Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,530 εγγεγραμμένα μέλη και 713,133 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS! Η γάτα μου τρελάθηκε, δεν ξέρω τι να κάνω!

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 16:00, 16-12-15:

Εχω τη γατα μου εδω και 10 χρονια.. Ειμαστε παρα πολυ δεμενες αν και ηταν παντα ενα δυσκολο αλλα υπακουο σε μενα γατι.. Αντικοινωνικο, υπερβολικα δεμενο μαζι μου κτλ κτλ . Με λατρευε ομως.. Οπως τη λατρευω κ εγω σα κορη μου!!

Πριν απο 2 χρονια βρηκα ενα γατουλη 3 μηνων περιπου στο δρομο που ηταν πολυ αρρωστος.. Τον μαζεψα σπιτι και η μικρη τον δεχθηκε με τα 1000 ζορια αλλα χωρις να του κανει κακο.. Αφου περασανε 5 μηνες, την μαλωσα μια μερα και γυρισε και επιτεθηκε στον γατουλη πολυ ασχημα, για να τον σκοτωσει.. Μμπηκα εγω στη μεση και με εκανε καλοκαιρινη! Εκανε σα δαιμονισμενη, σα τα βιντεακια που βλεπουμε στο ιντερνετ.. Εδωσα τον γατουλη για υιοθεσια και ετρεξα στο γιατρο γιατι φοβηθηκα για καμια αρρωστια.. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι μου επιτεθηκε! Αλλα η μικρη ηταν υγιεστατη! Ο γιατρος (πολυαγαπημενος του φορουμ στην περιοχη της αθηνας) μου ειπε οτι το γατι ζηλευε και εκανε υπομονη για μενα, οποτε οταν τη μαλωσα, θολωσα και ειχε κατι αντιστοιχο με το εν βρασμο ψυχης που λεμε στους ανθρωπους.. Σιγουρα δεν θα μπορουσα να εχω αλλη γατα ποτε! (αυτα σας τα λεω γιατι ηταν το μονο περιστατικο στο οποιο ειχε γινει κατι παρομοιο)

Εδω και σχεδον 1 χρονο συγκατοικο με τον φιλο μου, τον οποιο η μικρη φαινεται να λατρευει οσο εμενα.. Χαδια, υπνος μαζι, χαρες..
Εδω και 2 μηνες αρχισε η μικρη να παρουσιαζει μια επιθετικη συμπεριφορα.. Αν ανεβαινανε οι τονοι της φωνης μας για κακο (αν διαφωνουσαμε εντονα) η μικρη ορμουσε και ορμουσε αγρια και στους δυο.. Οχι βεβαια σε σημειο να μας αρπαξει, αλλα οχι ενα απλο χχχχχχ.. Μας κυνηγουσε απο δωματιο σε δωματιο και τους 2 μας.. Βεβαια ηρεμουσε μετα απο λιγο.. Τον τελευταιο μηνα η μικρη αρχισε να ορμαει και στα καλα.. Δλδ αν ανεβαινε η ενταση λογω χαρας, παιχνιδιου κτλ κτλ, επρεπε να κραταμε χαμηλους τονους για να μην αγχωνεται.. Ελεγα οτι ισως ειναι αγχωμενη, ισως ειναι περαστικο κτλ κτλ..

Χθες ακουσε εναν ηχο απο γατι (οχι χχχχ, μικρο) που ακουστηκε απο το κινητο μου και εγινε ο κακος χαμος.. Ακριβως σα δαιμονισμενη να ορμαει και στους δυο μας.. Εφτασε σε σημειο να σκαρφαλωσει σε καρεκλα για να φτασει τον καλο μου..
Εγω κλειδωθηκα σε ενα δωματιο και περιμενα να ηρεμησει οπως κανει συνηθως. Οταν νιωθαμε οτι καπως ηρεμησε ειπαμε να παμε να κατσουμε μαζι της ηρεμα, και μαλιστα πηγε ο καλος μου να σβησει τα φωτακια να μην την ενοχλουν χωρις να περασει απο κοντα της. Η μικρη φερμαρε και ξαναορμηξε!! Εν ολιγης δεν ηρεμησε ολο το βραδυ και με τα 1000 ζορια καταφεραμε να την απομονωσουμε σε ενα δωματιο με την ελπιδα οτι το πρωι θα ηρεμησει.

Το πρωι ενω βγηκε και εκανε παραπονα μετα απο λιγο, μολις πηγα να φυγω απο το δωματιο για να παρω αναπτηρα και με εχανε απο το οπτικο της πεδιο μου ξαναγριεψε.. Και παλι με τα 1000 ζορια την απομονωσαμε σε δωματιο απο εκεινη την ωρα.

Εχω παρει σε 5 κτηνιατρους τηλεφωνο για να παρω πληροφοριες μιας και η μικρη δεν πλησιαζεται ουτε στο μετρο για να μπορεσω να την παω. Ολοι μου ειπανε οτι οι πιθανοτητες ειναι να εχει κατι νευρολογικο ή ογκο στον εγκεφαλο που της προκαλει τοσο μεγαλο στρες με το παραμικρο και η αλλη πιθανοτητα να ειναι ειναι τοσο βιαιος ο χαρακτηρας της και να καταλαβε οτι μπορει να μας ελεξει τωρα. Αν ειναι κατι νευρολογικο ή ογκος πρεπει να παμε για ευθανασια, αν ειναι ανια ή κατι αλλο θα πρεπει να την εχουμε μονιμα σε καταστολη με φαρμακα γιατι ειναι επικινδυνη, αν ειναι απλα θεμα χαρακτηρα τοτε μου προτεινανε εναν ειδικο συμπεριφορας ζωων ή ευθανασια.

Μιλησα και με τον ειδικο και απο αυτα που ακουσε μου ειπε οτι πρεπει να την δει και οτι σιγουρα το γατι εχει προβλημα συμπεριφορας ειτε εχει κατι σωματικο ειτε οχι.. Για να φτανει σε τετοια σημεια. Ρε παιδια ομως, δεν εχουμε 250 ευρω που κοστιζει ο συγκεκριμενος γιατρος. Και δεν μας ειναι και σιγουρο οτι ειναι απο αυτο και οτι μπορει να βελτιωθει.. Δεν ξερω, την λατρευω.. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι το κοριτσακι μου που με κοιτουσε μεσα στα ματια εχει τετοια επιθετικοτητα τουλαχιστον σε μενα..

Σε καταστολη μονιμα δεν θελω να την εχω.. ειναι αμαρτια για το μωρο μου να ειναι ετσι.. Δεν ξερω γιατι σας γραφω. Ειμαι χαλια! θελω απλα να ακουσω κατι. Σημερα το βραδυ θα την κοιμησουμε. Θα ηθελα πολυ να ειμαι διπλα της, αλλα δεν μπορω.. Ειμαι με λεξοτανιλ απο το πρωι.

Δεν ξερω γιατι γραφω. Την αγαπαω πολυ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 16:35, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nobodys_Wife
Εχω τη γατα μου εδω και 10 χρονια.. Ειμαστε παρα πολυ δεμενες αν και ηταν παντα ενα δυσκολο αλλα υπακουο σε μενα γατι.. Αντικοινωνικο, υπερβολικα δεμενο μαζι μου κτλ κτλ . Με λατρευε ομως.. Οπως τη λατρευω κ εγω σα κορη μου!!

Πριν απο 2 χρονια βρηκα ενα γατουλη 3 μηνων περιπου στο δρομο που ηταν πολυ αρρωστος.. Τον μαζεψα σπιτι και η μικρη τον δεχθηκε με τα 1000 ζορια αλλα χωρις να του κανει κακο.. Αφου περασανε 5 μηνες, την μαλωσα μια μερα και γυρισε και επιτεθηκε στον γατουλη πολυ ασχημα, για να τον σκοτωσει.. Μμπηκα εγω στη μεση και με εκανε καλοκαιρινη! Εκανε σα δαιμονισμενη, σα τα βιντεακια που βλεπουμε στο ιντερνετ.. Εδωσα τον γατουλη για υιοθεσια και ετρεξα στο γιατρο γιατι φοβηθηκα για καμια αρρωστια.. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι μου επιτεθηκε! Αλλα η μικρη ηταν υγιεστατη! Ο γιατρος (πολυαγαπημενος του φορουμ στην περιοχη της αθηνας) μου ειπε οτι το γατι ζηλευε και εκανε υπομονη για μενα, οποτε οταν τη μαλωσα, θολωσα και ειχε κατι αντιστοιχο με το εν βρασμο ψυχης που λεμε στους ανθρωπους.. Σιγουρα δεν θα μπορουσα να εχω αλλη γατα ποτε! (αυτα σας τα λεω γιατι ηταν το μονο περιστατικο στο οποιο ειχε γινει κατι παρομοιο)

Εδω και σχεδον 1 χρονο συγκατοικο με τον φιλο μου, τον οποιο η μικρη φαινεται να λατρευει οσο εμενα.. Χαδια, υπνος μαζι, χαρες..
Εδω και 2 μηνες αρχισε η μικρη να παρουσιαζει μια επιθετικη συμπεριφορα.. Αν ανεβαινανε οι τονοι της φωνης μας για κακο (αν διαφωνουσαμε εντονα) η μικρη ορμουσε και ορμουσε αγρια και στους δυο.. Οχι βεβαια σε σημειο να μας αρπαξει, αλλα οχι ενα απλο χχχχχχ.. Μας κυνηγουσε απο δωματιο σε δωματιο και τους 2 μας.. Βεβαια ηρεμουσε μετα απο λιγο.. Τον τελευταιο μηνα η μικρη αρχισε να ορμαει και στα καλα.. Δλδ αν ανεβαινε η ενταση λογω χαρας, παιχνιδιου κτλ κτλ, επρεπε να κραταμε χαμηλους τονους για να μην αγχωνεται.. Ελεγα οτι ισως ειναι αγχωμενη, ισως ειναι περαστικο κτλ κτλ..

Χθες ακουσε εναν ηχο απο γατι (οχι χχχχ, μικρο) που ακουστηκε απο το κινητο μου και εγινε ο κακος χαμος.. Ακριβως σα δαιμονισμενη να ορμαει και στους δυο μας.. Εφτασε σε σημειο να σκαρφαλωσει σε καρεκλα για να φτασει τον καλο μου..
Εγω κλειδωθηκα σε ενα δωματιο και περιμενα να ηρεμησει οπως κανει συνηθως. Οταν νιωθαμε οτι καπως ηρεμησε ειπαμε να παμε να κατσουμε μαζι της ηρεμα, και μαλιστα πηγε ο καλος μου να σβησει τα φωτακια να μην την ενοχλουν χωρις να περασει απο κοντα της. Η μικρη φερμαρε και ξαναορμηξε!! Εν ολιγης δεν ηρεμησε ολο το βραδυ και με τα 1000 ζορια καταφεραμε να την απομονωσουμε σε ενα δωματιο με την ελπιδα οτι το πρωι θα ηρεμησει.

Το πρωι ενω βγηκε και εκανε παραπονα μετα απο λιγο, μολις πηγα να φυγω απο το δωματιο για να παρω αναπτηρα και με εχανε απο το οπτικο της πεδιο μου ξαναγριεψε.. Και παλι με τα 1000 ζορια την απομονωσαμε σε δωματιο απο εκεινη την ωρα.

Εχω παρει σε 5 κτηνιατρους τηλεφωνο για να παρω πληροφοριες μιας και η μικρη δεν πλησιαζεται ουτε στο μετρο για να μπορεσω να την παω. Ολοι μου ειπανε οτι οι πιθανοτητες ειναι να εχει κατι νευρολογικο ή ογκο στον εγκεφαλο που της προκαλει τοσο μεγαλο στρες με το παραμικρο και η αλλη πιθανοτητα να ειναι ειναι τοσο βιαιος ο χαρακτηρας της και να καταλαβε οτι μπορει να μας ελεξει τωρα. Αν ειναι κατι νευρολογικο ή ογκος πρεπει να παμε για ευθανασια, αν ειναι ανια ή κατι αλλο θα πρεπει να την εχουμε μονιμα σε καταστολη με φαρμακα γιατι ειναι επικινδυνη, αν ειναι απλα θεμα χαρακτηρα τοτε μου προτεινανε εναν ειδικο συμπεριφορας ζωων ή ευθανασια.

Μιλησα και με τον ειδικο και απο αυτα που ακουσε μου ειπε οτι πρεπει να την δει και οτι σιγουρα το γατι εχει προβλημα συμπεριφορας ειτε εχει κατι σωματικο ειτε οχι.. Για να φτανει σε τετοια σημεια. Ρε παιδια ομως, δεν εχουμε 250 ευρω που κοστιζει ο συγκεκριμενος γιατρος. Και δεν μας ειναι και σιγουρο οτι ειναι απο αυτο και οτι μπορει να βελτιωθει.. Δεν ξερω, την λατρευω.. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι το κοριτσακι μου που με κοιτουσε μεσα στα ματια εχει τετοια επιθετικοτητα τουλαχιστον σε μενα..

Σε καταστολη μονιμα δεν θελω να την εχω.. ειναι αμαρτια για το μωρο μου να ειναι ετσι.. Δεν ξερω γιατι σας γραφω. Ειμαι χαλια! θελω απλα να ακουσω κατι. Σημερα το βραδυ θα την κοιμησουμε. Θα ηθελα πολυ να ειμαι διπλα της, αλλα δεν μπορω.. Ειμαι με λεξοτανιλ απο το πρωι.

Δεν ξερω γιατι γραφω. Την αγαπαω πολυ!
Να την κοιμήσεις χωρίς να μπεις στον κόπο να της κάνεις εξετάσεις να δεις από που πηγάζει αυτή η συμπεριφορά;

Τα νεύρα μου με έπιασαν.....

εντιτ. Επίσης χωρίς να έχει εξακριβωθεί αν η γάτα πάσχει από κάποια ασθένεια,είναι παράνομο να γίνει ευθανασία.
Απορώ ποιος χασάπης κτηνίατρος σαν πρότεινε την ευθανασία σαν λύση..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 16-12-15 στις 16:40.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 16:39, 16-12-15:

Απ΄ ό,τι κατάλαβα το έντονο πρόβλημα παρουσιάστηκε εδώ κ ένα μήνα, έτσι; Χωρίς να είμαι σε θέση βέβαια να ξέρω τί είδους επιθέσεις κάνει, θα σου λεγα ότι στη θέση σου δε θα προχωρούσα ακόμα σε ευθανασία, αν δεν εξαντλούσα δηλ. κάθε πιθανότητα βελτίωσης, απ΄ό,τι λες μίλησες μόνο με κάποιους κτηνιάτρους, χωρίς να την έχει εξετάσει κανείς...επειδή δεν είναι εύκολο να τη πιάσετε, για να τη πάτε για ευθανασία πάλι θα πρέπει να πιαστεί όμως...Δε ξέρω ειλικρινά τι να σου πω, έχω την εντύπωση ότι βιάζεσαι...μπορεί όμως να κάνω κ λάθος. Ίσως αν για ένα διάστημα μόνο της χορηγούσατε κπ ηρεμιστικά; Όσο για το οικονομικό, σε καταλαβαίνω απόλυτα, απλά όταν αναλαμβάνουμε ένα ζώο είμαστε υπεύθυνοι γι΄αυτό και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για έκτακτα έξοδα λόγω ασθενειών, ατυχημάτων κλπ...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 16:49, 16-12-15:

Μη νευριαζεις μαζι μου Catlover.. Ειμαι και εγω πιο χαλια απο οσο μπορεις να φανταστεις..
Απλα ολα τα ενδεχομενα που μου εδωσαν και οι 5 γιατροι καταληγουν ειτε σε καταστολη ειτε ευθανασια, οποιος και αν ειναι τελικα ο λογος.. Και δεν ειναι ενας γιατρος.. Ειναι πεντε.. Πιστεψε με ποναει η καρδια μου οσο τπτ αλλο .. 10 χρονια δεν ειναι λιγα..

Την εχουμε εγκλωβισμενη σε ενα δωματιο χωρις να μπορουμε να την πλησιασουμε καθολου.. Και πραγματικα, δεν ξερω, ισως λαθος αποψη μου, αλλα δεν θελω σε καμια περιπτωση να εχω τη γατουλα μου για την υπολοιπη ζωη της σε καταστολη!

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Απ΄ ό,τι κατάλαβα το έντονο πρόβλημα παρουσιάστηκε εδώ κ ένα μήνα, έτσι; Χωρίς να είμαι σε θέση βέβαια να ξέρω τί είδους επιθέσεις κάνει, θα σου λεγα ότι στη θέση σου δε θα προχωρούσα ακόμα σε ευθανασία, αν δεν εξαντλούσα δηλ. κάθε πιθανότητα βελτίωσης, απ΄ό,τι λες μίλησες μόνο με κάποιους κτηνιάτρους, χωρίς να την έχει εξετάσει κανείς...επειδή δεν είναι εύκολο να τη πιάσετε, για να τη πάτε για ευθανασία πάλι θα πρέπει να πιαστεί όμως...Δε ξέρω ειλικρινά τι να σου πω, έχω την εντύπωση ότι βιάζεσαι...μπορεί όμως να κάνω κ λάθος. Ίσως αν για ένα διάστημα μόνο της χορηγούσατε κπ ηρεμιστικά; Όσο για το οικονομικό, σε καταλαβαίνω απόλυτα, απλά όταν αναλαμβάνουμε ένα ζώο είμαστε υπεύθυνοι γι΄αυτό και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για έκτακτα έξοδα λόγω ασθενειών, ατυχημάτων κλπ...
Θα ερθει σημερα ο κτηνιατρος απο το σπιτι να τη δει πρωτα, αν καταφερουμε να την ακινητοποιησουμε καπως.. Ειμαι σιγουρη ομως αν δεν μπορουμε εμεις καν να προσεγγισουμε στο ενα μετρο, οτι θα αγριεψει ακομη περισσοτερο σε εναν ξενο..
Η ενταση που ορμαει ειναι παρα πολυ μεγαλη, οχι αστεια πραγματα.. Αν μιλουσαμε για μερικες νυχιες και νευρα που περνανε πανω στην ωρα, δε θα το συζητουσα καν..

Οσο για το οικονομικο, πιστεψτε με σαφεστατα κ ημουν προετοιμασμενη, και η μικρη ειναι υγιεστατη με ολα τα εμβολια της και τα καλα της μεσα στο σπιτι.. Απλα δεν ξερω αν με επεισε ο ανθρωπος που μιλησα μαζι του.. Που χωρις να εχει δει καν τη γατα και αν ειναι μεσα στις δυνατοτητες του να την αναλαβει και να μου πει οτι κατι μπορουμε να κανουμε, μου λεει απλα μια ταριφα..

Μη κρινετε παιδια ετσι.. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ με ποναει . Ολοι οι δικοι μου ανθρωποι και φιλοι, που ξερουν τη σχεση μας και αγαπανε τραγικα τα ζωα, μου ειπανε οτι ειναι πραγματικα ανεξηγητη η συμπεριφορα της..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-12-15 στις 18:58. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 16:49, 16-12-15:

Μη νευριαζεις μαζι μου Catlover.. Ειμαι και εγω πιο χαλια απο οσο μπορεις να φανταστεις..
Απλα ολα τα ενδεχομενα που μου εδωσαν και οι 5 γιατροι καταληγουν ειτε σε καταστολη ειτε ευθανασια, οποιος και αν ειναι τελικα ο λογος.. Και δεν ειναι ενας γιατρος.. Ειναι πεντε.. Πιστεψε με ποναει η καρδια μου οσο τπτ αλλο .. 10 χρονια δεν ειναι λιγα..

Την εχουμε εγκλωβισμενη σε ενα δωματιο χωρις να μπορουμε να την πλησιασουμε καθολου.. Και πραγματικα, δεν ξερω, ισως λαθος αποψη μου, αλλα δεν θελω σε καμια περιπτωση να εχω τη γατουλα μου για την υπολοιπη ζωη της σε καταστολη!
Αφού την αγαπάς και την έχεις σαν παιδί σου, όπως λες και αφού σήμερα θα πιαστεί που θα πιαστεί,πήγαινε την σε έναν καλό κτηνίατρο για ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ και κανόνισε τα χρήματα να του τα δίνεις λίγα λίγα.Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε,δε νομίζω να σου αρνηθεί ο άνθρωπος.Ειδικά αν αυτός είναι ο επί 10 χρόνια κτηνίατρος της γατούλας σου.

Θα ερθει σημερα ο κτηνιατρος απο το σπιτι να τη δει πρωτα, αν καταφερουμε να την ακινητοποιησουμε καπως.. Ειμαι σιγουρη ομως αν δεν μπορουμε εμεις καν να προσεγγισουμε στο ενα μετρο, οτι θα αγριεψει ακομη περισσοτερο σε εναν ξενο..
Η ενταση που ορμαει ειναι παρα πολυ μεγαλη, οχι αστεια πραγματα.. Αν μιλουσαμε για μερικες νυχιες και νευρα που περνανε πανω στην ωρα, δε θα το συζητουσα καν..

Οσο για το οικονομικο, πιστεψτε με σαφεστατα κ ημουν προετοιμασμενη, και η μικρη ειναι υγιεστατη με ολα τα εμβολια της και τα καλα της μεσα στο σπιτι.. Απλα δεν ξερω αν με επεισε ο ανθρωπος που μιλησα μαζι του.. Που χωρις να εχει δει καν τη γατα και αν ειναι μεσα στις δυνατοτητες του να την αναλαβει και να μου πει οτι κατι μπορουμε να κανουμε, μου λεει απλα μια ταριφα..

Μη κρινετε παιδια ετσι.. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ με ποναει . Ολοι οι δικοι μου ανθρωποι και φιλοι, που ξερουν τη σχεση μας και αγαπανε τραγικα τα ζωα, μου ειπανε οτι ειναι πραγματικα ανεξηγητη η συμπεριφορα της..
Αν ο κτηνίατρος είναι έμπειρος,ξέρει πως θα την πιάσει.Αν όχι,άνοιξε του την πόρτα να φύγει και φέρε άλλον.

Έχω δουλέψει πάνω σε γάτες και άγριες,δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμίσω καμία σε περίπτωση συχνών επιθέσεων. Όλα τα προβλήματα από κάπου πηγάζουν και πάντα υπάρχει λύση,αν το θέλουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 17-12-15 στις 07:17. Αιτία: merge posts-συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 17:03, 16-12-15:

Καλο θα ηταν παιδια να μη κρινετε τοσο γρηγορα και να μη πιανεστε απο μια λεξη..
Ενας ανθρωπος που εχει γυρισει μεσα σε μια μερα 5 κτηνιατρους παλευει να βρει τον εναν και μοναδικο που θα του δωσει τη διαφορετικη λυση.
Ο δικος μου γιατρος που εμπιστευομουν με κλειστα τα ματια βγηκε περυσι στη συνταξη.
Η μια που καλεσα οταν της ειπα και τη σημερινη επιθεση (γιατι τα χθεσινοβραδυνα τα ακουσε την προηγουμενη) μου ειπε οτι δεν ειναι τπτ παθολογικο, δεν μπορει να κανει κατι για μενα και να βρω τον ειδικο συμπεριφορας.
Η αλλη μου ειπε οτι θα πρεπει να βρω εναν τροπο να παω μονη μου το γατι για αξονικη για να δουμε αν εχει ογκο ή κατι νευρολογικο γιατι μονο αυτο θα μπορουσε να ειναι σε τετοια ενταση, για να προχωρησουμε σε ευθανασια. Αν δεν ειναι αυτο, εχει βιαιο χαρακτηρα που της βγηκε σε αυτη την ηλικια και δεν ξερει τι να μου πει να κανω..
Ο αλλος γιατρος μου ειπε οτι μιθα τοσο βιαιη συμπεριφορα δεν ειναι απο τπτ παθολογικο και θα πρεπει να μιλησω με καποιον ειδικο συμπεριφορας αλλιως δεν ξερει τι να μου πει.
Ο τελευταιος γιατρος, που ειναι και ο μονος που ενδιαφερθηκε και λιγο παραπανω να με βοηθησει, μου εκανε 500 ερωτησεις, μου ειπε οτι αν ειναι κατι παθολογικο που το προκαλει, θα ειναι κατι νευρολογικο οποτε ευθανασια, αν είναι ανια ή κατι αντιστοιχο με ψυχοπαθεια (η οποια δεν μπορει να εξακριβωθει στις γατες) θα πρεπει να ειναι μονιμα σε καταστολη με φαρμακα (οχι για ενα διαστημα, σαν θεραπεια) και αν ειναι θεμα συμπεριφορας, εκει κομπιασε..

Ο δε ειδικος στις συμπεριφορες μου ειπε ταριφα χωρις να ερθει να την δει, χωρις να ξερει αν μπορει να την αναλαβει, μονο μιλωντας μου απο το τηλεφωνο και μαλιστα χωρις να τον ρωτησω..

Εχω μια γατα η οποια με λατρευε και τη λατρευα και εγω.. Ψαχνω να βρω εναν ανθρωπο που ισως να του εχει συμβει κατι παρομοιο και μου δωσει μια ελπιδα.. Εστω εναν παρηγορο λογο.. αν νομιζετε οτι δεν κανω αρκετα, τι να πω; Δεν ξερω.. Ξερω οτι την λατρευω.. Λυπαμαι ..

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Αν ο κτηνίατρος είναι έμπειρος,ξέρει πως θα την πιάσει.Αν όχι,άνοιξε του την πόρτα να φύγει και φέρε άλλον.

Έχω δουλέψει πάνω σε γάτες και άγριες,δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμίσω καμία σε περίπτωση συχνών επιθέσεων. Όλα τα προβλήματα από κάπου πηγάζουν και πάντα υπάρχει λύση,αν το θέλουμε.
Εισαι κτηνιατρος;; Εισαι Αθηνα; Μπορεις να με βοηθησεις;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-12-15 στις 19:03. Αιτία: merge
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 17:12, 16-12-15:

Καλο θα ηταν παιδια να μη κρινετε τοσο γρηγορα και να μη πιανεστε απο μια λεξη..
Ενας ανθρωπος που εχει γυρισει μεσα σε μια μερα 5 κτηνιατρους παλευει να βρει τον εναν και μοναδικο που θα του δωσει τη διαφορετικη λυση.
Ο δικος μου γιατρος που εμπιστευομουν με κλειστα τα ματια βγηκε περυσι στη συνταξη.
Η μια που καλεσα οταν της ειπα και τη σημερινη επιθεση (γιατι τα χθεσινοβραδυνα τα ακουσε την προηγουμενη) μου ειπε οτι δεν ειναι τπτ παθολογικο, δεν μπορει να κανει κατι για μενα και να βρω τον ειδικο συμπεριφορας.
Η αλλη μου ειπε οτι θα πρεπει να βρω εναν τροπο να παω μονη μου το γατι για αξονικη για να δουμε αν εχει ογκο ή κατι νευρολογικο γιατι μονο αυτο θα μπορουσε να ειναι σε τετοια ενταση, για να προχωρησουμε σε ευθανασια. Αν δεν ειναι αυτο, εχει βιαιο χαρακτηρα που της βγηκε σε αυτη την ηλικια και δεν ξερει τι να μου πει να κανω..
Ο αλλος γιατρος μου ειπε οτι μιθα τοσο βιαιη συμπεριφορα δεν ειναι απο τπτ παθολογικο και θα πρεπει να μιλησω με καποιον ειδικο συμπεριφορας αλλιως δεν ξερει τι να μου πει.
Ο τελευταιος γιατρος, που ειναι και ο μονος που ενδιαφερθηκε και λιγο παραπανω να με βοηθησει, μου εκανε 500 ερωτησεις, μου ειπε οτι αν ειναι κατι παθολογικο που το προκαλει, θα ειναι κατι νευρολογικο οποτε ευθανασια, αν είναι ανια ή κατι αντιστοιχο με ψυχοπαθεια (η οποια δεν μπορει να εξακριβωθει στις γατες) θα πρεπει να ειναι μονιμα σε καταστολη με φαρμακα (οχι για ενα διαστημα, σαν θεραπεια) και αν ειναι θεμα συμπεριφορας, εκει κομπιασε..

Ο δε ειδικος στις συμπεριφορες μου ειπε ταριφα χωρις να ερθει να την δει, χωρις να ξερει αν μπορει να την αναλαβει, μονο μιλωντας μου απο το τηλεφωνο και μαλιστα χωρις να τον ρωτησω..

Εχω μια γατα η οποια με λατρευε και τη λατρευα και εγω.. Ψαχνω να βρω εναν ανθρωπο που ισως να του εχει συμβει κατι παρομοιο και μου δωσει μια ελπιδα.. Εστω εναν παρηγορο λογο.. αν νομιζετε οτι δεν κανω αρκετα, τι να πω; Δεν ξερω.. Ξερω οτι την λατρευω.. Λυπαμαι ..
Καταλαβαίνω.Προσπαθώ τουλάχιστον.
Στη θέση σου η ευθανασία δεν θα ήταν καν στο μυαλό μου.

Έτσι όπως τα περιγράφεις,ούτε και εγώ θα εμπιστευόμουν τον ειδικό συμπεριφοράς που έβαλε μια ταρίφα χωρίς να ενδιαφερθεί παραπάνω.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ,αλλά κάνε ένα τηλ και στον Αιλουρο,περιέγραψε του την κατάσταση και αν πιαστεί η γάτα,καλό θα ήταν να του την πας να την δει.

Δεν υπάρχει κάποιος γνωστος σου ή κανένα σωματείο εκεί κοντά που να έχουν εμπειρία και να σε βοηθήσουν να την πιάσεις;

Στη χειρότερη έχε έτοιμη τη γατοφόρο,φορέστε γυαλιά στα μάτια,κρατήστε από 2 μεγάλες πετσέτες και οι δυο και προσπαθήστε να την ακινητοποιήσετε και να την βάλετε στη γατοφόρο.

Εισαι κτηνιατρος;; Εισαι Αθηνα; Μπορεις να με βοηθησεις;
Μένω σε νησί. Βοηθός κτηνιάτρου σε κτηνιατρείο-καταφύγιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-12-15 στις 19:07. Αιτία: merge
Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 17:21, 16-12-15:

Καταλαβαίνω.Προσπαθώ τουλάχιστον.
Στη θέση σου η ευθανασία δεν θα ήταν καν στο μυαλό μου.

Έτσι όπως τα περιγράφεις,ούτε και εγώ θα εμπιστευόμουν τον ειδικό συμπεριφοράς που έβαλε μια ταρίφα χωρίς να ενδιαφερθεί παραπάνω.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ,αλλά κάνε ένα τηλ και στον Αιλουρο,περιέγραψε του την κατάσταση και αν πιαστεί η γάτα,καλό θα ήταν να του την πας να την δει.

Δεν υπάρχει κάποιος γνωστος σου ή κανένα σωματείο εκεί κοντά που να έχουν εμπειρία και να σε βοηθήσουν να την πιάσεις;

Στη χειρότερη έχε έτοιμη τη γατοφόρο,φορέστε γυαλιά στα μάτια,κρατήστε από 2 μεγάλες πετσέτες και οι δυο και προσπαθήστε να την ακινητοποιήσετε και να την βάλετε στη γατοφόρο.
Ο αιλουρος ηταν ο γιατρος μου .. Εχει βγει στη συνταξη .. Η κοπελα που εχει αναλαβει το ιατρειο του ειναι που με εστειλε στον ειδικο συμπεριφορας..

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 17:25, 16-12-15:

Ο αιλουρος ηταν ο γιατρος μου .. Εχει βγει στη συνταξη .. Η κοπελα που εχει αναλαβει το ιατρειο του ειναι που με εστειλε στον ειδικο συμπεριφορας..
α μάλιστα,δεν το ήξερα.Θα προωθήσω σε λίγους γνωστούς φιλόζωους που μένουν Αθήνα,μήπως μπορούν να βοηθήσουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:36, 16-12-15:

Δεν μπορειτε να καταδικασετε ενα ζωο σε ευθανασια εαν πρωτα δεν εχει υποβληθει στις απαραιτητες εξετασεις που αποδεικνυουν οτι εχει σοβαρο προβλημα υγειας και δεν υπαρχει αλλη λυση.Ενας ογκος στο κεφαλι αποδεικνυεται με υπερηχο και οχι με μια απλη επισκεψη στο σπιτι .Συμφωνω με την CatLover09 οτι ενας εμπειρος κτηνιατρος μπορει να πιασει τη γατα οσο αγρια και να ειναι.Στο Αιλουρο που την πηγαινες , αφου εκει σιγουρα σε γνωριζουν μπορει να καλεσεις ενα γιατρο απο εκει και να την πιασει και να την παει εκει για εξετασεις.Δεκα χρονια ειναι ολοκληρη ζωη ειναι αμαρτια ,χωρις να εχει τιποτα η γατουλα να γινει ευθανασια,πως παει η καρδια σου να το σκεφτεσαι αυτο,μπορει να υπαρχει θεραπεια,μην βιαζεσαι!!Αυτος που σου ειπε για αννοια στη γατα ειναι ασχετος καμμια γατα εαν δεν παει πανω απο 16 χρονων δεν εχει αννοια και ψυχολογικα προβληματα .Μην βιαζεσαι,πρεπει η γατουλα να κανει υπερηχο η αξονικη για να εχεις ολοκληρωμενη εικονα της καταστασης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 16-12-15 στις 18:44.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:31, 16-12-15:

Οχι ευθανασια ρε παιδια χωρις να εχει εντοπιστει το προβλημα. Μπορει να οφειλεται σε κατι που θεραπευεται πολυ ευκολα. Δες εδω:

Medical Possibilities

Hyperthyroidism, epilepsy and parasitic infections are all medical conditions that can result in sudden behavioral changes like aggression, according to the American Society for the Prevention of Cruelty to Animals. Painful conditions like dental disease, arthritis and dementia are also possible causes of aggression and increased irritability, especially in elderly felines. Trauma to your kitty can lead to broken bones or other bruises which cause him pain, and thus lead to a growl or bite when you touch him in a tender spot.

https://pets.thenest.com/sudden-unexp...cats-7218.html

Σκεψου η γατουλα σου να εχει υπερθυροειδισμο (κατι που ειναι πολυ συχνο στις γατες της ηλικιας της δικιας σου) ή παρασιτα και να της κανεις ευθανασια για κατι που θεραπευεται πολυ ευκολα; Εγω θα ξεκινουσα με αιματολογικες-βιοχημικες εξετασεις και αν δεν εδειχναν κατι, τοτε θα προχωρουσα στην αξονικη εγκεφαλου. Πιστευω ο κτηνιατρος θα δεχτει να τον πληρωσεις με δοσεις, δε νομιζω να εχεις προβλημα. Στο εντωμεταξυ μπορεις να δοκιμασεις το feliway που μπαινει στην πριζα μηπως την ηρεμισει λιγο.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:44, 16-12-15:

Μα δεν μπορει να λες οτι αγαπας ενα πλάσμα που ειναι μαζι σου 10 χρονια και να θες να του κανεις ευθανασία. Χωρις καν να ξερεις αν εχει κατι και αν θεραπεύεται ειναι έγκλημα. Καλυτερα να την αφήσεις ελεύθερη αν ειναι για να της κανεις ευθανασία, απο τη στιγμη που έγραψες εδω λογικά το έκανες για να σου πουμε τη γνωμη μας, δεν θα βρεις κανενα που θα συμφωνήσει με αυτη την αποψη. Ο κτηνιατρος αυτος τι σόι κτηνιατρος ειναι που θα κανει ευθανασία σε ενα γατι χωρις να ξερει τι εχει? δεν το σκεφτεσαι καθολου? πως θα μπορεις μετα να κοιμάσαι τα βραδια ξέροντας οτι δεν έκανες οτι μπορουσες για αυτο το πλάσμα?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,738 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:48, 16-12-15:

Πιάστ'την με γατο-παγίδα αν χρειαστεί, αλλά ας εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια. Κυρίως εργαστηριακές εξετάσεις για να εντοπιστεί το πρόβλημα. Διάγνωση από τηλεφώνου δεν γίνεται, μόνο εικασίες. Κι αν βρήκες 5 κτηνίατρους που με την συζήτηση μόνο, έβγαλαν το συμπέρασμα οτι ο καλύτερος τρόπος είναι η ευθανασία, ψάξε και βρες εκείνον που θα αρνηθεί να δώσει συμβουλές από τηλεφώνου. Αυτός θα είναι ο σωστός να αποφανθεί για το πλάσμα που αγαπάς και που σε συντρόφευε για 10 χρόνια.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:46, 17-12-15:

Με συγχωρείτε, αποφάσισα ότι δε θέλω να γράψω τίποτα σε αυτό το θρεντ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 17-12-15 στις 11:05.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:28, 17-12-15:

Τι έγινε με τη γατούλα;

Την είδε γιατρός;;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 261 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 20:51, 17-12-15:

το πιο ευκολο για να τη βαλεις στη γατοφορο ειναι να τη ζβερκωσεις σε μια στιγμη που θα τη δεις ηρεμη.οπως πιανει η αγατ τα μικρα της δλδ.ακινητοποιηται ετσι και την βαζεις ευκολα.
εχε ορθια τη γατοφορο με ανοιχτο το καπακι και βαλτην μεσα,ενω καποιος που σε βοηθαει θα κλεισει το καπακι αμεσως.
μετα βρες εναν σωστο κτηνιατρο,ισως και καποιον απο τους προτεινομενους του φορουμ και δειτε με ηρεμια και ψυχραιμια τι χρειαζεται

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:39, 17-12-15:

Πολύ φοβάμαι ότι η γατούλα είναι ήδη παρελθόν, η κοπέλα είχε πάρει ήδη την απόφασή της απ΄ό,τι φάνηκε..

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 21:57, 17-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Πολύ φοβάμαι ότι η γατούλα είναι ήδη παρελθόν, η κοπέλα είχε πάρει ήδη την απόφασή της απ΄ό,τι φάνηκε..

Κάτι μου λέει ότι δεν το έκανε...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,738 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:19, 17-12-15:

Κάτι μου λέει ότι δεν το έκανε...
Μακάρι να μην το έκανε...
Όσο δεν έχουμε νέα όμως, δεν με κάνει να αισιοδοξώ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 22:27, 17-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μακάρι να μην το έκανε...
Όσο δεν έχουμε νέα όμως, δεν με κάνει να αισιοδοξώ

Το εύχομαι.
Αν μπει και πει ότι το έκανε,θα αποχωρήσω διαπαντός απο το φόρουμ.

Είμαι εδώ, για να μοιράζομαι μαζί σας την αγάπη μου για τις γάτες,να κάνουμε υγιή διάλογο και να είμαστε όλοι μια γροθιά για αυτά τα πλάσματα.

Πάει πολύ αυτό και από χθες που παρακολουθώ το θέμα,έχω αρρωστήσει.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 22:30, 17-12-15:

Κι εγώ το ίδιο, ειλικρινά μου χάλασε το στομάχι όταν το διάβασα. Και είμαι σίγουρη ότι η γάτα είναι παρελθόν, άλλωστε αφαιρέθηκε και από τη φωτογραφία προφίλ της χρήστριας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:32, 17-12-15:

Ακομα και αν το εκανε, δεν φταιει η κοπελα, αλλα οι κτηνιατροι. Γιατι; Γιατι αυτοι της προτειναν κατευθειαν ευθανασια. Ο μεσος ιδιοκτητης γατας δεν γνωριζει και βασιζεται στην γνωμη του κτηνιατρου και πολλες φορες του δειχνουν τυφλη εμπιστοσυνη.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 22:34, 17-12-15:

Όχι, φταίει και η κοπέλα. Δεν είναι μωρό, είναι ενήλικη γυναίκα, έχει τη γάτα 10 χρόνια. Στην πρώτη χοντρή δυσκολία "δεν έχω λεφτά" και "η γάτα είναι πολύ άγρια" και όλο κι όλο πήρε 5 τηλέφωνα και αυτό ήταν.

Παράθεση

Kalinaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kalinaki
H Kalinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Kalinaki έγραψε στις 23:19, 17-12-15:

Δεν μου φαινεται και τοσο ανεξηγητη... Οσο ησασταν μονες οι δυο σας, ολα ηταν μελι γαλα. Το πρωτο προβλημα παρουσιαστηκε οταν ηρθε ο μικρος γατουλης και το επομενο οταν ηρθε το ετερο ημισυ... Και τους δυο τους δεχτηκε για ενα διαστημα και μετα εγινε ο χαμος. Νομιζω οτι ειναι καθαρη ζηλια και επειδη ηταν κολλημενη πανω σου αντεδρασε ετσι. Δυστυχώς ενα τοσο εντονο προβλημα δεν ξερω εαν διορθωνεται και μπορει να γινει επικυνδυνη εαν σας επιτεθει στο ματι πχ. Ισως να εβρισκες καποιον πουμπορει να διορθωσει τη συμπεριφορά αλλα οχι αυτον που αμεσως εκοψε ταριφα...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:23, 18-12-15:

Εγω πιστευω οτι η επιθετικη συμπεριφορα της γατας εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο το περιβαλλον στο οποιο ζει.Εαν υπαρχουν τσακωμοι οπως εσυ Nobodys_Wife παραδεχτηκες ,εαν για την ησυχια σας την απομονωνετε σε ενα δωματιο ,λογικο ειναι να γινεται νευρικη και επιθετικη η γατα.Καλυτερα λοιπον να δεις εσυ πως συμπεριφερεσαι στη γατα και να μην τα βαζεις με την αθωα ψυχουλα και μαλιστα τωρα που πλησιαζουν Χριστουγεννα.Ελπιζω να μην εκανες κατι κακο για το οποιο θα νοιωθεις τυψεις για ολη σου τη ζωη.

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 10:21, 18-12-15:

Μπορεί πανω στον πονο μου να ειμαι επιθετικη απεναντι σας.. Μπορει και εγω στη θεση σας να ελεγα ακριβως τα ιδια.. Δεν ξερω και ειλικρινα δεν εχω καθαρο μυαλο για να απαντησω..

Σας ειναι πολυ ευκολο να κρινετε εναν ανθρωπο μου φαινετε.. Ισως να μην καταλαβατε την εκταση της επιθετικοτητας.. Δεν ξερω..

Ειμαι γατομανα απο τη μερα που γεννηθηκα.. Αγαπω ολα τα ζωα, αλλα εχω ερωτα με τις γατες.. Εχουν περασει πανω απο 8 απο τα χερια μου, ολες ευτυχισμενες.. Ακομη και ο μικρος που ειχα βρει και δεν μπορεσα να κρατησω λογω της επιθετικοτητας της μικρης μου κοστισε μια μικρη περιουσια μονο κ μονο για να τον κανω καλα ωστε να μπορεσει να υιοθετηθει..

Ειχαν υπαρξει και αλλοι συντροφοι στη ζωη μου και μαλιστα για χρονια χωρις ενδειξη ζηλιας απο τη Georgie. Το ξερω το μωρο μου, ξερω το χαρακτηρα οτυ και τις αντιδρασεις του, οπως εσεις φανταζομαι ξερετε τα γατακια σας ή τα παιδια σας αν εχετε.. Δεν ειναι ενα τυχαιο γατι.. Δεν ειμαι ασχετη.. Και αν τα ειχα παρατησει στο 1ο ζορι, απο την πρωτη τοσο εντονη επιθεση θα ειχα προσπαθησει να τη δωσω. Εχω χωρισει με αντρα γιατι δεν ηθελε τη μικρη μου..

Η μικρη μου ηταν ο ερωτας της ζωης μου.. Μπορει η μανα να λεει οτι δεν μπορει να ξεχωρισει τα παιδια της αλλα αυτη ηταν ο ερωτας μου, το αλλο μου μισο.
Ποναω πιο πολυ απο οτι εχω πονεσει στη ζωη μου..

Το κοριτσι μου οπως με ενημερωσε ο κτηνιατρος, ειχε ογκο στον εγκεφαλο εδω και μαλιστα παρα πολυ καιρο και επειδη ακριβως με αγαπουσε πολυ καταπιεζε τις συμπεριφορες της, πιθανον σε συνδιασμο με ιδιοπαθητικη επιθετικοτητα (rage syndrome).

Ακομη και μετα το πορισμα, δεν βρισκω παρηγορια πουθενα και με εχουν μονιμα σε καταστολη με φαρμακευτικη αγωγη.. Δεν παω στη δουλεια μου.. Και ο συντροφος μου ακομη δεν μπορει να συνελθει και ο ιδιος..

Δεν τα λεω για να δικαιολογηθω, δεν με νοιαζει τι θα σκεφτειτε εσεις για μενα.. Δεν με ξερετε.. Και δεν ξερατε και το μωρο μου!
Απλα πριν προλαβετε να κρινετε εναν ανθρωπο τοσο αυστηρα και να εισαστε τοσο σκληροι απεναντι του, βαλτε τον εαυτο σας στη θεση του, αναλογιστειτε και ολα τα αλλα ενδεχομενα και τον πονο του..

Ευχομαι κανενας να σας να μη χρειαστει να περασει αυτο που περναω! Και το κοριτσι μου μονο ξερει ποσο πολυ την αγαπαω!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:40, 18-12-15:

Λυπάμαι πολύ (ιδαίτερα μέρες που είναι), να αναγκαστείς να πάρεις μια τέτοια απόφαση...
Η γατούλα σου, αν και δεν έζησε πολλά χρόνια σ'αυτή τη γη, ξέρω οτι θα ζει πάντα στην καρδιά σου.
Άσε το χρόνο να γιατρέψει τον πόνο σου, μόνο αυτός μπορεί.
Κι εύχομαι να βρεις μια γλυκειά παρηγοριά στην αγάπη που θα δώσεις σ'ένα άλλο πλάσμα, πιο τυχερό από την ψυχούλα σου την Georgie. Καλό της ταξίδι ...

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:40, 18-12-15:

Λυπάμαι πολύ για την υγεία της γατούλας σου.

Δεν έχεις κανένα λόγο να μας αποδεικνύεις ότι έχεις αγαπήσει τη γάτα σου ούτε ότι έχεις αρρωστήσει απ' όταν έμαθες τη διάγνωση, δεν είμαστε δικαστές και δε μας χρωστάς τίποτα. Ίσα ίσα δε χρειάζεται καν να μοιράζεσαι τόσα προσωπικά πράγματα.

Το αρχικό σου όμως μήνυμα σ' αυτό το θρεντ δε ζητούσε βοήθεια για να πιάσεις τη γάτα και να την πας στο γιατρό για να δεις τι έχει. Αμέσως κάμποσοι χρήστες σου είπαν μήπως ήταν όγκος στον εγκέφαλο, όμως εσένα στο τηλέφωνο σου είχαν πει για ευθανασία και άφησες να εννοηθεί ότι την είχες κανονίσει για το ίδιο βράδυ. Οπότε ήταν αναμενόμενη η αντίδραση των υπόλοιπων χρηστών. Ίσως να κρίναμε χωρίς να ξέρουμε, ίσως να είπαμε και μια κουβέντα πιο απότομη, όμως από τα δεδομένα που είχαμε απαντούσαμε σε ένα θέμα που έλεγε "η 10 χρονών γάτα μου αρρώστησε, δεν ξέρει κανείς τι έχει και από το τηλέφωνο κανόνισα ευθανασία για σήμερα, πείτε μου λόγια παρηγοριάς". Ήταν δικαιολογημένο το να πούμε μια κουβέντα παραπάνω.

Από κει και πέρα ούτε σε δικάζουμε ούτε τίποτα. Το καλό των γατιών έχουμε στο νου μας και σύμφωνα με αυτό μιλάμε. Εύχομαι η γατούλα σου να μην ταλαιπωρήθηκε, δε μας εξηγείς ακριβώς τι αποφασίσατε να κάνετε με τον όγκο, αν γινόταν να χειρουργηθεί ή να κάνει χημειοθεραπεία, αλλά αν κατάλαβα καλά η γατούλα κοιμήθηκε, οπότε τουλάχιστον θα ησυχάσει από τους πόνους και την αναστάτωση.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 10:55, 18-12-15:

Λυπάμαι πολύ...

Είδες όμως ότι κάποιος λόγος υπήρχε που η γάτα άλλαξε συμπεριφορά ξαφνικά;

Δεν έχω καταλάβει ούτε και εγώ αν την κοίμισες τελικά(φαντάζομαι πως ναι).

Ο χρόνος θα απαλύνει τον πόνο σου. Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς σε τέτοιες καταστάσεις...

Κουράγιο!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:41, 18-12-15:

Λυπαμαι παρα πολυ για τη γατουλα σου,εαν εκανες αξονικη στη γατουλα και αποδειχτηκε οτι εχει ογκο στο κεφαλι τοτε ειναι μια κατασταση μη ανατρεψιμη και δεν μπορεις να κανεις τιποτα,οποτε επρεπε να παρεις αυτη τη μεγαλη αποφαση που σιγουρα ειναι δυσαρεστη για ολους αλλα σκεψου οτι δεν θα βασανιζεται η γατουλα.Εχω χασει γατουλα το 2009 στα 12 απο καρκινο στο εντερο,ποτε δεν ηταν επιθετικη ουτε μια στιγμη και ας υπεφερε εκανε εμμετους και διαρροια,ετρεχε το καημενο συνεχεια στην αμμο του,ποτε ουτε μια φορα δεν σκεφτηκα την ευθανασια ,ισως επειδη δεν πονουσε,ετσι μου ειχε πει ο γιατρος και βεβαια κανεις γιατρος δεν μου ειχε πει να το κανω,γιατι και γω την πηγα σε τρεις γιατρους και εχγειρηση της εκανα και ας μου ειχε πει ο ενας γιατρος μην κανεις τιποτα ,προσπαθησα να κανω τα παντα μηπως και υπαρξει καποια ελπιδα και σωθει και αυτος ηταν και ο λογος ο οποιος πρωτογραφτηκα στο my cat,η αρρωστεια της Τερεζουλας μου.Εμεις με σενα μπερδευτηκαμε γιατι δεν μας ειπες οτι εχεις κανει αξονικη και εξετασεις και οτι πασχει απο καρκινο,εγραφες αλλαγη συμπεριφορας μονο και οτι δεν μπορουσες να την πας για εξετασεις για οικονομικους λογους,μας εγραφες για ειδικους συμπεριφορας ,λιγο μπερδευτηκαμε για αυτο ειμασταν λιγο σκληροι μαζι σου,επειδη ολοι αγαπαμε τις γατουλες μας και δεν μπορουμε χωρις αυτες .. Καλο ταξιδι στη Giorgia ,για μενα ειναι αδικο να αρρωσταινουν αυτες οι ψυχουλες απο τετοιες αρρωστιες και μενα οταν μου ειπε ο γιατρος οτι η γατουλα μου ειχε καρκινο δεν μπορουσα να το πιστεψω ημουν και απειρη τοτε,δεν πιστευα οτι οι γατες μπορουν να παθουν καρκινο... Κουραγιο, ειναι πολυ δυσκολο να χανεις ψυχουλες που αγαπησες,το ξερω,σκεψου οτι δεν θα υποφερει πια ....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 07:40, 19-12-15:

Τα θερμα μου συλλυπητηρια...

Δυστυχως Φλωρα μου σε τετοια περιστατικα και γενικα σε περιστατικα ανιατων παθησεων, πολλες φορες η ευθανασια ειναι η καλυτερη λυση. Το να προσπαθουμε να κρατησουμε στη ζωη ενα ζωο μονο και μονο για να ζησει περισσοτερο, χωρις να λαμβανουμε υπ' οψην την ποιοτητα ζωης που του προσφερουμε, δεν θα ελεγα οτι ειναι κατι το ιδανικο. Εγω δεν θα μπορουσα να το κανω στα κατοικιδια μου. Καλυτερα να ζησει 1 εβδομαδα με αξιοπρεπεια, παρα 3 μηνες παραπανω με ταλαιπωρια, πονο, στρες, αγωνια και λυπη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,594 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:52, 19-12-15:

Τελικα εγινε ευθανασια στην γατουλα;
Οπως και να εχει,καταρχην να πω στην φιλη μας που ανοιξε το θεμα,οτι κανενας δεν την εκρινε.Δεν ειδα καποιον χαρακτηρισμο.Αυτο που ειδα ηταν γνωμες και αποψεις επανω στο θεμα της ευθανασιας και αυτο ειναι απολυτα λογικο και θεμιτο,καθως καλη μου φιλη οταν καποιος γραφει σε ενα φορουμ,προφανως θελει την αποψη των υπολοιπων επανω στο θεμα που γραφει,σωστα;Αλλιως δεν υπαρχει λογος να γραφουμε εδω.

Να πω οτι και ο μπουκακος μου ηταν ενα πολυ αγριο γατι.Να πω επισης οτι καποια στιγμη,ηταν σαν να τρελαθηκε...σηκωνε τριχα και αγριευε γενικως ,ακομα και στην θεα της τροφης του με αποτελεσμα να σταματησει να τρωει.6 μερες δεν ετρωγε απολυτως ΤΙΠΟΤΑ,και τις τελευταιες μερες ουτε το νερο του δεν πλησιαζε.
Πηγα στον κτηνιατρο..δεν μπορουσε να βγαλει ακρη.Εψαξα μονη μου σε βιβλιογραφιες και τι βρηκα;
Οτι μπορει καποιες πιπετες που τους βαζουμε στο σβερκο για τα εξωπαρασιτα και ενδωπαρασιτα,να επηρεασουν το νευρικο συστημα.
Και αυτο ηταν στην δικια μου περιπτωση.Διοτι η αλλοπροσαλλη συμπεριφορα ξεκινησε μια μερα μετα την τοποθετηση της πιπετας στο σβερκο του μπουκακου.
Τελικα μετα απο 6 περιπου μερες,οταν αρχισε να περναει η επιδραση της πιπετας στο νευρικο συστημα,ο μπουκακος δειλα δειλα αρχισε να τρωει και το ξεπερασε.
Το ανεφερα στον κτηνιατρο,το εψαξε και αυτος και μου ειπε οτι ναι...ειναι μια παρενεργεια σπανια μεν,αλλα υπαρχει απο αυτες τις πιπετες.
Σκεψου να ειχα κανει ευθανασια στον γατο μου.
Τ
οτε ο μπουκακος μου θα πρεπει να ηταν περιπου 5 χρονων.
Τελικα τον εχασα περυσσι το καλοκαιρι,απο ογκο στον εγκεφαλο.
Ομως δεν ειχε επιθετικη συμπεριφορα καθολου ο κακομοιρης.Απλως δεν ετρωγε και ειχε χαθει μερος της ορασης του.
Βεβαια,υποθετω οτι αναλογα με το που ακουμπα ο ογκος,ισως εχει και την αναλογη συμπεριφορα.
Οπως και να εχει,ο γιατρος μου συνεστησε κορτιζονη.Αν ειχε εγκεφαλικο,διοτι υπηρχε και αυτη η πιθανοτητα...η κορτιζονη ισως εκανε δουλεια,αν δεν εκανε απολυτως τιποτα μαλλον ειχαμε ογκο στον εγκεφαλο.Η κορτιζονη σαφως δεν εκανε τιποτα..ο μπουκακος ελιωνε και βασανιζοταν και ετσι καναμε ευθανασια.
Ομως ολα τα περιθωρια τα εξαντλησαμε.

Ελπιζω,αν προχωρισες σε ευθανασια,να ειχε διαπιστωμενα ογκο στον εγκεφαλο.
Ελπιζω να μην της ειχες βαλει προσφατα πιπετα στο σβερκο..και ελπιζω να μην επαθε αυτην την παρενεργεια,η οποια θα περναγε σε καποιες μερες.
Διοτι τοτε οι τυψεις θα ειναι μεγαλες.
Να εισαι καλα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:11, 19-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Τα θερμα μου συλλυπητηρια...

Δυστυχως Φλωρα μου σε τετοια περιστατικα και γενικα σε περιστατικα ανιατων παθησεων, πολλες φορες η ευθανασια ειναι η καλυτερη λυση. Το να προσπαθουμε να κρατησουμε στη ζωη ενα ζωο μονο και μονο για να ζησει περισσοτερο, χωρις να λαμβανουμε υπ' οψην την ποιοτητα ζωης που του προσφερουμε, δεν θα ελεγα οτι ειναι κατι το ιδανικο. Εγω δεν θα μπορουσα να το κανω στα κατοικιδια μου. Καλυτερα να ζησει 1 εβδομαδα με αξιοπρεπεια, παρα 3 μηνες παραπανω με ταλαιπωρια, πονο, στρες, αγωνια και λυπη.

Εχεις δικιο που σκεφτεσαι ετσι,εγω με τη ιδεα οτι μπορει να χασω τις γατες μου που μεγαλωσαμε τοσα χρονια μαζι δεν μπορω σε καμμια περιπτωση να κανω ευθανασια ,στη περιπτωση της γατουλας μου ο γιατρος με ειχε διαβεβαιωσει οτι δεν ποναει,καναμε κορτιζονες συνεχεια,απλα ηταν συνεχεια σε καταστολη ,ημουν πολυ απειρη τοτε,με το ξαφνικο ομως χαμο τη ς δευτερης γατουλας μου φετος απο τη μια ενιωσα να χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου και απο την αλλη ειπα τουλαχιστον δεν βασανιστηκε καθολου.Η ευθανασια χρειαζεται πολυ δυναμη να εχεις για να το κανεις και βεβαια να σου εχουν αποκλησει ολες τις ελπιδες οι κτηνιατροι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους