Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 103,009 εγγεγραμμένα μέλη και 711,934 μηνύματα σε 22,320 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 199 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

2 γατάκια αδελφάκια από το πουθενά

_θρυαλλίδα_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _θρυαλλίδα_
H _θρυαλλίδα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H _θρυαλλίδα_ έγραψε στις 10:51, 13-10-20:

Καλημέρα σας,

Είμαι καινούρια σε αυτό το φόρουμ και ελπίζω να μπορέσετε να με κατατοπίσετε σε κάποιες απορίες που έχω είτε συμβουλεύοντας με είτε παραπέμποντας με στο ανάλογο άρθρο. Μόλις υιοθέτησα όχι ένα αλλά δύο αρσενικά αδελφάκια 4μιση βδομάδων.

Είμασταν στο αμάξι και ήταν στη μέση του δρόμου και κοντέψαμε να τα πατήσουμε. Σταματήσαμε επι τόπου και τα βάλαμε στο πεζοδρόμιο και εκείνα πάλι βγήκαν στο δρόμο. Η μαμά τους πουθενά όσο ψάξαμε. (Μετά από 15 λεπτά περάσαμε πάλι τον ίδιο δρόμο με αμάξι και βρήκαμε πατημένη μια γάτα στα ίδια χρώματα με το ένα γατάκι οπότε ίσως πρόκειται για τη μαμά). Το ένα είναι υγιέστατο(Ο Iβάν Δ΄ Βασίλιεβιτς το ασπρόμαυρο γατάκι) το άλλο έχει κρύωμα(Ο Γιούρι Γκαγκάριν ασπρος με πράσινο(?) )και φτερνίζεται και έχει πρόβλημα με την αναπνοή του. Τα πήγαμε σε κτηνίατρο και έγινε η αποπαρασίτωση μέσα και έξω και στον Γιούρι έκανε ένεση με αντιβιώση(έχουν περάσει 3 μέρες και δεν βλέπουμε βελτίωση). Έχω κάποιες ερωτήσεις, αν μπορούσατε να μου απαντήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων:

1) Η κτηνίατρος δεν τσέκαρε τα αυτιά τους καθόλου. Πιστεύετε ότι ο κτηνίατρος όφειλε να τα τσεκάρει ή δεν ειναι απαραιτητο ? Δεν φαγουρίζονται αλλά έχουν κάποια μαύρα στίγματα μέσα που με ανησυχούν. Επίσης μου είπε ότι δεν κάνει να τα δίνω γάλα παρά μόνο ειδικές κροκέτες για μωρά και νερό. Στο ίντερνετ βλέπω ότι πρέπει να τους δίνω ειδικό γάλα. Ισχύει; Είναι νωρίς να τους δώσω πατέ ως λιχουδιά που και που;

2) Και τα δυο τρώνε κανονικά κροκέτες ειδικές για γατάκια και παίζουν κανονικά. Ωστόσο όταν βλέπουν τα δάχτυλά μου τα ψευτοδαγκώνουν και τα ψιλογρατζουνάνε και φοβάμαι μήπως πρέπει να τους κόψω από τώρα αυτή τη συνήθεια για να μη γίνει χειρότερο, Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.

3) Ο Γιούρι είναι πολύ χαδιάρης αποζητά τα χάδια μας και γουργουρίζει όμως ο Ιβάν δεν έρχεται για χάδια και μας αγνοεί. Πως μπορώ να το κάνω να νιώσει πιο οικεία μαζί μας;

4) Δυστυχώς αμφιταλαντευόμαστε άμα θα πρέπει να δώσουμε για υιοθεσία το ένα γιατί τα βγάζουμε δύσκολα οικονομικά να έχουμε και τις δυο γάτες (προσθέστε το ότι έχουμε και μα γάτα 3 χρονών στο χωριό που έχουμε αναλάβει εγώ και η μητέρα μου τα ιατρικά της έξοδα) Ένας φίλος μου μού είπε ότι καλό είναι να χωριστούν μετά από δυομιση μήνες γιατί αλλιώς μπορεί να γίνουν επιθετικά ή να πάθουν κάτι ψυχολογικό από τη στεναχώρια τους. Κάτι τέτοιο ισχύει; Πότε είναι η κατάλληλη ηλικία να τα χωρίσουμε;

5) Οποιαδήποτε συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε για την καλοζωία και τη φροντίδα τους είναι ευπρόσδεκτη. Απλά είναι η πρώτη φορά που έχουμε γάτο στο σπίτι, δεν ξέρω σχεδόν τίποτα και θέλω όλα να πάνε ρολόι. Έχουμε εξοπλιστεί με ονυχοδρόμιο, κουβερτούλα,κρεβατάκι άμμο, κλουβί μεταφοράς και παιχνιδάκια.

6) Τα γατιά αυτά ήρθαν την ίδια στιγμή που κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι.(δλδ θόρυβοι,τρυπάνια και ένας χαμός) Τα έχουμε στο κλουβάκι μεταφοράς με τροφή και νερό τι αλλο μπορω να κανω για να μη στρεσαριστούν; Θα αγοράσουμε και καινούρια έπιπλα. Τι μου προτείνετε για να τους εμποδίσω να τα γρατζουνάνε;

Αυτα προς το παρόν, ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  121533992_640332416667206_307005171506916835_n.jpg
Εμφανίσεις:  43
Μέγεθος:  1,53 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  121388229_443299289974406_3729224806927349510_n.jpg
Εμφανίσεις:  34
Μέγεθος:  69,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  121560769_378427453287136_6053406296618448109_n.jpg
Εμφανίσεις:  35
Μέγεθος:  1,07 MB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  121372315_3332974070118657_531395770122230147_n.jpg
Εμφανίσεις:  32
Μέγεθος:  1,05 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _θρυαλλίδα_ : 13-10-20 στις 11:07. Αιτία: εικόνες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:09, 13-10-20:

Καλημέρα!!! Να σας ζήσουν, είναι και τα δύο υπέροχα. Ο Ιβάν ο Δ΄ είναι ο πρώτος Τσάρος της Ρωσίας, φυσικό να έχει τουπέ και να κρατά αποστάσεις. Το ίδιο κάνει και η Τσαρίνα μου με όλους, πλην εμού. Αστειεύομαι... Κάθε γάτα έχει τον δικό της ξεχωριστό χαρακτήρα. Για το ιατρικό κομμάτι δεν θα πάρω θέση. Προτείνω να δείξετε εμπιστοσύνη στον γιατρό. Αν όμως δε νιώθετε σιγουριά, αναζητήστε άλλον. Στα γατάκια να τους μιλάτε και να παίζετε. Έτσι θα στρεσάρονται λιγότερο. Κάποια στιγμή οι εργασίες θα σταματήσουν. Σε αυτή την ηλικία δαγκώνουν, είναι μέρος του παιχνιδιού και της κοινωνικοποίησης. Αυτά που δεν έχουν μητέρα, μιμούνται και τον θηλασμό. Αν το παρακάνουν τράβα το χέρι και πες τους ΟΧΙ, σταθερά. Το ίδιο και με τα έπιπλα. Ενθάρρυνέ τα στο ονυχοδρόμιο, αποθάρρυνε τα στα έπιπλα. Η διατροφή είναι μεγάλο κεφάλαιο. Οι κατάλληλες κροκέτες είναι πλήρης τροφή. Όμως εκεί μπαίνει και το οικονομικό στη μέση. Συμπληρωματικά δώσε τους κοτόπουλο ανάλατο με το ζουμί του και λίγο ρύζι. Τώρα ο χωρισμός και τα κριτήρια επιλογής είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι. Κατανοώ απόλυτα την οικονομική στενότητα. Και θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Στη αρχή είχα την Τσαρίνα, την βρήκα μισοπεθαμένη σε μια πλαστική σακούλα πριν 7 χρόνια. Μετά από 4 χρόνια πήρα την Σκούμπα μου. Υπήρχε επιβάρυνση αλλά δεν διπλασιάστηκε το κόστος. Πέρυσι πήρα κι ένα μωρό, τον Ράιαν. Αναγκάστηκα να τον δώσω, όχι για οικονομικούς λόγους... Ξέρω ότι είναι καλά αλλά με πονάει κάθε φορά που τον σκέφτομαι.. Πολύ με πονάει... Εσείς όμως θα πάρετε την δική σας απόφαση, η οποία θα είναι η σωστή για εσάς αλλά και για το Σοβιέτ. Μακάρι να μπορέσετε να τα κρατήσετε και τα δύο. Αλλά αυτό είναι ευχή, όχι γνώμη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_θρυαλλίδα_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _θρυαλλίδα_
H _θρυαλλίδα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H _θρυαλλίδα_ έγραψε στις 13:45, 13-10-20:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Καλημέρα!!! Να σας ζήσουν, είναι και τα δύο υπέροχα. Ο Ιβάν ο Δ΄ είναι ο πρώτος Τσάρος της Ρωσίας, φυσικό να έχει τουπέ και να κρατά αποστάσεις. Το ίδιο κάνει και η Τσαρίνα μου με όλους, πλην εμού. Αστειεύομαι... Κάθε γάτα έχει τον δικό της ξεχωριστό χαρακτήρα. Για το ιατρικό κομμάτι δεν θα πάρω θέση. Προτείνω να δείξετε εμπιστοσύνη στον γιατρό. Αν όμως δε νιώθετε σιγουριά, αναζητήστε άλλον. Στα γατάκια να τους μιλάτε και να παίζετε. Έτσι θα στρεσάρονται λιγότερο. Κάποια στιγμή οι εργασίες θα σταματήσουν. Σε αυτή την ηλικία δαγκώνουν, είναι μέρος του παιχνιδιού και της κοινωνικοποίησης. Αυτά που δεν έχουν μητέρα, μιμούνται και τον θηλασμό. Αν το παρακάνουν τράβα το χέρι και πες τους ΟΧΙ, σταθερά. Το ίδιο και με τα έπιπλα. Ενθάρρυνέ τα στο ονυχοδρόμιο, αποθάρρυνε τα στα έπιπλα. Η διατροφή είναι μεγάλο κεφάλαιο. Οι κατάλληλες κροκέτες είναι πλήρης τροφή. Όμως εκεί μπαίνει και το οικονομικό στη μέση. Συμπληρωματικά δώσε τους κοτόπουλο ανάλατο με το ζουμί του και λίγο ρύζι. Τώρα ο χωρισμός και τα κριτήρια επιλογής είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι. Κατανοώ απόλυτα την οικονομική στενότητα. Και θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία. Στη αρχή είχα την Τσαρίνα, την βρήκα μισοπεθαμένη σε μια πλαστική σακούλα πριν 7 χρόνια. Μετά από 4 χρόνια πήρα την Σκούμπα μου. Υπήρχε επιβάρυνση αλλά δεν διπλασιάστηκε το κόστος. Πέρυσι πήρα κι ένα μωρό, τον Ράιαν. Αναγκάστηκα να τον δώσω, όχι για οικονομικούς λόγους... Ξέρω ότι είναι καλά αλλά με πονάει κάθε φορά που τον σκέφτομαι.. Πολύ με πονάει... Εσείς όμως θα πάρετε την δική σας απόφαση, η οποία θα είναι η σωστή για εσάς αλλά και για το Σοβιέτ. Μακάρι να μπορέσετε να τα κρατήσετε και τα δύο. Αλλά αυτό είναι ευχή, όχι γνώμη.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Η αλήθεια είναι ότι μας πονάει να χωρίσουμε τα αδελφάκια, είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους και δεν το βλέπω να το δώσουμε...Θα δείξει.... όσο για τον κτηνίατρο, θα δούμε έναν που μας σύστησε μια εγκάρδια φίλη μας και μας τον πρότεινε.

Είναι ψυχοφθόρο να αποχωρίζεσαι το γατάκι σου, σε νοιώθω απόλυτα, τουλάχιστον έχεις δυο ψυχούλες δίπλα σου
Ο Ιβαν στέλνει βασιλικούς χαιρετισμούς στην Τσαρίνα σου
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 17:05, 13-10-20:

Ανταποδίδει η Τσαρίνα στον βασιλικό Ιβάν και τον αστροναύτη Γιούρι... Θα είχαμε βασιλικά προξενιά αλλά η Τσαρίνα έχει κλείσει ήδη τα εφτά και ο Ιβάν είναι μωρό.(Αν και ξέρω μια τσαρίνα που δεν είχε κολλήματα με ηλικίες). Να σας ζήσουν τα αδερφάκια και να τα έχετε παρέα πολλά-πολλά χρόνια!!! Φιλιά στην όμορφη Καβάλα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους