Κάποιος πάντα πρέπει να καθοδηγεί....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 22-06-11 στις 15:30. Αιτία: Προσθήκη spoiler
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:06, 22-06-11:

Τα ζωα ειναι συνοδοιποροι μας σε αυτη τη ζωη..και οχι υποτελεις μας.Αυτο ξερω εγω...και αυτο ενστερνιζομαι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 13:08, 22-06-11:

[Εσύ μπορεί να της τα έμαθες γιατί δεν θέλεις να ανεβαίνει στο τραπέζι και καλά κάνεις. Δεν πιστεύω να διαφωνείς όμως ότι κάποιοι θέλουν να ........]
Δεν είναι προσωπικό το θέμα κοπέλα μου. Δεν με ενδιαφέρει αν θες ΕΣΥ να μαθαίνεις ξεχωριστά κόλπα στη γάτα σου και ουδέποτε σε έκρινα για αυτό. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η συζήτηση δεν γίνεται σε προσωπικό επίπεδο δεν έχει νόημα.
Όσο για αυτό που δεν κατάλαβες.. άραγε να σημαίνει όντως ότι " προφανώς δεν το εξήγησα καλά"???... χμμ... θα μπορούσε.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εννοώ πως είχε 2 έννοιες... Τέλος πάντων...

Τα ζωα ειναι συνοδοιποροι μας σε αυτη τη ζωη..και οχι υποτελεις μας.Αυτο ξερω εγω...και αυτο ενστερνιζομαι.
Είναι συνοδοιπόροι μας στη ζωή. Αυτό που θέλω να εξηγήσω είναι πως πρέπει να υπάρχουν κάποιοι "κανόνες"...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 22-06-11 στις 15:32. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:15, 22-06-11:

Εγώ στον δικό μου γάτο έχω μάθει διάφορα κόλπα. Δεν πιστεύω πως οι γάτες δεν μπορούν να εκπαιδευτούν. Έχουν αρκετή νοημοσύνη για να μάθουνε κάποιες εντολές.
Είναι συνοδοιπόροι μας στη ζωή. Αυτό που θέλω να εξηγήσω είναι πως πρέπει να υπάρχουν κάποιοι "κανόνες"...
Το να μαθαινεις τη γατα σου να δινει το χερι...να κανει στροφες...να σηκωνεται ορθια...ποια χρησιμοτητα εχει;;Ποιον κανονα εξυπηρετει;;....ω...ναι...ειναι πολυ σημαντικο να μας δινει το χερι της η γατα..διοτι αν δεν μας το δωσει...θα εχουμε σημαντικοτατα προβληματα στο σπιτι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 22-06-11 στις 15:33. Αιτία: Προσθήκη spoiler
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:42, 22-06-11:

Αν πρόσεξες καλά τις λέξεις κυριαρχία, ανώτερο επίπεδο κ.τλ. τις έχω βάλει σε αυτάκια (" ")

Δεν έχω εισπράξει από πουθενά καρπαζιά ή απόρριψη, αυτά μόνη σου τα λες. Αγαπώ αρκετά τον εαυτό μου, σε πληροφορώ. Δεν είναι σύνδρομο το να υπάρχει κάπου αρχηγός. Αν σκεφτείς καλά όλα, είναι ένα σύστημα, όπου υπάρχει ιεραρχία. Πάντα πρέπει να υπάρχει ένας "αρχηγός", που κατά κάποιον τρόπο να δίνει "διαταγές", και από πίσω να ακολουθούν οι υπόλοιποι. Δεν έχω εγώ πρόβλημα, έτσι είναι. Στη φύση, παντού υπάρχει ιεραρχία, πάντα υπάρχει ένας "leader". Κάποιος πάντα πρέπει να καθοδηγεί....
Τα πράγματα φίλη μου είναι σαφή και συγκεκριμένα... Η χρήση των ¨αυτακίων¨ την οποία έκανες ,- κοινώς εισαγωγικών για να ακριβολογούμε- , δεν έχει την ιδιότητα, να αμβλύνει ή να μαλακώνει την ένταση της λέξης που βρίσκεται εντός των εισαγωγικών, πόσο μάλλον δε , όταν η λέξη αυτή είναι η λέξη ¨κυριαρχία¨ ή η ¨ανωτερότητα¨...
Θεωρείς , λοιπόν, ότι η λέξη ¨κυριαρχία¨ εντός εισαγωγικών , δεν είναι και τόσο ¨κυριαρχία¨, όσο η κυριαρχία εκτός εισαγωγικών;;;
Ή ότι η λέξη ¨ανωτερότητα¨ εντός εισαγωγικών δεν είναι ¨αρκετά ανωτερότητα¨ , όσο η ανωτερότητα εκτός εισαγωγικών, αλλά ανωτερότητα... δύο τρία σκαλοπάτια πιο χαμηλά;;; ...
Η κυριαρχία καλή μου, είναι κυριαρχία... δεν είναι ¨ολίγον¨ έγκυος ή ¨πολύ¨ έγκυος...¨ολίγο¨ πεθαμένος ή ¨τελείως¨ πεθαμένος... Είναι κάποιες έννοιες που είναι ιδιαίτερα σαφείς και περιεκτικές ως προς το περιεχόμενό τους...

Γράφεις.... ¨Πάντα πρέπει να υπάρχει ένας "αρχηγός", που κατά κάποιον τρόπο να δίνει "διαταγές", και από πίσω να ακολουθούν οι υπόλοιποι.¨
Μέσα σε μία πρότασή σου έχω εντοπίσει ήδη 5 λέξεις που δεν με βρίσκουν σύμφωνη.... Καταρχήν το ¨πάντα¨... Έπειτα το ¨πρέπει¨ (σε κείμενο 5 γραμμών το χρησιμοποιείς 2 φορές )... Μετέπειτα το ¨αρχηγός¨... Στη συνέχεια το ¨διαταγές¨.... και τέλος το ¨από πίσω να ακολουθούν ....οι υπόλοιποι¨.... που τους δίνεις ερμηνεία μιας ακολουθούσας μάζας ουραγού....
Συνεπώς, υπάρχουν διαφορές στα πιστεύω μας -και εκεί εστιάζω- και όχι στις λέξεις , στα εισαγωγικά και τα ¨αυτάκια¨, αλλά σε ολόκληρη αντίληψη και κοσμοθεωρία που βρίσκεται πίσω από τις λέξεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 22-06-11 στις 20:22.
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:56, 22-06-11:

1-¨Είναι συνοδοιπόροι μας στη ζωή¨
2-¨Πάντα πρέπει να υπάρχει ένας "αρχηγός", που κατά κάποιον τρόπο να δίνει "διαταγές", και από πίσω να ακολουθούν οι υπόλοιποι.¨

Αυτοαναιρείσαι , φάσκεις και αντιφάσκεις.... Aναγνωρίζω ότι έχεις καλή καγαθή πρόθεση, μα ίσως αδυνατείς να εκφράσεις και να ορίσεις τις έννοιες με τον τρόπο που θέλεις και σκέφτεσαι...

Ο συνοδοιπόρος περπατά δίπλα.... μετά μου κοτσάρεις και τον αρχηγό , και τους από πίσω.... και μπλέκεσαι αυτοαναιρούμενη... Δεν γίνεται και συνοδοιπόρος και ουραγοί, και αρχηγίες, και κυριαρχίες, και ανωτερότητες....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 22-06-11 στις 20:11.
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 15:25, 22-06-11:

Το να μαθαινεις τη γατα σου να δινει το χερι...να κανει στροφες...να σηκωνεται ορθια...ποια χρησιμοτητα εχει;;Ποιον κανονα εξυπηρετει;;....ω...ναι...ειναι πολυ σημαντικο να μας δινει το χερι της η γατα..διοτι αν δεν μας το δωσει...θα εχουμε σημαντικοτατα προβληματα στο σπιτι..
Αν έχεις δει καλά:

Εγώ προσωπικά έχω μάθει στην γάτα μου να έρχεται όταν την φωνάζω, να μου δίνει το χέρι της, να κάθεται με τα τέσσερα πόδια, να βγαίνει έξω, και να ανεβοκατεβαίνει στα καθίσματα. Εντάξει, τα άλλα δεν είναι και τόσο χρήσιμα αλλά τα πρότεινα στην alesa γιατί ήθελε να μάθει πως να εκπαιδεύσει τα γατιά της. Εγώ τον εκπαίδευσα μέσα από το παιχνίδι, δεν του έδινα και διαταγές συνέχεια. Και δεν χρειάστηκε και μεγάλο χρονικό διάστημα για να του μάθω όλα αυτά. Το θέμα είναι να του τα μάθεις όταν είναι μικρός γιατί μετά δυσκολεύεται.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 16:03, 22-06-11:

Το γατακι μου δεν ξερει κολπάκια ουτε προκειται να μαθει..μου αρκει να χουρχουριζει στην αγκαλιά μου και που πηγανει στην αμμο της ή που καταλαβαίνει τς περισσοτερες φορές ότι όταν σβησουμε το φως το βραδυ είναι ωρα για ησυχια και υπνο...αυτα δεν αρκουν για μια αρμονικη συμβιωση με την γατούλα?
Βεβαια καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικός και στην σκεψη και στον τροπο συμβιωσεις με την γατα του γι 'αυτο και δεν κατηγορουμε κανεναν(αν δεν το παρακάνει)....

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 18:39, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από hellcat
Το γατακι μου δεν ξερει κολπάκια ουτε προκειται να μαθει..μου αρκει να χουρχουριζει στην αγκαλιά μου και που πηγανει στην αμμο της ή που καταλαβαίνει τς περισσοτερες φορές ότι όταν σβησουμε το φως το βραδυ είναι ωρα για ησυχια και υπνο...αυτα δεν αρκουν για μια αρμονικη συμβιωση με την γατούλα?
Βεβαια καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικός και στην σκεψη και στον τροπο συμβιωσεις με την γατα του γι 'αυτο και δεν κατηγορουμε κανεναν(αν δεν το παρακάνει)....
Συμφωνώ και επαυξάνω ! Ειδικά με την τελευταία πρόταση.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:08, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από alesa
ημαστε παρεα και εχουμε ολοι γατες και κανουμε διαγονοσμους πως θα την κανω να μαθει κολπα και τι κολπα
Αν δεις στο 1ο ποστ της alesa,γραφει το εξης:Οτι κανουν διαγωνισμους πως θα κανουν τις γατες τους να μαθουν κολπα.Ερχεται δηλαδη σε πληρη αντιφαση με αυτα που λες..daphnelg,οτι γενικα εισαι υπερ της εκ/σης γατιων καθαρα για χρηστικους λογους και λογους καλης συμβιωσης.Διοτι δεν ειναι δυνατον να δινουμε συμβουλες εκ/σης για διαγωνισμους γατιων σε κολπα.
Σαφεστατα βεβαια εχεις το δικαιωμα να εκφερεις την αποψη σου,οπως ομως εχουμε και εμεις το δικαιωμα να εκφραζουμε τις αντιρρησεις μας.Ομορφα και πολιτισμενα.
ΥΓ..ειναι χρησιμο να μας δινει η γατα το χερι της...οταν τη φωναζουμε;;

Παράθεση

kitcat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitcat
H kitcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.

H kitcat έγραψε στις 01:36, 23-06-11:

Η εκπαίδευση μιας γάτας είναι πάρα πολύ δύσκολη, όχι γιατί είναι ένα χαζό ζωάκι αλλά γιατί δεν την ενδιαφέρει να έρθει με τα νερά σου, η γατα είναι η βασίλισσα του σπιτιού και το να διατάζεις τη βασιλισσά σου δεν έχει και πολύ νόημα στην καλύτερη απλα θα σε αγνοήσει. Όλα όμως είναι θέμα χαρακτήρα και αν το έχει στο αιμα της τοτε σιγουρα μπορει να μαθει πολλα. Κατά τη γνώμη μου το να εκπαιδεύσεις μια γάτα δεν μπορεί να είναι κακό εκτος φυσικά και αν χρησιμοποιείς μεθόδους που την ενοχλούν και την πιέζουν η χειρότερα την κακοποιούν. Ο χρόνος που θα σπαταλήσεις για να την εκπαιδεύσεις θα είναι παράλληλα δημιουργικός χρόνος μεταξύ σας και θα χτίσεις μια υπέροχη σχέση. Πρέπει όμως να προσεξεις πως δεν ειναι σωστό να χρησημοποιείς το ζωάκι σου σαν ατραξιόν, η ακόμη και αν το κάνεις πρέπει να ορίσεις κάποια όρια και να δίνεις στο γατάκι σου την επιλογή για το πότε θα συμμετέχει. Πιστεψέ με ομως για να εκπαιδευσεις ενα γατακι χρειάζονται χρόνια δουλειάς, πολύ επανάληψη και επιβράβευση οποτε μαλλον οταν η γατουλα σου θα μάθει ένα "κόλπο" θα είναι μάλλον αργά για να το δείξεις στην παρέα σου, το πιθανότερο είναι να μην τους ενδιαφέρει πια.

Παράθεση

sylvestro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sylvestro
Ο sylvestro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O sylvestro έγραψε στις 13:22, 28-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από alesa
η γατα δεν ειναι γελοτοποιοσ να τησ μαθενεισ κολπα για να διασκεδαζεισ εσυ,μπορει να νοιωσει πολυ ασχημα αν καταλαβει οτι προσπαθεισ να την μαθεισ διαφορα κολπα μονο και μονο για να <<κερδισεισ>> σε αυτον τον σαχλο <<διαγωνισμο>>

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sylvestro : 28-06-11 στις 13:58.
Παράθεση

Ελπιδάκι08 (Ελπίδα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελπιδάκι08
H Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Ελπιδάκι08 έγραψε στις 14:48, 28-06-11:

Εγώ της έχω μάθει μόνο να πηγαίνει έξω (επειδή έχω κήπο) και να μην μου λερώνει μέσα, αλλά κι αυτό της το έμαθα μαλόνοντάσ την όταν μου λέρωνε στο σπίτι. Γενικά μπορεί να ανοίγει συρτάρια, ανεβοκατεβαίνει καθίσματα, ακούει όταν την φωνάζω και κάνει ό,τι της πω χωρίς να της ζητάω κάτι παράλογο. Όλα αυτά βέβαια τα έμαθε μόνη της χωρίς καμία δική μου παρέμβαση. Γένικα είμαι κατά της εκμετάλευσης οποιουδήποτε ζώου για την πρωσοπική μας διασκέδασης. Είτε αυτό είναι γάτα, σκύλος ή κάποιο άλογο σε τσίρκο.....

Παράθεση

*Freedom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη *Freedom
H *Freedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H *Freedom έγραψε στις 18:20, 17-08-11:

Νομίζω είναι το πρώτο μου σχόλιο
Συμφωνώ με τη daphnelg, σε κάθε αγέλη/ομάδα υπάρχει ιεραρχία. Και στις γατίσιες αγέλες υπάρχει ιεραρχία, έχουμε μια κυρίαρχη γάτα.
Το λέει κ εδώ! https://en.wikipedia.org/wiki/Cat#Sociability
Παντού υπάρχει ιεραρχία. Σε μια οικογένεια, για παράδειγμα, ανώτεροι στην ιεραρχία είναι οι γονείς, γιατί είναι αυτοί που δείχνουν στα παιδιά τους τι είναι αποδεκτό και τι όχι, πώς πρέπει να φέρονται, βάζουν κανόνες, με λίγα λόγια φρροντίζουν και προστατεύουν την "αγέλη" τους.
Μπορούμε να είμαστε και αρχηγοί της μικρής μας αγέλης και συνοδοιπόροι των ζώων μας, δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Απλά ως αρχηγοί επιφορτιζόμαστε την εύρυθμη λειτουργία της αγέλης μας.

Όσον αφορά την εκπαίδευση, τη βρίσκω πολύ χρήσιμη, είναι ακόμα ένα μέσο επικοινωνίας ανάμεσα σ' εμάς και το ζώο μας. Τα κόλπα τύπου "χέρι" δεν είναι χρήσιμα μεν, αλλά αν και εμείς και το ζώο μας το βλέπουμε σαν παιχνίδι, μια χαρά είναι

Ο Ρεμί (ο γάτος μου)στέλνει χαιρετίσματα. Ωραία περνάμε εδώ!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:38, 17-08-11:

εγω δεν συμφωνω,δεν αισθανομαι οτι ειμαι σε αγελη με τις γατες μου,πιο πολυ για φιλαρακια τα νιωθω,δεν μ αρεσει να ειμαι αρχηγος κανενος,ουτε των παιδιων μου,οπως ποτε δεν εβαλα κανενα απ τα παιδια μου να κανει δημοσια επιδηξη γνωσεων,του τυπου πες μικρο μου το ποιημα σου στην κυρια,μπραβο και θα σου παρω παγωτο.ετσι δε θα το κανω ποτε σε κανενα απ τα γατια μου.
αν μ αρεσαν τα κολπακια θα ειχα σκυλο,ουτε εμενα μ αρεσει να δειχνω οποιες γνωσεις εχω προς τα εξω,ουτε τα παιδια μου θελω να κανουν τα χαριτωμενα,ουτε τα γατια μου.οπως μαθαινω στα παιδια μου να περναν απεναντι τον δρομο,να προσεχουν τα αμαξια,να κανουν κακα στο γκιογκιο τους,να ειναι ευγενικα,ετσι αυτα τα απαραιτητα μαθαινω και στα ζωακια μου,τιποτα παραπανω.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 09:03, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από *Freedom
Νομίζω είναι το πρώτο μου σχόλιο
Συμφωνώ με τη daphnelg, σε κάθε αγέλη/ομάδα υπάρχει ιεραρχία. Και στις γατίσιες αγέλες υπάρχει ιεραρχία, έχουμε μια κυρίαρχη γάτα.
Το λέει κ εδώ! https://en.wikipedia.org/wiki/Cat#Sociability
Παντού υπάρχει ιεραρχία. Σε μια οικογένεια, για παράδειγμα, ανώτεροι στην ιεραρχία είναι οι γονείς, γιατί είναι αυτοί που δείχνουν στα παιδιά τους τι είναι αποδεκτό και τι όχι, πώς πρέπει να φέρονται, βάζουν κανόνες, με λίγα λόγια φρροντίζουν και προστατεύουν την "αγέλη" τους.
Μπορούμε να είμαστε και αρχηγοί της μικρής μας αγέλης και συνοδοιπόροι των ζώων μας, δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Απλά ως αρχηγοί επιφορτιζόμαστε την εύρυθμη λειτουργία της αγέλης μας.

Όσον αφορά την εκπαίδευση, τη βρίσκω πολύ χρήσιμη, είναι ακόμα ένα μέσο επικοινωνίας ανάμεσα σ' εμάς και το ζώο μας. Τα κόλπα τύπου "χέρι" δεν είναι χρήσιμα μεν, αλλά αν και εμείς και το ζώο μας το βλέπουμε σαν παιχνίδι, μια χαρά είναι

Ο Ρεμί (ο γάτος μου)στέλνει χαιρετίσματα. Ωραία περνάμε εδώ!
Αααα, μπράβο...

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
εγω δεν συμφωνω,δεν αισθανομαι οτι ειμαι σε αγελη με τις γατες μου,πιο πολυ για φιλαρακια τα νιωθω,δεν μ αρεσει να ειμαι αρχηγος κανενος,ουτε των παιδιων μου,οπως ποτε δεν εβαλα κανενα απ τα παιδια μου να κανει δημοσια επιδηξη γνωσεων,του τυπου πες μικρο μου το ποιημα σου στην κυρια,μπραβο και θα σου παρω παγωτο.ετσι δε θα το κανω ποτε σε κανενα απ τα γατια μου.
αν μ αρεσαν τα κολπακια θα ειχα σκυλο,ουτε εμενα μ αρεσει να δειχνω οποιες γνωσεις εχω προς τα εξω,ουτε τα παιδια μου θελω να κανουν τα χαριτωμενα,ουτε τα γατια μου.οπως μαθαινω στα παιδια μου να περναν απεναντι τον δρομο,να προσεχουν τα αμαξια,να κανουν κακα στο γκιογκιο τους,να ειναι ευγενικα,ετσι αυτα τα απαραιτητα μαθαινω και στα ζωακια μου,τιποτα παραπανω.
Μην το σκέφτεσαι σαν αγγέλη, σκέψου το σαν οικογένεια. (ότι η γάτα είναι μέρος της οικογένειας σου) Εσύ είσαι η "αρχηγός" της οικογένειας καθώς είσαι η μητέρα, που σημαίνει πως αν πεις κάτι στα παιδιά σου πρέπει να το κάνουν. π.χ. αν τους πεις κλείσε την τηλεόραση και πήγαινε να διαβάσεις τους δίνεις μια "διαταγή" που πρέπει να "εκτελέσουν". Έτσι και η γάτα αν ανεβεί πάνω στον πάγκο της κουζίνας και της πεις "κατέβα", πρέπει να κατεβεί.

Το πρόβλημα είναι, πως η γάτα δεν ξέρει την γλώσσα σου και γι'αυτό πρέπει να της την μάθεις με κάποιον τρόπο και αυτός είναι να την εκπαιδεύσεις, γι'αυτό τον λόγο χρησιμοποιούμε την επιβράβευση, όχι για να μας κάνει η γάτα επίδειξη γνώσεων. Λες πως δεν σου αρέσει να είσαι αργηγός, αλλά αναγκαστικά γίνεσαι. Η γάτα διότι είναι ζώο έχει κατώτερη θέση από τον άνθρωπο, άρα η θέση της είναι τελευταία. Γονείς<παιδιά<γάτα.

Επειδή έχει τελευταία θέση δεν σημαίνει πως της συμπεριφερόμαστε άσχημα και την χτυπάμε, αλλά συνεχίζουμε να ήμαστε "συνοδοιπόροι" και "φίλοι". Απλά πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια και κάποιοι κανόνες, γιατί αν δεν θέσεις αυτά τα όρια η γάτα θα σε κάνει ότι θέλει, θα σε γρατζουνάει, θα σε δαγκώνει, το ίδιο και τα παιδιά σου, δεν θα σε ακούνε, δεν θα σε σέβονται, θα σε βρίζουν, κτλ.

Το γεγονός ότι η γάτα μαθαίνει να κάνει κόλπα δεν σημαίνει πως είναι σκύλος.

ΥΓ: Αν το παιδί σου πει ωραία το ποιημα δεν θα του δώσεις παγωτό, αλλά θα του πεις μπράβο είπες πολύ ωραία το ποιημα για να το ενθαρρύνεις να συνεχίσει να προσπαθεί. Όμως η γάτα έχει διαφορά από ένα παιδί, δεν μπορεί να καταλάβει την γλώσσα σου. Πρέπει λοιπόν, με κάποιον τρόπο να της δείξεις πως αυτό που έκανε ήταν καλό. Αυτός είναι να της δώσεις μια λιχουδιά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-08-11 στις 16:35. Αιτία: merge
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:41, 18-08-11:

Βρε παιδιά, εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να μάθω στην γάτα μου να κάνει διάφορα κόλπα.
Για να ψυχαγωγούμαι;
Για να λέω ότι έχω ένα "έξυπνο" γατί;
Για να έχω την ικανοποίηση ότι το μαθαίνω να κάνει αυτό που θέλω;

Η Άρτεμις μέσα σε 20 μέρες που είναι κοντά μου (είναι 17 εβδομάδων) δε μου λερώσει το σπίτι ποτέ με ούρα, κακά καθώς είχε ήδη μάθει να χρησιμοποιεί την αμμολεκάνη της, δείχνει να ακούει το όνομα της κι ορισμένες φορές ανταποκρίνεται σε ένα "ΜΗ" με ήρεμη και σταθερή φωνή όταν πάει να κάνει κάποια ζημιά.
Από εκεί και πέρα, δεν είχα ποτέ την επιθυμία να της διδάξω κάτι κι ούτε πρόκειται να το κάνω, ζωάκι είναι κι όχι στρατιώτης.
Μόνη της άρχισε να με χαιδεύει στο πρόσωπο με τα μπροστινά της ποδαράκια, μόνη της άρχισε να με φιλάει και να με γλύφει, σηκώνεται και κάθεται όποτε αυτή θέλει οπότε δεν έχω κανένα λόγο να την βάλω σε μια τέτοια διαδικασία.
Δίνεις στο γατί σου φαγητό, νερό, στέγη, χάδια και πολύ παιχνίδι κι είναι τρισευτυχισμένο και στο δείχνει με την πάροδο του χρόνου.
Νομίζω πως αυτά είναι υπεραρκετά καθώς το ζώο το αγαπάς για αυτό που είναι κι όχι για αυτό που θέλεις εσύ να γίνει.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 10:53, 18-08-11:

Και αυτό εκπαίδευση είναι.

υ.γ. Αυτοί που βάζουν αρνητικές ας γράψουν σε τι διαφωνούν και όχι να βάζουν μόνο αρνητικές...

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 11:48, 18-08-11:

1ον: δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τις αρνητικές. Σε όποιον δεν αρέσει ένα σχόλιο πατάει αρνητική-τόσο απλά, όπως αντίστοιχα πατάει και θετική, δεν έχει ο καθένας την διάθεση να γράψει.
2ον: το θέμα και η διαφωνία δεν έχει να κάνει με το αν πρέπει να μάθεις την γάτα σου να υπακούει σε κάποιες απλές εντολές που εξυπηρετούν την συμβίωση μέσα στο σπίτι και με ένα άλλο είδος- τον άνθρωπο. Αυτό το αποδεχόμαστε όλοι και μοιραία όλοι το κάνουμε. Το θέμα ξεκίνησε με εκπαίδευση γάτας για διαγωνισμό με φίλους που έχουν επίσης γάτες. Και εκεί πάει αυτό που λέει το ρενάκι για τα παιδιά. Όχι δεν θέλω να μάθω να δίνει η γάτα μου το χέρι της, όχι δεν θέλω να της λέω dead και να ξαπλώνει κάνοντας την πεθαμένη. Όχι γιατί δεν μπορεί να το μάθει, όχι γιατί για να το μαθει θα χρειαστεί να την χτυπήσω, απλά γιατί ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΟΠΟ πέραν της δικής μου ανάγκης να διασκεδάσω. Και δεν μου χρειάζεται, διασκεδάζω με αυτά που κάνει από την ίδια της την φύση (βλ. κυνήγι εντόμων, σκαρφαλώματα κλπ), γιατί να προσπαθήσω να την εκπαιδεύσω σε πράγματα τα οποία για αυτήν είναι εκτός φύσεως. Μια γάτα λίγο πιο άγρια δεν θα σου δώσει ποτέ το χέρι. Παρ' όλα αυτά δεν κατακρίνω την μέθοδο που χρησιμοποιείς- το πιστεύω ότι δεν δημιουργείς πρόβλημα στην γάτα σου, με την εκμάθηση εντολών -πέραν των βασικών- ως αυτοσκοπό έχω το θέμα.

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,933 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 11:56, 18-08-11:

Σημείωση συντονιστή:

Το σύστημα ψηφοφορίας έχει μπει, για να δείξουμε την συμφωνία ή τη διαφωνία μας με κάποιο post. Δεν είναι υποχρεωτικό να απαντήσει κάποιος, όταν δεν έχει κάτι παραπάνω να προσθέσει. Να υπενθυμίσω, επίσης ότι απαγορεύεται ο σχολιασμός των ψήφων σύμφωνα με τους Όρους χρήσης του site.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 15:18, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane
Σημείωση συντονιστή:

Το σύστημα ψηφοφορίας έχει μπει, για να δείξουμε την συμφωνία ή τη διαφωνία μας με κάποιο post. Δεν είναι υποχρεωτικό να απαντήσει κάποιος, όταν δεν έχει κάτι παραπάνω να προσθέσει. Να υπενθυμίσω, επίσης ότι απαγορεύεται ο σχολιασμός των ψήφων σύμφωνα με τους Όρους χρήσης του site.
Δεν τους είπα υποχρεωτικά να μου απαντήσουν. Τους ζήτησα αν θέλουν να πούνε που διαφωνούν στο post μου για να λύσουμε την διαφωνία.

1ον: δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τις αρνητικές. Σε όποιον δεν αρέσει ένα σχόλιο πατάει αρνητική-τόσο απλά, όπως αντίστοιχα πατάει και θετική, δεν έχει ο καθένας την διάθεση να γράψει.
2ον: το θέμα και η διαφωνία δεν έχει να κάνει με το αν πρέπει να μάθεις την γάτα σου να υπακούει σε κάποιες απλές εντολές που εξυπηρετούν την συμβίωση μέσα στο σπίτι και με ένα άλλο είδος- τον άνθρωπο. Αυτό το αποδεχόμαστε όλοι και μοιραία όλοι το κάνουμε. Το θέμα ξεκίνησε με εκπαίδευση γάτας για διαγωνισμό με φίλους που έχουν επίσης γάτες. Και εκεί πάει αυτό που λέει το ρενάκι για τα παιδιά. Όχι δεν θέλω να μάθω να δίνει η γάτα μου το χέρι της, όχι δεν θέλω να της λέω dead και να ξαπλώνει κάνοντας την πεθαμένη. Όχι γιατί δεν μπορεί να το μάθει, όχι γιατί για να το μαθει θα χρειαστεί να την χτυπήσω, απλά γιατί ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΟΠΟ πέραν της δικής μου ανάγκης να διασκεδάσω. Και δεν μου χρειάζεται, διασκεδάζω με αυτά που κάνει από την ίδια της την φύση (βλ. κυνήγι εντόμων, σκαρφαλώματα κλπ), γιατί να προσπαθήσω να την εκπαιδεύσω σε πράγματα τα οποία για αυτήν είναι εκτός φύσεως. Μια γάτα λίγο πιο άγρια δεν θα σου δώσει ποτέ το χέρι. Παρ' όλα αυτά δεν κατακρίνω την μέθοδο που χρησιμοποιείς- το πιστεύω ότι δεν δημιουργείς πρόβλημα στην γάτα σου, με την εκμάθηση εντολών -πέραν των βασικών- ως αυτοσκοπό έχω το θέμα.
1) Δεν έχω κάποιο κόλλημα με τις αρνητικές. Απλά ζήτησα αν γίνεται να εξηγήσετε σε τι διαφωνείτε μαζί μου και μου βάζετε αρνητικές. Αν δεν επιθυμείτε ή δεν έχετε διάθεση να μου πείτε οκ δεν έχω πρόβλημα.
2) Αν δεν θέλεις να εκπαιδεύσεις την γάτα σου να κάνει διάφορα κόλπα, μην την εκπαιδεύεις. Εκπαιδεύοντας, όμως την γάτα την προστατεύεις από διάφορους κινδύνους και καταστροφικές συμπεριφορές, δυναμώνεις και αναπτύσσεις την σχέση εμπιστοσύνης ανάμεσα σας, ενθαρρύνεις την γάτα σου να συμπεριφέρεται με καλό τρόπο και να μην κάνει αταξίες, δείχνεις πως την αγαπάς, αυξάνεις την αυτοπεποίθηση της και προπαντός διασκεδάζεις και εσύ και γάτα μέσα από ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Και ΔΕΝ έχω ως αυτοσκοπό να μαθαίνω στην γάτα μου κόλπα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-08-11 στις 16:41. Αιτία: προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 17:07, 18-08-11:

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mauros Gatos : 18-08-11 στις 22:02.
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 18:04, 18-08-11:

Δεν τους είπα υποχρεωτικά να μου απαντήσουν. Τους ζήτησα αν θέλουν να πούνε που διαφωνούν στο post μου για να λύσουμε την διαφωνία.

1) Δεν έχω κάποιο κόλλημα με τις αρνητικές. Απλά ζήτησα αν γίνεται να εξηγήσετε σε τι διαφωνείτε μαζί μου και μου βάζετε αρνητικές. Αν δεν επιθυμείτε ή δεν έχετε διάθεση να μου πείτε οκ δεν έχω πρόβλημα.
2) Αν δεν θέλεις να εκπαιδεύσεις την γάτα σου να κάνει διάφορα κόλπα, μην την εκπαιδεύεις. Εκπαιδεύοντας, όμως την γάτα την προστατεύεις από διάφορους κινδύνους και καταστροφικές συμπεριφορές, δυναμώνεις και αναπτύσσεις την σχέση εμπιστοσύνης ανάμεσα σας, ενθαρρύνεις την γάτα σου να συμπεριφέρεται με καλό τρόπο και να μην κάνει αταξίες, δείχνεις πως την αγαπάς, αυξάνεις την αυτοπεποίθηση της και προπαντός διασκεδάζεις και εσύ και γάτα μέσα από ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Και ΔΕΝ έχω ως αυτοσκοπό να μαθαίνω στην γάτα μου κόλπα.
Από δικό σου ποστ:
1. Να κάθεται με τα τέσσερα πόδια
2. Να κάθεται με τα μπροστινά πόδια όρθια
3. Να δίνει το χέρι του
4. Να κάνει στροφές
5. Να ανεβαίνει σε ένα κάθισμα
6. Να κατεβαίνει από ένα κάθισμα
7. Να έρχεται όταν την φωνάζεις
8. Να κάθεται μόνο με τα πίσω πόδια
9. Να σηκώνεται όρθια
10. Να βγαίνει έξω από το σπίτι

Αν η εκπαίδευση αφορούσε το να μην πλησιάζει το αναμμένο σίδερο, ή να μην πηδάει από το μπαλκόνι δεν θα συζητούσαμε τώρα, πίστεψε με. Αν μου πεις πως με αυτά τα κόλπα που εσύ λές ότι έχεις μάθει στον γάτο σου, τον προστατεύεις από καταστροφικές συμπεριφορές και κινδύνους, πάω πάσο. Και αυτό εννοώ αυτοσκοπός.Το να μάθει ο γάτος να δίνει το χέρι του..προφανώς και δεν εξυπηρετεί τπτ παραπάνω από το να δίνει το χέρι του. Αυτό εγώ (και όλα τα ελληνικά λεξικά μην σου πω) το ονομάζω αυτοσκοπό.

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 19:53, 18-08-11:

Καλησπέρα .
Απάντησα και το μεσημέρι στο συγκεκριμένο post και κάτι ίσως έγινε με τον server και δε το κράτησε. Ας προσπαθήσω λοιπόν να το ξαναγράψω πάνω – κάτω ..
Από χτές το βράδυ παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και έχω στεναχωρηθεί σχετικά.
Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσω πως είμαι εντελώς αντίθετος με τη λογική της πρώτης δημοσίευσης. «Να μάθω κολπάκια το γατί , να διασκεδάζει η παρέα» Πάρε καλύτερα ένα σκύλο.

Οι γάτες είναι αιλουροειδή απόλυτα ελεύθερα. Μας τιμάνε με τη φιλία τους κι εμείς ανταποδίδουμε. Άπειρα τα παραδείγματα με γάτες που έχουν σηκωθεί και έχουν φύγει μη λογαριάζοντας το έτοιμο φαγητό που κάποιος τους δίνει γιατί απλά δεν νοιώθουν όμορφα με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Συχνά για δικούς τους λογούς δεν δέχονται χάδια και αγκαλιές. Άλλοτε πάλι μας συντροφεύουν σ αυτή τη μικρή πορεία της ζωής μας σα το ποιο πιστό σύντροφο. Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν τόσο με το χαρακτήρα του ζώου μας , όσο και με το δικό μας.
Με εκπλήσσει δυσάρεστα το γεγονός ότι έχουμε βάλει στη γωνία και πετροβολούμε ένα χρήστη που αφιερώνοντας χρόνο στο κατοικίδιο του, με παιχνίδι και με αγάπη το εκπαιδεύει να ακούει σε κάποιες απλές λέξεις . Δεν είδα πουθενά να γράφεται ότι το γατάκι έμεινε νηστικό ή ότι πόνεσε για να μάθει τη λέξη κάτσε.
Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει εδώ για το πώς θα εκπαιδεύσουμε τη γατούλα να μην ανεβαίνει στο τραπέζι ή να μη γρατζουνά το καναπέ με έντονα μη, με παλαμάκια ή ακόμα και με το κλείσιμο για κάποια λεπτά μέσα στη γατοφόρο..
Προφανώς είμαι και εγώ ένας πολύ πολύ άσπλαχνος γατοπατέρας καθώς έχω μάθει στη Magica την έκφραση τα νυχάκια μέσα για τις στιγμές που παίζουμε. Πως της το έμαθα; Υψώνοντας το τόνο της φωνής σ αυτή την έκφραση και σταματώντας το παιχνίδι. Δεν έχω καμία πρόθεση να της τα κόψω ειδικά όταν κοιμάται στο μεγάλο μπαλκόνι το οποίο έχει σκάλα για την αυλή και έχουν πρόσβαση άλλες γάτες.
Είναι «φυσιολογικό» κατά τα άλλα να κόβουμε τα νύχια της γάτας μας ή να της τα βγάζουμε χειρουργικά και μετά να το παίζουμε «φιλόζωοι».
Καθόμαστε βλέπω και πιανόμαστε από τις λέξεις «αρχηγός της αγέλης» κλπ. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά οι γατούλες μας θα τρώγαν πάνω στο τραπέζι από το πιάτο μας, όλων μας τα σπίτια θα είχαν κατεστραμμένα έπιπλα και σκισμένες κουρτίνες. Θα κοιμόμασταν Στα κατωπόδαρα και η γάτα στο μαξιλάρι μας.. Μήπως λοιπόν είμαστε ο αρχηγός του σπιτιού μας; Μήπως για μας, και όχι για τη γάτα, είναι χρήσιμο να υπάρχουν κάποιοι κανόνες; Ας μη μας ενοχλούν οι λέξεις και ας δούμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής μας ...
Οι ίδιοι που εδώ εκνευριστήκατε , σε κάποιο ‘άλλο post περιχαρείς θέλετε να φορέσετε λουρί στη γάτα και να τη πάτε βόλτα. Πολύ χρήσιμη εκπαίδευση η συγκεκριμένη. Φυλακίζουμε το γατάκι μας και μετά θέλουμε να το κάνουμε σκύλο.. Και δεν μιλάμε για Bengal, Savannah, Siam που δεν έχουν πρόβλημα.. Σας πληροφορώ πως η Magica κάθε που βρίσκεται στο εξοχικό κάνει βόλτες μαζί μου στο κτήμα χωρίς λουριά.. Όταν πήγαινα σχολείο υπήρξε γατούλα που με συνόδευε κάθε πρωί μέχρι να φτάσω σε λεωφόρο. (ναι μιλάμε για Αθήνα και όχι κάπου απομονωμένα) Όλα ξεκινάνε από το δέσιμο που έχουμε με το ζωάκι μας.
Ως πού άραγε φτάνει η ματαιοδοξία μας; Μάθαμε τις premium τροφές και ξεχάσαμε την έννοια του Προσφέρω και του Φροντίζω. Αν μάθουμε ότι κάποιος έσωσε ένα νεογέννητο γατάκι από τα σκουπίδια αλλά επειδή έχει πρόβλημα υγείας , δεν φτάνει η σύνταξη κλπ για να το στειρώσει και να το εμβολιάσει είναι κατάπτυστος, και φυσικά καλύτερα να το παρατούσε στη μοίρα του , μιάς και ουρά θα περίμεναν οι άλλοι φιλόζωοι να το μαζέψουν.
Εμείς λοιπόν αρκούμαστε να στειρώνουμε ( ότι ποιο φυσιολογικό) τους μικρούς μας φίλους , ακόμα και αυτούς που δε μας ανήκουν. Α δούμε δίπλα μας πόσο ευτυχισμένη είναι μία γυναίκα που έχει υποστεί αφαίρεση γενετικών οργάνων. Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω στα 35 μετά από μικρή και ευτυχισμένη σεξουαλική ζωή παρά να φτάσω τα 120 ευνούχος.
Στείρωση έχω κάνει στη γάτα μου. Στα 6 της μετά από 6 γέννες (1 το χρόνο) και αφού είχα βρει σπίτια να φιλοξενήσουν τα μικρά. Προφανώς θα μούν καλός αν είχε στειρωθεί πριν τον 1,5 χρόνο, πριν τη πλήρη ανάπτυξη και είχε καταλήξει ένα μαλθακό – παχουλό πλάσμα για να μη με ενοχλεί ο οίστρος ή γιατί είναι ποιο βολικό από το να τρέχω με υπερηχογραφήματα , γέννες και μικρά..

Συγνώμη αν κούρασα ή ενόχλησα.. Να χαιρόμαστε με ανθρώπους που αγαπάνε και ασχολούνται με το κατοικίδιο τους με το παραπάνω. Ας μη παρεξηγιόμαστε. Όλοι πιστεύω βρισκόμαστε εδώ γιατί αγαπάμε τις γάτες. Για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βελτιώνουμε τη φροντίδα που παρέχουμε μέσω της ανταλλαγής εμπειριών.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:19, 18-08-11:

Το πρόβλημα είναι, πως η γάτα δεν ξέρει την γλώσσα σου και γι'αυτό πρέπει να της την μάθεις με κάποιον τρόπο και αυτός είναι να την εκπαιδεύσεις, γι'αυτό τον λόγο χρησιμοποιούμε την επιβράβευση, όχι για να μας κάνει η γάτα επίδειξη γνώσεων. Λες πως δεν σου αρέσει να είσαι αργηγός, αλλά αναγκαστικά γίνεσαι. Η γάτα διότι είναι ζώο έχει κατώτερη θέση από τον άνθρωπο, άρα η θέση της είναι τελευταία. Γονείς<παιδιά<γάτα.

Επειδή έχει τελευταία θέση δεν σημαίνει πως της συμπεριφερόμαστε άσχημα και την χτυπάμε, αλλά συνεχίζουμε να ήμαστε "συνοδοιπόροι" και "φίλοι". Απλά πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια και κάποιοι κανόνες, γιατί αν δεν θέσεις αυτά τα όρια η γάτα θα σε κάνει ότι θέλει, θα σε γρατζουνάει, θα σε δαγκώνει, το ίδιο και τα παιδιά σου, δεν θα σε ακούνε, δεν θα σε σέβονται, θα σε βρίζουν, κτλ.
Ο άνθρωπος δεν είναι ζώο; Από πότε τα ζώα επειδή είναι ζώα βρίσκονται σε κατώτερη θέση από εμάς; Η γάτα και κάθε κατοικίδιο βρίσκονται στην ίδια θέση με εμάς. Άλλο το να επιβάλλεσαι στο ζωάκι και να μιμείσαι το α αρσενικό της αγέλης και άλλο να λες ότι επειδή είναι ζώα η μοίρα τους είναι αυτόματα στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας. Αν και οι γάτες σπάνια σχηματίζουν αγέλες, πόσο μάλλον να έχουν α αρσενικό στην αγέλη τους. Ο τρόπος που παρουσιάζεις την εκπαίδευση της γάτας μου θυμίζει περισσότερο εκπαίδευση σκύλου παρά γάτας.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να με γρατζουνάει η γάτα μου ή να με δαγκώνει ή να με κάνει ότι θέλει επειδή δεν έχω θέσει κάποιους κανόνες. Ακόμα και αν με γρατζουνήσει ή δαγκώσει, ξέρω ότι θα το κάνει όταν θα παίζω μαζί του με το χέρι μου. Ξέρω όμως ότι όταν δείχνεις αγάπη στο ζώο σου και δεν του φέρεσαι απαγορευτικά, γίνεται πιο ήρεμο. Ποτέ δεν είχα προβλήματα συμπεριφοράς με τον γάτο μου και ποτέ δεν του φώναξα για να "μάθει". Ούτε τον τρόμαξα με νεροπίστολα και κέρματα σε τενεκεδένια κουτάκια. Ακόμα αν τύχει καμιά φορά και νευριάσει, πχ στο χτένισμα, θα τον αφήσω ήσυχο να ξεθυμάνει. Εμείς δεν νευριάζουμε ποτέ; Γιατί περιμένουμε από αυτά να είναι πάντα ήσυχα, όπως εμάς μας βολεύει; Μήπως τελικά απαιτούμε από τα ζωάκια μας να φέρονται σαν ρομποτάκια και όχι σαν ζωντανά πλάσματα;

ΥΓ: η αρνητική ήταν δική μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 20:21, 18-08-11:

Από δικό σου ποστ:
1. Να κάθεται με τα τέσσερα πόδια
2. Να κάθεται με τα μπροστινά πόδια όρθια
3. Να δίνει το χέρι του
4. Να κάνει στροφές
5. Να ανεβαίνει σε ένα κάθισμα
6. Να κατεβαίνει από ένα κάθισμα
7. Να έρχεται όταν την φωνάζεις
8. Να κάθεται μόνο με τα πίσω πόδια
9. Να σηκώνεται όρθια
10. Να βγαίνει έξω από το σπίτι

Αν η εκπαίδευση αφορούσε το να μην πλησιάζει το αναμμένο σίδερο, ή να μην πηδάει από το μπαλκόνι δεν θα συζητούσαμε τώρα, πίστεψε με. Αν μου πεις πως με αυτά τα κόλπα που εσύ λές ότι έχεις μάθει στον γάτο σου, τον προστατεύεις από καταστροφικές συμπεριφορές και κινδύνους, πάω πάσο. Και αυτό εννοώ αυτοσκοπός.Το να μάθει ο γάτος να δίνει το χέρι του..προφανώς και δεν εξυπηρετεί τπτ παραπάνω από το να δίνει το χέρι του. Αυτό εγώ (και όλα τα ελληνικά λεξικά μην σου πω) το ονομάζω αυτοσκοπό.
Όσο και να εκπαιδεύσεις την γάτα δεν μπορείς να την μάθεις να μην πλησιάζει το αναμμένο σίδερο, αλλά μπορείς να της μάθεις αν ανεβαίνει πάνω στην σιδερόστρα να της λες κατέβα και να κατεβαίνει ή να της απαγορεύσεις να ανεβαίνει εκεί. Τώρα, όταν κάνει αταξίες του λέω "μη" και έχει μάθει να ακούει σε αυτό και καταλαβαίνει πως κάνει σε κάτι λάθος. Μαθαίνω στο γάτο μου κάποια κόλπα για να διασκεδάζουμε μαζί και να περνάμε ποιοτικό χρόνο παίζοντας. Και το προτιμώ αυτό από το να του δίνω παιχνίδια απλά και να παίζει μόνος του. Δεν θεωρώ πως αυτοσκοπός μου είναι να του μαθαίνω διάφορα κόλπα. Δεν έχω ως σκοπό να τον εκπαιδεύω. Τεσπα, κουράστηκα να απαντάω συνέχεια. Αν δεν θεωρείς πως χρησιμεύει σε κάτι να μαθαίνεις κόλπα στην γάτα σου, πολύ απλά μην της τα μαθαίνεις.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:29, 18-08-11:

απ ολα αυτα που διαβασα,αλλοι συμφωνουμε αλλοι οχι,ενα θελω να συγκρατησω,οτι ολοι αγαπαμε τις γατες κι ο καθενας μας κανει οτι καλλυτερο μπορει,εγω οπως εγραψα πιο πανω δεν εκπαιδευω,τα γατια μου,κι εχω ξυλωμενο σαλονι απο νυχακια,οπως και ληψα πιατα απο παιδακια κλπ,κλπ.μ αρεσει να χαιρομαι τα γατια και τα παιδια μου οπως ειναι,γιαυτο και παρατησα τον πειραια κι ηρθα να μεινω σε νησι,μ ολα τα συν και πλην που εχει αυτη η επιλογη.
δεν μ αρεσει η οργανωση,τα πρεπει,τα δηθεν,τα στημενα,αποψη μου,σ αλλους αρεσουν δικαιωμα τους.εγω απλα αν ηθελα ενα αψεγαδιαστο σπιτι δεν θα εκανα παιδια και δεν θα ειχα γατια,αλλος θελει το παιδι,το γατι,το σκυλι του να χει τροπους καλης συμπεριφορας,να δινει το χερακι,(εγω ουτε τα παιδια μου δεν πιεζω να δωσουν το χερακι,μου το καναν μικρη και μου την εδινε).καθε κατοικιδιο λοιπον οπως και καθε παιδακι ειναι καθρεφτης του σπιτιου του,μου αρκει που αγαπαμε ολοι τα ζωα,εκπαιδευμενα η οχι.μου αρκει που οι γατες και τα παιδια μου μπορουν να παιζουν εξω στην αυλη και στο δρομο γιατι δεν εχουμε,πολλα αυτοκινητα,ουτε κλεβουν εδω παιδια,μ αρεσει να εχω τα κλειδια εξω απ την πορτα,τα γατια στειρωμενα αλλα ελευθερα κι ας κλαιω που δεν εχουμε παιδιατρο η κτηνιατρο πολυ συχνα,επιλογες ειναι αυτες και πληρωνω το τιμημα.και κατι για να γελασουμε λιγο,εχετε δει ποτε τις αριστογατες?παιδικο του disney καπιοι εχουν τις αριστογατες,καπιοι το θεμο το μαγκα,γατος ειναι κι αυτος!!!
https://youtu.be/98aVIpEYw74
αφιερωμενο σε ολους!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:49, 18-08-11:

@starblood: Όταν έχεις μια γάτα κλεισμένη στους 4 τοιχους και δεν έχεις ούτε καν μπαλκόνι για να βγαίνει και να αναπνεέι καθαρό αέρα τότε η βόλτα έξω με λουρί είναι η καλύτερη επιλογή. Όταν λέμε βόλτα δεν εννοούμε απαραίτητα να μας ακολουθάει σαν σκυλάκι. Εγώ τον έχω με λουρί στον κήπο και τον αφήνω μόνο του να εξερευνήσει την περιοχή και να πάει εκεί που θέλει.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 20:50, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Ο άνθρωπος δεν είναι ζώο; Από πότε τα ζώα επειδή είναι ζώα βρίσκονται σε κατώτερη θέση από εμάς; Η γάτα και κάθε κατοικίδιο βρίσκονται στην ίδια θέση με εμάς. Άλλο το να επιβάλλεσαι στο ζωάκι και να μιμείσαι το α αρσενικό της αγέλης και άλλο να λες ότι επειδή είναι ζώα η μοίρα τους είναι αυτόματα στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας. Αν και οι γάτες σπάνια σχηματίζουν αγέλες, πόσο μάλλον να έχουν α αρσενικό στην αγέλη τους. Ο τρόπος που παρουσιάζεις την εκπαίδευση της γάτας μου θυμίζει περισσότερο εκπαίδευση σκύλου παρά γάτας.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να με γρατζουνάει η γάτα μου ή να με δαγκώνει ή να με κάνει ότι θέλει επειδή δεν έχω θέσει κάποιους κανόνες. Ακόμα και αν με γρατζουνήσει ή δαγκώσει, ξέρω ότι θα το κάνει όταν θα παίζω μαζί του με το χέρι μου. Ξέρω όμως ότι όταν δείχνεις αγάπη στο ζώο σου και δεν του φέρεσαι απαγορευτικά, γίνεται πιο ήρεμο. Ποτέ δεν είχα προβλήματα συμπεριφοράς με τον γάτο μου και ποτέ δεν του φώναξα για να "μάθει". Ούτε τον τρόμαξα με νεροπίστολα και κέρματα σε τενεκεδένια κουτάκια. Ακόμα αν τύχει καμιά φορά και νευριάσει, πχ στο χτένισμα, θα τον αφήσω ήσυχο να ξεθυμάνει. Εμείς δεν νευριάζουμε ποτέ; Γιατί περιμένουμε από αυτά να είναι πάντα ήσυχα, όπως εμάς μας βολεύει; Μήπως τελικά απαιτούμε από τα ζωάκια μας να φέρονται σαν ρομποτάκια και όχι σαν ζωντανά πλάσματα;

ΥΓ: η αρνητική ήταν δική μου.
Και ο άνθρωπος ζώο είναι, απλά αυτό που τον κάνει να ξεχωρίζει από μια γάτα είναι πως είναι εξυπνότερος από αυτήν. Με κατώτερη θέση εννοούσα κατώτερη κυριαρχική θέση. Μάλιστα τόνισα πως επειδή έχει κατώτερη κυριαρχική θέση δεν σημαίνει πως πρέπει να της συμπεριφερόμαστε άσχημα, να την χτυπάμε κτλ. Αν η γάτα βρισκότανε στην ίδια θέση με εμάς τότε θα έκανε ότι ήθελε, θα ανέβαινε σε πάγκους, θα ξάπλωνε σε καναπέδες... Εμείς όμως της έχουμε θέσει κανόνες. Αυτός που θέτει κανόνες έχει υψηλότερη θέση από αυτόν που τους υπακούει. Ρε δεν είπα πως είναι στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας. Απλά πως πρέπει να υπάρχουν κανόνες, αυτό θέλω να πω. Δες και το παράδειγμα με τα παιδιά. Τα παιδιά πρέπει να ακούνε τους γονείς, έτσι και η γάτα τα υπόλοιπα μέλη τις οικογένειας. Αν σκεφτείς και παράδειγμα από την φύση, τα αρσενικά γατιά μαλώνουν για μια θυληκιά γάτα και όποιο νικήσει είναι το κυρίαρχο.

Η γάτα σου πρέπει να είναι γενικά ήρεμη, αλλά υπάρχουν και γατιά που χωρίς να τα πειράξεις διότι είναι πιο άγρια, μπορεί να σε δαγκώσουν και να σε γρατζουνούν. Έχω δει γατιά που περπατάς και σου επιτίθενται στα πόδια και σε καταγρατζουνούν ή που βλέπουν τα μανίκια σου να κουνιούνται και σε δαγκώνουν. Γι'αυτό είναι απαραίτητη η κυριαρχία. Δεν ανέφερα πως πρέπει να τρομάζουμε με νεροπίστολα και κέρματα σε τενεκεδένια κουτάκια ή φωνάζοντας την γάτα μας. Αυτός που το κάνει αυτό βασανίζει το ζώο και του προκαλεί δυσάρεστες εμπειρίες και αισθήματα. Και τα ζώα και ο άνθρωπος νευριάζει. Όμως όταν νευριάζει το ζώο συνήθως φταίει ο άνθρωπος γι'αυτό. Δεν λέω για τέτοια συμπεριφορά, που ευθύνεται ο άνθρωπος, αλλά για μια γάτα που στα καλά καθούμενα σε γρατζουνάει, χωρίς λόγο. Δεν πιστεύω, πως αν θέσεις κάποιους κανόνες κάνεις το ζώο να φέρεται σαν ρομπότ ή σαν στρατιώτη όπως είπε πριν κάποιος.

Υ.Γ. Χαίρομαι που το είπες για να λύσουμε τυχόν διαφωνίες.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 20:56, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από starblood
Καλησπέρα .
Απάντησα και το μεσημέρι στο συγκεκριμένο post και κάτι ίσως έγινε με τον server και δε το κράτησε. Ας προσπαθήσω λοιπόν να το ξαναγράψω πάνω – κάτω ..
Από χτές το βράδυ παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και έχω στεναχωρηθεί σχετικά.
Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσω πως είμαι εντελώς αντίθετος με τη λογική της πρώτης δημοσίευσης. «Να μάθω κολπάκια το γατί , να διασκεδάζει η παρέα» Πάρε καλύτερα ένα σκύλο.

Οι γάτες είναι αιλουροειδή απόλυτα ελεύθερα. Μας τιμάνε με τη φιλία τους κι εμείς ανταποδίδουμε. Άπειρα τα παραδείγματα με γάτες που έχουν σηκωθεί και έχουν φύγει μη λογαριάζοντας το έτοιμο φαγητό που κάποιος τους δίνει γιατί απλά δεν νοιώθουν όμορφα με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Συχνά για δικούς τους λογούς δεν δέχονται χάδια και αγκαλιές. Άλλοτε πάλι μας συντροφεύουν σ αυτή τη μικρή πορεία της ζωής μας σα το ποιο πιστό σύντροφο. Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν τόσο με το χαρακτήρα του ζώου μας , όσο και με το δικό μας.
Με εκπλήσσει δυσάρεστα το γεγονός ότι έχουμε βάλει στη γωνία και πετροβολούμε ένα χρήστη που αφιερώνοντας χρόνο στο κατοικίδιο του, με παιχνίδι και με αγάπη το εκπαιδεύει να ακούει σε κάποιες απλές λέξεις . Δεν είδα πουθενά να γράφεται ότι το γατάκι έμεινε νηστικό ή ότι πόνεσε για να μάθει τη λέξη κάτσε.
Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει εδώ για το πώς θα εκπαιδεύσουμε τη γατούλα να μην ανεβαίνει στο τραπέζι ή να μη γρατζουνά το καναπέ με έντονα μη, με παλαμάκια ή ακόμα και με το κλείσιμο για κάποια λεπτά μέσα στη γατοφόρο..
Προφανώς είμαι και εγώ ένας πολύ πολύ άσπλαχνος γατοπατέρας καθώς έχω μάθει στη Magica την έκφραση τα νυχάκια μέσα για τις στιγμές που παίζουμε. Πως της το έμαθα; Υψώνοντας το τόνο της φωνής σ αυτή την έκφραση και σταματώντας το παιχνίδι. Δεν έχω καμία πρόθεση να της τα κόψω ειδικά όταν κοιμάται στο μεγάλο μπαλκόνι το οποίο έχει σκάλα για την αυλή και έχουν πρόσβαση άλλες γάτες.
Είναι «φυσιολογικό» κατά τα άλλα να κόβουμε τα νύχια της γάτας μας ή να της τα βγάζουμε χειρουργικά και μετά να το παίζουμε «φιλόζωοι».
Καθόμαστε βλέπω και πιανόμαστε από τις λέξεις «αρχηγός της αγέλης» κλπ. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά οι γατούλες μας θα τρώγαν πάνω στο τραπέζι από το πιάτο μας, όλων μας τα σπίτια θα είχαν κατεστραμμένα έπιπλα και σκισμένες κουρτίνες. Θα κοιμόμασταν Στα κατωπόδαρα και η γάτα στο μαξιλάρι μας.. Μήπως λοιπόν είμαστε ο αρχηγός του σπιτιού μας; Μήπως για μας, και όχι για τη γάτα, είναι χρήσιμο να υπάρχουν κάποιοι κανόνες; Ας μη μας ενοχλούν οι λέξεις και ας δούμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής μας ...
Οι ίδιοι που εδώ εκνευριστήκατε , σε κάποιο ‘άλλο post περιχαρείς θέλετε να φορέσετε λουρί στη γάτα και να τη πάτε βόλτα. Πολύ χρήσιμη εκπαίδευση η συγκεκριμένη. Φυλακίζουμε το γατάκι μας και μετά θέλουμε να το κάνουμε σκύλο.. Και δεν μιλάμε για Bengal, Savannah, Siam που δεν έχουν πρόβλημα.. Σας πληροφορώ πως η Magica κάθε που βρίσκεται στο εξοχικό κάνει βόλτες μαζί μου στο κτήμα χωρίς λουριά.. Όταν πήγαινα σχολείο υπήρξε γατούλα που με συνόδευε κάθε πρωί μέχρι να φτάσω σε λεωφόρο. (ναι μιλάμε για Αθήνα και όχι κάπου απομονωμένα) Όλα ξεκινάνε από το δέσιμο που έχουμε με το ζωάκι μας.
Ως πού άραγε φτάνει η ματαιοδοξία μας; Μάθαμε τις premium τροφές και ξεχάσαμε την έννοια του Προσφέρω και του Φροντίζω. Αν μάθουμε ότι κάποιος έσωσε ένα νεογέννητο γατάκι από τα σκουπίδια αλλά επειδή έχει πρόβλημα υγείας , δεν φτάνει η σύνταξη κλπ για να το στειρώσει και να το εμβολιάσει είναι κατάπτυστος, και φυσικά καλύτερα να το παρατούσε στη μοίρα του , μιάς και ουρά θα περίμεναν οι άλλοι φιλόζωοι να το μαζέψουν.
Εμείς λοιπόν αρκούμαστε να στειρώνουμε ( ότι ποιο φυσιολογικό) τους μικρούς μας φίλους , ακόμα και αυτούς που δε μας ανήκουν. Α δούμε δίπλα μας πόσο ευτυχισμένη είναι μία γυναίκα που έχει υποστεί αφαίρεση γενετικών οργάνων. Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω στα 35 μετά από μικρή και ευτυχισμένη σεξουαλική ζωή παρά να φτάσω τα 120 ευνούχος.
Στείρωση έχω κάνει στη γάτα μου. Στα 6 της μετά από 6 γέννες (1 το χρόνο) και αφού είχα βρει σπίτια να φιλοξενήσουν τα μικρά. Προφανώς θα μούν καλός αν είχε στειρωθεί πριν τον 1,5 χρόνο, πριν τη πλήρη ανάπτυξη και είχε καταλήξει ένα μαλθακό – παχουλό πλάσμα για να μη με ενοχλεί ο οίστρος ή γιατί είναι ποιο βολικό από το να τρέχω με υπερηχογραφήματα , γέννες και μικρά..

Συγνώμη αν κούρασα ή ενόχλησα.. Να χαιρόμαστε με ανθρώπους που αγαπάνε και ασχολούνται με το κατοικίδιο τους με το παραπάνω. Ας μη παρεξηγιόμαστε. Όλοι πιστεύω βρισκόμαστε εδώ γιατί αγαπάμε τις γάτες. Για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βελτιώνουμε τη φροντίδα που παρέχουμε μέσω της ανταλλαγής εμπειριών.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 21:24, 18-08-11:

Όσο και να εκπαιδεύσεις την γάτα δεν μπορείς να την μάθεις να μην πλησιάζει το αναμμένο σίδερο, αλλά μπορείς να της μάθεις αν ανεβαίνει πάνω στην σιδερόστρα να της λες κατέβα και να κατεβαίνει ή να της απαγορεύσεις να ανεβαίνει εκεί. Τώρα, όταν κάνει αταξίες του λέω "μη" και έχει μάθει να ακούει σε αυτό και καταλαβαίνει πως κάνει σε κάτι λάθος. Μαθαίνω στο γάτο μου κάποια κόλπα για να διασκεδάζουμε μαζί και να περνάμε ποιοτικό χρόνο παίζοντας. Και το προτιμώ αυτό από το να του δίνω παιχνίδια απλά και να παίζει μόνος του. Δεν θεωρώ πως αυτοσκοπός μου είναι να του μαθαίνω διάφορα κόλπα. Δεν έχω ως σκοπό να τον εκπαιδεύω. Τεσπα, κουράστηκα να απαντάω συνέχεια. Αν δεν θεωρείς πως χρησιμεύει σε κάτι να μαθαίνεις κόλπα στην γάτα σου, πολύ απλά μην της τα μαθαίνεις.
Daphnelg, ότι δεν θα μάθω κόλπα στην γάτα μου, είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο.. δεν χρειάζεται να το λες και να το ξαναλες . Επίσης λυπάμαι αν κουράστηκες να απαντας, δεν είσαι υποχρεωμένη, οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να το τονίζεις. Συζήτηση γίνεται.
Καλά κάνεις λοιπόν αν η γάτα σου καλοπερνάει, η δική μου καλοπερνάει με το να κυνηγάει κορδονάκια, να μυρίζει φυτά, να σκαρφαλώνει όταν τη κυνηγάω κλπ. Και όλα αυτά δεν είναι παιχνίδια για να παίζει μόνη της, μαζί τα κάνουμε όλα αυτά, απλά δεν της μαθαίνω τίποτα και την αφήνω να παίζει με ότι αυτή προτιμαει. Απλά και επειδή εσύ είσαι τυχαίο παράδειγμα εδώ να ξέρεις ότι η πλειοψηφία αυτών που μαθαίνουν κόπλα σε γάτες και σκύλους το κάνουν καθαρά για επίδειξη. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν δεν το αμφισβητώ αλλά ο κανόνας είναι αυτός που καθορίζει την στάση μου και των περισσοτέρων από ότι βλέπω εδώ, απέναντι στο συγκεκριμένο θέμα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους