Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 111,528 εγγεγραμμένα μέλη και 713,133 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή συμπεριφοράς κατά το τάισμα, έντονο νιαούρισμα

RitaRitaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RitaRitaki
H RitaRitaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H RitaRitaki έγραψε στις 10:45, 23-09-15:

Καλημέρα σας!

Έχω υιθετήσει τη μικρή μου (περιπου 4,5 ετών) εδώ και 2 χρόνια.
Θα σας κουράσω λίγο, αλλά θα εκτιμούσα διάφορες απόψεις...

Το ιστορικό είναι το εξής:

Βρέθηκε και διασώθηκε από το δρόμο, στειρώθηκε στη κατάλληλη ηλικία και άρχισε να φιλοξενείται από εθελοντές.
Το δεύτερο (και τελευταίο) σπίτι που τη φιλοξενούσε μέχρι να την υιοθετήσω εγώ, είχε τη τακτική να της έχει φαγητό ελεύθερα όλη μέρα με τη δικαιολογία ότι "για να μη στεναχωριέται" το γατί
Επίσης έχω την υποψία ότι την τάιζαν ανθρώπινο φαγητό με το χέρι γιατί τον πρώτο καιρό μου ζητιάνευε όταν έτρωγα.... (εννοείτα δε της έδωσα αέρα)
Το αποτέλεσμα; όταν την υιοθέτησα ήταν 6 κιλά....
Τρώει τη Urinary moderate calorie μισή μισή μαζί με μια άλλη τροφή υψηλή σε πρωτείνες, καθώς και τη κονσέρβα Urinary (για να ουρεί περισσότερο), λόγω ιστορικού που έιχε με στρουβίτη και ουρολοιμώξεις παλιότερα οπότε το συντηρούμε έτσι.
(Αυτό το πρόβλημα το απέκτησε από το δεύτερο σπίτι της φιλοξενίας της, διότι υπήρχαν άλλες 4-5 γάτες μεσα στο σπίτι και δε τα πήγαινε πολύ καλά μαζί τους οπότε κρατιότανε πολύ και απέφευγε όσο μπορούσε να πηγαίνει στην άμμο της γιατί στρεσσαριζόταν από τις άλλες γάτες)
Τη ταίζω 3 φορές τη μέρα (μοιράζω τη ποσότητα σε 3 ίσες δόσεις πρωι μεσημερι απογευμα) για να μη τη κόβει η πείνα πολύ.
1 φορά ξηρά, 1 φορά κονσερβα,1 φορά ξηρά.
Αν και το τελυταίο καιρό αντικαθιστώ τη μία απο τις φορές που ταίζω ξηρά με ωμή τυποποιημένη τροφή για γάτες (σπουδάζω εξωτερικό και τη βρίσκω έτοιμη εύκολα στα πετ σοπ)

Η χοντρούλα μου τώρα είναι περίπου 5μιση κιλά (έχω καιρό να τη ζυγίσω ίσως να είναι και ελαφρώς λιγότερο).
Όσο έμενα στην Ελλάδα, όπου η κουζίνα βρίσκεται σε διαφορετικό δωμάτιο, όλα καλά με το τάισμα.
Δε με ζάλιζε καθόλου, ούτε πολυνιαούριζε την ώρα του φαγητού.

Εδώ και ένα χρόνο όμως που μετακόμισα Σουηδία για το μεταπτυχιακό μου και τη πήρα μαζί, μένω σε ένα μικρό διαμερισματάκι 22 τετραγωνικά και φυσικά η κουζίνα είναι στο ίδιο δωμάτιο με όλα τα υπόλοιπα.
Συμβαίνει λοιπόν το εξής...
Εάν σηκωθώ για τον οποιοδήποτε λόγο από το γραφείο μου/κρεβατι/να βάλω νερό/να πλύνω τα πιάτα κλπ με παίρνει από πίσω νιαουρίζοντας γιατί νομίζει οτι θα τη ταίσω.
Επίσης, νιαουρίζει ΠΟΛΥ και ενοχλητικά εκείνη την ώρα, κάτι που δεν έκανε παλιότερα την ώρα του ταίσματος.
Σε σημείο που έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου και νευριάζω, ώρες ώρες είναι τοσο εκνευριστικό που κρατιέμαι να μη τις φάει.
Δε καταλαβαίνω γιατί το κάνει, αφού θα φάει έτσι κι αλλιώς, αυτή είναι η ρουτίνα μας δεν έχει αλλάξει, ανταγωνισμό με άλλες γάτες να της τρώνε το φαί δεν έχει.
Μούσκεμα την έχω κάνει απο το ψέκασμα με νερό, κι αυτή το χαβά της.
Κάνει λες και έχει να φάει μέρες...δε καταλαβαίνω..
Εσωτερική αποπαρασίτωση έχει κάνει, οπότε δε νομίζω να είναι αυτό. Μήπως είναι θυρεοειδής; Αδύνατη δε τη λές πάντως

Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας, καθώς και συμβουλές για τη συμπεριφορά της και τη δική μου επίσης.
Και φυσικά εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι για να χάσει βάρος θα ήθελα πολύ να το ακούσω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,738 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:18, 23-09-15:

Επειδή δεν έχω τέτοια εμπειρία, μα ούτε και μαγικές λύσεις, απλά θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου:

Κατ'αρχήν θα περνούσαμε μια βόλτα από τον κτηνίατρο, ώστε να αποκλείσουμε την ύπαρξη οργανικού προβλήματος.
Κι αφού βεβαιωνόμουν οτι όλα βαίνουν καλώς,δεν θα υπέκυπτα στο να ικανοποιήσω τη λαιμαργία της, ενώ παράλληλα θα προσπαθούσα να την κρατώ απασχολημένη, διαθέτοντάς της κάποιο καινούργιο παιχνίδι που θα την αποσπούσε από το να εστιάζει στο φαγητό (πολλά γατιά -και όχι μόνο- "πεινάνε" από πλήξη).
Ήδη όμως έχει χάσει κάποιο βάρος και μπορεί να αργήσει να φτάσει το φυσιολογικό της, εφ'όσον τόσο καιρό ζούσε σε άλλο σπίτι μαθημένη σε συνθήκες και συνήθειες κάθε άλλο παρά κατάλληλες (κι ας την έχεις ήδη 2 χρόνια), αλλά σιγά σιγά πιστεύω θα τα καταφέρετε.
Μόνο οπλίσου με υπομονή, χωρίς ψεκάσματα με νερό κι ούτε κανενός είδους άλλες "τιμωρίες" (στην καλύτερη περίπτωση δεν είναι αποτελεσματικά και χαλάνε και τη μεταξύ σας σχέση), αλλά δοκίμασε διάφορες τακτικές , όπως λ.χ. να της μοιράσεις την ποσότητα φαγητού που της αναλογεί, σε περισσότερα από 3 ημερήσια γεύματα ώστε να ξεγελιέται και τα οποία όταν σταματίσει τη γκρίνια σταδιακά θα αρχίσεις να μειώνεις.
Μπορείς επίσης να επιχειρήσεις να καταργήσεις (έστω και προσωρινά) την ωμή τυποποιημένη τροφή, σε περίπτωση που είναι εκείνη που της ανοίγει την όρεξη.
Ή ακόμα, να αντικαταστήσεις τις κροκέτες της, με κάποια από τις λεγόμενες "ολιστικές" τροφές όπως η Acana, που η σύστασή της βασίζεται στην πρωτείνη, χωρίς διάφορα άλλα περιττά συστατικά, αλλά χορταίνει πολύ πιο αποτελεσματικά και με λιγότερη ποσότητα.

Εύχομαι να βρεις κάποια αποτελεσματική λύση, έτσι ώστε όσο πιο "ανώδυνα" η γατούλα σου να καταφέρει να έρθει στο επιθυμητό βάρος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RitaRitaki

Νεοφερμένος

H RitaRitaki έγραψε στις 13:03, 23-09-15:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μου φαίνεται δε μπορώ να αποφύγω τις εξετάσεις στο γιατρό..αμα ξέρατε πόσο ακριβοι είναι οι κτηνίατροι εδώ θα τραβάγατε τα μαλλιά σας..
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υποκύπτω ποτέ να της δώσω περισσότερο φαγητό, 3 φορές τη μέρα θα φάει και αυτό είναι είτε της αρέσει είτε όχι.
Το θέμα είναι ότι δεν έιμαι όλη την ώρα σπίτι ώστε να μπορώ να τη ταίζω περισσότερες φορές τη μέρα, επίσης άμα δοκιμάσω να της δώσω λιγότερο φαγητό και περισσότερο μετά παρατηρώ οτι μόλις φάει συνεχίζει να μου νιαουρίζει για να φάει περισσότερο..δε χορταίνει δηλαδή.
Την ωμή τροφή της τη δίνω τη νύχτα, πριν πάμε για ύπνο.
Ευτυχώς δεν έχει τη κακή συνήθεια να με ξυπνάει το βράδυ η νωρίς το πρωί για να φάει, γιατί ποτέ δε τη ταίζω με το που σηκώνομαι οπότε δεν έχει συνδυάσει το ξύπνημα με το φαί.
Βέβαια άμα σηκωθώ από το κρεβάτι θα αρχίσει τα γνωστα νιαου νιαου παλι.
Πρώτα θα σηκωθώ,καφέ, πρωινό κλπ και θα τη ταίσω λίγο πριν φύγω για μάθημα.
Θεωρώ οτι η καλύτερη λύση θα ήταν μια αυτόματη ταίστρα ώστε να σταματήσει να με συνδέει με το φαγητό και να μπεί σε ένα πρόγραμμα με τη δίαιτα της, αλλά είναι τόσο ακριβές....και ιδιαίτερα εδώ στη Σουηδία.
Αγόρασα μια σε λογική τιμή αλλά χάλασε μετά από 2 μήνες
Παρεπιπτόντως η ωμή που της δίνω είναι αυτή:
https://www.mushbarf.com/sv/produkter/barf-basic-cat
Δεν είναι πλήρης οπότε δε μπορώ να τη βάλω πιο πολύ στο διαιτολόγιο της, αλλά όσον αφορά το κομμάτι των πρωτεινών και της υγείας, θεωρώ οτι είναι μια πολύ καλή επιλογή και φυσικά βοηθάει στο να ουρεί περισσότερο.
Επίσης τα κακά της δε μυρίζουν πλέον πολύ.
Όσον αφορά τη ξηρά που της δίνω συμπληρωματικά με τη Urinary, είναι η Applaws, αλλά ίσως θα έπρεπε να αλλάξω σε μια ακόμα πιο ποιοτική σε πρωτείνες όπως η acana/orijen.
Σκεφτόμουν μήπως να τη συνήθιζα με ένα σαμαράκι να τη πηγαίνω έξω καμια βόλτα που έχει γρασίδι,δέντρα κλπ, αλλά φοβάμαι πολύ την αντίδραση της μη φρικάρει με κάτι και με τεμαχίσει με τα νυχάκια της

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:34, 23-09-15:

Αρχικά κόψε το ψέκασμα γιατί δυστυχώς δε βοηθάει και απλά την τρομάζει. Ίσως να δοκίμαζες να της λες "όχι!" κοφτά και να την αγνοείς, όταν κρίνεις ότι δεν πρέπει να φάει άλλο και ότι γκρινιάζει. Κατά τα άλλα, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ωμή οπότε δεν ξέρω. Αναφορικά με την ξηρή που δίνεις συμπληρωματικά, μήπως να δοκίμαζες όντως να της δίνεις κάποια άλλη ακόμα πιο θρεπτική, τύπου ακάνα/όριτζεν όπως είπατε και παραπάνω; Απ' την άλλη έχει το θέμα με το ουροποιητικό οπότε χρειάζεται σίγουρα τη Urinary... Ουφ, μπέρδεμα. Ίσως η βόλτα τη βοηθήσει, ίσως επίσης απλά θέλει περισσότερη παρέα. Αν παίζατε περισσότερο; Πάρτης ένα τουνελάκι και κανένα κλασικό παιχνιδάκι φτερό που κρέμεται σε καλάμι, συνήθως τρελαίνονται μ' αυτά. Όταν την πιάνει η γκρίνια, μπορείς να βγάζεις το φτερό και να παίζετε.

Ερώτηση: είναι 100% σίγουρο ότι την καλύπτει το φαγητό της; Μήπως υπάρχει μια πιθανότητα όντως να πεινάει; Ίσως αν άυξανες λίγο την ποσότητα της ωμής; Ή αν της έδινες κονσέρβα αντί ωμή; Δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο να γκρινιάζει χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Μήπως είναι τόσο απλό και τελικώς απλά πεινάει;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,738 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:05, 23-09-15:

Σκεφτόμουν μήπως να τη συνήθιζα με ένα σαμαράκι να τη πηγαίνω έξω καμια βόλτα που έχει γρασίδι,δέντρα κλπ, αλλά φοβάμαι πολύ την αντίδραση της μη φρικάρει με κάτι και με τεμαχίσει με τα νυχάκια της
Το λουράκι-σαμαράκι είναι μια καλή ιδέα αλλά χρειάζεται υπομονή και προσοχή.
Υπομονή γιατί θα πάρει λίγο χρόνο η απαραίτητη εκπαίδευση που γίνεται σταδιακά.
Και προσοχή στις βόλτες, οι οποίες είναι προτιμότερο να γίνονται σε ήσυχα μέρη και ώρες που δεν υπάρχει κίνηση, ώστε να αποτραπεί κάθε παράγοντας που μπορεί να την τρομάξει (π.χ. σκύλος, αυτοκίνητα). Και καλό θα είναι μαζί να υπάρχει διαθέσιμη και γατοφόρος σε περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, να χρησιμοποιηθεί για να νιώσει ασφαλής και να μη κινδυνέψει να σου φύγει ή να σου αφήσει αποτυπώματα από δαγκωνιές ή γρατσουνιές.
Σχετικά με το θέμα, μπορείς να δεις εδώ , καθώς και στο Βόλτα με λουρί;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:02, 23-09-15:

Λοιπον, πανω κατω τα ιδια κανει το μεγαλο μου γατι, με την διαφορα οτι δεν ειναι "ομιλητικος". Το μεσημερι θα του δωσω την μεριδα του και μετα θα κατσω να φαω και εγω το φαγητο μου. Θα πηδηξει λοιπον στο τραπεζι, θα κατσει απεναντι απο το πιατο μου και θα με κοιταει με γουρλωμενα ματια για να φαει. Ενιοτε πλησιαζει το πιατο διστακτικα ελπιζοντας οτι θα συγκινηθω και θα του δωσω. Χθες 1 ωρα αφοτου εφαγε το πρωινο του, εβγαλα ενα μεγαλο κομματι μοσχαρι να το τεμαχισω και να το βαλω στην καταψυξη και τρελαθηκε να κανει βολτες στην κουζινα για να φαει. Του εδωσα 3-4 μεγαλα κομματια, εσκασε στο φαγητο και το μεσημερι του εδωσα το 1/5 απο αυτο που τρωει και μεχρι το βραδυ ηταν ησυχος. Γενικα οταν βλεπει ανθρωπο στην κουζινα τρεχει και περιμενει να φαει.

Συνηθως τον αγνοω και μετα απο λιγη ωρα ηρεμει. Αλλες φορες υποχωρω και του δινω να φαει απο το φαγητο μου, αλλα στο επομενο γευμα τρωει μικροτερη ποσοτητα. Αλλες φορες του δινω να φαει περισσοτερο (τρεφεται με κονσερβες, ωμη και μαγειρευτο) και απλα μειωνω το επομενο γευμα. Αφησε τις τιμωριες στην ακρη, οπλισου με αρκετη υπομονη και προσπαθησε να την αγνοεις. Καποιες φορες νιαουριζουν απο περιεργεια, οποτε μπορεις να την αφηνεις να μυριζει το φαγητο σου. Αν της αρεσει της δινεις λιγες μπουκιτσες και μειωνεις λιγο την ποσοτητα στο επομενο γευμα. Αν δεν της αρεσει, θα της φυγει η περιεργεια. Μια καλη ιδεα ειναι να παιζεις μαζι της καθε φορα που γκρινιαζει για να της αποσπας την προσοχη. Αν ειναι κρυο το διαμερισμα τοτε μπορει να της ανοιγει την ορεξη, οποτε αν ανοιγες την θερμανση ή αν ανεβαζες την θερμοκρασια, να βελτιωνε την κατασταση.

Δοκιμασε να της δινεις μεγαλες ποσοτητες το πρωι και το βραδυ και μικρη ποσοτητα το μεσημερι. Το ιδανικοτερο θα ηταν να της δινεις μονο ωμο γιατι η πρωτεινη και το λιπος τα χορταινει πιο ευκολα απο οτι τα σιτηρα της ξηρας τροφης. Μπορεις επισης να αυξανεις την ποσοτητας της νωπης τροφης χωρις να αυξανεις δραστικα τις θερμιδες. Οπως για παραδειγμα να προσθετεις νερο ή ζωμο κρεατος. Μπορεις επισης καθε φορα που γκρινιαζει να της δινεις λιχουδιες με ελαχιστες θερμιδες, πχ παγακια απο ζωμο κρεατος, treats του εμποριου, κα. Καλη ιδεα επισης ειναι να της δινεις καπου καπου να τρωει ωμα κομματια κρεατος με ή χωρις κοκκαλο (φτερα ή μπουτια κοτας) ωστε να μη τρωει το φαγητο της γρηγορα και αρχιζει παλι να ζητιανευει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RitaRitaki

Νεοφερμένος

H RitaRitaki έγραψε στις 10:47, 24-09-15:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Τη ζύγισα εχθές και είναι 5,7 κιλά....
Από μια έρευνα που έκανα εχθές, διαβάζω οτι γενικά όσες γάτες τρώνε urinary (Δινω της RC, moderate calorie), πεινάνε συνεχώς, δε χορταίνουν, οπότε μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα...
Επειδή όμως δε μπορώ να τη κόψω λόγω ιστορικού, τη δίνω μισή μισή με κάποια άλλη ξηρά, κονσέρβα urinary και ωμή.
Θα ήθελα να της εδινα ωμή τελείως αλλά αυτή που βρίσκω στο εμπόριο δεν έιναι πλήρης (δεν έχει ταυρίνη μέσα), αφού είναι αλεσμένο το κρέας και χάνεται, και εδώ είναι δύσκολο να φτιάξεις τη δική σου (δεν έχουν χασάπη οι ανίδεοι, όπως επίσης και το κόστος είναι πιο υψηλό).
Δίνω τη ποσότητα που αντιστοιχεί στα 5 κιλά, σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας.

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι... από τη στιγμή που δεν έχει αλλάξει κάτι στο τι τρώει, πως άλλαξε η συμπεριφορά της κατά το τάισμα;;;
Το διαμέρισμα είναι αρκετά ζεστό όλο το χρόνο,έχει παιχνιδάκια και τρελλαίνεται να παίζει με καλαμάκια..τα κυνηγαει σε όλο το σπιτι εχει πολυ πλάκα
Αλλά δε νομίζω οτι ασκείται αρκετά, πρέπει να τη βοηθήσω σε αυτό.
Μήπως να δοκίμαζα να αντικαταστήσω τη κονσέρβα urinary με κονσέρβα Αpplaws ή άλλη παρεμφερή που έχει μόνο κρέας μέσα;
Αυτό το θέμα έχει αρχίσει να ταιριάζει περισσότερο στή Διατροφή παρά στη συμπεριφορά...
Εάν θελει κάποιος moderator μπορεί να το μεταφέρει..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:52, 24-09-15:

Αν δεν είναι απαγορευτικό το κόστος, Σουηδία γαρ, μήπως να ρωτούσες κτηνίατρο σχετικά με την επιλογή τροφής; Ίσως να σου έλεγε ότι όντως δε χρειάζεται να τρώει κονσέρβα urinary (παρά το ιστορικό της - αφού θα συνέχιζε να παίρνει υγρά) αλλά ότι θα μπορούσε να τρώει οποιαδήποτε κονσέρβα που να είναι πιο θρεπτική.

Παράθεση

RitaRitaki

Νεοφερμένος

H RitaRitaki έγραψε στις 12:22, 24-09-15:

Θα μπορούσα να τηλεφωνήσω στη κτηνίατρο που είχα στην Ελλάδα να τη ρωτήσω...
Για να καταλάβεις κόστος, ρώτησα πόσο θα μου πήγαινε να της έκανα ένα εμβόλιο και μια εξέταση ούρων και μου έιπαν γύρω στις 2000 σουηδικες κορώνες, 215 EURO δηλαδή...
Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Αν δεν είναι απαγορευτικό το κόστος, Σουηδία γαρ, μήπως να ρωτούσες κτηνίατρο σχετικά με την επιλογή τροφής; Ίσως να σου έλεγε ότι όντως δε χρειάζεται να τρώει κονσέρβα urinary (παρά το ιστορικό της - αφού θα συνέχιζε να παίρνει υγρά) αλλά ότι θα μπορούσε να τρώει οποιαδήποτε κονσέρβα που να είναι πιο θρεπτική.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:30, 24-09-15:

Παναγία μου, η καρδιά μου μ' έπιασε. Είχα έρθει διακοπές στη Στοκχόλμη, τρώγαμε κάθε μέρα ΜακΝτόναλτς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RitaRitaki

Νεοφερμένος

H RitaRitaki έγραψε στις 17:50, 24-09-15:

Πρέπει κάποια στιγμή να τσεκάρω σε τι κατάσταση βρίσκεται το ουροποιητικο της συστημα όμως...με βλέπω να τα σκάω και μετά νά κάνω εγώ δίαιτα αναγκαστικά γιατί δε θα χω να φάω

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:50, 24-09-15:

Η συγκεκριμενη ωμη τροφη που της δινεις μια χαρα φαινεται. Περιεχει και οργανα που ειναι πλουσια σε ταυρινη. Γενικα το κρεας ειναι πλουσιο σε ταυρινη και με το αλεσμα δεν καταστρεφεται τοσο πολυ οσο νομιζεις, ειδικα αν της δινεις μοσχαρι. Απεφευγε το κουνελι και δινε περισσοτερο κοκκινο κρεας. Αν η τροφη ειναι με κοκκαλα ή συμπληρωμα ασβεστιου, τοτε μπορει να την τρωει καθημερινα ως κυριο γευμα. Αν συνεχιζεις να ανησυχεις για την ταυρινη μπορεις να της δινεις κομματια ωμου μοσχαριου ή καρδια κοτας-μοσχαριου ως συμπληρωμα. Με ωμη και καλη κονσερβα δεν θα ανησυχεις για το ουροποιητικο και δεν θα χρειαζεται να της δινεις την ξηρα που δεν την χορταινει. Για το ουροποιητικο της μπορεις να παρεις χαρτακια που μετρανε το pH και να μετρησεις το pH των ουρων της για να δεις που βρισκεται. Αν ειναι αλκαλικο θα πρεπει να προσεχεις, αν ειναι ελαφρως οξινο τοτε παει καλα. Γνωμη μου ειναι να μη την πας για εξεταση ουρων χωρις να υπαρχει λογος. Ειναι ταλαιπωρια για το γατι και το αγχος που θα περασει επιβαρυνει την κατασταση. Ειναι και μεγαλο το κοστος και μαλιστα χωρις λογο.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 21:54, 24-09-15:

Υπάρχει μια άμμος που αλλάζει χρώμα αν ανέβει το πεχά των ούρων, πιστεύω θα βρίσκεται εύκολα στη Σουηδία και ίσως βολεύει για την περίπτωσή σας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αίμα απο την ουρήθρα και έντονο νιαούρισμα - Από diana2
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-08-10 στις 00:00.
    • Έντονο νιαούρισμα - Από NIKOS27
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-02-09 στις 21:35.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από rina
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-08 στις 11:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους