Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,593 εγγεγραμμένα μέλη και 719,468 μηνύματα σε 22,828 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 488 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πέθανε ο γατούλης μου!!!

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:04, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από stellina
Δεν ξέρω Αγγελική, ειλικρινά, ο κτηνίατρος του έδινε κατά καιρούς χάπια κορτιζόνης έτσι στο φλου μια και δεν ήξερε ποτέ τι ακριβώς είχε(!), στο νοσοκομείο δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω και τι γινόταν όταν δεν ήμουν εκεί... Βέβαια, όλο μου έλεγαν ότι θα του κάνουν και ειδικές εξετάσεις, αλλά από αύριο σε αύριο με πήγαιναν...
Αυτό με τις κορτιζόνες. Το ίδιο έκανε και στην δικιά μου γατούλα που είχε παραλύσει και τελικά οδηγήθηκε στο θάνατο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stellina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stellina
H stellina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H stellina έγραψε στις 20:51, 07-05-08:

Καλησπέρα παιδιά,
Πήγα σήμερα και είδα τον Πιπάκο μου στο Κοιμητήριο μικρών ζώων στην Μαλακάσα, του έφτιαξα και ένα πολύ όμορφο μνηματάκι για να "κοιμάται" το γλυκό μου, γιατί ήτανε πάντα καλομαθημένο... (μου στοίχισε βέβαια ο κούκος αηδόνι, αλλά χαλάλι, ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω για το μωρό μου...) Κατά τα άλλα, προσπαθώ να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι ο άσχετος κτηνίατρος μου τον "σκότωσε"... Τα καταφέρνω σχετικά, με εξαίρεση κάποιες στιγμές που έχω μια τρελλή επιθυμία να του φέρω τα βιβλία της ιατρικής στο κεφάλι!!! Πάντως χωρίς και τη δική σας συμπαράσταση νομίζω ότι θα είχα στ' αλήθεια τρελαθεί...
Επίσης, το πρωί έκανα στον Αίλουρο έξετάσεις στον Τοτούλη (το δεύτερο γατούλι μου που είναι μόλις 5 χρονών) και έχει κολυκοϊό, δεύτερη στεναχώρια καπάκι Πρέπει να βάζει μια οδοντόκρεμα στα δοντάκια του, δεν υπάρχει θεραπεία λέει και πονάει πολύ, έχει δυσοσμία το στοματάκι του και όλο κοιμάται και δυσκολεύεται να φάει.. Αλλά μου είπε ο κ. Πάνος ότι μπορεί να το έχουμε προλάβει στην αρχή και να πάνε όλα καλά... Πρέπει απλά να τον παρακολουθούμε στενά για το ο,τιδήποτε παρουσιάσει... (γιατί από ό,τι κατάλαβα σε άσκημες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να βγάλουμε δοντάκια του και άλλα που ούτε θέλω να τα σκέφτομαι...μπλιαξ) Να σας πω εδώ ότι ο "γνωστός" κτηνίατρος που ξαπόστειλε τον Πιπάκο μου, είχε "διαγνώσει" ότι ο Τοτός είχε ουλίτιδα και για αυτό είχε πάρει ένα ψαλίδι και του έκοβε χωρίς αναισθησία τα ούλα που εξείχαν... (το είπα στον Αίλουρο και έφριξε!!!)
Έχει περάσει κάποιο γατάκι σας κολυκοϊό να μου πείτε τη γνώμη σας, μπορεί να το ξεπεράσει ο Τοτούλης μου; Δεν θα αντέξω να τον χάσω και αυτόν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:21, 07-05-08:

Δε θέλω να χαρακτηρίσω τώρα...Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τον Τοτό σου τουλάχιστον...

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 21:22, 07-05-08:

Καλησπέρα παιδιά,
Πήγα σήμερα και είδα τον Πιπάκο μου στο Κοιμητήριο μικρών ζώων στην Μαλακάσα, του έφτιαξα και ένα πολύ όμορφο μνηματάκι για να "κοιμάται" το γλυκό μου, γιατί ήτανε πάντα καλομαθημένο... (μου στοίχισε βέβαια ο κούκος αηδόνι, αλλά χαλάλι, ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω για το μωρό μου...) Κατά τα άλλα, προσπαθώ να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι ο άσχετος κτηνίατρος μου τον "σκότωσε"... Τα καταφέρνω σχετικά, με εξαίρεση κάποιες στιγμές που έχω μια τρελλή επιθυμία να του φέρω τα βιβλία της ιατρικής στο κεφάλι!!! Πάντως χωρίς και τη δική σας συμπαράσταση νομίζω ότι θα είχα στ' αλήθεια τρελαθεί...
Επίσης, το πρωί έκανα στον Αίλουρο έξετάσεις στον Τοτούλη (το δεύτερο γατούλι μου που είναι μόλις 5 χρονών) και έχει κολυκοϊό, δεύτερη στεναχώρια καπάκι Πρέπει να βάζει μια οδοντόκρεμα στα δοντάκια του, δεν υπάρχει θεραπεία λέει και πονάει πολύ, έχει δυσοσμία το στοματάκι του και όλο κοιμάται και δυσκολεύεται να φάει.. Αλλά μου είπε ο κ. Πάνος ότι μπορεί να το έχουμε προλάβει στην αρχή και να πάνε όλα καλά... Πρέπει απλά να τον παρακολουθούμε στενά για το ο,τιδήποτε παρουσιάσει... (γιατί από ό,τι κατάλαβα σε άσκημες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να βγάλουμε δοντάκια του και άλλα που ούτε θέλω να τα σκέφτομαι...μπλιαξ) Να σας πω εδώ ότι ο "γνωστός" κτηνίατρος που ξαπόστειλε τον Πιπάκο μου, είχε "διαγνώσει" ότι ο Τοτός είχε ουλίτιδα και για αυτό είχε πάρει ένα ψαλίδι και του έκοβε χωρίς αναισθησία τα ούλα που εξείχαν... (το είπα στον Αίλουρο και έφριξε!!!)
Έχει περάσει κάποιο γατάκι σας κολυκοϊό να μου πείτε τη γνώμη σας, μπορεί να το ξεπεράσει ο Τοτούλης μου; Δεν θα αντέξω να τον χάσω και αυτόν...
Μην φοβάσαι αφού το ξέρεις ο κος Πάνος θα σε βοηθήσει. Δεν πεθαίνει από αυτό. Είναι πολλά γατάκια που έχουν. Και μια φίλη μου που πήγαμε μαζί στον Αίλουρο το ίδιο είχε το γατάκι της και δεν της το είχε βρει ο κτηνίατρος αλλά είναι μια χαρά

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:51, 08-05-08:

Έχει περάσει κάποιο γατάκι σας κολυκοϊό να μου πείτε τη γνώμη σας, μπορεί να το ξεπεράσει ο Τοτούλης μου;
Και τα δύο μου γατάκια είναι φορείς του ιού και θα παραμείνουν για την υπόλοιπη ζωή τους. Δες το σχετικό θέμα, εδώ.
Για το μεγαλύτερο διάστημα, τα επίπεδα του ιού στον οργανισμό θα είναι τόσο χαμηλά που δεν θα προκαλούν συμπτώματα και το γατάκι σου θα είναι μια χαρά. Όταν για οποιονδήποτε λόγο πέσουν λίγο οι άμυνές του (λόγω στρες, απότομης αλλαγής του καιρού, άλλης ασθένειας κ.λπ.) τότε είναι πιθανό να "ξαναφουντώσει" ο ιός και να δώσει κάποια συμπτώματα (π.χ. φτερνίσματα, δάκρυα ή τσίμπλες στα ματάκια, πληγούλες στο στόμα κ.λπ.). Κι αυτά όμως, με την κατάλληλη αγωγή που θα σου δίνει κάθε φορά ο κτηνίατρος, θα τα ξεπερνάτε. Απλώς χρειάζεται λίγη παραπάνω προσοχή, αυτό είναι όλο.

Παράθεση

Poly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poly
H Poly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πάαααααρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H Poly Εχω και παλι, γατι στο κεφαλι!!! έγραψε στις 10:28, 08-05-08:

Poly λυπάμαι πάρα πολύ για τον Οδυσσέα σου... Tους έκανες καταγγελία και δεν κατάφερες τίποτα;;
Παιδιά να σας πω...
Δεν είμαι ούτε δικομανής, ούτε μ' αρέσει να απειλώ με οποιοδήποτε τρόπο.
Θέλω να τιμωρούνται οι άνθρωποι που κάνουν κακό στα ζώα. Αλλά η στεναχώρια μου
για τον Οδυσσέα ή για τις γατούλες μου που τους έχουν ρίξει φόλες δεν μετριάζεται
με το αποτέλεσμα μιας μήνυσης, ένα πρόστιμο.

Δεν συνέχισα τίποτα από όλα αυτά. Όταν πιο ψύχραιμα μίλησα με μια
φίλη μου δικηγόρο μου είπε με λίγα λόγια ότι δύσκολα θα έβρισκα άκρη.

Θα έχετε δίκιο αν μου πείτε οτι δήλιασα και οτι θα έπρεπε να είχα συνεχίσει... Αλλά δυστυχώς δεν το έκανα...

Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kon/na
H kon/na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H kon/na έγραψε στις 13:30, 09-05-15:

Καλησπερα... αρκετα χρονια αργοτερα, αλλα χθες εχασα και εγω τον γατουλη μου μολις 2,5 χρονων απο ανακοπη. Ξαφνικα και χωρις να εχει τπτ... στις 7 επαιζε στις 7.30 σταματησε να αναπνεει... τον πηγα κατευθειαν στον κτηνιατρο του ο οποιος ρρελαθηκε. Δεν ειχε ουτε μηνα που τον ειχε εξετασει και ηταν υγειεστατος... εκανε τα παντα να τον σωσει(οξυγονα, οροος, ενεσεις, μαλαξεις) για 2 ωρες.. αλλα δυστυχως τπτ... τοσο μικρουλης.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:06, 09-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από kon/na
Καλησπερα... αρκετα χρονια αργοτερα, αλλα χθες εχασα και εγω τον γατουλη μου μολις 2,5 χρονων απο ανακοπη. Ξαφνικα και χωρις να εχει τπτ... στις 7 επαιζε στις 7.30 σταματησε να αναπνεει... τον πηγα κατευθειαν στον κτηνιατρο του ο οποιος ρρελαθηκε. Δεν ειχε ουτε μηνα που τον ειχε εξετασει και ηταν υγειεστατος... εκανε τα παντα να τον σωσει(οξυγονα, οροος, ενεσεις, μαλαξεις) για 2 ωρες.. αλλα δυστυχως τπτ... τοσο μικρουλης.....
Λυπάμαι πάρα πολύ φίλη μου γι' αυτό που σας βρήκε.
΄Οτι και να πεις έχεις δίκιο, τόσο μικρός γατούλης και να φύγει από ανακοπή... ΄Ομως ξέρουμε καλά πως ο θάνατος δεν κάνει διακρίσεις ούτε σε ηλικίες, ούτε σε είδη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

H kon/na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H kon/na έγραψε στις 17:26, 09-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Λυπάμαι πάρα πολύ φίλη μου γι' αυτό που σας βρήκε.
΄Οτι και να πεις έχεις δίκιο, τόσο μικρός γατούλης και να φύγει από ανακοπή... ΄Ομως ξέρουμε καλά πως ο θάνατος δεν κάνει διακρίσεις ούτε σε ηλικίες, ούτε σε είδη.
Το καταλαβαινω, απλα ηταν τοσο αποτομο και ξαφνικο... τουλαχιστον δε ταλαιπωρηθηκε, δε προλαβε... τοσο αδειο το σπιτι τωρα...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:45, 09-05-15:

Προσπάθησε να μην κρατήσεις τα πράγματά του σε κοινή θέα γιατί θα νοιώθεις χειρότερα. Καλύτερα κρύψτα κάπου, ή χάρισέ τα σε κάποιον φίλο/η που έχει γατούλα. Αν και εγώ θα σου έλεγα να τα κρύψεις γιατί ίσως τα ξαναχρειαστείς όταν θα έρθει κάποιο άλλο πλασματάκι που θα σε χρειάζεται, κάποια στιγμή στο μέλλον.
Κι αυτό το πλασματάκι δεν θα αντικαταστήσει τον γατούλη που έχασες αλλά θα σου γλυκάνει αρκετά τον πόνο που νοιώθεις τώρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

H kon/na έγραψε στις 18:00, 09-05-15:

Τα εδωσα σε οικογενειακους φιλους, εκτος απο καποια παιχνιδακια.. δε νμζ οτι μπορω να μπω παλι στη διαδικασια αυτη. Το ξερω οτι ειναι νωρις για να το λεω, αλλα και παλι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:05, 09-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από kon/na
Τα εδωσα σε οικογενειακους φιλους, εκτος απο καποια παιχνιδακια.. δε νμζ οτι μπορω να μπω παλι στη διαδικασια αυτη. Το ξερω οτι ειναι νωρις για να το λεω, αλλα και παλι.
Πράγματι είναι πολύ νωρίς, ακόμα πενθείς τον γατούλη σου. Αυτό που σου λέω ίσως γίνει σε βάθος χρόνου.
Μου έχει συμβεί και πίστεψέ με πως απαλύνει πολύ τον πόνο.

Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

H kon/na έγραψε στις 18:34, 09-05-15:

Καταλαβαινω τι λες...ετσι ηταν με το πρωτο μου γατακι. Αλλα τοτε ηταν αλλιως. Ηταν αρρωστος και μας ειχαν πει δε θα ζουσε πανω απο 6μηνο αλλα τλκ τα καταφερε για 2 χρονια. Παλι πονεσαμε πολυ αλλα ηταν καπως διαφορετικα, οποτε οταν χρειαστηκε σπιτι ο γατουλης μου ο 2ος δε το σκεφτηκαμε καθολου παρολου που 'ταν 20 μερες μετα τον χαμο του πρωτου. Αλλα τωρα μου φαινκνται ολα τοσο διαφορετικα, τοσο ξαφνικα...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:55, 09-05-15:

Απλά δώσε στον εαυτό σου όλο τον χρόνο που χρειάζεται για να νοιώσεις κάποια στιγμή καλύτερα. Το πένθος δεν έχει καμμιά διαφορά αν έχεις χάσει ζώο από το να χάσεις άνθρωπο. Και χρειάζεται αρκετός χρόνος και πρέπει να αφήσεις τον εαυτό σου να πενθήσει όπως εσύ το νοιώθεις.

Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

H kon/na έγραψε στις 19:31, 09-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Απλά δώσε στον εαυτό σου όλο τον χρόνο που χρειάζεται για να νοιώσεις κάποια στιγμή καλύτερα. Το πένθος δεν έχει καμμιά διαφορά αν έχεις χάσει ζώο από το να χάσεις άνθρωπο. Και χρειάζεται αρκετός χρόνος και πρέπει να αφήσεις τον εαυτό σου να πενθήσει όπως εσύ το νοιώθεις.

Σ'ευχαριστω πολυ... σε τρελανα και σενα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:01, 09-05-15:

Καθόλου, να μην το ξαναπείς αυτό. Το έχω περάσει κι εγώ και ξέρω πόσο πολύ σημαντικό είναι να βρεις την σωστή παρηγοριά και την συμπαράσταση που χρειάζεσαι.

Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

H kon/na έγραψε στις 20:19, 09-05-15:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γιατί πέθανε; - Από gh155
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-12-13 στις 12:20.
    • Δυστυχισμένος πέθανε ο Γουίλι - Από Stavros
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-05-09 στις 16:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους